[ calexx @ 04.10.2018. 13:59 ] @
Drugar je dobio stari Dell desktop od nekih prijatelja koji čiste firmu jer su verovatno dobili nešto novo. U pitanju je Dell Optiplex 740 sa Athlon 5000b procesorom i sa integrisanom grafičkom nVIDIA GForce 6150. Dodao sam gomilu memorije (koju je takođe dobio) i sada bi to trebalo da bude pristojan uređaj za puštanje muzike na vikendici gde bi to hteo da nosi. Plus možda i za poneki film, mislim da sa 5GB rama može da radi sve to.

E sad, problem je sa grafikom. Na njemu je i dalje Ubuntu Mate 15.04 koji su koristili i sve radi normalno. Kada startujem Kubuntu 14.04.05 ili Manjaro 17.12 (jedan stariji sa KDE4 i drugi noviji sa Plazmom) grafika počinje da brlja. Čim krene GUI, pojavljuju se razne štrafte, gube se i pojavljuju delovi slike, nekad se sve izgubi, totalno brljanje. Proverio sam trenutnu Mate instalaciju, koristi valjda iste linux xorg drajvere koje startuju i ovi live linuxi. Da li bi pomogla instalacije nvidia drajvera pa da prejašem postojeću instalaciju? Ili može nekako da se i ovo reši?
[ Branimir Maksimovic @ 04.10.2018. 14:01 ] @
Kod Manjara stavi stariji drajver imas izbor u mhwd -l pa vidi koji su sve. Novi drajver sigurno nece raditi.
[ calexx @ 04.10.2018. 15:12 ] @
Ma izgubio sam par sati zbog Windows 10 apdejta tj nove verzije. I to na linuxu. ;)

Kad sam počeo ... hteo sam da skinem konkretan Ubuntu Mate 15.04 da mogu i sa njim da proverim, nekako ga nađem kad ono ... ne mogu da ga dovučem na jednu ntfs particiju. Ajde, povremeno se ažurira udisks2 i onda moram da čačnem jedan red da ne moram svaki put da kucam root pass ali jok, sve je u redu a neće da piše. Proverim mount, lepo kaže da su sve ntfs particije monitirane kao ro. Restartujem, isto. Drugi Arči ... isto. E tek mi je stari Kubuntu otvorio oči. Prijavio je da ne može da pristupi ntfs particiji jer nije lepo zatvorena, što se dešava ako je neki windows radio pa nasilno prekinut i slično. Setim se da sam pre par sati imao otvoren windows i pošto sam radio sa drugim kompom, ja ga šutnem da ne zabrljam pošto koristim isti monitor i različite tastature. E tu je i bio problem, novi apdejt je automatski uključio fast boot i onda se windows ne gasi nego praktično ide u sleep i onda ne oslobodi ntfs particije. Najbolje u svemu je što ja ne gasim komp, ako je i windows uključen, restartujem na Arčija pa uspavam. I sada kada je bio apdejt i kada se uključio fast boot, ja našao da ga gasim.
Novi ntfs-3g sada može i takvim particijama da pristupi ali kao ro što je po meni ok ali ako se ne zaboravi. ;) Kubuntu 14.04 ima stari ntfs-3g koji prijavi da ne može da pristupi.

Sad ću da skinem taj linux a večeras ću da se igram sa svim varijacijama da ipak instaliram drugaru linux a ne windows. Šta da radim, navikao sam ga i sada neće windows. ;)
[ calexx @ 04.10.2018. 23:31 ] @
Sutra ću možda da nastavim, jedino što sam uspeo je da saznam da Ubuntu Mate 15.04, 18.04.1 kao i Ubuntu (gnome) 18.04.1 nemaju problema sa grafičkom, desetak minuta igranja i sve je normalno. Kubuntu 14.04.5 i Manjaro 17.12 odmah po startovanju počinju da brljaju.
[ calexx @ 08.10.2018. 21:35 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Hm, video-linux je open source Intel drajver, jesi siguran da imas nvidiu?

edit:
od skora video-linux oznacava open source driver za sta bilo.

Za početak samo info o ovome dok pišem sledeću malo dužu poruku. ;)


[ calexx @ 08.10.2018. 21:51 ] @
Sad malo duža poruka.

Prvo sam probao Manjara, instalirao i brljotine kao na slici. Probam OpenGL 2.0 i isto. Promenim u XRender i u prvom trenutku sve lepo radi, nema brljanja, taman sam pomislio da je rešeno. U tom trenutku nestaje pozadina, nestaje panel a ostaju kursor i ona ikonica sa šortkatovima, kako se god zove. Nešto može da se radi, mogu da se pokreću programi preko Run command tj preko alt-f2. Sve radi ali je to kuso. Otvorim Hardware Configuration (slika u prethodnoj poruci) i dobijem samo mogućnost da dodam vesa drajvere. Uradim to, restartujem i sve radi ... osim što je maksimalna rezolucija 1280*1024.

Sledeći je bio Kubuntu 18.04, na početku slično ali se ne sećam kako je bilo sa XRender, mislim da tu radi bez nestajanja desktopa ali onako traljavo. Tu postoje drajveri, nudi bar dva nvidia i jedan XOrg ali nisam siguran da je pomoglo.

Na kraju probam i Kubuntu 14.04 i konačno nađem nešto što je upotrebljivo. Promenim OpenGL u 1.2 (Manjaro i noviji Kubuntu imaju 2.0 i 3.1) i sve radi normalno.

Ova dva poslednja su i dalje na hardu, to ionako nije hard koji će da bude u upotrebi pa mogu da se igram. Sada sam napravio jednu e2b flešku pa ću da nabacim više raznih i probam kako će koji da se ponaša.

Sve u svemu, sad mi je jasnije zašto se često pišu poruke o lošem radu linuxa, ja sam u jednom trenutku izabrao Intel grafiku i sve radi bez greške. Nekada sam imao problema sa Nvidia i pomalo sa Ati, na nekim radi, na nekim se muči ali poslednje je Ati na laptopu i radi bez greške.
[ Branimir Maksimovic @ 09.10.2018. 05:10 ] @
Ajoj pa to je grafa iz 2004 ;)
100% ni najstariji drajver iz asortimana ne podrzava to zato ih ne prikazuje ;)
[ bojan_bozovic @ 09.10.2018. 05:59 ] @
@calexx

https://en.wikipedia.org/wiki/..._6_series#Discontinued_support

Citat:
Windows Vista, 7 & 8 64-bit: 309.08 released on February 24, 2015


Instaliraj Windows 8 x64 na taj AMD64 (5000b), trebalo bi da radi.
[ calexx @ 09.10.2018. 11:55 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Ajoj pa to je grafa iz 2004 ;)
100% ni najstariji drajver iz asortimana ne podrzava to zato ih ne prikazuje ;)
A ne, ova je novija, piše da je serija 6150LE predstavljena 2006. godine. ;) Drajveri se vide u Kubuntu 14.04 kao i u Kubuntu 18.04 dok ih Manjaro ne prikazuje. Vidim da Arči i nema tu stavku u podešavanjima mada bi verovatno kod instalacije mogao da izaberem prave drajvere. Ali mi se nešto ne instalira Arči na ovaj krš.
Citat:
bojan_bozovic: Instaliraj Windows 8 x64 na taj AMD64 (5000b), trebalo bi da radi.
Niko ne pročita prvu poruku nego krene od kraja? Dobio je taj krš i planira da ga nosi u vikendicu pa da odatle pusti muziku, možda pogleda neki film ... mada znajući ga, on će i da visi na FB. Taman posla da mu instaliram windows, nekako sam ga preveo u linux vode i navikao je, verovatno ni on ne bi hteo nazad na windows a i sebi bih napravio nove probleme. Kao što je borba protiv virusa tj sa rešenjima za neki antivirus, u svakom slučaju mnogo veća šansa da nešto zapati (ne zanima ga da nauči bilo šta) a i morao bi opet da se navikava na staro/novo okruženje.

Instalirao sam Kubuntu 14.04 (taj mu je i na kućnom kompu i na ženinom laptopu) i radi koliko je njemu potrebno. Jeste da iduće godine prestaje podrška za 14.04 ali on i nije radio apdejt, jedino ja kada sam nekad svratio u njegovu radnju a on nije tu pa apdejtujem. Ostaje da još malo proverim sa varijacijama i kako će da se ponaša sa onim što on obično radi ... dok je bio u radnji u centru, nije bio problem da odem kad zabrlja ali do vikendice na 23km mogu leti da pedalam ali kad krenu kiše teško.

Teoretski bi mogao da nabavi neku grafičku na bljuvaku, jedino moram da gledam da nije ful visine pošto je kućište nisko.
[ tuxserbia @ 09.10.2018. 12:01 ] @
nVidia objavljuje povremeno drajvere za Linux. Konkretno za ovu kaže da je poslednji 304.137 iz 2017 godine. Proveri prvo

http://us.download.nvidia.com/...EADME/minimumrequirements.html
[ calexx @ 09.10.2018. 12:45 ] @
Mislim da u Kubuntu nudi 173 i ovaj 304 a negde sam video u ponudi i 304 u dve varijante, ne sećam se tačno. Ako se dobro sećam, na nvidia sajtu takođe nude nešto ovakvo pa ću imati čime da se igram. Mada još nisam siguran šta od linuxa da mu instaliram. ;)
[ calexx @ 09.10.2018. 16:23 ] @
Citat:
tuxserbia:nVidia objavljuje povremeno drajvere za Linux. Konkretno za ovu kaže da je poslednji 304.137 iz 2017 godine.
Malo sam se igrao, Kubuntu 18.04 ne prikazuje ništa pod hardver konfiguracijom, samo proveri i napiše da nisu potrebni nikakvi vlasnički drajveri. Softver menadžer nudi neke kasnije i ne prolaze. Probao sam da instaliram i pomenuti 304 ali prvo prijavi da fale neke preinstalirane skripte pa posle prođe ... i na kraju ne uradi ništa. Mislim da mi se ne isplati da gubim vreme.

Kubuntu 14.04 ima u drajverima 173 i 304 (plus XRender) pa sam probao oba nvidia drajvera. Sa starijim kao lepo radi ali kad izaberem OpenGL 2.0 kreću oni gličevi. Verovatno je u startu bio taj drajver i brljalo je. Rešenje je OpenGL 1.2. Ako instaliram 304 onda brlja sa plimut skrinom tj nema onog Kubuntu znaka nego u maloj rezoluciji piše Kubuntu .... ali kad pređe na spleš skrin, vraća se na normalu. Kada sa njima izaberem OpenGL 2.0, nema brljanja i deluje mi da radi pristojno. Ne sećam se da li sam probao i OpenGL 3.1 pa ću to da uradim sledeći put.

Sve u svemu, deluje mi da sam našao rešenje, Kubuntu 14.04 (koji inače koristi) sa 304 drajverima, uz jedino za sada otkriveno brljanje sa plimut skrinom.

Inače ne igra igrice i ne radi neke grafički zahtevne poslove (osim ako je FB takav) i mislim da će i ovaj krš sa 5GB rama da mu posluži za puštanje muzike. ;) Možda bi i za mene mogao da potraži takav, malo buke jer procesor (mislim) nema fan a i mali je pa može uz pojačalo. ;)
[ ineve74 @ 09.10.2018. 17:14 ] @
Ja mislim da bilo koja integrisana grafika ne radi dobro sa drajverom koji dolazi sa distrom.
Najbolje uzmi pa kompajliraj svoj drajver.
[ calexx @ 09.10.2018. 17:41 ] @
Integruša u mom kompu radi dobro, bar onoliko koliko je meni potrebno. A ionako sam odavno rekao da neću ništa da kompajliram kad počnem da koristim linux. ;)
[ tuxserbia @ 09.10.2018. 19:11 ] @
OpenGL teško preko 2.1

Jesi probao 16.04 Ubuntu ? Ako planiraš, probaj prve dve verzije, bez hwe.

Probaj obavezno i hw ubrzanje h264 i yt uz h264ify ekstenziju.
[ calexx @ 09.10.2018. 20:07 ] @
Koristim KDE varijantu, to sam ga naučio i nema promene. Mogu da probam Kubuntu 16.04 na particiji gde je sada 18.04 ... ali misliš da ga ne apgrejdujem dalje? Plazma je bila blagi očaj prvih meseci pa ne bih da ne radi većina normalnih funkcija.
[ tuxserbia @ 09.10.2018. 20:21 ] @
A, da. Tebe hebe K. Probaj, možda i funkcioniše.

Za bez hwe sam rekao, da ne bi morao da paziš na promenu jezgra. Ono, ostaneš na 4.4 mi se čini. Dovoljno je stara makina da ne misliš na to. A i nVidija je "poznata" po dkms problemima. Dodadatni plus je da ne misliš o problemima prilikom ažuriranja. Nema velikih promena, nema ( velikih ) problema.
[ calexx @ 09.10.2018. 20:34 ] @
Šta da radim, KDE više nudi pa mora malo više i da traži. ;)

Jutros sam proverio, Ubuntu Mate 15.04 koji sam zatekao radi sa linux drajverima a meni Manjaro poludi kad ih podesim i neće preko 1280*1024. U svakom slučaju mi se čini da sam odradio sa 14.04 a 16.04 ću da probam kasnije ili sutra.
[ bigvlada @ 10.10.2018. 11:25 ] @
Citat:
calexx:
Citat:
Branimir Maksimovic: Ajoj pa to je grafa iz 2004
100% ni najstariji drajver iz asortimana ne podrzava to zato ih ne prikazuje
A ne, ova je novija, piše da je serija 6150LE predstavljena 2006. godine. Drajveri se vide u Kubuntu 14.04 kao i u Kubuntu 18.04 dok ih Manjaro ne prikazuje. Vidim da Arči i nema tu stavku u podešavanjima mada bi verovatno kod instalacije mogao da izaberem prave drajvere. Ali mi se nešto ne instalira Arči na ovaj krš.
Citat:
bojan_bozovic: Instaliraj Windows 8 x64 na taj AMD64 (5000b), trebalo bi da radi.
Niko ne pročita prvu poruku nego krene od kraja? Dobio je taj krš i planira da ga nosi u vikendicu pa da odatle pusti muziku, možda pogleda neki film ... mada znajući ga, on će i da visi na FB. Taman posla da mu instaliram windows, nekako sam ga preveo u linux vode i navikao je, verovatno ni on ne bi hteo nazad na windows a i sebi bih napravio nove probleme. Kao što je borba protiv virusa tj sa rešenjima za neki antivirus, u svakom slučaju mnogo veća šansa da nešto zapati (ne zanima ga da nauči bilo šta) a i morao bi opet da se navikava na staro/novo okruženje.

Instalirao sam Kubuntu 14.04 (taj mu je i na kućnom kompu i na ženinom laptopu) i radi koliko je njemu potrebno. Jeste da iduće godine prestaje podrška za 14.04 ali on i nije radio apdejt, jedino ja kada sam nekad svratio u njegovu radnju a on nije tu pa apdejtujem. Ostaje da još malo proverim sa varijacijama i kako će da se ponaša sa onim što on obično radi ... dok je bio u radnji u centru, nije bio problem da odem kad zabrlja ali do vikendice na 23km mogu leti da pedalam ali kad krenu kiše teško.

Teoretski bi mogao da nabavi neku grafičku na bljuvaku, jedino moram da gledam da nije ful visine pošto je kućište nisko.


Linuse, ti li si?



Oni su stavili grafičku popreko, uz malo maltretiranja.
[ calexx @ 10.10.2018. 12:10 ] @
Smislio bih već nešto ali ovaj nije za mene a i AMD je.