[ element1 @ 26.01.2019. 01:28 ] @
Potreban savet. Dosao sam u posed nekoriscenog gramofona Dual 1226 i to mi je 3-4 gramofon u zivotu. Prvi put mi se desava da anti skating vraca rucicu ka parkirnoj poziciji kada je podignuta na liftu. Donekle mi je jasno da je to zbog relativno male gazne sile (1g) ali je tako po uputstvu za gramofon, glavu i iglu. Na rucki je originalna glava M91MGD i igla N91ED (eliptical). Za iglu je predvigjena gazna sila 0,75-1,5 gr. i anti skating iste vrednosti. Zadovoljan sam zvukom na opterecenju 1g. ali se tada desava da rucka prilikom podizanja sama kliza ka pocetnoj poziciji. Naravno, ova pojava se gubi kada anti skating smanjim skoro do 0, mozda na 0,3. Sve vise od toga izaziva klizanje rucke po platformi lifta za podizanje ka pocetnoj poziciji. Radi efikasnije komunikacije nisam ulazio u pojedinosti da je gramofon podesen vodoravno, azimut i nagib rucke korektni itd... Hvala na buducim savetima.
[ Sava @ 26.01.2019. 08:58 ] @
Kod šestarskih ručki antisketing to upravo i radi, odnosno protivteža je centrifugalnoj sili koja zbog zakrivljenosti brazdi vuče ručku ka unutra i u principu što je bliže centru ona se povećava. Ima tu više filozofija pa je zato bilo više sistema antisketinga, rastući, opadajući, balansiran, sa oprugom, magnetima itd... Sve u svemu normalno je to što ti se događa. Moguce je da je i dodatna posledica neparalelnosti tanjira sa podlogom. Meri se tanjir, on mora da bude potpuno horizontalan. Znači prvo pitanje je da li ti gramofon leži potpuno horizontalno. Za početak laganu libelu stavi na tanjir (upravno i popreko) i podešavaj podlogu, nakon toga precizno one šrafove za podešavanje vešanja dok ne bude tanjir potpuno horizontalan. Za to postoje i specijalne libele sa mehurom koje se nabodu na centralnu osovinu tanjira i nisu skupe, nekih 6-7 e.

Još da dodam kako što manja gazna sila ne znači inajmanje opterećenje na brazdu. Ako nije sve savršeno podešeno tada igla sa premalom gaznom silom prosto "skakuće" po brazdi i tako je oštećuje. Ja bih recimo namestio najveću dozvoljenu gaznu silu od 1 1/2 gram, takođe i antisketing i uživao u dobrom zvuku!
[ zeoN_Rider @ 26.01.2019. 10:00 ] @
Citat:
Sava: Kod šestarskih ručki antisketing to upravo i radi, odnosno protivteža je centrifugalnoj sili koja zbog zakrivljenosti brazdi vuče ručku ka unutra i u principu što je bliže centru ona se povećava.


AS sila vuče ručku ka spolja a ne ka centru.
[ element1 @ 26.01.2019. 11:19 ] @
Hvala na ucescu, evo ovako: napomenuo sam da su osnovna podesavanja izvrsena. Nemam libelu za centralnu osovinu ali podesavam sa 4 male stapicaste koje razmestim po kucistu a zatim tanjiru tako da smatram da je horizontalnost gramofona u redu. Rucka je "nulovana" u horizontalnom polozaju i zatim podesen teg poznatim postupkom. Provera gazne sile je uradjena mehanickom vagicom ortofon i digitalnom kineskom za gramofone. Trenutno je gazna sila na 1g. Iglu sam ja raspakovao, zajedno sa glavom i gramofonom, nakon sto je mozda nekih 30-ak god. stajao kod rodjaka, nekadasnjeg gastarbajtera. Obzirom da je igla elipticna i nova kao i da uputstva proizvodjaca idu u tom smeru, smatrao sam da je za pocetak dovoljno 1g. pogotovu sto sam zadovoljan zvukom. Ukoliko povecam gaznu silu na 1,25g. onda mogu sa AS da idem npr. do 0,4. Ako iglu opteretim sa maksimalnih 1,5g. onda sa AS mogu da idem do 0,6, otprilike, inace bi doslo do klizanja ka spolja. Napominjem da sve navedeno vazi dok je rucka na liftu. Na bilo kojoj vrednosti gazne sile u okviru propisanih (0,75-1,5g) ne dolazi do preskakanja prilikom reprodukcije, osim sto zbog pomenutog problema sa AS tada moram manuelno da postavim rucku na plocu. Da napomenem, nisam primetio razliku u zvuku niti nekakvu distorziju na kanalima, bilo da poveceavam ili smanjujem pomenute vrednosti. Jedino sto pazim da sa prevelikom AS silom igla ne iskoci ka spolja, sto bi u ovom slucaju moglo da se desi ako bih primenio istovetne vrednosti kao i za gaznu silu a sto je po uputstvu proizvodjaca. Sumnjam na oprugu koja se u service manualu pominje da je odgovorna za tenziju AS, mada bi bilo verovatnije da je za proteklih par decenija izgubila na snazi umesto obratno.
[ zeoN_Rider @ 26.01.2019. 14:40 ] @
Pitanje je u kakavom stanju je amortizer na kanrileveru u odnosu na godište glave.
[ gilopile @ 26.01.2019. 15:26 ] @
Mora se uzeti u obzir i zemljina rotacija :)

Uglavnom za ta podesavanja su bile one test ploce i izmedju ostalog su imale i deo koji nije rezan za podesavanje AS.

`Levi kanal` `Desni kanal` :) Kada se setim :D
[ element1 @ 26.01.2019. 15:42 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Pitanje je u kakavom stanju je amortizer na kanrileveru u odnosu na godište glave.

E to vec ne znam kako da proverim i da li je to u domenu nas obicnih korisnika.
[ element1 @ 26.01.2019. 15:50 ] @
Citat:
gilopile:
Mora se uzeti u obzir i zemljina rotacija :)

Uglavnom za ta podesavanja su bile one test ploce i izmedju ostalog su imale i deo koji nije rezan za podesavanje AS.

`Levi kanal` `Desni kanal` :) Kada se setim :D

Svakako se slazem ali nismo jos dosli do povrsine ploce. U svakom postu naglasavam da do klizanja dolazi jos dok je rucka na platformi lifta za podizanje. I kliznu platformu sam proveravao libelicom, deluje ok. Sta bi se desilo sa preporucenim podesavanjima kada bih spustio iglu na povrsinu ploce, bolje da ne razmisljam u ovom trenutku, dok ne resim ovo pitanje. Nemam test plocu ali imam laser disc za svaki slucaj.
[ gilopile @ 26.01.2019. 17:02 ] @
Hmmm, bas cudno, onda ima bas preveliki nagib/ silu na tu stranu ili je klizac lifta toliko gladak i rucka prelagana pa se pomeri.

Ja sam uglavnom to odokativno radio, uzmes rucku i onako kaziprstom je lagano odbacujes na gore i pratis da li tezi ka nekoj strani. Moze i tako gramaza da se podesi itekako dobro, na osecaj :)

Sibni ti njoj jos malo tega. Nista joj nece faliti da je negde na gornjoj granici predvidenoj za tu iglu i zvucnicu.
Sva testiranja vrsi na narodjackoj ploci :)
Uglavnom, jako mala je verovatnoca da ces da upropastis plocu ili ne daj boze iglu ako malo testiras odokativnom metodom.

Otprilike kada uzmes rucku kaziprstom i lagano je odgurnes na gore, ona treba da ti se vrati u roku od sekunde bez da udari gornji granicnik. Lako mozes ustanoviti tezinu prijanjanja na taj nacin.

Nije to nista toliko pipavo kako se cini :)
[ mrkabrka @ 26.01.2019. 17:04 ] @
Mislim da negde ispod ručice ima podešavanje antiskejtinga - mali šarafić...nisam odavno to radio.,a i sve zavisi od modela gramofona, trebalo bi da ima kod kvalitetnijih modela...
[ Sava @ 26.01.2019. 17:11 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Citat:
Sava: Kod šestarskih ručki antisketing to upravo i radi, odnosno protivteža je centrifugalnoj sili koja zbog zakrivljenosti brazdi vuče ručku ka unutra i u principu što je bliže centru ona se povećava.


AS sila vuče ručku ka spolja a ne ka centru.
Ajd sad još jednom pročitaj šta sam napisao !
[ Sava @ 26.01.2019. 17:20 ] @
Citat:
element1:
Hvala na ucescu, evo ovako: napomenuo sam da su osnovna podesavanja izvrsena. Nemam libelu za centralnu osovinu ali podesavam sa 4 male stapicaste koje razmestim po kucistu a zatim tanjiru tako da smatram da je horizontalnost gramofona u redu. Rucka je "nulovana" u horizontalnom polozaju i zatim podesen teg poznatim postupkom. Provera gazne sile je uradjena mehanickom vagicom ortofon i digitalnom kineskom za gramofone. Trenutno je gazna sila na 1g. Iglu sam ja raspakovao, zajedno sa glavom i gramofonom, nakon sto je mozda nekih 30-ak god. stajao kod rodjaka, nekadasnjeg gastarbajtera. Obzirom da je igla elipticna i nova kao i da uputstva proizvodjaca idu u tom smeru, smatrao sam da je za pocetak dovoljno 1g. pogotovu sto sam zadovoljan zvukom. Ukoliko povecam gaznu silu na 1,25g. onda mogu sa AS da idem npr. do 0,4. Ako iglu opteretim sa maksimalnih 1,5g. onda sa AS mogu da idem do 0,6, otprilike, inace bi doslo do klizanja ka spolja. Napominjem da sve navedeno vazi dok je rucka na liftu. Na bilo kojoj vrednosti gazne sile u okviru propisanih (0,75-1,5g) ne dolazi do preskakanja prilikom reprodukcije, osim sto zbog pomenutog problema sa AS tada moram manuelno da postavim rucku na plocu. Da napomenem, nisam primetio razliku u zvuku niti nekakvu distorziju na kanalima, bilo da poveceavam ili smanjujem pomenute vrednosti. Jedino sto pazim da sa prevelikom AS silom igla ne iskoci ka spolja, sto bi u ovom slucaju moglo da se desi ako bih primenio istovetne vrednosti kao i za gaznu silu a sto je po uputstvu proizvodjaca. Sumnjam na oprugu koja se u service manualu pominje da je odgovorna za tenziju AS, mada bi bilo verovatnije da je za proteklih par decenija izgubila na snazi umesto obratno.
Ako pažljivim vizuelnim pregledom i laganim drmanjem ručke u ležištu ustanoviš da je sve u redu, da nema nekih čudnih luftova, da nije nešto iskrivljeno i slično (a video sam neke slike na netu o tome) onda prihvati da je proizvožač znao šta radi i napravio najbolje moguće. Pogledaj pažljivo samu iglu kada je spustiš na ploču da li tom prilikom pravi neki ugao na neku stranu. Ne znam šta drugo da ti kažem. Imam i ja neki Dual gramofon, ali mi nije pri ruci da proverim da li se to isto događa, ali znam da radi normalno.
[ zeoN_Rider @ 26.01.2019. 18:15 ] @
Citat:
Sava: Ajd sad još jednom pročitaj šta sam napisao


Ma lud sam baš da čitam.
[ element1 @ 26.01.2019. 18:23 ] @
Da bih svima voljnim da pomognu ustedeo vreme i da ne moraju da citaju sve od pocetka naglasicu sledece: u ovoj fazi nisam dosao do spustanja igle na plocu iako deo vasih saveta govori o tom trenutku. Problem se javlja ranije, jos dok je rucka na podizacu. Po nekoj logici dok ne sredim klizanje na podignutom liftu gde cak postoji trenje u tacki dodira platforme za podizanje i rucke, spustanje rucke na plocu nema smisla, sve opisano manifestovalo bi se drasticnije. Pomocu ogledala polozenog na tanjir ispod glave ne vidim neku asimetricnost.

Sta mislite o sledece 2 stvari koje sam pronasao po forumima na netu: 1. mogucnost da su zice koje idu kroz rucku tokom decenija izgubile elasticnost i plasticni buziri na njima se ukrutili pa tako na neki nacin vrse zatezanje? 2. postoji li metod podesavanja samog mehanizma za anti skating, odnosno njegovo ponovno bazdarenje ili je to fabricko podesavanje jednom zauvek?
[ zeoN_Rider @ 26.01.2019. 18:42 ] @
1. Da
2. Da ali je veoma pipavo

Prvo što treba uraditi je da se mehanika rasklopi opere, podmaže i ponovo sklopi, ipak je to gramofon iz neke osamdesete.
[ Sava @ 26.01.2019. 18:47 ] @
Ne vidim razlog da ne spustiš ručku i ne probaš kako radi. Ništa nećeš da pokvariš. Sa tim "problemom" sam se susretao u životu, ali kako mi situacija nije ostala u posebnom sećanju verovatno je nebitna. Moj Dual je model 628 i mislim da je ručka slična ako ne i ista. Koliko se sećam, ali me ne drži za reč jer ga godinama nisam koristio i moj radi to isto. Prilično mi je komplikovano tzo da probam jer mi je gramofon na ormanu, trebalo bi da ga skinem i postavim na ravnu podlogu pa malo podesim da bih ga uključio. Ne zameri, komoplikovano. Kad sam prodao vrhunski gramofon koji sam imao nabvio sam jeftino ovaj Dual eto tek da imam gramofon. Ispostavilo se da uopšte nije loš. Doduše Dual je uvek imao i skupe modele i bio ozbiljna firma. Trenutno nemam mesta da ga držim na polici nažalost.
Citat:
zeoN_Rider:
Citat:
Sava: Ajd sad još jednom pročitaj šta sam napisao


Ma lud sam baš da čitam.
Zato si i napisao besmislen komentar! To me iznenađuje jer ti nisi od juče ovde.

Evo sada odgovori na moj tekst.

1.) Prvo sam napisao da centrifugalna sila vuče ručku ka unutra (centru) zbog zakrivljenosti brazdi. Na koju stranu vuče centrifugalna sila?
2.) Onda sam napisao da kod šestarskih ručki antisketing je protivteža centrifugalnoj sili. Na koju stranu vuče antisketing?

Proizvođači su se mnogo trudili da ponište tu silu koju nemaju jedino gramofoni sa tangecijalnom ručkom. Razne teorije su se tu pojavljivale, ali tri su suštinske. Jedni su tvrdili da sila raste kako igla ide ka centru pa su kompenzovali rastućom silom antisketinga. Tu je opruga najbolji primer. Drugi su tvrduli da sila antisketinga treba da opada. To je radio Thorens na svojim ručkam sa magnetnim antisketingom kod kojeg je ta sila opadala kako se ručka približava centru gramofona. Treći su bili za konstantnu silu antisketinga. Uglavnom su se svi slagali oko toga da je bolje imati bilo kakav nego nikakav antisketing.


[ element1 @ 26.01.2019. 19:12 ] @
Sava:

Naravno da nije problem da spustim rucku na plocu, verovatno ti je promaklo da sam u 2. postu opisivao situaciju kada je rucka na liftu i prilikom reprodukcije. Problem je sto tada igla stoji u brazdi sa skoro nultom AS. Pomocu lifta se ne moze zapoceti reprodukcija jer je vec kod malih vrednosti AS rucka zakucana u desni polozaj i bez prinude rukom se ne moze postaviti na plocu. Ako je od pomoci spustio sam rucku na laser disc plocu koja mi zamenjuje nedostajucu test plocu. Bez anti skatinga rucka se ponasa koliko-toliko normalno, tj. stoji gde je ostavim samo na prve 2/3 povrsine ploce. Dodavanjem anti skatinga se znatno pomera ka pocetku. Najbolji kompromis koji sam postigao je da sa max. gaznom silom od 1,5g i anti skating 0,2-0,3 igla stoji na prvoj trecini ploce. Ali, to je 5 puta manja AS od preporuke proizvodjaca.
[ zeoN_Rider @ 26.01.2019. 19:25 ] @
@element1 AS mehanizam je očigledno razdešen i kada rasklopiš gramofon sve će ti biti jasnije.
[ vladd @ 26.01.2019. 21:33 ] @
Da, deluje da nesto prilicno nije u redu i da je neophodan precizan i strucan servis gramofona. NAravno uz ili predvidjeni ili neki zamenski pribor.

Sila je progresivna, duali antiskejting rade sa oprugom koja generise ekvivalentnu progresivnu silu srazmernu poziciji rucke, a zarad lakseg koriscenja, podesenu da se na dugmetu efektivno postavlja pozicija ekvivalentna podesenoj tezini..
Da se ne pomisli da je antiskejting sila podesena na "1,5 grama", realno 1,5 grama.

Najbolje je podesavanje test plocom i simetrijom kanala, pod uslovom da je i azimut podesen.
Antiskejting ne bi smeo da ometa postavljanje igle na pocetak ploce, ali moze da pomeri rucku u slucaju da se na kraju mehanizmom podize, a ne vraca automatski.

[ element1 @ 26.01.2019. 21:36 ] @
Jasno mi je vec sad da to nije za nas smrtnike. Pogledao sa dosta fotografija unutrasnjosti gramofona na netu i neke klipove na youtube. Nema govora da se upustim u bilo kakvo cackanje a bas sam se obradovao da cu reaktivirati podosta starih ploca. Mora da se plati na cupriji posto sam na mostu dosao do nekoriscenog gramofona badava. Shvatam da resenje ne mora da bude jednostavno i proslo me prvobitno odusevljenje. Vratio sam sve u originalno pakovanje i kutiju da ne bih dolazio u iskusenje dok ne razmislim sta cu dalje.
[ zeoN_Rider @ 26.01.2019. 23:08 ] @
element1, odakle si?
[ element1 @ 27.01.2019. 00:17 ] @
ue, pasivni krajevi.
[ zeoN_Rider @ 27.01.2019. 00:22 ] @
Pih.
[ vladd @ 27.01.2019. 06:49 ] @
Citat:
Vratio sam sve u originalno pakovanje i kutiju da ne bih dolazio u iskusenje dok ne razmislim sta cu dalje.


Pametno, za prapocetak, da se ne napravi veca steta.
Ono sto si mogao je da malo pazljivije pogledas mehanicke sklopove i otprilike vidis, uz uputstva razna, kako funkcionise..
Takodje, proguglaj "Steuerpimpel" i vidi da li je prisutan, moguce da njegovo odsustvo omogucava malo razdesenom antiskejtingu da luduje...

Znaci, pogledaj ekscentar antiskejtinga da li odgovara pozicijama iz servisnog uputstva, proveri plasticni pin da li se naslanja na plasticnu polugu, kani po trunku ulja na spojeve poluga i probaj da podesis gramofon da radi...ipak je slusanje ploca vaznije od mehanicke perfekcije.
[ Sava @ 27.01.2019. 07:53 ] @
Citat:
element1:
Sava:

Naravno da nije problem da spustim rucku na plocu, verovatno ti je promaklo da sam u 2. postu opisivao situaciju kada je rucka na liftu i prilikom reprodukcije. Problem je sto tada igla stoji u brazdi sa skoro nultom AS. Pomocu lifta se ne moze zapoceti reprodukcija jer je vec kod malih vrednosti AS rucka zakucana u desni polozaj i bez prinude rukom se ne moze postaviti na plocu. Ako je od pomoci spustio sam rucku na laser disc plocu koja mi zamenjuje nedostajucu test plocu. Bez anti skatinga rucka se ponasa koliko-toliko normalno, tj. stoji gde je ostavim samo na prve 2/3 povrsine ploce. Dodavanjem anti skatinga se znatno pomera ka pocetku. Najbolji kompromis koji sam postigao je da sa max. gaznom silom od 1,5g i anti skating 0,2-0,3 igla stoji na prvoj trecini ploce. Ali, to je 5 puta manja AS od preporuke proizvodjaca.
Nateraćeš me ovako matorog da se verem po ormanu u sobi-skladištu i skidam gramofon preko kojeg je svašta nešto nabacano da bih video kako je kod mog peimerka! Ono čega se pouzdano sećam je da mu ne radi automatika za isključenje što mi je potpuno nebitno jer sam pre toga imao spartanske gramofone koji nisu imali ni promenu brzine .

Što se tvog drugog posta tiče govoriš o ručici na liftu. Da li je to značilo da i ručica podešena na recimo 1,5 g gazne sile ide prema nazad? To ne bi trebalo da se dogaša u toj situaciji odnosno moguće je malo pomeranje unazad, ne previše. Ako je ručica na vagi onda će svakako da se vraća nazad zbog antisketinga. Bilo bi dobro da napraviš kratak video da vidimo kako to izgleda u praksi.
[ vladd @ 27.01.2019. 10:23 ] @
Ciscenje i podmazivanje je neophodno u oba slucaja.

I to bez diranja podesenih geometrija.
[ element1 @ 27.01.2019. 16:27 ] @
[quote]Sava:
Citat:
element1:
Sava:

Nateraćeš me ovako matorog da se verem po ormanu...
Što se tvog drugog posta tiče govoriš o ručici na liftu. Da li je to značilo da i ručica podešena na recimo 1,5 g gazne sile ide prema nazad...

Ja sam stariji 100%. Nema potrebe za maltretiranjem oko skidanja gramofona.

Da, govorio sam kako se ponasa kada je podignuta a kako tokom reprodukcije na ploci. Ako bih po uputstvu podesio gaznu sllu na 1,5 i anti skating na 1,5 dok je rucica podignuta morao bih drugom rukom da je odguram ulevo ka ploci. Obzirom koliki otpor osecam ne zelim da je tada spustam, makar na silu jer bi iskocila udesno. Jedino da je spustim u sredinu "da se dokopa brazde" pa da polako dodajem antiskating, to moze donekle ali svakog momenta moze da se otrgne i zakuca u desno, sto je besmisleno.

Zahvaljujem na nameri da se pomogne ali neke intervencije zahtevaju mnogo vise znanja nego sto ja imam, pozdrav.
[ mrkabrka @ 27.01.2019. 16:40 ] @
Ma slobodno probaj, otvori gramofon - otkači u potpunosti oprugu za antiskejting i vidi kakao se ponaša ručica...pre toga pažljivo skini iglu, nije to babaroga ,da pokvariš više od ovoga sada teško....jedino tako može da se zaključi šta nije uredu ..žice ili antiskejting...
[ looker-on @ 27.01.2019. 17:41 ] @
U vreme, kada sam bio pasionirani diskofil, napravio sam ploču od pleksiglasa (tanak pleksiglas) i ona mi je služila za podešavanje bočnog pritiska. Kasnije je PGP-RTS izbacila test ploču na kojoj je bio jedan deo za tu namenu.
Znači, ako te ne mrzi, izreži i ti ploču od pleksiglasa i onda ćeš lako podesiti bočni pritisak. Usled starosti, teško je da je naznačen pritisak adekvatan težini. Znači, ako si podesio težinu na 1,5gr da će i anti skating podešen na 1,5gr biti tačan.
Sa pločom od pleksiglasa, podešavanje je 100% precizno.
[ Sava @ 27.01.2019. 19:11 ] @
[quote]element1:
Citat:
Sava:
Citat:
element1:
Sava:

Nateraćeš me ovako matorog da se verem po ormanu...
Što se tvog drugog posta tiče govoriš o ručici na liftu. Da li je to značilo da i ručica podešena na recimo 1,5 g gazne sile ide prema nazad...

Ja sam stariji 100%. Nema potrebe za maltretiranjem oko skidanja gramofona.

Da, govorio sam kako se ponasa kada je podignuta a kako tokom reprodukcije na ploci. Ako bih po uputstvu podesio gaznu sllu na 1,5 i anti skating na 1,5 dok je rucica podignuta morao bih drugom rukom da je odguram ulevo ka ploci. Obzirom koliki otpor osecam ne zelim da je tada spustam, makar na silu jer bi iskocila udesno. Jedino da je spustim u sredinu "da se dokopa brazde" pa da polako dodajem antiskating, to moze donekle ali svakog momenta moze da se otrgne i zakuca u desno, sto je besmisleno.

Zahvaljujem na nameri da se pomogne ali neke intervencije zahtevaju mnogo vise znanja nego sto ja imam, pozdrav.

Evo, bio sam vredan i skinuo Duala da bih prikazao kako je to kod mene.
Sve u svemu ručicu vuče unazad i kod vrlo malog antisketinga što je normalno.
Ako je kod tebe ovako kao kod mene onda slobodno koristi gramofon i uživaj u dobrom zvuku.

[ Sava @ 27.01.2019. 19:13 ] @
[quote]element1:
Citat:
Sava:
Citat:
element1:
Sava:

Nateraćeš me ovako matorog da se verem po ormanu...
Što se tvog drugog posta tiče govoriš o ručici na liftu. Da li je to značilo da i ručica podešena na recimo 1,5 g gazne sile ide prema nazad...

Ja sam stariji 100%. Nema potrebe za maltretiranjem oko skidanja gramofona.

Da, govorio sam kako se ponasa kada je podignuta a kako tokom reprodukcije na ploci. Ako bih po uputstvu podesio gaznu sllu na 1,5 i anti skating na 1,5 dok je rucica podignuta morao bih drugom rukom da je odguram ulevo ka ploci. Obzirom koliki otpor osecam ne zelim da je tada spustam, makar na silu jer bi iskocila udesno. Jedino da je spustim u sredinu "da se dokopa brazde" pa da polako dodajem antiskating, to moze donekle ali svakog momenta moze da se otrgne i zakuca u desno, sto je besmisleno.

Zahvaljujem na nameri da se pomogne ali neke intervencije zahtevaju mnogo vise znanja nego sto ja imam, pozdrav.

Evo, bio sam vredan i skinuo Duala da bih prikazao kako je to kod mene.
Sve u svemu ručicu vuče unazad i kod vrlo malog antisketinga što je normalno.
Ako je kod tebe ovako kao kod mene onda slobodno koristi gramofon i uživaj u dobrom zvuku.

[ vladd @ 27.01.2019. 21:07 ] @
To nije dobro.
Antiskejting ne treba da ima znacajnu silu na pocetku ploce posto je tu ionako najmanja lateralna sila, kako se blizi centru tako raste.

Treba proveriti ekscentar antiskejtinga, zna da se pomeri, naprsne,,
BTW, drugaciji su mehanizmi 628 i 1226, mada je princip isti, ekscentar, izmestena poluga i opruga
[ gilopile @ 27.01.2019. 21:12 ] @
More, dobra je ta test ploca, fino dodje da se podesi, a i cuje da li oba kanala funkcionisu isto.
Desava se da jedan od kanala bude nesto slabiji, a upravo zbog lose podesenog AS.

Ima da se kupi na Ku*indo, ali nisu bas jefnite.

Eto, sada ce gospon. Sava da koristi svoj dugo zaboravljen gramofon. Vrag ce i da ga vrace opet gore na orman. Gomila ploca je tu, milina :)
[ zeoN_Rider @ 27.01.2019. 21:27 ] @
Citat:
gilopile:

Eto, sada ce gospon. Sava da koristi svoj dugo zaboravljen gramofon. Vrag ce i da ga vrace opet gore na orman. Gomila ploca je tu, milina


Bolje da je AS silu upotrebio na Multiplu.

[ Sava @ 28.01.2019. 07:34 ] @
Citat:
gilopile:
More, dobra je ta test ploca, fino dodje da se podesi, a i cuje da li oba kanala funkcionisu isto.
Desava se da jedan od kanala bude nesto slabiji, a upravo zbog lose podesenog AS.

Ima da se kupi na Ku*indo, ali nisu bas jefnite.

Eto, sada ce gospon. Sava da koristi svoj dugo zaboravljen gramofon. Vrag ce i da ga vrace opet gore na orman. Gomila ploca je tu, milina :)

Ne, neću zato što na polici na kojoj mi je stajao gramofon je sada (pre)veliki tv i nema mesta za gramofon, a voleo bih ponekad da ga uključim. Ta RTB test ploča za podešavanje antisketinga je samo bolja nego ništa, za fazu, protiv fazu, pozicioniranje kanala je ok. Taj blank deo je bez veze jer su sile u brazdi potpuno drukčije. Može se na mom snimku videti kako i mali antisketing vuče ručku što je potpuno normalno jer na blank delu igla nema čemu da se suprostavi. Pri tom malo sam preterao na snimku jer je gazna sila bila previše mala, neće baš tako lako da ode preko brazdi. Jedini pravi test antisketinga i gazne sile je slušanje. Za to morate imati kompletno vrhunski hi-fi i dosta iskustva u slušanju. Zato je Ortofon test ploča prava stvar jer je skup audio materijala snimljenog na razne načine da bi se potenciralo ovo ili ono, a u objašnjenju je kako i šta treba slušati. Kada recimo vremenom počne da šušti samo levi kanal tek onda shvatite da vam gramofon nije bio dobar ili nije bio dobro podešen ili je igla bila istrošena itd...
[ vladd @ 28.01.2019. 08:13 ] @
Ih kakvi ste kritizeri.

Taj blank deo je pogresno predstavljen da je za antiskejting, sto je nebuloza, ali u tim vremenima se malo strucnjaka kod nas bavilo tom problematikom, uglavnom edukovani iz casopisa.

Blank deo se koristi za azimut igle, ali taj posao moze da odradi i ogledalo tankog stakla.
Nesimetrija kanala potice od azimuta, unutrasnje nesimetrije kanala, nesavrsenog vesanja kantilvera, i na kraju od sila izazvanih ofsetom igle u odnosu na tacku oslonca, odnosno tangente na oranicu.
I ta sila pravi fizicki ofset kantilevera, smanjujuci mu mogucnost amplitude prema jednoj strani, i tek kada dodje do znacajnog ogranicenja amplitude kantilevera, dolazi do nesimetrije kanala.

Sila nije velika, srazmerna je sili pritiska igle na brazdu.

Antiskejting ne bi trebao da u toj meri pomera rucku, posto je to indikacija prevelike sile koja je stetnija po kantilever od skating sile izazvane hodom kroz brazdu. Bolje je slusati bez antiskejtinga ili recimo sa malom kontrasilom, pola ili jednog grama na tocku za podesavanje, ako mu je uopste za verovati, posto je dualova poznata boljka, nakon nekoliko decenija pucanje rekristalizovane plastike ekscentra, formiranje slobodnog hoda ili pozicioniranje na pomerenoj tacki, iscasenje poluge antiskejtinga, zaglavljenje poluge ili kretnih delova zbog zapecene masti...slepljenosti opruge..
[ element1 @ 28.01.2019. 10:22 ] @
[quote]Sava:
Video se u sredini prekida taman na najinteresantnijem delu kada sam ocekivao da vidim ponasanje rucice pod propisanim opterecenjem i podignutu na liftu. Sve dosada napisano je nesporno.
[ Sava @ 28.01.2019. 11:07 ] @
Čini mi se da moj Dual i nema mogućnost ručnog lifta, on ima neku glupu poluautomatiku koju i ne koristim. Ako je sve ostalo kao kod mene onda slobodno spusti ručku i slušaj ploče. Dobro je da imaš vagicu jer malo mnogo sam omanuo kod tog snimka u podešavanju sile pritiska pa sam pre sklanjanja u skladište podesio vagicom.
[ element1 @ 28.01.2019. 13:55 ] @
U tome i jeste stvar, prekinuo se snimak pa ne znam kako bi bilo. Sve je u redu sto se tice saveta o podesavanju gramofona, uravnjavanju kucista, noseceg mehanizma, tanjira i ponasanju rucke pre pokretanja, za vreme stelovanja i kasnije na ploci (obicnoj ili test). Ali ja ne mogu uopste da dodjem do tog koraka zbog opisanog problema cak sa znatno nizom AS, tacnije mogu ali da rucku manuelno spustim na plocu i ujedno je pridrzavam sa desne strane da se ne zakuca o stubic za parkiranje. Zato stalno insistiram da ako je problem vidljiv dok je rucka podignuta na platformi lifta sta onda ocekivati ako je spustim na plocu i ostane bez ono malo sile trenja sa platformom. Rucku podignutu na platformu za podizanje sa gaznom silom 1,25-1,5 i tolikim AS je nemoguce nadneti nad plocu i tvrdoglavo se zalece udesno ka pocetku iako se nalazi na liftu. Reprodukcija je moguca jedino sa minimalnom ili nultom AS o tom sam vec pisao pa da ne ponavljam. Pojednostavljeno, AS se donekle normalno ponasa do vrednosti 0,4-0,5, svaki podeok iznad toga raste enormno, sila se moze osetiti rukom dok joj branim da se krece udesno, na propisanoj vrednosti bi sigurno dovela do nekog ostecenja, makar igle. Evo primera radi da bude jasnije, AS na 1,5 obori Zippo upaljac na tanjir, naslonjen uz glavu.
[ zeoN_Rider @ 28.01.2019. 14:11 ] @
Citat:
element1 Evo primera radi da bude jasnije, AS na 1,5 obori Zippo upaljac na tanjir, naslonjen uz glavu.




Stavi
[ element1 @ 28.01.2019. 14:44 ] @
Taj je tanak pao bi od stra` i malo mi zenskast. Zippo je za nas papke.
[ mrkabrka @ 28.01.2019. 15:24 ] @
Možeš li da otvoriš taj gramofon i nekim smor-telefonom uslikaš taj deo ispod ručice,pa da vidimo šta dalje, ovako nema smisla...
[ element1 @ 28.01.2019. 15:35 ] @
Samo sam odgovarao clanu na prethodnu poruku. Pomenuo sam da je gramofon vracen u kutiju i ceka serviser da ga pregleda, iz Cacka najverovatnije. Koliko sutra ako vreme dozvoli.
[ Sava @ 28.01.2019. 15:57 ] @
[quote]element1:
Citat:
Sava:
Video se u sredini prekida taman na najinteresantnijem delu kada sam ocekivao da vidim ponasanje rucice pod propisanim opterecenjem i podignutu na liftu. Sve dosada napisano je nesporno.
Mislim da sam prikazao sve što je trebalo. Nisam se setio da pritisnem dugme za lift, tačnije nisam ni primetio da ga imam ! Sve u svemu kako se vidi da ručka ide po ploči to je to. Kada je lift pritisne ne bi trebalo da se pomera po njemu mada se prisećam da je bilo gramofona kod kojih se i to dešavalo. Ne znam, ovako na neviđeno je kao slepac u tunelu. Zato ti rekoh da bi bilo dobro da napraviš kratak snimak kao što sam i ja napravio. Ja sam ga napravio telefonom na sobnom osvetljenju i vidim da je sasvim upotrebljiv.
[ gilopile @ 28.01.2019. 16:03 ] @
Cim je oborio Zippo, mora da tu nesto debelo ne stima. Mora da se nesto otkacilo ili treba ciscenje te mehanike AS-a.

Kao sto rece neko gore, otvori ga pa nam uslikaj, mozda ce se odmah videti sta nije ok.
Uglavnom nista tu nije toliko komplikovano i lako ces zakljuciti sta nije ok kada pogledas unutra.
[ zeoN_Rider @ 28.01.2019. 17:25 ] @
Citat:
element1:
Pomenuo sam da je gramofon vracen u kutiju i ceka serviser da ga pregleda, iz Cacka najverovatnije. Koliko sutra ako vreme dozvoli.


Pametno.
[ Sava @ 29.01.2019. 09:49 ] @
[quote]Sava:
Citat:
element1:
Citat:
Sava:
Video se u sredini prekida taman na najinteresantnijem delu kada sam ocekivao da vidim ponasanje rucice pod propisanim opterecenjem i podignutu na liftu. Sve dosada napisano je nesporno.
Mislim da sam prikazao sve što je trebalo. Nisam se setio da pritisnem dugme za lift, tačnije nisam ni primetio da ga imam ! Sve u svemu kako se vidi da ručka ide po ploči to je to. Kada je lift pritisne ne bi trebalo da se pomera po njemu mada se prisećam da je bilo gramofona kod kojih se i to dešavalo. Ne znam, ovako na neviđeno je kao slepac u tunelu. Zato ti rekoh da bi bilo dobro da napraviš kratak snimak kao što sam i ja napravio. Ja sam ga napravio telefonom na sobnom osvetljenju i vidim da je sasvim upotrebljiv.
Samo za elementa!



[ element1 @ 29.01.2019. 10:50 ] @
Nema govora o zakidanju, svaka pomoc je dobrodosla. Da, Vas gramofon se korektno ponasa. Kod mene bi priblizno tako bilo sa ukinutim AS ili na minimalnoj vrednosti. Sin je preuzeo dalje oko kontaktiranja servisera i nosenja gramofona pa cemo videti.

Dodatak: I Vi ste mene naterali da iz podruma iznesem stari Technics SL-D30 posle nekih 15-ak godina, vredelo je. Ponasa se identicno kao Vas gramofon, isprobao sam isti postupak i obe glave sa iglama koje imam za njega, Technics i Ortofon. Naravno, podesavanja AS i gazne sile za jednu pa za drugu pre probe. Ima Dual neki problem...
[ zeoN_Rider @ 29.01.2019. 10:58 ] @
Elementa drži se ti tog Tehniksa. Zaboravi ti tu Dual kantu.
[ element1 @ 29.01.2019. 11:22 ] @
Eno sad! Samo sto ga nisam od sramote sklonio koliko su me zbog njega napadali, te sta ce ti to, pa direct drive bez belta nema gramofona, T4P sistem je za domacice, glave nizeg kvaliteta.... Posten da budem jeste imao nekako ravan zvuk, niti smrdi nit mirise. A ovaj Dual nekoriscen, iz kutije, blista... Samo neupotrebljiv.
[ zeoN_Rider @ 29.01.2019. 12:20 ] @
T4P glave nikako ne zaostaju za standarnim.
[ Sava @ 29.01.2019. 12:32 ] @
Citat:
element1:
Nema govora o zakidanju, svaka pomoc je dobrodosla. Da, Vas gramofon se korektno ponasa. Kod mene bi priblizno tako bilo sa ukinutim AS ili na minimalnoj vrednosti. Sin je preuzeo dalje oko kontaktiranja servisera i nosenja gramofona pa cemo videti.

Dodatak: I Vi ste mene naterali da iz podruma iznesem stari Technics SL-D30 posle nekih 15-ak godina, vredelo je. Ponasa se identicno kao Vas gramofon, isprobao sam isti postupak i obe glave sa iglama koje imam za njega, Technics i Ortofon. Naravno, podesavanja AS i gazne sile za jednu pa za drugu pre probe. Ima Dual neki problem...
Da li taj Dual ima neku automatiku za vraćanje ručice, a sigurno ima? Postoji mogućnost da taj siste nešto nije u redu, ztnači čista mehanika. Ako si primetio kod mog gramofona ručka ima dva položaja, dva useka na koje može da se spusti. Prvi služi za konačno odlaganje ručke, a sledeći je kao neki pripremni i onda verovatno poluatomatika tu kao nešto odradi. Ako si primetio na prvom snimku kada postavim ručku u taj drugi položaj ona teži da se vrati na početak. Šta znam, čisto da pomenem i tu mogućnost.

A što se tiče Technics, Dual ili neki peti svi su oni pravili i vrhunske gramofone, ali u toj nekoj nižoj klasi sve je to isto da ne kažem šta, ali korektno su radili posao. DD ili belt bil oje dosta rasprave o tom e i kao belt je bolji i imao sam vrhunske komade. Na kraju nikada nisam uspeo da čujem razliku DD ili belt kod vrhunske klase tako da je to za mene svejedno. Srećom da nisam koristio ploče na 45 obrtaja jer neki modeli uključujući i poslednji Stabi koji sam imao morao je da se skine disk pa da se ručno prebaci kaiš na drugi kaišnik. Ništa nam to naravno niej smetalo čak i ono na kraju kada vrti ploču u nedogled na poslednjoj brazdi gok ne priđeš i podigneš ručku!
[ _str_ @ 29.01.2019. 16:29 ] @
Na nekim ručkama na mestu gde podizač pravi kontakt sa istom, može se naći gumeni čepić (fi 3-4mm) koji pravi trenje. Možda se vremenom guma 'dezintegrisala' ili stvrdnula.
[ vladd @ 29.01.2019. 18:26 ] @
Citat:
element1:
Eno sad! Samo sto ga nisam od sramote sklonio koliko su me zbog njega napadali, te sta ce ti to, pa direct drive bez belta nema gramofona, T4P sistem je za domacice, glave nizeg kvaliteta.... Posten da budem jeste imao nekako ravan zvuk, niti smrdi nit mirise. A ovaj Dual nekoriscen, iz kutije, blista... Samo neupotrebljiv.


PA dobro, preziveo si napade. A o idler drajvu su sada mozda nesto novo naucili..

Taj Dual moze sasvim lepo da svira, kada je pristojno servisiran i kada mu je stavljen pristojan pikap, moj ukus je Ortofon, pa trosak po zelji i mogucnostima.

Vrlo je solidno uradjen, i nije bas bio low level, i nije bas za poredjenje sa paletama plastikanaca...ma kakav brend nosili na sebi.
[ element1 @ 29.01.2019. 20:01 ] @
Citat:
Sava: Da li taj Dual ima neku automatiku za vraćanje ručice, a sigurno ima? Postoji mogućnost da...


Dual ima uobicajenu automatiku za startovanje reprodukcije kao i za vracanje rucice nakon zavrsetka. Postoji mogucnost da se ponovi ili prekine reprodukcija i automatika vraca rucicu na pocetnu poziciju. Ovaj mehanizam je udesen, tacno pogadja pocetak ploce i prepoznaje kada je kraj. Ne postoje ta dva useka na pocetku vec samo parkirna pozicija i blago koleno koje se oseti kada se rukom, bez automatike, pokrene rucica ka ploci. Prelaskom preko tog kolena startuje se i okretanje tanjira. I naravno.... sve ovo radi bez anti skatinga.

Sad ostaje samo da cekam pa pukovnik il` pokojnik.
[ vladd @ 29.01.2019. 22:55 ] @
Lako se podize sasija, pogledaj stanje ekscentra antiskejtinga i da li je "pimpel" prisutan na mestu.
https://www.ebay.com/itm/20-x-...-Dual-Turntables-/262946849682

Ne moras za svaku sitnicu cekati majstora, neke stvari su jasno vidljive. A neka sitna podmazivanja se mogu obaviti lagano i bez muke.
[ zeoN_Rider @ 29.01.2019. 22:57 ] @
Taj pimpek nema veze sa AS silom.
[ element1 @ 29.01.2019. 23:55 ] @
Citat:
vladd:
Ne moras za svaku sitnicu cekati majstora...


Nijedan Vas ili bilo ciji savet se ne ignorise, naprotiv. Cim vidim poruku ajd na google pa citaj, gledaj, uci. I ne bih bas rekao da je ovde u pitanju sitnica. Jedino ne zelim da vadim utrobu napolje. Ni vid ni ruke me vise ne sluze najbolje. Dalje smatram da i kada bih, kojim cudom, licno ja resio ovaj problem, posle 30-40 god od proizvodnje sigurno postoji jos par pozicija koje bi trebalo proveriti, podesiti, ocistiti, podmazati razlicitim lubrikantima koje ja nemam itd... A ni iskustva, alata...

Inace, otputovao Dual juce. Sad cekam.


[Ovu poruku je menjao element1 dana 30.01.2019. u 01:12 GMT+1]
[ gilopile @ 30.01.2019. 01:08 ] @
Elementko, poslao sam ti PP
[ element1 @ 30.01.2019. 01:20 ] @
Odgovorio.
[ Sava @ 30.01.2019. 07:23 ] @
Citat:
element1:
Citat:
Sava: Da li taj Dual ima neku automatiku za vraćanje ručice, a sigurno ima? Postoji mogućnost da...


Dual ima uobicajenu automatiku za startovanje reprodukcije kao i za vracanje rucice nakon zavrsetka. Postoji mogucnost da se ponovi ili prekine reprodukcija i automatika vraca rucicu na pocetnu poziciju. Ovaj mehanizam je udesen, tacno pogadja pocetak ploce i prepoznaje kada je kraj. Ne postoje ta dva useka na pocetku vec samo parkirna pozicija i blago koleno koje se oseti kada se rukom, bez automatike, pokrene rucica ka ploci. Prelaskom preko tog kolena startuje se i okretanje tanjira. I naravno.... sve ovo radi bez anti skatinga.

Sad ostaje samo da cekam pa pukovnik il` pokojnik.
Eto tebi olakšanja, kod mene automatika ne radi, tačnije ne radi dobro. Srećom to meni ne i treba jer nikada ne koristim automatiku tako da nisam ni pokušao to da servisiram. To blago koleno koje pominješ postoji i kod mene i lepo se na snimku vidi kako pokušavam malo da pomerim ručku, a ona se sama vraća na početak. Ajde sa srećom pa ne zaboravi da javiš rezultat.
[ vladd @ 30.01.2019. 15:44 ] @
Taj 628 nema apsolutno nikakve ni veze ni slicnosti sa 1226. Tih par polugica automatike ako radi ili ne radi nije neka drama.

Kod 1226 je mnogo slozenja mehanika i sistem poluga ispod plinta i mnogo kriticnija, za slucaj da nesto ne funkcionise kako treba.
[ Sava @ 30.01.2019. 16:22 ] @
Verujem ti na reč jer nemam pojma. To je klasa gramofona kojoj se nikada nisam posvetio, šta više bilo kakva automatika je bila za preziranje u to vreme. U toj klasi sam imao kratko vreme jedino neki Technics sa nekom automatikom i to je radilo sasvim dobro. Da, devojka je imala Bang&Olufsen koji je toliko bio komplikovan da ni inžinjer iz RTB-a nije uspeo da otkloni kvar elektronike, a ja neku mehaniku nisam uspeo sasvim dobro da mu sklopim tako da je tako bogalj čekao dalju sudbinu !
[ vladd @ 31.01.2019. 16:32 ] @
Cisto da se ne stekne utisak da je bezbedno da se pusta svaki tip gramofona bez nekih funkcija ili sa losim funkcionisanjem solidno kompleksne mehanike. I u smislu broja krivaja, poluga, zupcanika, oruga, oslonaca i opruga.

Ja imam 1225, iz kompleta Grundig 1600, koji je u planu da se izoluje kao poseban gramofon, uz neke izmene i dopune, s tim sto se ne bih usudio da neke stvari podesavam bez bar pribliznih pribora, onim fabrickim.
[ element1 @ 05.02.2019. 11:26 ] @
Stigao Dual! Situacija je sledeca: da rucica ne bi klizala ka pocetku dok je podignuta na liftu sada se na gaznoj sili 1g dugme za AS se moze postaviti na 0,7. Na gaznoj sili 1,25g dugme za AS moze da ide do 0,8-0,9. U odnosu na pre ovo bi bilo nekakvo poboljsanje od 50%. Po onome sto mi je sin prepricao majstor je izvrsio neka podesavanja, ciscenje i podmazivanje. Obzirom da poluge i opruge nisu digitalna tehnika ostavio je mogucnost da limena skala na dugmetu AS nije toliko precizna koliko bih ja zeleo da bude. Na blank laser disc ploci rucica se krece ka pocetku, smanjivanjem AS za jedan podeok od navedenih vrednosti konacno stoji na prvoj trecini stabilno. Medjutim, primetio sam novi momenat. Imam utisak da se rucica ljulja u zglobu levo-desno, oko ose rucice, kao camac na vodi. Ovo se ne vidi okom ali je pod prstima moguce osetiti. Ovo ranije nisam primecivao mada je moguce da mi je promako. Prilikom reprodukcije nema vidljivih i slusnih problema. Malo me citava ova situacija smorila pa sam odlucio da jedno vreme sve odlozim na stranu dok ne razmislim sta dalje, pozdrav svima i hvala.
[ zeoN_Rider @ 05.02.2019. 11:38 ] @
Citat:
element1 Medjutim, primetio sam novi momenat. Imam utisak da se rucica ljulja u zglobu levo-desno, oko ose rucice, kao camac na vodi. Ovo se ne vidi okom ali je pod prstima moguce osetiti.


Šta je onda taj nadobudni majstor podešavao kada mu je jedna od najvažnijih stvari promakla?
[ looker-on @ 05.02.2019. 11:47 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Šta je onda taj nadobudni majstor podešavao kada mu je jedna od najvažnijih stvari promakla?

Mogao si pitanje da formulišeš i bez etiketiranja?
[ zeoN_Rider @ 05.02.2019. 11:51 ] @
Sloboda govora je čudo.
[ looker-on @ 05.02.2019. 12:29 ] @
Ne, to nije sloboda, to je bezobrazluk!
Ne znaš ni šta je rađeno ni šta je majstor rekao ni šta je zatekao ali znaš da je nadobudni?
[ ZAS011 @ 05.02.2019. 12:39 ] @
@looker-on: da nisi možda ti taj majstor pa te pogodilo?
U zglobu ručica ne sma da klacka.
[ looker-on @ 05.02.2019. 12:50 ] @
Ne, nisam.
Radi se o etiketiranju bez saznanja o detaljima dešavanja a to ne volim.
Rad na mehanici gramofona traži više poznavanje precizne mehanike a ne elektronike. Niko od nas ne zna u kakvom je stanju ta mehanika ni kakav je majstor je u pitanju a dotični zna da je nadobudni?
Ako je toliko vidovit, neka popuni loto listić i ode na neko egzotično putovanje. Em njemu lepo em forumu?
Ne znam koliko su oni plusevi ispod nika realno oslikavaju korisnost učešća na forumu ali vidim da dotični ima mizeran broj u odnosu na broj postova.

[ zeoN_Rider @ 05.02.2019. 12:59 ] @
Citat:
ZAS011:
@looker-on: da nisi možda ti taj majstor pa te pogodilo?
U zglobu ručica ne sma da klacka.


Sujeta i nadubudnost je čudo. :)
[ looker-on @ 05.02.2019. 13:06 ] @
Ma uredu je, samo neka je tvoja poslednja.

P.S. Nikada kolege nisam prozivao jer se držim one stare da ne greše samo oni koji ne rade.
Elektronika je teren na kome se lako može potkrasti greška a precizna mehanika, verovatno isto tako.
Ljudski je grešiti a još ljudskije pomoći a ne etiketirati.
Na žalost ima ljudi koji ne misle tako.
[ zeoN_Rider @ 05.02.2019. 13:08 ] @
Naravno da ima ljudi.
[ ZAS011 @ 05.02.2019. 13:35 ] @
@looker-on: prepucavanje ja za MZ, ne za tehnički deo foruma.
[ zeoN_Rider @ 05.02.2019. 13:40 ] @
Citat:
ZAS011: @looker-on: prepucavanje ja za MZ, ne za tehnički deo foruma.


E neka si mu rek'o.

ZAS, znamo se a i znaš da sam kroz ruke proturio sijaset gramofona svih fela te s tim mislim da sam iole kompetentan ali da ne dužim priču odoh da ručam.
[ Sava @ 05.02.2019. 17:34 ] @
Citat:
element1:
Stigao Dual! Situacija je sledeca: da rucica ne bi klizala ka pocetku dok je podignuta na liftu sada se na gaznoj sili 1g dugme za AS se moze postaviti na 0,7. Na gaznoj sili 1,25g dugme za AS moze da ide do 0,8-0,9. U odnosu na pre ovo bi bilo nekakvo poboljsanje od 50%. Po onome sto mi je sin prepricao majstor je izvrsio neka podesavanja, ciscenje i podmazivanje. Obzirom da poluge i opruge nisu digitalna tehnika ostavio je mogucnost da limena skala na dugmetu AS nije toliko precizna koliko bih ja zeleo da bude. Na blank laser disc ploci rucica se krece ka pocetku, smanjivanjem AS za jedan podeok od navedenih vrednosti konacno stoji na prvoj trecini stabilno. Medjutim, primetio sam novi momenat. Imam utisak da se rucica ljulja u zglobu levo-desno, oko ose rucice, kao camac na vodi. Ovo se ne vidi okom ali je pod prstima moguce osetiti. Ovo ranije nisam primecivao mada je moguce da mi je promako. Prilikom reprodukcije nema vidljivih i slusnih problema. Malo me citava ova situacija smorila pa sam odlucio da jedno vreme sve odlozim na stranu dok ne razmislim sta dalje, pozdrav svima i hvala.
Ja bih rekao da si se previše opteretio! Blank ploča nije merodavna jer su sile u brazdi drukčije. Lično bih uradio to tako što bih na toj blank ploči namestio mirno stanje, a onda podesio tako da povuče ručku unazad. Tu bih negde ostavio i siguran sam da eventualna greška nije fatalna ni za šta. Ne opterećuj se, stavi ploču na gramofon i uživaj! Ako se plašiš za ploče rećiću ti da su moje većinom odlično očuvane, a promenio sam dosta gramofona. Imao sam čak i onaj Garrard sa idler driveom! Samo one koje sam pozajmljivao znaju da malo krckaju i tako to. Izbegavao sam koliko god sam mogao da pozajmljujem ploče.
[ mrkabrka @ 05.02.2019. 18:41 ] @
Još samo nešto ako sme koliko je to sve izašlo u rsd...?
[ element1 @ 05.02.2019. 19:02 ] @
Citat:
Sava
Ja bih rekao da si se previše opteretio! ...na toj blank ploči namestio mirno stanje, a onda podesio tako da povuče ručku unazad.

Upravo takvo je sada stanje, krene unazad i zaustavi se na prednjem delu. Nije da sam se opteretio vec je fizicki bilo nemoguce zadrzati iglu na ploci, cak sam istovremeno koristio obe ruke, za lift i za "guranje" rucice ka ploci. Ostecenje je bilo neminovno. Moji raniji gramofoni nisu imali probleme ovog tipa pa sam iznenadjen pojavom kod Duala koji nije koriscen uopste. U medjuvremenu sam uocio dodatni problem sa ruckom pa neka citava stvar malo odlezi. Plus, sve vas koji ste velikodusno pomagali sam opteretio u meri koja mi nije bila namera, tako da malo odmora nece skoditi svima nama.
[ vladd @ 06.02.2019. 11:45 ] @
Postoji u osloncu rucke(horizontalnoj osi) dva lezaja, logicno levo i desno, sa konusom, i tu se podesava preciznost lezaja rucke.

Ti srafovi imaju poklopce koji se odsrafljuju(na desnom spreda gledano je levi navoj da ne bi neko izlomio to), i to je osnovno i najvaznije podesavanje i ispravnog gramofona, nakon ciscenja i nauljivanja kuglica. Rucka ne sme da ima primetan zazor, a ni pretegnute lezajeve koji povecavaju otpor vertikalnom pomeranju.

Ocigledno je majstor ispustio taj bitan detalj, pa je Zeon to nagradio zasluznim etikatama.

Od 12-og minuta



[Ovu poruku je menjao vladd dana 06.02.2019. u 13:14 GMT+1]
[ vladd @ 06.02.2019. 12:17 ] @
Treba posto podici gramofon i videti da li je uopste prisutan "steuerpimpel"
https://www.ebay.com/itm/20-x-...-Dual-Turntables-/262946849682
[ zeoN_Rider @ 06.02.2019. 13:09 ] @
Citat:
vladd
Ocigledno je majstor ispustio taj bitan detalj, pa je Zeon to nagradio zasluznim etikatama. :)


Naravno, uvek kada sam u pravu.
[ element1 @ 06.02.2019. 14:07 ] @
Citat:
vladd:
Treba posto podici gramofon i videti da li je uopste prisutan "steuerpimpel"

Jeste. Lako sam dotegao rucicu da ne skljoca. Ne vidim promenu u ponasanju mehanizma. Gledajuci ovaj video i prisecajuci se nekih vasih saveta misli mi vrludaju ka podesavanjama rucice kao mogucem uzrocniku problema, naravno samo pretpostavka.
[ vladd @ 06.02.2019. 21:53 ] @
Pa ako se sam upustis u avanturu ceprkanja mehanizma, ce pomazemo, makar upozorenjima sta da ne diras i koliko.

Ta mala plasticna kapica, planetarno usvojeno nemackog naiziva, klizi po poluzi koja dize rucku, i dok je rucka u podignutom stanju, anti skejting je neutralizovan trenjem kapice, malim(kapica se podmazuje), ali dovoljnim
[ element1 @ 07.02.2019. 00:02 ] @
Da, procitao sam neke manuale i video par spotova o steuerpimpel kapici. Vidim je i kod delimicno podignutog mahanizma, nije spljostena, izlizana ili pocepana. Sudeci po radu mehanike deluje da je u redu. U ovom trenutku razmisljam o ponovnoj proveri polozaja glave metodom ogledala obzirom da je bio popusten bocni sraf na zglobu i da je rucica imala neki minimalni hod, oko svoje ose. Takodje razmisljam da li je usled tog popustenog srafa rucica mogla da se izvuce napred ili sabije unazad za nekoliko mm. i kako to da proverim. Nasao sam da osim mera navedenih u specifikacijama treba koristiti i odgovarajuce sablone koji se odstampaju i provera vrsi prema njima. Ako neko zna lokaciju sablona bas za Dual 1226 sa originalnom rucicom i glavom molio bih da napise.
[ Sava @ 07.02.2019. 08:02 ] @
Ne postoji poseban šablon za Dual već je to univerzalno za šestarske ručke. Zapravo na putanji ručke postoje dve tačke u kojima ne postoji greška i one su označene na šablonu i tu se onda podešava položaj glave levo-desno, napred-nazad prema njima. Siguran sam da to može da se nađe negde na netu. Ja imam Ortofonovu spravu za to, a verovatno ima i da se kupi na oglasima. Međutim, to ne bi moglo da utiče na problem koji ti opisuješ tako da to zanemari u ovom trenutku.
[ element1 @ 07.02.2019. 15:12 ] @
Ok, potrazicu. Tj. vec sam neke poskidao u pdf pa cu probati sa univerzalnim sablonom.
[ vladd @ 07.02.2019. 16:47 ] @
Postoje protraktori za odredjene duzine rucice, odnosno rastojenje oslonca do vrha igle, i mogu se koristiti priblizni, u par mm. Pogledacu sta se moze, kao zainteresovan za buduce stelovanje. Do sada sam dobro prolazio sa japanskim mid gramofonima, imaju priblizne geometrije.
[ zeoN_Rider @ 07.02.2019. 19:35 ] @
Što se tiče protaktora ovde ima sve pa natenane:

https://www.vinylengine.com/overhang_shift_calculator.php

https://www.vinylengine.com/tonearm_alignment_calculator_pro.php

https://www.vinylengine.com/cartridge-alignment-protractors.shtml
[ element1 @ 07.02.2019. 22:56 ] @
Uffff! Ajd pa sta bude. Obecao mi prijatelj pomoc.
[ zeoN_Rider @ 07.02.2019. 23:02 ] @
Citat:
element1: Uffff! Ajd pa sta bude. Obecao mi prijatelj pomoc.


Use i u svoje kljuse.
[ vladd @ 07.02.2019. 23:05 ] @
https://www.theanalogdept.com/2_pt_align.htm
https://jaguaraudiodesign.com/...etup-free-accurate-protractor/
http://www.gammaelectronics.xy..._01-1980_tonearm-geometry.html