[ Nebojsa Milanovic @ 25.04.2019. 10:53 ] @
Ima više tema koje su se ticale/dotakle nekih momenata na berzama ali su stare, možda je pravi trenutak da se otvori nova koja će se baviti aktuelnostima prvenstveno na stranim berzama (NYSE, NASDAQ, DAX), ali i domaćoj u slučaju da bude nekih značajnih događanja.

Baš u poslednjih nekoliko dana su se desila dva značajna događaja, jedan je da su juče američki indeksi NASDAQ i SP500 došli na istorijske maksimume (nakon velikog pada oko Nove godine), što prvi kvartal 2019. čini jednim od najboljih za američku berzu u njenoj istoriji.

Drugi značajan događaj je sa Beogradske berze. Pre neki dan se desila najveća isplata dividendi ikada na Beogradskoj berzi a verovatno i šire, kada je po ugovoru o koncesiji svim akcionarima Aerodroma Beograd (AERO) isplaćena dividenda u vrednosti većoj od vrednosti akcije. To je donelo dividendni prinos od preko 100%, što je teško da je ikada viđeno i u svetskim razmerama.

Čestitam vlasnicima AERO akcija, a i onima koji su kupili američke akcije na nivoima koji su bili oko Nove godine.

[ Nebojsa Milanovic @ 25.04.2019. 16:18 ] @
Evo i konkretnih dnevnih događanja

Na Wall Street-u je trenutno prava ludnica jer su juče i danas počela objavljivanja kvartalnih izveštaja, koji su za sada ipak nešto više pozitivni nego negativni.

Kao pozitivne primere izdvojio bih akcije MSFT i FB koje su daleko probile očekivane vrednosti, naročito FB koga je zbog više raznih afera, tužbi koje su dobijali, itd. u poslednje vreme gušio veliki skepticizam.

Sa druge strane, za sada najdrastičniji negativni primer je TSLA koji je i ovaj put objavio kvartalni gubitak od preko 700 miliona $, ali Musk je u svom stilu ponovio veeelika obećanja za budućnost i po ko zna koji put najavio "brzo veliko povećanja profitabilnosti".

Malopre je o tome izašao članak čak i kod nas:

https://www.b92.net/biz/vesti/...4&dd=25&nav_id=1534844

Po informacijama koje imam i iz razgovora sa relevantnim ljudima kod nas, TSLA je daleko najomiljenija akcija srpskih ulagača (jedan sam od retkih koji je nikada nije kupio, čime sam izazivao čuđenja), a poslednje pozicije su pravili nedavno na ceni od 290-305$.

Danas je vrednost akcije oko 250$, što znači da su TSLA optimisti za sada u gubitku oko 20-25%. Biće zanimljvo videti kako će se situacija odvijati u budućnosti, želim im svu sreću.



[ Nebojsa Milanovic @ 17.05.2019. 14:25 ] @
Za skoro mesec dana od kada sam postavio ovu temu puno stvari se izdešavalo, volatilnost je vrlo velika (neki to zovu šokovi i stresovi), najviše zbog velikih tenzija USA-Kina i potencijalnih posledica na svetsku privredu. Inače, sada je to već standardno a sve je počelo početkom prošle godine, nakon izuzetno mirne i uspešne 2017.

Pomenuo sam da veliki broj ulagača u Srbiji ima TSLA poziciju koja im je često i najveća, pa je veliko interesovanje za ovu hartiju razumljivo.

Pre par nedelja TSLA je bila na oko 250$ a danas je u premarketu oko 220$, što znači da su se gubici većine srpskih ulagača još i povećali.

Evo TSLA grafika za poslednja 3 meseca



Upravo počinje današnji trgovački dan za koji takođe očekujem da će biti u dubokom crvenom zbog sinoćnog, ko zna kog po redu Trampovog ispada, ovoga puta na relaciji USA- Huawei.