[ cstep @ 03.05.2019. 19:56 ] @
Mozda temu nisam postavio na pravom mestu ali se ipak nadam da ce mi neko pomoci gde da nadjem litijumsku bateriju za robot kosilcu za travu od 25,2V i 6,9 Ah.
Pozdrav svima.
[ baresi @ 03.05.2019. 21:47 ] @
Ako ti nije preskupo, na Farnell-u.
[ cstep @ 03.05.2019. 22:11 ] @
Sramota ili ne ja moram da pitam sta je Fsrnell? Hvala
[ baresi @ 03.05.2019. 22:16 ] @
Zašto bi bila sramota, ako se ne baviš elektronikom:
https://uk.farnell.com/c/batte...battery-technology=lithium-ion
[ cstep @ 03.05.2019. 22:17 ] @
Nasao sam sta je Farnell ali ne uspevam da nadjem tu bateriju pa ako si ti nasao reci mi kako da nadjem i ja?
Hvala
[ cstep @ 03.05.2019. 22:21 ] @
Uuuuuuu... Ostaje mi samo da ti se zahvalim i pozdravim ali je jako skupo.
Pozdrav
[ baresi @ 03.05.2019. 22:23 ] @
Daj malo više podataka o kosilici i baterije, model ili neku sliku, pa ćemo sigurno nešto naći.
[ cstep @ 03.05.2019. 22:27 ] @
Kako da postavim sliku?
[ baresi @ 03.05.2019. 22:45 ] @
Tu se nalazi postupak pa probaj.
http://www.elitesecurity.org/faq/
[ boro62promaja @ 03.05.2019. 22:50 ] @
Ne znam zasto je taj baterijski paket toliko skup ??? Unutra su najobicnije panasonikove CGR 18650 baterije koje imaju zanemarljivu struju praznjenja (u odnosu na, recimo, LG HG2 ili Samsungove INR) a koje u nabavci ne premasuju 4-5$).
Ako imas kuciste baterije, visestruko se isplati reparacija sa novim celijama !
[ baresi @ 03.05.2019. 22:59 ] @
Problem nastaje ako čovjek ne zna sam to odraditi ili nema nikog ko bi mu to sredio. U svakom slučaju realna cijena bi bila oko 100 evropejaca.
[ boro62promaja @ 03.05.2019. 23:09 ] @
Tako je !
[ cstep @ 03.05.2019. 23:29 ] @
Ne uspevam da okacim sliku.
Kuciste imam ali ja to ne znam da odradim.
Kao sto rekoste da je do 100 evra pa i nekako
[ cstep @ 03.05.2019. 23:41 ] @
Evo nesto sam nasao baterija je kao ova u crnom kucistu
http://www.gslithiumbatterie.c...25-2v-for-robot-lawnmower.html
[ baresi @ 03.05.2019. 23:42 ] @
Napiši model baterije ili neki link sa interneta, ima tu na ovom forumu, puno ljudi koji ti mogu pomoći.
P.S. Vidim da si okačio link
[ cstep @ 03.05.2019. 23:55 ] @
Ovo je ta baterija
https://ets-herbulot.fr/HER2400991
[ DSL @ 04.05.2019. 07:29 ] @
Onda se definitivno isplati reparacija ako je moguce otvoriti aku.
Posalji sms na +46721792189 da te uputim na " pravog čoveka za kombinat"
Nezgodno je, vidim da si u CH.. ne znam gde boraviš na nasim prostorima...
[ cstep @ 04.05.2019. 08:55 ] @
Mogu li ja to da uradim? Sta treba i kakpo da se uradi?
[ boro62promaja @ 04.05.2019. 10:17 ] @
U principu mozes. Kao sto DSL rece prvo provjeri na koji nacin da otvoris kuciste baterije. Narucis celije sa nekog od sajtova (npr. NKON.nl) i treba ti masina za punktovanje (niposto ih ne spajati lemljenjem). Treba ti malo znanja oko spajanja zastitne elektronike i to je to.
[ DSL @ 04.05.2019. 13:17 ] @
I sve to ali opet malo vežbanja... Nista ne ide iz prve ..
[ cstep @ 04.05.2019. 17:48 ] @
Pa dobro hajde da se okrenemo reparaciji baterije i zajedno utvrdimo da li se finansijski isplati ili ce biti da budzimo bateriju za samo 10 evra manje od originalne kupovne baterije.
Da ne racunamo rad nego samo materijal ako neko zna sta tacno treba i koiko to kosta.
[ DSL @ 04.05.2019. 18:27 ] @
Osnovni inicijalni parametar je moze li se baterija otvoriti bez velike stete?
Ako moze, onda racunamo zbir baterija i masine za varenje...i tabića za varenje
[ cstep @ 04.05.2019. 18:35 ] @
I sve to izadje ??????????
[ DSL @ 04.05.2019. 18:52 ] @
Cenim da se dobre baterije 21kom tabovi mogu naci za oko 80...90e
Masina za punktovanje je 150...160 $ (ne €!)
I to je veci deo računice...
Cenim da se isplati...
[ cstep @ 04.05.2019. 19:04 ] @
Hajde da kazemo da su baterije i masina ofrlje oko 200 evra a ja sam nasao ovaj link
https://electropapa.com/de/li-...ter-wie-zucchetti-cs-c0106-1-1
Sta se isplati i da li se isplati?
[ boro62promaja @ 04.05.2019. 19:09 ] @
U svim zamjenskim baterijama se nalaze celije NO NAME i objektivno ne vrijede ni polovinu trazene cijene.
Prednost repariranih baterijskih paketa je u tome sto (ako se radi posteno i bez prevare) dobijes BRAND NAME celije vrhhunskih karakteristika !
[ cstep @ 04.05.2019. 19:13 ] @
Pa dobro Boro hajde pomogni da resimo sta je bolje.
Koje su to ceilje vrhunskih kvaliteta i koliko kostaju?
Sta ti kazes da treba jos sem tih baterija?
[ boro62promaja @ 04.05.2019. 19:26 ] @
DSL je dao dobru procjenu u vezi cijene (moja preporuka su celije LG HG2, HB2, SONY MURATA, SAMSUNG INR...) a ja ti kao kolegi sa foruma mogu pomoci oko punktovanja i spajanja elektronike. Treba vidjeti na koji nacin otvoriti kuciste i ponovo ga sastaviti u jednu cjelinu. Okaci sliku tvoje baterije !
[ cstep @ 04.05.2019. 19:52 ] @
Boro zao mi je ne znam da okacim. Link sam nekako i uspeo ali sliku nikako ne uspevam da okacim jer ne znam kako.
Baterija je u kucistu koje na poklopcu na kome su i kleme ima 6 srafova i tako se otvara (ja nisam probao)
[ DSL @ 04.05.2019. 19:52 ] @
Ja bih narucio batt i welder. Slanje, zezanje, put tamo.. vamo...sve to kosta...
[ cstep @ 04.05.2019. 20:15 ] @
Citat:
DSL: Ja bih narucio batt i welder. Slanje, zezanje, put tamo.. vamo...sve to kosta...


Nisam te bas razumeo
[ DSL @ 04.05.2019. 20:21 ] @
Narucio bih to sve u CH i uradio sam...
Nije to neka specijalna nauka, ovde si dobio krucijalne savete, mozes i dalja uputstva (guglaj sunkko i isti termin na ebay), samo treba biti pazljiv prilikom rasklapanja i sklapanja, i ćao zdravo... Slanje za SR/BiH ili odlazak tamo, dodatno košta pa bi se benefit u odnosu na uradi sam ili u odnosu na novu bateriju istopio. Ne uzimam pri tome benefit pomoci koje ti kolega Boro nudi - i sama informacija o tipovima baterija i lokaciji gde ih pazariti je spasonosna...
[ cstep @ 04.05.2019. 20:35 ] @
Dosta ste mi toga predocili i hvala vama pa videcu sta cu ali mislim da cu naruciti novu kako ne bi zabrljao oko baterija ili bilo cega a koliko vidim skoro mu isto izadje i nova i pravljena.
Jos jednom se zahvaljujem i drago mi je da ima jos dobrih ljudi kao sto ste vi.
Srdacan pozdrav od mene i puno zdravlja vam zelim
[ boro62promaja @ 04.05.2019. 20:39 ] @
@cstep napisao sam ti PP pa procitaj.
Masina za punktovanje je ok stvarcica ali ako nemas potrebu za punktovanje veceg broja baterija onda se ne isplati kupovati. I jos nesto u vezi Sunnko-a, ja sam prosle godine pazario 737 i nisam bas zadovoljan sa varovima ali sad to nije tema.
Ovih dana cu praviti naridzbu celija za moje potrebe pa kolegi mogu naruciti 21 komad za njegov baterijski paket a posto sam trenutno u Njemackoj ne bi bio problem da mu pomognem oko resavanja njegovog bat. paketa.
U svakom slucaju postoji dobra volja da ti se pomogne a ti odluci na koji nacin.
Pozdrav, BP.de
[ SASA M. @ 05.05.2019. 00:20 ] @
osnovno pitanje je da li ta baterija ima kontroler za punjenje, ako ima, moze da bude uzaludan posao zamene samih celija.
[ Zlatni_bg @ 05.05.2019. 02:40 ] @
Pa i da ima, ukoliko nije bahato napravljen od strane proizvodjaca da "zakuca" posle odredjenog broja punjenja nista nije neizvodljivo. Sta bih ja uradio... ovo sigurno nije poslednji put da se uzima baterija. Narucio bih jednu, novu. Posle toga se igrao sa starom, pa kad ponovo zatreba menjanje, eto baterije upola cene. Plus ako to prodje bez problema moze i druga da se reparira i taman se otplati bar deo kupovine nove baterije.
[ Zlatni_bg @ 05.05.2019. 02:43 ] @
Znam kako je, i meni 3.8V*3/~2.7Ah kostaju 100EUR za bespilotnu letelicu. A "baterija" ima 10 izvoda, i strah me bilo koju ispravnu da otvaram da vidim da li mogu da preradim nesto da me ne kosta 500% od cene takvog paketa. Zato i mislim da je najbolje prvo srediti uredjaj da radi, potom se igrati sa neispravnim delovima.
[ Zlatni_bg @ 05.05.2019. 02:47 ] @
Evo napisacu i treci post ali sada gledam ovu bateriju koja treba da se napravi.

Jedna ideja - sta mislite o konverziji na SLA - olovnu? Ne bi kostalo ni 50EUR a sa 25.2V, naponi su tu negde. Jeste da ce morati malo da se zbudzi al' ono, ako ne mora da se napuni za 2 sata, radice posao. Ovo ima 2 izvoda koliko ja vidim i nista sem toga.
[ cstep @ 05.05.2019. 07:32 ] @
Jel to znaci da se baterije koje imaju kontroler ne mogu reparirati?
[ cstep @ 05.05.2019. 07:34 ] @
Gde ima olovne baterije sa tim naponom i koji im je gabarit?
[ cstep @ 05.05.2019. 07:35 ] @
Ideja o kupovini nove a posle se igrati sa starom je dobra
[ boro62promaja @ 05.05.2019. 10:20 ] @
Citat:
cstep: Jel to znaci da se baterije koje imaju kontroler ne mogu reparirati?

Ne znaci. Kontroler punjenja iz "stare" bateruje se spaja na nove celije. U slucaju da je stradao onda se stavlja novi kontroler i to jt to.
Bas nesto gledam tvoj slucaj i zakljucak je da kupovina nove baterije predstavlja bacanje novca.
Repariranu bateriju, sa istim karakteristikama kao kod originalne, mozes imati za max. 100E i to sa brand name celijama (npr. SANYO NCR18650BF).
[ baresi @ 05.05.2019. 11:01 ] @
U kakvom je stanju baterija? Ako je u vrlo lošem stanju da nije upotrebljiva, ja bih je prvo probao otvoriti pa onda eventualno naručivao novu, nemaš šta izgubiti, predpostavljam da ćeš iz Njemačke dobiti novu u roku 2 do 3 dana.
[ SASA M. @ 05.05.2019. 16:47 ] @
spomenuo sam kontroler jer se obicno u stavlja kada ima vishe celija u bateriji i u nekim slucajevima nije dovoljno samo zameniti neispravne elemete jer ce kontroler odbiti da ih puni. to naravno zavisi koliko daleko je hteo da ide proizvodjac uredjaja, ako je odlucio da stiti svoj proizvod na ovaj nacin. naravno da je izgovor da bi se kontrolisalo koriscenje celija, pratilo punjenje, kao i pri praznjenje zbog bezbednosti i optimalnog koriscenja, pa se moze desiti da kontoler zakljuci da je prosao vek bezbedne upotrebe baterije i onda odbije da je puni iako su celije potpuno ispravne. resetovanje ili zamena takvog kontrolera je jos slozeniji problem od nabavke samih elemenata u bateriji jer tako nesto se ne prodaje kao rezervni deo, buduci da je integralni deo same baterije.
da li je kontaktiran proizvodjac sa pitanjem da li imaju opciju da im se baterije repariraju i gde, uzevshi u obzir da je nova relativno skupa.
[ boro62promaja @ 05.05.2019. 17:43 ] @
Citat:
SASA M.: spomenuo sam kontroler jer se obicno u stavlja kada ima vishe celija u bateriji i u nekim slucajevima nije dovoljno samo zameniti neispravne elemete jer ce kontroler odbiti da ih puni. to naravno zavisi koliko daleko je hteo da ide proizvodjac uredjaja, ako je odlucio da stiti svoj proizvod na ovaj nacin. naravno da je izgovor da bi se kontrolisalo koriscenje celija, pratilo punjenje, kao i pri praznjenje zbog bezbednosti i optimalnog koriscenja, pa se moze desiti da kontoler zakljuci da je prosao vek bezbedne upotrebe baterije i onda odbije da je puni iako su celije potpuno ispravne. resetovanje ili zamena takvog kontrolera je jos slozeniji problem od nabavke samih elemenata u bateriji jer tako nesto se ne prodaje kao rezervni deo, buduci da je integralni deo same baterije.
da li je kontaktiran proizvodjac sa pitanjem da li imaju opciju da im se baterije repariraju i gde, uzevshi u obzir da je nova relativno skupa.

Da li to sto si naveo znas iz iskustva ili iz neke literature ?
Za godinu i po bavljenja ovom tematikom (prakticno) jos nisam neletio na takav kontroler (BMS). Taj kontroler nije nikakav izgovor proizvodjaca nego jednostavno Li-xx baterijska tehnologija zahtijeva balansirano punjenje ukoliko su pojedine celije vezane u serijsku vezu. Ima tu na forumu fina tema o toj tehnologiji i dosta je toga o tome receno.
Kontroleri punjenja se veoma lako i jeftino nabavljaju u svim varijantama i kostaju od 2$ pa po nekih 15-tak$. Da nebi reklamirao sajt, kome bude potrebno neka mi se javi u PP i dacu mu kontakt.
[ Zlatni_bg @ 05.05.2019. 17:54 ] @
Mislim da Sasa misli na "pametne" kontrolere lap topova, gde se radi i monitoring temperatura, ovoga, onoga, broje se ciklusi, postoji i mikrokontroler ili neki EEPROM/flash i slicno. Toga sumnjam da ima ovde, a Li-po baterija od 25V i 7Ah sigurno ima BMS i svoju elektroniku. S obzirom da ima samo DVA izvoda, elektronika najverovatnije sluzi samo za monitoring rada baterija, punjenje i praznjenje. Ne postoji nacin da posalje uredjaju povratnu informaciju da je nesto ceprkano s baterijom, tako da bilo kakva baterija 25V bi mogla da dodje na njeno mesto. Ostale stvari su izbor dizajnera ;)

Ja isto mogu da se zalozim za Boru u celoj prici, covek se zestoko interesovao za materiju i garantujem da ne bi radio nesto sto ne zna.

Opet ako ista krene po zlu, s obzirom da su dva izvoda, ostavljam i ideju o Pb bateriji.
[ branko tod @ 05.05.2019. 18:39 ] @
Ovde imaš dobre baterije po 750 din komad. Ukupno koštaju oko 16000.
Punktovanje imaš kod mene besplatno u Beogradu. Treba ti još samo
niklena traka za kratkospojnike. Ona je nekoliko evra.
[ boro62promaja @ 05.05.2019. 18:44 ] @
Brankane, pokretac teme je u Svici pa mu je BG malo podaleko. Ja sam u Njemackoj i takodje sam mu ponudio gratis punktovanje ako mi bateriju posalje postom. Na njemu je da odluci a u svakom slucaju i ti i ja a i ostali clanovi ES-a (kao i uvijek) imamo samo najbolje namjere.
[ branko tod @ 05.05.2019. 18:57 ] @
Onda se ja za vas ne sekiram
Puno pozdrava.
[ Zlatni_bg @ 05.05.2019. 19:37 ] @
Nabacicu vam i ja (naravno za naknadu) kad bude slobodnog vremena jednu lap-top bateriju da mi sredite :) Mrzelo me da je otvaram pa sam kupio novu i verovatno preplatio 4500RSD. Baterija je 14.4V, oko 34Wh ova koju sam nabavio. Na staroj je jedna celija kaput skroz na skroz:)

http://www.drpowerglobal.com/d...l/asus/x552+-+asus/las249.aspx
[ cstep @ 05.05.2019. 20:12 ] @
Branko lepo smo ovu temu razradili ali kao sto ti kazes samo baterije kostaju 16000 a verovatno ce trebati jos nesto. E sad da li se isplati ceprkati, juriti i nervirati se ako se moze kupiti nova gotova baterija za 190 evra?
[ Zlatni_bg @ 05.05.2019. 20:35 ] @
Prvo pitanje je - gde je 190EUR?

Veruj mi, opekao sam se dosta puta kada sam uzimao no-name baterije za laptop, a i ostali su kada su uzimali za razne uredjaje. To su ti nekad i reciklirane baterije kojima je ostalo nesto kapaciteta i ne mogu dugo da istraju. Neke su nove ali kineske - kapacitet im varira u potpunosti. Tako umesto 2400mAh mozes na 2-3 celije da imas 1000mAh i ceo paket baterija ce ti imati duplo manji kapacitet.
[ cstep @ 05.05.2019. 20:48 ] @
Pa evo linka na kom se moze naruciti baterija
https://electropapa.com/de/li-...ter-wie-zucchetti-cs-c0106-1-1
[ branko tod @ 06.05.2019. 00:01 ] @
Citat:
cstep:
Branko lepo smo ovu temu razradili ali kao sto ti kazes samo baterije kostaju 16000 a verovatno ce trebati jos nesto. E sad da li se isplati ceprkati, juriti i nervirati se ako se moze kupiti nova gotova baterija za 190 evra?


Prvo, ti si kačio linkove sa cenama 400-500 evra i tražio da ti se nekako pomogne,
a ne ja.
Drugo, ti i ja imano potpuno različite poglede.Ti gledaš sa visine najveće prosečne
plate u Evropi, a ja iz velike dubine prosečne Srbije.
Treće, ja imam kosačicu na benzin, i to dvotaktnu.

Prema tome, kupi novu bateriju, a staru daj Bori da je rasklopi i pregleda.