[ DSL @ 01.11.2018. 19:50 ] @
Drustvo, ima li ko praktična iskustva sa kriticnim duzinama vodova na PCB od drajvera do gejtova... Navikli smo da to bude 10ak cm ali, sta ako ta duzina bude 20..30..40..50cm...1m...? Koliko ce induktivnosti i kapacitivnosti tih vodova u praksi ubiti signal? Ne govorim o RF nego o aplikacijama sa reda 30..50kHz, pwm i slicno...
[ ZAS011 @ 01.11.2018. 20:17 ] @
Ne možeš tako generelizovano da postaviš pitanje. Koja primena?
[ zeoN_Rider @ 01.11.2018. 20:29 ] @
Verovatno je neki pojačavač u pitanju.
[ DSL @ 01.11.2018. 20:42 ] @
Pff... Sta znam. Nekad davno sam eksperimentisao sa pwm teranjem nekih sijalica i motora na 12V ali sam koristio perfboard za driver a same fetove odvajao sa 30ak cm zice... Nasao neki clanak u Radio amateru pa se igrao i pokusavao da shvatim kako to funkcioniše...radilo je to na nekih 12kHz ako se secam dobro...
Sad, radio bih nesto slicno ali bi se fetovi odvojili (jeres znam) po nekih mozda metar od ostatka kola. Pitam se ima li smisla pokusavati udaljiti toliko fetove a da sve ipak radi..na 20...30..50kHz.
Skoro sam radio i jedan pojacavac sa stampom 60x65cm kome je drajver neki SG ali su fetovi skroz na drugoj strani pcb... I nema problema...i garant radi sve na preko 50kHz...
[ mrkabrka @ 01.11.2018. 20:52 ] @
Zašto služe piko-fardi...naravno i gomila ostalih instrumenata....
[ guja011 @ 01.11.2018. 20:52 ] @
za taj "obični pwm" a ganjan baš fet drajverom mož i metar twisted ali i da zatvoriš adekvatno kod gejta (otpornikom)
https://www.youtube.com/watch?v=UWzxd4gLHwU
[ DSL @ 02.11.2018. 07:59 ] @
dovoljno dobar savet:

Citat:
guja011: za taj "obični pwm" a ganjan baš fet drajverom mož i metar twisted ali i da zatvoriš adekvatno kod gejta (otpornikom)


Realno, pitao sam za iskustva, ne za skup pravila. Pikofaradi se mogu meriti ali koliko povecanje kapacitivnosti i induktivnosti moze poceti da smeta je stvar iskustva, koga ja bas i nemam, pa zato i pitam... Utrositi vreme na ispitivanje je najbolji nacin da se dobije odgovor na ovo pitanje, ali cemu onda forum...
[ veselinovic @ 02.11.2018. 22:20 ] @
Drajver ce lako da se izbori sa dodatnih par pF.
Ali ta zicka ce biti antena, a otpornost gejta beskonacna, pa smetnja lako moze a gejtu napraviti dovoljno napona da otvori tranzistor i kad ti ne zelis.
Zato je Guja isticao otpornik kod gejta.
[ Zivkovics @ 19.11.2018. 23:05 ] @
Za male struje i dobru rezervu u tranzistorima i hladnjacima moze. Za velike struje (>50A) je neizbezan komparator+drajver pored fetova.
[ macolakg @ 08.12.2018. 14:27 ] @
Citat:
DSL:
Drustvo, ima li ko praktična iskustva sa kriticnim duzinama vodova na PCB od drajvera do gejtova... Navikli smo da to bude 10ak cm ali, sta ako ta duzina bude 20..30..40..50cm...1m...? Koliko ce induktivnosti i kapacitivnosti tih vodova u praksi ubiti signal? Ne govorim o RF nego o aplikacijama sa reda 30..50kHz, pwm i slicno...


Dobio si većinu dobrih odgovora, ali i dalje stoji problem koji je vezan za tačan način primene.

Evo, biću kratak koliko mogu, a da ti dam što više korisnih info.

Gejt mosfeta se samo prividno upravlja naponom. To je tačno samo ako se ništa ne menja, odnosno ako je mosfet u stacionarnom stanu provodnosti ili zakočenosti. U tom stanju ga održava statički naboj na kapacitivnosti gejta i sa tako malom potrošnjom da može to stanje (naboj) potrajati nekoliko dana.

Međutim, kad želiš da promeniš stanje provodnosti mosfeta, moraš uložiti struju za punjenje i pražnjenje gejta, a pri tom ti se surpotstavlja novi naboj, iz parazitne kapacitivnosti C_dg.
Dejstvo tog naboja je uvek u suprotnosti sa tvojim pokušajem promene i započinje onog momenta kad počne da se menja napon na drejnu i traje dok ne prestane promena napona na derjnu.

Što je veća i strmija promena napona na drejnu - to će veća količina struje biti potrebna da savladaš Milerov naboj i izvršiš promenu stanja mosfeta.

U prevodu, za pobudu mofeta je neophodna (često povelika) struja tokom tranzijentnog perioda. Velika i kratko traje u odnosu na ukupan period i stoga srednja potrošnja drajvera nije velika.

Ako na primer imaš termogeni ili induktivni potrošač na drejnu mosfeta, možeš po (sasvim ispravnom) savetu upotrebiti gusto predenu paricu sa terminacionim otpornikom neposredno do mosfeta.

Ukoliko imaš polumost, a ne jedan mosfet, to ne dolazi u obzir jer će tranzijent suprotnog mosfeta uključiti i onaj drugi, upravo kroz C_dg, ukoliko je impendansa gejta na tom koji treba da ostane pasivan (blago rečeno) mlitava.

Tu je po drugom sasvim ispravnom savetu neophodan čvrst drajver neposredno do mosfeta, a do njega se komanda može vući paricom.

Postoji još jedan jako nezgodan problem, posebno kod malo većih struja: Problem je stvarno vrlo ozbiljan ako sorsovi tih mnogih mosfeta, koji se udaljeno upravljaju, treba da budu na zajedničkom potencijalu.

Onda raspodela struja tokom tranzijenata zavisi bukvalno od RLC parametara svake pojedinačne žice u tom sklopu (naravno i onih ka drajverima) i lako ti se može desiti da kad željeno okineš (na primer) peti u grupi, spontano se kratkotrajno okinu na primer 27. i 13. (slučajno odabrani brojevi).

Tada dolazi do neophodnosti primene izolacionih drajvera i lebdećih napajanja za njih.
Kod jednostavnih sklopova, gde nije potrebno trajno DC stanje mosfeta, već stalno svičuje sa duty od 0 do nekih 80, max 90%, mogu se primeniti maleni transformatori sa DC regeneracijom na gejtu, a do njih vući dosta dugačka predena parica...

Sve ovo zahteva svakako kontrolu osciloskopom, lokalno na gejtovima u odnosu na lokalni sors i potrebne terminacije i prigušenja za sve moguće ekcesne slučajeve.

Za udaljeni prenos na gejtove, koji zadovoljava sve slučajeve, može se upotrebiti tranzijentni prenos transformatorima za gejt drajv (edge drive circuit), gde na gejtovima asistiraju jedan ili dva malena mosfeta, koristeći gejt punjenje kao memoriju DC stanja.
Takav sklop zadovoljava sve potrebno: i galvansku razdvojenost i veliku brzinu preklapanja i grupna upravljanja jednom komandom i slično tome, čak i DC stanje mosfeta duty=100%, ali imaju samo jednu manu - neophodan je grupni reset impuls pre početka rada (pre glavnog napajanja), i to za sve mosfete.

Da ne bih crtao, postaviću ti literaturu gde možeš videti način

Nadam se da sam pomogao

Pozdrav,
Macola