[ anon70939 @ 09.01.2019. 16:21 ] @
Dobio sam ovaj ruter od SBB, ali ne mogu da namestim port forwarding.

Ovako mi je podešeno,



a ova 192.168.0.102 mi je Hyper-V mašina.
Iz mreže mogu da se telnetujem na 192.168.0.102, ali ne mogu od spolja preko public IP adrese.

Šta sam zaboravio?
[ bachi @ 09.01.2019. 17:57 ] @
A koja ti je spoljna ip adresa? Možda si popio cg-nat?
[ anon70939 @ 09.01.2019. 18:07 ] @
IP je 87.116.179.37

Gore sam se pogrešno izrazio, telnetujem se sa host mašine logično, ali nemam kako da probam iz LAN-a sa neke mašine koja nije host, jer nemam ništa drugo kod kuće.

Da li treba da se konfiguriše neki NAT u samom Hyper-V. Vidim gomilu artikala o tome, ali mi ništa nije jasno.
U office kad sam na serveru podigao Hyper-V, ne sećam se da sam nešto posebno radio, samo port forward na ruteru.

VM je u Virtual Switch "External network".

Ruter vidi tu VM.


[ bachi @ 09.01.2019. 18:08 ] @
Popio si CG-NAT.
[ anon70939 @ 09.01.2019. 18:12 ] @
Šta je sad to, kako se dobija, i kako leči :)

Ne mogu da se igram dakle sa mojim virtualkama, a da imam pristup spolja?
[ anon70939 @ 09.01.2019. 18:15 ] @
Našao...

http://www.umrezen.in.rs/netwo...-cgnat-kod-domacih-provajdera/

A vidim sad i adresu 100.69.7.122 na ruteru...

Pozvao support, i jedini način da tražim statičku IP, ili da isključim modem preko noći i da se nadam ujutru da će povući neku drugu adresu koja nije natovana.
[ krgo @ 10.01.2019. 14:06 ] @
Nemaš se čemu nadati. NAT-ovan si trajno, ako želiš javnu adresu moraćeš dodatno da platiš SBB-u.
[ bachi @ 10.01.2019. 14:26 ] @
Ili juri vezu ako imaš.
[ Maradona79 @ 09.02.2019. 18:14 ] @
Ista stvar.

Šta me da se uradi?
Ne razumem se baš internet stvari.
Da li bi promena rutera pomogla?
Da li ako bi umesto ovoga stavio neki TPlink ili slično, jel bi bilo ovoga?

Liste za IPTV, koje učitavam u Smart TV, ne mogu da otvorim....
[ anon70939 @ 09.02.2019. 18:34 ] @
Jedino da tražiš od SBB statičku IP adresu, što je 610 din dodatno mesečno
[ Maradona79 @ 09.02.2019. 18:36 ] @
A zamena rutera?

Može li nekako da se to izbegne?
[ calexx @ 09.02.2019. 20:20 ] @
Napisano je, adresu dodeljuje SBB a ne ruter, jedino da doplatiš za statičku pa ćeš da dobiješ javnu adresu. Možeš da povežeš svoj ruter iza ovoga ali ne menja adresu.
[ miloses @ 20.09.2019. 23:06 ] @
Da li sve ovo znaci da WOL ne moze da se podesi na ruteru, cak ni preko DYDNS-a.
A cemu onda port forwarding kad nema funkciju?
[ miloses @ 20.09.2019. 23:10 ] @
Mada ja ne vidim da je meni IP adresa na ruteru preko NATA tj. nije u opsegu 100.64.0.0/10 al ne radi mi WOL, tj radi samo iz lokalne mreze.
[ Branimir Maksimovic @ 21.09.2019. 05:29 ] @
Nisi natovan, samo treba da podesis forvardovanje porta na host u lokalnoj mrezi.
1. podesi ruter da koristi staticku adresu za taj host ili da dhcp vraca staticku.
2. podesi da se saobracaj na taj port prebaci na taj staticki ip iz lokalne mreze.

edit:
proveri da li adresa koju vidi forum je ista koju vidi ruter, tako ces sigurno znati da nisi natovan.
[ miloses @ 21.09.2019. 08:44 ] @
Ne znam sta vise da podesavam, ne radi mi :O(








[Ovu poruku je menjao miloses dana 22.09.2019. u 12:54 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 21.09.2019. 09:18 ] @
Da li znas koji port treba da forvardujes? Ovo 7-9 je krajnje neverovatno :P

i da, nisi iza nata ;)
[ anon70939 @ 21.09.2019. 09:24 ] @
Treba 7 i 9.
Ja bih napravio dva rula.
Probao bih i sa DMZ.
Sad naleteh da se ne moze sa svim ruterima forwardovati wol.

Pogledaj pod "firewall" da li je ukljucen
[ Branimir Maksimovic @ 21.09.2019. 09:26 ] @
Nemam iskustva sa wake on lan, mislio sam da hoce igru world of legends :P
[ miloses @ 21.09.2019. 09:43 ] @
Ma da, wake on lan hocu. Firewall sam skroz iskljucio. Ne znam da li bi ovi iz SBBa znali ista ako ih pitam jer tehnicka podrska nekad ima smesne odgovore.
[ anon70939 @ 21.09.2019. 10:21 ] @
Probaj radi testa da forwardujes neki drugi port. Recimo 3389 i vidi da li ti to prolazi.


Edit:
https://www.howtogeek.com/1926...-on-your-pc-over-the-internet/
Citat:
Wake-On-LAN uses UDP. Many utilities use ports 7 or 9, but you can use any port you like for this. You’ll need to forward a UDP port to all IP addresses behind your router—you can’t just forward to a specific IP address. The Wake-on-LAN packet must be forwarded to every device running behind your router, and a device will only wake up if the information in the WoL packet matches it. This is known as a “subnet directed broadcast.”

To do this, you’ll need to forward the port to the “broadcast address,” which will broadcast the packet to all computers on a network. The broadcast address is *.*.*.255. For example, if your PC has the IP address 192.168.1.123, you’d enter 192.168.1.255 as the broadcast address.If your PC has the IP address 10.0.0.123, you’d enter 10.0.0.255 as the broadcast address.
[ DynDNS @ 21.09.2019. 10:28 ] @
Potrebna je funkcija statički ARP na ruteru koji forvarduje da bi to radilo.


[ miloses @ 21.09.2019. 13:36 ] @
E sad namestio sam da delimicno radi preko DMZ hostinga. Kazem delimicno jer hoce da startuje racunar iz sleepa ili hibernacije, ali nece kad odem na shut down, iako sam fast startuop iskljucio na win10.
Ali ja imam 2 racunara u LANu koje treba da kontrolisem preko WOL, i to mi ne pomaze jer za DMS host moze samo jedan IP.

Ne znam cemu sluze ove opcije, sta znaci port i ip filtering, jer nema drugih podesavanja, ovo me buni. Ne znam da li preko toga mogu nesto da promenim:


[ Branimir Maksimovic @ 21.09.2019. 14:16 ] @
Taj filtering ne znam cemu sluzi ali WOL koristi broadcast udp, sto ce reci ne samo da forvardujes nego treba broadcast. Znaci adresa ne treba da bude specificni ip nego broadcast ip (mislim tvoj subnet i zadnja 255)i broadcast mac adresa (sve ff).
Heh svako nauci nesto novo po koji dan ;)
[ Milan Kragujevic @ 21.09.2019. 15:30 ] @
>ali nece kad odem na shut down, iako sam fast startuop iskljucio na win10.
Koliko znam ako ne uključiš WOL u UEFI-ju ne možeš da "pališ" PC ako je ugašen, jer, logično, je ugašen OS i procesor stoga nema šta da "sluša" te WOL pakete, osim UEFI-ja. Ako je klasični BIOS neće moći to da se podesi. Mislim čak da treba da se aktivira Intel Management Engine.
[ miloses @ 21.09.2019. 15:36 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Taj filtering ne znam cemu sluzi ali WOL koristi broadcast udp, sto ce reci ne samo da forvardujes nego treba broadcast. Znaci adresa ne treba da bude specificni ip nego broadcast ip (mislim tvoj subnet i zadnja 255)i broadcast mac adresa (sve ff).
Heh svako nauci nesto novo po koji dan ;)


Nazalost ruter nece da prihvati takav IP za broadcast.
U medjuvremenu je prestalo da radi i ono sto je radilo.
Izmdju rutera i racunara imam 8 port TP Linkov switch, ali pretpostavljam da on ne moze da utice na to.
[ Branimir Maksimovic @ 21.09.2019. 15:43 ] @
"Nazalost ruter nece da prihvati takav IP za broadcast."

Wol je predvidjen za LAN, tako da je potrebna gimnastika za internet. Steta sto nemas srece sa ruterom ;(
Kako rece dyndns staticke ARP tabele su potrebne. Ne verujem da tvoj ruter dozvoljava da prckas sa time ;(

edit:
moze da proradi i bez mac adrese, ako imas srece, ali broadcast adresu ruter mora da prihvati da bi ovo radilo.
[ Milan Kragujevic @ 21.09.2019. 15:53 ] @
Nema šanse da će ruter hteti da izloži broadcast kao DMZ (nemoguće, nelogično i opasno). Najjednostavnije rešenje je staviti raspberry pi i softver koji će poslati WOL paket na LAN, uz neki Web UI, i to izložiti Internetu.
[ Branimir Maksimovic @ 21.09.2019. 16:53 ] @
Opasno jeste, ali izvodljivo. Nismo ulazili u diskusiju kolko je to bezbedno :P
[ miloses @ 22.09.2019. 12:22 ] @
Hvala svima na pomoci, nekako sam namestio, i sad cu da objasnim kako, ako jos neko ima ovaj ruter od SBBa.
Podesavanje za WOL (Wake On Lan) za Technicolor CGA2121 DOCSIS 3.0 Wireless Gateway.

1. Napravim DHCP IP rezervaciju, za ta 2 racunara na kojima zelim a koristim WOL preko Interneta. U mom slucaju rezervisem 2 IP adrese, 192.168.0.31 i 192.168.0.17

2. Podesavam Port Range Forwarding, tako sto za jedan racunar iz LANa stavim jedan eksterni port (u mom slucaju 7), a u za drugi 9. Naravno interni port je u intervalu 7-9. Ovako sam stavio jer u android aplikaciji koju koristim za WOL mogu da podesim port koji zelim. Na taj nacin zapravo i mogu da koristim ovo podesavanje, jer ruter zabranjuje da bude isti eksterni port na vise od jedne IP adrese kada se podesava Port Range Forwarding.

3. E sad neko rece, da posto niije UEFI BIOS, ne moze da se pali racunar kad je skroz ugasen. Ne razumem se u vezi toga, svakako nije UEFI, jer su stara oba BIOSa, jedan je iz 2009 a drugi iz 2013. To su poslednje verzije.
Preko hibernacije radi paljenje preko Interneta. Kada ih ugasim skroz na shut down, zanimljivo je da ovaj BIOS iz 2009 hoce da upali racunar, ali kada sam ga ostavio ugasen preko noci nije hteo. Ne znam koja je to caka al nema veze. Svakako mogu da koristim hibernaciju, ili da namestim wake timer u BIOSu pa da se svaki dan upale sami a ja da ih ugasim. Planiram da koristim teamviewer za remote access.


Evo i slicica podesavanja BIOSa i rutera.





[Ovu poruku je menjao miloses dana 22.09.2019. u 20:42 GMT+1]
[ Machiavelli... @ 15.10.2019. 13:19 ] @
Ljudi koja je dafult username/password za ovaj ruter Techicolor CGA2121?

Probao sam blank username i password, jos gomilu raznih kombinacija ali nece.
[ Milan Kragujevic @ 15.10.2019. 14:00 ] @
Koji operater? Ako je SBB onda mora da je blank/blank, ako neće onda resetuj na fabrička podešavanja čačkalicom u rupu Reset pa će biti blank/blank. Naravno moraš onda kablom jer ko zna koji će kredencijali za WiFi biti...
[ Machiavelli... @ 15.10.2019. 14:56 ] @
Ma drugar je tamo, ali ne vredi preko telefona da mu objasnjavam... Cak je i kreirao usera ali nije admin user nego obican...
[ Milan Kragujevic @ 15.10.2019. 15:01 ] @
SBB može daljinski da odradi reset na fabrička, tražite im, tj. prvo da prebace na naprednu podršku pa onda tražite reset na fabrička.
[ bachi @ 15.10.2019. 18:13 ] @
I neće baksuzi da omoguće statičko rutiranje, pa to ti je. :(
[ Srkson @ 20.02.2020. 12:14 ] @
Meni preko DDNS radi pristup od spolja!
Direktno gađam router i preko port forwarding, te podignutog FTP servera, se kačim na NAS unutar svoje kućne mreže.
[ bgmachak @ 20.11.2021. 21:40 ] @
Drugari,

Treba mi vaša pomoć. Vidim da se razumete daleko bolje od mene u ove stvari pa se nadam da će neko uspeti da mi pomogne

Imam SBBov ruter CGA2121 i kamericu isped vrata Xiaomi 360 2k. E sad, podaci sa kamerice se smeštaju na memorijsku karticu, piše da može i na cloud ali to ne mogu da nađem kao opciju i treća varijanta je NAS server.

Na ruter sam nakačio externi SSD (USB) i vidi se u podešavanjima rutera da postoji i kamerica ga nađe i kao trasferuje podatke ali ja ne mogu sa lap topa da pristupim tom HDDu.

U podešavanjuma rutera USB drive se cas vidi kao ftp kojem je moguće pristupiti a nekada se pojavi i kao windows network place a sve to u delu "Home network" Media server.

Pokušao sam da povežem komp preko LANa i tada nekako uspem da mapiram taj folder ali sve nesto sporo i fajlovi koji su unutra ne može da ih otvori iako ih vidi kao mp4 fajl. Vrti i izbaci.

Koristim lap preko wifi mreže.

Zvao sam SBB da mi daju uputstvo za korišženje rutera ili da me navedu kako da podesim, oni se time ne bave a ni uputstvo nemaju nego da ga tražim po internetu. Nisam uspeo da nađem.

Ako neko ume da mi objasni kako da podesim sve da radi ili ima neko drugo rešenje, bio bih zahvalan.