[ RASA @ 16.03.2019. 19:58 ] @
Pozdrav. Izvinjavam se unapred ako nisam postavio temu na pravo mesto ali vec par godina nisam posecivao ovaj forum.
Dali mi neko moze pomoci? Naime hteo sam u svojoj basti obezbediti struju pa sam kupio ladekontrolor u Kini koji je kao bio 60 A, zatim Inverter od 6000 W.
Solarna ploca mi je 260w. Spoio sam sve to sa baterijom od 72 Ah i naravno nije funkcionisalo. Zatim sam spoiojos jednu bateriju i pokusao pokrenuti ubodnu testeru od 720 W i nije mogla ni da mrdne. Osim sijalice preko invertera nista drugo nije radilo. Malo sam se raspitao i receno mi je da to nije cist sinus nego modifikovan i na njega nista ne radi. Pitam se onda za sta se tako nesto proizvodi.
Malo sam razgledao u okolini i resio sam da kupim nesto dobro. Kupio sam dve baterije od 220 Ah, spoio ich na 24 v, kupio Inverter 24 v od 1500 do 3000 W cist sinus i Tracer laderegler 30 A. To me kostalo oko 1000 e ali opet moja ubodna testera nece ni da mrdne. Probao sam fen snage 1200 w i radi ali ubodna testera nece.
Zna li neko gde je Problem i dali ce moci frizider da mi radi i recimo ponekad tv da bi mogao da gledam fudbal?
Dali inverteri koji nisu cisti sinusi stvarno nemogu nizasto da se koriste?
[ pctel @ 16.03.2019. 23:11 ] @
Vazna je i frekvencija "cistog sinusa". Drugim recima, motor koji je napravljen da se vrti na 50Hz ce mozda da se vrti i na 50 Hz "prljavog sinusa", ali sigurno nece na 10.000Hz ma koliko cist on bio. Sa druge strane, uredjaji kod kojih se nista ne vrti nekim brojem obrtaja, kao sto su grejaci, punjaci za mobilne i laptopove, sijalice kao i TV ce najverovatnije da rade, jer njih ne zanima ni frekvencija, ni cistoca iste, vec samo efektivna vrednost napona.
[ SASA M. @ 17.03.2019. 00:53 ] @
neki motori u trenutku ukljucenja mogu da povuku npr. 8x vecu struju od nazivne, ili inverter ne moze da im da toliku struju ili odradi neka zastita koja ne dozvoli da se tolika struja povuce. da li postoji neki indikator napona i struje na tom inverteru koji pokazuje trenutnu vrednost i da li ima neku zastitu taj inverter.

mozes da vidish sa nekim ko ima kvalitetan merni instrument da snimi sta se desava kada se prikljuci taj potrosac... jos bolje ako poseduje osciloskop jos lakse je videti sta se tu desava.
[ RASA @ 17.03.2019. 07:11 ] @
Hvala za odgovore.
Radi se o ovom uredjaju, https://www.amazon.de/gp/produ...itle_o04_s00?ie=UTF8&psc=1
Znaci cim ukljucim ubodnu testeru od 720 Watt pojavi se znak uzvika i pocne da pisti. Testera trzne jednom dva puta i to je to.
[ petropetro @ 17.03.2019. 08:53 ] @


ima tu nekoliko nepoznanica:

-kakva ti je to ubodna pila?
-dali ima četkice (kolektorski elektromotor)?
-dali je pila sigurno ispravna (ako je probio rotor na cetkicama se pojavljuje snazno varnicenje, motor i dalje radi ali sa manjom snagom i povremeneo
pravi kratak spoj sto pretvarac vjerovatno nece tolerirati)


dali ima SoftStart ? ako nema probaj spojiti nekakav, tada bi trebalo raditi.

prijatelju sam spojio 2-3kw sinusni i 4 x 260ah aku i bez problema tera 1.1kw hidroforsku pumpu, start je primjetno usporen ali poslje radi normalno





[ RASA @ 17.03.2019. 09:04 ] @
Nova je, na normslnu struju radi normalno.
Izbacio bi sliku plocice ali izgleda se slika ne moze izbaciti.
[ pctel @ 17.03.2019. 09:12 ] @
Mozes li da nam kazes koliko je okvirno tezak taj uredjaj? Gledam po tabeli, trafo za 1500w za 50Hz bi morao biti tezak 9kg, plus nek bude 1kg ostale elektronike, hladnjaka i kutije, znaci ako vaga pokaze manje od 10kg, to nije za 50 Hz, vec verovatno za 1000Hz-10000hz.
[ ziki_the @ 17.03.2019. 09:44 ] @
Probaj za pocetak podesiti brzinu ubodne na max, a pretvarac povezati direktno na baterije(ne preko kontrolera za punjenje),a na pretvarac ubodnu.
Tako probati, jer ponekad sam sklop regulacije brzine pravi problem.
A ponekad i sam kontroler punjenja.
Pretvarac nije tezi od 3-4kg.
U pitanju je pretvarac koji nema klasican trafo, i proizvodi od 50-55hz.
[ RASA @ 17.03.2019. 14:17 ] @
Pretvarac je direktno vezan na bateriju. Tezina mu je 3.5 kg
[ ziki_the @ 17.03.2019. 16:29 ] @
Citat:
ziki_the:
Probaj za pocetak podesiti brzinu ubodne na max.

[ RASA @ 17.03.2019. 16:55 ] @
Ubodna nema nigde dugme za podesavanje brzine. Gde to mogu podesiti?
[ ziki_the @ 17.03.2019. 17:27 ] @
mozda ovako nesto link
[ RASA @ 17.03.2019. 18:31 ] @
Jeste ali posto je nisam puno koristio nisam zapazio da ima sa strane za brzinu, sutra cu proveriti.
Puno Hvala..
[ RASA @ 18.03.2019. 18:30 ] @
Evo ovako. Sve sam pokusavao i opet nema sanse.Stavio sam brzinu ubodne i na max i na min ali isto je sve.
Nerazumem u cemu je Problem.
[ petropetro @ 18.03.2019. 18:54 ] @

sta se upali na pretvaracu? koje upozorenje, sta piše?
[ pctel @ 18.03.2019. 19:52 ] @
Sve je tu jasno - motor snage 720w ne moze da se pokrene sa 1500w niti 3000w, nego je tokom prve sekunde potrebno minimum 5000w. Kad vec ulazes toliko para, najbolje je da kupis baterijski alat, a sa svojom opremom ces najnormalnije moci da punis baterije. Cene akumulatorskih testera krecu od ispod 40 evra pa navise:
https://www.shopperalati.rs/pr...kumulatorski-alati/aku-testere
[ ziki_the @ 18.03.2019. 21:16 ] @
Realno na pretvarac od 1500W(kinez) frizider od 80W ne moz' da pokrenes. Ali ubodna i brusilica bi trebali. Predpostavka je da je taj tvoj losa verzija.
[ branko tod @ 18.03.2019. 22:37 ] @
Citat:
RASA:
Evo ovako. Sve sam pokusavao i opet nema sanse.Stavio sam brzinu ubodne i na max i na min ali isto je sve.
Nerazumem u cemu je Problem.


Rašo, nema nikakvih problema, barem u uređajima koje imaš. Možeš samo
sebe da psuješ što se nisi malo edukovao ili postavio ovde pitanje pre nego
što si krenuo u kupovinu. Kao što reče pctel ta testera povuče dobrih 3-5kw
kada startuje. Kada je u mirovanju rotor motora samo otpor svih namotaja
ograničava maksimalnu struju koja se javlja pri startu. A to je sigurno 10-20 A.
Samo se setite kako trepne sijalica (sa vlaknom) kada startuje usisivač u kući
sa slabijom instalacijom. Motori u tim alatima sa univerzalni sa četkicama i tu
nema pomoći.
[ MajorFatal @ 18.03.2019. 23:05 ] @
Na koji način dodati sliku uz poruku: https://www.elitesecurity.org/faq/6

Da li bi imalo šansi da je prvo zalaufaš na običnu struju, pa posle teraš na tu tvoju?
[ RASA @ 19.03.2019. 04:54 ] @
Momci hvala na trudu. Nije pretvarac kinez nego kupljen u Nemackoj. Kineza sam imao od 12 v i 6000W a na njega nista nije islo Osim sijalice jer je bio modifikovan.
Covek ima pretvarac od 600 w i rade mu sve ove masinice i koliko sam Video njegov i nije neki kvalitet pa zu to i mala solarna ploca i dve male baterije.
Kad sve ovo povezem mnogo Toga mi nije jasno. Drugo fen od 1200 w radi najnormalnije.

Evo to je taj pretvarac..
https://www.amazon.de/gp/produ...itle_o03_s00?ie=UTF8&psc=1

Uz to sam uzeo i ovaj kontrolor punjenja i da bi se nastelovao kako treba treba kabal kojim se spaja sa racunarom.
https://www.amazon.de/gp/produ...itle_o00_s00?ie=UTF8&psc=1



[Ovu poruku je menjao RASA dana 19.03.2019. u 06:17 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao RASA dana 19.03.2019. u 06:21 GMT+1]
[ RASA @ 20.03.2019. 15:19 ] @
U medjuvremenu sam probao brusilicu 520W i radi bez problema tako da je cudno jer verovatno i brusilica na pocetku treba vecu struju.
Dali smeju da se spajaju baterije razlicite jacine?
Spojio sam dve po 220 Ah na 24 v i Imam jos dve 72 i 65 Ah pa bi i njih spojio?
[ SASA M. @ 20.03.2019. 20:40 ] @
mogu da se spoje ako su istih napona i tehnologija, medjutim problem moze da bude kod punjenja kada su kapaciteti razliciti, nece se puniti ravnomerno a i postoji limit koliko strujem smeju da povuku pri punjenju, pa i tu moze neka zastita da se aktivira. kad vec probash, probaj jos neki uredjaj, npr fen ili usisivac, oni obicno imaju veliku snagu i najcesce elektronsku regulaciju... nije limitirajuci faktor kapacitet vec sam pretvarac koji ne dozvoli uredjaju da povuce struju vishu od neke vrednosti. pa zastita proradi... mozda pishe nesto oko toga u dokumentaciji. i dalje je najbolje da ti neko sa instrumentom pogleda, bar sa nekim koji ima min. / max. funkciju... ako ne i nesto ozbiljnije kao sto sam ranije naveo.
[ PedjaZ @ 24.03.2019. 10:15 ] @
Eksperimenta radi...
Sto ne probas da zalaufas tu ubodnu nekom grejalicom (oko 2000W).
Spojis sve redno i kada ubodna krene (odvrnes je na najjace) samo prespojis grejalicu i vidis sta ce biti.

Citat:
U medjuvremenu sam probao brusilicu 520W i radi bez problema tako da je cudno...

Brusilica ima 520W a ubodna 750W.