[ palenta @ 07.12.2018. 13:25 ] @
Sestri je prije godinu dana električar izvršio kompletnu instalaciju struje u cijelome stanu i sve je funkcioniralo bez greške
I jučer me zvala da se iz jedne zidne utičnice osječa miris paljevine te se bojala išta uključivati na njoj
I ja došao u nje s novom utičnicom i ustanovio dvije nelogičnosti
Prva stvar, faz lampa mi prikazuje fazni napon na jednoj rupi (logično) ali i na masi utičnice (uzemljenju)
Druga stvar, u razvodnoj kutiji ima 10-ak automatskih osigurača i sve sam isključivao ali u utičnici i dalje napon
Ok navukao sam rukavice, izvadio utičnicu i faz lampom išao provjeriti žice. Na jednoj žici nema napona (nul vodič) ali na plavoj i na žuto/zelenoj također ima napona
Sad mi ništa nije jasno, ima li ko neko objašnjenje šta se dešava
[ veselinovic @ 07.12.2018. 15:05 ] @
Prvo brifer ( glimerica, ispitivac,...) nije vjerodostojan mjerni instrument.
Drugo trebao bi pogledati u ostalim uticnicama kakvo je stanje na, kako ti kazes, masi uticnice.
Trece probaj zakaciti neku sijalicu 50-100W izmedju uzemljenja i nule pa nam reci sta se desava.

Slutim da uzemljenje nije spojeno nigdje nego visi u vazduhu i kupi smetnje koje ti vidis briferom.
[ palenta @ 07.12.2018. 15:51 ] @
Ispravak navoda, na plavoj žici nema napona (nul vodič)
Na fazi i na masi faz lampa svijetli istim intenzitetom
Da kažem stavio sam novu utičnicu i nisam spojio žicu uzemljenja na utičnicu (dobro sam je izolirao)
Nisam provjerio ostale utičnice, to ču ovih dana kad budem išao u sestre
Ponijet ču sijalicu i MultiMetar ispitivač pa ču provjerit to šta mi savjetuješ

[ veselinovic @ 09.12.2018. 14:09 ] @
Nije pametno imati uticnicu bez zastitnog provodnika.
Ako je PE provodnik, kao sto sumnjam, otkacen negdje prije te uticnice, nije bezbijedno koristiit bilo koju uticnicu ni fiksni potrosac.
Posebno ne u kupatilu i kuhinji.
[ Bosko.ul @ 17.12.2018. 20:25 ] @
Citat:
veselinovic: Nije pametno imati uticnicu bez zastitnog provodnika.
Ako je PE provodnik, kao sto sumnjam, otkacen negdje prije te uticnice, nije bezbijedno koristiit bilo koju uticnicu ni fiksni potrosac.
Posebno ne u kupatilu i kuhinji.

Potpisujem!