[ [email protected] @ 24.09.2018. 14:37 ] @
Imam Windows 7, ploču Asus M4A78 i procesor AMD Athlon 64 X2 6000+. Problem je u procesoru. Cesto ide na 100%, i kada radi tako 1-2 minuta, dostigne temp. 80 stepeni i restartuje se. Virusi nisu razlog, menjana je i pasta, proveravan hladnjak. Hteo sam da mu smanjim frekvenciju na 2800 MHz, jer sam negde davno pročitao da je tako rešen problem.
Prvo sam pokušao preko Biosa.
Jumper Free Configuration
CPU Ovreclocking Manual
Procesor Multipler 14x 2800 MHz
CPU Voltage mi nudi samo da povećam za 50 mV a ne da smanjim, Save AS.
Po ulasku u Windows, ništa se nije promenilo i dalje svi programi pokazuju da je CPU 3,1 GHz (CPU-Z, Open HardMonitor, a i My Computer Propetries). Zašto?
Onda sam probao program AMD Overdrive. Takođe namestim multiplikator 14, smanjim napon na 1,325 V, sačuvam, međutim i dalje u toku rada CPU ode na 3,1 GHz i kasnije se restartuje. Gde ja to grešim i kako da mu smanjim trajno frekvenciju na 2,8 GHz.
[ ademare @ 24.09.2018. 15:31 ] @
Ne bi to tako smelo ako je sve ispravno . Prvo vidi koji BIOS imas i stavi najnoviji , on ima kumulativna poboljsanja , oko stabilnosti itd .

Sledeca stvar je da Moras da u BIOSU ukljucis Cool 'n' Quiet opciju ! To sluzi da sistem sam obara napon i frekvenciju procesora kada nije pod velikim opterecenjem .

Treca stvar je instalacija drajvera za Cool 'n' Quiet za win 7 . Win 7 to ne radi dobro bez drajvera .

https://www.asus.com/Motherboards/M4A78/HelpDesk_Download/

Tu su ti i BIOS i drajveri .

Takodje instaliraj sve drajvere , Ne koristi one ugradjene u Win 7 !

Kada to odradis testiraj pa javi .
[ ademare @ 24.09.2018. 15:39 ] @
AMD Athlon 64 X2 6000+ (3 GHz, 89W) Ovo su podaci za procesor .

Ti si taj tvoj vec overklokovao na 3.1 i to ne moze da podnese .

Drugo vazno pitanje je zasto procesor stalno ide na 100 % ? Ja imam 4600 + i nikada ne ide na 100 % u normalnom radu . Te starudije moraju da se koriste umereno . Za igranje moras nabaviti nesto bolje ako je to razlog opterecenja .
[ [email protected] @ 24.09.2018. 16:40 ] @
Dobro si me podsetio, jesam ga overklokovao pre nekoliko meseci i sada ne mogu da ga vratim nazad. Igrice ne igram u 6. deceniji sam. Bios je najnoviji iz 2010. nema novijeg.Opcija Cool n Quiet je ukljucena. Drajveri su svi najnoviji. Moguce da je procesor poluispravan, kupljen je pre pola godine preko oglasa za 2000 dinara. Kada ukljucim program Speedfan da izmerim temperaturu on se sam restartuje posle 5 sekundi nezavisno od temperature, kao da ga nesto optereti. I ploca je kupljena preko oglasa za 20 e, tvrdio je da nije uopste koriscena i stvarno izgleda kao glanc nova iz fabrike.
[ gilopile @ 24.09.2018. 17:04 ] @
Potrebno je zameniti pastu ispod ihs-a.
Na desetine sa istim simptomima sam resavao.
Dzaba sve kada ta unutra pasta ne provodi temp do IHS-a, pa tako ni do hladnjaka...


http://forums.legitreviews.com/viewtopic.php?t=7948
[ [email protected] @ 24.09.2018. 17:34 ] @
Pasta izmedju procesora i hladnjaka je menjana pre mesec dana. Nisam nikada otvarao procesor. Da nosim u servis ne znam koliko bi mi naplatili. Ja sam razumeo da treba otvoriti poklopac i ispod njega da se stavi pasta. Mislim da za 10 evra sada mogu na oglasima da nadjem ispravan ovakav. Ovde je kljucno pitanje zasto ne mogu da ga underklokujem odnosno smanjim frekvenciju na 2800. a ranije sam mogao da je dignem na 3100.
[ gilopile @ 24.09.2018. 17:42 ] @
Zavisi od ploce da li moze fsb ispod 200, ali nece ti to pomoci. Jednostavno temp je `zarobljena` u procesoru i ne moze da se prenese dalje i ugasice se pri jacem opterecenju, a optereti ga i lagani surf.
Ako nisi vican sam da odradis, kupi drugi cpu. Jeftinije ces proci nego da platis nekome da ti zameni pastu unutra.
Ali ne vidim razlog zasto sam ne probas, i ako zeznes stvar nije velika steta :)

Ja bih ti odradio za dz, ali ce te postarina izaci koliko i polovan ispravan, hehe

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 24.09.2018. u 18:58 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 24.09.2018. 18:01 ] @
Sa cool n quiet bi svejedno spustao freq, nikad se AMD ne overklokuje sa ukljucenim cnq. Ne postigne se nista :)

Imas li u BIOSu opciju "cpu multiplier" ili tako nesto? Ovo sto si prepisao, probaj i "manual" da promenis na "disabled" ili sta imas.

Mada je i vreme da se oprostis sa tim Athlonom, dosta je to staro :)
[ [email protected] @ 24.09.2018. 18:39 ] @
Bravo Zlatni Bg.
Ja sam u Biosu multipler smanjio sa 15 na 14 i pisalo da je procesor na 2800. Medjutim u windowsu mi pise da je CPU 3,1 GHz. Kada sam Cool 'n' Quiet stavio na disabled, tek tada je uspelo underklokovanje i sada i Windows radi na 2,8 GHz. Znaci Cool 'n' Quiet treba biti zakljucan kada se radi klokovanje. Videcu da li ce sada da se greje. Pisao sam i na druga 2 foruma i niko nije znao zasto je razlika u frekvenciji u Biosu i Windowsu. Cool 'n' Quiet je bio razlog. Ne bih menjao plocu a kupio bih drugi procesor ako ovaj ne valja. Videcu koji je najbolji da pasuje na nju obzirom na socket.
Hvala i tebi gilopile otvoricu ga kad tad.
[ ademare @ 24.09.2018. 19:37 ] @
Evo ti link da ne kupujes kod nasih svercera za skupe pare .

https://www.aliexpress.com/sto...10615.8148356.6.1707728dTgHkGB

To je za surf itd .

Ako hoces nesto bolje ali da je 65 wati to su AM3 , ta ploca prima i AM2 , Am2+ i AM3 .

https://www.aliexpress.com/sto...0615.8148356.18.1707728dvnqmDE

To je Athlon II na 3.1 Ghz za 5 $ .

Osim toga imas i procesore sa 3 i 4 jezgra . Ovi 3 su beda , jer ova tvoja ploca ne bi trebalo da moze da otkljucava jezgra na procesorima koji imaju tu mogucnost . Za to treba novija ploca .

Sa 4 jezga najbolji odnos mogucnosti cena je

https://www.aliexpress.com/ite...=ae803_1&priceBeautifyAB=0

Ima i dosta skupljih po 20 -30 $ ali nisu toliko brzi . Sa ovim od 4 jezgra mozes i da se poigras

Inace sam bas pre neki dan gledao po oglasima , ne postoji na celim Kupujem prodajem , kvalitetna ploca Am2 + , bez obzira na cenu !
[ [email protected] @ 24.09.2018. 20:28 ] @
Hvala ti, ali nisam nikad kupovao komponente iz inostranstva. Pre 2 meseca sam na oglasima kupio nov hard 1 Tb WD blue za 30 evra, mislim da je povoljno. Ako menjam plocu onda moram i RAM i nema kraja. Ova ploca koju imam prima i soket AM3 videcu.
Evo sada sam video na oglasu ima ovaj za 1000 dinara.

AMD Athlon II X2 250 (2 X 3.0 GHz)
Broj jezgara: 2
TDP: 65W

Mozda ga i uzmem.

Pozdrav.

[Ovu poruku je menjao [email protected] dana 24.09.2018. u 21:40 GMT+1]
[ gilopile @ 24.09.2018. 20:52 ] @
Ako vec uzimas CPU, gledaj da najmanje uzmes Phenom II x2 koji god ili Phenom II X4 u najboljem slucaju. ALi ako nisi prezahtevan u koriscenju kompa i Phenom II X2 ce biti vise nego dovoljan. Lepo se on i dalje snalazi. Odlican CPU sa dobrim setom instrukcija i 6MB L3 kesom.

[ [email protected] @ 24.09.2018. 21:25 ] @
Gotovo naručio sam preko kupinda
AMD Athlon II X2 250 (2 X 3.0 GHz)
Broj jezgara: 2
TDP: 65W
za 1000 dinara. Sa poštarinom biće 10 evra. Imaću u vidu phenom za kasnije na proleće. Vidim da je njegova cena za polovan od 25 evra pa na gore. Pozdrav.
[ Zlatni_bg @ 24.09.2018. 21:28 ] @
Polako... sta se desilo kada si spustio freq? Ne zurite sa kupovinom pobogu, tek danas videh poruku a ogromnog iskustva imam sa AMD BIOSima :)
[ Zlatni_bg @ 24.09.2018. 21:29 ] @
Ako ces da kupujes nesto, ja imam AM3+ plocu, 970 chipset i osmojezgarni FX 8320 viska.
[ [email protected] @ 24.09.2018. 21:59 ] @
Kad sam spustio na 2,8 GHz manje se greje, nije prebacivao 60 C, nije drzao CPU 100%. Vec sam narucio ovaj za hiljadu dinara. U narednih par meseci ne kupujem nista, za dalje imam te u vidu,pozdrav. Odjavljujem se za veceras.
[ Zlatni_bg @ 24.09.2018. 22:42 ] @
Nek' te dobro sluzi, iskreno se nadam da ako ti zadovoljava potrebe neces morati u skorije vreme da ga menjas :)