[ anon70939 @ 05.12.2018. 08:02 ] @
Postoji li neki zakon gde su NBS ili država propisali da je zabranjeno koristiti Cloud servise za recimo banke i slične sisteme?
[ nkrgovic @ 05.12.2018. 08:31 ] @
Zakon ne, ali banke pored zakona spadaju i pod uredbe vlade, odluke NBS-a i jos neka regulatorna tela. Moraces da nadjes prezicnije od nekog ko je bas u toj materiji, posto tih podzakonskih akata koji su obavezujucu za banke ima bas dosta.
[ djoka_l @ 05.12.2018. 10:53 ] @
Nije mi poznato da postoji bilo koji propis koji sprečava banke da koriste cloud servise. Šta više, znam banke koje hostuju sistem (ili neke servise) u cloudu.
[ nkrgovic @ 05.12.2018. 11:31 ] @
Ja znam da neka banka, mislim NBS koristi Oracle Cloud, ali u on-prem varijanti. Plate cenu za Oracle cloud, licenciraju kao cloud, a Oracle donese ceo rack u njihov DC i tamo se sve vrti. Cloud model placanja i licenciranja (opex ne capex, placas po potrosnji i sl), cloud management (sve radi Oracle), ali je sva data samo u njihovom DC-u.
[ djoka_l @ 05.12.2018. 12:44 ] @
Ne znam za NBS. Sećam se da su svojevremeno kupili 1/4 ili 1/8 Oracle Exadata mašine. Mislim da je u to vreme puna Exadata bila sa 96 jezgara, valjda limit je bio 1 ili 2 TB RAM-a po jezgru.
Moguće je da je rađeno iznajmljivanje, a ne plaćanje licence, ali mi nije poznat način licenciranja.
[ aca405 @ 05.12.2018. 14:16 ] @
Postoji nekoliko stranih banaka koje imaju svoje Data Centre u drugim državama, tako da verovatno ne postoji zakonsko ograničenje niti propis NBS koji to zabranjuje.
[ djoka_l @ 05.12.2018. 14:29 ] @
^^ Erste u Hrvatskoj, Eurobanka u Rumuniji, Alfa (dok je postojala) u Grčkoj... ^^
[ mjanjic @ 05.12.2018. 14:40 ] @
Bila je priča o nečemu da je zabranjeno držanje određenih podataka na serverima van države, ali mislim da se to odnosi na vojsku, policiju i druge bezbedonosne službe, ne za banke i sl.
[ anon70939 @ 05.12.2018. 14:57 ] @
Pa da... bilo mi je sumnjivo pa sam otvorio temu zato sto mi je jedan lik vrlo samouvereno rekao da nesto ne moze u cloud-u jer je NBS to striktno zabranila.
A u pitanju nije drzavna institucija.
[ Branimir Maksimovic @ 05.12.2018. 15:06 ] @
Ne moze to nikako. Pre svega zato sto strane banke moraju da imaju kompove u inostranstranstvu. Ne mozes kontrolisati gde strane banke drze podatke ;p
[ djoka_l @ 05.12.2018. 16:21 ] @
Ne postoje strane banke u Srbiji. U Srbiji je dozvoljeno da strana banka otvori predstavništvo, ali ne može da se bavi bankarskim poslovima.
Sve banke u Srbiji su srpske banke, ali neke od njih imaju većinsko strano vlasništvo.
Osim izuzetaka koje sam naveo, banke u Srbiji sa većinskim stranim vlasništvom NE MORAJU imati i NEMAJU servere u inostranstvu.
Banke šalju stranim bankama, koje su njihovi vlasnici, bilanse, da bi se na nivou cele grupacije napravili konsolidovani bilansi, ali ne razmenjuju podatke o komitentima, računima i slično (samo zbirne informacije).
[ nkrgovic @ 05.12.2018. 19:03 ] @
Tako je, sve banke koje imaju dozvolu za rad su akcionarska drustva sa minimum 5 milona evra upisanog kapitala, inace ne mogu da posluju - to je uslov da trazis da se registrujes kao banka. Vlasnik moze da bude ko hoce, naravno i strana banka. Naravno da domaca banka ima pravo da uzme kredit kod strane banke i preproda ga ovde gde su kamate vece. Naravno da domaca banka ima pravo i obavezu da vlasniku posalje stanje. Pitanje je da li ima pravo da licne podatke svojih klijenata, tj. gradjana Srbije, iznosi van zemlje, ukljucujuci tu i "cloud", posebno tako nedefinisano.

Da pojasnim, banka mora, zbog domacih propisa, da o gradjanima cuva osetljive podatke tipa puno ime i prezime, adresa, JMBG. Ti podaci su em privatni em omogucavaju uvid u bitne podatke kao sto je biracki spisak. Banka ima obavezu da sa tim podacima postupa sa poverljivoscu. Da li se ovo krsi sa cuvanjem van zemlje? A sta ako se van zemlje cuva samo backup, koji je pri tom zasticen jakom kritografijom dok sami kljucevi ne izlaze van zemlje? Ne znam, samo pitam.....
[ Branimir Maksimovic @ 05.12.2018. 19:09 ] @
Citat:
djoka_l:
Ne postoje strane banke u Srbiji. U Srbiji je dozvoljeno da strana banka otvori predstavništvo, ali ne može da se bavi bankarskim poslovima.
Sve banke u Srbiji su srpske banke, ali neke od njih imaju većinsko strano vlasništvo.
Osim izuzetaka koje sam naveo, banke u Srbiji sa većinskim stranim vlasništvom NE MORAJU imati i NEMAJU servere u inostranstvu.
Banke šalju stranim bankama, koje su njihovi vlasnici, bilanse, da bi se na nivou cele grupacije napravili konsolidovani bilansi, ali ne razmenjuju podatke o komitentima, računima i slično (samo zbirne informacije).


Cek moja banka se zove Banka Inteza, i to je srpska banka? Rajfajzen, Sosiete sve su to srpske banke...
[ Branimir Maksimovic @ 05.12.2018. 19:11 ] @
Citat:
nkrgovic:
Tako je, sve banke koje imaju dozvolu za rad su akcionarska drustva sa minimum 5 milona evra upisanog kapitala, inace ne mogu da posluju - to je uslov da trazis da se registrujes kao banka. Vlasnik moze da bude ko hoce, naravno i strana banka. Naravno da domaca banka ima pravo da uzme kredit kod strane banke i preproda ga ovde gde su kamate vece. Naravno da domaca banka ima pravo i obavezu da vlasniku posalje stanje. Pitanje je da li ima pravo da licne podatke svojih klijenata, tj. gradjana Srbije, iznosi van zemlje, ukljucujuci tu i "cloud", posebno tako nedefinisano.

Da pojasnim, banka mora, zbog domacih propisa, da o gradjanima cuva osetljive podatke tipa puno ime i prezime, adresa, JMBG. Ti podaci su em privatni em omogucavaju uvid u bitne podatke kao sto je biracki spisak. Banka ima obavezu da sa tim podacima postupa sa poverljivoscu. Da li se ovo krsi sa cuvanjem van zemlje? A sta ako se van zemlje cuva samo backup, koji je pri tom zasticen jakom kritografijom dok sami kljucevi ne izlaze van zemlje? Ne znam, samo pitam.....


Ma daj nikola, banka mi salje na gmail poverljive podatke i stanje svih racuna i kartica, a to je na cloud-u i to guglovom ;p
[ mjanjic @ 05.12.2018. 22:26 ] @
Za Intezu je lik koji je dopunjavao bankomat, pa je imao problem sa konekcijom kad je hteo da unese podatke o dopuni, pričao nešto da bankomat mora da se konektuje na server koji se nalazi u Briselu. Da li je tako ili nije, ne znam, ali ako je neko upućeniji u to, neka potvrdi ili demantuje.
[ anon70939 @ 05.12.2018. 22:50 ] @
kad sam pitao za cloud, mislio sam na poznate servise poput Azure, AWS, Google koji nemaju datacentre u Srbiji.
Pa da je propisano od NBS ili drzave, da podaci banaka ne smeju da budu skladisteni van Srbije, pa samim tim ne smeju biti u cloud-u.
To da li banka sme ili ne sme da daje podatke o gradjanima, mislim da je neka druga priča. To valjda već pokušava da se reši sa GDPR.

[ Java Beograd @ 06.12.2018. 06:35 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:Cek moja banka se zove Banka Inteza, i to je srpska banka? Rajfajzen, Sosiete sve su to srpske banke...
Naravno da su srpske banke. I naravno da su vlasnici tih srpskih banaka strane banke sa istim imenom

Pogledaj javno objavljeni statut Banke Intesa
https://www.bancaintesa.rs/upload/Statut_12_03_2018___srb.pdf

Citat:
Branimir Maksimovic:Pre svega zato sto strane banke moraju da imaju kompove u inostranstranstvu. Ne mozes kontrolisati gde strane banke drze podatke ...

Kao prvo, ne moraju da imaju kompove u inostranstvu.
Kao drugo, oho-ho i te kako možeš da ih kontrolišeš!



Ne znam za propise u Srbiji, ali, nevezano za banke, puno puta sam čitao razne artikle u kojima se kaže da su mnoge zemlje donele propise u kojima se kaže da podaci o ličnostima, i drugi različiti osetljivi podaci moraju fizički da budu na hard diskovima u zemlji. Dakle i Cloud je negde na nekom disku, nije baš u oblacima, jel tako? E pa kad ja iz Srbije (hipotetički) smestim na cloud, vlasnik clouda to ima da smesti u data centar u Srbiji.

Mislim, Srbija je smešna zemlja, a kompanije koje pružaju cloud servise su triput bogatije od države Srbije, pa ovde mogu elegantno da kažu "neću", ali ovde je bitan princip.

[ Branimir Maksimovic @ 06.12.2018. 06:43 ] @
Zao mi je al tu ne pise da je srpska banka. Naravno da mora da posluje u Srbiji po srpskim zakonima ali to je ne cini srpskom bankom. Delta banka je bila srpska banka onda je prodata stranoj banci i to je sad strana banka...
Mislim, kao inteza ne uzima profit od Inteze Srbija ;)))))))))))))))))))
[ Bradzorf012 @ 06.12.2018. 15:37 ] @
Naravno da je srpska ako je registrovana u Srbiji i posluje po srpskim zakonima.
[ Branimir Maksimovic @ 06.12.2018. 15:57 ] @
Nije srpska zato sto vlasnik nije Srbin nego Talijan... i ne zove se Delta nego Inteza...

ali potpuno nebitno.
Cim mogu meni da salju poverljive podatke na mail, mogu i da ih drze na Cloudu ocigledno...
kao sto sam dobio papir za ovo da je Inteza - Inteza, hocu papir da ne moze na cloud
i o privatnosti i to...
[ flighter_022 @ 06.12.2018. 16:59 ] @
Definiši "Cloud". Gomila servera na 3 ili više geo-lokacija, sa redundantnim backbone linkovima itd... A to opet sve može da bude unutar granica jedne države.
[ anon70939 @ 06.12.2018. 18:18 ] @
Citat:
CoyoteKG:
kad sam pitao za cloud, mislio sam na poznate servise poput Azure, AWS, Google koji nemaju datacentre u Srbiji.
Pa da je propisano od NBS ili drzave, da podaci banaka ne smeju da budu skladisteni van Srbije, pa samim tim ne smeju biti u cloud-u
[ Java Beograd @ 06.12.2018. 20:30 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Nije srpska zato sto vlasnik nije Srbin nego Talijan...
Otkud znaš da je vlasnik Italijan?
Vlasnici deonica su vlasnici banke. A deoničari su pojedinci, druge banke, druge države, investicioni fondovi. A i investicioni fondovi imaju svoje vlasnike.

A logično je da će profit srpske Intesa banke da pokupi njen vlasnik, italijanska Intesa banka.
[ Doktor Hlad @ 10.12.2018. 13:37 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Nije srpska zato sto vlasnik nije Srbin nego Talijan... i ne zove se Delta nego Inteza...


Jel to znaci da Zagrebacka Banka nije italijanska nego hrvatska?
[ bokinet @ 10.12.2018. 13:56 ] @
Sve banke ili su strane i imaju svoj branch office ili su dale fransizu a da su srpske nisu jer su do sada iz Srbije iznele ~190 milijardi evra - sto oprano sto od gradjanstva uzeto po osnovu zelenaskih kamata (ili kako oni vole da kazu bankarskih marzi).

Kada se pogleda struktura kapitala svih banaka u Srbiji i uporede sa stednim ulozima i ostalim obavezama ka klijentima u Srbiji, sve banke nisu u stanju da namire svojom imovinom klijente u Srbiji po osnovu dugovanja.

Toliko.

[ djoka_l @ 10.12.2018. 14:40 ] @
^^ Skoro nisam pročitao ništa gluplje ^^
[ mjanjic @ 10.12.2018. 15:49 ] @
Strane banke nam svima uzele po 25k evra :)
[ nkrgovic @ 10.12.2018. 17:56 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ma daj nikola, banka mi salje na gmail poverljive podatke i stanje svih racuna i kartica, a to je na cloud-u i to guglovom ;p

Cisto da pojasnim: To gde tebi, pojedinacno, banka salje mail nije odluka banke - vec tebe. Ti si banci ostavio mail adresu na koju te kontaktira, niko ti ne brani da stavis server u EUNet ili gde vec. Pitanje "Gde banka skladisti podatke o licnosti" i "na koju adresu banka salje postu za Nikolu" su dva odvojena pitanja.

Takodje, to ko je vlasnik banke, i gde ide profit, nema veze sa time po cijim zakonima banka posluje. Jedino relevantno znacenje termina "domace pravno lice" je "pravo lice u jurisdikciji Srbije, koje mora da postuje pozitivnu zakonsku regulativu Srbije". Nigde u zakonima Srbije ne pise (niti bi moglo da pise, ako hocemo da poslujemo sa bilo kim) sta vlasnik moze da radi sa dobiti - ona pripada vlasniku, da njom raspolaze kako god hoce - naravno kad plati porez. To ne znaci da se ne posluje po lokalnim zakonima.
[ bokinet @ 10.12.2018. 19:22 ] @
@nkrgovic sve si upravu sto se tice Zakona i poslovanja s' tim sto kod nas je to opet malo van zdrave logike gde je nasa drzava a pre svega NBS na strani banaka i cuti na lihvarske kamate. Doduse sad vise i nismo toliko interesantni posto se ucesce kredita u EUR i ostalim stranim valutama vise ne forsiraju pre svega ka gradjanstvu vec se forsira RSD a sve zbog toga sto banke sada vise prave profit od drzavnih obveznica i to im je sigurnije.

Sto se tice podataka generalno ni tu opet i da koriste servere van zemlje cisto sumnjam da bi neko od nasih iz NBS i drzave smeo da im prigovara - doduse da su neke domace banke gde neki nas gradjanin je vlasnik mislim da bi ga 'obradili' za primer.

Inace, nasi iz Vlade su mimo parlamenta i dozvole odneli sve podatke o gradjanima pojedinim privatnim i drzavnim firmama i agencijama u USA i to vise puta. Poslednji put bilo je kada je bio onaj mladi lik ministar finansija sto je dosao sa rancem. On je potpisao cak i zvanican dokument gde se podaci iz poreske i sl. ustupaju strancima van SR. Cini mi se da su oni Dinkicevi tu bili mirodjija u tome pa se to brzo posle zataskalo.

(da ne sirmi vise o ovome posto nije tema)
[ Bradzorf012 @ 10.12.2018. 20:28 ] @
bokinet

Prvi pasus, apsolutno se slažem, ali to je političko pitanje i sasvim druga tema. Mi smo u takvom položaju da to prosto moramo da prihvatimo.

Što se podataka tiče i tu si u pravu, ali ovo nije država, ovo je teritorija, može im se.

nkrgovic

Ako postoji način da se nešto pogrešno shvati, Branimir će shvatiti pogrešno. To je empirijski dokazana činjenica, više puta. U tom smislu, čini mi se da ti je trud uzaludan.
[ Java Beograd @ 11.12.2018. 07:58 ] @
Citat:
mjanjic:Strane banke nam svima uzele po 25k evra :)
Sitna sića u odnosu na ono šta su nam uzeli redom, od Slobe i njegovih tajkuna, preko Dačića i njegovih tajkuna do žutih i njihovih tajkuna - sve preko 100% srpskih banaka!
Ali, nama je to drago em milo, jer to su NAŠE banke! Srpske! Blago nama!
[ Bradzorf012 @ 11.12.2018. 08:43 ] @
Porediš neuporedivo.
[ nkrgovic @ 17.12.2018. 18:20 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Ako postoji način da se nešto pogrešno shvati, Branimir će shvatiti pogrešno. To je empirijski dokazana činjenica, više puta. U tom smislu, čini mi se da ti je trud uzaludan.

Ja nikad nisam imao taj problem, znam coveka preko 15 godina. Skroz fin gospodin, porodican covek, odlican programer.
[ Java Beograd @ 18.12.2018. 07:29 ] @
Citat:
Bradzorf012:Porediš neuporedivo.

Teško je upoređivati umetnička dostignuća - čija je slika lepša, čije je izvođenje opere Karmen fascinantnije.
Ali, pare se veoma, veoma lako daju uporediti. Dva je uvek veće od jedan.

Edit: slovne greške u kucanju.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 18.12.2018. u 09:50 GMT+1]