[ nkrgovic @ 10.07.2019. 17:25 ] @
Pisem ovde, ali ako mislite da je za Vodic za Kupovinu, ili Konfiguracije, ili gde vec - slobodno prebacite.

Treba mi neki mini comp, nesto za softverski firewall. Tipa :

- Sto manje kuciste (Intel NUC, Alix.... tako nesto - bitno mi je da bude malo, moze da ima power brick )
- X64 CPU, 2GHz quad-core, AES-NI (Nesto na tu temu, mada mi je AES-NI prilicno bitan )
- 4GB RAM
- 2x1Gbit network (Intel i210 ili slicno - ne Realtek). Moze i vise od dva, super ako ima vise od dva....
- SD Card ili nesto slicno (treba mi 16GB storage max... ;) )

Za sada gledam Alix, ali nema kuciste, a i realno je slab, pa rek'o mozda neko ima drugu ideju. Ima tih Intel, Asus, Gigabyte i slicni masina ali su sve em Realtek em 1x1Gbit i nema ni slot za vise. Ima SuperMicro, to mi je vrh, ali to je mnogo para. ja bi nesto tipa... recimo do 30,000-35,000 RSD, recimo. Cenio bih predloge, posebno one nabavljive u Beogradu, bez da se cimam sa carinom i slicnim akcijama....
[ niceness @ 04.08.2019. 22:11 ] @
Do sada si možda već rešio, ali čisto da napišem moje iskustvo pošto sam prošle godine bio u sličnoj situaciji.

Zahtevi su mi bili otprilike isti kao i tebi, ali ja sam odmah odustao od kupovine u Srbiji jer nisam našao ništa što mi je odgovaralo (ili bilo cenovno prihvatljivo pošto je budžet bio oko 150e) i ubrzo sam suzio na dve varijante:

- PC Engines APU2 modele
- Kineski ruteri sa Aliexpess sa J1900 i Intel NIC npr. https://www.aliexpress.com/ite...g0s.8937460.0.0.f0762e0eNjma2A (ima ih milion takvih)

Na kraju sam uzeo APU2 (model 2C2, što je bila greška, treba sam uzeti 2C4, malo kasnije o tome) iako je AMD procesor u njima možda slabiji, a glavni razlog je bio što ima serijsku konzolu tj. BIOS se može konfigurisati i ceo boot pratiti preko serijskog porta.
Ovi kineski ruter box-ovi imaju običan BIOS koji ima samo VGA konzolu, ne mogu redirect na COM ili nešto slično (pitao sam kineze, više njih :))

Jednostavno nisam mogao svariti ideju da bih morao dovlačiti monitor do rutera ukoliko se OS spuca iz nekog razloga (loš update i slično) i ne pokreće se više :D


Dvoumio sam se između 2C4 (3x i210, 4GB RAM ) i 2C2 (3x i211, 2GB RAM) i uzeo 2C2 jer nije trebalo više memorije za funkcije koje obavlja (što je i dalje tačno), ali model sa 4GB ima ECC memoriju, a ovaj nema (što nisam znao u trenutku kupovine) i naravno ima i210 vs i211. Kupio sam direktno od PC Engines i platio Paypal-om (moralo u USD, ne prihvataju EUR preko PP), ukupno me izašlo nešto ispod 130e sa uračunatom poštarinom od 15e bez carine za:
- apu 2c2 ploču
- kućište
- adapter 12V
- msata ssd 16GB mlc

Na ruteru se sada vrti opnsense i radi kao firewall i vpn za par korisnika. Naravno ovaj AMD cpu nije baš jak (1GHz quad core - mislim da su u nekom novijem biosu omogućili boost na 1,2 GHz) i performanse su lošije sa freebsd baziranim distribucijama nego sa Linux-om.
[ nkrgovic @ 05.08.2019. 10:20 ] @
Ja sam se malo iskombinovao....

Za kuci cekam drugara da proba da nabavi jedan sa i7, tako neki kinez. Ako prodje super.

Za posao sam kupio preko racuna, SuperMicro E50 : https://www.supermicro.com/en/...stem/Box_PC/SYS-E50-9AP-N5.cfm

Sjajna masina, radi fenomenalno, samo je malo skuplja :)