[ anon70939 @ 22.09.2018. 16:24 ] @
Na sve strane se pominje tih 11 devetki za durability i 99,99% availability, ali šta to znači?

Je l’ to znači da samo jedan od 99.999.999.999 fajlova može biti corrupted? Na koliko vremena to može da se desi? To garantuju sa SLA?

A kod availability mi nije jasno zašto postoji razlika između “Designed for Availability” i “Availability SLA”.
Garantuju dostupnost sa SLA 99,9% godišnje, a reklamiraju se sa 99,99%?
https://aws.amazon.com/s3/storage-classes/




I gore u tekstu se nigde ne navodi da je za SLA za S3-IA samo 99%, nego piše da je availability 99,9% i da je sve isto kao S3 standard osim da je jeftinije ako nema puno requestova...
Samo u ovoj tabeli to vidim. A ceo 1% dostupnosti u toku godine znači da skoro 4 dana može servis biti nedostupan... Što mi je u suprotnosti sa reklamiranjem da je najbitnija karakteristika pored skalabilnosti baš dostupnost i dugotrajnost šta god da to znači

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 22.09.2018. u 17:39 GMT+1]
[ bachi @ 22.09.2018. 17:34 ] @
Momče, prvo da završiš studije o marketingu, pa onda post diplomske, pa doktorat, pa još po koju knjigu da proučiš i tek ćeš onda početi da pojmiš ponudu Amazon, MS i sličnih cloud rešenja.
[ nkrgovic @ 22.09.2018. 18:41 ] @
Durability je nesto tipa "koje su sanse da izgubis datu", a availability je "koje su sanse da servis bude nedostupan". E sad, oni ti daju "designed for" cifre, sto znaci "mi radili matematiku i to je, teoretski, ovoliko. Ono sto to takodje znaci je "ovo je teoretski model, ponesto verovatno nije uzeto u obzir... " :).

SLA je nesto drugo, to je commitment. Evo kako izgleda:

https://aws.amazon.com/s3/sla/?nc=hl&pg=sc&pos=1

U prevodu ako padne ispod SLA, ima pravo na neke penale, ali ne da ti vrate pare, vec da dobijes kredit za buduce troskove... ;)
[ anon70939 @ 22.09.2018. 18:59 ] @
Da pročitah i SLA, i ako sam ga dobro razumeo “penali” su u stvari da ako je SLA 99% (u slučaju IA) onda ako je servis bio nedostupan od 98% do 99% onda “plaćaju penale” od samo 10% vrednosti tog servisa tog meseca. A ispod 98% pa do 0%, vraćaju 25% :D.

Do sad sam čačkao ovaj AWS, nisam se preterano udubljivao u matematiku, ali sam imao mišljenje “pa dobro, jeste preskup ali je stvoren za firme kojima je bitna sigurnost, dostupnost i skalabilnost, pa kol’ko košta nek košta....”. Ali sad kako čitam detaljno FAQ....

Ovo današnje saznanje mi je poražavajuće... jer svuda vidim ove visoke procente, mislio sam da to i garantuju sa SLA. A čak i ako se desi, ti penali koje bi oni platili, nisu penali, nego neki smešni popust na usluge u toku tog meseca...

A to, kako iskalkulisati koliko šta košta... pa da sutra nekom klijentu ponudim neku uslugu i da planiram da to nešto hostujem na AWS, ja pojma nemam kako bih procenio koštanja... Jedino da bude kao nekada za Sony u igraonici “na otvoreno” :D
[ nkrgovic @ 22.09.2018. 19:48 ] @
Ja koristim ovo:

https://calculator.s3.amazonaws.com/index.html

:)

P.S. : Gledaj, realno, to radi. Nije imalo ispada. Takodje, realno, vecina provajdera nema bolji SLA od toga. :) Tako da....

Cloud se ne uzima zato sto je pouzdan. Da se razumemo nije nepouzdan, radi jako dobro, ja problema nisam imao. Drugi provajderi nisu nesto bolji. :) Ali, realno, glavni razlog je lakoca rada, mogucnost automatizacije - ne pouzdanost.
[ anon70939 @ 22.09.2018. 20:50 ] @
Ma koristim i ja taj kalkulator, pročitam i FAQ, aliza najobičniji S3 servis dovoljno baciti oko na https://aws.amazon.com/s3/pricing/

I kako sad da predvidim koštanja jednog "scalable & available" WP sajta, gde bih spakovao da su statički fajlovi na S3, web servere na EC2, usput sve ostale servise poput, ELB, RDS, CloudFront odnosno CDN, ElastiCache, WAF... Pa jbt čak i domain na Route 53 ima svoja koštanja u zavisnosti od posete sajta, plus 50c svakog meseca za "DNS zone"...

Citat:
Cloud se ne uzima zato sto je pouzdan. ... Ali, realno, glavni razlog je lakoca rada, mogucnost automatizacije - ne pouzdanost.

Svestan sam ja toga naravno, ali dok čitam, svuda pored skalabilnosti najviše se pominje availability i "pay as you go".
Pa sam se razočarao sa availability jer sam mislio da daju SLA na ovih 11 devetki koje forsiraju, a ispalo da ako su im servisi down, da samo daju popust od 10% za taj mesec.
A "pay as you go"... bi zvučalo da je jeftinije nego sa nekim standardnim rešenjima, mada se sa ovim i slažem.

Verujem da su CloudFormation i Lambda dva najbitnija i najjača servisa koja imaju, i da je tu prednost clouda u odnosu na standardni hosting.
[ nkrgovic @ 22.09.2018. 21:04 ] @
ASG je meni mnogo bitan, posebno od kad su prestali da naplacuju na ceo sat. Autoscaling groups stede novac samo tako. Lambda je slicna, kao i elastic beanstalk, ali meni ovo najvise pasuje....

Cloudformation, onako. Mnogo ljudi koristi terraform, jer je vendor agnostic umesto njega.
[ anon70939 @ 22.09.2018. 21:13 ] @
Ajd pošto se ovde piše o S3, jesi li namestio nekada Storage Gateway, recimo File share?

Vidim da treba u lokalu da imam tu neku njihovu virtualku, ali da mi za nju treba 16GB rama, a toliko imam ukupno na kućnom kompu.
Je l' može sa manje? :)

Zvuči mi zanimljivo ako može da se mountuje kao particija neki S3 bucket, i koliko sam skapirao moglo bi sa Storage Gateway.
[ Zlatni_bg @ 23.09.2018. 13:01 ] @
Je l' to sve ide na traku ili na diskove?

BTW, Coyote, pogledaj ovaj video:

https://www.youtube.com/watch?v=y2F0wjoKEhg

Nasli su sta je "najjeftinije" od cloud backupa :)
[ nkrgovic @ 23.09.2018. 13:04 ] @
Ide na diskove. Nikad nisam imao file share. :)
[ anon70939 @ 23.09.2018. 13:37 ] @
Ništa, da uzmem bar taj awscert, pa da prejem na google :)
[ Zlatni_bg @ 23.09.2018. 13:45 ] @
Hahahaha :) Znaci idemo istom logikom opet... :D

Kontam da smo u takvom okruzenju da nam zaista treba AWS sa svim servisima koje pruza, da bi nam dobro dosli, i da nas bole uvce za pare (tipa Linus).

Nego, pruza li google neki free trial kao AWS na godinu dana?
[ anon70939 @ 23.09.2018. 14:08 ] @
izgleda da ima

https://cloud.google.com/free/
[ Zlatni_bg @ 23.09.2018. 14:11 ] @
Nesto se kroz maglu secam tog sajn apa pre godinu-dve... i negde je zakocilo. Kad mi uskoro istekne AWS, uzecu njihov trial, bas da vidim sta ima.
[ anon70939 @ 23.09.2018. 21:28 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Vidim da treba u lokalu da imam tu neku njihovu virtualku, ali da mi za nju treba 16GB rama, a toliko imam ukupno na kućnom kompu.
Je l' može sa manje? :)

pfff... ne može.... smor. A DDR3 memorije kao da su od zlata....