[ Ivan Dimkovic @ 05.10.2018. 09:52 ] @
https://motherboard.vice.com/e...cks-prevent-independent-repair

Citat:

Apple has introduced software locks that will effectively prevent independent and third-party repair on 2018 MacBook Pro computers, according to internal Apple documents obtained by Motherboard. The new system will render the computer “inoperative” unless a proprietary Apple “system configuration” software is run after parts of the system are replaced.

According to the document, which was distributed to Apple’s Authorized Service Providers late last month, this policy will apply to all Apple computers with the “T2” security chip, which is present in 2018 MacBook Pros as well as the iMac Pro.

The software lock will kick in for any repair which involves replacing a MacBook Pro’s display assembly, logic board, top case (the keyboard, touchpad, and internal housing), and Touch ID board. On iMac Pros, it will kick in if the Logic Board or flash storage are replaced. The computer will only begin functioning again after Apple or a member of one of Apple’s Authorized Service Provider repair program runs diagnostic software called Apple Service Toolkit 2.

“For Macs with the Apple T2 chip, the repair process is not complete for certain parts replacements until the AST 2 System Configuration suite has been run. Failure to perform this step will result in an inoperative system and an incomplete repair,” the document reads. MacRumors reported the new policy earlier today.


Hehe, bas me zanima da li ce ovo preziveti legalne udare u zemljama gde se prava kupaca uzimaju za iole ozbiljna.

Mislim, auto industrija je probala slicne gluposti ranije i obicno im nije poslo za rukom.
[ Ivan Dimkovic @ 05.10.2018. 09:55 ] @
Iz clanka:

Citat:

Currently, 19 states are considering so-called “Right to Repair” legislation that would require device manufacturers to make repair parts, tools, repair guides, and diagnostic software available to the public. Apple is fighting this legislation; public records show that Apple is lobbying against the bill in New York, where lobbying records must be disclosed to the public.


Takodje, postavlja se pitanje sta ce biti sa Apple masinama u zemljama gde nema puno (uopste?) Apple autorizovanih servisera? Verovatno te zemlje kao trziste uopste ne zanimaju Apple pa ih briga, ali ovo moze uciniti njihove masine potpuno neupotrebljivim u zemljama gde ne postoji Apple infrastruktura.

I, sto je najgore, ono sto Apple radi, obicno OEM PC industrija voli da kopira. Naravno, nisu svi OEM-i ludi da se upucaju u nogu posto vecina njih nema ni izbliza polozaj kakav Apple ima, ali me ne bi cudilo da za "premium" masine i u trzistima gde imaju jake mreze i drugi pokusaju ovakve idiotarije.

Zato to, IMHO, treba spreciti svom silom zakona, sto pre.
[ Java Beograd @ 05.10.2018. 10:01 ] @
https://www.ifixit.com/Manifesto
[ dr0id @ 06.10.2018. 01:30 ] @
Apple’s secret repair kill switch hasn’t been activated—yet | iFixit
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2018. 11:01 ] @
Ne mora da znaci, iFixit je koristio originalne delove (sa drugih Macbook masina).

Meni daleko logicnije zvuci da Apple-ov plan zapravo cilja na delove koji su proizvedeni bez licence (znaci radile masine duze, i tako to ;-) - mozda su ubacili neku kriptografsku identifikaciju u delove. Tipa displej nije prosao quality test od Apple-a i odbacen je (znaci Apple nije platio proizvodjacu), proizvodjac pokusa to da proda na sekundarnom trzistu i... prc.

Da bi se ovo utvrdilo, iFixit bi trebalo da proba sa delova nabavljenih preko npr. eBay-a koji nisu skinuti sa postojecih masina vec novi ali po jeftinijim cenama od originala.
[ scoolptor @ 06.10.2018. 12:23 ] @
Logicnije je da se zastita veze za serijski broj dela nego na neki flag koji kaze da li je deo legalan ili ne.
[ mjanjic @ 06.10.2018. 12:40 ] @
Pa Volvo je joše među prvima krajem 90-ih uveo sistem da se preko dijagnostike određeni delovi moraju "odobriti" preko njihovog servera da bi ih ECU automobila "prihvatio". Dakle, mogli ste od mehanike nešto da menjate zamenskim ili polovnim delovima, ali sve vezano za elektroniku, od raznih senzora i davača pa do bilo čega što sadrži neki čip nije moglo tek tako da se stavi iz drugog auta. Naravno, "hakeri" su našli načine da to zaobiđu, ali u garantnom roku niste ništa mogli sami da promenite prčkanjem u softveru, jer bi vam to posle u slučaju reklamacije ovlašćenom servisu otkrili i poništili vam garanciju.


Došlo vreme da se tako radi za telefone, računare... jer ovlašćeni servisi imaju sve manje posla zbog naduvanih cena usluga, pa ih treba nekako "namiriti" da bi i dalje ostali ovlašćeni.

Ako ovo urade, da vidim ko će za 4-5 godina sar Apple računar da plati 500 ili više evra, kao što su sada cene za njihove 5-6 godina stare laptopove. Ovim oni praktično hoće da nateraju te korisnike koji razmišljaju o jačoj polovnoj mašini da ipak radije kupe slabiju polovnu.

Slična situacija je sa automobilima u "normalnim" zemljama gde su cene održavanja paprene (pa npr. zamena kvačila u Švajcarskoj za neki auto košta 1600 franaka, dok kod nas košta 350€), te je ljudima jednostavnije da na 5 godina menjaju auto staro-za-novo ili ga prodaju privatnim licima, to iskoriste za učešće i uzmu nov auto na 5 godina za nekih 250-300€ mesečno, ali voze uvek nov auto koji je u garanciji i za koji je mala verovatnoća da mu ode anlaser, alternator, kvačilo, dizna...

I u Srbiji da nas nateraju da idemo samo u ovlašćeni servis, retko bi ko kupovao polovan Audi ili BMW, tad bi ipak nova Fabia ili čak Dačija imala prednost :)
[ ademare @ 06.10.2018. 16:48 ] @
Ovo u kompjuterskoj industriji , postoji odavno, a ovaj Apple potez , predstavlja jedan korak , vise . Oni to i rade , uvek teze da naplate vazduh . I uspevaju , dok drugi to ne mogu , ali to je vise fenomen , izuzetak zvani Apple , da ne ulazimo u tu pricu .

Prvo su sa tim poceli proizvodjaci Ink Jet stampaca . Na kertridz sa mastilom su poceli da ugradjuju cipove , bez kojih stampac nije hteo da radi sa kertridzom koji nije original ! Koliko se secam prvi je to poceo masovno da radi EPSON . Kasnije su i drugi to polako prihvatali . Naravno da su brzo izbaceni Piratski i kertridzi i cipovi , ali oni su bili i ostali Piratski .

Kasnije su to po istom principu poceli da koriste , proizvodjaci laptopova za baterije . Laptop nece da radi sa baterijom koja nema cip fabricki . Takodje i tu su se pojavila Piratska resenja .

U sustini oba ova pokusaja su bila sasvim legalna , i ta praksa nije proglasena kao nikakvo krsenje prava potrosaca .

Tako , posebno posto je ovde u pitanju Apple , ne vidim zasto bi neko osporavao legalnost ovoga ? Cip kontrolise da servis i delovi , budu u skladu sa proizvodjackim normama . Ako neko ima licencu , za delove i servis teorijski , dobice i cipove .

Evo sad sam se setio da je u stvari , prvi ovo uveo NINTENDO . Mada oni ne prave Kompjutere kao takve, vec specijalizovane Kompjutere koje prodaju pod imenom Konzole za video igre . To su u sustini pravi kompjuteri .

Nintendo , je u porgramske kertridze sa igrama , stavljao svoj cip , bez koga konzola nije htela da radi ! Na taj nacin je onemogucio delovanje slobodnog trzista , tako da je onemogucio da neka druga firma , slobodno , napravi svoju originalnu igru , da je upise u ROM , upakuje u kertridz i prodaje . Takve igre jednostavno nisu radile , bez Piratskih intervencija na konzoli , jer je Nintendo hteo i imao Monopol na proizvodnju programa . Ko god je hteo da pravi igre , je mogao ali da plati Nintendu , oni su to morali da odobre itd .

To je proslo kao sasvim legalno . Cak je Nintendo tuzio i dobijao sudske sporova , firme koje bi pokusale da rade mimo ove procedure .
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2018. 17:15 ] @
Zavisi koliko utice na zivot prosecnog glasaca. Apple kao Apple verovatno moze da prodje sa ovim, ali ako cela industrija krene sa takvom praksom, videcemo.

Auto industrija je pokusala isto, pa su u USA dobili "Right to Repair" zakon npr. koji ih je silom sprecio da to rade.

Ali sve se svodi na to koliko cela stvar kosta glasaca i koliko mu je bitna. Auto servis je, ocigledno, bitna stavka. Servis nekog fancy laptopa, verovatno ne.
[ scoolptor @ 06.10.2018. 17:29 ] @
Susretao sam se, sa sistemima u industriji:
1. koji imaju zalemljenu sistemsku bateriju, koja cuva sadrzaj NVRAM memorije, koju nije jednostavno zameniti, a da se ne izgubi sadrzaj, nakon cega nije moguc dalji rad uredjaja, ukoliko ne dodje do inicijalizacije od strane servisera
2. koji koriste podnozje za RAM DIL cip, u kome je ugradjena baterija, ciji se sadrzaj gubi vadjenjem RAM DIL cipa, radi zamene podnozja sa baterijom. Takodje, ne rade bez inicijalizacije.

3. I Dallas i ST su pravili RTC i NVRAM cipove sa ugradjenom baterijom, koji su onemogucavali dalji rad uredjaja nakon otkaza iste, zavisno od toga kako su dizajnirani uredjaji.





Tako da je ovo postojalo od pamtiveka.

Doduse, jos nisam naisao na takav sistem koji nisam uspeo da povratim bez pomoci servisera. Obicno postoji neki interfejs, recimo serijski RS232, sa komandama. Treba potraziti nedokumentovane komande - dampovanjem ROM-a, itd.
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2018. 17:43 ] @
Citat:
scoolptor
Susretao sam se, sa sistemima u industriji:


Ali "u industriji" je sve to savrseno OK, u pitanju su B2B odnosi regulisani ugovorima, kupio si to sto si dogovorio, ako pise mora da se servisira kod prodavca, mora ili kupuj nesto drugo.

Ali ovde su u pitanju masine koje se prodaju fizickim licima, koja imaju dodatna prava u civilizovanim zemljama (zakoni za zastitu potrosaca). Pitanje je samo ko je jaci ovde i da li ce Apple moci da provuce nesto sto bi bilo skandalozno do pre samo par godina.
[ Branimir Maksimovic @ 06.10.2018. 17:46 ] @
Progurace sigurno. Kad moze da progura zastareli hardver po premium cenama, moci ce i ovo.
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2018. 17:56 ] @
Kako za sta, sto se telefona tice tesko da je hardver zastareo.

Stavise, CPU ne da nije zastareo nego bukvalno urnise sve ostalo na trzistu mobilnih telefona.

https://www.anandtech.com/show...nveiling-the-silicon-secrets/4

Citat:

Overall the new A12 Vortex cores and the architectural improvements on the SoC’s memory subsystem give Apple’s new piece of silicon a much higher performance advantage than Apple’s marketing materials promote. The contrast to the best Android SoCs have to offer is extremely stark – both in terms of performance as well as in power efficiency. Apple’s SoCs have better energy efficiency than all recent Android SoCs while having a nearly 2x performance advantage. I wouldn’t be surprised that if we were to normalise for energy used, Apple would have a 3x performance lead.


Mislim ovo nisu sitne "generacijske" optimizacije, ovo je bukvalno odvaljivanje. I to od strane firme kojoj dizajn procesora nije specijalnost.
[ Branimir Maksimovic @ 06.10.2018. 18:03 ] @
Sto se tice telefona i ARMa da. Ali tesko da ce neko apgrejdovati hardver u iPhone-u ;) (mislio sam na x86, naravno)
[ scoolptor @ 06.10.2018. 18:17 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ali "u industriji" je sve to savrseno OK, u pitanju su B2B odnosi regulisani ugovorima, kupio si to sto si dogovorio, ako pise mora da se servisira kod prodavca, mora ili kupuj nesto drugo.

Bojim se da nije sve tako crno-belo, i da se ponekad u kupoprodajnim ugovorima i dokumentaciji uopste ne spominje:
- da postoji opasnost da dodje do neplaniranog zastoja usled otkaza baterije
- da postoji neka skrivena baterija koju je potrebno zameniti nakon 10 godina, u servisu
mozda zbog cinjenice da proizvodjac smatra da je zivotni vek ugradjene baterije vise nego dovoljan za projektovani radni vek uredjaja.

Tako se moze desiti da korisnik to sazna, tek nakon sto kontaktira servis, nakon neplaniranog zastoja.
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2018. 18:26 ] @
Ali ni tu tebe kao poslovnog kupca ne stiti zakon o zastiti potrosaca, vec eventualno sam moras to da guras na sudu i dokazujes da si ili doveden u zabludu ili da si pretrpeo stetu. Ne kazem da je ta praksa uopste OK, ali u poslovnom svetu nije nesto specijalno cudna :)
[ Zlatni_bg @ 07.10.2018. 03:06 ] @
Dokle je doslo kad na tehnickom forumu vise pisemo o pravima korisnika danas na sve strane, umesto o inovacijama, projektima, idejama... :)

Sta Apple u sustini prodaje sa svojim visokim cenama "slabog" hardvera? Evo pucacu na slepo, ali poslednji put kad sam gledao, DIY PC je kostao oko 4x manje nego Apple-ov racunar sa istim specifikacijama (ako u cenu uracunamo recimo klasican 4K monitor gde se radi o AIO racunarima). Sta znaci onda taj "premium" koji se plati? Sta krajnji korisnik dobije od toga?

Ako ne dobijem, recimo, 5 godina garancije da ce uredjaj da radi besprekorno, a ja da moram recimo da dodajem apple-certified RAM, SSD i slicno, i za to platim premium cenu, ali da zaista za tih 5 godina ja dobijam nov deo ukoliko stari crkne ili pocne cudno da se ponasa, ne vidim razlog da platim tu cenu.

Onda mozda dolazimo do pandana sa automobilskom industrijom, s tim sto Apple racunari ne bi smeli da imaju potrosne delove. Znaci ako mi crkne mis koji je dosao uz racunar u tih 5 godina, zelim nov mis. I to odmah u brzom servisu, ne da cekam mesec dana i slicno. Za to bih platio tu premium cenu. Automobili imaju potrosne delove, pa su malo gadno poredjenje, ali ako ih izuzmemo, garancija bi trebalo da pokriva sve.

E sad, ako cu ja posle tih 5 godina da platim tom servisu 2x vecu cenu nego kod sivih servisera jer sam odlucio da idem tim putem, isto nemam sta da se bunim, dokle god oni mogu da adekvatno saniraju kvar, a ne da skarabudze nesto da bi to radilo. I neka "garancija na dobavljivost delova" traje sveukupno recimo 7 godina.

Neko bi da kupi najjeftiniji MacBook recimo, sa 120GB SSDom za lupam, 1000$, a verzija sa 500GB kosta 2000$. Zamenio bi SSD za manje od 100EUR i dobio duplo skuplji racunar. Sa strane korisnika, sto da ne? Ali sa strane kompanije koja bi mozda pruzala tu garanciju o kojoj pricam, to bi bilo neprihvatljivo. Nemas sta da otvaras proizvod koji ti je gotov, zasrafljen sa svih strana i da se igras sa njim. Mi smo ga pravili - ako ti nesto treba, obrati se nama.

A ovo sve da vazi po apple politici, a ne po zakonima drzava individualno :)
[ bigvlada @ 07.10.2018. 07:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
https://motherboard.vice.com/e...cks-prevent-independent-repair

Citat:

Apple has introduced software locks that will effectively prevent independent and third-party repair on 2018 MacBook Pro computers, according to internal Apple documents obtained by Motherboard. The new system will render the computer “inoperative” unless a proprietary Apple “system configuration” software is run after parts of the system are replaced.

According to the document, which was distributed to Apple’s Authorized Service Providers late last month, this policy will apply to all Apple computers with the “T2” security chip, which is present in 2018 MacBook Pros as well as the iMac Pro.

The software lock will kick in for any repair which involves replacing a MacBook Pro’s display assembly, logic board, top case (the keyboard, touchpad, and internal housing), and Touch ID board. On iMac Pros, it will kick in if the Logic Board or flash storage are replaced. The computer will only begin functioning again after Apple or a member of one of Apple’s Authorized Service Provider repair program runs diagnostic software called Apple Service Toolkit 2.

“For Macs with the Apple T2 chip, the repair process is not complete for certain parts replacements until the AST 2 System Configuration suite has been run. Failure to perform this step will result in an inoperative system and an incomplete repair,” the document reads. MacRumors reported the new policy earlier today.


Hehe, bas me zanima da li ce ovo preziveti legalne udare u zemljama gde se prava kupaca uzimaju za iole ozbiljna.

Mislim, auto industrija je probala slicne gluposti ranije i obicno im nije poslo za rukom.


Ivane, takve stvari rade decenijama, otkako Wizard of Woz više ne dizajnira računare. Takva im je poslovna politika. Da bi dodao memoriju na ranim modelima Mekintoša bio ti je potreban šrafciger dužine bajoneta i lemilica. Svojevremeno su vodili kampanju plašenja kupaca da ne nabavljaju jeftine (u odnosu na Apple monitore) PC VGA monitore jer navodno mogu da oštete kompjuter. Ovo je samo nastavak takvog načina razmišljanja. Trebalo ih je zadaviti 1997. godine.
[ bojan_bozovic @ 07.10.2018. 08:13 ] @
@bigvlada

Apple jos zivi u osamdesetim proslog veka, kada se skupo prodavao proprietary hardware. Zasto bi ih trebalo zadaviti? Ako nisu zadavljeni, to je zato sto nalaze ovce za sisanje. A fool and his money are soon parted.
[ ineve74 @ 07.10.2018. 08:19 ] @
Sve to ima svoje.
I na PC-u ljudi vrse mnoge stvari koje nebi smeli jer nisu tehnicari.
[ nkrgovic @ 07.10.2018. 09:24 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Sta Apple u sustini prodaje sa svojim visokim cenama "slabog" hardvera? Evo pucacu na slepo, ali poslednji put kad sam gledao, DIY PC je kostao oko 4x manje nego Apple-ov racunar sa istim specifikacijama (ako u cenu uracunamo recimo klasican 4K monitor gde se radi o AIO racunarima). Sta znaci onda taj "premium" koji se plati? Sta krajnji korisnik dobije od toga?

E, a tek laptopovi? Znas kakav desktop mozes da kupis za pare koje platis laptop? Uzmes isti monitor kao na laptopu, sta isti - uzmes bolji, fazon 17" LED i ostane ti za do jaja masinu....

Sad ozbiljno, MBP je jako skup laptop, ali ne mozes da ga poredis sa nekim sklepatanim.... Uporedi Dell XPS, Lenovo ThinkPad Carbox X1 i MBP - i nesto neces da se usrecis.... To nema veze sa time sa time da li je MBP dobar ili vredi tog novca, samo ti zelim reci da u toj klasi sve masine kostaju slicno.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 09:35 ] @
Pritom, bilo je momenata kada je MBP zaista bio ubica od masine, recimo na samom pocetku Retina modela (2012), dobijao si quad-core CPU, CUDA grafiku, izuzetan ekran sve u pakovanju koje je do tada bilo rezervisano za "ultra portable" masine.

Danas, i dalje su to OK masine ali konkurencija nudi vise. Da sad kupujem laptop to bi bio Lenovo X1 Extreme ili P1 (u zavisnosti da li treba Xeon/Quadro ili ne).
[ ademare @ 07.10.2018. 12:35 ] @
Slicne stvari , samo ne jos na ovom nivou , najveci Brendovi , rade cak i na desktopovima !

Evo pogledajte , ne nase malo , trziste , vec EU trziste .

I tamo postoji 1000 modela vec sklepanih PC -a , koji se prodaju pod raznim imenima . A postoje i Brendovi jaki , Lenovo , HP, Dell itd .

Kada se gleda nova masina Jaki brendovi , su naravno skuplji od istih takvih Sklepanih Kineza .

Kada se gledaju cene polovnih , brendovi su jeftiniji van garantnog roka , nego Sklepani Kinezi ?

U cemu je fora ? U tome sto te Brendove , najvise kupuju velike i malo manje firme , i dobijaju paket cenu + paket uslugu sa garancijom od najcesce 3 godine . Kasnije ako neko od njih hoce moze da dokupi jos garancije ali po visokoj ceni . Jos 2 max .

Posle tog perioda mozda , ako nadje neku levu firmu , proizvodjac ne ide preko toga ili se totalno ne isplati . Pa ovi brendovi za kompjuter star 10 godina , najcesce nece na svoj sajt da stave ni drajver , a kamoli da pruze neku podrsku u vidu delova i odrzavanja .

Takvi kompjuteri idu najcesce na otpad i onda zavrsavaju po Africi , Srbistanu , i slicnim Rajevima na planeti .

Sve bi to bilo lepo , ali proizvodjaci Brend masina , najjaci , trude se da na svaki nacin onemoguce normalno koriscenje i servisiranje takvih kompjutera obicnim ljudima .

Sve je na njima , sto moze da bude NESTANDARNO ! Pocev od napajanja i maticne ploce pa do svega ostalog sto moze da bude nestandarno .

U onom Sklepanom Kinezu, oslabi napajanje , stavis prvi krs koji ti dodje pod ruku i ono radi i dalje .

Kod brendova gde svaki ne proizvodjac , vec svaka serija svakog proizvodjaca ima svoje napajanje, plus zavisi da li je u pitanju SFF ili MT ili neka treca varijanta , svako ima svoje razlicito , specificno napajanje !

Ploce takodje itd . Mini DVD u deskotopu i ko zna sta jos .

Tako da dolazimo na isto . U garantnom roku , vredi imati takav komp . Van garantnog roka , veca glavobolja i steta nego korist .

Sad da li su stavili cip , samo jos to fali , ali sve ostalo su uradili da se retko kome isplati imati takav polovan kompjuter .
[ Zlatni_bg @ 08.10.2018. 02:56 ] @
Misterija kaze da se Brand-name PCjevi manje kvare :)

Ono gde ja vidim upotrebu brand-name PC-jeva su firme. Ne mozes jednostavno da sklepas po racunar za 1000 ljudi po njegovim potrebama. Jos ako su tenderi u pitanju... Brand-name tu ima logike/poente. Mislim, mogu 2 IT-jevca u firmi da nabave opremu za 1000 racunara, da ih sklope za jedno pola godine, ali se ovde gledaju "plug n play" resenja :) I pritom kod jedne firme ostvarujes garanciju, imas podrsku i sve ostalo. Nekad se ne daj Boze kod custom-made PC-jeva mora kontaktirati proizvodjac odredjene komponente, i iz svog iskustva, mnogo lakse ostvarim garanciju direktno kod proizvodjaca nego kod nasih uvoznika/servisera - ili manje bolno. Navescu primer kad sam morao da nosim 3x closed-loop vodeno hladjenje zbog ventilatora sa losim lezajevima. Ja kazem ljudima, dajte da ne menjamo ceo proizvod, ajde samo ventilator - jok, mora celo hladjenje. I to posle 3.5 -4 godina eksploatacije. Na kraju ni treci put ne dobijem ispravna oba ventilatora, dok su od proizvodjaca stigli zamenski ventilatori, ja sam hladjenje vec vratio i kod prodavca posle 4 godine uzeo svoje pare nazad i potrosio ih kod njega na nesto drugo.

@nkrgovic

Ajde da budem fer, uzecu jeftiniji, stariji model MacBook air-a. Ne zamerite mi sto cu uzeti Emmi kao prodavnicu jer su jeftiniji od ostalih u najvise slucajeva:

https://www.emmi.rs/macbook-ai...ntel-h.11.html?productId=62197

i5 5350u, 8GB DDR3, integrisana grafika.

Za istu sumu novca:

https://www.emmi.rs/laptop-ra%...00-173.11.html?productId=77111

i7-8750H sa 6 jezgara (mac ima 2), 16GB RAM, 1TB HDD, 128GB NVMe, desktop GTX1060 grafika, 17.3" FHD IPS.

https://www.emmi.rs/laptop-ra%...10-156.11.html?productId=77169

Isto kao sve gore, samo 12GB RAMa i 144Hz ekran.

---

E sad, da li notebook korisniku treba ista vise od ovoga? :) Jedinu prednost koju zaista moram da dam Macu je da je laksi za prenosenje, ali samim tim se dobija i slabiji HW u njemu.

Sad, poredjenje sta moze da se uzme od desktop HW-a u ceni lap top HW-a... Pa okej, 8700K, 16GB DDR4, 256GB SATA/NVMe, neka "okej" ploca, GTX1060 grafika, izaslo bi te oko 160k lagano, samo ovih 5 komponenata. Dodas ekran, kuciste, napajanje i ostalo... :) Premasujes cenu lap topa. S tim sto opet, 8700K i optimizovana verzija za lap top da se uklopi u neki 35-45W TDP nece biti isto nikad.
[ Branimir Maksimovic @ 08.10.2018. 06:38 ] @
A sto 8700k? Stavis 2600x ili cak 2700x i drasticno skreses cenu.... ljudi nikako da shvate da Intel vise nema prednost u IPC-u samo u kloku.
[ Zlatni_bg @ 08.10.2018. 08:00 ] @
8700K uzeo kao pandan laptop Intelovom procesoru 8750H u tim laptopovima po jezgrima i threadovima, zato nisam pravio poredjenje sa Ryzenom :) Bile bi drugacije komponente. U obzir bi u ovom slucaju mozda dosao i7 8700 (bez K) jer je klokovanje verovatno zakljucano.

Uopste nisam uzeo licne preference u poredjenju, samo ono sto je u tim lap topovima :)
[ nkrgovic @ 08.10.2018. 08:00 ] @
@Zlatni:

Apsolutno si u pravu, nijedan ultrabook nikad nece biti konkurentan masini sa ekranom od 17" po performansama, ili ceni,... Jedina razlika je masa i trajanje baterije, to su sve nebitne stavke, laptop se kupuje da se koristi ukljucen u struju, na stolu i ne nosi. Da, i cinjenica da Air ima vise pixela po mm2 ekrana, tj. bolju sliku, ali sta ima veze... Pri tom Air je krs masina za Apple.

Gledaj, Air je "fancy" masina, deo cene je u dizajnu, operativnom sistemu, cool factoru i ostalom. Deo cene je u tome da imas garanciju koja vazi u celom svetu. Deo u tome da to, za ultrabook kategoriju, jeste dobra masina - ali ultrabook-ovi su generalno djubre za ozbiljan rad. To je masina za nekog ko puno putuje, treba mu da radi satima na bateriju, a pri tom radi samo neki osnovni tekst. Mogao bi da kupi Fujitsu Lifebook S938 ili tako nesto, ali iz nekog razloga bira Mac OS, pa je uzeo Air. Doduse Lifebook je i osetno skuplji...

Ako hoces da skontas sta cemu sluzi, probaj malo da razmislis, a ne da poredis babe i zabe. Racunari se ne kupuju po procesoru i grafici - vec po nameni. U vecini slucajeva ta namena nisu igre. Ja koristim MBP samo zato sto mi je lakse nego da trazim laptop na kome Linux radi kako valja i da trosim vreme i zivce na podesavanje. Znam da bi mi Dell XPS13 ili gore pomenuti Lenovo X1 bili podjednako dobri, ali opet bi mi pomalo falili neki softveri koji nemaju za Linux, a, bitnije, skuplji su nego MBP za iste karakteristike.

Ako ces samo da trolujes, cuj, izvoli. Ja se vise necu truditi.
[ bigvlada @ 08.10.2018. 08:55 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
@bigvlada

Apple jos zivi u osamdesetim proslog veka, kada se skupo prodavao proprietary hardware. Zasto bi ih trebalo zadaviti? Ako nisu zadavljeni, to je zato sto nalaze ovce za sisanje. A fool and his money are soon parted.



Jer su glavni proponent filozofije gde je forma važnija od funkcije. Za ovo drugo si potpuno u pravu, žaba je polako kuvana i sada više nemaš njihov telefon za manje od 1000 dolara.

Kao što istu sudbinu želim Microsoftu koji je pak svojom poslovnom filozofijom (umesto da potrošimo tri godine na razvoj i ponudimo tekst procesor za 300 dolara, mi ćemo svake godine da izbacimo polufabrikat za 100 dolara dok ne potamanimo konkurenciju) uništio kvalitet u IT industriji.