[ Vladimir_Laketa @ 06.11.2018. 09:18 ] @
Interesuje me kako da znamo da nam je ispravan tj, neispravan sigurnosni ventil na bojleru?
Kojim koracima da to ustanovimo na licu mesta?
Posle kog vremena je preporucljivo zameniti taj ventil?


Jos jedna stvar vezana za termostate:Ako se desi da "zaglavi" radni termostat i bojler gasi samo sigurnosni termostat,sto nije naivno ,kako cemo prepoznati tu situaciju kad nemamo nikakvu indikaciju kao korisnik??{nije valjda kad cujemo da kljuca voda?}

Kad i da li je preporucljivo menjati sigurnosni tremostat prilikom menjenja i radnog termostata?
jednostavno zanima me ta tematika!
unapred zahvalan!
[ gilopile @ 06.11.2018. 09:26 ] @
Jednostavno, ako radni termostat postavis na 0 i ako i dalje imas vrucu vodu ili lampica i dalje svetli, znak je da je u kratkom spoju ( zalepio ), i da sve obavlja sigurnosni, u protivnom ako crkne radni tako da nema provodljivost, nece ni grejati, jer strujno kolo grejaca i 230V ne moze biti zatvoreno.
Za ventil, ne znam kako ga ispitati bez neke dodatne opreme i njegovog skidanja.

Sigurnosni jedino mozes ispitati ako kretkospojis radni i testiras ili ga skinuti i zagrejati plinskim kuvalom i sl. i proveriti unimerom da li funkcionise.
[ dragoslav.b @ 06.11.2018. 11:12 ] @
Citat:
Vladimir_Laketa:Ako se desi da "zaglavi" radni termostat i bojler gasi samo sigurnosni termostat,sto nije naivno ,kako cemo prepoznati tu situaciju kad nemamo nikakvu indikaciju kao korisnik??


Ako radni termostat zalepi kontakte bojler ce grijati dok ne izbaci sigurnosni i tu je kraj, sigurnosni termostat ne može sam ponovo da uključi već se mora mehanički resetovati.....
[ SASA M. @ 06.11.2018. 15:33 ] @
koliko se secam, sigurnosni ventil je potrebno povremeno proveravati tako sto se otvori-odvije njegov tockic da se vidi da li voda normalno tece.
[ scoolptor @ 06.11.2018. 17:54 ] @
Da bi nesto ispitali, prvo moramo znati cemu sluzi, i kako radi.
Sigurnosno-nepovratni venitl ima dve, odnosno tri funkcije:

1. kada pritisak vode na ulazu (sistem) savlada pritisak na izlazu (bojler) sa vise od 0,1bar, nepovravni ventil se otvara, i voda se propusta u bojler.
2. kada pritisak u bojleru premasi fabricki setovanu fiksnu zadatu vrednost od 7, 8, 9bar, otvara se sigurnosni ventil, i propusta vodu iz bojlera u atmosferu, odnocno "ventil curi", u cilju ogranicenja maksimalnog pritiska vode u bojleru.
3. kada pritisak u bojleru premasi pritisak na ulazu za 1bar, ventil se otvara, i putem povratnog toka (backflow) voda se vraca u sistem.

Funkciju 3 imaju samo neki sigurnosno-nepovratni ventili. Prednost je koriscenje stisljivosti sistema zbog postojanja vazdusnih dzepova za kompenzaciju porasta pritiska u bojleru prilikom zagrevanja, zbog koje ne dolazi do 'curenja' sigurnosno-nepovratnog ventila prilikom rada bojlera.

Uskladjivanjem sa direktivama EU o zabrani povratnog toka, ovakav tip ventila od skora ni kod nas ne sme da se koristi, a obavezna je i instalacija uredjaja za sprecavanje povratnog toka.

E sad, da bi ispitao funkcionalnost sigurnosno-nepovratnog ventila, potrebno je da ispitas sve postojece funkcije.

Ovo je lako izvodljivo ako imas potreban alat - fitinge, creva i pumpu za ispitivanje instalacija sa manometrom.

Bolje opremljeni vodoinstalateri imaju potreban alat. Sad, da li imaju potrebno znanje, pitanje je. Na primer, recimo mozda jedan u deset zna za funkciju 3.

[ Dragan1981 @ 26.01.2020. 15:42 ] @
Pitanje je u vezi sigurnosnog ventila na bojleru.
Kada ukljucim bojler da greje vodu posle 5 do 6 min pocinje da curi voda kroz sigurnosni ventil, ventil je kupljen nov i sve je novo stavljeno celo kupatilo je renovirano kao i vodovodna instalacija u kupatilu.
Kada okrenem tus bateriju na toplu vodu i pustim vodi venti prestane da curi prodje neko vreme on ponovo curi a curi sve dok radi bojler.
Ako moze neki savet sta da radim, ventil je nov neznma da li je mozda ventil neispravan.
[ ademare @ 26.01.2020. 17:49 ] @
Evo sta kaze uputsvo za uporabu , na netu nema verzija na drugom jeziku koja obuhvata ovo pitanje .

Zagrijavanje. Kad se u zatvorenoj ("tlačnoj") grijalici zagrijava voda, ona će, zbog toga što se toplinom širi, početi kapati kroz otvor sigurnosnog ventila. KAPANJE VODE JE NEIZBJEŽNO I NE SMIJE SE SPRJEČAVATI !

Velika slova su kopirana iz uputsva , nisu kucana .
[ Dragan1981 @ 26.01.2020. 20:06 ] @
A zasto mi ne kaplje na drugom bojleru a sve je isto isti bojler isti ventil sve isto?
[ Dragan1981 @ 26.01.2020. 20:13 ] @
Taj isti bojler je radio do pre par meseci niti je kapao na ventilu niti bilo sta re ovirao san kupatilo i instalaciju promenio sam i sigurnosni ventil i problem se pojavio sa kapanjem vode.
[ sdurut @ 27.01.2020. 18:29 ] @
To je klasiočan problem koji se javlja posle renoviranja kupatila gde se stave jednoručne baterije umesto starih virbli sa gumicama. Isti problem je i u stanovima gde je novogradnja. Ako se kad sećate kad su bile stare virble kad se upali bojler da greje uvek je kapala topla voda na kadi i lavabou. Razlog kapanju je povećanje pritiska vode usled širenja. Nepovratni ventil u novom sigurnosnom ventilu odlično dihtuje i voda na može da se vrati u instalaciju. Višak mora negde da izađe pa tako kapa na sigurnosnom ventilu. To je siguran znak da je ventil ispravan.
Ja sam kod mene problem rešio na sledeći način. Metod jeste seljački ali provereno funkcioniše. Skinuo sam nepovratni ventil sa bojlera i rastavio ga. Oštrim skaplelom sam malo zarezao gumicu na nepovratnom ventilu u obliku slova V. I napravio tako ventil koji ima back flow. Tu gde je gumaica malo oštećena voda može da ide samo kap po kap nazad. Ali dovolnjo da ne nabije pritisak i da ne kapa na sigurnosnom ventilu. Prestao bi on i sam da kapa posle nekog vremena kad bi se na njemu prirodno nahvatao kamenac. Ali ko da čeka godinu ili dve. Nepovratni ventil služi da kad bojler greje i slučajno nestane vode u instalaciji zgrade da se voda iz bojlera ne vrati nazad i grejač ostane suv i da izgori. Plus služi da ne bi kad se grije bojler komšije preko hladne cevi dobijale tvoju toplu vodu koja bi se vraćala u instalaciju.
[ Java Beograd @ 28.01.2020. 07:43 ] @
Voda sme da kaplje kroz slavinu (kad bojler radi) samo i jedino ako je u pitanju pretočni bojler.