[ maxxter @ 02.01.2019. 23:25 ] @
Ukratko, ono sto mi treba jeste Call centar. Ne razumem se nista u ove stvari, ali sam gledajuci po netu shvatio da se to vrti oko VoIP tehnologije, ako sam dobro shvatio.

Treba mi da kad neko zove moju firmu na fiksni (ako moze i mobilni) telefon, prvo javi automatska sekretarica sa pozdravnom porukom, a da se negde vidi da je stigao dolazni poziv i da to nekako blinkuje ili tako nesto. Cesto imamo dosta poziva u isto vreme, sto je i razlog zasto mi treba sve ovo, ako je dakle jedan poziv dosao na fixni telefon, pa dok traje poziv neko drugi pozove isto na taj fixni broj, da dobije neku poruku kao molimo vas sacekajte, prvi slobodan operater ce vam se javiti ili slicno.

Takodje bi mi trebala opcija snimanja svih razgovora.

Sta da radim, kako je najbolje da ovo implementiram, koje bi bilo cenovno najpovoljnije resenje?

Svaka pomoc dobrodosla!
[ eki_yu @ 03.01.2019. 19:54 ] @
pogledaj ove opcije:

https://en.wikipedia.org/wiki/FreePBX_Distro
https://en.wikipedia.org/wiki/Elastix

naravno, osim besplatnih postoje i komercijalne opcije, kao na primer https://www.3cx.com/, koji koristim kao kucnu centralu - sa ulaznim / izlaznim telefonskim linijama u dve razlicite drzave.
3cx sam odabrao jer je u to vreme imao promociju, pa sam besplatno dobio licencu (bez podrske).
Inace ima zanimljiv mobilni klijent, koji pravi sakriveni vpn tunel prema VOiP serveru, tako da je pojednostavljeno podesavanje firewall-a.
Klijent takodje nije stalno aktivan - budi se tek kada se pojavi push signal za poziv, pa ne smanjuje trajanje baterije u telefonu (mobilnom).

Nadam se da ce ovo pomoci u potrazi.

Ako ti gore navedene stranice nisu jasne, verovatno ce ti trebati neko ko ce ti postaviti i podesiti sistem.
[ valjan @ 04.01.2019. 19:34 ] @
I najavne poruke, i redovi čekanja, i snimanje poziva, i još mnogo toga je sastavni deo svih savremenih VoIP centrala, problem je samo u tome kako se ta opcija tačno naziva kod kog proizvođača, gde se tačno nalazi u korisničkom interfejsu ili konfiguracionim fajlovima, i kako se tačno podešava. Tu su još ponegde i neke hardverske "sitnice", na primer da bi imao tu varijantu sa porukom "prvi slobodan operater će vam se javiti" moraš imati više dolaznih telefonskih linija, to se u stručnom žargonu zove "red čekanja" ili "queue" što bi rekao naš narod, i za n mesta u queue-u treba ti najmanje n+1 telefonska linija. U suštini se danas sve svodi uglavnom na Asterisk (poput onog FreePBX spomenutog u prethodnoj poruci) ili Freeswitch od ovih beslatnih rešenja, dok je ranije spomenuti Elastix nedavno prešao sa Asterisk na 3CX platformu, tako da pretpostavljam da je i on sad komercijalan...
[ nkrgovic @ 04.01.2019. 20:15 ] @
Ja sam pravio call centar, preko Asterisk-a, za Limundo. Iskreno, ne mislim da je posao koji je niti lak niti jednostavan - a nije bilo toliko vise opcija od ovih gore nabrojanih. Bilo je vise lokala i tako toga, ali recimo da je @maxxter gore nabrojao jedno 70% fukcionalnosti.

Ja bi mu preporucio da proba FreePBX, nisam probao par godina, deluje OK sad. Za ulaz mu je najlakse da nema telefonsku liniju, vec da trazi SIP od telefonskog provajdera, plus da dobije i mobilni broj tako ako mu bas treba. Naravno, moze da uzme i namenski harver, ali ovo mu je, po meni, mnogo lakse.

I da, ako ne ide, da nadje nekog da to odradi komercijalno, plus da mu obavezno placa redovno za odrzavanje. Uopste nije ni lak ni naivan posao, treba da se odrzava (updates, nove poruke, izmene ... vec neceg, bude ih uvek). Nije nesto da covek uradi sam tek tako. Ako hoce da uci i igra se, super, ali ako hoce da to koristi za posao, ja bi to platio. Alternativa su i razni managed solutions, ima provajdera koji nude rudimentarnu PBX funkcionalnost as-a-service (da ne reklamiram), mozda mu zavrsi posao.