[ Nedeljko @ 11.04.2019. 04:31 ] @
Citat:
Zakon o autorskom i srodnim pravima:

Član 47

Ako je autorsko delo računarski program, dozvoljeno je licu koje je na zakonit način pribavilo primerak računarskog programa da, radi sopstvenog uobičajenog namenskog korišćenja programa, bez dozvole autora i bez plaćanja autorske naknade:

1) smešta program u memoriju računara i pušta program u rad;

2) otklanja greške u programu, kao i da vrši druge neophodne izmene u njemu koje su u skladu sa njegovom svrhom, ako ugovorom nije drukčije određeno;

3) načini jedan rezervni primerak programa na trajnom telesnom nosaču;

4) izvrši dekompilaciju programa isključivo radi pribavljanja neophodnih podataka za postizanje interoperabilnosti tog programa sa drugim, nezavisno stvorenim programom ili određenom računarskom opremom, pod uslovom da taj podatak nije bio na drugi način dostupan i da je dekompilacija ograničena samo na onaj deo programa koji je neophodan za postizanje interoperabilnosti.

Podatak dobijen radnjom iz stava 1. tačka 4. ovog člana ne sme se saopštavati drugima ili koristiti za druge svrhe, posebno za stvaranje ili plasman drugog računarskog programa kojim bi se povredilo autorsko pravo na prvom.

Radnju iz stava 1. tačka 4. ovog člana može izvršiti neposredno lice koje je na zakonit način pribavilo primerak računarskog programa ili drugo stručno lice koje radi po njegovom nalogu.


Da li postoji legalan način da se nabavi primerak OS X operativnog sistema i instalira i koristi na hardveru koji nije Apple-ov?

Moliću za obrazloženi odgovor.
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 04:34 ] @
Ovde je pitanje sta je "zakonit nacin pribavljanja programa"?
U svakom slucaju Apple ne dozvoljava instalaciju macOS-a cak ni u virtualci ako nije Apple masina...
[ nkrgovic @ 11.04.2019. 07:53 ] @
Sustina je da zakonit nacin privaljanja Mac OS-a jeste download sa apple sajta, ALI, taj download eksplicitno kaze da je download dozvoljen samo za instalaciju na apple racunare. Ako u procesu download-a da netacna izjava (da posedujes Apple hardver) ti krsis uslove koje it apple postavlja i samim tim krsis ugovor - te je tvoja licenca nevalidna, tj. nisi ga pribavio na zakonit nacin.

Ono sto se nesto prisecam je da je ta formulacija bila (treba proveriti da li je jos uvek) takva da to vazi za bilo koju branded masinu. Neki su se snalazili tako sto su kupovali polovna Apple tower kucista, proglasavali ih neispravnim (u krajnjoj liniji polomis staru G4 plocu - onda jeste sigurno neisparvna), popravljali stavljanjem nove maticne ploce i svega ostalog - i onda instalirali "hackintosh". Tehnicki gledano, ako je license agreement jos uvek takav (kazem, treba proveriti) da je dovoljno da masina bude "apple branded", i ako se uzme u obzir da svaki korisnim ima pravo da racunar koji mu ne radi popravi kako on smatra za shodno, ovo je bio, ajde loophole. Staro G4 tower kuciste, ATX ploca sa odgovarajucim chipsetom i to je "legalan" hackintosh. Kazem, nekada je ovo bilo "dovoljno legalno" da ne moze niko da te tuzi/prijavi. Da li je jos uvek tako ne znam, to zavisi od formulacije teksta.
[ mjanjic @ 11.04.2019. 08:57 ] @
Sa svakom novom verzijom OS-a sve više otežavaju to kroz UEFI i drugi firmware na ploči.

A i sama platforma... posle 10 godina osakatiš korisnike tako što im ne dozvoljavaš da instaliraju zadnju verziju XCode, Jave ili nečeg drugog što im je važno, jer ne dozvoljavaš ni Update na noviju verziju OS-a.
Nego, mnogi koji kupuju Mac kao kućni računar nisu ni obavešteni o tim stvarima, pa ima onih koji bi da kupe npr. i MacBook star 7 ili 8 godina, a za njega sutra može Apple da prekine podršku i ukine mogućnost nadogradnje na noviju verziju OS-a.
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 09:15 ] @
Svakako da neko ko kupuje Apple, zna to. Pitanje je bilo da li je hackintosh legalan ili ne u Srbiji? Znaci dosli smo do toga da nije.
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 09:59 ] @
https://www.apple.com/shop/product/D6377Z/A/os-x-mountain-lion

Odavde se, koliko vidim, OS X može naručiti po ceni od $19,99. Takav način pribavljanja je valjda legalan.

Prema tački 1, stava 1 člana 47 Zakona o autorskom i srodnim pravima, u tom slučaju je radi sopstvenog namenskog korišćenja programa, dozvoljeno bez dozvole autora i bez plaćanja autorske nadoknade smeštati program u memoriju računara i puštati ga u rad.

Dakle, za to mi nije potrebna nikakva dozvola autora, tj. licenca.

Problem je ako Apple tehničkim merama onemogućava korišćenje tog prava.
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 10:05 ] @
Jeste legalan samo sto neces moci da gapribavis ako vec nemas instaliran OSX. Osim toga to je verzija za Apple racunare iz 2007.
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 10:21 ] @
https://www.amazon.com/Mac-Moj...&qid=1554974436&sr=1-4

Je li ovo bolje?
[ nkrgovic @ 11.04.2019. 10:22 ] @
Pise:

Citat:
Your Mac needs:

OS X v10.6.8 or OS X Lion already installed
2 GB or more of memory
8 GB or more of available space


Ovo je UPGRADE, ne full licenca.
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 10:41 ] @
Gde to tamo piše? Pokazao sam amazonov sajt sa USB flešom. Piše

Citat:
Quickly install Mac OSX 10.14 Mojave with this 16Gb USB flash drive for MacBook Laptop & iMac Install | Recovery | Restore | Upgrade | Update

You can use this USB to do a clean install of the new Mac OS X 10.14 Mojave or upgrade from an older operating system.


Dakle, ne mora prethodno da se ima ništa instalirano.
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 11:21 ] @
To je Mojave ne ono na sta si linkovao. A ovo ne mozes instalirati ni na sta osim na MacBook i iMac, jasno pise i to ne kosta nista posto jelte
nije na prodaju na ne Apple uredjajima. Nece instalacija ni ici osim ako ne krekujes.
[ ademare @ 11.04.2019. 11:31 ] @
Situacija je sledeca .

Apple je ovaj OS X koji se pominje izbacio na disku . To je Version 10.8: "Mountain Lion" iz 2012 . godine . Znaci nije bas iz 2007 .

Sledece verzije 10.9 iz 2013 i 10.10 iz 2014 , kao i sve kasnije su isle iskljucivo kao Free updajt sa Apple stora . Znaci nemoguce ih je legalno nabaviti u bilo kom drugom obliku .

Prvi koji jos uvek ima podrsku je 10.12 i on je takodje free upgejrd .

Zato i prodaju onaj stari 10.8 , da bi ljudi mogli da ga nadograde na novije verzije .

To je po Applu jedino legalno .

Danas na Amazonu ima vise Nelegalnog Softwera nego na Aliexpresu ! Na Ebayu jos vise ! Prodaju se cipovi za Hackovanje , za konzole itd. sto na Aliexspressu nema , ukinuto odavno i nece biti nikada !

Znaci danas Kineska firma , vise postuje autorska prava nego Amazon i Ebay !

Mozda je to po nekom USA zakanu i legalno, mada sumnjam ovo za Apple , ali po nasem nije , jer je u suprotnosti sa Apple uslovima . Apple Iskljucivo to distribuira , kao besplatni upgrejd , ali to ne znaci da moze ko kod hoce da to prodaje !
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 11:37 ] @
ademare:"Apple je ovaj OS X koji se pominje izbacio na disku . To je Version 10.8: "Mountain Lion" iz 2012 . godine . Znaci nije bas iz 2007 ."

Procitaj sta pise za koje je masine.

"Zato i prodaju onaj stari 10.8 , da bi ljudi mogli da ga nadograde na novije verzije ."

Ne, prodaju prosto sto je ta zadnja verzija koja je trebala da se plati za apgrejd.
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 12:14 ] @
@ademare

Može na zakonit način da se pribavi instalacija najnovije verzije, a da se ne pribavi Apple-ov hardver.

Meni Apple-ova dozvola za smeštanje u memoriju računara i puštanje u rad ne treba, jer mi Zakon daje tu dozvolu. Pitanje je samo tehničke izvodljivosti.

Zbog čega instalacija neće ići? Da li postoji tenička prepreka i koja?

Tačka 4 stava 1 člana 47 Zakona o autorskom i srodnim pravima mi dozvoljava da izvršim dekompilaciju programa isključivo radi pribavljanja neophodnih podataka za postizanje interoperabilnosti tog programa sa drugim, nezavisno stvorenim programom ili određenom računarskom opremom, pod uslovom da taj podatak nije bio na drugi način dostupan i da je dekompilacija ograničena samo na onaj deo programa koji je neophodan za postizanje interoperabilnosti.

Ta računarska oprema sa kojom hoću interoperabilnost OS X-a je računar koji nije Apple-ov.

Problem je u drugom stavu člana 47 Zakona o autorskom i srodnim pravima.

Citat:
Podatak dobijen radnjom iz stava 1. tačka 4. ovog člana ne sme se saopštavati drugima ili koristiti za druge svrhe, posebno za stvaranje ili plasman drugog računarskog programa kojim bi se povredilo autorsko pravo na prvom.


Dakle, ako se takav podatak saopšti, njime se ne povređuje autorsko pravo nad OS X-om, (pošto je autorsko pravo ono što piše u Zakonu, a ne ono što Apple zamišlja), ali se takav podatak svejedno ne sme saopštavati drugima, tako da taj posao mogu da obavljaju samo oni koji su do toga došli sopstvenim istraživanjem. Mogu da ga obavljaju i za račun drugih, ali bez razmene znanja i iskustva.
[ bojan_bozovic @ 11.04.2019. 12:18 ] @
Citat:
Dakle, ako se takav podatak saopšti, njime se ne povređuje autorsko pravo nad OS X-om, (pošto je autorsko pravo ono što piše u Zakonu, a ne ono što Apple zamišlja), ali se takav podatak svejedno ne sme saopštavati drugima, tako da taj posao mogu da obavljaju samo oni koji su do toga došli sopstvenim istraživanjem.


Tu u zakonu ne pise da moras sam da istrazujes, mozes i da platis za "postizanje interoperabilnosti" nekog drugog, ili da preuzmes gotovo resenje od onoga koji za to ne trazi nadoknadu. Mislim da, ako ti je vec vazno, pitas advokata, jer je izgleda za firmu.
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 12:21 ] @
Citat:
ademare
To je po Applu jedino legalno.


Bitno je samo da li je po zakonu legalno. Nije važno šta kaže Apple, već šta kaže čika sudija.

Citat:
ademare
Mozda je to po nekom USA zakanu i legalno, mada sumnjam ovo za Apple , ali po nasem nije , jer je u suprotnosti sa Apple uslovima.


Nije važno da li je u suprotnosti sa Apple uslovima, već da li je u suprotnosti sa Zakonom. Apple može da nameće uslove samo u onoj mei u kojoj mu to Zakon omogućava.
[ nkrgovic @ 11.04.2019. 12:38 ] @
Nije vazno samo sta kaze sudija, jer ne mora da se sudi. Pored krivicnog procesa, po zakonu, postoji i inspekcija, koja radi prekrsajno, koja donosi svoje ocene (i naplacuje kazne) ne samo na osnovu zakona, vec i na osnovu uredbi vlade i/ili ministarstva. I njihov rad je legalan i legitiman.

Ako ti inspekcija utvrdi da si ti u prekrsaju oni ce ti naplatiti kaznu i, mozda, izreci druge mere, bez obzira sta kaze zakon o autorskim pravima. Mozda ne krsis autorksa prava, ali mozda krsi neki propis vezan za poresku administraciju, ili nesto vec... Lepo je sto ti citas zakon i mislis da ako u jednom zakonu nesto pise to je tako, ali zakona ima dosta, podzakonskih akata jos vise, a niko ovde nije tvoj advokat i nko ti nece pomoci ako te neko kazni.
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 12:41 ] @
Nedeljko:"Bitno je samo da li je po zakonu legalno. Nije važno šta kaže Apple, već šta kaže čika sudija."

Nije legalno po zakonu. Kada skidas neki software uglavnom treba da se slozis sa time da ne reverse inzenjerises
i hakujes...i sve ono sto stoji u uslovima koriscenja softvera.

"Zbog čega instalacija neće ići? Da li postoji tenička prepreka i koja?"

Jel ti uopste znas sta je hackintosh instalacija? Da mozes cist macOS da stavljas na neku non Apple masinu, hackintosh
ne bi ni postojao...
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 13:20 ] @
@bojan_bozovic

Meni to praktično uopšte nije bitno. Pitanje je čisto teorijsko. Ako Zakon predviđa da nešto može, da li je Apple u mogućnosti da nekim merama zezne Zakon, pa da to ne može?

Naveo sam da onaj ko je napravio istraživanje može to da uradi za račun drugog, ali svi koji to rade (za svoj račun ili za račun drugog) su do tog znanja morali da dođu sopstvenim istraživanjem bez razmene informacija sa drugim istraživačima.

[ Nedeljko @ 11.04.2019. 13:42 ] @
@nkrgovic

Inspekcija ne radi ya Apple, već za državu koja je plaća iz budžeta i ne može da radi kako joj se ćefne, već na osnovu Ustava, Zakona i podzakonskih akata.

Koji su to poreski i drugi Zakoni i podzakonski akti, koji bi ovim bili prekršeni? Citiraj. Ako toga nema, onda je legalno.


@Branimir Maksimović

Može u uslovima korišćenja softvera da piše i da si dužan da se ubiješ posle toga i da se složiš sa uslovima (čitajući ili ne čitajući šta piše, svejedno). Niko ti ne može oduzeti pravo na život, ma šta potpisao.

Prvo, postoje prava kojih se možeš odreći ugovorom i prava kojih se ne možeš odreći ugovorom. Za svako pravo se definiše Zakonom da li ga se nosilac može odreći ili ne.

Takođe, Zakon je jači od ugovora. Ako se Zakon i ugovor u nečemu ne slažu, onda se u tom delu primenjuje Zakon, a ne ugovor. Ugovor se primenjuje maksimalno koliko može u skladu sa zakonom.

Citat:
Branimir Maksimovic
Jel ti uopste znas sta je hackintosh instalacija? Da mozes cist macOS da stavljas na neku non Apple masinu, hackintosh
ne bi ni postojao...


Ne znam i zato me zanimaju detalji.
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 13:46 ] @
Detalji moraju da te zanimaju jer Apple ne daje Hackintosh nego legalnu verziju... znaci Hackintosh ne mozes da dobijes od Apple-a, sto spada pod "zakonit nacin pribavljanja programa"....
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 13:59 ] @
A šta je ono na Apple-ovom sajtu i na Amazonu? Ja od Apple-a nabavljam macOS, a ne Hackintosh.
[ nkrgovic @ 11.04.2019. 14:29 ] @
@Nedeljko: Ja nisam ni pravnik ni poreski savetnik. To sto ja i ti ne znamo da li ti akti postoje ne znaci da ne postoje. :) Ti si procitao jedan zakon, drzis se njega i mislis da si pokriven. Ja samo mislim da ti nisi dovoljno strucan da tvrdis da ne postoji neki drugi propis koji to zabranjuje.... Ali ti, naravno, imas punu slobodu da probas.

Takodje, to sto nesto ima da se kupi ne znaci da je legalno. Ima dosta toga sto ima da se kupi u US a Srbiji nije legalno....
[ tuxserbia @ 11.04.2019. 15:02 ] @
Legalnim putem može da se nabavi fizička kopija instalacionog diska za Snow Leopard.

https://www.apple.com/it/shop/...3T/A/mac-os-x-106-snow-leopard

Izabrana je Italija, može lično preuzimanje u prodavnici, može isporuka poštom.

Kasnije verzije idu samo sa kodom za Mac App Store u e-mail poruci. Što dovodi do drugog problema, pristup na Mac App Store.

Postojeći korisnici mogu besplatno da dovuku instalaciju i da naprave instalacioni disk.

Problem je početak instalacije, gde je potrebno složiti se sa "SOFTWARE LICENSE AGREEMENT FOR macOS Mojave"

https://www.apple.com/legal/sla/docs/macOS1014.pdf


Po meni,nije legalno ikako drugačije. Prihvatanjem SLA korisnik potpisuje ugovor, svesno ili nesvesno. Opet ponavljam, po meni.


Hackintosh je, u stvari, instalacija bez izmena operativnog sistema.
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 15:25 ] @
tux:"Hackintosh je, u stvari, instalacija bez izmena operativnog sistema."

Ovo nije tacno. Probaj da instaliras sa Apple instalacijom pa reci isto.

Nedeljko:"A šta je ono na Apple-ovom sajtu i na Amazonu? Ja od Apple-a nabavljam macOS, a ne Hackintosh."

I sta ces sa tim?
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 15:35 ] @
A evo ga i zakonski odgovor:

Citat:
Postupanje na zahtev nosioca prava intelektualne svojine ili organizacije koja ga zastupa i postupanje po predstavkama - Ukoliko nosilac autorskih prava ili organizacija koja ga zastupa, pravno ili fizičko lice ili anonimno lice podnese zahtev za prestup ili predstavku za kontrolu kršenja prava intelektualne svojine na računarske programe i baze podataka, Poreska uprava postupa po zahtevu u skladu sa Zakonom o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine i Zakonom o inspekcijskom nadzoru.


Znaci Apple kad god hoce moze da zatrazi da se zastiti intelektualna svojina i to je to.
Znaci mozes da instaliras ali Apple ima prava da te tuzi i to je to. Ako imas stomak da potvrdis da neces instalirati na non Apple masinu prilikom instalacije...
[ tuxserbia @ 11.04.2019. 16:26 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:

Ovo nije tacno.


Ja kažem da je tačno.

Šta ćemo sad?!?


Citat:
Branimir Maksimovic:
Probaj da instaliras sa Apple instalacijom pa reci isto.


Probao, više* puta.


*mnogo, mnogo, stotinama
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 16:33 ] @
Nesto ti ne verujem...
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 18:37 ] @
Branimira,

Naravno da Apple može da tuži nekoga ko mu krši autorska prava.

Međutim, autorska prava Apple-a nisu ono što što Apple zamišlja, već ono što piše u Zakonu. Tužba mora da glasi po osnovu nekog člana Ustava, Zakona ili podzakonskog akta. Ako ništa od toga nije povređeno, nije Apple zakonodavac, već Narodna skupština.
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 18:46 ] @
Ono sto pise je da Apple moze da te prijavi i da trazi inspekciju. I to ne Apple, nego neki anonimus. Pa ti onda objasnjavaj poreskoj zakone...
[ ademare @ 11.04.2019. 18:50 ] @
Ima tu nesto drugo . I nije vezano za zakon o autorskim pravima !

Kada se instalira OS , a i mnogi programi . Ne moze se instalirati , a da se ne procita i potvrdi , da saglasnost na uslove koje proizvodjac trazi ! Tzv. Disclaimer !

Ko hoce da instalira mora da se slozi .

To predstavlja verovali ili ne Ugovor !

Znaci autorska prava manje vise , ali krsenje ugovora na koji korisnik pristaje , ne vezano za kopirajt zakon nije dozvoljeno i legalno .
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 18:55 ] @
Pa o tome se radi ademare. Autor po nasem zakonu mora da se slozi, ako se ne slozi, onda je to po gorenavedenom zakonu prekrsaj i moze da te prijavi bilo koji anonimus kome si legao na zulj.
[ mjanjic @ 11.04.2019. 19:16 ] @
A ako si kupio kućište od Mac-a i u njega upakovao neku ploču i druge komponente koje nisu Apple-approved hardver, šta onda? Ko će da vidi da tvoj računar nije i iznutra Apple?
Prevariše njihov servis u SAD za 1500 telefona tako što su im kopije vraćali kao da su originali sa kvarom i servis im uredno davao nove originale, koje su potom slali u Kinu. I ne bi ih Apple ni uhvatio, da državnim organima nije bilo sumnjivo što ovi imaju toliko pošiljki za Kinu. Ispada da ni Apple servis ne zna da li je u njihovom uređaju originalan hardver ili neka kopija.
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 19:20 ] @
mjanjic:"A ako si kupio kućište od Mac-a i u njega upakovao neku ploču i druge komponente koje nisu Apple-approved hardver, šta onda?"

Nesto ne vidim da neko prodaje kucista od Apple kompova. Imas mini/iMac u koji tesko da ce ici neka genericka ploca i macbook
gde mozda moze, ali zna se kako ide sa delovima za laptopove. Ali ko ce ti tako nesto prodati...
[ nkrgovic @ 11.04.2019. 19:27 ] @
Citat:
mjanjic:
A ako si kupio kućište od Mac-a i u njega upakovao neku ploču i druge komponente koje nisu Apple-approved hardver, šta onda? Ko će da vidi da tvoj računar nije i iznutra Apple?
Prevariše njihov servis u SAD za 1500 telefona tako što su im kopije vraćali kao da su originali sa kvarom i servis im uredno davao nove originale, koje su potom slali u Kinu. I ne bi ih Apple ni uhvatio, da državnim organima nije bilo sumnjivo što ovi imaju toliko pošiljki za Kinu. Ispada da ni Apple servis ne zna da li je u njihovom uređaju originalan hardver ili neka kopija.

Ovo je druga prica. Ako kupis kuciste od G4 tower-a, pa ti se pokvari, ti imas pravo da ga popravis. Tu onda zakon stiti tebe, Apple trazi orginal hardver, koji ti imas, samo se pokvario - pa si ga popravio. To je potpuno druga prica - onda imas nekog osnova da kazes "ali ja sam sve po pravilima uradio". To je, nezvanicno, jedan od vecih razloga zasto Apple vise ne prodaje Tower kucista. :) Pravo da popravis svoj racunar je ozbiljna prica o kojoj se vode ozbiljne bitke u vise zemalja - i to je mnogo ozbiljnija prica.

Ali ako samo skines, ili kupis negde USB, instaliras i zamisljas da na to imas pravo... pa rekao ti je Bane, i Apple ima pravo da pozove poresku. A ona ima pravo da pregleda sve i da te kazni. Onda ti mozes da povedes upravni spor, ali taj spor ne odlaze naplatu kazne i izvrsenje resenja inspekcije. :D Takodje, jako puno srece u tome da ti dokazujes da poreska ne zna zakon. Nece te oni kazniti sto krsis zakon o autorksim pravima, vec nesto drugo - nesto na sta imaju pravo.

Opet, tvoje pare, tvoj zivot, slobodno ti to radi, pa kad poreska proveri ti slobodno njima objasni. Kupio si USB na amazonu, mora da je legalno.... Dobices u resenju poreske i to po kom te osnovu kaznjavaju i sve. :)
[ bojan_bozovic @ 11.04.2019. 19:28 ] @
@Branimir
Moze da se prepravi kuciste za stari Power Mac da primi ATX PC plocu, pa pitanje ima smisla.
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 19:32 ] @
Pitanje je bilo:
Citat:
Da li postoji legalan način da se nabavi primerak OS X operativnog sistema i instalira i koristi na hardveru koji nije Apple-ov?


Odgovor je svakako ne. To sa Power Mac-om pije vodu samo ako ces da se upustas u to, a po meni doci do Power Maca podrazumeva da
ces ga prvo kupiti, pa onda izvaditi delove i staviti nove ;)
[ bojan_bozovic @ 11.04.2019. 19:37 ] @
Svakako da vlasnik Power Maca moze da stavi PC plocu u njega, dolazimo medjutim do pitanja da li je to i dalje Apple Mac ili ne, kad vec moze da koristi i Mac OS X?
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 20:18 ] @
Mislim da smo otisli daleko sa teoretisanjem....
Ono sto je sigurno to je da nikakvu podrsku od Apple-a neces dobiti niti garanciju da to treba da radi
u slucaju da ne radi. A zadnji power mac je prozveden 2006 godine. Znaci pre 13 godina.
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 20:39 ] @
Branimire,

Poreska inspekcija radi po yakonu, ne verovao ti u to ili da. Nije ona Apple-ov duh iz čarobne lampe da mu ispunjava želje. Poreska inspekcija sprovodi Zakon. Ako nisi prekršio nikakve pravne norme, onda ništa.

Kršenje ugovora je predmet Zakona o obligacionim odnosima. Ako potpišem da sam u obavezi da se ubijem nakon mesec dana korišćenja nekog programa, zatim koristim taj program mesec dana i ne ubijem se, nevin sam. Niko me ne može tužiti nipokakvom osnovu.

Jednostavno, pravne norme mi garantuju pravo na život i tog se prava ne mogu odreći nikakvim ugovorom. To se jednostavno ne može tražiti od mene.

Zašto je recimo neovlašćeno umnožavanje i širenje Windows-a nezakonito? Pa, samo zato što su te radnje zabranjene bez izričite dozvole autora. Da nema te zabrane, ništa tu ne bi bilo nezakonito. To je jedini zakonski osnov po kome Microsoft može tome da se suprotstavlja.

E, pa, smeštanje zakonito nabavljenog programa u memoriju računara i njegovo puštanje u rad su dozvoljeni Zakonom. Gde piše da se tog prava mogu odreći ugovorom?
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 20:45 ] @
Ti si zaista nerazuman covek. Lepo je navedeno sve stavku po stavku cak sam i sa sajta poreske inspekcije naveo
Citat:

Ukoliko nosilac autorskih prava ili organizacija koja ga zastupa, pravno ili fizičko lice ili anonimno lice podnese zahtev za prestup ili predstavku za kontrolu kršenja prava intelektualne svojine na računarske programe i baze podataka, Poreska uprava postupa po zahtevu u skladu sa Zakonom o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine i Zakonom o inspekcijskom nadzoru.


Sta ti tu nije jasno?
[ mjanjic @ 11.04.2019. 20:46 ] @
Da, samo što je G4 koristio Power PC, a Apple je tek kasnije prešao na Intel platformu, pa se dalje postavlja pitanje da li je ta "popravka" stavljanjem Intel x86/x64 kompatibilne ploče i Intel procesora zakonom dozvoljena ili bi taj neko morao ipak da traži ploču za PowerPC procesor?

Mada, ima zemalja u kojima je i blok motora auta rezervni deo, a u gubernijama kao Srbija za regularnu zamenu bloka motora je veća papirološka peripetija nego kupovina stana (sa svom papirologijom, katastrom i svime da 100% budete sigurni sa kupovinom).
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 21:16 ] @
Citat:
Ukoliko nosilac autorskih prava ili organizacija koja ga zastupa, pravno ili fizičko lice ili anonimno lice podnese zahtev za prestup ili predstavku za kontrolu kršenja prava intelektualne svojine na računarske programe i baze podataka, Poreska uprava postupa po zahtevu u skladu sa Zakonom o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine i Zakonom o inspekcijskom nadzoru.


Dakle, ako nema prestupa, niti kršenja prava intelektualne svojine, onda ništa. Prestupi i prava intelektualne svojine su definisani Zakonom, koji donosi Narodna skupština.

Dakle, ne može mene Apple, niti bilo ko drugi da prijavljuje što prdim, jer prdenje nije zabranjeno, već samo po osnovu kršenja neke važeće pravne norme, ako je to slučaj. Ako nije, onda ništa. Ne može "što je babi milo, to joj se i snilo".
[ Branimir Maksimovic @ 11.04.2019. 21:21 ] @
"Dakle, ako nema prestupa, niti kršenja prava intelektualne svojine, onda ništa."

Dakle ti si neverovatan ;p
I rest my case...
[ Nedeljko @ 11.04.2019. 21:51 ] @
Stvarno ne znam šta da ti kažem. Prestupi i prava nisu "što je babi milo, to joj se i snilo", nego se definišu Zakonima koje donosi Narodna skupština.

Biće da si ti neverovatan.
[ alimamnekolikokuća @ 11.04.2019. 23:33 ] @
Ja takodje smatram da je ovaj slučaj
pre u domenu obligacionih odnosa nego autorskih prava.
Odnosno ako instalirate softver na neki računar koji nije obuhvaćen ugovorom
mogu vam ukinuti garanciju u slučaju nekog kvara.
[ Zlatni_bg @ 12.04.2019. 01:21 ] @
Upravo to.

EULA.
[ ademare @ 12.04.2019. 01:40 ] @
O tome sam pisao na prosloj strani . Ne moze se instalirati OS , a da se korisnik ne slozi sa uslovima , koje Apple , navodi tzv. Disclaimer .

To po svakom , pa i po nasem zakonodavstvu predstavlja punovazni Ugovor .

Tako da ko prekrsi ugovor , ne bi potpadao po zakon o autorskim pravima , vec bi mogao da odgovara za krsenje Ugovora na koji je pristao !

Prica o starom kucistu G4 ili starijem , ne pije vodu , jer G4 kompjuteri ne podrzavaju nove verzije OS X . Da bi OS X najnoviji mogao da se instalira , Apple kompjuter mora da ima procesor koji podrzava SSE 4.1 naredbe .
[ bojan_bozovic @ 12.04.2019. 06:44 ] @
Citat:
Prica o starom kucistu G4 ili starijem , ne pije vodu , jer G4 kompjuteri ne podrzavaju nove verzije OS X . Da bi OS X najnoviji mogao da se instalira , Apple kompjuter mora da ima procesor koji podrzava SSE 4.1 naredbe .


Upravo tako. Kupim Power Mac i legalni OSX za Intel, ko moze da me spreci da nadogradim Power Mac PC hardverom iz 2019 i poteram OS X? To je sve legalno kupljeno.
[ nkrgovic @ 12.04.2019. 08:21 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Upravo tako. Kupim Power Mac i legalni OSX za Intel, ko moze da me spreci da nadogradim Power Mac PC hardverom iz 2019 i poteram OS X? To je sve legalno kupljeno.

To jeste tacno, i to je loophole koji neki koriste. Doduse takvih je malo, i uglavnom su hobisti, jer komercijalni entiteti ne zele Mac OS "da bi imali Mac OS", vec da bi koristili neki softver. Za komercijalne korisnike nedostatak podrske je dovoljan da to ne rade.

Takav loophole za par hobista je dovoljan da budu "pokriveni" u zemljama koje imaju jaku drzavu, a da mogu da se igraju, eventualno za developera u Bangladesu koji nema novca za bolje a krece sa karijerom... Graficki studio koji hoce da vrti Adobe CC nece da gubi zivce sa time, njima treba podrska. O developeru u US necu da pocinjem - i kod nas brdo developera nosi MacBook jer im je zgodno.
Citat:
Nedeljko: Stvarno ne znam šta da ti kažem. Prestupi i prava nisu "što je babi milo, to joj se i snilo", nego se definišu Zakonima koje donosi Narodna skupština.

Bane ti je naveo jasne citate iz nasih propisa. Ali ti si procitao jedan clan jednog zakona i ponavljs ga "ad nauseam", uz pricu da je to zakon i da ti ne znas nijedan koji kaze suprotno...

Sta ti, zapravo, hoces i zasto to radis na forumu?
[ Nedeljko @ 12.04.2019. 11:27 ] @
Citat:
nkrgovic: Bane ti je naveo jasne citate iz nasih propisa. Ali ti si procitao jedan clan jednog zakona i ponavljs ga "ad nauseam", uz pricu da je to zakon i da ti ne znas nijedan koji kaze suprotno...


Rekao bih da sam na taj Banetov odgovor odgovorio, ali na moj odgovor nije odgovoreno. Dakle,

U citatu se govori o suzbijanju prekršaja i kršenja prava, a prava niko, pa ni Apple ne može sebi da izmišlja, već ih definiše zakonodavno telo koje se zove Narodna skupština. Niko nije osporavao da postoje organi koji se time bave i mere koje se odnose na to. Ono što ti i Bane ne shvatate je da ti organi sprovode važeće norme - Ustav, zakone i podzakonske akte, a ne ono što nekome padne na pamet.

Citat:
nkrgovic: Sta ti, zapravo, hoces i zasto to radis na forumu?


Neverovatno šta čitam.

Hoću ozbiljan odgovor na postavljeno pitanje, a to znači

1. Da oni koji imaju iskustva sa tehničkom procedurom instalacije macOS-a na hardveru koji nije Apple-ov, opišu pojedinosti koje mogu imati pravni karakter.

2. Da se ispita da li je to legalno. Idealno bi bilo da neki pravnik odgovori uzimajući u obzir opise iz tačke 1. Ako nema pravnika, opet što ozbiljniji odgovor.

Ovo što ti i Bane pišete (da su prava ono što Apple napiše da su prava) je, da izvinete, nivo nekoga ko nije završio osnovnu školu. EULA se zasniva upravo na zakonskoj zabrani činjenja određenih radnji bez izričite dozvole autora i naravno, na Zakonu o obligacionim odnosima.

Citat:
alimamnekolikokuća: Ja takodje smatram da je ovaj slučaj
pre u domenu obligacionih odnosa nego autorskih prava.
Odnosno ako instalirate softver na neki računar koji nije obuhvaćen ugovorom
mogu vam ukinuti garanciju u slučaju nekog kvara.


U redu, ali korisnika ne zanima garancija.

Citat:
ademare: O tome sam pisao na prosloj strani . Ne moze se instalirati OS, a da se korisnik ne slozi sa uslovima, koje Apple, navodi tzv. Disclaimer.

To po svakom, pa i po nasem zakonodavstvu predstavlja punovazni Ugovor .

Tako da ko prekrsi ugovor, ne bi potpadao po zakon o autorskim pravima, vec bi mogao da odgovara za krsenje Ugovora na koji je pristao!


1. Ugovorom se ne možeš odreći svakog prava. Nekih možeš, a nekih ne. Ukoliko ugovor nije u skladu sa važećim normama, u tom delu se primenjuju norme, a ne ugovor.

2. Kršenjem ugovora u delu u kome se ugovor ne kosi sa važećim normama kršiš Zakon o obligacionim odnosima.

3. Da li je klik na "accept" prihvatanje ponude?

Citat:
Zakon o obligacionim odnosima

Prihvatanje ponude

Član 39

(1) Ponuda je prihvaćena kad ponudilac primi izjavu ponuđenog da prihvata ponudu.

(2) Ponuda je prihvaćena i kad ponuđeni pošalje stvar ili plati cenu, kao i kad učini neku drugu radnju koja se, na osnovu ponude, prakse utvrđene između zainteresovanih strana ili običaja, može smatrati kao izjava o prihvatanju.

(3) Prihvatanje se može opozvati ako ponudilac primi izjavu o opozivanju pre izjave o prihvatanju ili istovremeno sa njom.


Verovatno jeste na osnovu povučenog.

Ipak, nije odgovoreno na pitanja:

Ako mi zakon kaže da imam neko pravo, a ugovor koji sam potpisao kaže da nemam, šta onda? Naravno, zakon nadjačava bilo kakav ugovor, a pitanje je samo da li za dato pravo zakon dopušta odricanje od tog prava ugovorom. Ukoliko to nije slučaj, ugovor je nadjačan zakonom.
[ Miroslav Jeftić @ 12.04.2019. 11:36 ] @
Citat:
Nedeljko: Neverovatno šta čitam.

Hoću ozbiljan odgovor na postavljeno pitanje, a to znači

1. Da oni koji imaju iskustva sa tehničkom procedurom instalacije macOS-a na hardveru koji nije Apple-ov, opišu pojedinosti koje mogu imati pravni karakter.

2. Da se ispita da li je to legalno. Idealno bi bilo da neki pravnik odgovori uzimajući u obzir opise iz tačke 1. Ako nema pravnika, opet što ozbiljniji odgovor.


Ala si ga zakomplikovao. Ako ti je stvarno bitno, odeš do poreske i konsultuješ sa inspektorom i kraj priče. Na primer, u vezi s Windowsom, ima sigurno gomila tema u vezi sa onim nalepnicama i verovatno u uputstvu negde stoji gde se i kako lepe na kućište, da se ne smeju odlepljivati ni prenositi, da se ne sme menjati matična ploča i blablabla, meni kad su bili u kontroli zanimale su ih fakture gde se vidi kada je i koliko Windowsa kupljeno, nalepnice niko nije ni pogledao (mada su sve po propisu zalepljene).

Uzgred,

Citat:
Nedeljko:
Dakle, ne može mene Apple, niti bilo ko drugi da prijavljuje


Inspekcija postupa i po službenoj dužnosti, ne mora niko da te prijavi.
[ Nedeljko @ 12.04.2019. 12:14 ] @
Ovo što si poslednje napisao je izvučeno iz konteksta. Treba videti celu rečenicu.

Ne može me niko prijavljivati za nešto što nije zabranjeno. Za prijavu mora da postoji pravni osnov, što znači prekršen taj član Ustava/zakona/podzakonskog akta. Svime ostalim se nadležni organi ne bave, ni po službenoj dužnosti, ni na osnovu prijave.
[ Miroslav Jeftić @ 12.04.2019. 12:24 ] @
Bave se još kako:

Citat:
Poreska uprava donosi Godišnji plan kontrole koji se zasniva na proceni značaja i rizika poreskih obveznika sa aspekta korišćenja legalnog sofvera. Na osnovu odabranih kriterijuma za analizu rizika vrši se selekcija poreskih obveznika za kontrolu i planiraju i donose mesečni planovi kontrole.


http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/o-nama/softver/legalnost.html
[ Nedeljko @ 12.04.2019. 13:09 ] @
Čime se bave? Delima koja nisu protivpravna? Neće biti. U citiranom članku pročitaj prvu rečenicu:

Citat:
Kontrola legalnosti softvera

Zakonski osnov, uloga i nadležnost Poreske uprave - Prava intelektualne svojine na računarske programe (softvere) i baze podataka uređena su Zakonom o autorskim i srodnim pravima („Sl.glasnik RS“br. 104/2009, 99/2011, 119/2012, 29/2016), čija je primena predmet Zakona o posebnim ovlašćenjima radi efikasne zaštite prava intelektualne svojine („Sl.glasnik RS“br. 46/06, 104/09) i Zakona o inspekcijskom nadzoru („Sl.glasnik RS“, br 36/15).


Crveno - čime su uređena prava intelektualne svojine na računarske programe (software) i baze podataka.

Plavo - šta je predmet rada nadležnih organa.

Čak i da to nigde ne piše, to je nešto što bi morao da zna svako ko je završio barem osnovnu školu.

Ako nisi prekršio nijedan član Ustava/zakona/podzakonskog akta, nevin si. I dalje si podložan inspekciji. Međutim, u tom slučaju inspekcija može samo da konstatuje da je sve u redu.
[ Miroslav Jeftić @ 12.04.2019. 13:23 ] @
Pa rekao si da se bave isključivo prijavama što nije tačno, kontroliše se i po prijavi i bez prijave. Ja se ne bih uzdao tek tako u svoje znanje zakona ako nisam pravnik i da tu "nema ništa", zato bih se radije konsultovao s njima ako je bitno, tj. ako ovo nije samo neka filozofska rasprava bez praktične primene.
[ Nedeljko @ 12.04.2019. 14:05 ] @
Nisam napisao da se bave samo prijavama, već da se bave isključivo kršenjima Ustava, zakona i podzakonskih akata. Dokle god nije prekršen nijedan član Ustava, zakona i podzakonskih akata, nema ni krivice, a samim tim ni pravnih posledica. Bio neko kontrolisan ili ne, u tom slučaju rezultat mora biti isti.

Da, ovo je filozofska rasprava. Pomenuti član se navodi u delu "Ograničenje autorskih prava". Živo me zanima da li neki tamo Apple može da zeza zakon - u zakonu stoji jedno, ali Apple nađe mehanizme za suprotno.
[ mjanjic @ 12.04.2019. 14:55 ] @
Aman ljudi, možeš da napraviš/sklepaš kućište na koje ćeš staviti Apple logo, mislite da onaj iz poreske zna ili razume da to nije brendiran Apple računar?
Pa kad je uvezen prvi primerak iMac-a sa CRT ekranom, za potrebe jednog računarskog časopisa (PC Press ili već koji), carinicima nikako nisu mogli da objasne da to nije samo monitor, već kompletan računar - oni uporno pitali gde je kućište računara!
Ima li onih koji misle da su ovi iz poreske po tom pitanju stručniji?

Takođe, oni pojma nemaju ni koje procesore ni koju platformu koristi Apple, a možete imati račun i iz 2003. godine da ste kupili računar, a i dalje ga koristite - da li je na njemu originalan OS ili je najnovija verzija, pri čemu ste u kućište ugurali x86/x64 ploču i nešto "hakovali" da biste instalirali OS X, to je vaša stvar, ako imate račun da ste kupili računar (i eventualno OS, mada on dolazi uz računar, mislim na originalan OS, i to lepo piše na računu).


Ja se pitam šta ako Apple otkrije da sa non-Apple računara koristite njihove servise i sl., pa vas prijavi državnim organima, i onda inspektori dođu u vašu firmu, po kom zakonu mogu da vas pravno terete, i da li se u Srbiji uzima Apple EULA kao pravni dokument na osnovu koga mogu prekršajno da vas terete?
[ ademare @ 12.04.2019. 15:01 ] @
Citat:
Nedeljko:
Nisam napisao da se bave samo prijavama, već da se bave isključivo kršenjima Ustava, zakona i podzakonskih akata.


Ma da kako da ne. Poreska inspekcija , posebno kontrolise postovanje Ustava

Koliki je broj uredjaja , koje kontrolise poreska Inspekcija sa OS X ? Verovatno na nivou Statisticke greske !

Poreski inspektori , ako nekada i nalete na OS X , tesko da su obuceni i snabdeveni potrebnim softwerom , za utvrdjivanje legalnosti OS X .

Ali to sto oni ne znaju ili nemaju opremu , Ne znaci da je to legalno !

Jer vrati se na Temu ! Nije tema , da li ce te neko Kazniti , uhapsiti itd. nego da li je Legalno ili ne !

Kada bi svako ko uradi neku nelegalnu stvar bio Kaznjen, niko ne bi ni radio Nelegalne stvari !

[ Branimir Maksimovic @ 12.04.2019. 15:05 ] @
Citat:
Ja se pitam šta ako Apple otkrije da sa non-Apple računara koristite njihove servise i sl., pa vas prijavi državnim organima, i onda inspektori dođu u vašu firmu, po kom zakonu mogu da vas pravno terete, i da li se u Srbiji uzima Apple EULA kao pravni dokument na osnovu koga mogu prekršajno da vas terete?


Veruj mi ako znaju sta je Apple, a verovatno znaju, znaju i da je nelegalno instalirati na non Apple racunare. Mislim nije Apple neka beznacajna firma i to.
A zakon po kom se resavaju licnencni problemi sam vise puta naveo citirajuci sajt poreske uprave... no ne vidim ovde poentu posto i da stavis OSX/macOS
na PC nema nikakve garancije niti podrske, vise ti se isplati da stavis Linux ili cak SunOS u vidu OpenIndiane, a tu je i FreeBSD.
I na kraju lepo platis Windows licecnu pa teras softver koji zelis da koristis...
[ Branimir Maksimovic @ 12.04.2019. 15:07 ] @
Citat:
Poreski inspektori , ako nekada i nalete na OS X , tesko da su obuceni i snabdeveni potrebnim softwerom , za utvrdjivanje legalnosti OS X .

Ako se Apple zainati moze dati instrukcije kako se otkriva i sve sto je potrebno za to. Izmedju ostalog niko nije procitao dati zakon, pa ne znate.
[ alimamnekolikokuća @ 12.04.2019. 15:43 ] @
Ama ljudi, ovde treba razlikovati prava i obaveze kupaca i prava i obaveze poreskih obveznika.
Definitivno nije reč o kršenju autorskih prava (nema umnožavanja, nema kopiranja, nema reemisije...).
Ako je nešto propisala poreska onda to važi za poreske obveznike.
Kad kupac plati porez onda nema ništa sa poreskom upravom.

U slučaju da ste legalno kupili softver (u čiju cenu je uračunat i porez)
onda važi Zakon o zaštiti potrošača
A Zakon o zaštiti potrošača je jasan:
ne može se uslovljavati roba/usluga kupovinom druge robe/usluge.
To je tako u Srbijici, ne znam kako je u Bagladešu ali nije ni bitno.
Takodje, kad Apple prodaje u Srbijici onda ne može dobiti prava koja važe u Bangladešu inače je slobodan da ne izlazi iz Bangladeša.

Sve što može da uradi Apple to je kad ga nazovete i tražite tehničku podršku
a oni vas otresu "nije naša mašina" i zalupe telefon!
Tj. to što oni navedu frazu poput "mora se instalirati na tu i tu mašinu"
znači da se oslobadjaju obaveze o pravilnom funkcionisanju softvera.

Nešto više im ne sledi direktno ni po kojem zakonu.
Odnosno, ako vas tuže onda će to morati DEEEEBELO da obrazlože
ali neće moći bez obrazloženja da se pozovu na neki zakon
dok vi kao kupac možete samo da kažete "ZZP Član 26".
Tada Apple mora da dokaže "majke nam nismo uslovljavali"

[ Nedeljko @ 12.04.2019. 16:35 ] @
Citat:
ademare: Jer vrati se na Temu ! Nije tema , da li ce te neko Kazniti , uhapsiti itd. nego da li je Legalno ili ne !

Tačno, tema je da li je legalno ili ne, a ne da li bi neko bio uhvaćen i u slučaju hvatanja kažnjen.

Ja se držim teme. Nijednom nisam odstupio od nje. Neki drugi diskutanti su skretali temu na ovo drugo.

Dakle, tema je da li je legalno ili nelegalno i zašto.

Citat:
Branimir Maksimovic: Veruj mi ako znaju sta je Apple, a verovatno znaju, znaju i da je nelegalno instalirati na non Apple racunare.


Mene zanima na osnovu čega je nelegalno. Postavio sam ključna pitanja.

Da li se ugovorom može odreći prava koje daje član 47 Zakona o autorskom i srodnim pravima? Ako ne može, već lice to pravo ima čak i u slučaju da je potpisalo odricanje od tog prava, onda je taj deo licence ništavan kao suprotan Zakonu o autorskom i srodnim pravima.

Citat:
Branimir Maksimovic: Ako se Apple zainati moze dati instrukcije kako se otkriva i sve sto je potrebno za to. Izmedju ostalog niko nije procitao dati zakon, pa ne znate.


Hajde, citiraj zakon, ali ne ofrlje kao prethodni put. Naravno da nadležni organi mogu da te proveravaju i kažnjavaju ako kršiš neki član Ustava, nekog zakona ili nekog podzakonskog akta. To nije sporno. Pitanje je samo koji se to član Ustava/nekog zakona/nekog podzakonskog akta krši hakintošem i da li se zaista krši.

@alimamnekolikokuca

Proverom poštovanja autorskih prava se kod nas bave upravo poreski inspektori.
[ alimamnekolikokuća @ 12.04.2019. 17:00 ] @
Citat:
Nedeljko

Proverom poštovanja autorskih prava se kod nas bave upravo poreski inspektori.

Ja sam mislio da ti hoćeš lično za sebe da izvršiš instalaciju.
[ ademare @ 12.04.2019. 18:01 ] @
Zakon o zastiti potrosaca nema veze sa ovim, jer OS ne bi bio kupljen u Srbiji , vec preko neta , bilo direktno od Appla , bilo preko Amazona , USA . U svakom slucaju van teritorije Srbije pa samim tim zakon o zastiti potrosaca , nema nikakvu validnost .

Naravno da kako Branko kaze Apple moze da se zainati . Ali mi smo za njega totalno nezanimljivo i beznacajno trziste . Ako jednog dana resi da zatrazi postovanje svojih prava , Apple ce da pokrene postupke , za sada ih to ne zanima .

Apple moze da pokrene spor ako hoce i na teritoriji USA gde je i izvrsena prodaja , tako da nikakvi zakoni Srbije ne bi tada bili validni nego samo USA . To je naravno samo teoretski .

Jedino je jos ovde ostalo sporno , da li Ugovorom, moze da bude nesto predvidjeno u smislo koriscenja , a sta eventualno neki drugi zakon , omogucava ?

Tu bi svakako odlucivao sud i cenio sve argumente , za i protiv . Tesko je reci sa 100 % sigurnoscu da bi sud presudio u takvom slucaju ovako ili onako .

Sada je na primer aktuelan Spor izmedju SOKOJ-a i SBB-a . I tu je SOKOJ tuzio SBB i izgubio na svim sudskim instancama ! O cemu se radi ?

Potpisali su ugovor , stetan po SOKOJ , gde je predvidjeno da jedino validne podatke o broju korisnika usluga SBB-a , moze da , da sam SBB ?!

SBB je dao Falsifikovane , lazne podatke , po kojima ima duplo manje korisnika , nego sto ima , i uplatio duplo manju sumu na ime obaveza !

SOKOJ ih je tuzio i izgubio . Iako bi na prvi pogled trebao glatko da ih dobije , nije bilo tako . Jer su sami potpisali ugovor , tj. odgovorno lice , koje vise ne obavlja tu funkciju .
[ alimamnekolikokuća @ 12.04.2019. 21:31 ] @
Ja mislim da Nedeljko treba da presavije tabak
od slova do slova da napiše šta hoće
i da prošeta do Save Maškovića 3-5.

Pita ih kolika je taksa, uplati
i traži mišljenje Poreske uprave.

Zbog konstruktivnog doprinosa
kad dobije pisan odgovor
neka nam ukratko prepriča najbitnije.
[ Nedeljko @ 13.04.2019. 09:39 ] @
Poreska uprava ne zna tehničke pojedinosti oko instalacije. To treba da nam kaže tuxserbia. Dakle, tačan postupak. Onda poreska uprava može da kaže da li se time krši neka pravna norma.
[ tuxserbia @ 13.04.2019. 10:37 ] @
Drage volje, ako ne kršim pravila foruma.
[ alimamnekolikokuća @ 13.04.2019. 11:01 ] @
Uf, ovo postaje sve zanimljivije.
Mislio sam da Nedeljko zna da izvrši hakintošizaciju
a ispade da na forumu ne sme ni da se priča bez pismene dozvole Apple-a
koja (dozvola) naravno ne može da se dobije.

U tom smislu baš me zanima sličan problem hakovanja:
Postoje mnogi forumi na kojima se objavljuju ključevi
za gledanje zaštićenih TV kanala.
Karticu za dekodiranje van države ne možete legalno kupiti.
Na primer ne možete kupiti karticu van Italije da gledate njihove kanale.
Kako ti forumi ("isključivo u edukativne svrhe") opstaju
iako TV kuće sigurno imaju novaca da ih uguše?
[ tuxserbia @ 13.04.2019. 13:51 ] @
Ovde već postoji tema

http://www.elitesecurity.org/p3890616
[ Branimir Maksimovic @ 13.04.2019. 13:57 ] @
Nesto mi ne izgleda da je to Apple instalacija bez izmena....
[ tuxserbia @ 13.04.2019. 14:50 ] @
https://m.facebook.com/public/Kip-Thorne

https://mobile.twitter.com/kipthorne

https://www.instagram.com/kipthorne/

Bolje?
[ Branimir Maksimovic @ 13.04.2019. 14:56 ] @
Daleko.
[ Nedeljko @ 13.04.2019. 18:15 ] @
Ne trebaju ovde nikakvi krekovi. Treba samo opis koji je pravno relevantan.

Recimo, ako se koristi neki program koji nije apple-ov da generiše ključeve, onda se tako kaže. Ne mora da se napiše koji program za generisanje ključeva, niti gde se nalazi.

Možeš li sad da opišeš postupak?
[ Branimir Maksimovic @ 13.04.2019. 18:16 ] @
Nedeljko, imas postupak na linkovanom threadu sa ovog foruma.... tux je bio dobar pa poslao.
[ Nedeljko @ 13.04.2019. 18:30 ] @
Ovo mi ne liči na legalnu proceduru.

Problem je u načinu nabavljanja instalacije.

Ako se kopira sa nekog računara, to je nelegalno nabavljena kopija. Ako se sa Apple-ovog sajta skidaju fajlovi, koji se nekako pakuju u instalaciju, nisam siguran da je to namensko korišćenje preuzetih programa.

Ako postoji više pravnih mogućnosti, onda se sudi u korist optuženog. Međutim...

Dakle, zakon može da propiše jedno, a da firma zezne državu tehničkim merama i postigne pravni efekat suprotan od duha zakona.

Suštinski gledano, ovde je Apple "haker".
[ Branimir Maksimovic @ 13.04.2019. 18:41 ] @
Pa Apple uopste ne predvidja instalaciju na komp koji vec nema OSX/macOS, zato sto to dolazi vec preinistalirano. Ono sto oni nude su zapravo apgrejdi sa postojeceg OSX/macOS.
[ tuxserbia @ 13.04.2019. 19:45 ] @
Ako praviš instalacioni USB disk na originalnom mac kompjuteru, potpuno je legalno. Ako imaš više kompjutera da ažuriraš, da ne bi skidao na svakom.
Ja sam i dalje mišljenja da hack nije legalan, baš zbog prihvatanja uslova korišćenja, ali nema nikakve izmene originalnog appletovog koda, ni jedan bajt i bit se ne menja. Samo se našminka postojeći kompjuter da "liči" na neki mac model. Na kraju, za probu može da se iskoristi VMWare player, linux ili win verzija, svejedno.
[ Branimir Maksimovic @ 13.04.2019. 19:56 ] @
"ali nema nikakve izmene originalnog appletovog koda, ni jedan bajt i bit se ne menja. Samo se našminka postojeći kompjuter da "liči" na neki mac model"

Tj skidas Apple-ovu zastitu ma kako slaba bila... sto opet podleze zakonu koji sam naveo.
[ tuxserbia @ 13.04.2019. 21:03 ] @
Sad zezaš?!?
Ne skidam njihovu zaštitu. Ne menjam njihov kod. "Samo" im predstavljam drugačiji "BIOS" od postojećeg.
Mislim, to sam morao da radim i tamo neke 2004-05 sa prvim amd64, jer nije hteo linux ni da se pokrene.

A ja od starta kažem da nije legalno.
[ bojan_bozovic @ 14.04.2019. 05:58 ] @
Evo sta je potrebno da se instalira High Sierra na VirtualBox, da se sam VirtualBox podesi da glumi original Apple Hardware. Ja sam siguran da tako moze i virtualizacija na golom hardveru. Nista ne mora da se menja u sam image od OSX, pa je, samim tim, to originalan, neizmenjen kod. A i kad bi bio menjan, sve bi se to uklapalo u dozvoljeni reverse engineering, pod uslovom da zakon daje pravo da se instalira OSX, sto smo vec videli da moze ako se kupi Power Mac, i u njega stavi moderni PC hardver. To i predstavlja odgovor na pitanje da li je Hackintosh legalan.
[ Ivan Dimkovic @ 14.04.2019. 09:49 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
"ali nema nikakve izmene originalnog appletovog koda, ni jedan bajt i bit se ne menja. Samo se našminka postojeći kompjuter da "liči" na neki mac model"

Tj skidas Apple-ovu zastitu ma kako slaba bila... sto opet podleze zakonu koji sam naveo.


Ako srpski drzavljanin i legalno si dosao do instalacije OS X-a i zaobilazenje zastite obavio na teritoriji Srbije, mislim da ce Apple imati veliki problem da te juri.

Srpski zakon o zastiti autorskih prava ne poznaje (za sad) zaobilazenje tehnickih metoda zastite.

Uzgred, zaobilazenje ne znaci i "skidanje" vec, zaobilazenje. Irelevantno je da li se to radi izmenom koda ili izmenom aparata koji izvrsava kod.

Jedino ako bi te Apple tuzio nekom stranom sudu, ali za to bi morali imati razlog, ako nista nisi radio na teritoriji za koju je sud nadlezan tesko da bi prihvatili da cuju slucaj.

Cela ova prica ce postati teorija kada Apple bude ukinuo podrsku za poslednju masinu bez T2 zastite, sto ce se desiti za nekoliko godina. Sasvim sigurno da ce tad OS X moci da trci samo na (hardverski) kriptografski proverenoj platformi. Ne bi me cudilo da Apple spusti kljucne module za rad OS-a u sam cip. Cip nece dozvoljavati nista sto nije kriptografski potpisano Apple-ovim kljucem, a sam OS ce se oslanjati na odgovore DRM cipa.
[ Branimir Maksimovic @ 14.04.2019. 09:59 ] @
Iz: https://www.paragraf.rs/propis...ava_intelektualne_svojine.html
Citat:
(6) roba koja je prevashodno projektovana, napravljena, prilagođena ili je njena svrha da omogući izbegavanje, zaobilaženje ili uklanjanje tehnološke mere, uređaja ili njegovog sastavnog dela čija je svrha da spreči ili ograniči pojedine radnje u odnosu na predmet zaštite a koje nosilac prava nije odobrio;


Dakle nisi u pravu, hakovanje je pokriveno zakonom...
[ Ivan Dimkovic @ 14.04.2019. 10:20 ] @
Moja greska, mislim da sam gledao stariju verziju zakona onda kad sam ovo propustio.

U tom slucaju, cak i bez izbene OSX instalacije korisnik koristi nedozvoljen uredjaj (cija je svrha zaobilazenje tehnoloske mere zastite), cak i ako je u pitanju "samo" patch VMWare-a npr.

[ Nedeljko @ 14.04.2019. 13:33 ] @
Ivane, promašio si temu.

Pročitaj član 47 zakona o autorskom i srodnim pravima koji sam citirao.

Taj član dozvoljava licu koje je na zakonit način pribavilo primerak programa da ga radi sopstvenog namenskog korišćenja bez dozvole autora i bez plaćanja autorske nadoknade smešta program u memoriju računara i pušta ga u rad.

1) To znači da Apple nema pravo da to ograničava samo na svoj hardver.

2) To znači da se zaobilaženjem tehničkih prepreka ne krše Apple-ova autorska prava jer prema 1) to nije Apple-ovo autorsko pravo.

3) Nekih se prava nije moguće odreći ugovorom. Ako je ovo pravo takvo, onda je svejedno šta piše u licenci.

4) Zaobilaženje tehničkih mera zaštite je zabranjeno članom 208 Zakona o autorskom i srodnim pravima.

Citat:
Zakon o autorskom i srodnim pravima

Član 208

Pored slučajeva predviđenih odredbom člana 204. ovog zakona, povredu prava predstavlja i:

1) iskorišćavanje bilo kog predmeta zaštite uz upotrebu neovlašćeno umnoženih primeraka tog predmeta zaštite, odnosno na osnovu neovlašćene emisije;

2) držanje u komercijalne svrhe primeraka autorskog dela ili predmeta srodnog prava, ako držalac zna ili ima osnova da zna da je reč o neovlašćeno proizvedenom primerku;

3) proizvodnja, uvoz, stavljanje u promet, prodaja, davanje u zakup, reklamiranje u cilju prodaje ili davanja u zakup ili držanje u komercijalne svrhe uređaja, proizvoda, sastavnih delova, računarskih programa, koji su prevashodno konstruisani, proizvedeni ili prilagođeni da omoguće ili olakšaju zaobilaženje bilo koje efikasne tehnološke mere, i koji nemaju drugu značajniju svrhu osim navedene;

4) zaobilaženje bilo koje efikasne tehnološke mere ili pružanje ili reklamiranje usluge kojom se to omogućava ili olakšava;

5) uklanjanje ili izmena elektronske informacije o pravima, ili stavljanje u promet, uvoz, emitovanje ili na drugi način javno saopštavanje autorskog dela ili predmeta srodnopravne zaštite sa kojeg je elektronska informacija o pravima neovlašćeno uklonjena ili izmenjena, a da pri tom počinilac zna ili ima osnova da zna da time podstiče, omogućuje, olakšava ili prikriva povredu autorskog prava ili srodnog prava.

Izraz "tehnološke mere" u smislu stava 1. ovog člana, označava svaku tehnologiju, uređaj ili deo koji je konstruisan da tokom svoje namenske upotrebe onemogući ili ograniči radnje u vezi sa autorskim delom ili drugim predmetom zaštite, za koje nosilac autorskog ili srodnog prava nije dao saglasnost. Tehnološke mere smatraju se efikasnim kada nosioci prava iz ovog zakona korišćenje svojih autorskih dela ili predmeta srodnih prava ograničavaju putem kontrole pristupa ili putem zaštitnog postupka kao što su enkripcija, deformacija ili druga transformacija autorskog dela ili predmeta srodnog prava ili putem mehanizama za kontrolu umnožavanja kojima se postiže cilj zaštite.

Izraz "informacija o pravima" u smislu stava 1. ovog člana, označava svaku informaciju koja potiče od nosioca prava i koja identifikuje autorsko delo ili predmet srodnopravne zaštite, autora, odnosno nosioca prava, ili informaciju o uslovima korišćenja dela ili predmeta srodnopravne zaštite, ili bilo koji broj ili šifru koja predstavlja takvu informaciju.


Podvučeno: U ovom slučaju, autorsko ili srodno pravo ograničavanja vrste uređaja ne postoji na osnovu člana 47 istog zakona, pa samim tim ne postoji ni nosilac tog prava, pa član 208 nije primenljiv.

Međutim, meni se čini da je nelegalno iz drugih razloga. Apple putem interneta nudi te fajlove, ali ne za namenu ručnog sklapanja instalacije, već za namenu nadogradnje. Prema tome, mislim da ti fajlovi nisu legalno nabavljeni.
[ Nedeljko @ 14.04.2019. 13:39 ] @
Naravoučenije:

Kakav god zakon da donesu zakonodavna tela, Apple-ovi pravnici će naći način da ga hakuju.
[ tuxserbia @ 14.04.2019. 13:44 ] @
https://support.apple.com/en-us/HT201372

Prva dva pasusa
[ Nedeljko @ 14.04.2019. 14:26 ] @
Pitanje je šta je namena toga. Ovo je sve zapetljanije. Izgleda da je neophodna stručna pravna pomoć.

U svakom slučaju, tuxserbia je dao sve potrebne tehničke detalje.
[ alimamnekolikokuća @ 14.04.2019. 15:10 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic

Iz: https://www.paragraf.rs/propis...ava_intelektualne_svojine.html
Citat:
(6) roba koja je prevashodno projektovana, napravljena, prilagođena ili je njena svrha da omogući izbegavanje, zaobilaženje ili uklanjanje tehnološke mere, uređaja ili njegovog sastavnog dela čija je svrha da spreči ili ograniči pojedine radnje u odnosu na predmet zaštite a koje nosilac prava nije odobrio;


Dakle nisi u pravu, hakovanje je pokriveno zakonom...

U smislu onog što je pisao Dimković ne stoji tvoja konstatacija jer iz istog Zakona:
Citat:
(2) Odredbe ovog zakona ne primenjuju se kada roba nije namenjena obavljanju delatnosti, odnosno stavljanju u promet, ni na lične stvari, odnosno na predmete koji su namenjeni isključivo za ličnu upotrebu, osim kada se radi o više istovetnih primeraka iste robe, odnosno predmeta.

Dakle, za sebe lično, tvoja roba radiš šta hoćeš.
To je i logično jer zamisli situaciju sa robotima budućnosti
koji imaju ugradjen kod za ubijanje ljudi
a da ti ne smeš da izmeniš taj kod "zbog autorskih prava"!!!
[ bojan_bozovic @ 14.04.2019. 15:27 ] @
Citat:
To je i logično jer zamisli situaciju sa robotima budućnosti
koji imaju ugradjen kod za ubijanje ljudi
a da ti ne smeš da izmeniš taj kod "zbog autorskih prava"!!!


Za onoga ko radi nezakonitu stvar nema mogucnosti da koristi sud za zastitu autorskih prava, to treba da se zna. Evo ovde je objasnjeno https://en.wikipedia.org/wiki/Ex_turpi_causa_non_oritur_actio
Zamisli da kriminalac tuzi onoga ko se stiti.