[ Munja666 @ 28.06.2019. 22:48 ] @
Pozdrav,

Ponovo muka sa Excel-om, i nakon višesatnog mučenja, guglanja, razno-raznih akrobacija nisam uspeo da pronađem odgovarajuću excel formulu, a ni neki drugi način (recimo conditional formatting rule) da izvršim pretragu ili highlight ćelija u jednoj koloni čija vrednost počinje određenom cifrom (jednom cifrom, ne celim brojem).

Sve formule koje sam probao od =LEFT(A1,1)="2", preko =SEARCH("2",A1)=1, razno-razne akrobacije preko conditional formatting rulova kao da jednostavno ne funkcionišu u Excel 2016. Nakon unosa ovih formula Excel mi prijavi grešku da su formule pogrešno napisane iako sam na nekoliko sajtova našao tutorijale u kojima ove formule na primerima fukcionišu. Jednostavno ne znam gde grešim.

Imate ideju u čemu je problem, ili još bolje - neko drugo rešenje za pretraga ćelija?
[ Ivek33 @ 29.06.2019. 07:42 ] @
Dosta si nejasan.
Da si postavio primjer i napisao očekivani rezultat, brže bi ti se moglo pomoći.
Da li ti tražiš poziciju broja 2 ili želiš provjeriti postoji li broj 2 u ćeliji A1?

Kada je u pitanju broj kao argument ne trebaju navodnici.
Pogledaj argumente funkcija LEFT i SERACH.

Left funkcija vraća određen broj znakova počevši s lijeve strane
Search funkcija vraća poziciju na kojoj se nalazi uvjet.

npr.
=SEARCH(2;A1;1) vraća na kojoj poziciji se nalazi broj 2 počevši od prvog znaka, u ćeliji A1 koja sadrži podatak
=SEARCH("s";A1;1) vraća na kojoj poziciji se nalazi slovo s počevši od prvog znaka, u ćeliji A1 koja sadrži podatak

=LEFT(A1;1) vraća jedan znak tj. prvi znak gledajući s lijeva na desno
=LEFT(A1;5) vraća pet znakova gledajući s lijeva na desno
[ todra @ 29.06.2019. 12:50 ] @
Pozdrav!

Koristim Office 2013 i kod mene pretraga radi na navedeni način, a prilažem i fajl.
Jedan od razloga što ti nisi uspeo je možda u separatoru koji si koristio. Naime, ako si podesio OS na naš region separator je ";" a u SAD je "," (sve bez navodnika).
U tvojim formulama u mejlu separator je "," pa sam pomislio da je to možda razlog prijave greške. Kao što možeš videti Ivek u svom mejlu koristi ";".

Zato prilažem fajl, a kad ga učitaš Excel će izvršiti prilagođavanje. Ako radi, problem je rešen.
[ Munja666 @ 29.06.2019. 13:52 ] @
Citat:
Ivek33:
Dosta si nejasan.
Da si postavio primjer i napisao očekivani rezultat, brže bi ti se moglo pomoći.
Da li ti tražiš poziciju broja 2 ili želiš provjeriti postoji li broj 2 u ćeliji A1?

Kada je u pitanju broj kao argument ne trebaju navodnici.
Pogledaj argumente funkcija LEFT i SERACH.

Left funkcija vraća određen broj znakova počevši s lijeve strane
Search funkcija vraća poziciju na kojoj se nalazi uvjet.

npr.
=SEARCH(2;A1;1) vraća na kojoj poziciji se nalazi broj 2 počevši od prvog znaka, u ćeliji A1 koja sadrži podatak
=SEARCH("s";A1;1) vraća na kojoj poziciji se nalazi slovo s počevši od prvog znaka, u ćeliji A1 koja sadrži podatak

=LEFT(A1;1) vraća jedan znak tj. prvi znak gledajući s lijeva na desno
=LEFT(A1;5) vraća pet znakova gledajući s lijeva na desno


Dakle, potrebna mi je pretraga ili highlight svih ćelija u zadatoj koloni u ovom slučaju kolona A (zato sam i stavio A1 kao početnu ćeliju) čije vrednosti (13-cifreni broj)
počinju sa cifrom u ovom slučaju cifrom 2. Znači hoću da pronađem sve ćelije koje počinju sa cifrom 2.

[ Munja666 @ 29.06.2019. 14:20 ] @
Citat:
todra:
Pozdrav!

Koristim Office 2013 i kod mene pretraga radi na navedeni način, a prilažem i fajl.
Jedan od razloga što ti nisi uspeo je možda u separatoru koji si koristio. Naime, ako si podesio OS na naš region separator je ";" a u SAD je "," (sve bez navodnika).
U tvojim formulama u mejlu separator je "," pa sam pomislio da je to možda razlog prijave greške. Kao što možeš videti Ivek u svom mejlu koristi ";".

Zato prilažem fajl, a kad ga učitaš Excel će izvršiti prilagođavanje. Ako radi, problem je rešen.


Tako je Todra, regional settings u Office-u je napravio totalnu zbrku. Definitivno treba ; kao separator! Uopšte mi to nije palo na pamet.

Formula =VALUE(LEFT(A1;1))=2 završava posao.

E, sad koja formula bi mi na sličan način prikazala sve ćelije u koloni čija vrednost je broj koji ima manje od 13 cifara?
[ anon70939 @ 29.06.2019. 16:58 ] @
Slicno kao ovo gore, ali da koristis funkciju “len”?

edit:
Evo sad i izguglah
https://www.extendoffice.com/d...cel-count-letters-in-cell.html
[ Munja666 @ 30.06.2019. 00:40 ] @
Da, ovaj sajt https://www.extendoffice.com/ sam i ja nalazio i prilično je konfuzan. Koristeći formule koje su oni kačili nisam uspeo ništa od toga da realizujem u Excelu.

Kako bi glasila konkretna formula sa len funkcijom za prikaz (hightlight) ćelija sa vrednošću manjom od 13 cifara preko conditional formatting?
[ Ivek33 @ 30.06.2019. 09:31 ] @
LEN funkcija vraća broj znakova u definiranoj ćeliji
Prema tome logika je da broj znakova treba biti manji od 13 da bi se istaknula ćelija bojom.

Ako tvoj range u stupcu 'A' ne sadrži prazne ćelije tada formula za CF može biti
Code:
=LEN(A1)<13

Ako range sadrži prazne ćelije tada stavi ovu formulu
Code:
=IF(A1<>"";LEN(A1)<13;"")
[ Munja666 @ 01.07.2019. 09:03 ] @
To je to - formula:=LEN(A1)<13 savršeno odrađuje to što mi treba. Hvala Ivek i svima ostalima na pomoći.

Pozdrav!
[ mick_bg @ 27.12.2020. 07:32 ] @
Pozdrav svima.

Da li postoji mogućnost da se obavi automatska pretraga u Excelu bez stalnog kopiranja u search field ili filter?

Potrebno je da preko 800 različitih upita tj. imena pronađem u Excel bazi podataka sačinjenoj od 11 spojenih csv fajlova (što čini preko 2 miliona redova).

Da li postoji način da se preskoči manuelna pretraga svakog imena pojedinačno? Recimo da se tih 800 imena pretraži automatski putem neke komande???
[ bokinet @ 27.12.2020. 12:33 ] @
Napraviti listu svih kriterijuma za pretragu, potom raspisati VBA kod koji to radi - vrsi pretragu i recimo izdvaja ono sto je nasao u novi sheet il stva vec, nakon napisanog koda izvrsiti VBA kod i nasumicno proveriti dobijeni rezultat :)
[ Jpeca @ 27.12.2020. 17:13 ] @
Jedna mogućnost je da pripremiš tabelu sa 800 imena u Excelu. Onda startuješ power query gde uvučeš sve iz csv fajlova. Pa uradiš merge ove dve tabele
https://www.youtube.com/watch?...lo&ab_channel=LeilaGharani
[ mick_bg @ 30.12.2021. 10:46 ] @
Pozdrav svima.
Evo mene opet sa pitanjem vezanim za filtriranje liste na osnovu imena tj. podataka iz druge liste.
Otkrio sam u međuvremenu add-in pod imenom Fuzzy Lookup koji dosta dobro radi posao ali sa nekih 90% preciznosti. Pošto radim dosta odgovaran posao, a posla ima dosta, treba mi ipak neki add-in koji radi potpuno precizno filtritanje? Da li kojim slučajem znate za takav add-in? Probao sam i Ablebits tools ali on je što se filtritanja tiče baš neprecizan. Dobar je za kopiranje tabela itd...