[ borgos87 @ 02.01.2019. 11:08 ] @
U kom programu bi bilo moguce izmodelovati i animirati 3D masinu za proizvodnju eksera (na primer)?
Znaci, izmodelujem sve kljucne delove masine (prese) kao i zicu, zatim pustim masinu da "radi", tj pustim animaciju, a ona sama iz zice pravi esker, tj prolazi kroz korake obrade masine koju sam izmodelovao.


[Ovu poruku je menjao borgos87 dana 02.01.2019. u 12:30 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao borgos87 dana 02.01.2019. u 12:31 GMT+1]
[ ZAS011 @ 02.01.2019. 21:43 ] @
FreeCAD sa plaginovima.
Džabe je.
[ borgos87 @ 02.01.2019. 23:46 ] @
@ZAS011 Hvala puno na odgovoru! Skinucu FreeCAD. Da li znate koji su mi plug in-ovi potrebni? Da ponovim zahtev, ja bih izmodelovao polufabrikat, tj zicu, kao i masinu sa alatima, a masina bi sama napravila gotov proizvod. Takva simulacija bi trebalo da mi ukaze na eventualne nedostatke u konstrukciji masine. Nadam se da sam uspeo da objasnim sta mi treba. Hvala jos jednom ! :)
[ ZAS011 @ 02.01.2019. 23:53 ] @
Postoje tutorijali na YT vezano za FreeCAD.
Meni opcija simulacije nije bila potrebna.
[ borgos87 @ 03.01.2019. 01:09 ] @
Meni samo treba potvrda da takav softver postoji i naravno ime istog. Da u simulaciji menja oblik obratka i da to radi sam, bez mog modelovanja obratka. Eto, mozda nisam dovoljno jasno objasnio, ako neko razume sta mi treba, voleo bih da saznam odgovor. :)
[ ZAS011 @ 03.01.2019. 17:15 ] @
Na žalost, FreeCAD to ne može
[ maric.nikola @ 03.01.2019. 17:16 ] @
Mnogo trazis jbg.
To da bi on sam pravio ekser moras da imas neki softver koji ima FEA solver. Ne znam za taj FreeCAD al cim je dzabe verujem da ne moze ni on, CATIA i Solid ga imaju ali samo za elasticnu oblast deformacija, a tebi treba za plasticnu...
To sto ti hoces mozes da uradis modeliranjem u nekom standarndom programu za 3d. Pa onda radne elemente da ubacis u neki specijalizovan program za simulacije. Ali kod njih neces moci da poteras celu masinu nego samo radne elemente...
Meni koliko je poznato takav softver jos ne postoji koji ce da pokrije sve to.
Mozes u nekom programu naravno da napravis animaciju, film, ali gde nemas feedback.
A tebi treba za simulaciju a to su simufact, qform, abaqus....
[ PH42-CNC @ 04.01.2019. 17:56 ] @
Za simulaciju procesa kovanja hladnom deformacijom preporucujem DEFORM 3D ali samo alati i obradak.

Recimo u solidu ili catiji simuliras kretanje masine iz krupnog plana, i pomeranje radnih elemenata na prazno bez materjala (demonstracija postupka). A na kraju ubacis video deformisanja komada, sa pravcima tečenja materijala, silama deformizanja,...

I to može dobro da se izmontira.

Slažem se sa maric.nikola, sto je naveo i ovo je inženjerski pristup i egzaktan postupak.
Mozes i koristiti raznorazne programe za video kreiranje kao sto je MAYA
[ borgos87 @ 05.01.2019. 22:17 ] @
Hvala za informaciju o FEA solveru, pokusacu da pronadjem Deform i ovladam njime. Za pocetak cu ipak da se pozabavim modelovanjem i montazom, ako je to za sada jedini nacin.
Nekada sam solidno vladao pro/e -om, pa bi mi pretpostavljam creo bio izbor za modelovanje. E sad, koji je kompatibilan sa njim za montazu obratka? Maya? Blender?