[ Spyke96 @ 13.01.2019. 22:27 ] @
Ja hocu da napravim muzicki Studio od 0 do kraja.
Treba mi informacije koliko sta kosta. Ako pravim da ga napravim stvarno profesionalno. Kupio bih i opremu i studio. Od 0 do kraja. Recite mi iskreno. Zaista sam zainteresovan.
[ Kovacevic Vladimir @ 14.01.2019. 11:11 ] @
Bilo već Tema na tu temu. Mogu se i naći/pretražiti u ovom delu Foruma.
Ima i aktivnih članova ovog Foruma, koji imaju, ili su imali svoj Studio, pa verujem da će se uključiti svojim odgovorima i sugestijama.
Studio, pre svega zahteva prostor
Sceka: http://www.elitesecurity.org/t487774-Kako-otvoriti-muzicki-studio
"Ako stvarno hoces da postignes studijske uslove moras da znas da je neophodna akusticka obrada prostora a to je veoma skupo. Po vaznosti je rame uz rame sa opremom, uglavnom se racuna da je ista cifra potrebna za akusticnu obradu prostora kao i za samu tehniku a neretko i vise. ali, koliko god to bilo skupo vredi svaku ulozenu paru."

Možda je najkraći put...posetiti jedan Studio u radu, videti prostorno rešenje, dobiti savet o minimumu neophodne tehničke opreme, ili u nekoj professionionalno oprememljenoj prodavnici dobiti informaciju o opremi (sa cenama), ako znaš šta Ti je neophodno (a možda i ti momci/prodavci znaju šta treba za studijski rad od opreme, pa i šta spada u dodatnu opremu).

Pozdrav



[ Sceka @ 14.01.2019. 19:30 ] @
Ovakve teme se povremeno otvaraju, najcesce su skoro identicno po svemu.

Osnovno sto je evidentno I zajednicko u ovakvim temama je izostavljanje svakog podatka koji je vazan. Uglavnom se
svodi na neciju zelju I to se I napise, parafraziram ali skoro bukvalno tako - „Zalim da otvorim Studio pa molim za neku
pomoc u vezi toga.” I tu je kraj. Ni osnovne stvari se ne navedu, tipa ko je taj koji je otvorio temu, odnosno cime se
bavi I kakve veze sa Muzikom inace ima, da li ima svoj ili neki iznajmljeni prostor, da li je za licnu upotrebu ili za pruzanje
studijskih usluga, sa koliko novaca se raspolaze, sa koliko generalno znanja o Studiju raspolaze I ima li neko, koje I kakvo
iskustvo. Bar to osnovno da se zna da bi iole smisleno moglo da se odgovori.

Znaci (upuceno postavljacu teme), napisi bar te osnovne podatke pa ce moci neki odgovor da se da. Do tada je potpuno
besmisleno bilo sta napisati.

(mada mi lici na onu foru da se na nekoliko foruma isto zapocne pa gde se pojave neki odgovori... vise da se eto prica...)



Pozdrav!
[ Spyke96 @ 14.01.2019. 19:45 ] @
ja imam mogucnost da idem do max. 20.000 Evra. Ja privatno ne mogu bez muzike. Ne posedujem nekih iskustva sa profesionalnom studijskom opremom. Zato hocu da od 0 pocnem. Ja bi da koristim studio visokog kvaliteta zato sto je moj brat, tip koji repuje Freestyle. A studio nema za uslugu. Nego to radi kuci na laptopu, i preko mokrofona sve to radi. Studio je za privatan korist, nema iznajmljivanja, jer ja se ne salim. Opet ako bi to napravio to bi sve bile visoko vredne stvari koje se ne nadju u marketu za 200evra.
[ Kovacevic Vladimir @ 15.01.2019. 04:51 ] @
Citat:
Sceka:
...odnosno cime se bavi I kakve veze sa Muzikom inace ima, da li ima svoj ili neki iznajmljeni prostor, da li je za licnu upotrebu ili za pruzanje studijskih usluga, sa koliko novaca se raspolaze, sa koliko generalno znanja o Studiju raspolaze I ima li neko, koje I kakvo
iskustvo. Bar to osnovno da se zna da bi iole smisleno moglo da se odgovori.


Na osnovu podataka napisanih od strane postavljača Teme @Spyke96...biće teško dati odgovor.
Jer, šta se može očekivati od nekog ljubitelja muzike, pevača, koji ima jaku želju, a ne zna šta i kako da upotrebi studijsku opremu! Čak i manje opremljen Studio od ovoga na slici.



Preporuka:
pažljivo pročitati sve iz Teme: http://www.elitesecurity.org/t265424-Kucni-muzicki-studio

Pozdrav




[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 15.01.2019. u 11:11 GMT+1]
[ Sceka @ 15.01.2019. 13:17 ] @
Citat:
Spyke96:
ja imam mogucnost da idem do max. 20.000 Evra. Ja privatno ne mogu bez muzike. Ne posedujem nekih iskustva sa profesionalnom studijskom opremom. Zato hocu da od 0 pocnem. Ja bi da koristim studio visokog kvaliteta zato sto je moj brat, tip koji repuje Freestyle. A studio nema za uslugu. Nego to radi kuci na laptopu, i preko mokrofona sve to radi. Studio je za privatan korist, nema iznajmljivanja, jer ja se ne salim. Opet ako bi to napravio to bi sve bile visoko vredne stvari koje se ne nadju u marketu za 200evra.

Znaci, potpuno si van Muzike kao pojma a hoces da se tim bavis? Kazes da hoces da pocnes od nule? Od nule se ne polazi tako sto se razmislja o Studiju
nego se prvo nauci nesto o Muzici, nauci da se svira neki (bilo koji) instrument pa kad se shvati pojam I pojmovi (znacenje I smisao) tek onda moze da
se eventualno razmislja o nekom alatu koji bi se koristio u te svrhe.

Mnogo je bitno da se odvoji zelja od stvarnosti. To sto privatno ne mozes bez Muzike ne znaci nista ni u kom smislu osim da bas mnogo volis Muziku ali
svakako to nije osnov da se bavis bilo cim u vezi Muzike. Zelja, potreba I volja u vezi Muzike se ogleda u sticanju znanja o tome a ne u „imam neku kintu
pa hocu da se bavim Muzikom, I to da kupim vrhunsko za Studio pa da pocnem…”.

Prvo I osnovno da razumes je sledece - vrhunsko ne mozes da imas za te pare ni u kom slucaju. Odnosno, za te pare ne mozes da imas Studio u pravom
smislu te reci, ni blizu toga.

Nisi naveo da li imas prostor koji bi koristio za te potrebe, sto je jako vazno. Ako imas, da li je u sklopu stana / kuce u kojoj zivis, ako nije da li je u sklopu
bilo koje zgrade / gradjevine gde zive ljudi? TO je jako bitna stvar. Samo izolovanje prostora da se nista ne cuje spolja, sto je jako vazno!, prevazilazi tu
sumu sto si naveo, prilicno prelazi... akusticka obrada samog prostora u zavisnosti od velicine i oblika prostora takodje je tu negde a najverovatnije i tu
bude rec o vecoj cifri nego sto ti imas ukupno / maximalno. A gde je tehnika u racunici...?

Ta cifra kojom raspolazes je otprilike dovoljna za kompjuter, softver, jedan mikrofon, jedno mikrofonsko pretpojacalo, interfejs (ADDA konverter…) i neke
zvucne kutije. Na tome moze pristojno do odlicno da se radi. Pristojno jer zadovoljava osnovne potrebe a odlicno moze neko ko ima mnogo iskustva (bas mnogo).
Ali to I dalje nije Studio niti moze da bude. Ti kao neko ko ima 0 (nula) iskustva u svakom slucaju ne mozes cak ni da to nabrojano upotrebis cak ni sa pristojnim
rezultatom. Ne samo ti nego bilo ko ko od iskustva ima samo zelju.

To su cinjenice.

Ako I dalje imas zelji i hoces da utrosis toliko novaca nije ni to problem. Da si u Beogradu lako bi se to realizovalo u roku od nekoliko dana. Ali svakako za te
novce moze da se kupi ono sto sam nabrojao i da se na tome radi bilo sta u vezi Muzike.


Pozdrav!
[ S A J A @ 16.01.2019. 08:27 ] @
Gore je napisao da mu treba za rep muziku. To je uglavnom sve elektronika, samo treba glas snimiti. Pretpostavljam da bi mu odgovarala kućna varijanta sa računarom, softverom i nekim boljim monitorima i mikrofonom. I naravno, malo da dovede u red akustiku prostorije da mu ne "zvoni" dok peva. Kupi par ovakvih sunđera i tu bi generalno moglo solidno dobro da radi. Sve ostalo je na znanju i umeću.
[ Sceka @ 16.01.2019. 11:49 ] @
Ali je napisao I da zeli samo vrhunsko!

Vidi, nema pogresnije stvari nego napisati to sto si napisao. Bas radi takvih komentara je sada vec uvrezeno misljenje da se Muzikom
moze baviti bilo ko a samo je dovoljno imati zelju. Znaci, danas svako, ali bukvalno svako misli da moze da se bavi Muzikom a najlakse
I najednostavnije I svakako nejjeftinije je upotrebiti matricu koju si napisao - kupis neki kompjuter, neki mikrofon, instaliras neki
softver I toeto, sad si neko ko se bavi Muzikom I mozes 'ladno sebe da nazoves muzicarem, producentom… Sto ne samo da nije tako
nego ne moze biti dalje od istine / realnosti.

To I takvo neobavezno i jako povrsno moze biti samo neko caskanje potpuno neobavezujuce po bilo kom pitanju I ni za koga. Jer se time
nista ne dobija I ne gubi u nekom neformalnom caskanju, ili sto bi se u narodu reklo sedeci u kafani.

Jer - ako se namerava baviti se samo repom nije dovoljno samo to zeleti I kupiti par nekih uredjaja. Narocito ako se ima samo zelja bez
predznanja / znanja bilo muzicke ili tehnicke prirode! U danasnje vreme cak I najobicniji demo snimak mora biti na vrlo visokom nivou
cak I kod nas a svakako svuda u inostranstvu. Vrlo visok nivo demo snimka nije moguce postici bez znanja ali ni bez odgovarajucih uredjaja.
A to podrazumeva odredjeni nivo ispod koga je bacanje para - a narocito je znacajno bas to neznanje jer ako se ima losa tehnika plus
neznanje o upotrebi te tehnike onda je katastrofa u najavi, I po rezultatima i sa finansijske strane!

Snimanje glasa, ma koja Muzika ili ma koji muzicki pravac je u pitanju, je jedna od stvari koja je vrlo znacajna ali i vrlo zahtevna po tehnickim
pitanjima! Snimanje glasa u kucnim uslovima je najgora moguca solucija, I opet napomena - ma koja vrsta Muzike ili ma koji muzicki pravac
je u pitanju. Jer kucni uslovi podrazumevaju mali milion losih / stetnih stvari koje uticu na snimak, usnimak. Da bi se glas korektno, I za dalje
upotrebljivo, snimio potrebno je da bude sto cistije snimljen, bez imalo dodatnih zvukova, prizvuka, sumova, jeke, bez fona prostora i izvan
prostora… sto je gotovo nemoguce u kucnim uslovima. Moguce je to delimicno resiti tretmanom tipa akusticnu obrade ali ne tako proizvoljno
kako ti navodis u smislu „malo da dovede u red akustiku prostorije da mu ne "zvoni" dok peva. Kupi par ovakvih sunđera i tu bi generalno
moglo solidno dobro da radi” jer nema pogresnijeg saveta od toga! Par nekakvih sundjera? To blage veze nema jer sa tim podatkom ne moze
nista da se uradi, potpuno je neupotrebljiv savet! Saveti tog tipa ne mogu da budu korisni jer se to ne radi proizvoljno I „na daljinu” a da se
cak nije culo ni sekund nikakvog zuka u toj prostoriji! Sta on da radi sa tih „par sundjera”? Kako da ih postavi, zasto da ih nekako postavi, na
osnovu cega ce da ih postavi... sve su to jako vazna pitanja a samo poslusati takav neki savet bez odgovora na ta pitanja je cisto bacanje para.

Znaci, pogresno je davati neka pausalna resenje kao i pausalne savete - a najcesce ne samo pogresno nego I stetno, narocito za neiskusne koji
prime takve savetem I postupe po njima.

Ukratko.


Pozdrav!
[ Spyke96 @ 16.01.2019. 13:25 ] @
Sceka hvala tebi na svakom savetu. Ali necu ja da koristim taj studio. Ja hocu da ga sagradim. Ja cu da nadjem ljude koji ce studio da koriste. Iz tvojih poruka sam dobar savet izvadio da treba neko da se poznaje da bi koristio. Ja sam taj koji placa. A ne onaj ko koristi. Jer ja u cirihu zivim. A taj studio hocu da napravim u srbiju. Ja od toga nemam nista. To za mene nije bacanje para, kada to mogu da pruzim nekom kome treba. Ljudi cu naci koji to znaju da koriste. Meni je potrebna pomoc oko sagradnje da to bude vrhunski. Ja cu za 6 meseci da imam jos od prilike 25.000 na raspolaganju, to su nekih 45.000evra kojih cu ja da ulozim.
[ flighter_022 @ 16.01.2019. 21:29 ] @
Ako si već investitor, više bi ti se isplatilo da platiš nekog stručnog da dizajnira taj studio i da eventualno odradi instalaciju.
[ S A J A @ 16.01.2019. 22:03 ] @
Zorane, tačno se vidi da ste producent starog kova ;) Sve je to ok, samo treba imati u vidu da je tehnologija prilično napredovala sa godinama i da je moderna muzika skoro u potpunosti elektronska i da se sada sve radi na računaru. Kvalitetno snimanje glasa u kućnim uslovima je itekako moguće, naravno uz neke pripreme i znanje, to znam jer sam se snimanjem bavio godinama, sad više ne toliko, već samo sviram. Nemanja je razjasnio šta mu treba, čak i podigao budžet, pa je jasno da ne mora da razmišlja o "kućnim" varijantama već želi da pravi profi studio ali u slučaju da je neko u skromnijoj finansijskoj situaciji, treba da zna da i uz značajno skromnija sredstva mogu da se dobiju impresivno dobri rezultati. Koga sve to zanima, ima na YT dosta korisnog i edukativnog materijala.
[ component @ 17.01.2019. 08:28 ] @
Spyke96, moj savet ti je da poslušaš šta ti kaže Sceka. On ima najviše iskustva i zna "sa terena" šta je realno a šta ne. I nije baš 45.000€ u Srbiji kao 450.000€ u Švajcarskoj. Profi oprema košta ovde isto, ako ne i više.
[ flighter_022 @ 17.01.2019. 11:33 ] @
Samo kao ilustracija koliko dobra može biti zvučna izolacija između studija i režije:

Nova godina 1993/94, radim kao tonac u radiju M u Sremskoj Mitrovici, a direktor (ko ga zna, zna, haha) udje u studio dok nije bio živ program i u plafon opali dva metka iz duge devetke... Ne pitajte šta, kako, zašto, jel lud bio, nije tema. Poenta je da na u Režiji nisam apsolutno ništa čuo. Sama režija je bila vrlo dobhro zvučno izolovana, a između nas su bila 2 stakla od 10mm, 2 cm između, špa posle 20 cm, još dva takva stakla.

Kad je on opalio, ja sam naravno video plamen iz cevi, vido da se voditeljka malo štrecnula, ali se čulo nije ništa.
[ Sceka @ 17.01.2019. 11:58 ] @
@SAJA - „Producent starog kova” ne postoji osim kao fraza kad nema sta drugo da se kaze (o nekome). Producent kao pojam nema te varijante
vremenskog tipa jer producent mora, jednostavno mora da bude uvek ispred svog vremena. Producent je neko ko mora da zna vise od muzicara
I od snimatelja I od tehnicara i to ne malo vise. I tehnicki I muzicki mora ne samo da bude u toku nego I da barata svim uredjajima koji postoje
u svetu u trenutku rada. Nekada je to podrazumevalo samo hardver a vec duze vreme I softver koji je emulacija / simulacija hardvera. Znaci, sve
sto od softvera izadje danas producent mora da zna da je izaslo I da koliko sutra to ima, jednostavno je to „u opisu posla”. Znaci svaki VST, EFF
verzija DAW-a... sve to jednostavno MORA da se isprati i u praksi proba da bi se producentski posao uopste obavljao.

Najgore od svega je sto je kod nas rasirena ta fama da se sve moze uraditi kod kuce, da je dovoljno kupiti dobar kompjuter I nabaciti dosta softvera
neki mikrofon, kutije I nista vise ne treba. A najgore I najpogubnije od svega je sto se navode primeri iz inostranstva koji su u vidu klipova na YT
gde neki poznati reper (uglavnom) sedi negde u fotelji sa laptopom u krilu i prica kako je njemu jednostavno da radi sve u laptopu... Pri tom se
cuju samo recenice koje podrzavaju ono sto se hoce a prenebregavaju recenice tipa „Ne moram vise bas sve da radim u mom Studiju nego deo toga
uradim cak I dok me voze kolima pa dok traje voznja I kad mi padne na pamet neka ideja da je odmah zabelezim sa dobrim presetima…” Znaci,
to sto covek ima pravi krsteni Studio u kome se sve desava I koji kosta velike sume novca nije bitno?! Bitno je da se vidi slika kako zavaljen u fotelji
drzi laptop I nesto prica...??? Pa se to sto prica izvitoperi i pretvori u kazivanje i tvrdnju tipa „Ma u danasnje vreme je dovoljno imati dobar laptop
I sve moze da zvuci sveCki, pa I XYZ to kaze a on je popularan, on je brteee, care, kralju, laveee…!!!”

Pa onda svaki cas me neki ko je poverovao u to zove da me pita zasto njemu sve zvuci daleko losije neko taj neki XYZ a sve ima sto I on, a sve je
upotrebio sto I on, a sve parametre je upotrebio koje XYZ koristi, I masterovao je sa plaginovima koje XYZ koristi kad masteruje a zvuci mnogo losije
pa ne zna sta da radi I da mu pomognem nekako...

Moram da idem jer su me zvali, nesto im ne radi a ovaj dolazi pa su u frci... Nastavicu kad se vratim, kad god to bilo...


Pozdrav!
[ S A J A @ 17.01.2019. 12:53 ] @
Razumem karikiranje, čak je i interesantno, ali pod pojmom kućnog studija nisam mislio na "repere koji sede za svojim laptopom" nego zaista pravi muzički studio, odnosno njegova kompaktna verzija napravljena u stanu. Na YT-u ima dosta video materijala na tu temu i generalno na internetu. Pod ono "starog kova" sam i upravo mislio na to što vam je očigledno takva vrsta napretka tehnologije promakla ili niste spremni da je prihvatite. Danas se zaista muzika može praviti u stanu i to može da zvuči potpuno identično kao i "pravi" studio na koji vi mislite. Naravno, uvek postoje ograničenja. Kućni studio recimo ne bi uspeo dovoljno kvalitetno da snimi bubnjeve i druge analogne instrumente koji zahtevaju veći prostor i specifičnu akustiku ali ono što danas zovemo pop i rep muzikom se može snimati u kućnim uslovima, ali opet ponavljam, mora da se uloži u opremu i prostor. Razumem da ideja da se nešto radi od kuće vama deluje kao banalizovanje vaše profesije ali to nije tako i ne trebate tako da ga doživljavate. Evo ja sam primarno programer, to je trenutno najaktuelnije i najprofitablnije zanimanje i, gle čuda, može da se radi od kuće. Hoću da plačem zbog toga? Naravno da neću. Savremena tehnologija nam pomaže da više nismo toliko ograničeni lokacijom. Naravno, daleko od toga da tvrdim da je kućni studio bolji od "pravog", naravno da nije ali je dovoljno sve uznapredovalo da kućne varijante studija mogu da se uzimaju kao opcija vredna razmišljanja za određene tipove muzičkih pravaca. Čak i trendovi pokazuju da sve više muzike, pogotovo ove koja je elektronska, dolazi iz kućnih studija.

Evo nekih materijala za početak:
https://www.youtube.com/watch?v=KruhIETiL8E
https://www.youtube.com/watch?v=iYUhLtr8RiE
[ Sceka @ 17.01.2019. 16:57 ] @
Kao da nista nisam napisao, odnosno kao da nisi ni procitao to sto sam napisao?!

Kako moze nesto da mi promakne ako sam producent? I to narocito u tom osnovnom / bazicnom delu posla kao sto je prelazak na digitalno
u sferi snimanja?! Pa na cemu radim ako to nije DAW, sto podrazumeva standarde na svetskom nivou kao sto su Pro Tools ili Cubase, Logic...
a samim tim i sve sto postoji I sto je ikada od pojave primene kompjutera izaslo od softvera, bukvalno sve? Kako moze da mi promakne
nesto u cemu sam od pre uvodjenja toga na nasim prostorom jer sam se sa digitalizacijom susreo, u mom konkretnom radu, jos dok je to
bilo na nivou digitalnog Studer magnetofona u Lindonu radeci na jednom LP-u naseg coveka (kompozitor a svi ostali su bili englezi…) I dok
je to kod nas bilo samo u pricama da uopste postoji? A da bih uopste mogao da radim sa tim uredjajem morao sam dobrano da zagrejem
stolicu da bih shvatio sta je to uopste digitalni zapis, koja su tu pravila, sta mora a sta ne sme, do u 'sitna crevca' sve o konvertovanju
analognog u digitalni signal, pricesuiranje digitalnog signala I dalje DA konvertovanjem vracanja na analogni signal, sta se gubi, sta se dobija
a sta nikako ne sme i sta obavezno mora, sta je digitalna nula u odnosu na analognu nulu i koja su tu pravila... pa onda, na primer, rad sa
AKAI MG1214 multitrack recorder & mixer, pa Audio na Atariju, DAT, ADAT-I, Yamaha 02r potpuno digitalni mixer… sve digitalija do digitalije
a od '80-ih godina proslog veka pa do dan danas - a danas?

Pa danas koristim - u svakodnevnom radu! - Cubase 10 kao primarni DAW (Pro Tools kad nemam izbora) sa svim mogucim softverom koji je
izasao, od Waves 10, Kontakt, FabFilter, Ozone… .. . To je tebi zastarelo, meni nesto promaklo, nisam spreman da prihvatim???

To sto se mene tice, kao odgovor na direktno obracanje...




On Topic

Danas kao i od vajkada i u buduce - Muzika se moze praviti bilo gde I bilo kada. Razlike su u amaterizmu i profesionalizmu pri pristupu i procesu
rada sa Muzikom I u vezi Muzike. Svuda u svetu je to jasno kao dan i jasna je crta . granica izmedju toga > uvek bila, sada je I bice. Samo se
kod nas to izmesalo pojednostavljivanjem i trudom da se profesionalizam obesmisli po svaku cenu a inicirano od onih koji ne mogu I nemaju ni
osnova ni mogucnosti da budu profesionalci pa ona najstarija fora na svetu „spusti te na svoj nivo pa te ubije primitivizmom”. Kod nas je tako,
da ponovim >>> kod nas je tako!!! U inostranstvu nije tako ni u kojoj sferi Muzike. U inostranstvu se ceka na red da bi se uslo u Studio a pre
toga ceka u red da bi uopste neko obratio paznju na toga koji ceka u redu. Kod nas je pojam koliko neko ima lajkova a u inostranstvu je kvalitet
neizbezno na prvom mestu prioriteta (a lajkova dodju sami po sebi!).

Covek je trazio savet za Studio uz napomenu, vise puta ponovljenu, da zeli samo vrhunsko. A takav je I naslov teme u delu ES-a koji se zove
Muzicka produkcija. Sve sto si ti, i jos neki, napisali / savetovali / sugerisali nema veze sa pojmom Studio i onim sto je tema i sto je pitano nego
uporno pises o kucnoj varijanti koja spada u amaterski domen. To sto navodite vase misljenje i stav da se i kod kuce moze raditi tako da bude
vrhunski i na vrhunskom svetskom nivou jednostavno nije tacno. nije tacno iz mnogo razloga i po mogo osnova. To sto neki svetski likovi naizgled
rade u kucnoj varijanti na laptpru / desktopu (nebitno) isto nije tacno jer svi oni ili imaju svoj pravi krsteni Studio ili rade u nekom pravom krstenom
Studiju a samo neke stvari radi prakticnosti obavljaju na taj „kucni” nacin. U svakom slucaju ti neki svetski poznati I priznati likovi i mogu sebi da
dozvole i priuste da rade I na mobilnom telefonu ako tako zele jer iza sebe imaju bogato iskustvo klasicno uobicajenog I podrazumevanog rada u
pravom Studiju. (BTW postaviti primer coveka kome je posao Voice Over I to prikazati kao neki primer je neprimereno, skroz)




Direktno za @Spyke96

Sa 20.000€ ne moze ni blizu vrhunskom da se ima. Sa naznacenih 45.000€ moze da se ima vrlo pristojan profesionalni Studio - ako se ne racuna
kostanje samog prostora, iznajmljenog ili pravljenog / zidanog / adaptiranog… to je neka sasvim druga prica I cena kostanja vezana samo za to...

Bez obzira o kojoj cifri se radi, ne moze nista napamet da se kaze jer to zavisi od samog prostora, velicine I ostalih karakteristika. Jednostavno zato
sto je besmisleno pricati ako se ne znaju dimenzije i oblik jer to utice na izbor dela hardvera a narocito je vezano za skustiku prostora. akusticka
obrada prostora u kome je Studio je izuzetno vazna za profesionalni rad. Uglavnom se racuna da koliko kosta hardver toliko I vise kosta akusticka
obrada prostora. Sada, u danasnje vreme, uglavnom kosta vise od hardvera jer je dosta toga od hardvera u vidu emulacije / simulacije softverom
mada neke stvari moraju da se imaju a spadaju u takozvani hard hardver.

Osnova Studija je DAW, sto znaci osnovni multitrack program. Sto znaci kompjuter. A to znaci prvu nepoznanicu koju moras da resis I da kazes / napises.

Danas je u svetu uobicajeno da se koriste Pro Tools I Cubase kao standard. Pro Tools je najvise rasprostranjen u Americi I GB ali i u ostatku sveta. Cubase
je vise rasprostranjen u Evropi (mada se generalno sve vise prelazi sa PT na Cubase svuda u svetu, zbog raznih okolnosti... nije nebitno ali je manje bitno).

Kompjuter - PC I MAC. Na oba sistema moze da se radi I sa PT I sa Cubase-m. Standardnije je da se PT koristi na MAC-u a Cubase na PC-u ali i ne mora.
MAC & PT vs PC & Cubase - u osnovi je cena kostanja. MAC & PT varijanta je od najmanje duplo do visestruko skuplja. Razlika je u navici pristupa procesu
rada a sto se tice kvaliteta nema razlike. Kod nas je varijanta PC & Cubase visestruko zastupljenija. A najvaznije stavke su cena I kompatibilnost u smislu
rasprostranjenosti tako da se lako materijal koristi u svom I bilo kom drugom Studiju, razmena fajlova / projekata (*.prj) sto je danas jako bitno a radi se
cesto I putem Internet-a (primer - posaljes nekome *.prj pa on odsvira, otpeva, isprogramira / doprogramira… pa ti onda vrati a ti nastavis… dosnimavas,
editujes, mixas…).

Interfejs - veza izmedju mikrofona, kontrolera / klavijature, reverba… svih spoljnih uredjaja I kompjutera.

Mikrofon I mikrofonsko pretpojacalo - u zavisnosti od toga da li je Studio za licnu upotrebu (ne mislim tebe licno nego ako je samo za tvog burazera na primer)
ili je I za to I kao renta Studio (znaci da ce I neko drugi da tu radi, na bilo kojoj osnovi) se vrsi odabir. Ne odgovara svakome isti mikrofon, ako je rec o vokalu!,
tako da izbor nije ni lak ni jednostavan ali je resiv kao problem koji je evidentan. Pretpojacalo mora da odgovara i odabranom mikrofonu / mikrofonima i interfejsu.

Kutije / zvucnici / monitori - to se odlucuje u zavisnosti od prostorije gde je velicina prostorije na prvom mestu a i isto tako vazno rezultati merenja...

Sve ostalo je pozeljno ali i ne mora. A zavisi od potrba i finansija.

TO je ukratno neka osnova na koju se gradi sve ostalo... Pitaj u vezi cega hoces ali se malo potrudi da bude konkretnije kad pitas.


Pozdrav!
[ dejanet @ 17.01.2019. 18:56 ] @
Sceko, imas procese "demokratizacije" u raznim oblastima koje su ranije bile "black-box" za outsidere i obiscan svet. Cak i u medicini imamo pocetak tih trendova sa pametnim satovima i drugim senzorima i ako se radi o struci gde je potrebno min. desetogidisnje formalno obrazovanje, tako da ne vidim zasto bi muzika i sve vezano za nju bilo izuzetak.
[ pctel @ 17.01.2019. 22:26 ] @
Citat:
. U inostranstvu se ceka na red da bi se uslo u Studio a pre toga ceka u red da bi uopste neko obratio paznju na toga koji ceka u redu.

Ovo nije bas tako. A radije nego da navodim koga poznajem i odakle mi informacije, krenucu od proste matematike. Jedan dan u studiju (sa visokoobrazovanim kadrovima i vrhunskom opremom) kosta vise hiljada evra. Kad se to pomnozi sa brojem dana u mesecu, hoces da kazes da se studio isplati za mesec dana? Ne. Cene su visoke i to kreiranje utiska da se ceka na red je deo marketing plana. U realnosti odrade nekoliko dana mesecno, preostalih 90℅ glume da su u nekoj guzvi i opet imaju veoma dobru zaradu. Kada bi mogli da imaju toliko posla da se ceka na red i radi svakog dana, vrlo rado bi cenu skratili za jednu nulu, ali kolicina posla se ne bi 10x povecala. Pazi, mozda je to tako za neki promil najpoznatijih koji su zaista milioneri, ali cemu price o onome sto je statisticka greska, daj da pricamo o 95℅ onih koji se time bave.

[Ovu poruku je menjao pctel dana 18.01.2019. u 10:40 GMT+1]
[ Sceka @ 18.01.2019. 11:54 ] @
@dejanet - Ma super, sto kaze jedan moj drug hirurg, koji je specijalista laparoskopske hirurgije (proguglati sta to znaci), kad mu tokom
operacije pacijent pocne da sugerise sta da radi jer je to procitao na Internetu uvek kaze pacijentu „Nema problema, da li zelite da ja
sad prestanem sa procedurom pa da nastavite vi sami da se izlecite jer znanje ocigledno imate?” … .. .

Od svih ljudi koji postoje samo zanemarljiv procenat moze uopste da se bavi Muzikom. Od svih muzicara samo zanemarljiv procenat moze
da radi na procesu stvaranja pesme - od komponovanja, preko aranziranja do snimanja, mixanja… TO se nije promenilo, TO ne moze da
se modernizuje ni na koji nacin jer spada u nesto sto je „prirodno imas ili nemas” I tu nikakva modernizacija / digitalizacija ne moze da
doprinese tome da neko moze to da radi samo zato sto je pozeleo da to radi a modernizacija mu omogucava. Isto kao sto ti licno ne mozes
da operises ako nisi hirurg tako ne mozes ni da produciras, potpuno isto. Pametni sat ne moze da zameni CT skener ni u ludilu. Da li bi se ti
radije moderno oslonio na pametni sat u odnosu na snimak CT skenerom (mislim, nedaj boze da ti treba, pu, pu, pu)??? Da li bi ti licno radije
da ti pesmu radi neko kod kuce sa znanjem olicenim u „Ma to je lako, bre, evo kupio sam kompjuter, mikrofon I neke kutije I postavio to u
nekom kutku stana tako da ne smetam mnogo ukucana sto znaci da imam studio I da sam kompozitor, aranzer I producent a inace mnogo
volim Muziku.” ili neko ko ima iskustva u tome, ima opremu i krsteni Studio??? Realno. Mislim, ne moras da odgovoris jer te ne pitam licno
vec 'retoricki'.

Modernizacija u Muzici se sastoji od primene digitalne tehnologije I u nekim segmentima pokusasajem i nastojanjima zamene za analogiju.
Prosto, vise se ne koristi glomazno nezgrapni visekanalni magnetofon nego softver / program u kompjuteru kao snimac. Omoguceno je da vise
nije potrebna velika, glomazna i nezgrapna visekanalna mixeta jer postoji softverska emulacija za kompjuter. Modernizacija je donela
minijaturizaciju fizickih uredjaja (kojih ima mali milion) emulirajuci ih, odnosno a preciznije simulirajuci ih u vidu softvera za kompjuter. Zasto
stalno navodim I insistiram na izrazu „simulacija”? Zato sto to I jeste. Sve, ali bukvalno sve sto je u Muzici u vidu softvera / programa je simu
lacija fizickih uredjaja, bukvalno sve. Od instrumenata do kompletnog Studija. Svaki plagin, VST instrument, EFF (efekti), DAW... sve je to samo
simulacija pravih instrumenata I uredjaja. Cubase je program za kompjuter gde na na prostoru koji zauzima kompjuter simuliran ceo fizicki
Studio sa svim uredjajima - I TO je ta modernizacija (koju ti navodis). Prihbacena je od nas (ljudi iz posla) jer je donela mnogo u nekim sferama
procesa rada. sve je brze, daleko brze, sa momentima koji su neprocenjivi. Da navedem primer koji je svima lako razumljiv (cesto ga navodim
neupucenima), kad se snima glas na magnetofon radi se tako sto svako novo nasnimavanje kad pevac pogresi ono sto je vec otpevao se izbrise
dok se snima ponovo, izbrize fizicki tako da vise nikada ne postoji! Kad se snima u Cubase-u nista se nikada ne brise osim ako se to bas zeli ali
je poenta da ne mora da se brise da bi se snimio novi tejk / pokusaj!!! Neprocenjivo!!! Bukvalno neprocenjivo!!! Nema fizickog premotavanja
magnetofonske trake nego samo klik misem. Ako hodu da koristim reverb, dilej, kompresor… ne moram da ustanem pa da na pec polju kablovima
spojim / prespojim uredjaj, namestam parametre na uredjaju koji je u reku… pa da se vratim za mixetu da nastavim dalje - sad je sve to pod
rukom i na par klikova. TO je benefit modernizacije - a sam proces se nije promenio ni za jotu!!!!! Mora da se peva, mora da se svira, mora da
se mixa... sve kao i uvek ali samo daleko komfornije i daleko brze. TO je modernizacija / kompjuterizacija / digitalizacija u procesu rada u Muzici!

Sta je jos simulacija? Pa sve! I laik ce znati I primetiti razliku izmedju pravog klavira i softvera! Izmedu gitare i softvera. Izmedju bubnjeva I
softvera. Jos je najteze uociti razliku kod bubnjeva jer se za softversku simulaciju koriste semplovi zivih bubnjeva - smplovi = nekada je neko
snimio bubnjeve pa se to kao softverski sempl klikom misa pusti kao kad se pusti play na CD-u... I za ostale instrumente to vazi ali je koplikovanije
od bubnjeva jer mora da se sempluje svaka nota pojedinacno pa da se isprogramira algoritam koji ce „pametno” da upotrebi taj sempl jedne note
u smisli menjanja zvuka kad se kao ili tiho svira... pa za sve tonove pojedinacno a, na primer, klavir ih ima 88... .. . misli nije ni lako objasniti a
svakako uraditi.

Simulacija je znacajna I zato sto se simulacijom puno toga vestacki ulepsava!!! svako ko je ikada bio na nekoj svirci zna koliko je aj da kazem
siromasniji zvuk uzivo nekog benda u odnosu na studijsko izdanje. U principu je oduvek tako bilo ali u danasnje vreme je najizrazenije. Neke
stvari jednostavno ne mogu da se izvedu uzivo u odnosu na Studio. Danas je daleko lakse jer se za zive svirke koristi I kompjuter sa koga ide sve
ono sto je fizicki nemoguce da se dogodi na bini, kao sto su efekti i raznorazne druge stvari. Na primer, dok klavijaturista svira solo ili ma sta drugo
u tom trenutku se iako ima samo dve ruke cuje jod nekoliko klavijatura koje idu sa kompjutera, dok gitarista svira solo buje se I ritam gitara iako
je samo jedan gitarista + terca sola jer je ritam gitara I terca dok traje solosa kompjutera... Jedan pevac na sceni a kad ide refren cuje se I terca
tog istog pevaca ili viseglasno pevanje… jer ide sa kompjutera... U svetu je koriscenje kompjutera u upotrebi najmanje dvadesetak godina unazad
a kod nas tek pocinje takav pristup.

TO je ta modernizacija koju pominjes I insistiras na njoj kad je rec o Muzici. Razlicite oblasti zivora, I rada, imaju svoje specificnosti a samim tim
i modernizacije i potpuno je pogresno svako generalizovanje I poredjenj /paralele tipa „Sad postoje pametni satovi / telefoni / gadzeti / nesto...
pa se svuda modernizuje sve I toeto.”




@pctel - moram da odem na pola sata, sat pa kad se vratim napisacu zasto je bas tako kako sam napisao...


Pozdrav!
[ Sceka @ 18.01.2019. 14:03 ] @
Citat:
pctel :
Ovo nije bas tako. A radije nego da navodim koga poznajem i odakle mi informacije, krenucu od proste matematike. Jedan dan u studiju (sa visokoobrazovanim kadrovima i vrhunskom opremom) kosta vise hiljada evra. Kad se to pomnozi sa brojem dana u mesecu, hoces da kazes da se studio isplati za mesec dana? Ne. Cene su visoke i to kreiranje utiska da se ceka na red je deo marketing plana. U realnosti odrade nekoliko dana mesecno, preostalih 90℅ glume da su u nekoj guzvi i opet imaju veoma dobru zaradu. Kada bi mogli da imaju toliko posla da se ceka na red i radi svakog dana, vrlo rado bi cenu skratili za jednu nulu, ali kolicina posla se ne bi 10x povecala. Pazi, mozda je to tako za neki promil najpoznatijih koji su zaista milioneri, ali cemu price o onome sto je statisticka greska, daj da pricamo o 95℅ onih koji se time bave.

Ne kosta vise hiljada evra, ni u inostranstvu.

Nema veze marketing sa cekanjam u redu. Da bi shvatio moram da ti objasnim neke razlike. Ranije se radilo tako da je pevac ili grupa
snimala ceo materijal od najmanje 8+ pesama tako sto se udje u Studio I dok se ne zavrsi mix za sve pesme se radi neprekudno, svakodnevno
(nekada se pravi pauza od dan, dva, nekada I vise ako je pevac ili grupa obavezna da se pojavi negde na nekoj svirci sto se izbegavalo koliko
god moze ali desava se...) pa se onda rade spotovi... Danas se ne radi tako nego se svelo na pesmu ili dve (ili najvise nekoliko) koje se rade a
I dok se radi kace se klipovi sa radnom atmosferom iz Studija a paralelno se radi I spot za tu neku pesmu.

Ono sto se nije promenilo je sam pristup svemu tome. I nekada I sada pevaci / grupe ne finansiraju sami Studio, pa cak ni kompozicije, aranzmani
i ostalo nego to rade producensko izdavacke kuce! Producentsko izdavacke kuce potpisu ugovor sa nekim pevacem / grupom o saradnji (uglavnom
su ugovori na bazi visegodisnje saradnje, uobicajeno je da je vrensko trajanje najmanje 4 godine...) gde je na producentsko izdavackoj kuci da
nadje za tog pevaca / grupu odgovarajuce kompozicije, textove, angazuje aranzera, bukira Studio I sve ostalo sto spada u proces. Naravno, ako
pevac / grupa imaju svoje kompozicije I aranziraju ih to se uglavnom uvazava I uz saradnju kontrolu i nadzor producenstsko izdavacke kuce vrse
ili ne korekcije a svakako Studio spada u ingerenciju producentsko izdavacke kuce po pitanju bukiranja, zakazivanja termina I finansija. Sve je to
uobicajeno I naznaceno u ugovoru koji se potpisuje na pocetku saradnje, naravno sa kako se kod nas zove aneksima po potrebi i specificnostima
necega za neku kompoziciju album... Nekada je to radjeno na bazi izdavanja ploce / celog materijala a sada isto tako sto se samog izdanja tice ali
sa specificnostima za svaku pesmu pojedinacno u smislu kompozicije, texta, aranzmani...

E sada, sledeca razlika / razlike su jako bitne za razumevanje svega. Ranije je proces bio - nadju se pesme, urade aranzmani, snimi i smixa pa se to
stancuje na (nekada) LP plocama a kasnije na CD-u I taj nosac zvuka se distribuira u prodaju. Toeto. Danas sve to producentsko izdavacke kuce imaju
modifikovanonacin rada a prilagodjen tehnoloskom trenutku civilizacije tako da su se takozvani „nosaci zvuka” spustili na nize grane prioriteta a prioritet
su preuzeli YT I ostale medijske forme prikaza a zarada koja je ranije bila bazirana na „nosacima zvuka” je sada u nekim drugim formama od naplate
sponzorima preko prihoda od pregleda na raznim medijima a ono sto se nije promenilo ni danas je prihod od koncerata (sto je uvek bila prilicno isplativa
forma zarade). Naime, u ugovorima je I to obuhvaceno, zarada od koncerata. Zanci, bukvalno sve u vezi pevaca / grupe je pod rukom producentsko
izdavacke kuce. Prakticno, pevac / grupa ima samo obavezu da se pojavi negde gde im se zakaze, bilo da je u pitanju Studio ili koncert a najcesce se
I nastupi / pojavljivanje u bilo kojim medijima radi isto tako organizovano, na isti nacin a od onog sa kim se ima ugovor (TV emisije, gostovanja, intervjui…).
To je sto se tice inostranstva. Sa tim sam upoznat iz prve ruke jer saradjujem sa inostranstvom (jeftiniji smo hebesga…). Znaci, kad kazem ceka se na red ili
ceka se u redu znaci bukvalno to - ceka se dok ne dodje na red taj neki pevac / grupa a red formira producentsko izdavacka kuca po planu kad ce ko da se
„izbaci” na trziste, kad je kome vreme...

Sto se desavanja kod nas tice prilicno je sada drugacija situacija. Nekada je bilo potpuno isto kao sto sam naveo u prethodnom pasusu. Potpise se ugovor sa,
na primer, Jugotonom ili PGP-om ili… I oni regulisu sve kao sto je navedeno pa I Studio. Da... kod nas izdavacke kuce nisu imale nista sa koncertima ili bas
jako malo I sporadicno. Ali - za razliku od inostranstva gde su se producentsko izdavacke kuce prilagodile modernizaciji (kako to @dejanet voli da naziva )
ovde kod nas su pukli k'o zvecka jer nisu imali sluha / njuha za to!!! Ostali su na nivou prodaje „nosaca zvuka” a bazirani na tome su jadna po jedna kuca
propadale pa tako sada toga skori i nema. PGP se nesto u poslednje vreme budi i nastoji da nekako uhvati korak ali ide tesko, sporo I sa dosta problema.
Tako da je danas kod nas svako prepusten sam sebi. Samofinansiranje u najbukvalnijem smislu. Pevac /grupa moraju sami da nadju pesme, aranzere I sve
ostalo pa samim tim i Studio sto znaci da sve to sami finansiraju. A pevaci kao pevaci - imaju zmiju u dzepu I radije ce da odu kod nekog kuci za sitne
makar bio I neiskusan i ma sta drugo samo ako je jeftin. Ali nisu glupi pa ono sto im je bitno, kako ih nazivaju HITOVE, eee… za to angazuju nekog proverenog
ma koliko kosta (iako su sada sve cene bukvalno mizerne!!!) uz nevidjenu kuknjavu da se smanji cifra jer nemaju, da se radi na dodjem ti I slicno.

E sad da se vratim na onu „matematiku” I racunicu s pocetka citiranog. Studio kod nas kosta do 450€ na dan. Konkretno Studio Pink kosta 450€ na dan. I to
je najveca cifra za Studio kod nas. Tu je ukljuceno koriscenje Studija, sa celokupnom tehnikom naravno, I tehnicko lice. Producent nije jer ga angazuje pevac
ili grupa nezavisno od Studija. Na prethodnoj strani je slika (rezije, gde je tehnika...) Pink Studija. Pink Studio je sto se tice akustike i tehnike na svetskom nivou.
Provereno I potvrdjeno od strane stranaca koji su dolazili / dolaze da rade u njemu. Takvih Studija koji su na tom nivou ima nekoliko u Beogradu. „Studio 6” ili
popularan „Sestica” koji se nalazi u zgradi Radio Beograda je kompletno sredjen i postavljena je vrhunska digitalna tehnologija, svetskog vrhunskog nivoa. Cenu
ne znam jer je jos u fazi setovanja i podesavanja na vise nivoa (iako se radi bez problema) tehnike i akustike a znace se relativno uskoro mada su nagovestaji
da nece biti rec o vecoj cifri nego sto kost a Pink. Cene Studija u inostranstvu ne znam tacno jer nikada se o tome ne prica niti sam ikada video u bilo kom ugovoru
koji sam potpisivao - ali sasvim sigurno nije rec o vise hiljada eura. Eto, sad se setih, cena Studija kod Simon Phillipsa (Ex Toto) u Americi je 600$ na dan.
Saradjivao sam sa njim, u kontaktu smo...

(ja trenutno radim sa dve grupe, jedna je pop rok a druga vise metal rok. te dve grupe ne radim u Pinku nego u jednom privatnom Studiju u Pancevu, veci je
Studio od Pinka, na tri sprata / nivoa I uslovi su fenomenalni, kako zvuvno tako I na svaki drugi nacina. cena je 300€ na dan, kao i u ostalim Studijima u tu cenu
je uracunato koriscenje Studija sa kompletnom tehnikom i tehnicko lice. prednost tog Studija nad svim ostalim je u cinjenici da je vlasnik jedana o najboljih dzez
bubnjara kod nas sto znaci da su klijentima na raspolaganju otprilike 8 (osam) celih kompleta bubnjeva + nevidjen broj cinela kao i polikoncertni klavit koji je
postvaljen za stalno u Studiju a prostorija je velicine da moze da se semsti oko tridesetak muzicara...)

Znaci - I kod nas ima Studija koja su na svetskom nivou.

To su razlike izmedju inostranstva i desavanja kod nas. Ono sto je lose je to sto se iz neznanja I / ili pogresnog tumacenja dogadjaja kod nas pogresne
informacije plasiraju kao cinjenice I na takvim osnovama gradi prica, razgovor.


Pozdrav!
[ dejanet @ 18.01.2019. 14:07 ] @
@Sceka:

Nisam pomenuo modernizaciju, vec "demokratizaciju" pristupa svim fazama pravljenja muzike, sto znaci da talentovani tinejdzer moze uskociti u celu pricu, bez da mu treba 80 hiljada evra. Ili moja malenkost moze ispuniti decacke snove sa Roland System/8 za 1500 evra i zezati se za svoj racun, kada vec nisam mogao kao tinejdzer da kupim Jupiter, ako me razumes.

Ne govorim o profesionalnom pristupu, ali i sa manje su talentovani mladi ljudi stvarali istoriju.

Sto se medicine tice, opet moram da kazem, da nisam mislio na hirurgiju, CTI skenere, google-nje i ostalo sto si napisao, vec sam mislio na pocetak procesa u kojem obican covek moze imati uvid u neke elemente svog zdravlja. Za sada sat moze da meri otkucaje, kalorije, kiseonik, cak i da izbaci EKG(apple). Sve ovo je dovelo do toga da u konjukciji sa gps sistemom, sat ili telefon mogu da zamene vodjeni treninga npr. To ujedno i dobar primer demokratizacije jednog procesa, gde ti nisi uslovljen vremenom, parama, lokacijom, najavaznije trenerom odnosno ljudskim faktorom, da bi odrzao trening.
[ Sceka @ 18.01.2019. 14:35 ] @
@dejanet - Bolje je bilo sa modernizacijom nego sa demokratizacijom.

To sto si ti sada napisao je jedna vrsta modernizacije ali nikakve veze a demokratizacijom nema. Mislis ono kao vecina pa podvedes pod to...?

Nece da moze to bas tako. Primer ti je dobar ali lose iznesen, pogresne premise... Nikakav sat / gadzwt / intetnet... ne moze da zameni strucnost
trenera. Mislis li ti da si ti u stanju da na osnovu sata (podataka) uspesnije odradis trening nego pod vodjstvom strucnog trenera?

Isto tako je i u Muzici. Nikakav kompjuter ne moze da zameni coveka. Brkas pristupacnost alata sa kavlifikovanom upotrebom alata. kompjuter
i Studio su samo alati. Koriscenje toga je sasvim druga stvar. Talentovani tinejdzer moze da kupi kompjuter ali ne moze da ima znanje da ga
upotrebi. Ti kopovinom mozes da ispunis decacke snove ali to je sve. I dalje neces moci da kompletiras proces a i ako ga kompletiras (sve se
nauci) razlika u radu profesionalca i tvog rada ce uvek visiti u vazduhu.


Pozdrav!
[ dejanet @ 18.01.2019. 14:53 ] @
@Sceka:

Citat:
Mislis li ti da si ti u stanju da na osnovu sata (podataka) uspesnije odradis trening nego pod vodjstvom strucnog trenera?

Naravno da mogu, jer dobijam kljucne informacije o radu srca i faze treninga u realnom vremenu ili dobija program koji automatski suflira u zavisnosti od tih podataka.

Citat:
Sceka: Isto tako je i u Muzici. Nikakav kompjuter ne moze da zameni coveka. Brkas pristupacnost alata sa kavlifikovanom upotrebom alata. kompjuter i Studio su samo alati. Koriscenje toga je sasvim druga stvar. Talentovani tinejdzer moze da kupi kompjuter ali ne moze da ima znanje da ga upotrebi.

Ne brkam nista, nego kazem da je pristupacnost celog procesa mnogo veca zahvaljujuci tehnologiji.
Talentovani tinjdzer, koji je talentovan muzicar, kompozitor, kompjuteras, ce brze, bolje i lakse savladati potrebno znanje, nego sto je to bilo ranije.
[ pctel @ 18.01.2019. 16:38 ] @
Citat:
Sceka:
To je sto se tice inostranstva. Sa tim sam upoznat iz prve ruke jer saradjujem sa inostranstvom (jeftiniji smo hebesga…)...
Studio kod nas kosta do 450€ na dan. Konkretno Studio Pink kosta 450€ na dan....
cena Studija kod Simon Phillipsa (Ex Toto) u Americi je 600$ na dan.
Saradjivao sam sa njim, u kontaktu smo...

To i nije neka razlika u ceni zbog koje bi se nekom isplatilo da dodje iz USA u Srbiju. I kad kazes inostranstvo, to je vrlo sirok pojam, imas madjare, slovake i poljake, narode sa bogatijom muzickom tradicijom koji sada pokusavaju i uspevaju da privuku amerikance cenama koje su niske, ali koje su ipak nesto vise od nasih u Srbiji. Vec u Italiji su jos vise... Tu su naravno Indija i Kina, oni rade po dosta nizim cenama, ali i nemaju visokoobrazovane kadrove vec obicne priucene audio tehnicare. Sve to nema mnogo smisla ako su netacne moje informacije da je odnos cena u USA i Srbiji 10:1. Ako je to skoro isto, cemu onda trazenje studija na drugom kontinentu... Mozda oni uz studio rentiraju i producenta? Konkretno, moja saznanja se odnode na madjarsku. Tamo su muzicki ili filmski studio oslobodjeni poreza za usluge izvrsene stranim fizickim i pranvim licima, znaci to je toliko cesta pojava da se za nju i drzava zainteresovala. Ali, bez obzira na to, nije neka navala kao sto se ocekuje. Mozes dobiti termin za dve nedelje ako hoces. I to ne zato sto je studio pre toga zauzet, vec naprotiv, zato sto je prazan pa ljudi koji to rade otputovali negde, pa im u slucaju neocekivanog posla treba vremena da se vrate. Ali, dobro, ja naravno nisam neko ko se za tu granu industrije interesuje pa da sad raspolazem nekim statistikama, vec slucajno poznajem neke ljude koji se nisu uklopili u tvoju tvrdnju da se na studio u inostranstvu ceka mesecima. I eto, inostranstvo su i Kina i Ingija, tako da ako inostranstvo posmatras sveukupno, tamo ima svega sto ima kod nas plus boljeg ali i losijeg nego kod nas.
[ Sceka @ 18.01.2019. 19:18 ] @
Citat:
dejanet:
Naravno da mogu, jer dobijam kljucne informacije o radu srca i faze treninga u realnom vremenu ili dobija program koji automatski suflira u zavisnosti od tih podataka.

Znaci strucnost I obrazovanje I iskustvo se danas apsolutno ne vrednuje? Dovoljno je imati sat koji pokazuje neke podatke I ti budes strucnjak a ovi sto
uce, specijalizuju, godinama profesionalno rade... ma ko ih hebe kad su glupi. Svaka cast ako mozes bolje od profesionalca i svaka cast na rezonu! :)

Citat:

Ne brkam nista, nego kazem da je pristupacnost celog procesa mnogo veca zahvaljujuci tehnologiji.
Talentovani tinjdzer, koji je talentovan muzicar, kompozitor, kompjuteras, ce brze, bolje i lakse savladati potrebno znanje, nego sto je to bilo ranije.

Pa nece. Ne mogu se tako uopsteno postavljati teorije samo na bazi razmisljanje koje je na nekim opstim / generalnim 'logikama' ni za sta a narocito
ako je nesto specificno. Alat je danas pristupacan ali za koriscenje alata je potrebno znanje koje se stice iskljucivo velikim iskustvom. To iskustvo ne
moze da se ubrza pristupacnoscu alata.


Pozdrav!
[ Sceka @ 18.01.2019. 20:07 ] @
Citat:
pctel:
To i nije neka razlika u ceni zbog koje bi se nekom isplatilo da dodje iz USA u Srbiju. I kad kazes inostranstvo, to je vrlo sirok pojam, imas madjare, slovake i poljake, narode sa bogatijom muzickom tradicijom koji sada pokusavaju i uspevaju da privuku amerikance cenama koje su niske, ali koje su ipak nesto vise od nasih u Srbiji. Vec u Italiji su jos vise... Tu su naravno Indija i Kina, oni rade po dosta nizim cenama, ali i nemaju visokoobrazovane kadrove vec obicne priucene audio tehnicare. Sve to nema mnogo smisla ako su netacne moje informacije da je odnos cena u USA i Srbiji 10:1. Ako je to skoro isto, cemu onda trazenje studija na drugom kontinentu... Mozda oni uz studio rentiraju i producenta? Konkretno, moja saznanja se odnode na madjarsku. Tamo su muzicki ili filmski studio oslobodjeni poreza za usluge izvrsene stranim fizickim i pranvim licima, znaci to je toliko cesta pojava da se za nju i drzava zainteresovala. Ali, bez obzira na to, nije neka navala kao sto se ocekuje. Mozes dobiti termin za dve nedelje ako hoces. I to ne zato sto je studio pre toga zauzet, vec naprotiv, zato sto je prazan pa ljudi koji to rade otputovali negde, pa im u slucaju neocekivanog posla treba vremena da se vrate. Ali, dobro, ja naravno nisam neko ko se za tu granu industrije interesuje pa da sad raspolazem nekim statistikama, vec slucajno poznajem neke ljude koji se nisu uklopili u tvoju tvrdnju da se na studio u inostranstvu ceka mesecima. I eto, inostranstvo su i Kina i Ingija, tako da ako inostranstvo posmatras sveukupno, tamo ima svega sto ima kod nas plus boljeg ali i losijeg nego kod nas.

Pa ne dolazi se u Srbiju. :) U danasnje vreme se to radi putem Internet-a. Dobijem fajlove, obradim po dogovoru pa posaljem. Na taj nacin
je I saradnja sa Sajmonom Filipsom pocela. Upoznali smo se kad su imali koncert na Tasu (mislim da je bilo 2006) pa je doslo do dogovora
da odsvira dve numere za novi album. Sto je I uradio kod sebe u Studiju ali je odsvirao tri numere, poslao info u vidu *.mp3, preslusali pa
mu javio sugestije za jednu od te tri da nesto izmeni, odsvirao ponovo… poslao materijal I meni Internet-om I fizicki DVD sa fajlovima po
jednom svom prijatelju koji je dolazio u BGD sa napomenom da odobrava koriscenje na ma koji nacin odlucimo. smixam, posaljem mu
mix, bio je I iznenadjen I zadovoljan. (poslao je po 20 (dvadeset) trekova za svaku pesmu) Cak je poslao I videa koji je snimao dok je svirao
a jedan od tih je nekako zavrsio na YT-u :) https://www.youtube.com/watch?v=AuBCnmY7Upg
Jefitnije radimo a poslovi su slicni IT sektoru po formi. Dobijem fajlove pa smixam ili ma sta da treba pa posaljem nazad… Kao sto se kod angazuju
programeri da urade neku aplikaciju, deo projekta… Kazem slicna forma poslovno… (tehnicki kako se odvija)

Kad kazem „inostranstvo” podrazumevam prvenstveno centar sveta sto se Muzike generalno tice, Amerika I Engleska. Iz Amarike dolazi sve
novo po raznim pitanjima Muzike. Oni 'diktiraju' I trendove i upotrebu alata I nacine I skoro sve, od njih potice uglavnom sve. Vrhunska
produkcija u svakom slucaju. Engleska je u slicnoj poziciji, dosta toga se tamo definise. Zanimljivo je da Francuzi oduvek imaju jednu od
najboljih produkcija na svetu ali valjda zbog jezika nisu mnogo zastupljeni i nepravedno su manje znacajni. slicno je I sa Italijanima. Madjari
I ostali navedeni meni lisvno nisu u „vidokrugu”, bez nekog narocitog razloga. Pa zato I nisam upoznat sa desavanjima.

Objasnio sam to sa cekanjem… :)

U Kini su mi dva ortaka, rade bas u njihovim Studijima. Kinezi su do ]aja po otvorenosti ali ih hebe to sto su malo In The Box, previse se oslanjaju
na teoriju koju su nabiflali jer su neka druga prica toliko godina... ali sto kaze ovaj jedan od ortaka maximalno se trude I ide im od ruke jer su bas
uporni… :) Indija j sasvim druga prica. Oni imaju taj fazon Bolivuda I guraju to nenormalno puno…

Znaci, generalno uzevsi kad muzicar kaze instranstvo misli na Zapad... :)


Pozdrav!
[ dejanet @ 19.01.2019. 07:23 ] @
Citat:
Sceka: Znaci strucnost I obrazovanje I iskustvo se danas apsolutno ne vrednuje? Dovoljno je imati sat koji pokazuje neke podatke I ti budes strucnjak a ovi sto uce, specijalizuju, godinama profesionalno rade... ma ko ih hebe kad su glupi. Svaka cast ako mozes bolje od profesionalca i svaka cast na rezonu! :)

Nigde nisam rekao da obrazovanje i strucnost nemaju vrednost, u ostalom zivim i radim delom zahvaljujuci strucnosti i svom obrazovanju. Ono sto je u ovom primeru oko sata i treninga bitno, jeste da se kao i 99% ljudi ne spremamo za olimpijadu, vec uzivamo fizicku aktivnost u zavisnosti od afiniteta. Taj afinitet moze stici maksimlno do npr. polumaratona. Svakako da je trener pozeljan u raznim fazama i situacijama, ali u 90% nije potreban.

Citat:
Sceka: Pa nece. Ne mogu se tako uopsteno postavljati teorije samo na bazi razmisljanje koje je na nekim opstim / generalnim 'logikama' ni za sta a narocito ako je nesto specificno. Alat je danas pristupacan ali za koriscenje alata je potrebno znanje koje se stice iskljucivo velikim iskustvom. To iskustvo ne moze da se ubrza pristupacnoscu alata.

Upravo pricamo o tome da je pristup alatu, kao i svim fazama procesa stvaranja muzike slobodan. Zasto mislis da je dugogodisnje iskustvo toliko presudan faktor? Moje misljenje da je obrazovanje iz oblasti od interesa vazno, iskustvo a zatim talenat i mladost(sto manje godina). Sa slobodnim pristupom svi ovi elementi se lakse prolaze odnsno ispoljavaju. Obrazovanje je kvalitetnije i lakse, talenat se lakse moze prepoznati/ispoljiti i sve ovo dok je covek mlad, takoreci tinejdzer.
[ Sceka @ 19.01.2019. 16:27 ] @
Citat:
dejanet :
Nigde nisam rekao da obrazovanje i strucnost nemaju vrednost, u ostalom zivim i radim delom zahvaljujuci strucnosti i svom obrazovanju. Ono sto je u ovom primeru oko sata i treninga bitno, jeste da se kao i 99% ljudi ne spremamo za olimpijadu, vec uzivamo fizicku aktivnost u zavisnosti od afiniteta. Taj afinitet moze stici maksimlno do npr. polumaratona. Svakako da je trener pozeljan u raznim fazama i situacijama, ali u 90% nije potreban.

Jesi rekao upravo to jer si na moje pitanje koje je glasilo „Mislis li ti da si ti u stanju da na osnovu sata (podataka) uspesnije odradis trening nego pod vodjstvom strucnog trenera?”
odgovorio sa „Naravno da mogu, jer dobijam kljucne informacije o radu srca i faze treninga u realnom vremenu ili dobija program koji automatski suflira u zavisnosti od tih podataka. ”
sto upravo to znaci. Obzirom na ono kasnije sto si navodio o tome - znaci priznajes i vrednujes obrazovanje i iskustvo ali kad si ti u pitanju mozes bolje od strucnjaka. Tako si napisao. mislim...
(i jos jedno znaci - po tebi strucnjaci po pitanju treninga su potrebni samo i iskljucivo vrhunskim sportistima a obicnim ljudima ne jer sat... mislim... )

Ali - ovo nije ni tema ni deo ES-a gde se cavrlja o tim stvarima nego strucni (i to usko strucni) deo gde se govori o specificnim stvarima vezanim za Muzicku produkciju pa ne bih vise o bilo cemu
sto nije u skladu sa tim. Postoje brojne teme gde je to primerenije po svemu...






Citat:
dejanet :
Upravo pricamo o tome da je pristup alatu, kao i svim fazama procesa stvaranja muzike slobodan. Zasto mislis da je dugogodisnje iskustvo toliko presudan faktor? Moje misljenje da je obrazovanje iz oblasti od interesa vazno, iskustvo a zatim talenat i mladost(sto manje godina). Sa slobodnim pristupom svi ovi elementi se lakse prolaze odnsno ispoljavaju. Obrazovanje je kvalitetnije i lakse, talenat se lakse moze prepoznati/ispoljiti i sve ovo dok je covek mlad, takoreci tinejdzer.

Uvek je bio slobodan ali je sada daleko pristupacniji po pitanju kinte i to je jedina razlika. I ranije je bilo pristupacno ali je bilo skupo, sto nije sprecavalo masu njih da ipak udje u pricu. Ali je
velika razlika u tome sto se danas potpuno izgubio kriterijum kvaliteta pa je dovoljno imati alat za razliku od nekada kad je alat sluzio svrsi ali ako nema kvaliteta alat je bio nevazan. Kazem,
i ranije su otvarani Studiji i masa ljudi je u svakojakim oblicima radila na Muzici / bavila se Muzikom ali su parametri kvaliteta bili odlucujuci kako o uspesnosti tako i u svemu ostalom. Ali
talentovani su ranije uvek nalazili mesto i bivali uspesni. Danas je dovoljno da se ima kompjuter i da se zeli i udje se u posao bio talentovan - sto ranije nije moglo ni na koju foru.

Ono u cemu strasno gresis je sledece. Danas je neuporedivo teze talentovanima da uspeju nego ranije! Upravo slobodan pristup procesima je rezultirao banalizovanju svega moguceg
i nemoguceg pa je tako i sto se Muzike tice. Danas, gubljenjem pojma „vrednost”, je situacija da svaka susa misli da moze necim da se bavi nipodastavajuci sve ostalo sto je vezano za to
nesto. Nekada je neko ko je talentovan za Muziku bio u jako malom procentu i lako je prepoznavan jer se svidentno razlikovao od ostalih ali i ostalima koji nisu bili talentovani za Muziku
nije ni na kraj pameti bilo da se time bave pa je bilo i logicno da je taletovan imao i rezona i perspektivu da se u zivotu bavi onim za sta ima talenat!!! Danas u moru onih koji ne hebu
to sto nisu talentovani nego se time bave samo zato sto to hoce je jako, jako, jako tesko uociti talentovane za Muziku!!! Jako tesko!!!

Pristupacnost procesima u Muzici je donela samo jednu jedinu pozitivnu stvar - >>>jefinije je nabaviti / cena kostanja alata<<< - a sve drugo je od loseg do katastrofalnog!

Danas neko bez talenta i iskustva moze da se bavi Muzikom, najvise je takvih, u pitanju je ogroman broj takvih!, a samim tim sto je ulagao smesno male cifre I u opremu i u iskustvo
moze da formira sramotno nisku cenu sto i rade. To se inace valjda nazica nelojalna konkurencija... Toliki broj, a procenat je nevidjeno veliki, takvih je doveo do nevidjenog pada kvaliteta.
Jer oni koji imaju kvalitet ne mogu da ga plasiraju jer kalitet podrazumeva vreme a vremena nema jer svako zaostajanje znaci marginalizovanje na trzistu koje je zasiceno novim u vremenskom
trajanju od odmah sada. Toliki broj onih kojima je pristupacnost procesima onogucila da time bave izbacuju svakodnevno uzasan broj nekih primeraka necega pa oni talentovani / iskusni / dobri
jednostavno nemaju vremena da se posvete kvalitetu inace nece imati 'leba da jedu - bukvalno je takva situacija.

Pristupacnos procesima rada u Muzici je donela finansijsku katastrofu sto se tice cene kostanja proizvoda. Sada svi rade za sitne novce, svi. Sada je cena svega spustena na svega 10 ~ 20
procenata samo zahvaljujuci bas toj pristupacnosti. Mladji to komentarisu sa „Ma super je ta kinta jer moji cale i keva toliko ni u ludilu nisu mogli da mi daju.”, ti isti mladi za koje kazes da je
za njih znacajno pristupacnost procesima rada. Stariji, iskusniji, oni koji su dugo u poslu komentarisu sa „Pa sta da se radi, ako bih trazio vise otici ce kod nekog klinca za jos manje para nego
sto mogu da trazim a ja od toga zivim pa ako odu kod nekog drugog od cega cu da zivim?!”, jednostavno su prinudjeni na to.

Ne treba zaboraviti da je rec o Muzici gde je osnova stvaranje i kreativnost a ne stancovanja kao na traci - a pristupacnost procesima rada je dovela upravo do stancovanja! Na traci nema vremena
za stvaranje i kreativnost nego samo za stancovanja. A kad je veliki broj primeraka / komada sam pojedinacni komad je jeftin, daleko jeftiniji nego da je rucno radjen!

Da... pitao si „Zasto mislis da je dugogodisnje iskustvo toliko presudan faktor?” - pa ne mislim nego je tako. Ne mogu da verujem da uopste treba o tome pricati ali eto... Obrazovanje jeste vazno
ali samo kao odlicna osnova I nista vise. Veci broj diplomiranih sam imao priliku da uposljavam ili probam za posao. Postoje dve 'vrste', oni koji su imali praksu paralelno sa studiranjem i ono
koji nisu imali praksu paralelno sa studiranjem, mislim na praksu u procesu rada u nekom Studiju. Ovi prvi su bili prilicno upotrebljivi i lako se sa njima I radilo I lako su se obucavali / ucili ono
sto nije bilo na fakultetu. Ovi drugi su uglavnom bili potpuno neupotrebljivi I jako tesko su shvatali razliku izmedju teorije I prakse.

Da li uopste treba objasnjavati razliku izmedju teorije I prakse? Ae bar malo konkretno. Covek sa iskustvom jos pri usnimavanju kako ce to da zvuci u mixu. Neiskusan covek ce da se bori sa
osnovama usnimavanja i ni na koji nacin ne zna koako ce to zvucati u mixu sve do trenutka kad pocne da se mixa - sto podrazumeva veliki stepen gresaka jos pri samom usnimavanju sto dalje
rezultira losim mixom a vrlo cesto je potrebno ponovo nesto usnimiti da bi uopste moglo da se mixa. To sto sam napisao je provereno I dokazano milion puta do sada.

Sam pojam Studio - ma kog formata bio - je svakako daleko specificnija stvar nego sto mislis I potpuno je nemoguce svako paralelisanje radi cavrljanja sa bilo cim drugim u zivotu.


Ukratko.

(voleo bih da se vratimo temi i u vezi teme i pitanja koja se ticu teme i postavljaca teme)

A
Pozdrav!
[ pctel @ 19.01.2019. 18:44 ] @
Moze li jedno objasnjenje, tj. dva - zasto se njegovo velicanstvo Studio i njeno visocanstvo Muzika pisu sa velikim pocetnim slovom? Nije li to po malo neskromno i gordo potcenjivanje ostalih delatnosti, narocito kad se ima u vidu da muzika sluzi za zabavu, a na ovoj planeti postoji barem nekoliko zanimanja vaznijih od zabave? Ja bih na primer za pocetak morao da predlozim da se najmanje istim tolikim postovanjem govori o Pekari i Pecenju hleba. Potom bih razmotrio da li isto treba da vazi za Mlekagziju i Uzgajanje krava muzara. Sledece verovatno Kamiondzija i Dostava hrane u prodavnice... Ali, pre svega da konstatujemo da li je to pravljenje cirkusa od jezika i gramatike zaista neophodno?
[ dejanet @ 19.01.2019. 19:43 ] @
Vidi Sceko uporno mi prebacujes nesto sto nisam rekao a ni mislio, opet da ponovim, nigde nisam rekao da obrazovanje i strucnost nemaju vrednost. U konkretnom slucaju dzoginga, individualni trening koji se bazira na real time podacima sa uredjaja(telefon i sat) je daleko efektniji od treninga sa trenerom koji puls meri na svakih 5 minuta. Trener na osnovu 2 merenja pulsa od prilike u glavi racuna period odmora, stanje coveka kojeg trenira, dok kod sata/telefona to radi algoritam, koji je proveren na milionima ljudi. Ovakve primere imas sve vise u raznim oblastima covekovog zivota.
Ova prica o satu i treningu je samo ilustracija "demokratizacije" jednog procesa.

Citat:
Sceka: Da... pitao si „Zasto mislis da je dugogodisnje iskustvo toliko presudan faktor?” - pa ne mislim nego je tako. Ne mogu da verujem da uopste treba o tome pricati ali eto... Obrazovanje jeste vazno
ali samo kao odlicna osnova I nista vise. Veci broj diplomiranih sam imao priliku da uposljavam ili probam za posao. Postoje dve 'vrste', oni koji su imali praksu paralelno sa studiranjem i ono
koji nisu imali praksu paralelno sa studiranjem, mislim na praksu u procesu rada u nekom Studiju. Ovi prvi su bili prilicno upotrebljivi i lako se sa njima I radilo I lako su se obucavali / ucili ono sto nije bilo na fakultetu. Ovi drugi su uglavnom bili potpuno neupotrebljivi I jako tesko su shvatali razliku izmedju teorije I prakse.

Sceko, ako nije indiskretno pitanje, sta si zavrsio od skole ?

[ S A J A @ 20.01.2019. 13:05 ] @
Baš sam ovih dana gledao video gde je lik poredio mikrofon od 12500 dolara sa nekim jeftinim od 20 dolara, oba kondenzatorska. Nećete verovati koliko je tehnologija napredovala da se razlika jedva primećuje. Naime, kad se peva previše glasno, kod jeftinog se javlja pomalo distorzije a kad se peva previše tiho i onda taj snimak pojača, onda se u slučaju jeftinijeg dobije više šuma. Dakle očigledno je da ima slabiju dinamiku... ali ako se peva nekom srednjom jačinom ili je običan govor, to je hebeno identično. Ne možeš razliku da čuješ! Dakle, mikrofon od 20 dolara zadovoljava 90% potreba. I onda mi dalje pričamo i nekim astronomskim ciframa za studio? Naravno, ovo nije motivacija da se kupi mikrofon od 20 dolara, ali ne mora baš ni taj od 12500 dolara. Recimo kupite mikrofon od 500-1000 dolara i imate vrhunski kvalitet. Podrazumeva se znanje o korišćenju, postavljaju, snimanju... ovde sam pričao isključivo o hardveru.

Što se tiče kućnih varijanti studija, malo sam pogledao, postoje da se kupe male gluve kabine gde pevač uđe i snimi vokal. Sa istim mikrofonom, takav snimak bude identičan snimanju u pravom ogromnom studiju. Dakle to je poenta, ako gledam čisto kvalitet snimka - nema razlike. Jedina razlika je u komforu. Kad imaš pravi studio, očigledano je da imaš i više prostora pa je i snimanje prijatnije, može više ljudi istovremeno, ima mesta za više opreme itd...

Dakle, poenta je, ako možemo da prevezemo robu sa jedne tačne na drugu tačku automobilom, to ne znači da će kamioni izumreti. U oba slučaja će se roba prevesti na odredište podjednako kvalitetno (naravno ako se uloži isto znanje) stim što je vožnja kamionom praktičnija i u nekim ređim slučajevima (kod kabaste robe) neophodna. Isto tako i kod muzike. Sve može da se snimi kući, stim što je komfornije u većem studiju i što u nekim složenijim muzičkim pravcima ipak moramo da se poslužimo pravim studijom.

S obzirom da je pokretač teme prvobitno naveo budžet od 20k evra, to meni deluje kao neki kućni studio, zapravo, za te pare bi mogao da se nparavi odličan kućni studio. Potp je posle podigao budžet na 45 hiljada, jasno je da može da dobije pravi, dedicated, ozbiljan studio i to je pravac u kome treba da se kreće. Naravno, i to je daleko od ovih studija o kojima priča Secka, prosto nije taj nivo ali, opet ponavljam, za većinu moderne muzike neće biti nikakve razlike u kvalitetu, samo eventualno u komforu rada (veličine, broja raspoložive opreme...).
[ Sceka @ 20.01.2019. 13:39 ] @
Citat:
pctel:
Moze li jedno objasnjenje, tj. dva - zasto se njegovo velicanstvo Studio i njeno visocanstvo Muzika pisu sa velikim pocetnim slovom? Nije li to po malo neskromno i gordo potcenjivanje ostalih delatnosti, narocito kad se ima u vidu da muzika sluzi za zabavu, a na ovoj planeti postoji barem nekoliko zanimanja vaznijih od zabave? Ja bih na primer za pocetak morao da predlozim da se najmanje istim tolikim postovanjem govori o Pekari i Pecenju hleba. Potom bih razmotrio da li isto treba da vazi za Mlekagziju i Uzgajanje krava muzara. Sledece verovatno Kamiondzija i Dostava hrane u prodavnice... Ali, pre svega da konstatujemo da li je to pravljenje cirkusa od jezika i gramatike zaista neophodno?

Moze, naravno. Ja koristim Internet I imao sam svoj sajt I Mail adresu nekoliko godina pre nego sto se pojavio kod nas (DialUp… Madjarska…). A koriscenje
je bilo radi kontaktiranja, u vezi mog zanimanja, sa proizvodjacima profesionalne studijske opreme tipa Amek, Studer... radi servisnih informacija I dokumen-
tacije jer je bilo ne tesko nego skoro nemoguce nabaviti dokumentaciju osim odlaska tamo. Uporedo i sa kolegama iz sveta radi informacija iz prve ruke kao
i radi saradnje i razmene iskustava. U svim prepiskama se pojam Studio pisao velikim pocetnim slovom, odnosno, neizostavno je navodjeno puno ime Studija
tipa Abbey Road Studios pa sam i ja to prihvatio kao podrazumevano i pisao Pink Studio ili Studio Pink, Studio 6 RTB (tada je bila Radio Televizija Beograd, ZG,
Ljubljana...). Visedecenijska navika, narocito jer se I danas to isto radi a kontaktiram svakodnevno sa kolegama i firmama iz inostranstva. Cudo da nisi primetio
I pojavu toga da se u mojim postovima po pravilu slovo „i” kad je samo a ne u reci prikazuje uvek kao veliko... ne znam zasto se to desava jer sam iskljucivo sve
u vezi toga ali eto... a mrzi me da svako pojedinacno ispravljam - pa k'o velim da sam primetim I odgovorim jer ces mozda I to da...

Meni licno je zanimljivo (I po malo smesno) sto si od svega u studijskoj oblasti i mogucnosti da me pitas bilo sta interesantno, zanimljivo ali i korisno o tome
primetio, I sa potpuno pogresnom osnovom ali i malo ruzno spinovao na nacin uobicajen za danasnji nacin omalovazavanja svega I svacega, nesto sto je
apsolutno nebitno u temi I delu ES-a sa nazivom Muzicka produkcija. „gordo potcenjivanje ostalih delatnosti”?! A onda odmah nakon toga potcenjujes Muziku
kao pojam nazivajuci je necim sto sluzi za zabavu i tako vredjajuci Umetnost kao takvu poentiras na samo tebi znanom necemu? Mislim, nema veze I ni slucajno
nemoj da mislis da je ovaj pasus bilo kakvo pozivanje niti bilo kakva osnova za diskusiju o tome - narocito sto niti je tema niti ima ikakve veze sa delom ES-a
koji se zove, da ponovim, Muzicka produkcija. Jer, ako se pokretac teme (iz ko zna kog razloga) ne pojavljuje ne znaci da tema mora da se pretvori u MadZone.


Pozdrav!
[ Sceka @ 20.01.2019. 13:45 ] @
Citat:
dejanet:
Sceko, ako nije indiskretno pitanje, sta si zavrsio od skole ?

Srednju Turisticku i poceo ali nikada I zavrsio Elekrotehnicki fakultet.


Pozdrav!
[ Sceka @ 20.01.2019. 14:38 ] @
Citat:
S A J A:
Baš sam ovih dana gledao video gde je lik poredio mikrofon od 12500 dolara sa nekim jeftinim od 20 dolara, oba kondenzatorska. Nećete verovati koliko je tehnologija napredovala da se razlika jedva primećuje. Naime, kad se peva previše glasno, kod jeftinog se javlja pomalo distorzije a kad se peva previše tiho i onda taj snimak pojača, onda se u slučaju jeftinijeg dobije više šuma. Dakle očigledno je da ima slabiju dinamiku... ali ako se peva nekom srednjom jačinom ili je običan govor, to je hebeno identično. Ne možeš razliku da čuješ! Dakle, mikrofon od 20 dolara zadovoljava 90% potreba. I onda mi dalje pričamo i nekim astronomskim ciframa za studio? Naravno, ovo nije motivacija da se kupi mikrofon od 20 dolara, ali ne mora baš ni taj od 12500 dolara. Recimo kupite mikrofon od 500-1000 dolara i imate vrhunski kvalitet. Podrazumeva se znanje o korišćenju, postavljaju, snimanju... ovde sam pričao isključivo o hardveru.

To je najklasicniji I najtipicniji moguci nacin obesmisljavanja pojmova. Poredjenje bilo kog i bilo koliko da kosta studijskog mikrofona sa bilo kojim mikrofonom od 20$ je potpuno
besmisleno po svim, ali bukvalno po svim osnovama. Samo I iskljucivo potpuna neznalica u tom domenu moze to da uradi.

Ae samo zdravom seljackom logikom - da ima bar trunka istine u tome ko bi od profesionalaca placao mikrofon od (recimo neka minimalana cifra) 1.500€ ako za iste pare moze da
kupi I koristi za svaki deo pesme po jedan mikrofon I da ga baci. Znaci, bilo bi logicno da ja za tri strofe i tri refrena upotrebim 6 mikrofona I to tako da ih komotno bacim posle svakog
otpevanog dela? Karikirano ali primereno. Znaci, a na bazi tog nekog klipa - svi mi koji imamo studijske mikrofone smo u najmanju ruku budale kad moze I sa mikrofonom od 20$ isti
rezultat da se postigne??? Znas, ima jaaako puno klipova u kojima se ne samo tvrdi nego I iznose podaci i dokazi da je Zemlja ravna ploca...

Citat:
Što se tiče kućnih varijanti studija, malo sam pogledao, postoje da se kupe male gluve kabine gde pevač uđe i snimi vokal. Sa istim mikrofonom, takav snimak bude identičan snimanju u pravom ogromnom studiju. Dakle to je poenta, ako gledam čisto kvalitet snimka - nema razlike. Jedina razlika je u komforu. Kad imaš pravi studio, očigledano je da imaš i više prostora pa je i snimanje prijatnije, može više ljudi istovremeno, ima mesta za više opreme itd…

Kabine postoje dugi niz godina. Kabine se rucno prave po potrebi daleko pre nego sto se neko setio da ih priizvodi I prodaje. Bolje je napraviti kabinu u zavisnosti od potreba I velicine
konkretnog prostora nego te kupovne koje nisu lose ali su uglavnom da se izrazim uniformno iste.

Sam osecaj kad se peva u kabini je prilicno problematican. U najvecem broju slucajeva se odrazava na kvalitet otpevanog, narocito u smislu interpretacije. Teskoba koja je neminovna
se uvek oseti u pevanju, nekada vise a nekada manje, na nekoga vise a na nekoga manje utice ali utice na svakoga. To je najbitnija negativna strana kabina za pevanje. Cak je dosta
bolja varijanta bez kabine I rad sa slusalicama (onaj ko snima isto ima slusalice kao i onaj ko peva...) ma koliko fona iz samog prostora se tom prilikom pokupi vise. Kvalitet usnimka
inace zavisi od mikrofona I tu nema nikakve razlike snimao u kabini ili u velikom prostoru.

Citat:
Dakle, poenta je, ako možemo da prevezemo robu sa jedne tačne na drugu tačku automobilom, to ne znači da će kamioni izumreti. U oba slučaja će se roba prevesti na odredište podjednako kvalitetno (naravno ako se uloži isto znanje) stim što je vožnja kamionom praktičnija i u nekim ređim slučajevima (kod kabaste robe) neophodna. Isto tako i kod muzike. Sve može da se snimi kući, stim što je komfornije u većem studiju i što u nekim složenijim muzičkim pravcima ipak moramo da se poslužimo pravim studijom.

Ne moze sve da se snimi kuci. Ne sastoji se sve od vokala. Zapravo, najmanje se snima vokal, najkrace vremenski. Sve ostalo se, vremenki uzeto, daleko duze snima - kad je rec o snimanju
mikrofonom. A I daleko vise potrebe za vecim prostorom ima nego za (jedan, vodeci) vokal. Gitara sa pojacalom, viseglasno pevanje, duvacke I gudacke sekcije, bubnjevi i ostale udaraljke…
Prakticno samo I skoro iskljucivo za vokal je dovoljno imati prostor I u stanu - sve drugo nece da moze. Ne treba zaboraviti da se muzicka desavanja ne svode na pevaca I kompjuterko
programiranje ostalog. To je samo jedan jako mali procenat onoga sto se radi, jako mali. Sta raditi kad se snima neki bend? Kako neki bend snimiti u stanu? (a bendova nikada vise u zivotu
nego sada, svi prostori za vezbanje su dupke puni, zakazuju se termini unapred…) Nije bas to tako isto kao rpimer sa prevozenjem robe I kamionom…

I jos jedna vazna stvar koju zaboravljam da napisem... naime, trend u svetu je da se sve vise otvaraju novi Studiji, ne samo da su reaktivirani svi stari koji su zatvarani pre izvesnog broja
godina (razlog zatvaranja je bio upravo masovna pojava koriscenja kompjutera...) nego, na primer, izvestaji / statisteke govore o tome da se nikada nije prodavalo toliko studijske tehnike
kao sada. Sve zato sto je utvrdjeno da je daleko bolja kombinacija kompjutera I mixete nego samo ITB (In The Box - sve samo u kompjuteru).

Citat:
S obzirom da je pokretač teme prvobitno naveo budžet od 20k evra, to meni deluje kao neki kućni studio, zapravo, za te pare bi mogao da se nparavi odličan kućni studio. Potp je posle podigao budžet na 45 hiljada, jasno je da može da dobije pravi, dedicated, ozbiljan studio i to je pravac u kome treba da se kreće. Naravno, i to je daleko od ovih studija o kojima priča Secka, prosto nije taj nivo ali, opet ponavljam, za većinu moderne muzike neće biti nikakve razlike u kvalitetu, samo eventualno u komforu rada (veličine, broja raspoložive opreme...).

Tako je. Sa 20.000€, cak I za manje!, moze da se ima sasvim pristojan kucni Studio. Sa 45.000€ vec moze sasvim pristojan Studio. Jedino sto je greska u ovom citiranom je upotreba
termina „moderna Muzika”. To ne postoji, uvek je u nekom trenutku nesto moderno u odnosu na nesto staro, odnosno modernije u odnosu na staro. Ali se pogresno misli da ta neka
tako nazvana moderna Muzika ne pretpostvalja iste principe na kojima Muzika I produkcija inace pociva. Produkcija je neraskidivo vezana za „slusanje”! TU je velika razlika izmedju kucnog
I pravog Studija! U kucnim uslovima se jednostavno ne moze stvoriti studijsko slusanje. Ako se primeni studijska akusticka obrada prostora moze ali tada vec nije u pitanju kucna varijanta
- a tu postoje dva problema, jedan je finansijski jer to bas mnogo kosta a drugi je taj da je onda nemoguce normalno ziveti u takvom prostoru koji je ne samo lisen prirodne dnevne svetlosti
nego sam osecaj zivljenja u prostoru koji je akusticki tretiran / kontrolisan je van prirodnog ljudskog okruzenja.

Akusticki kontrolisan prostor je neophoan za produkciju. To sto se kod nas te stvari zanemaruju I sve se pojednostavljuje, nipodastava I tretira sa „Ma moze to I ovako...” je sasvim nesto drugo.


Pozdrav!
[ pctel @ 20.01.2019. 15:10 ] @
Citat:

A onda odmah nakon toga potcenjujes Muziku
kao pojam nazivajuci je necim sto sluzi za zabavu i tako vredjajuci Umetnost kao takvu

Prvo, nisam vredjao nego sam samo ukazao na potrebu da se podjednako uvazavaju i druge delatnosti, ali to vise nije aktuelno jer si objasnio da je u pitanju najobicnija navika, bez pridavanja muzici nekog posebnog znacaja i oko tog dela mozemo da se slozimo da je to sasvim u redu. Medjutim, stavljanje znaka jednakosti izmedju muzika i umetnost nece da moze. Jednostavno, udji u neki zadimljeni kafic, videces gomilu pijane i drogirane mladezi koja ne haje mnogo za umetnost, nego im je bitna neka buka, ritam i decibeli koji ostavljaju trajne posledice na culo sluha i nervni sistem. Ja uvek kada pricamo o necemu pozivam da prvo zanemarimo ono sto je zastupljeno na nivou statisticke greske i da pricamo o 95 procentnoj vecini te pojave. A 95% muzike je najobicnija zabava, nikakva kultura ili umetnost, tako da sam vise nego fer ako stavljam u istu ravan ljude koji se bave muzikom i ljude koji voze kamion. Ili muzu krave. Ili peku lebac. A ti ako mislis da su jedni vazniji ili treba da budu uvazavaniji od drugih slobodno opleti... Ali mislim da uopste nisi to hteo da kazes i da se mi ustvari oko svega slazemo.

Pozdrav!
[ Sceka @ 21.01.2019. 12:09 ] @
@pctel - Ti bi I dalje da cavrljas o stvarima koje nidje veze sa temom i delom ES-a koji se zove Muzicka produkcija? Ne vidim ni jedan jedini razlog za to.
Ako nesto ne razumes ne znaci da moras da trolujes nekim svojim mislima samo zato sto tako hoces, nepristojno je i jako ruzno. Imas deo ES-a gde je to
sasvim uobicajeno pa bi moga da se prebacis tamo umesto sto bespotrebno trolujes temu ovde.





Cak i ako zanemarimo trolovanje i cisto radi pristojnosti ti odgovorim na tvoje navode potpuno je besmisleno to sto pises. Negiranje Muzike kao umetnosti
potkrepljeno toliko prevazidjenim i starim, da je to postalo trulo, primerom zadimljenog kafica sa pijanom i drogiranom mladezi je na tako niskom nivou da
se granici najbukvalnije moguce sa pijacom i trabunjanjem nekog apsolutno neobrazovanog (formalnog i neformalnog obrazovanja), priprostog i ne bas
cistog u glavi i ostavlja onaj gorak ukus u ustima kad se procita.

Brkas pojave u drustvo sa terminima koja su definisana kao takva. I opet - to sto ti nisi u stanju da nesto razumes ili najverovatnije neka mukica jer sebe
ni na koji nacin jednostavno ne mozes da ubacis ni u kojoj formi koja bi nekako tebe svrstala u to ne znaci da trebas te neke kako se to danas rado kaze
frustracije da ispoljavas na tako primitivan nacin. U najmanju ruku je ruzno a svakako bespotrebno.

Ne bih dalje komentarisao to sto si napisao jer niti ima potrebe niti zelim da ti dajem povoda da dalje zagadjujes temu trolovanjem I istresanjem svog nekog
vidjenja zivota oko sebe. I da, dosadno I uporno, ponovim - tema je Studio na delu ES-a koji se zove Muzicka produkcija pa ako imas nesto u vezi toga da
pitas rado cu objasniti, inace ne zelim da nastavim sa ovakvom vrstom konverzacije.



Pozdrav!
[ pctel @ 21.01.2019. 21:22 ] @
Dobro, neka si mi rekao, ne mora moja da bude poslednja. Umetnost. Dooobro. Nego, evo sto se studija tice - imaju li studijski radnici takodje status tih estradnih umetnika, ili su oni samo radnicka klasa te grane umetnosti, isto kao frizeri, kozmeticari, sminkeri, manikiri, pedikiri, maseri i ostali potrebni da se jedno estradno umetnicko delo realizuje i prezentuje publici gladnoj umetnosti. I molim te budi smiren dok mi odgovaras, da ne pomisle ljudi da si ti frustriran umesto ja kako je red da bude na temi Studio i forumu Muzicka produkcija. Dakle, izvolte maestro imate rec, molimo jedan fini umetnicki odgovor frustriranom padobrancu punom radoznalosti.

Pozdrav!
[ MajorFatal @ 29.01.2019. 12:28 ] @
Šta bi na kraju, ne može da se izgradi studio?
[ Kovacevic Vladimir @ 30.01.2019. 04:59 ] @
MOŽE!
Ali...pod uslovom
- da se svaki post u ovoj Temi pročita pažljivo;
- da čitalac ima izvesno predznanje, makar i neko početničko iskustvo da bi shvatio sve što je pročitao.

A, da bi bilo lakše i njemu (postavljaču Teme) i nama, kao prvo - mora razlikovati sobnu varijantu produkcije i Studijsku, a za to, da sluhom može razlikovati u kakvim uslovima je rađen krajnji produkt (finalni proizvod), trebalo bi proći jednu temeljnu i stručnu Školu muzičke produkcije, bez obzira o kom je muzičkom žanru reč!

@Spyke96, postavljač Teme o tome piše samo:
"ja imam mogucnost da idem do max. 20.000 Evra. Ja privatno ne mogu bez muzike. Ne posedujem nekih iskustva sa profesionalnom studijskom opremom. Zato hocu da od 0 pocnem. Ja bi da koristim studio visokog kvaliteta zato sto je moj brat, tip koji repuje Freestyle. A studio nema za uslugu. Nego to radi kuci na laptopu, i preko mokrofona sve to radi. Studio je za privatan korist, nema iznajmljivanja, jer ja se ne salim. Opet ako bi to napravio to bi sve bile visoko vredne stvari koje se ne nadju u marketu za 200evra."

I ponavljam se: MOŽE, ali teško.

Pozdrav
[ MajorFatal @ 30.01.2019. 23:49 ] @
Pa nas baš to teško i zanima, mi ne volimo laka rešenja :)

Šalim se, nego, postavljač teme nije samo to napisao što si ti citirao, a recimo Šćeka je loše pročitao izgleda da traži nešto vrhunski a zanimalo ga je samo profesionalno, opet i ti i Šćeka delujete kao neki surovi profesionalci koji možda malo i preteruju što sa zahtevima, što sa opisima. Pažljivo sam pročitao temu i skapirao sam da je akustična obrada prostora važna i da bi to bio početak prostor + obrada. Našao sam ovaj rad na internetu (na žalost autor se nije potpisao) file:///K:/Knjige/4%20-%20Zvuk%20u%20prostoru.pdf

"Akustička obrada kućnog studija
• Čak i veoma poznati audio inženjeri koji rade u velikim svetskim studijima, imaju potrebu da rade i kod kuće.
• Danas je to pojednostavljeno sa razvojem opreme.
• Na slikama je prikazana akustička obrada male prostorije koja veoma adekvatno može da se upotrebljava kao studijski prostor."



E sad on samo hoće da malo repuje, ali recimo Bajaga kad bi hteo kućni studio kako bi trebalo da ga uradi?

Takođe sećam se da je neko od vas dvojice spominjao studio na Košutnjaku i neke specijalno livene temelje itd, ovde su se spominjali podrumi itd, kontam da je cilj eliminisanje vibracija kad prođe tramvaj u blizini, kad bi neko hteo profi studio da li bi pre preporučili kopanje podruma u deliblatskoj peščari, ili ugradnju u neku granitnu stenu, ili recimo da nađe podrum ili sklonište odgovarajuće kvadrature, kako da zna da je dovoljno dobro za profi studio? Takođe na ovim stranicama ovde i što ste linkovali kartoni od jaja, sunđeri, šupljikavi kartoni ništa konkretno o zvučnoj izolaciji i materijalima koji bi se primenili?
[ Sceka @ 31.01.2019. 11:31 ] @
@MajorFatal - da malo pojasnim to sto pitas...

Citat:
Spyke96:
Ja hocu da napravim muzicki Studio od 0 do kraja.
Treba mi informacije koliko sta kosta. Ako pravim da ga napravim stvarno profesionalno.
...
Ja bi da koristim studio visokog kvaliteta
...
Opet ako bi to napravio to bi sve bile visoko vredne stvari koje se ne nadju u marketu za 200evra.
...
Meni je potrebna pomoc oko sagradnje da to bude vrhunski.

Bez obzira na to sto postavljac teme nista ne zna o Studiju kao pojmu, i verovatno se nije informisao uopste o tome, kao osnovu je postavio
„profesionalno”, „visok kvalitet”, „visoko vredne stvari” i „vrhunski”. Nece on da koristi, pa cak ni tamo gde on zivi (Svajcarska) nego u Srbiji
a razlog je brat koji repuje. To su informacije na kojima se baziraju odgovori. Na osnovu tih informacija je dobio odgovore, i to prilicno detaljno
a svakako detaljnije nego sto je realno potrebno obzirom na sturost podataka. (a I ne javlja se vise, klasika...)



Ja ne da nisam preterao nego sam prilicno sveo svaki odgovor na najbitnije i ne ulazeci ni blizu u detalje a sve vrlo realno i veoma lako proverljivo.

Ono sto radim i ono sto je jako bitno je da razbijam iluzije i pogresna kako vidjenja tako i pogresna savetovanja u ovakvim temama. a toga je uvek
najvise. Od postavljaca teme koji osim neke maglovite zelje i nekih eventualnih para nista drugo ne zna preko potpuno pogresnih i uvek jako
stetnih saveta baziranih na „Ma sve to moze kako 'oces i kod kuce.” do trolovanja koja su neizbezna na svakoj temi.

Postoje dva pristupa, amaterski i profesionalni. Amatersko bavljenje podrazumeva da se to radi za svoje licno zadovoljstvo i tu ima prostora za
svakojake kompromise, od finansija pa na dalje. Ali ako se radi o tome da se rezultat procesa plasira / izda / objavi... onda to spada u profesionalizam
i tu se znaju sva pravila pristupa - od finansija pa na dalje.

Za amatersko bavljenje je dovoljno da se ima neki kompjuter na bazi i5 procesora (moze i malo losiji), 8 giga rama, neki hard (moze i SATA2), neka
zvucna kartica (samo da nije integrisana mada moze i integrisana ali...), i neki mikrofon. To je sve. Moze da se radi bilo gde, u stanu, garazi, šupi,
kancelariji... (da ne pominjem sovtver koji se obicno koristi a nije legalan / dzabe je...)

Za profesionalno bavljenje je potreban odredjeni prostor koji je akusticki obradjen i neki minimum od opreme sto podrazumeva kompjuter baziran na
najnovijoj generaciji procesora, bar 32 giga rama, SSD varijante hardova za sam rad + mnoho HDD-ova za skladistenje, odgovarajuci interfejs (u narodu
i amaterizmu poznato kao zvucna kartica) u zavisnosti od potreba, bar dva para studijskih monitora, makar jedan studijski mikrofon sa odgovarajucim
interfejsom / pretpojacivacem, originalni softver i to je otprilike minimum minimuma.

Akusticna obrada prostora za profesionalnu studijsku upotrebu je red velicine uglavnom skuplje nego sama osnova uredjaja / tehnike.

Zasto je bitna akusticka obrada? Da bi onaj ko radi bio u stanju da cuje svaku intervenciju koju manipulacijom tehnike uradi - u svakom trenutku
desavanja. Znaci ako se poveca ili smanji neki parametar to mora da se cuje jasno i transparentno. Da uprostim, ako se promeni vrednost parametra
na ekvilajzeru za 2 (dva) decibela to mora da se cuje vrlo jasno i transparentno. U akusticki neobradjenoj prostoriji se to isto ne cuje ili se pogresno
cuje, zato sto se zvuk prostire nekontrolisano, odbija, potire, multiplicira... i zato je potrebno da prostor bude kontrolisan a to se postize akusticnom
obradom protora / prostorije u kome se radi. Cilj je da rezultar procesa bude isti (ili najpribliznije moguce) gde god da se reprodukuje, na cemu god
se preprodukuje i ma ko da ga reprodukuje (sto bi se narodnim jezikom reklo pusti da se slusa).

U akusticki neobradjenoj prostoriji i sa amaterskim pristupom sto se opreme tice (takozvana kucna varijanta) moze da
zazvuci dobro ali kad se pusti negde drugo zvuci svakako drugacije a najcesce (skoro je pravilo!) losije a u svakom slucaju ispod profesionalnog nivoa.



Citat:
E sad on samo hoće da malo repuje, ali recimo Bajaga kad bi hteo kućni studio kako bi trebalo da ga uradi?

Ono... „Ja bih ako moze da budem malo trudna.”? Svaki taj koji malo repuje kao cilj ima u pocetku kacenje na YT samo Audio forme, pa onda malo
da se snimi nekom kamerom, pa onda da malo nasupa, pa onda da mslo bude poznat, pa malo i popularan... A sve to jos dok nije nista ni snimio a
kad nekako negde smini oda se sve to malo pojacava do ]aja! Pa u pocetku snimi kod kuce pa to kazi na YT, pa kako vreme prozali konta da nece da moze
bas samo tako nego mora da kupi nesto da bi bilo bolje. Pa kad kupi snima dalje pa nakon nekog vremena skapira da mu nije dovoljno... i tako redom sve
dok ne skapira da je dao vec mnogo para I jos ce dati a I dalje ne moze da bude dobro kao sto treba ali sada vec ima iskustva jer je proslo dovoljno vremena
pa oda kontaktira profeslionalce, udje u Studio I popizdi sto je bacio pare I izgubio puno vremena. To je nesto cemu prisustvujem veoma cesto.

Bajaga? Zasto Bajaga? On nema kucni Studio, ne zeli da ga ima I nikada nije zeleo. U jednom trenutku, davno, je kupio Atari I neki modul (ne secam se
tano koji) jer je hteo da zabelezi ideje i da neko (Lokac konkretno, njegov klavijaturista) dodje kod njega kuci pa malo rade na tome ali je odustao dok sam
mu objasnjavao osnove na kompjuteru jer do tada nije ni pipnuo mis nikada pa je skapirao koliko je to njemu komplikovano a prakticno nista ne dobija jer
ionako ideje dobija svirajuci akusticnu gitaru a to znaci ne samo kompjuter nego I mikrofon I stalak i jos po nesto... a sta ce mu to kad isto to moze I vec
radi tako sto ode kod Lokca kuci, ne mora ni gitaru da nosi.

Muzicari su muzicari, jako malo muzicara se bavi studijskim poslom i bas jako malo muzicara ima kod sebe kuci varijantu kucnog Studija. Pevaci jos manje...
Muzicari odu u Studio kad treba nesto da se snimi... I treba tako. Zasto bi se opterecivali tehnickim delom procesa kad postoji mesto i ljudi koji se bave time?
Druga stvar, izuzetno mali broj muzicara je u stanju da producira - jer je tu potrebno znanje koje je specificno i van okvira je instrumentaliste kao takvog.


Sto se tice pominjanja Studija u Kosutnjaku - to je sasvim neka druga prica i vrlo je obimna da bi se nesto napisalo u par reci. Namensko gradjenje za odredjene
potrebe i ispostovana sva pravila o tome. Od samog pocetka, temelja, do zavrsnih estetskih detalja - sve je radjeno po propisima, standardima i pravilima vezanim
za specificne potrebe snimanja (od jednog instrumenta / vokala do simfonijskog orkestra, za potrebe pojedinacnog izdanja ili rada na filmu, seriji...).

Te slike sto si okacio i inace text / citat iz PDF-a, tu je rec o kucnom Studiju. To je opet neka sasvim druga prica, adaptacija / akusticka obrada postojeceg kucnog
prostora. I tu zavisi do kog nivoa se ide I koliko para se ima. Nema pravila jer kako su kucni prostori razliciti tako su i potrebe razlicite a samim tim i nivoi korekcija.


Otprilike I ukratko. Previse si razlicitih stvari ubacio zajedno. Pitaj konkretno pa ce biti lakse I za odgovoriti i za citanje odgovora.


Pozdrav!
[ MajorFatal @ 03.02.2019. 15:13 ] @
Citat:
Sceka: @MajorFatal - da malo pojasnim to sto pitas...


Čekaj, ti meni da objasniš šta ja pitam? :)

Citat:
Sceka:
Spyke96:
"Ja hocu da napravim muzicki Studio od 0 do kraja. Treba mi informacije koliko sta kosta. Ako pravim da ga napravim stvarno profesionalno....Ja bi da koristim studio visokog kvaliteta...Opet ako bi to napravio to bi sve bile visoko vredne stvari koje se ne nadju u marketu za 200evra. ...Meni je potrebna pomoc oko sagradnje da to bude vrhunski."

Bez obzira na to sto postavljac teme nista ne zna o Studiju kao pojmu, i verovatno se nije informisao uopste o tome, kao osnovu je postavio „profesionalno”, „visok kvalitet”, „visoko vredne stvari” i „vrhunski”. Nece on da koristi, pa cak ni tamo gde on zivi (Svajcarska) nego u Srbiji a razlog je brat koji repuje. To su informacije na kojima se baziraju odgovori. Na osnovu tih informacija je dobio odgovore, i to prilicno detaljno a svakako detaljnije nego sto je realno potrebno obzirom na sturost podataka. (a I ne javlja se vise, klasika...)


A sad ja tebi nešto da objasnim, ovi citati koje si postavio su dokaz da si čitao kako se tebi svidelo, tj. šta ti je zapalo za oko, prvo nije tako bilo hronološki posle njegove prve dve poruke ti si već počeo da pričaš o vrhunskom i to tako što si prvo parafrazirao citat koji on nije izgovorio: "Zelja, potreba I volja u vezi Muzike se ogleda u sticanju znanja o tome a ne u „imam neku kintu pa hocu da se bavim Muzikom, I to da kupim vrhunsko za Studio pa da pocnem…”. Prvo I osnovno da razumes je sledece - vrhunsko ne mozes da imas za te pare ni u kom slucaju." https://www.elitesecurity.org/t501254-0#3875709 a na Savinu primedbu da kupi sunđere ti odgovaraš: "Ali je napisao I da zeli samo vrhunsko! " https://www.elitesecurity.org/t501254-0#3875884 a da čovek nijednom rečju do tad nije spomenuo ništa vrhunsko već tek u sledećoj poruci da hoće da sagradi vrhunski https://www.elitesecurity.org/t501254-0#3875899 i to očigledno pod uticajem tvoje sugestije. Nije on kao osnovu postavio "profesionalno", "vrhunski" nego ono što je smatrao za bitno do koje cifre može da ide, lokaciju, koja vrsta muzike a od svega ti si pročitao "visok kvalitet". Kažeš da se nije raspitao dovoljno, pa upravo je došao da se raspita, posle takvih odgovora nije čudo da se ne javlja :)

Citat:
Sceka:Postoje dva pristupa, amaterski i profesionalni. Amatersko bavljenje podrazumeva da se to radi za svoje licno zadovoljstvo i tu ima prostora za svakojake kompromise, od finansija pa na dalje. Ali ako se radi o tome da se rezultat procesa plasira / izda / objavi... onda to spada u profesionalizam i tu se znaju sva pravila pristupa - od finansija pa na dalje.


U nekim drugim sportovima amaterski znači bez para, a profesionalno je i ako dobiješ čokoladu kao nadoknadu, danas mnogi svoje amaterske snimke plasiraju/objavljuju na YouTube pa to i dalje ne znači da su profesionalni ako su objavljeni/plasirani pa čak ponekad i izdati pod nekom etiketom i dalje su amaterski.

Citat:
Sceka::) Ono... „Ja bih ako moze da budem malo trudna.”? :) Svaki taj koji malo repuje kao cilj ima u pocetku kacenje na YT samo Audio forme, pa onda malo da se snimi nekom kamerom, pa onda da malo nasupa, pa onda da mslo bude poznat, pa malo i popularan... :) A sve to jos dok nije nista ni snimio a kad nekako negde smini oda se sve to malo pojacava do ]aja! Pa u pocetku snimi kod kuce pa to kazi na YT, pa kako vreme prozali konta da nece da moze bas samo tako nego mora da kupi nesto da bi bilo bolje. Pa kad kupi snima dalje pa nakon nekog vremena skapira da mu nije dovoljno... i tako redom sve dok ne skapira da je dao vec mnogo para I jos ce dati a I dalje ne moze da bude dobro kao sto treba ali sada vec ima iskustva jer je proslo dovoljno vremena pa oda kontaktira profeslionalce, udje u Studio I popizdi sto je bacio pare I izgubio puno vremena. :) To je nesto cemu prisustvujem veoma cesto.


Lepo je što ga upozoravaš na mogući scenario kojem prisustvuješ veoma često ali...upravo si poništio onu tvoju oštru podelu na amaterski i profesionalno, ljudi najčešće postepeno ulaze u neku materiju baš kao što si opisao, i možda i nema razloga da apsolutni amater ulazi u profesionalni/vrhunski studio? Nego prvo malo vežba kod kuće?

Citat:
Sceka:Bajaga? :) Zasto Bajaga? ... ali je odustao dok sam mu objasnjavao osnove na kompjuteru jer do tada nije ni pipnuo mis nikada pa je skapirao koliko je to njemu komplikovano a prakticno nista ne dobija jer ionako ideje dobija svirajuci akusticnu gitaru a to znaci ne samo kompjuter nego I mikrofon I stalak i jos po nesto...
Bezveze Bajaga, prvi kog sam se setio a da je već ostvaren kao autor, i da bi mogao da ima kućni studio da zabeleži po nešto, međutim mikrofon i stalak to je veoma komplikovano, posle razgovora sa tobom verovatno bi i Ela Ficdžerald odustala od pomisli da ima studio :)

Citat:
Sceka:Otprilike I ukratko. Previse si razlicitih stvari ubacio zajedno. Pitaj konkretno pa ce biti lakse I za odgovoriti i za citanje odgovora.
Da li za studio da tražim podrum, atomsko sklonište, katakombe, pećinu, ili da se spremim da lijem posebne temelje ili da biram vikendicu na planini daleko od civilizacije, ili može da prođe fabrika u koju je već uliveno milion tona betona u temelje?





[ Sceka @ 04.02.2019. 10:28 ] @
@MajorFatal

Vidi, jednostavno je. Ovo je deo ES-a koji se zove Muzicka produkcija. To je pojam koji je vezan za profesionalizam. Tema ima naslov
„Izgradnja muzickog studija” sto podrazumeva Sudio a ne kucnu varijantu (I postavljac teme nigde ne pominje, ni na pocetku ni kasnije
kucnu varijantu) sto podrazumeva profesionalizam. Hronoloskim redom sam naveo potvrdu sta je covek napisao - sta misli nemam pojma
niti je bitno, bitno je sta pise a pise (jos u drugoj recenici prvog posta) da hoce profesionalno a kasnije redom, visok kvalitet i vrhunsko.
Nema sta tu da se shvata pogresno ili ne, ili „kako se tebi svidelo, tj. šta ti je zapalo za oko”, pise ono sto pise a odgovaram na osnovu
onoga sto pise.


Muzika / Studio nije sport. Potpuno je glupa analogija. Tacno sam naveo razliku izmedju amaterskog i profesionalnog u muzici a sto se
tice Studija. Tu nema mesta poredjenju ni sa cim drugim jer su jasne podele I rec je o konkretnom i specificnom a ne o necem generalnom
ili uopstenom - tema je muzicki Studio a ne cavrljanja uz kaficu o nekim uopstenim stvarima. Objavljivanje na YT-u nije zvanicno stvar.
Zvanicno je samo ono sto je objavljeno od strane izdavacke kuce koja je registrovana za tu delatnost. Svuda u svetu je tako, pa I kod nas.
Niko ne moze na osnovu YT-a da ostvari nikakvo pravo koje je zvanicnog tipa I osnova.

I opet cavrljanja... naravno da se polako ulazi u neku materiju, tako je to inace u zivotu. ali kad je rec o muzickoj produkciji i Studiju to je
nesto sto zavrsava proces, kompletan proces zavrsava produkcijom i mixom u Studiju. Tek kad se sve obavi u smislu redom od postojanja
zelje preko polakog ulaska u materiju I kasnije stvaranja koji je rezultat ozbiljnog ulaska u materiju se sve to do tada zavrsava u Studiju.
Tek tada. Tacno si pretpostavio - „nema razloga da apsolutni amater ulazi u profesionalni/vrhunski studio? Nego prvo malo vežba kod kuće? ”,
tacno tako. U Studiju se ne vezba I ne uci. Tek kad se navezba I nauci, ali i stvori nesto na bazi naucenog, se ulazu u Studio. Zato sam i
napisao kako ti kazes „moguci scenario” jer je to nesto sto je provereno dovoljno puta da je pravilo vec decenijama unazad. I upravo to
I jeste razlika izmedju amaterskog i profesionalnog.

Pa napisao sam, I to tanco opisao, kako je to sa Bajagom za koga si pitao. Pokojnu Elu Ficdzerald nisam poznavao licno ali sasvim sigurno
nije imala, niti imala zelju da ima, kucni Studio.

Citat:
Da li za studio da tražim podrum, atomsko sklonište, katakombe, pećinu, ili da se spremim da lijem posebne temelje ili da biram vikendicu na planini daleko od civilizacije, ili može da prođe fabrika u koju je već uliveno milion tona betona u temelje?

Ako zanemarim sarkazam, neupucenost / neznanje, trolovanje I ostale lose namere - da ti ipak odgovorim citirajuci sebe:

Citat:
da li je za licnu upotrebu ili za pruzanje studijskih usluga, sa koliko novaca se raspolaze, ...
Bar to osnovno da se zna da bi iole smisleno moglo da se odgovori.



Pozdrav!
[ MajorFatal @ 05.02.2019. 01:01 ] @
Citat:
Sceka: @MajorFatal

Vidi, jednostavno je. Ovo je deo ES-a koji se zove Muzicka produkcija. To je pojam koji je vezan za profesionalizam. Tema ima naslov
„Izgradnja muzickog studija” sto podrazumeva Sudio a ne kucnu varijantu (I postavljac teme nigde ne pominje, ni na pocetku ni kasnije
kucnu varijantu) sto podrazumeva profesionalizam. Hronoloskim redom sam naveo potvrdu sta je covek napisao - sta misli nemam pojma
niti je bitno, bitno je sta pise a pise (jos u drugoj recenici prvog posta) da hoce profesionalno a kasnije redom, visok kvalitet i vrhunsko.
Nema sta tu da se shvata pogresno ili ne, ili „kako se tebi svidelo, tj. šta ti je zapalo za oko”, pise ono sto pise a odgovaram na osnovu
onoga sto pise.
Pa dobro, ali napisao je i da sad radi na laptopu sa mikrofonom kod kuće i da nema iskustva sa profesionalnom opremom, samo mi se činilo da bi neka kućna varijanta možda bila primereniji predlog, ali ako misliš da bi trebalo odmah da uskoči u svemirski brod koji neće umeti ni da koristi kako bi trebalo i to je verovatno ok.

Citat:
Sceka:
Muzika / Studio nije sport. Potpuno je glupa analogija.
Slažem se, to je zato što sam ja glup pa je i analogija koju sam naveo glupa.

Citat:
Sceka:
Tacno sam naveo razliku izmedju amaterskog i profesionalnog u muzici a sto se
tice Studija. Tu nema mesta poredjenju ni sa cim drugim jer su jasne podele I rec je o konkretnom i specificnom a ne o necem generalnom
ili uopstenom - tema je muzicki Studio a ne cavrljanja uz kaficu o nekim uopstenim stvarima.
Tačno si naveo i razlika se sastojala u razlici između "za svoje lično zadovoljstvo" u odnosu na "plasira / izda / objavi.", a ja sam ti samo skrenuo pažnju da danas može da se plasira, izda, objavi a da to i dalje nije profesionalni rad.

Citat:
Sceka:
Objavljivanje na YT-u nije zvanicno stvar.
Zvanicno je samo ono sto je objavljeno od strane izdavacke kuce koja je registrovana za tu delatnost. Svuda u svetu je tako, pa I kod nas. Niko ne moze na osnovu YT-a da ostvari nikakvo pravo koje je zvanicnog tipa I osnova.
Ok, ali ti si na prethodnoj strani pisao da su naše producentske i izdavačke kuće loše shvatile momenat u kome žive i posluju, pored ostalih razloga, i da je rezultat toga da su pukli ko zvečka, pa zbog toga i samofinansiranje muzičara itd...možda je tome razlog i zvaničnost koju pominješ "Niko ne moze na osnovu YT-a da ostvari nikakvo pravo koje je zvanicnog tipa I osnova" - ne, verovatno, ali može recimo da ostvari zaradu, a osim toga što si napisao neki autori su izgleda doživeli da ni svoja sopstvena prava ne mogu da ostvare od diskografskih i izdavačkih kuća.

Citat:
Sceka:
I opet cavrljanja... naravno da se polako ulazi u neku materiju, tako je to inace u zivotu. ali kad je rec o muzickoj produkciji i Studiju to je
nesto sto zavrsava proces, kompletan proces zavrsava produkcijom i mixom u Studiju. Tek kad se sve obavi u smislu redom od postojanja
zelje preko polakog ulaska u materiju I kasnije stvaranja koji je rezultat ozbiljnog ulaska u materiju se sve to do tada zavrsava u Studiju.
Tek tada. Tacno si pretpostavio - „nema razloga da apsolutni amater ulazi u profesionalni/vrhunski studio? Nego prvo malo vežba kod kuće? ”,
tacno tako. U Studiju se ne vezba I ne uci. Tek kad se navezba I nauci, ali i stvori nesto na bazi naucenog, se ulazu u Studio. Zato sam i
napisao kako ti kazes „moguci scenario” jer je to nesto sto je provereno dovoljno puta da je pravilo vec decenijama unazad. I upravo to
I jeste razlika izmedju amaterskog i profesionalnog.
Dobro, ako se polako ulazi onda ima mesta i za neku prelaznu fazu između amaterizma i profesionalnog, ni ti se valjda nisi naučen rodio, "konac delo krasi" pa tako i dobra produkcija može dosta da izvuče, jedino, ako neka kreštaljka uđe u profi pink studio i uz profi produkciju zvanično objavi svoje profi kreštanje to nije muzika nego sredstvo za ispiranje mozgova.

Citat:
Sceka:
Pa napisao sam, I to tanco opisao, kako je to sa Bajagom za koga si pitao.
Istini za volju nisam pitao za Bajagu i ne zanima me, nego neki muzičar tog formata kad bi zaželeo kućni studio u kome može da zabeleži neke ideje, eventualno nekad objavi neki demo snimak i slično ali nije bitno zaboravi.

Citat:
Sceka:
Ako zanemarim sarkazam, neupucenost / neznanje, trolovanje I ostale lose namere - da ti ipak odgovorim citirajuci sebe:
Citat:
da li je za licnu upotrebu ili za pruzanje studijskih usluga, sa koliko novaca se raspolaze, ...
Bar to osnovno da se zna da bi iole smisleno moglo da se odgovori.


Nisam bio sarkastičan, nisam trolovao i nemam loše namere, ne znam pa zato i pitam: Za pružanje studijskih usluga, da malo kreativniji r'n'r bend od 4 - 5 članova uključujući i bubnjara može da snimi stvar ili album, da na nekoj pesmi može da gostuje i violina, saksofon, harmonika ili klavijature, gajde, možda ne baš koncertni klavir ili da može da se smesti 20 muzičara ali ako je neophodno za taj nivo produkcije / snimanja zvuka i to, da minimum kvaliteta zvuka i produkcije bude kao na ona dva albuma od Azre Kad fazani lete i Krivo srastanje tako da može studio Cream, Franfurt da ti bude referenca, od zgrade do poslednjeg komada opreme, kako bi ti birao ili organizovao da kad uđeš u taj studio kažeš E ovo je profi studio, ovde može da se radi? Ne mogu da ti kažem sa koliko novaca se raspolaže ali možeš smatrati da novac nije problem, mada mene ne zanima cena već samo realizacija kako bi išla a da bude profi/vrhunski.


[ Sceka @ 05.02.2019. 13:49 ] @
@MajorFatal

Citat:
Pa dobro, ali napisao je i da sad radi na laptopu sa mikrofonom kod kuće i da nema iskustva sa profesionalnom opremom, samo mi se činilo da bi neka kućna varijanta možda bila primereniji predlog, ali ako misliš da bi trebalo odmah da uskoči u svemirski brod koji neće umeti ni da koristi kako bi trebalo i to je verovatno ok.

Ne. Napisao je da njegov brat u Srbiji repuje i radi kuci na laptopu... Ne trazi nista sto spada u kucnu varijantu jer je izricit u tome da Studio bude vrhunskog
kvaliteta i sve u tom smislu - brat vec ima i radi na kucnoj varijanti a postavljac teme hoce da ulozi nobac u profesionalni Studio vrhunskog... (sve pise, nista
od toga ja ne tumacim niti izmisljam, tumace ostali onako kako misle da shvataju sta je covek mislio a mene ne zanima sta ko misli)

Citat:
Ok, ali ti si na prethodnoj strani pisao da su naše producentske i izdavačke kuće loše shvatile momenat u kome žive i posluju, pored ostalih razloga, i da je rezultat toga da su pukli ko zvečka, pa zbog toga i samofinansiranje muzičara itd...možda je tome razlog i zvaničnost koju pominješ "Niko ne moze na osnovu YT-a da ostvari nikakvo pravo koje je zvanicnog tipa I osnova" - ne, verovatno, ali može recimo da ostvari zaradu, a osim toga što si napisao neki autori su izgleda doživeli da ni svoja sopstvena prava ne mogu da ostvare od diskografskih i izdavačkih kuća.

Napisao sam i zasto... nase izdavacke kuce su svoju zaradu bazirale na prodaji otstampanih primeraka nekog materijala, iskljucivo na tome. Pukli su k'o zvecka
jer je to prestalo da bude izvor prihoda (niko ne kupuje da bi slusao kad / jer ima za dzabe) jer su za razliku od inostranstva ugovori bili vezani samo i iskljucivo u
vezi izdavanja materijala i nista drugo i to je bilo uobicajeno decenijama. Izdavacke kuce kod nas nisu u isto vreme bile i producentski orijentisane niti su imale
bilo kakve veze sa koncertima i uopste sa karijerom pevaca ili grupe - iskljucivo izdavanje i prodaja primeraka, nista drugo. U inostranstvu nikada nije bilo tako.
U inostranstvu je svaka izdavacka kuca bila u isto vreme i producentska i ugovori su se zasnivali u kompletno ulaganje u katijeru ali i organizovanje svega tokom
karijere, od materijala (kompozicija) i procesa rada natome ukljucujuci i Studio preko svirki / koncerata do medija i ostalog, sve je to bila delatnost izdavacke kuce.

Na YT-u se ne ostvaruje zarada u smislu diskografije. Zaradjuje se (neki zaradjuju) tako sto YT placa neke novce za neke preglede… ali obzirom da bukvalno svako
moze da okaci bilo sta sam izvodjac uvek ima najmanje materijalne koristi - korist je prakticno besplatan marketing te vrste, TO je ono sto je bitno I radi TOGA se
koristi YT.

Autori ne ostvaruju svoja prava od izdavackih kuca. Ta prava se ostvaruju putem zastite i autorskih prava i nadoknade za koriscenje dela - a to se odubek ostvarivalo.
I opet je kod nas drugacija situacija, nekada se i kod nas to radilo bez problema ali period u kome je Drzava imala ratno stanje je dosta poremetio sve pa i to... .. .

(ovo sve nema veze ovom temom, interesantno je I veoma obimna pa moze I da se otvori negde tema o tome...)

Citat:
Dobro, ako se polako ulazi onda ima mesta i za neku prelaznu fazu između amaterizma i profesionalnog, ni ti se valjda nisi naučen rodio, "konac delo krasi" pa tako i dobra produkcija može dosta da izvuče, jedino, ako neka kreštaljka uđe u profi pink studio i uz profi produkciju zvanično objavi svoje profi kreštanje to nije muzika nego sredstvo za ispiranje mozgova.

Ne razumem bas sta znaci „prelazna faza”. Uci se (formalno ili neformalno obrazovanje, najcesce neka kombinacija) dok se ne savlada materija. Kad se savlada materija
da moze nauceno da se upotrebi na profesionalan nacin postaje se profesionalac ako se time bavi. Niko se nije nucen rodio… naravno. Ja sam prvo bio muzicar pa me
odlazeci u razna Studija zanimalo zasto, kako, koliko, kada... pa onda u kucnim uslovima pa onda segrtovanjem u Studijima dosao do znanja i tokom toga prestao da
sviram i posvetio se samo studijskom radu. U moje breme kod nas nije postojala skola za to pa sam cim sam shvatio da mi nedostaje teorijsko znanje da bih napredovao
(to je tacka kad ne kapiras tacno sta se i zasto se desava iako znas da upotrebis) nabavljao iz inostranstva strucnu literaturu tako da sam i to savladao, na tezi nacin
nego da je bila skola za to ovde ali ipak. Naravno, sve to da bih bio i radio kao profesionalni snimatelj. Producent je zanimanje koje sledi nakon toga a obuhvata i sire
polje znanja jer biti snimatelj je znacilo vise tehnicki nego muzicki a biti producent je sublimacija muzickog, muzikalnog i tehnickog.

Dobra produkcija. To je jako problematicno definisati u danasnje vreme. Tehnicki napredak civilizacije i kompjuterizacija digitalizacija je donela neke izuzetno dobre stvari
(prvenstveno korisne i prakticne) ali je donela i daleko vise losih stvari. Napisao sam nedavno nesto o tome pa da ne bih ovde u ovom javljanju u sledecoj poruci cu da
kopiram a vezano je za ovo, kao odgovor na ovo... .. .*

Citat:
Nisam bio sarkastičan, nisam trolovao i nemam loše namere, ne znam pa zato i pitam: Za pružanje studijskih usluga, da malo kreativniji r'n'r bend od 4 - 5 članova uključujući i bubnjara može da snimi stvar ili album, da na nekoj pesmi može da gostuje i violina, saksofon, harmonika ili klavijature, gajde, možda ne baš koncertni klavir ili da može da se smesti 20 muzičara ali ako je neophodno za taj nivo produkcije / snimanja zvuka i to, da minimum kvaliteta zvuka i produkcije bude kao na ona dva albuma od Azre Kad fazani lete i Krivo srastanje tako da može studio Cream, Franfurt da ti bude referenca, od zgrade do poslednjeg komada opreme, kako bi ti birao ili organizovao da kad uđeš u taj studio kažeš E ovo je profi studio, ovde može da se radi? Ne mogu da ti kažem sa koliko novaca se raspolaže ali možeš smatrati da novac nije problem, mada mene ne zanima cena već samo realizacija kako bi išla a da bude profi/vrhunski.

Jesi, i to drugo jesi ali verijem da nemas lose namere pa zato i odgovaram.

Zavisi od nacina rada. I jos jedna vazna stvar, cisto da se znaju pojmovi. Pojam Studio se sastoji od najmanje dve prostorije pod nazivom Studio i Rezija
ili kako u inostranstvu Reziju nazivaju Control Room. Termin koji se kod nas upotrebljava „gluva soba” je potpuno pogresan po svim osnovama a uglavnom
se upotrebljava misleci na Studio. Studio je za one koji se snimaju a u Reziji je tehnika na kojoj se snima (mixa...).

1. Ako se snima sekvencijalno, sto znaci pojedinacno svaki instrument, onda Studio mora da bude dovoljne velicine da se snime bubnjevi jer za sve ostale
instrumente treba manje prostora. U prostor koji je odgovarajuci za bubnjeve moze da stane i gudacka ili duvacka sekcija… Najveci broj je takvih Studija.

2. Ako se radi tako da se bend snima kao postava (ceo bend odjednom) onda Studio mora da bude velicine toliko da stane najmanje klasicno cetvoroclani bend sa svojim
instrumentima, pojacalima, klavijaturama… bend sa svojom opremom.

Od tih potreba zavisi sve, svaki odgovor. Ono sto je najvaznije nije sam prostor, velicina, nego akusticna obrada tog nekog prostora koja je razlicita za Studio u odnosu
ma Reziju jer su i specificno potrebe totalno razlicite. Akusticna obrada prostora je jako komplikovana i teska. Mnogo je momenata i varijabila i mogucnost freske je
na vrlo visokom nivou. Ali je akusticka obrada prostora krucijalna za rad.

Rezija isto zavisi od potreba ali svakako dovoljno velika da stane potrebna oprema i da ima dovoljno mesta za dva (minimum) ili tri (optimalno) monitoringa.

Ali konkretno odgovor - ja rado radim u Pinku jer zadovoljava sve kriterijume. Kad bih ja pravio Studio bio bi slican. Ali svakako uz konsultaciju sa strucnjakom za konkretno
tu problematiku, nikako „sam svoj majstor”. To je odgovor ako sam dobro razumeo pitanje. Sam proces, ako to pitas, je prvo nacrt /dizajn /proracuni pa onda gradnja po tome.

Evo, na primer ovo / ovako:



Evo jos jedan primer...




Oba primera su za varijantu potrebe pod tackom 2.



Pozdrav!
[ Sceka @ 05.02.2019. 13:59 ] @
* u vezi „dobra produkcija”...

Citat:
Potpuno je pogresno misliti i reci / postaviti da je digitalija donela samo dobro Muzici. Realnost je sasvim drugacija. Osim u nekim segmentima gde je digitalija donela nevidjenu I neprocenjivu korist (kao sto je, na primer, to sto je na analognom snimacu svaki sledeci tejk znacio nepovratno gubljenje / brisanje postojeceg a kod digitalije to nije slucaj je to nesto sto moze da se uvrsti u bukvalno neprocenjivo!!!) u vecini ostalog je donela veliku stetu.

Omasovljenje i dostupnost alata je uzrokovala da danas bukvalno svako moze da se bavi Muzikom, sto je dalje dovelo do enormne kolicine proizvoda (pesama) a samim tim se degradirao kvalitet. Kako se degradirao kvalitet? Jednostavno, nevesti kopiraju veste a digitalija dopusta verno kopiranje, od izvora zvuka (preseta, semplova…) do postavke samih alata (DAW) pa sve do kopiranja ppojedinacnih parametara bilo koja intervencija da je u pitanju (EQ, EFF...). Digitalija je donela to da sve zvuci slicno, uzasno slicno a neretko i isto!

Digitalija je ubila kreativnost. Kako? Jednostavno, kreztivci nemaju vremena da se posvete kreativnosti jer za kreativnost treba vremena kojeg nema. Ako je rec o pravljenju pesme, kompozitoru, nema vremena da stvara spontano (sto je esencija stvaralastva!) jer ako danas ne stvori bar dve pesme I tto iznese na trziste pojede ga mrak jer dok on stvara na trzistu se pojavi enorma kolicine pesama! Pa se primenjuju trikovi kopiranja i tu.

Digitalija je ubila i sve druge profesionace jer od nema se vremena da se bude kreativan jer ce da taj neki klijent koji je na silu postao nestrpljiv otici kod nekoga ko ce to uraditi brze - jer nema se vremena zato sto je taj isti klijent u stisti sa vremenom zato sto ako ne okaci svoju pesmu sto pre na nekoliko aktuelnih medija pojesce ga mrak u vidu uzasnog broja drugih okacenih pesama...

Digitalija je ubila zvuk koncerata. Kako? Isto kao i u prethodnim slucajevima. Nema se vremena! Kopira se sve, pa cak I sam sebe. Napravis neke scene I ssamo pozivas I eventualno modifikujes po nesto - ali da bude sveukupno ono sto izlazi iiz kutija kao neko drugi koji iz ko zna kog razloga vazi kao mrak, lave, care, brte, kraaalju… jer nema vrenea za od nule, „ae malo bas bubanj” I te nekadasnje I 'zastarele' fore. To zastarelo je, btw, bilo daleko brze od ovog digitalnog - ako treba intervencija samo u'vatis dugme I okrenes - sada moras da udjes u odgovarajuci ekran pa da selektujes pa da, pa onda, pa zatim, pa sledece, pa ono pa ono I na kraju da sejvujes a 'teo si samo malo da zasiljis gitaru! Zato kopiras samog sebe, pa pozivas scene koje su janblize zeljenom tog trenutka... Pri tom se odavno izgubio karakter samog benda! Kad se ode na neki koncert bubanj zvuci do jaja! Kao na nekom drugom koncertu, do jaja!!! Bass, ma ko sto slusa ali svakako uz bubanj zvuci do jaja! I sve ostalo isto tako, bukvalno sve. Sve je napucano do jaja, utegnuto nema igla kud da se udene, I toeto. Svi zadovoljni i velicaju digitaliju.

Mislim, da se razumemo - ja sam za digitaliju od kada se pojavila i to tako da dok sam zagovarao digitaliju gledali su me kao cudo I kao da sam lud!!! I ne bih se vratio na neku od analognih varijanti makar 'leba nem'o da izedem!!! Ali treba biti realan i sagledati potpuno relno I oobjektivno situaciju. Ne da nije sve idealno u digitaliji nego je vise stete nego koristi - to je realnost kad je Muzika u bilo kojoj formi u pitanju



Pozdrav!

EDIT - zaboravih da dodam jos i ovo:

Citat:
Da... neko je pomenuo da je cilj da se sto vernije snimi, ozvuci, prenese… Pa nikada nije bilo 'nevernije' nego sada kad vlada digitalija!

Slusam bend u Studiju (jeste retko da je ceo bend zajedno ali ima...) I onda u Reziji - nidje veze. Jeste u Reziji napucano do jaja ali bukvalno nidje veze sa bendom izvorno!

Slusam bend na bini i onda kod mixete medju narodom - nidje veze!!! Jeste u narodu zvuk napucan do jaja ali bukvalno nidje veze sa zukom samog benda nema!




[Ovu poruku je menjao Sceka dana 05.02.2019. u 15:13 GMT+1]
[ MajorFatal @ 05.02.2019. 23:09 ] @
Hvala! Detaljan i iscrpan odgovor, to sam pitao, bar u vezi sa studijskim prostorom. Znači Pink je merilo, mislio sam da može da prođe i sa manje, bez milion eura da ne započinjem studio. Pogodio si i moj ukus od celog opusa RHCP Higher Ground je valjda jedina pesma da nije loša :) nije loša ni ova tvoja verzija što si postavio.

Ovo ostalo što si pisao uglavnom se ne bih složio ali ne mogu sad da obrazlažem, ratno stanje je bilo pre 25 godina i to na teritoriji trenutno susednih država, imali su vremena da se srede, nego to inertno a kao da drži tapiju na muziku, zabavu, medije, spontanost nije esencija stvaralaštva inače bi svi slušali džez, a što se tiče digitalije i digitalnog pomisli samo koliko su više lošeg nego dobrog doneli techno muzici, niko ne troluje nego se ti postavljaš tako da bez provokacije ne može čovek da izvuče odgovor od tebe, a neke stvari za koje veruješ da su tako kako ti pišeš su samo tvoj ukus i pogled na stvari rekao bih.
[ Kovacevic Vladimir @ 06.02.2019. 03:05 ] @
HVALA Vam na učešću u Temi!

Od 2620 pregleda/čitanja Vaših odgovora svako je mogao nešto saznati, naučiti - od pukog amatera do surovog profesionalca i izvesti svoj zaključak o izgradnji muzičkog Studija i šta se sve mora znati, da bi se ostvarila želja, kakvi se uslovi moraju ispoštovati da bi se ušlo u svet muzičkog stvaralaštva. Naravno, stvaralaštvo/autorstvo, koje ispunjava izvesne (već utvrđene) vrednosti.

Neću zaključavati Temu,
ali molim da se privede kraju. Postavljač Teme ne učestvuje, a interesantno bi bilo saznati da li, posle 3 stranice prepiske učesnika, ima svoje mišljenje - šta i kako ostvariti želju za lični muzički Studio.

Pozdrav
[ Sceka @ 06.02.2019. 11:22 ] @
@Kovacevic Vladimir - Ja sam u ovim javljanjima rekao uglavnom sve sto je relevantno pa se vise necu javljati osim ako postavljac teme nesto
konkretno pita, jos samo da odgovorm kratko na poslednjih par hajde da kazem konstatatcija jer je bitno.


@MajorFatal - Moze za manje od milion € ali izgradnja ili neka adaptacija sa sve opremom ne moze bez par stotina hiljada €, opet ako je rec o
profesionalnom Studiju odgovarajuceg nivoa.

Citat:
ti postavljaš tako da bez provokacije ne može čovek da izvuče odgovor od tebe, a neke stvari za koje veruješ da su tako kako ti pišeš su samo tvoj ukus i pogled na stvari rekao bih.

Jedna od najbitnijih i ujedno jedna od najtezih stvari za pojmove „Snimatelj” i narocito „Producent” je objektivnost i to beskompromisna objektivnost.
Tezina je u tome sto se mora imati neki svoj stil / karakteristiku ali tako da objektivnost "ni sekund" ne trpi. Na primer, kad sam poceo da radim u Pinku
radio sam sa tadasnjim narodnjacima (D. Mirkovic, V. Zmijanac, J.Karleusa, Z.Sasic, Nino...) a tu vrstu muzike niti sam svirao niti sam voleo niti uopste
slusao / pratio. Pa se desava da u istom danu do 20h radim Marinu Zivkovic a od 20h Neverne Bebe - nidje veze jedno sa drugim ni po cemu. A sutra
dan neke dzezere... Sve sto se tice Studija ali i desavanja u muzici pisem na bazi iskustva (35+ godina samo kao producent) i cinjenica koje su lako
proverljive. Bilo da pisem na forumu, licno pricam sa nekim, ucim nekoga, povremeno predajem grupno... sve je na bazi toga i potkrepljeno primerima
i cinjenicama iz zivota - bez upliva licnog (ukusa, preferencija...) a narocito verovanja. (btw, nista ti nisi isprovocirao, sve sam vec napisao u prethodnim
javljanjima, mozda sa manje detalja ali potpuno isto)

Znaci, iskljucujem se iz dalje diskusije osim ako se postavljac teme ne javi sa konkretnim pitanjima.


Pozdrav!