[ aca_punk @ 17.03.2019. 19:12 ] @
Imam 2 transformatora identicna. Hteo sam da napravim labaratorijsko napajanje sa njima. Prvo sam mislio da ne rade, akada sam otiso kod majstora da pogleda ustanovili smo da rade. Ako se dobro secam na sekundaru je bilo 30v. E sad, posle intervencije majstora vise ih nisam dirao do danas, proslo je dve nedelje. Sta se zapravo desava. Ima naravno dve tanje zice i tu vezem mrezu 220v i na sekundaru nema nista da se ocita. Ne postoji nikakav napon. Inace kada stavim unimer na zujalicu na primaru bipne i to je dobro ali i na sekundaru bipne, valjda je i to dobro. Zanima me ako trafoi nisu crkli onda ne bi bilo bipa ili na primaru ili na sekundaru. Inace kada vezem primar na 220 ocitava mi nekih 231v ali mislim da je to normalno. Dobro je da nije manje. Sekundar isto bipne sto znaci da je i taj namotaj u redu, deblje zice. Ali nema nikakvog napona. Da li neko moze da pomogne?
[ aca_punk @ 17.03.2019. 19:21 ] @
Sada sam otkrio nesto novo. Kada sam prikljucio primar na 220v i video da na sekundaru nemam jednosmernog napona onda sam prebacio preklopnik na 200 naizmenicnog napona i dobio 32V. Sada mi nije nista jasno. Obicno kada uzmem neki trafo on na primaru ima 220v, a na sekundaru kada stavim preklopnik na jednosmeran napon on mi ocita vrednost. Ovo je izgleda neki ac/ac transformator. Dali je moguce da sada stavim grec i napravim jednosmeran napon od tih 32V?
[ branko tod @ 17.03.2019. 19:33 ] @


[ aca_punk @ 17.03.2019. 19:54 ] @
Uspeo bilo je do greca. Nisam znao da mora grec. Cini mi se da na jedan malo transformator kupljen u mg electronic 2x12v / 1.04a, kada sam povezao 220 odmah sam na njegove izlaze stavio jednosmerni napon i on je izmerio 12v. U svakom slucaju oba trafoa rade, kada im stavim grec i onda umesto 32 imaju oko 28, 29v. Opet mislio sam da grec povecava malo voltazu,a ne da je smanjuje. Koje kondezatore bi trebalo staviti sad. U pitanju je znaci 220v/32v(28 sa grecom) elektrolit bi trebalo da mi poveca jos malo napon. Sve ovo je zbog Lab napajanja na kome ne znam kako cu moci da regulise struju. Napon znam. Moze pomoc i oko regulacije struje. Nesto prosto. Imam kod sebe lm317t, lm338 to 220, mj2950, 3055 x 4, bd 250c. To su ic i tranzistori koje cu da pokusam da iskoristim, imam bd 139 imam bc547 mislim. Sve je npn i pnp Osim 317 i 338 i ovaj bd je pnp. Cilj ovog projekta je da na kraju mogu da kontrolisem napon od 1.25 do maxV, ukoliko koristim lm. Mislim da bi mogao da koristim neki mosfet tipa irfz44n jer bi sa njim mogao da napravim napon od 0. Molio bih za kritike, psovke slobodno recu cu adminu da vas ne izbacuje:), saveti su mi od neverovatnog znacaja. Pozdrav dobrim ljudima, dobre volje koji zele da pomognu.
[ aca_punk @ 17.03.2019. 19:55 ] @
ce polomis glavu resio sam stvar. jbg nismo svi profesionalci u svim sverama, pokusaj da razumes.
[ aca_punk @ 17.03.2019. 20:01 ] @
Opet moja greska. Tacnije bilo je 32V naizmenicne struje pre greca, a sada ima 42V sa grecom. E to je vec nesto i sad mi je sve jasno. sto se tice transformatora. Sada samo da izracunam elektrolite. Da li se to racuna tako sto se uzme napon koji dobijamo posle greca pa ga mnozimo sa 1.4. Negde sam video to pravilo.
[ aca_punk @ 17.03.2019. 20:05 ] @
Ako je tako onda dva elektrolita po 3300uF / 50v? Da li bi bilo u redu ili je preterano?
[ aca_punk @ 17.03.2019. 20:07 ] @
Citat:
branko tod:






Ajd druze da se igramo. Neces ti si mnogo veliki pa bezis od male decica da bi se igrao sa velikima hahahaha.... :) Sala ma! Nadam se da se nisi uvredio. Veruj mi da me je sramota za neke stvari koje pitam ali jbg ko pita ne skita ako ima ko da odgovori. Mogu i ja ovde da lupam glvu od zid ali mi ne pomaze...
[ SASA M. @ 17.03.2019. 21:56 ] @
https://electronicsarea.com/voltage-regulators/

https://electronicsarea.com/basic-power-supply-block-diagram/

[Ovu poruku je menjao SASA M. dana 17.03.2019. u 23:06 GMT+1]
[ vucko47 @ 17.03.2019. 22:12 ] @
E, hocemo izginuti vise sa ovim transformatorima. Ako hoces da se "igras" sa zicu pozeljno je da malo i procitas nesto. Bar osnove i nesto o sopstvenoj zastiti kao i malo o merenjima. Nesto do ovoga se uci ili se ucilo vec i u osnovnoj skoli, valjda, jbg. Ako si stvarno to godiste koje pise u profilu mozda bolje da nadjes malo laganiju zanimaciju.
Nadam se da nema ljutnje za ovakav moj post? Jedino sto mogu da napisem posle citanja ovoga svega.
[ aca_punk @ 17.03.2019. 23:07 ] @
j jbg sad ispado i star. ja sam programer,. U zadnje vreme koristim Arduino. Zbog njega sam poceo da istrazujem elektroniku. Malo sam se i izgubio malopre. Imam vec napravljena neka kola. Nije da bas ne mogu nista da zapamtim ali u pravu si tesko ide. Za sad mi se svidja kako stoje stvari! Videcemo na kraj. Cijji god bio Kraj....:)
[ aca_punk @ 17.03.2019. 23:11 ] @
Pozdrav za SASU M sto se iscimao da se spusti na nivo hobista elektronike ali profesionalaca u nekom drugom smeru. Dosta su mi pogle neke stvari iako dosta toga i sam znam, samo malopre nisam video da ima osiguraca u jednom delu ploce. Malo sam pozurio. Hvala druze, sve najbolje.
[ aca_punk @ 17.03.2019. 23:14 ] @
A sto se tice PWM mislim da sam savladao. Jer to koristim za CNC masine i kodiranje pomocu binarnog sistema. Hvala jos jednom.
[ aca_punk @ 17.03.2019. 23:18 ] @
Pravim drajvere za step, brushless motore i jos ponesto. Samo sto sam imao jedno napajanje koje sad vise nije kod mene. I sad pokusavam da nesto napravim. Trebalo je samo da savladam to oko trafoa i posle trafoa. Zaboravilo se.
[ aca_punk @ 17.03.2019. 23:23 ] @
Citat:
vucko47:
E, hocemo izginuti vise sa ovim transformatorima. Ako hoces da se "igras" sa zicu pozeljno je da malo i procitas nesto. Bar osnove i nesto o sopstvenoj zastiti kao i malo o merenjima. Nesto do ovoga se uci ili se ucilo vec i u osnovnoj skoli, valjda, jbg. Ako si stvarno to godiste koje pise u profilu mozda bolje da nadjes malo laganiju zanimaciju.
Nadam se da nema ljutnje za ovakav moj post? Jedino sto mogu da napisem posle citanja ovoga svega.





Druze najveca fora je u tome sto ne zelim vise nikoga da placam da privede elektroniku kraju, a ja sam odradio i mehaniku i programiranje i pola od elektronike. Ovo mi je falilo sad sam nacisto. Nisam se uvredio ne brini, ali ako mislis da sam star p ogledaj to ovako. Danas popodne sam poceo da se interesujem i sad vec iam gotov trafo sa 12, 5 3,3 V koje sam sam napravio sa onim IC 7812, 7805 itd. Ja tvoje godine nisam ni pogledao ali izgleda da ne idu na ruku cim tako mislis!. I ovi forumi na kraju krajeva sluze za savete u odnosu na pomenutu temu.

Posle samo nekoliko sati i meni izgleda smesno sta sam pisao.

U pocetku sam za CNC-e koristio ATX napajanje. Tako me ispalili. U stvari i ne zalim se i dalje sve radi kako treba ali sam resio da to malo bolje odradim. Dodjosmo do poente ciko...

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 18.03.2019. u 00:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 18.03.2019. u 00:59 GMT+1]
[ radicmx @ 18.03.2019. 05:49 ] @
Koliki je max ulazni napon na LM7812 i koliko je kod tebe trenutno posle trafo,greca i kondezatora?
[ looker-on @ 18.03.2019. 06:27 ] @
@aca_punk,

bez ljutnje, ali davno nisam pročitao toliko postova na gomili sa toliko "problema" vezanih za mrežni trafo.
Zašto ti ne uzmeš u ruke osnove elektrotehnike i malo se udubiš u čitanje čisto da naučiš razliku između naizmeničnog i jednosmernog napona. Kada to savladaš, biće daleko lakše rešiti "problem".
[ vucko47 @ 18.03.2019. 06:43 ] @
Citat:
aca_punk:
Danas popodne sam poceo da se interesujem i sad vec iam gotov trafo sa 12, 5 3,3 V koje sam sam napravio sa onim IC 7812, 7805 itd.

U pocetku sam za CNC-e koristio ATX napajanje. Tako me ispalili.


Kakav je to cnc u pitanju? Koje si motore koristio?
[ aca_punk @ 18.03.2019. 11:46 ] @
cnc koristi nema 17 stepere, a napajanje atx i za napajanje mikrokontrolera i za napajanje cnc shilda koji se stavlja na mikro kontroler. Tako mogu da kontrolise 4 step motora. Cini mi se da na tom sistemu mogu da radim sa motorima kojima je napon do 36v. CNC o kome pricam sada je negde malo vise od metrana kvadrat. Ima naravno x, y, osu, a za z sam u poscetku koristio servo motore ali su oni vise za olovku i neke lakse alate. Za Alate tipa busilica, glodalo mora neki steper sa spinglom. Spingla moze da bude vrlo kratka. Drugi CNC je u izgradnji i posle CNC-a ostavljam prostor i zakacke za jos jednu z osu koja ce u stvari to da pretvori u 3d stampac. Naravno onda mora i alat za 3d stampu, obavezno sve spingle - bez kaiseva, ali i kaisevi nisu losi.
[ aca_punk @ 18.03.2019. 12:25 ] @
Citat:
looker-on:
@aca_punk,

bez ljutnje, ali davno nisam pročitao toliko postova na gomili sa toliko "problema" vezanih za mrežni trafo.
Zašto ti ne uzmeš u ruke osnove elektrotehnike i malo se udubiš u čitanje čisto da naučiš razliku između naizmeničnog i jednosmernog napona. Kada to savladaš, biće daleko lakše rešiti "problem".



Loker on resio sam problem. Ma bilo je doslo i do umora i do zastoja u glavi. vidite u koje vreme ja to sve radim, a i dem i na posao i cuvam malo dete. Ludilo! Ali u pravu si za ucenje i proucavanje. Veruj mi da to radim i plus se konsultujem sa jos nekoliko majstora i to vrlo dobrih.

Nego eto sve to sam ucio u skoli, po struci sam eloktrotehnicar za energetiku. Gde ces bolje. Ali tada niti me je interesovalo niti su oni mogli bez bilo cega da motivisu na ucenje. Bukvalno nikad nisam video motor , a morao sam da znam sve o njemu. Glupost, nego to je sistem. Na kraj svi prodjemo razred i cepaj dalje. Cak i radim u struci ali se tu sve sastoji iz toga ako nesto crkne ide u servis. Neke sitne stvari smo ja i kolega resavali ali uglavnom nije sitno, a i kolko pare tolko muzike. Sada me dolazak sina na svet tera da egzistiram da bih svima nama u kuci bilo bolje. Pa sam resio posto sam pun elektronike delova i svega i svacega da se bacim malo i na tu granu. Mozda i to donese neki dinar kuci kao posao sa racunarima. Nema sve uvek stalno pa je bolje raditi na nekoliko fronta. Naravno osnova mora da bude ista da se ne bi mesale babe i zabe. Hvala na kritici i veruj da ucim svakog dana, drugacije ne bi moglo raspitivao. Pozdrav? :)
[ aca_punk @ 18.03.2019. 12:34 ] @
Citat:
radicmx:
Koliki je max ulazni napon na LM7812 i koliko je kod tebe trenutno posle trafo,greca i kondezatora?



Druze trenutno sam u firmi. Nocu radim u radionici. Izmericu sve i poslacu ti. Nesto me nece slike ali poslacu ti neke linkove koje sam ja koristio. A sto se tice tih kolaimam jedan kalkulator koji moze da ti pomogne. Moze da racuna nekoliko ic kola: 78xx, lm317... Ne znam sta ima jos ja koristim ove elemente i neke koje nema na kalkulatoru. Posalji mi mail sa zahtevom a ja cu ti poslati veceras. Vrlo lepa stvar. Takodje probaj da koristis Circuit Wizard, odlican program na kome mozes da napravis semu sa simulacijom, pcb plocu itd. Ja PCB radim odatle. Sto se tice simulacija nisam zadovoljan bibliotekom npr: ic-a i tranzistora za regulaciju napona. Sve u svemu program je extra.

Kod mene najbolje radi verzija 2.0

Sve najbolje pozdrav!
[ looker-on @ 18.03.2019. 13:03 ] @
Malo da skrenem temu. Vidim ti u profilu da si kinooperater. Jel radiš na projektoru sa filmskom trakom ili je digitala?
[ aca_punk @ 18.03.2019. 19:29 ] @
Da ja sam kinooperater? Mozda nas ima nekoliko u srbiji. Jos uvek mi je to radno mesto po sistematizaciji ali ima tu jos dosta naravno. Ja sam tehnicar u Centru za Kulturu. Radim kao tonac to mi je specijalnost :), rasvetu, pustam i dalje filmove... Kad smo kod filmova, pre nekoliko meseci izbacili smo u foaje doma kulture obe masine kao eksponat. Nisam tacno siguran koji i kada sam pustio zadnji film ali i mene je zakacilo. Ja sam u firmi od 2007, a znam da je "Montevido" bio tada razvalio. Po pet projekcije dnevno. Sada se radi sa 3D Mobilom iz Beograda, Roda Cinaplex. Kada je film u 3d tehnologiji oni dolaze postavljaju sve njihovo i projektor naravno. Sada im je malo pala cena ali kada su poceli da dolaze kostao je blizy 90.000 e. Mi smo neko vreme pustali filmove na onim prostim projektorima, nec, epson, benq. To je za male prezentacije , ne za filmove. E sad pred odlaskom u penziju coveka koji je u nasoj firmi bio glavni za film uspeo je da kupi malo profesionalniji projektor. Full HD, kupio mi i lap top - sa blu -rey diskom i7 neka toshiba 150.000. I tako da sada radimo na tome 2d filmove. Stare iskrine masine su apsolutno ispravne. Malo pre rasturanja pustao sam obe da vidim da li se i dalje isto ponasaju... ma da rade jos sto godine ista bi slika bila. Ali je muka dok odradis film. Imas male pauze, a sad kliknem na play i odo, kada se zavrsi samo spustim lap top i idem kuci, ne mora da premotavam film i da ga saljem autobusom u neki drugi grad u dve kutije vezane kanapom. Teske sigurno 30 -40 kila... Pozdrav!!! Lepi dani...
[ vucko47 @ 18.03.2019. 19:56 ] @
Nesto nisam siguran da ces se usreciti sa 7812 ili 317. Moras voditi racuna o max disipaciji na tim regulatorima. Koliki je napon na ulazu odnosno izlazu i max struja kroz regulator i eto ti disipacije. Kako vec imas cnc koji radi, izmeri struju na 12V grani dok je masina malo u poslu.
[ aca_punk @ 19.03.2019. 08:41 ] @
pomazu li tu hladnjaci nesto?

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 20.03.2019. u 18:24 GMT+1]
[ majstordaca @ 20.03.2019. 12:26 ] @
https://www.kupujemprodajem.co...5A-CC-CV-PL-68354887-oglas.htm
[ aca_punk @ 23.03.2019. 18:45 ] @
kupio sam XL4015 5A 75W regulator napona i struje i ima cak prikaz koliko trosi snage. Iskreno do sad sam izbegavao da to kupujem iako sam ih i ja odavno video. Medjuti uzeo sam da vidim kako se ponasa, da li mi znaci onoliko koliko ja mislim i bio sam u pravu. Sa ovom stvari moze lepo da se igra i napravi pregrst toga. Mada je kupljen eto da ga imam i napravicu jedan mali fini regulator, prenosivi, posto dosta stvari nosim sa sobom pa radim i u firmi kada sam slobodan. Ja bih takodje preporucio svakome i hvala za link.. to je bilo presudno, odmah sam ga narucio ali je teskom mukom tek danas stigao. Ali LABARATORIJSKO NAPAJANJE mi nece pobeci. Hocu trafoe, hladnjake, tranzistore, masu. Nije da ne verujem u digitaliju ali jednostavno mislim da covek koji hoce time da se bavi u zivotu mora da ima neke alatane, a za mene je to osnova, pored osciloskopa i generator funkcije.
[ aca_punk @ 23.03.2019. 18:49 ] @
Kada sam vec pomenuo osciloskop, da li se za audio pojacla mora koristiti osciloskop koji ima rang 50Hz - 20KHz ili moze osciloskop od 50 do 150 Hz. Mozda ja imam pogresnu sliku u glavi ali to onda ne bi bilo dovoljno ni da se bas zvunik napravi kako treba. Molim vas da me ispravite ako gresim. Bilo kakva kritika!
[ looker-on @ 23.03.2019. 19:13 ] @
Da ti nisi pobrkao kHz i mHz?
[ aca_punk @ 23.03.2019. 19:30 ] @
Mislim da nisam jer sa muzikom radim. Razglas i te stvari. Negde imam na mikseti graficki eq koji radi od 50Hz - 20KHz. Takodje na uredjakima su samo grafiscki eq ima opet isto.Basovi rade od 50 - 300Hz, onda ide srednji pojas, nisam siguran sad kada je granica za visoke ali je krajnji siber 20KHz. Ne znam iskreno da li to uopste ima veze, ali mislim da ima s obzirom da postoje takvi ociloskopi. Bas cu sutra da se konultujem sa mojim serviserem.


https://www.google.com/imgres?...KA8wDw&iact=mrc&uact=8



Kzu da smo pobegli s teme. Vrv cu da otvorim novu temu sa osciloskope.
[ looker-on @ 24.03.2019. 09:20 ] @
Napisao sam u kontekstu opsega za osciloskop s ne audio spektra.
Mislim da bi ti trebao još da se "družiš" sa knjigama a onda sa praksom. Ovo ti savetujem u najboljoj nameri.
[ aca_punk @ 24.03.2019. 10:25 ] @
pa ja zato i pitam da li treba da ide od 50Hz do 20Khz, jer tako ja vidim na mikseti i na eq i ostalim mojim igrackama. E sad meni treba osciloskop koji sluzi za audio pojacala, a moze da sluzi i za pwm. Na kraju nije ni bitno. Mozda moze da radi na 50hz - 120hz. Mnogo ste nadrkani ovde. Umesto da date savet u cemu sam pogresio vi mi dajete neke roditeljske savete kao one (ajde knjige u sake) hahahahaha. Problem je sto je ON mnogo visoko da bi mogli i za ono da ga uhvatite, a ja vrlo prizemno pokusavam da resim svoje probleme. Ali evo probacu: imam stubu od 12m koju cu da stavio na najvislju zgradu i bas da vidim da li to stvarno moze kad ono nece, deluju mi dosta dalje te loptice male. hehehhe... bez uvrede, pokusavam da se salim, ali me pogadja to sto ne zelite da objasnite, a razlog tome je ocigledno neznanje jer bi ja vrlo rado voleo da bilo kome objasnim ono sto ja znam, a on ne. Forumi tome i sluze: razmena iskustva, saveti... Sad shvatam ovo ovako, moze 50hz, kao i transformator, a on moze da prilagodjava frekvencije od 50hz - 20khz. Ako i to nije tacno, nema veze. Sad se pakujem i idem kod moga druga servisera da zajedno izaberemo jedan osciloskop. CICA MICA I GOTOVA PRICA!
[ aca_punk @ 24.03.2019. 10:43 ] @
Citat:
vucko47:
E, hocemo izginuti vise sa ovim transformatorima. Ako hoces da se "igras" sa zicu pozeljno je da malo i procitas nesto. Bar osnove i nesto o sopstvenoj zastiti kao i malo o merenjima. Nesto do ovoga se uci ili se ucilo vec i u osnovnoj skoli, valjda, jbg. Ako si stvarno to godiste koje pise u profilu mozda bolje da nadjes malo laganiju zanimaciju.
Nadam se da nema ljutnje za ovakav moj post? Jedino sto mogu da napisem posle citanja ovoga svega.



sAD SAM TEK VIDEO DA SAM 47 GODISTE. HAHAHAHA... Da mi to nisi rekao ne bi ni pogledao. Ali nema veze to je moja greska, inace sam 1986. a tvoja je ta sto ne znas da 47 godiste dugo vise ne radi po firmama. Nego nema veze, bas ispalo ludo.
[ aca_punk @ 24.03.2019. 10:51 ] @
Citat:
vucko47:
E, hocemo izginuti vise sa ovim transformatorima. Ako hoces da se "igras" sa zicu pozeljno je da malo i procitas nesto. Bar osnove i nesto o sopstvenoj zastiti kao i malo o merenjima. Nesto do ovoga se uci ili se ucilo vec i u osnovnoj skoli, valjda, jbg. Ako si stvarno to godiste koje pise u profilu mozda bolje da nadjes malo laganiju zanimaciju.
Nadam se da nema ljutnje za ovakav moj post? Jedino sto mogu da napisem posle citanja ovoga svega.



[ looker-on @ 24.03.2019. 12:33 ] @
Citat:
aca_punk:
pa ja zato i pitam da li treba da ide od 50Hz do 20Khz, jer tako ja vidim na mikseti i na eq i ostalim mojim igrackama. E sad meni treba osciloskop koji sluzi za audio pojacala, a moze da sluzi i za pwm. Na kraju nije ni bitno. Mozda moze da radi na 50hz - 120hz. Mnogo ste nadrkani ovde. Umesto da date savet u cemu sam pogresio vi mi dajete neke roditeljske savete kao one (ajde knjige u sake) hahahahaha.

Umesto ovakvog odgovora mogao si na netu pročitati šta je osciloskop i čemu služi: https://sr.wikipedia.org/wiki/...%D0%BE%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF
Kada pročitaš i shvatiš, onda ćeš shvatiti da ne postoji osciloskop za pojačala!
Frekventno opseg za audio bez ikakvih problema "čita" i najjeftiniji osciloskop!
[ aca_punk @ 24.03.2019. 14:39 ] @
da si mi odmah tako odgovorio bilo mi mi kristalno jasno kao sad. hvala.
[ looker-on @ 24.03.2019. 14:43 ] @
Citat:
aca_punk: da si mi odmah tako odgovorio bilo mi mi kristalno jasno kao sad. hvala.

Treba malo da se sam potrudiš a ne da uvek očekuješ da ti drugi objašnjavaju a pri tome da pišeš da se baviš elektronikom.
Zato sam ti i napisao da se malo više družiš sa knjigom.
[ aca_punk @ 24.03.2019. 15:02 ] @
verujem da su za tebe ovo igracke ali cisto me interesuje kako ces sa da me nagrdis. :) Sta mislis o ovim stvarima?

https://www.kupujemprodajem.co...skop-DSO138-74131532-oglas.htm

[Ovu poruku je menjao aca_punk dana 24.03.2019. u 16:20 GMT+1]
[ aca_punk @ 24.03.2019. 15:06 ] @
i sad mi jos treba generator gunkcija ili to neki ociloskopi imaju u sebi ili svi osciloskopi imaju u sebi?
[ aca_punk @ 24.03.2019. 15:12 ] @
koristim i ovo ponekad kao lab napajanje, jbg malo pare, a pomaze.


https://www.kupujemprodajem.co...o-Napajanje-54116289-oglas.htm
[ looker-on @ 24.03.2019. 15:14 ] @
Neki modeli imaju a većina nemaju. Takođe, od tih koji imaju, ne podržavaju svi da istovremeno radi i skop i frekventni generator.
Generator možeš instalirati na telefon i eto jeftinog rešenja. Ja koristim ovaj: https://play.google.com/store/....jm.android.frequencygenerator
[ aca_punk @ 24.03.2019. 15:16 ] @
zadnja moja poruka tj iznad ove je nepotpuna i ne obracajte paznju na nju. Moja greska. Izvinjavam se, Pokusao sam da obrisem ali ne moze.
[ aca_punk @ 24.03.2019. 15:19 ] @
da video sam i znam te osciloskope ali nedam ja te pare za sad. Znaci posebno signal generator. Ako imas neku preporuku izvoli rado bi pogledao. Hvala puno.
[ SG kamikaza @ 24.03.2019. 16:02 ] @
I vidi molim te da koristiš opciju editovanja poruke, pa dopisni šta se setis.
Ovo je bas teško za čitanje.
[ aca_punk @ 24.03.2019. 16:17 ] @
Pa ko te tera da citas kad i ne ucestvujes. Mani se ako ti losa tema. Ja opet o tome da svi gledaju kako oni znaju , a drugi ne znaju. Pa sta ako ne znam, tu sam da pitam. Ko bre hoce da se spusti na taj nivo i da komunicira svaka mu cast, ima ovde vec nekoliko momaka, a ko nece.......
[ aca_punk @ 24.03.2019. 16:21 ] @
ovaj forum je bio za primer. Ja sam iskreno vise citao i pratio nego se ukljucivaou u razgovore za koje nisam bio dovoljno kompetentan. A sad samo neke baljezgarije ko je dobro napisao ko nije. ma ludilo... Ne odgovaram vise na pitan ja vezana za temu.
[ mrkabrka @ 24.03.2019. 17:36 ] @
Ton - generator od 0,01Hz do 100KHz -upotreba - uglavnom za audio ....Signal generator od 100Khz pa do nekoliko desetina ,ili stotina MHz - upotreba, za radio uređaje, radio i tv stanice itd....
[ mrkabrka @ 24.03.2019. 17:39 ] @
Što se tiče osciloskopa ., za audio kontrolu- sasvim dovoljan neki do 20MHz...
[ aca_punk @ 24.03.2019. 18:02 ] @
sta mislis o ovome:
https://www.kupujemprodajem.co...skop-DSO138-74131532-oglas.htm

znam da oni koji su profi majstori bi rekli k.... ali opet, moze li se nesto sa tim.
[ mrkabrka @ 24.03.2019. 20:53 ] @
Može, ali za ovu digitalnu elektroniku .,piše da je max. ulaz signala - 5V, i to što može na bateriju.,ali za neki ozbiljniji rad teško....
[ vucko47 @ 24.03.2019. 21:04 ] @
Sto se tice osciloskopa a u svrhu popravke nekakvih audio uredjaja i sa sve tvojim pocetnim znanjem nemoj da dajes neke vece pare za isti. Izgleda da si tako i resio vec kako procitah u nekom postu al nisam skontao na sta se odnosilo, no nema ni veze.
Gledaj da uzmes nesto tako, recimo jeftino, kao ovo sa prethodnog linka i uzivaj. Odradice to posao kako treba nema da brines. Ja cu opet da, kako kazes, "palamudim" ili kako god vec i da te posavetujem da uzmes knjigu u sake. Nije dovoljno samo kupiti srafciger i osciloskop i krenuti u popravke.

Ako kupis osciloskop, bilo bi dobro da procitas malo kako se pravilno koristi jer mozes ga spaliti za delic sekunde pa bilo da se radi o profi uredjaju ili necemu od par evropljana. Nije moguce sve nauciti sa foruma jbg. Sto se tice generatora a opet u svrhu popravke nekakvih audio uredjaja telefon u sake i trazi aplikacije ili budzi nesto za racunar i zvucnu kartu. Iz prethodnih postova ti je valjda jasno da ti nije potrebno nista ultra, mega, giga brzo, ljuto, opasno dobro i prehebano sve dok senerazv ije biznis sa servisom a tada ces i sam ces znati sta ti treba.

Stavi u jednu poruku linkove ka onome sto razmisljas da kupis (Scope, generator, lab...) pa ti kazemo misljenje o tome.

Ja ne znam vise da se snadjem u ovim postovima pa se izvinjavam ako sam nesto omanuo i ako je poruka malo necitka.
[ aca_punk @ 24.03.2019. 21:21 ] @



ovo vec imam pa gledam da sve bude digitalno. u ovo hocu da stavim napajanje od trafoa sa svim elementima od 36v, jer to je max. Trafooi su mi cak i malo jaci ali oducicu napon na dodatne stvari.
lab napajanje:https://www.kupujemprodajem.co...d=0&return_id=MTUwMjY2MDU1

osciloskop: https://www.kupujemprodajem.co...d=0&return_id=MTUwMjY2MDU1
gledam neke njegove k-ke i klipove i nisam siguran da li mi treba signal generator. obzirom da mi audio pojacala nisu u prvom planu ali hocu da probam, u prvom planu mi je da pravim PWM napajanja, tako da moram da vidim pravougaonu k-ku. Posle kroz programiranje mi pomaze da to sto sam video na osciloskopu pretvorim u binarni siste odnosno o i 1.


generator funkcija:
https://www.kupujemprodajem.co...-oglas.htm?filter_id=157097271
mogu da kupim i bolji ali ako ovaj radi onda sta ce mi bolji. Samo na njemu pise da mu je izlaz 40ma. Da li to znaci da ja s njime mogu da poteram samo jednu led diodu koja bi vec bila u piku. ili to nema veze sa potrosacem koji je zakacen na osciloskop.
[ aca_punk @ 24.03.2019. 21:25 ] @
izvinjavam se zbog pravopisnih gresaka i gutanja slova. ne smem ni tacku da pritisnem. pre dva dana mi se razlila skoro puna casa coca cole na tastaturu. Svaki dan je brise, sinoc je preko nje stajao neki ljigavac koji ulazi u pore i sve skuplja. Ibude tako dok se ne osusi, a onda zalepi pola tastature. kad pritisnem tacku izadju 15 pa onda brisem. Zao mi je tastature dobra dobra je i bezicna, radi dve godine na iste baterije. nema nijedan sraf i onda ne znam sta da radim, ne zelim da je krljam svud naokolo. sad cu malo da je ukvasim sa mer glass tad cepa.
[ vucko47 @ 25.03.2019. 09:30 ] @
Za ovaj step down ti je potreban, na ulazu, DC napon max 36V sto znaci da ako imas nekakav trafo moras uraditi ispravljacki deo.
Osciloskop jeste igracka al kako verovatno ne znas cemu sluzi i kako se koristi odlican za tebe. Taman da probas da naucis nesto malo. Ako mozes da kupujes kod brace
kosookih pogledaj Ovako Nesto. Jeftinije izadje sa sve kada uracunas pdv koji placas drzavi.
Za signal generator isto kao i za scope. Cemu li sluzi a uz to i ne radi? Samo sto taj radi bas onako kako i pise u oglasu a kako ti to nista ne znaci onda prvo probaj sa
nekom aplikacijom za telefon.

Izgleda da ti se ovo sve zbrkalo u glavi koliko ja mogu da vidim al s obzirom da kazes da si zavrsio elektrotehnicku skolu nije mi bas jasno kako. Kako si uspeo da je zavrsis i ako
jesi kako ne znas neke osnovne stvari? Sada ti je znanje dostupno na internetu u dva klika misem. Jeste da ti treba znanje engleskog jezika al ako se, kako kazes, bavis nekakvim
programiranjem verovatno da znas isti.
Ako su ti ostale knjige iz skole kreni od pocetka da ih bistris i to svaku oblast redom i bez preskakanja i bice sve mnogo jasnije posle nekog vremena.
[ aca_punk @ 25.03.2019. 12:30 ] @
resio sve probleme. hvala dobrim ljudima!
[ aca_punk @ 02.05.2019. 01:36 ] @
Citat:
vucko47:
Za ovaj step down ti je potreban, na ulazu, DC napon max 36V sto znaci da ako imas nekakav trafo moras uraditi ispravljacki deo.
Osciloskop jeste igracka al kako verovatno ne znas cemu sluzi i kako se koristi odlican za tebe. Taman da probas da naucis nesto malo. Ako mozes da kupujes kod brace
kosookih pogledaj Ovako Nesto. Jeftinije izadje sa sve kada uracunas pdv koji placas drzavi.
Za signal generator isto kao i za scope. Cemu li sluzi a uz to i ne radi? Samo sto taj radi bas onako kako i pise u oglasu a kako ti to nista ne znaci onda prvo probaj sa
nekom aplikacijom za telefon.

Izgleda da ti se ovo sve zbrkalo u glavi koliko ja mogu da vidim al s obzirom da kazes da si zavrsio elektrotehnicku skolu nije mi bas jasno kako. Kako si uspeo da je zavrsis i ako
jesi kako ne znas neke osnovne stvari? Sada ti je znanje dostupno na internetu u dva klika misem. Jeste da ti treba znanje engleskog jezika al ako se, kako kazes, bavis nekakvim
programiranjem verovatno da znas isti.
Ako su ti ostale knjige iz skole kreni od pocetka da ih bistris i to svaku oblast redom i bez preskakanja i bice sve mnogo jasnije posle nekog vremena.


Znam da si me negde posteno opravio sta da radim ali nisam znao gde. Ovde jesi. Ma citam ja, ucim. Samo sto sam prvo poceo sa digitalijom, pa sam resio da prestanem da kupujem gotove proizvode koje bi da kodiram nego sam poceo sam da ih pravim. Onda sam shvatio sta mi treba od opreme pa pokusavam da dodjem do svega, kao sto su osciloskop i to napajanje i ovaj stabilizator koji ima pola kilovata snage itd... Nekoliko stvari radim u isto vreme i plus na poslu imam dosta obaveza jer tehnicki deo ekipe dosta zavisi od mene. Nije da se hvalim ali ja sam kupio svu tu tehniku koju imamo u firmi i samo ja znam da je 100% koristim. Imam bebu i ne mogu mnogo da galamim kad radim elektroniku, a radim je nocu kad imam vremena. Pa pogledajte moje postove u koje se vreme pisu, zato nekad i ispadaju monolozi jer nemam sagovornika. O kompetentnim i kvalitetnim sagovornicima necu da komentarisem. Ja mislim da skroz ljudski mogu da odgovorim i da pisem i da komuniciram na nekom ozbiljnom nivou. Sto se tice elektronike ja dok pisem u isto vreme vrsim experimente i onda je zato sve haoticno. Niko od vas i ne zeli i razumem da ne zeli da isprati to. Samo sto nije lepo da se odma svaljuje drvlje i kamenjen na nekog ko se odmah iskreno predstavio ko je sta je i sa kolikim znanjem dolazi. Bukvalno, amater, hobista. Hrpa odstampanih papirai otvorenih stranica, srafova, kucista, trafoa i raznih elemenata razbacano je oko mene dok ne napravim neki taj svoj radni sto gde stoji sve to da bih poceo tek kao da ucim jos vise. Ovo sad shvatam kao ucenje ali vise da se dovede u neki red da radi pre svega kako treba, da se ja ne bi zbunjivao i da o tome bar ne mora da mislim. Sad kad imam sve stvari oko sebe koje rade i daju neke rezultate vec je drugacije. Sad vec razmisljam o tim limitacijama i kako da brckam po kolu kako unimerom da ispitam stvari na kolu, a da ne crkne ni unimer ni kolo. Pozdrav!
[ vucko47 @ 02.05.2019. 06:44 ] @
Za osciloskop dobro prouci kako se koristi jer ga lako mozes sprziti. Koristi razdvojni trafo i pazi gde kacis sonde.
[ aca_punk @ 02.05.2019. 11:07 ] @
Za sad sam ga koristio samo da vidim sliku pre greca, posle i posle elektrolita. Trenutno sam ga pomerio sa stola, jer rradim nesto drugo. Kada ga zatvorim onda cu da pocnem da ucim za dalje. Hvala na upozorenju.