[ DUSKEZ @ 06.10.2018. 13:37 ] @
Mozda ova tema nema toliko smisla ali zelim da usmerim one koji su pocetnicni i koji su imali muke kao ja u pocetku wifi a.
Imao sam po tavanu i do 4 rutera i vise.dva tri do ulice jedan dva duzom uz guvno.

I celo vreme za svaki moram kabli za svaki moram struju za svaki moram da podesim jedan po jedan kako ja hocu jer su mi radili u ap modu.Mnogo mi je olaksao posao ddwrt,open wrt mi jos nije skroz otkriven.Sve to sam morao da radim jer sam imao wr740 i poneki 741 i 743. Dugo vremena sam razmisljao i high power ruterima i uredjajima.Naravno bili su mi skupi jer sam sa sela.Ali i na kutiji i na sajtu stoji slika kako on pokriva skroz veliku kucu na sprat.Moja nije na sprat al je dugacka ima dosta zidova.Posle sam pokusavao sa jedan dva wr941nd ali nisam bio zadovoljan. Konacno resio sam da uzmem wr841hp dobio sam v3 koja je sto se tice ripiter moda jos bolja od v1.Sto sam kasnije utvrdio kad sam se slepao o free wifi u gradu.Kad sam upalio ruter bez obe antene u velikoj sobi imao sam 100 procenata sto nikad do sada nije bio slucaj obicno dobiju snagu kad im stavim antene.Sto mi je ulivalo potencijalno uverenje da je ok ruter.Onda sam se ostrvio na te rutere i sada sam kupio jos dva v1,sto ukupno cini 3 sa v3.Namestio sam dva u tavan i bio prezadovoljan.svuda sam imao 100 procenata.Bojavsi se da ne propadne ruter koji mi je toliko dobar (od kise na tavanu ako bude nevreme) resio sam da ostavim samo jedan.Posto sam vec znao najbolje mesto odnosno centar tavana.Jer sam pre toga neke uhf antene namestao pa od toga,stavio sam ga na sredinu tavana na gredu u ukljucio utp i adapter. I postalo je predobro signal je i u najzabacenijim sobama bio 68 70 a u glavnim oko 75 70. Tako da ako hocete da jednim udarcem udarite dve muve moja preporuka su HP ruteri.Naravno i ja sam to znao pre ali nisam toliko bio siguran da ce tako biti ali eto sad mi ne treba nikakav roaming da bude isti kanal jer imam vise rutera nego sam ukljucim wifi na kompu.
Mogao bih isto to da uradim i sa dvoristem i bastom ali ne vidim potrebe kada sam vecim delom u kuci pa su ruteri na bezbednom.

Uzgred hteo bih da cujem misljena i mogucnosti ostalih hp rutera koji ne idu negde preko 70e,ja sam najvise baziran na 2.4 frekvenciji jer mi kompovi imaju stare kartice.
[ calexx @ 06.10.2018. 15:57 ] @
Kakvi HP ruteri, nemaš ti para za to? ;) Sada si umesto nekoliko krševa stavio par osrednjih rutera (možda su prvi krševi bili neispravni) ali je sve to odavno izašlo iz mode. ;)
[ nkrgovic @ 06.10.2018. 16:15 ] @
HP je High Power, ne Hewlett Packard, right? Ovo je TP-Link ruter, samo sa boljim antenama i nekom malo vecom snagom emitovanja.... ?
[ Branimir Maksimovic @ 06.10.2018. 16:26 ] @
Da WR je generalno TP-Linkova oznaka za wireless router.
[ nkrgovic @ 06.10.2018. 17:24 ] @
Znam, zato i pitam ;) Covek je napisao :
Citat:

Tako da ako hocete da jednim udarcem udarite dve muve moja preporuka su HP ruteri.
[ DUSKEZ @ 06.10.2018. 17:34 ] @
Pa nesto tipa 30db ili jace sto ima na nasem trzistu,da se kupi to preciznije.I kao iskustva vasa sa hp ruterima i koji vam je najbolji i zasto.
[ tox master @ 06.10.2018. 20:12 ] @
Dzaba je velika snaga rutera ako uredjaj sa druge strane linka isto nije "high power" pa vidi signal rutera dobro ali zato ne moze da vrati signal kako treba.
Probaj sa telefonom naprimer otici malo dalje od kuce i videces da ces doci u situaciju da ces videti signal rutera ali neces moci da se konektujes zato sto telefon nema snage da "dobaci" do rutera.
High power uredjaje ima smisla koristiti samo u paru kad se moze iskoristiti ta veca snaga na obe strane.
[ Zlatni_bg @ 07.10.2018. 03:21 ] @
Tebi ne treba ruter, tebi treba AP. Zasto trositi pare na switch, router i access point u jednom uredjaju kada ces koristiti samo jednu stvar?

Ovde nema sta da se prica, ako koristis samo 2.4GHz, imas Ubiquiti AP kod ljudi koji dobavljaju od nasih severnih komsija racunarsku opremu za cene reda 50EUR.

Sad, 'bem li ga, porediti TP-Link ruter od 70EUR i Ubiquiti AP od 70EUR od preko... mislim da ce iskusniji clanovi ovde znati odmah 2 i 2 :)

I ne kapiram cega 30dB bi ti, snage emitovanja AP-a? Gaina antene? Mislim da 30dB na 2.4GHz bas i ne ide na vecini uredjaja (gomilu bi vrlo brzo sprzio, to je i gornja granica vecine rutera od 1W), a 30dB antene mozda postoje, ali emitiju u radijusu od fazon 5 stepeni :) Ovo HP mi bas zvuci kao marketinski trik, vidim da je snaga emitovanja "do 1000mW", koliko znam, brda normalnih rutera to dostize sa stock ili bar custom firmwareom?

Tipa, Ubiquiti Long Range?

https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lr/

Svaki cigo svoga konja hvali :)
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 07:20 ] @
Koji je po vama bolji ruter http://www.netiks.rs/tp-link-tl-wr841hp-300mb-s-high-power ili http://www.netiks.rs/ac1300-hi...wireless-dual-band-usb-adapter
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 07:22 ] @
Citat:
calexx:
Kakvi HP ruteri, nemaš ti para za to? ;) Sada si umesto nekoliko krševa stavio par osrednjih rutera (možda su prvi krševi bili neispravni) ali je sve to odavno izašlo iz mode. ;)

Pa imam za nesto osrednje kvalitet,cak i za high power ako je povoljan
[ bachi @ 07.10.2018. 09:36 ] @
Furao sam ja taj 841HP godinama i potvrđujem da je to samo iluzija što se signala tiče. Naime, kada odem daleko od rutera, on meni na mobilnom pokaže da je 1 crta signal, dok u slučaju ne-high power rutera ne bi bilo ni te jedne, ali je ta jedna crta neupotrebljiva jer čim krene neki saobraćaj puca signal, zato što sam mobilni nema snage da "vrati" nazad.

Takođe, većom izlaznom snagom se povećava i šum.

Sad imam TL-WR1043ND, na njemu je OpenWRT, snaga je 23dBm (na high power uređajima na 30dBm) i wifi mreža u kući mi radi dosta stabilnije, jer mi je ping ka wifi klijentima 1ms, za razliku od variranja dok su bili na prethodnom high power ruteru.

Po meni high power ruteri jedino imaju smisla u slučaju P2P linkova, ovako i ne.
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 10:12 ] @
Koje high power rutere imaju kod nas da se kupi? Trebalo bi mi da bude 30dBm,nabrojte mi te uredjaje molim vas hp rutere koji su na domacem trzistu. Moja kuca nije nesto velika ali mi obav tl wr841hp dosta pomogao.Hvala bachi i Zlatni sto ste podelili svoje iskustvo samnom.
[ calexx @ 07.10.2018. 10:23 ] @
Šta si pitao??
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 10:35 ] @
A onako,interesuje me taj ac1300 kakav je druze
[ calexx @ 07.10.2018. 10:58 ] @
To je ruter?
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 11:00 ] @
da pokusam da budem jasniji kao sto je rekao zlatni hp je mozda trik jer sad cujem da postoje jaki ruteri 1W koji nemaju tu oznako ali ja ne znam koji su to to je ono sto me najvise zanima postovani drugovi,daj nabrojte mi bar desetak
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 11:01 ] @
Citat:
calexx:
To je ruter?

ovaj da http://www.netiks.rs/ac1300-hi...wireless-dual-band-usb-adapter
[ calexx @ 07.10.2018. 11:04 ] @
To je ruter?
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 11:06 ] @
aa ne presao sam se to je usb ap ,izvinjavam se
[ anon70939 @ 07.10.2018. 11:28 ] @
Počinjem da se slažem sa onim nekim članom foruma po pitanju tvoje legendarnosti :)
[ bachi @ 07.10.2018. 12:01 ] @
Ovaj još uvek ima da se nađe na našem tržištu: https://www.tp-link.com/au/products/details/cat-9_TL-WR941HP.html
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 13:06 ] @
Da hvala @bachi, vdeo sam na netiks u sada.Jel ima neko iskustva izmedju tog i ovog u naslovu teme.Ja ne pa zato pitam,3 antene bolji je sigurno.
[ linux_wlan @ 07.10.2018. 13:09 ] @
A osuli ste paljbu kad sam mu dodelio titulu cara i legende, tj legendarnog cara ili npr car iz legende.
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 13:31 ] @
na sirotinju i puz dupe trci
[ linux_wlan @ 07.10.2018. 13:59 ] @
Nisi u pravu. Sustina je da ti nesto zelis a ne umes tacno ni da napises sta je to, sto ti zelis. Imas jako malo znanja iz wlan-a i pokusavas to da nadomestis uredjajima. To tako ne moze. Ti ne zelis da budes korisnik vec zelis da "razvlacis" wlan po selu. Dakle ili ucis ili placas tudje znanje. Ovo gadjanje sa uredjajima firmwerima decibelima i slicnim terminima te nikuda nece dovesti. Ne znam koliko sam bio jasan.
[ anon70939 @ 07.10.2018. 14:18 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Tipa, Ubiquiti Long Range?

https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lr/

Svaki cigo svoga konja hvali :)

Zanimljiva i ilustracija koja govori dosta na ovu temu :)

[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 14:35 ] @
Nemam lapopove na 5ghz kartice nemam vise od 2 uredjaja mobilnih telefona,koji su funkcionalni koji podrzavaju 5ghz a std.

Pa nisam ni za ap iz prostog razloga jer nevidim namenu u tome za sebe.Jer ako mi zatreba ruter sta onda.Znaci tipa ap/range extend/router.N standarda za sada. Tacnije bg jer imam laptopove koji nemaju ni n standard.


Vidim i sam Zanimljiva i ilustracija koja govori dosta na ovu temu :)
ali citaj text.
[ Zlatni_bg @ 07.10.2018. 17:41 ] @
Citamo mi tekst... pokusaj da skontas sta slika zeli da kaze. Isto ti je i bachi rekao. Nije to one-way link.

Glavnu mrezu napravis jednom. Posle dodajes AP-ove po potrebi. Snaga mreze se ne pojacava snagom signala vec dodavanjem AP-ova.
[ dr0id @ 07.10.2018. 19:25 ] @
Citat:
DUSKEZ:
Nemam lapopove na 5ghz kartice nemam vise od 2 uredjaja mobilnih telefona,koji su funkcionalni koji podrzavaju 5ghz a std.

Pa nisam ni za ap iz prostog razloga jer nevidim namenu u tome za sebe.Jer ako mi zatreba ruter sta onda.Znaci tipa ap/range extend/router.N standarda za sada. Tacnije bg jer imam laptopove koji nemaju ni n standard.


Vidim i sam Zanimljiva i ilustracija koja govori dosta na ovu temu :)
ali citaj text.

S 5GHz mozes da se slikas za udaljen/slab signal i zidove
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 19:26 ] @
Aman zaman ljudi nemam ni dva smartfona koji mogu da prime wifi preko a c jedino ta dva gsmart akta a4 stim sto mi je jedan jedva mrda pa crkava zbog baterije.A ona skuplja od fona u sr.Slican termin imam i za standarde gde mi svi komovi podrzavaju vecina g standart jer su stare karte.I 2 na novim topovima.
Da mi ton bude jasniji )Skuplja tepsija od ribe.
[ dr0id @ 07.10.2018. 19:29 ] @
Nema veze b/g/n, svaki n (kao i ac) podrzava i b/g.
[ Zlatni_bg @ 07.10.2018. 19:50 ] @
Ja kazem obican Ubiquiti LR a ne AC je*o ga ti.
[ Zlatni_bg @ 07.10.2018. 19:52 ] @
https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap/

....
[ DUSKEZ @ 07.10.2018. 19:54 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ja kazem obican Ubiquiti LR a ne AC je*o ga ti.


E pa to nisam znao,izvini. Dolazi onda u obzir ali cene su strasne,znaci drugom prilikom.



Za sada u planu mi je ova ap https://www.kupujemprodajem.co...ti-UniFi-AP-66492323-oglas.htm Sta mislis jer ok?


[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 07.10.2018. u 21:19 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 08.10.2018. 01:38 ] @
I po treci put, AP LR. Znaci LR. Ubiquiti AP LR :) A ne to sto si linkovao.

LR = Long range.

Cene UOPSTE nisu strasne za takav AP. Pogledaj reviewove po netu, ili na Youtube kako izgleda citav softver koji dolazi uz to, mogucnosti koje ima i slicno.

To je jedan od retkih uredjaja koji zaista moze da ispuni ono sto ti trazis. Firma se specijalizuje za mreznu opremu, i to u vecini slucajeva wireless opremu. Mogu bez problema reci da su najpopularniji WiFi brend na svetu. Sto je mikrotik za wired, to je Ubiquiti za wireless. Spojis Mikrotik i Ubiquiti, dobijes ono sto nijedan ruter ne moze da zameni (ako ne pricamo o rek-ruterima vec komercijalnim proizvodima).

Ne gomilaj kod kuce krs opremu sa kojom kada je budes zamenio neces imati sta da radis.
[ bachi @ 08.10.2018. 07:53 ] @
Citat:
DUSKEZ:
Da hvala @bachi, vdeo sam na netiks u sada.Jel ima neko iskustva izmedju tog i ovog u naslovu teme.Ja ne pa zato pitam,3 antene bolji je sigurno.


Drugačiji je chipset ispod haube, ali što se snage tiče, isti su. Takođe je na 941 noviji softver i ima podršku za ipv6.


Ali morate da razumete da nije sve ni u jačini APa.

Pa ja sam celu zgradu od tri sprata pokrio sa 6 jeftinih TL-WA801ND uređaja koji je komad koštao 4000 dinara. Stavio sam im OpenWRT zbog normalne VLAN podrške, namestio da se resetuju automatski u ponoć (jer bitange umeju da se zaglupe same od sebe ako rade par nedelja) i nema ćoška u zgradi koji nema signal bar 2 crte.

Da sam stavio 2 ili 3 long range/high power uređaja, on bi isto to kao šatro pokrio, ali veza sa klijentima bi bila nestabilna.
[ Zlatni_bg @ 08.10.2018. 08:05 ] @
... sto je i razlog sto se ne forsira 30dB na ruteru, vec sto bolje antene :) Od fiblanja snage na ruteru dobijes samo jaci izlaz na predajnoj anteni, ali mobilni telefon ili lap top iako mogu da prime podatke, ne mogu da ih posalju, jer nemaju dovoljno jake antene/izlazni stepen.

Horizontalno sirenje mreze, ne vertikalno. Ne vise snage nego vise AP-ova. I onda ce sve raditi kako treba.
[ DUSKEZ @ 08.10.2018. 13:20 ] @
Dobro razumeo sam AP LR :) ali za sada nek sluze ruteri nemam sredstava za bolje ali svakako cu zapamti sta si mi rekao prijatelju.
[ Binary Mind @ 09.10.2018. 17:02 ] @
Citat:
DUSKEZ:
aa ne presao sam se to je usb ap ,izvinjavam se


A šta je to "usb ap"? Misliš na USB wireless adapter?
[ DUSKEZ @ 09.10.2018. 19:10 ] @
Pa da a ja rekao ap u smislu da ide preko wifi a ,brzomentno nisam se setio izraza.