[ sax6 @ 27.01.2019. 23:55 ] @
Naime potrebna mi je pomoc i to mozda malo veca pomoc posto nikada nisam imao TA pec ja se grejem na drva pa mozda ne znam ni osnovne stvari, ovo je na poslu i prepusteni smo sami sebi za resavanje problema, tako da bih pokusao da resim ukoliko je moguce da ne zovemo majstora jer sve mi sami moramo da platimo.

U sustini pec je radila normalno i tek pre neki dan je se ohladila sama od sebe.
U pitanju je : https://i.imgur.com/EOSUadO.jpg

E sada problem je sto ja ne znam da li je sve na peci originalno i da li je menjano i da li su grejaci iste snage, posto je sama pec jako stara tacnije samo kod nas dole je 5-6 godina od kako je donesena ne znam ti ni ja odakle. Ono sto vidim jeste da je najverovatnije pec nekada bila trofazna a mozda i nije, ali je kabl nastavljan i lepljen izolir trakom i duzina kabla je nekih 5 metara znam da nije dobro ali nema blize uticnice, presek kabla je debeo sad tako je kako je.

Prosle godine je dolazio majstor jer jedna strana peci je bila hladna dok je druga bila topla i on je to popravio ( koliko sam video sada kada sam otvorio izgleda da su bili izgoreli neki provodnici i da su samo zamenjeni sa novim ), i pec je radila super prosle cele zime i do neki dan.

Situacija je sledeca, znaci pec je monofazna, ja sam otvorio, imaju dva grejaca na jednom sam izmerio 41 a na drugom 39 oma, nema proboja na masu takodje, sto me dovodi u razmisljanje da su grejaci ispravni. Ima naravno zastitini kao i radni termostat, e tu kontam da je problem ali nisam bas vican oko toga. Evo kako ide instalacija unutra : https://i.imgur.com/GouIVGN.jpg

Ono sto sam proverio pistalicom jeste da su svi provodnici provodljivi nisu u najboljem stanju ali svi su operativni. E sada sta se desava ja ukljucim pec i upali se tinjalica, radi tako oko 2 sata otprilike i samo se ugasi, nakon toga obelezeni deo peci bude vruc : https://i.imgur.com/V7oKmsa.jpg
Dakle otprilike taj deo je vruc jedno jos 5-10 cm od toga je mlako i sve ostalo hladno i to je to u takvom stanju ostaje, inace ventilator kada se ukljuci duva normalno.

Sonde deluju da su ok, nisam strucnjak ali mi deluje da je sve u redu i da nije nigde nista iscurelo ili puklo : https://i.imgur.com/l75shBS.jpg

Ne znam sta moze da bude problem, jedino jedan od termostata, kada sam ponovo otvorio i pogledao sigurnosni termostat nije imao nikakvu funkciju, tacnije kada ga okrenem na poledjinu ova tri kontakta upadnu unutra, kada ga okrenem licem ka napred oni ispadnu napred : https://i.imgur.com/6VrS5Dz.jpg
Onda sam zategao skroz sraf na pozadini i kontakti su ispali napred i sada sam mogao da ih pritiskam, kada ih pritisnem oni se vrate na mesto, popustio sam malo sraf i sada su kontakti vraceni kako treba da budu, znaci iz nekog razloga koliko vidim ovaj sigurnosni je skroz iskocio ?

Sto se tice radnog, e tu isto imam nejasnocu, ima od 0 pa linije nacrtane kao do 3 ne znam ja se ne razumem nisam imao TA pec, ali zar kada okrecete od 0 i cim se priblizite kecu ne treba da cvakne i da se cuje da zalepe kontakti ? E ovde se cuje da cvakne i da zalepe kontakti tek kada se pojaca skoro na maksimum to jest do trojke i tek se tada tinjalica pali... Inace taj potenciometar je jako jako jako tesko okrece kada je u peci no kada se izvadi termometar napolje to ide normalno ali to je do peci nesto unutra pravi problem negde zapinje ne vidim da to ima ikakvu vezu.

Evo jos malo slika.

https://i.imgur.com/2arHSvk.jpg
https://i.imgur.com/jTNQi8p.jpg
https://i.imgur.com/tbAhWrG.jpg

Ako ima neko neki predlog sta da se pokusa ili zna sta je kvar pucajte slobodno, ja sumnjam da je problem u jednom od termometara a najverovatnije ovaj radni, ne vidim sta bi drugo moglo da bude ?
[ samuki @ 28.01.2019. 17:48 ] @
Nesto je do termostata .

A moze biti i sonda , treba je dobro ugurati jer ako blizu napred nece dobro ocitavati temperaturu i gasi ce se kad je hladna!
[ gilopile @ 28.01.2019. 17:55 ] @
Premosti oba termostata za probu i ukljuci jedno sat-dva i vidi da li greje kako treba svuda.

Malo jeste cudno sto ugreje samo na tom delu, al ko ce ga znati kako je slozena pec i da li je to kako treba.

U principu, ako grejaci rade, radice/ grejace celom duzinom. Vrlo verovatno da je lose slozena cigla, i plus te zeza jedan od termostata i gasi ili je sonda bas blizu grejaca i ne moze ni da stigne da ugreje.
[ baresi @ 28.01.2019. 18:42 ] @
Najverovatnije je greška u termostatu, možda u oba dva. Skini žice sa termostata pa ih ommetrom, (pištalicom), proveri. Kontakti idu po vertikali, znači kad je termostat uključen, između 11 i 12, 31 i 32 pištalica mora da pišti, na oba dva termostata. Ako ne, moraš ih menjati, to se ne popravlja.
[ sax6 @ 28.01.2019. 20:14 ] @
Citat:
gilopile:
Premosti oba termostata za probu i ukljuci jedno sat-dva i vidi da li greje kako treba svuda.

Malo jeste cudno sto ugreje samo na tom delu, al ko ce ga znati kako je slozena pec i da li je to kako treba.

U principu, ako grejaci rade, radice/ grejace celom duzinom. Vrlo verovatno da je lose slozena cigla, i plus te zeza jedan od termostata i gasi ili je sonda bas blizu grejaca i ne moze ni da stigne da ugreje.


Ovo je jako dobro pitanje na koje na zalost nemam odgovor ali znam da je sve radilo do sada godinama pa ne vidim kako odjednom nesto da ne radi, inace pec kada je radila bila je bas vruca celom duzinom, malo vise i toplije ovamo gde su termostati u toj polovini nego na drugom kraju ali racunam da je to normalno.


Citat:
baresi:
Najverovatnije je greška u termostatu, možda u oba dva. Skini žice sa termostata pa ih ommetrom, (pištalicom), proveri. Kontakti idu po vertikali, znači kad je termostat uključen, između 11 i 12, 31 i 32 pištalica mora da pišti, na oba dva termostata. Ako ne, moraš ih menjati, to se ne popravlja.


Proveravao sam to, na radnom pisti, na ovom sigurnosnom nije posto nije ni moglo da ima kontakta sve je bilo iskocilo, medjutim sada kada sam vratio sraf pozadi pisti i na njemu. Mene najvise buni ovo sto na radnom mi tek zalepi kontakte kazem kada pojacam skoro do trojke pre toga nece da zalepi kontakte tacnije nece da pisti, znaci tek kada ga okrenem tu blizu trojke, a logicno mi je da zalepi kontakte cim krenem sa nule ka kecu u nekom tom rasponu ili blizu keca... Ne znam da li sam u pravu ?

Sto se tice sondi one su na samom pocetku nisu bile ugurane dublje. Ne znam ako je godinama radilo bez problema tako kakve sada ima veze odjednom sto su sonde tu a nisu dublje, nema mi logike ?

Na slikama koje sam okacio sve se vidi samo nije niko primetio, postoji ovaj granicnik : https://i.imgur.com/0sb9vsk.jpg
Koji sprecava da sonde udju dublje naravno ovo moze da se ispravi pa da se gura unutra, ali mislim da je ovo sa nekomnamerom ostavljeno ovako...

A evo ovde taj granicnik : https://i.imgur.com/FeCGAxs.jpg

Tako da sonde su tu odmah na pocetku, opet kazem ako treba da budu dublje ne znam kako pre nije pravilo problem nego odjednom sada.. A bio sam do radnje danas radni termostat je oko 1300, sigurnosni je 600 i nesto. Ja sve mislim da jedan zeza a mozda i oba da nema veze sa sondama.

[ gilopile @ 28.01.2019. 20:50 ] @
Ako je grejala pre ovog problema i niko nije nista dirao oko cigala, slaganje i sl. Onda te zeza neki od termostata, iskljuci pre nego uspe cela da se zagreje.

Moze biti da je do blizine sonde sa grejacem, a pre ce biti da neki od njih prekida na mnogo manjoj temperaturi ili su jednostavno kontakti unutar nagoreli i cim se malo ugreju, ne ostvaruju kontakt i prekine se dovod struje do grejaca.

Sigurno bi resio problem zamenom. A sada treba samo ustanoviti koji je u problemu.

Zato kazem, pokusaj jedan da premostis direktno i testiraj, tako i drugi i videces koji pravi problem, pa kupis i to mu je.
[ samuki @ 28.01.2019. 20:59 ] @
Sad je jasnije, do termostata je.

Prolazi velika struja kroz njega ,unutra slabi kontakti, zagrijava se i iskljucuje se.
[ sax6 @ 28.01.2019. 21:29 ] @
Znaci u sustini i s obzirom na to koliko je pec stara i da verovatno nikada nista nije ni menjano na njoj sem mozda grejaca bilo bi pozeljno da se oba termostata promene, tako ce najverovatnije i da bude, mislim da je bolje da sacekamo platu sada da kupimo i da se zavrsi sa tim, otvarati pec je pravi uzas sve je prljavo i ne mogu posle da isperem iz ruku ovakvu prljavstinu a i da se bakcem da otvaram svaki cas i udisem staklenu vunu. Tako da cu predloziti da kupimo oba posto je ocito problem u njima kako i vi kazete.

Samo me jos zanima cisto onako sta se podrazumeva pod terminom ''premostis direktno'' ?
[ baresi @ 28.01.2019. 21:31 ] @
Ja bi promenio oba dva, ako je to na poslu, svaki da par eura jer nisu baš nešto skupi.
http://www.elektrospektar.rs/e...ehnike/termoakumulacionih-peci
http://dekom.co.rs/74-termostati-termoakumulacionih-peci-cena
http://www.elektrospektar.rs/e...ehnike/termoakumulacionih-peci
Da ih premostiš znači da po vertikali spojiš žice kratko, žicu na žicu, bez termostata.
[ gilopile @ 31.01.2019. 20:23 ] @
Moze oba da menja, sto da ne. Ali moze i lako da ustanovi koji ga zeza pa samo njega da promeni, jer je vrlo lako moguce da je taj unutra kvalitetniji od novog koji ce da stavi...
Sada ih rade sacuvaj boze, kao i grejace i ostali materijal..
[ baresi @ 01.02.2019. 07:52 ] @
U potpunosti se slažem, neće naći termostate koji će raditi svoj posao 20+ godina, sada je ekonomija važnija od tehnike. Napisao sam oba dva zato što kako kaže @sax6, regulacijski termostat se uključi tek na 3, što mislim da znači da su kontakti dodobra istrošeni. Mislim da njega mora obavezno menjati. Što se tiče zaštitnog, njega može proveriti ali ta provera mora biti sigurna, merenje, zagrijavanje sonde više puta itd. Ja bi skinuo oba dva, (siguran sam da i ti) i na stolu ih ommetrom ispitao u nulu, ali @sax6 nije naše struke a možda i nema vremena da se s time bakće. Zato sam napisao da mu je najbolje promeniti oba dva s obzirom na cenu, valjda će izdržati 3,4 godine. Nadam se da će javiti šta je uradio.
[ gilopile @ 01.02.2019. 15:16 ] @
Moze tako, naravno. Nisu skupi, pa neka lepo zamene oba i greju se, jer bude li odugovlacio uhvatice ga leto :D
[ sax6 @ 01.02.2019. 21:35 ] @
Naravno da cu javiti, uvek javim sta se ispodesavalo.
Novo je da smo dobili od firme u cijem prostoru boravimo obecanje da ce oni kupiti jer smo se zalili i naravno sada ide standardno odugovlacenjeeeee... Procedure i bespotrebna budalesanja kao da se kupuje avion. Treba jedna firma da uplati novac na racun prodavnice da bi termometri mogli da se preuzmu a onda ta firma u cijim smo prostorijama da uplati toj firmi, a nasa firma za koju zapravo radimo sa tim nema nista, znaci luda kuca od temelja do krova.

Tako da se ceka da ovi to uplate ne znam sto nisu uplatili do sada verovatno ce sledece sedmice, mi smo doneli neku malu kvarcnu sta cemo.. A pec je prilicno stara ko zna koliko godina pa je sada idealna prilika da se promene oba, veoma moguce da ce stari generalno da budu kvalitetniji od novih, ali sta ces danas se samo ide na to da roba bude sto veci skart i da sto brze propada, menja se i kupuje nova.. Javljam na kraju sta je bilo.
[ baresi @ 01.02.2019. 22:16 ] @
Svašta. A možda "menadžeri" čekaju da prođe zima.
[ sax6 @ 07.02.2019. 23:21 ] @
E evo situcija se okoncala a kao i uvek kod mene uvek ali uvek sve ide tezim putem pa da krene jedna mala pricica.

Novac je u ponedeljak uplacen za termostate ali ja nisam bio tu i ode kolega da uzme, i uzme dva radna termostata umesto jedan radni i jedan sigurnosni i ako je bilo naglaseno sta treba, dalje nisu mene mogli da cekaju dva dana, pa su oni uzeli da skalabudzuju i ako ja nemam pojma a oni jos gore od me, i skidajuci i probajuci da zamene polome tockic na radnom termostatu koji je jako specifican... https://i.imgur.com/mvtJrA9.jpg

Tockic je keramicki i nije od napred nego je sa strane i viri malo samo jednim delom, e posto su ga polomili i to je otpalo nije imalo sanse da pricvrste nikako novi radni termostat i da naprave da to stoji cvrsto i ne pomera se pa su tu nesto kalabudzili i skinuli lim koji je drzao radni i sigurnosni i na kraju nisu mogli nista pa su stavili magnete da drzi taj radni termostat znaci samo ga magnetima za telo peci pricvrstili.. Ja kada sam dosao popizdeo ali mrak mi pao na oci znaci, od 15 minuta posla oni su napravili citavu filozofiju i mukotrpan posao + raskacili provodnike koje ne bih imao nikakve sanse da povezem da to vec ranije nisam slikao kada sam postavljao slike ovde.

I nista posto se od 15 min posla sve pretvorilo u smisljanje kako da se pricvrsti sada radni termostat i kako da se potenciometar sada izvede napolje da bi se mogla regulisati temperatura zagrejanosti peci itd jedino normalno resenje i izvodljivo je bilo da se probusi rupa a lim unutra redukuje da bi mogao da pridje da bi potenciometar prosao i izasao napolje itd itd znaci negde sve ukupno oko 3 sata uz raznorazne probleme i prepravljanja i dopravljanja...

Tako da to sada izgleda ovako : https://i.imgur.com/QXkxWlE.jpg a pre je bilo ovako : https://imgur.com/tbAhWrG

Da ne pricam da su i neke srafove pogubili, i kada sam ga poslao da vrati jedan radni i donese sigurnosni i ako je video kakav je nas sigurnosni on je doneo opet neki bez sonde ovakav : https://i.imgur.com/ywSDgXS.png , pa sam na kraju morao ja da idem da uzmem ovaj sa sondom, pa sam morao da skontam kako radi jer nije bio isti kao stari naravno to jest nisam znao kada lepi kontakte a kada ne, na starom su oni pipci iskakali kada bude problem, pa ih pritisnes da vratis, medjutim na ovom nije tako..

Sve u svemu na kraju sam sve uspeo da sredim i zahvaljujuci slici povezem provodnike i izoliram trakom jer su se i oni u toj svoj guzvi i probavanjima izlizali i propali jos vise nego sto su bili to jest okrunili se.. i pec radi konacno ! Greje dobro i ako je pojacana na skali oko 2.5 od mogucih 5 bas je vrela u desnom delu gde su termometri dok na kontra delu je topla, u prevodu na jednom delu moze da se sedi a na drugom nece da moze. Tako da to je to nadam se sto se tice ove operacije. Eto samo bi me zanimalo onako cisto informativno koliko je bila dobra ideja da se termostat pricvrsti magnetima, da li je to dozvoljeno to jest da li ima neki stetan uticaj po termostat i sme li se to raditi ?
[ gilopile @ 07.02.2019. 23:56 ] @
Jedna li je muka :D

Nemoj da se igrate sa magnetima, nego to lepo srafovima pricvrsti. Treba ti samo 2.5mm - 3mm burgija za metal i par holsrafa i caos. Pa lepo izbusi i uvrni to, jer nedaj Boze da to sklizne i faza se spoji na kuciste i neko strada.

Sve u svemu, bitno da radi. To sto greje jace desna strana ne mozes nista da uradis, jednostavno je tako slozena pec, ali nema veze, izjednacice ona koliko toliko temperaturu na celoj povrsini sa zakasnjenjem, a i vragu briga, bitno da greje :)

P.S. Znao gazda kad da uplati za teromstate, od sutra u kratke rukave :D

[ sax6 @ 08.02.2019. 00:35 ] @
Magneti znaci nisam hteo da stavljam nema sanse jer nisam znao da li smeju oni da se stave da ne smetaju nesto termometru zato a da sklizne nema sanse pa ne mozes da ga odvojis rukom lako kada ga zalepis za metal, verovatno da su neodijumski ali svakako ih ne bih stavljao nego sam informativno pitao da li imaju kakav stetan uticaj na termometre...

Pa iskreno nisam imao dodira sa TA pecima pa ne znam koliko je ovo normalno da jedna strana bude dosta vise toplija od druge, no tako je bilo i pre, jedino sto sam ja uradio a da nije bilo tako jeste da sam sonde skinuo sa onog drzaca i ugurao dosta dosta dublje nego pre, pre su bile na samom pocetku nisu ni bile ugurane sada sam gurao koliko je moglo...

Bice jos hladnih dana, a i mnogo je hladno po nogama kada nema TA peci tako da sada konacno kao covek mogu da se raspojasam kako meni odgovara i da provetrim kada ja hocu :D
[ gilopile @ 08.02.2019. 00:49 ] @
Ok, ako oni dobro drze, onda je sa te strane ok, jer ne cima se to nigde...A to sto bi magnet imao neki utjecaj na sam termostat ne verujem, jer su kontakti bakarni, ili bi bar trebali da su, tako da je bezbedno.
Ali ipak gledaj da se se drzi makar na jednom srafu, dobro ga stegnes i nema da mrdne.

Ma bice hladnih dana, to je sigurno :)
[ baresi @ 08.02.2019. 01:15 ] @
Bogami, dobro su ti pomogli prijatelji. Neka vam poradi što duže, a muke ćeš zaboraviti. Samo još nešto, jeste pazili da je sigurnosni termostat za istu maksimalnu temperaturu kao stari?
[ sax6 @ 08.02.2019. 05:27 ] @
Mislis jesam li pazio posto oni pojma nemaju, a nisam, posle sve muke, jurnjave i dva puta vracanja nisam ni obracao paznju a ja kada sam isao da proveravam u prodavnici samo znaju da kazu da li je za dvofaznu ili trofaznu pec i prema tome klasifikuju koji je potreban.

No proverio sam na starim posto jos nisu baceni radni je 60-230 stepeni a sigurnosni 315 stepeni. E sada koliko su novi pojma nemam jedino da odem u prodavnicu da uzmem isti koji je stavljen da vidim, mada smanjicu termostat na keca i neka stoji tako, onda valjda nece biti problema cak i da moze da ih bude.
[ baresi @ 08.02.2019. 09:05 ] @
Proveri za svaki slučaj, ako je tu negdje, ne trebaš da brineš. Bitno je da nije puno veća, nisam dugo to radio pa ne znam situaciju na tržištu.
[ sax6 @ 11.02.2019. 23:40 ] @
E bas sam danas isao u radnju da vidim sta pise na sigurnosnom, medjutim rasprodati nema vise ni jedan trenutno.

Poneo sam IC beskontaktni pistolj za merenje temperature i sledece vrednosti ocitavam na peci : https://i.imgur.com/nCcJjMA.jpg

E sada moguce da temperature nisu prave jer ima dosta podesavanja za ovu povrsinsku emisivnost, ja sam drzao na onom za aluminijum a sasvim druga emisivnost je za recimo : drvo, voda, so, plastika, led... Ali nije ni bitno bitno je videti kolika je razlika u temperaturama a to je bitno.

Tako da na ovom samom cosku ovde ima oko 170 stepeni i ono ne mogu ni celu sekundu da zadrzim ruku tu, dok na delu gde je 120-130 mogu da spustim ruku na par sekundi ( 3 sekunde i moram da sklonim ), uglavnom razlika izmedju najtoplijeg i najhladnijeg dela peci na gornjem delu je oko 120 stepeni posto u samom cosku na levom delu tu gde je spala farba merim 50, takodje je vrelo na desnoj strani peci sa strane ne odozgo bas tu u predelu termometara isto 170 stepeni ne znam zasto je tu toliko vrelo koji djavo i sta se desava, mislim i pre je bilo tako, ali grejaci su unutra ne znam sto je tu najtoplije kada grejaci uopste nisu tu...
[ baresi @ 12.02.2019. 13:34 ] @
Budući da su grijači dobri, (oko 40 ohma), termostati novi, ne preostaje drugo nego da je izolacija oštećena, možda je i fali na određenim mjestima. Mislim da je najbolje da je ne "tjerate" do daske, a kad prođe zima provjeriti izolaciju i šamotne ploče.
[ sax6 @ 13.02.2019. 19:08 ] @
Pa ne znam sta je iskreno samo pretpostavljam da ovo nije normalno ponasanje to jest da ovako bude vrela na jednom cosku i to bas tu gde su termostati a na drugom hladnija dosta, da je bar kontra gde su termostati da bude hladnije ono jok... Smanjio sam je na dvojku otprilike a moze do pet. Neka je tako ne vredi a kada prodje zima mozda se i otvori da se pogleda ali dzaba opet kada se ne razumem i ne znam kako treba da bude unutra znam samo da odozgo ima debela staklena vuna, nisam je skidao..