[ Seyokiller @ 23.07.2019. 20:39 ] @
Novi standard IEEE 802.11ax nam dolazi !

Više o tome možete pročitati na sledećim internet adresama:

https://www.wi-fi.org/discover-wi-fi/wi-fi-certified-6

https://www.tp-link.com/en/wifi6/?utm_medium=select-local

[ DirigentXYZ @ 23.07.2019. 20:58 ] @
Lepa vest, samo je pitanje da li ostali uredjaji po kuci mogu da prime taj signal.
[ nkrgovic @ 23.07.2019. 21:35 ] @
Ovo ima vec neko vreme da se kupi... Arista, Aruba, Cisco, Meraki.... sigurno ih ima jos. Glavna prednost je gusce pakovanje i laksi rad kad ima mnogo uredjaja u mrezi - optimizacija za guste lokacije, tipa kancelarije i IoT deployements. Za kuci, realno, nije bas potrebno.... Kad pogledas, vecina kucnih uredjaja je 802.11ac, nije cak ni Wave2 .
[ Seyokiller @ 04.01.2021. 17:43 ] @
Novo u 2021 godini

Tp Link kompanija implementirala novi standard prenosa interneta bežičnim putem.

WIFI 6E

https://www.tp-link.com/en/wifi6/wifi-6e/
[ nkrgovic @ 04.01.2021. 19:43 ] @
Da nabavim pre komsije, to je rezon? :) Naravno, pod uslovom da svi uredjaji to podrze, inace... nista. :) Naravno, novi opseg jos vece frekvencije i jos manjeg dometa.
[ bartmaynard @ 07.01.2021. 11:02 ] @
Koliko sam shvatio, wifi6 radi brže nego što ga sada koristimo. Hoće li kućni korisnici vidjeti učinak kada koriste ove uređaje?
[ bachi @ 07.01.2021. 11:26 ] @
Gigabitni transfer fajlova unutar LAN mreže nije neka naučna fantastika pa da kućni korisnici ne vide benefite gigabitnih brzina. Takođe već sad u ponudi imaš gigabitni Internet link.

Za 5 - 10 godina će 10Gb LAN postati norma i biće takva mrežna kartica integrisana na matičnim pločama desktop i laptop računara. NVMe diskovi uveliko mogu da isporuče takve (i veće) brzine...
[ nkrgovic @ 07.01.2021. 14:06 ] @
Realno, i 802.11ac wave2 uredjaji su podrzavali 2Gbit ili tako neke brzine, uz MU-MIMO. Medjutim, ovo ima svrhe, pre svega sa mnogo klijenata. Ako imas 30 ljudi u prostoriji 2GBit deljenog bandwidth-a na sve njih znaci. Ako imas jednog coveka, ili dvoje, koji dele 300Mbit/s link ka internetu, streamuju eventualno neki video (4K ide i na 30Mbits/), realno, 1Gbit it ne treba.

Glavna prednost 802.11ax je bolje deljenje resursa sa vise uredjaja akvitnih u istoj mrezi, opet ovo je bitno za poslovne a ne za kucne korisnike. Jeste, mozes da imas vecu brzinu sa NVMe diska, ali koliko je to kopiranje stvarno bitno za svaki dan? Ako kopiras par stotina megabajta da li ce to trajati 10 ili 3s ne menja ti nesto bitno u zivotu....
[ Miroslav Cvejić @ 08.01.2021. 00:04 ] @
Probaj da strimuješ 4k film sa 7.1 zvukom kroz mrežu... Sa laptopa na TV... AC bude tesan ponekad, posebno ako iz nekog razloga radiš transcoding i lepiš titlove.

A Gbit jako lepo dođe kad hoćeš da skineš igru, i igraš je istog dana.
[ nkrgovic @ 08.01.2021. 11:22 ] @
Ako ti transcoding pravi problem, onda skoro sigurno nije do bandwidth-a vec do racunara sa koga radis streaming - procesor i/ili graficka. Takodje, nemam ja nista protiv gigabita za racunar, ali, realno - racunar ide na kabl.

I nemam ja nista protiv ni gigabit ni nBase-T, samo nekako mislim da su jako retke primene gde ti treba vise od 1Gbit KUCI. Naravno, ako "kuci" imas lab, ili ako imas 20 ukucana koji intenzivno koriste neke lokalne servise, onda brate ti imas SMB mrezu ;)
[ Branimir Maksimovic @ 09.01.2021. 09:07 ] @
Meni je najveci problem sa 4k filmovima usb2 eksterni disk zakacen na ruter :P

Inace 90GB igru skinem za manje od 2 sata sa 120Mb, tako da ni tu bas ne treba gigabit.
[ Miroslav Cvejić @ 10.01.2021. 07:52 ] @
Kiselo grožđe, Branimire.
[ bachi @ 10.01.2021. 10:07 ] @
Branimire, omatorio si.

Zašto bi nešto skidali 2 sata, kada možemo za 5 minuta. Prosto i jednostavno. Ista debata se vodila i kada smo imali 128k Internet, kao šta će nam 1Mb, ja skinem toliko i toliko za 2 sata. :D

Wifi 6 nema samo prednost u brzini, to je čak i najmanja stavka, ima prednost u tome jer je u mogućnosti da u istom trenutku usluži više klijenata odjednom. Ima mogućnost da klijenti spavaju i troše manje bateriju i da se javljaju samo po dogovoru. I ima prednost što se vratio 2.4GHz spektar što znači veći domet, a trebalo bi da omogući i frekvencije od 1 - 6 GHz u budućnosti. Takođe, više neće da sluša ceo etar, pa tako u komšiluku ako imaš gomilu APova da se krljaju međusobno i usporavaju, ne, on će sebe i klijente obeležiti posebnom "bojom" i samo tu boju slušati.

Dakle, AX je revolucija kad je u pitanju WiFi standard.
[ nkrgovic @ 10.01.2021. 10:26 ] @
^This! Ovo su zapravo prave prednosti, ne brzina: mogucnost rada u "bucnom" okruzenju, stabilnija veza. Brzina ka jednom klijentu ni sad nije problem.