[ djak_prvak @ 05.05.2019. 23:33 ] @
Imam 2 tabele i to
-tabela zaposlenog osoblja (Tabela OSOBLJE polje ime_i_prezime varchar)
-tabela prisustva na poslu (Tabela PRIJAVA polja ime_i_prezime,status varchar) status moze biti prisutan i odsutan
Ostala polja nebi navodio kako bi primjer bio jasniji

Trebam podatak ko od osoblja iz tabele PRIJAVA trenutno nije na poslu
poredeci ove 2 tabele
[ bokinet @ 06.05.2019. 00:41 ] @
Koristiti relaciono povezivanje sa uslovom.

U nastavku evo malo primera i stvari vezano za MySQL i SQL deo kako bi savladali to i bilo vam jasnije (sto je bolje nego da vam se resio to odmah i onda budete uskraceni sta kako...)

mysqltutorial.org/mysql-inner-join.aspx

mysqltutorial.org/mysql-left-join.aspx

mysqltutorial.org/mysql-right-join/

mysqltutorial.org/mysql-where/

mysqltutorial.org/mysql-having.aspx

mysqltutorial.org/mysql-group-by.aspx
[ XGhost @ 25.09.2020. 12:19 ] @
Hvala na pomoci.
Sta mislite kad bi na stackoverflow stajali odgovori imas tutorijal pa uci?
Ili mogu da ti pomognem ali necu jer si uskracen za patnju.
[ nkrgovic @ 25.09.2020. 12:45 ] @
Prvo, odgovaras na nesto staro 16 meseci. Drugo, nisi ni ti odgovorio. Trece, upit mu je nejasan, deluje da "ime_i_prezime" ima u obe tabele". Cetvrto, ako je tako, onda mu baza uopste nije normalizovana - i definitivino treba da radi na tome.

Inace, ako ja dobro citam, on u tabeli "prisustvo" ima i ime_i_prezime i status, pa mu samo treba :

SELECT ime_i_prezime,status FROM prisustvo WHERE status = "odsutan"

ili tako nesto, ali ovde je opis pitanja jako, jako los... Ispada da sve ima u jednoj tabeli, ne znam u cemu je problem? Cudna je konstrukcija ove baze....

- Ne treba ime i prezime da drzi na oba mesta, imace problem da ih promeni (recimo uda se neko, uzme muzevljevo/zenino prezime)
- Nijedna tabela nema (da se vidi) primarni kljuc, sve jedno ih treba po njemu uvezati (znaci neki ID, a ne varchar)
- Ako je status "prisutan" ili "odsutan", nema razloga da bude tekstualan - moze da se dobije "lep izgled" sa obicnim ENUM
- Generalno, OP treba malo da pogleda koncept normalizacije baza podataka... :)

I ovo je cisto moje nagadjanje gledajuci samo ono sto je napisao, a toga ima jako malo....

Dakle, dragi XGhost, ako ti zelis da ljudi dobijaju odgovore :

- Napisi ih sam?
- Pomozi ti coveku?