[ talicni67 @ 07.07.2019. 09:17 ] @
Ovo pitanje postavljam u ime svog kolege sa posla. Nema mnogo novca za kupovinu računara i dvoumi se između ove dve konfiguracije:


AMD Athlon II X6 1090T
4gb ddr
gtx 1050 2gb
500gb hdd
400w napajanje




i5 4440
4gb ddr3
gt 625 oem
1TB hdd
350w napajanje


Može li mala pomoć oko toga šta izabrati između ove dve konfiguracije?
[ ademare @ 07.07.2019. 11:40 ] @
Najbolje ni jednu , od te dve

Prva ima stari zastareli AMD procesor tzv Tuban sa 6 jezgara , koji ni kada je bio nov nije mogao da se nosi sa konkurencijom , uz ogromnu potrosnju struje i zagrevanje .

Druga ima znatno bolji procesor , ali joj je grafika na nivou integrisanih . Sam procesor ima grafiku u sebi koja nije mnogo losija od ove graficke .

Znaci najbolje bi bilo da je kopm neka kombinacija ova dva !

Ako bi bas moralo da se bira onda Intel , sa tim da se mozda u buducnosti kupi bolja grafika i jace napajanje .

Naravno za izbor je potrebno jos podataka , tipa da li su kompovi Brendirani ili nisu , jer ovi sto se kod nas prodaju Brendirani , to su mahom Kancelarijske masine , sa nestandardnim delovima , kod kojih je cesto i nemoguce izvrsiti nadogradnju bilo cega , posebno oni koji su u SFF kucistima .

[ DirigentXYZ @ 07.07.2019. 11:55 ] @
Ja uvek glasam za AMD, jer se kod mene dobro pokazao. Samo ja imam ovaj athlon, slični i već je zastareo što kaže kolega. AMD ima bolji odnos cene i kvaliteta i podložniji je overklokovanju. Zavisi za sta ti masina treba. Ne razumem se u grafičke jer mi nikad nisu trebale. Ali ono što znam, to je da izaberem dobru konfiguraciju, hihi. Znači važna je matična i procesor, ostalo možeš kasnije kad skupiš pare da promeniš, dokupiš... Evo ja sam na svom kompu zamenio gotovo sve. Mislio sam da ga prodam ali mi se ne isplati. Znači uzmi matičnu sa dosta ram slotova i jak procesor, mislim bolji od athlona. Daj nam više podataka.
[ nkrgovic @ 07.07.2019. 11:57 ] @
Ja ne bi uzeo nista sa manje od 8GB, ako hoces da ti traje. Ja bi rekao i SSD, ali to je vec znacajniji uticaj na cenu
[ talicni67 @ 07.07.2019. 12:40 ] @
Još jednom ponavljam, pitanje je za kolegu sa posla i on kupuje računar a ne ja. Koliko sam video u oglasu, kućište intela je Medion, to je i naslov(Medion i5 4440) za ploču ne znam.Kućište AMD je MS a matična Asrock. U konfiguraciji sa AMD prodavac mu je ponudio za isti novac 8gb rama umesto 4gb.

Ovo je slika od kućišta gde je AMD



a ovo od intela

[ DirigentXYZ @ 07.07.2019. 12:53 ] @
Ako su samo te dve konfe u igri onda amd.
[ ademare @ 07.07.2019. 13:27 ] @
Na KP nema ih u pretragi .

Ali posle ovih slika , ostaje jos jaca Konstatacija Nijedan od ova dva !!

Koliki je budzet , pa da vidimo, mogu da ti posaljem neki link oglasa na pp.

Ovako AMD Nikako ! Ploca minijaturna , slaba , losa , za Tuban su potrebne mnogo kvalitetnije ploce. Napajanje slabo Kinesko na kilo ! Ovo je otpad .

Intel . Medion je neki Polubrend ! Vlasnik je Aldi Nemacki lanac samoposluga , nesto kao Lidl , Takvi su i kompjuteri , masovno , jeftino , lose !

Ovde specijalno Napajanje nije original za njega vidi se na slici da ima samo 20 pinova !! To je napajanje staro 20 godina kada su postojali AGP kompjuteri , posle novija imaju 24 pina ! Itd. Kompjuter za izbegavanje .
[ ademare @ 07.07.2019. 13:44 ] @
Evo sad sam nasao ovaj Athlon .

Samo sto nije u pitanju Athlon , jer tako nesto ne postoji , vec Phenom , prodavac to ocigledno ne zna . Cena je 200 Eura . U sustini nije mnogo , samo bi trebalo odmah menjati napajanje .
[ talicni67 @ 07.07.2019. 13:54 ] @
Koleg ima Toshiba L755 laptop sa i7 2670, 4gb ddr3 i gt 525m sa svojih 1gb i to želi da menja za jedan od ta 2 računara koji su mu ponuđeni.
[ ademare @ 07.07.2019. 17:28 ] @
Ako je procesor i7 2670QM , onda nema razloga da menja !

Ovaj AMD je Sporiji od laptopa ! Intel nekih 10-tak % brzi . Za tako nesto se ne isplati menjati .

Sve naravno zavisi sta on namerava da radi sa kompjuterom . Ako je za igranje onda je ovo slabo za nove igre , posebno graficka .

Jel ovo u pitanju ?

http://www.itsvet.com/laptop_t...xga_freedos-pdaa1-18.i?id=7855
[ talicni67 @ 07.07.2019. 17:57 ] @
Jeste. Samo sto on ima ssd 120gb za windows i 1tb za podatke. Greje mu se laptop. U idle je izmedju 55-60stepeni. U igrama ide do 80 a kada raspakiva nesto sa winrar-om ide do 100 stepeni. To mu je glavni razlog zasto zeli da menja laptop.
[ ademare @ 07.07.2019. 18:59 ] @
Da je navikao na neki slabiji laptop , pa i nekako , ovako kada bi uzeo AMD 1090T , to mu je sto se kaze sa konja na magarca , jer je procesor sporiji posebno u igrama , jer ima 6 jezgara , a singe thread je spor .

Sa druge strane ovaj Intel , procesor malo brzi ali graficka je ocajna , sporija nego ta na laptopu .

I nije bas neki izbor , ali to mora sam da odluci .

[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2019. 19:03 ] @
Onaj gde daju vise RAM-a za iste pare...
[ talicni67 @ 07.07.2019. 19:03 ] @
Bolje mu je onda da uzme i5 pa kasnije neka kupi bolju graficku. Barem ce mu osnova biti dobra.
[ djoka_l @ 07.07.2019. 19:06 ] @
Najbolje da kupi postolje sa ventilatorima za lap top. Postolja koštaju od oko 1000 dinara do 5000. To će mu rešiti problem sa grejanjem...
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2019. 20:56 ] @
Laptop nije za igranje, period.
[ ademare @ 07.07.2019. 22:56 ] @
Problem je sto on to hoce da menja , a nakupci kod takvih zamena uvek racunaju na duplu dobit .

Inace mogao bi da nadje i brzi Brend i5 3 gen od ovog za oko 100-120 eura , a da posebno kupi kasnije karticu , trenutno cene polovnih 1050 su 70-80 eura. 1050 ne zahteva dodatno napajanje pa moze i u ove brendirane .
[ Branimir Maksimovic @ 07.07.2019. 23:04 ] @
Citat:
talicni67:
Bolje mu je onda da uzme i5 pa kasnije neka kupi bolju graficku. Barem ce mu osnova biti dobra.


Taj i5 je pregazilo vreme. i5 i i7 i i3 treba gledati vise po featurima/marketingu nego po performansama. Znaci razlika izmedju i5 i i7 je manji kes
i nema HT (na desktopu). To je Haswell iz 2013, i to vise nije nista impresivno.
[ talicni67 @ 08.07.2019. 05:09 ] @
Kolega nije neko ko juri performanse, benchmarke i ostalo. Njemu bi i i5 3xxx radio posao bez problema. Ostaje mu samo da dokupi bolju grafičku i to je sve. Imam dvojicu prijatelja koji imaju konfiguracije sa i5 3gen i amd fx 6300 pa na njima pokreću sve današnje igre bez ikakvih problema. A to su računari koji su cenovno veoma dostupni. Možda njih vreme jeste pregazilo, ali oni i dalje rade svoj posao baš onako kako treba.
[ Branimir Maksimovic @ 08.07.2019. 06:37 ] @
Bas da vidim da pokrenu UBOAT i X4 Foundations a da ne bude slide show :P
[ Zlatni_bg @ 08.07.2019. 09:57 ] @
Koje su cene ako nije tajna?
[ ademare @ 08.07.2019. 11:45 ] @
200 Eura je komp , ali se radi o zameni laptop za komp .


@ talicni67

Imas kod istog prodavca bolji komp za iste pare ! 200 Eura je i5 3470 . Taj procesor je brzi od ovog i5 4400 . Grafika je brza najmanje 5 puta . Umesto tog OEM 625 koji je stariji 520 sa novim imenoim , znaci dno ovaj ima 6870 koja je dosta bolja .

RAM je 8 GB , znaci duplo, napajanje LC power 600 Wati , neki minimum , mnogo bolje nego ovo od 20 pinova 350 wati.

U sustini sve je bolje za isti novac !


AMD nije dobar zbog jos jednog detalja ! Ploca ova minijaturna proizvodjac tvrdi da radi samo sa procesorima do 95 Wati !
Kako ovaj 1090T trosi 125 Wati , on nije ni podrzan na sajtu proizvodjaca !

Tako da mi se cini da je taj komp , samo Sklepan za slikanje i prodaju , da ce da crkne za par dana .
[ Branimir Maksimovic @ 08.07.2019. 12:04 ] @
Oh, znaci stavili 125 u 95, nikako AMD onda!
Inace taj phenom je 6 jezgara odlican je bio za svoje vreme.
[ Zlatni_bg @ 08.07.2019. 12:15 ] @
Ne znam tacno koje je kombinovanje u pitanju, ali...

1. Svi zele da se rese svih tih pre-haswell procesora, ili haswella koji nisu K verzija;
2. Ista stvar je i sa AMD; Niko vise ne zeli bilo sta sto nije Ryzen a tih sklepanih Athlona i slicno ima na kilo u Srbiji i dalje;
3. Svi zele da se rese DDR3 jer nista od ja mislim 2013. ili 2014. na ovamo ne podrzava isti; Realna cena je fazon pola dinara za megabajt polovno;
4. Naravno da ce svi zeleti da se rese tih ploca sa procesorima od kojih su 90% najjeftinije ploce koje procesor zahteva - vrede koliko i CRT monitori;
5. Prodaju se i nekad-high-end grafike za ogromne pare jer danasnja grafika koja ne zahteva ni ventilator na sebi cepa performanse iste;
6. Nvidie pre 6xx koje imaju poslednje dve brojke manje od 50 ili 60 su bukvalno u rangu integrisanih kartica.

Ne dopustajte da se vestacki dizu cene krsevima starim po 10 godina ovde jer neko ne zna sta ce s tim a ljudi misle da je najlosiji i5 2013 = i5 2019.

Kapiram ja da njega ne zanima puno da ima dobar racunar ali s ovim stvarima ce vise muke da ima i ulaganja nego bilo cega drugog. Generalno nisu TOLIKO losi procesori ali je upitno sve ostalo sto ide uz njih. Taj i5 je i dalje jaci od vecine procesora koji su danas u novim laptopovima cene ispod 50k.

Ali mora da nabavi i novu graficku. Samim tim ako vec toliko nije zahtevan, sta znam... ili ce za godinu dana opet da bude u ovoj situaciji ili da odresi kesu jednom i resi problem na neke duze staze da bar moze da apgrejduje neke komponente.
[ Branimir Maksimovic @ 08.07.2019. 13:08 ] @
"Ali mora da nabavi i novu graficku."

To je besmisleno. Osrednja grafika kosta preko 200 evra, a sa low end nece bas mnogo da se usreci.
Izmedju ostalog na tim precenjenim polovnjacima ni ne moze da ocekuje da ce se mnogo naigrati.

[ ademare @ 08.07.2019. 14:52 ] @
Ovde je specifican slucaj posto covek hoce da menja robu za robu .

U takvim situacijama se znatno suzava izbor , jer nejveci broj prodavaca napise ne zanimaju me zamene . Ti prodavci imaju i povoljnije cene , jer roba dolazi sa zapadnih otpada .

Ovi nakupci , kupuju i od domacih ljudi , pa je taj nivo kompjutera cesto nizak . Ovaj na primer spominjani nakupac ima sve neke u sutini krs kompjutere , sa Kineskim napajanjima na kilo , low end plocama itd. Ali takva je kod nas i bila situacija , a i danas ljudi najcesce i kad kupuju novo gledaju da kupe najjeftinije , cesto iz neznanja , cesto iz nemastine .
[ talicni67 @ 08.07.2019. 15:08 ] @
Oni to i ne igraju koliko znam.
[ Sceka @ 08.07.2019. 19:50 ] @
Ja sam kupio taj i5-4440 u mesecu kad se pojavio na trzistu. I dan danas koristim kompjuter tada kupljen. U medjuvremenu
sam zamenio graficku karticu, umesto GTX650OC sada imam GTX1050 (osnovna verzija). Sve sto je do pre neki dan izaslo od
igara radi bez problema. Dokupio sam i dva SSD-a, 240 giga za C i 120 giga za D (Games) a I dalje je u kompjuteru stari HDD
koji radi do jaja.

Nemam nameru da osim eventualno graficke kartice nista menjam bar jos godinu dana jer za kucnu varijantu koriscenja
i igre nema potrebe.


Pozdrav!
[ talicni67 @ 08.07.2019. 20:43 ] @
Bio je danas kod tog nakupca koji ima i5 3750 i Phenom 1090T i onda je krenuo da mu priča kako je laptop ne baš u sjajnom stanju. Te da su njegovi kupci navikli na veoma dobar kvalitet. I još nekoliko takvih priča, da bi na kraju rekao da kolega ipak mora doplatiti 60e umesto 30e. Čovek se samo okrenuo i otišao.Izbacio je laptop u oglase za 180e što mislim da je ok cena pa neka čeka. Laptop stvarno radi odlično, ali njega eto nervira što se greje. Mada, na nekim forumima sam čitao da se ti procesori greju ma šta radio. Nosio je laptop na čišćenje i menjanje paste i opet je u igrama na 80-85 stepeni.
[ Branimir Maksimovic @ 08.07.2019. 20:47 ] @
Naravno da se svaki jeftini laptop greje i nije za igranje. Kupi u radnji nesto za 50k dinara i dobices isti rezultat. Gejmerski laptopovi moraju da imaju neko bolje hladjenje
ali kostaju 1000+ evra (to da za 1000 evra ima nisam siguran).
[ talicni67 @ 08.07.2019. 21:03 ] @
Pošto sam ja oglasio kolegin laptop(njegovo znanje oko računara je poprilično manje od mog), imam uvid u ponude koje stižu. Dobih malo pre ponudu od jednog momka u vezi zamene:

Kuciste cooler master haf 912
ploca gigabyte 970a-d3
procesor amd fx 4100
napajanje termaltake 500w
ram 8gb ddr3
grafika gtx 680 nova

i ovo ide zamena uređaj za uređaj.
[ ademare @ 08.07.2019. 21:12 ] @
Slab je taj procesor . Mnogo slabiji i od onog 1090T .

Nakupci tako rade , ne samo zbog price o zagrevanju laptopa , vec to im je taktika . Kao dodji cena X . Kad musterija dodje , onda mu tako nesto izmisli i kaze moze ali cena jos 20 % manje, uvek nadju nesto za obaranje cene .
[ Zlatni_bg @ 08.07.2019. 21:41 ] @
Mene fascinira kako u drugoj polovini 2019. godine neko moze za GTX680 da napise "nova".

Imam i ja nov FX8320 i Gigabyte DS3P isto, sve novo novcijato.

--

Na stranu zezanje, ako stvarno zeli da menja taj lap top, nek prihvati ponudu i nadje drugi CPU pod uslovom da je ta ploca UD3P. Ili DS3P. Ako je neka druga, ni pod razno.

Samo ne znam sta je ljudima cudno sto se lap topovi greju pri igranju. Pa vecina ima po 1 vent koji sluzi i za cpu i za gpu. A ono 45W treba da izadje tu.
[ blaki @ 09.07.2019. 17:12 ] @
Citat:

Samo ne znam sta je ljudima cudno sto se lap topovi greju pri igranju. Pa vecina ima po 1 vent koji sluzi i za cpu i za gpu. A ono 45W treba da izadje tu.


Možda nije naodmet reći još nešto? Postoje Toshiba laptop-ovi koji imaju pasivno hlađenje, dakle nema ventilatora (naravno da ovo nisu laptopovi za igre). Ne malo sam ostao iznenađen kada sam, evo sad gledam papire i slike ekrana koje sam slao servisu, laptop Toshiba Satellite C55-C-15G kupljen 12.02.2016. slao u servis jer je teperatura išla do najviše izmerenih 77 stepeni C (paralelno otvaranje slika i gledanje video materijala), a ventilator se nije uključivao? I serviser se iznenadio i na kraju potvrdio da laptop nema ventilator za hlađenje (što naravno nigde ne piše).

Zanimljivo je međutim, da se nikada, ali doslovno nikada, laptop nije ugasio usled pregrejavanja. Prošla mu je sada uveliko garancija (i ona produžena) radi i dalje bez problema, žena po ceo dan gleda serije na njemu, drži ga u krilu, i kažem, funkcioniše bez problema.
[ Zlatni_bg @ 10.07.2019. 03:00 ] @
Ti u njemu imas najslabiji i3 cetvrte generacije koji ide u lap topove. On trosi 15W i nemas zasebnu graficku kartu.

Pokretac teme spominje i7 2650QM ciji samo procesor trosi 45W. Ima i graficku kartu GT525M koja trosi 25W. Znaci to je ukupno 70W stvari koje treba da se ohlade, pri max loadu, za razliku od tvojih max 15W koje koristi zena da gleda serije na njemu, naspram vrelog laptopa na kom se igraju igrice :D

Sta treba vise da se kaze?
[ talicni67 @ 10.07.2019. 06:58 ] @
Kod kolege u laptopu cesto cujem ventilator. Mislim da bi bez njega bilo skoro nemoguce koristiti laptop. Predlozio sam mu cooling pad, ali na plastici poledjine laptopa skoro da i nema resetki gde bi ulazio hladan vazduh od cooling pada.
[ SASA M. @ 10.07.2019. 11:51 ] @
bolje da si mu predlozio zamenu, vremenom ce postati bucniji, a mozda i otkaze kad se najmanje nadash.
[ talicni67 @ 10.07.2019. 17:24 ] @
Ljudi, da li je i3 7100 ok procesor? Pitam, jer se otvorila ponuda sa tim procesorom u konfiguraciji koja se nudi u zamenu.