[ palenta @ 01.08.2019. 16:36 ] @
Kupio sam jedan zidni prekidač za rasvjetu u sobi, kojim se svijetlo mijenja stepenasto (10 %, 20 %, 30 % ...... 100 %) koji ima 4 ulaza
Ja spojim L na L i N na N ali na ima još dva ulaza i ne znam šta s njima, vjerovatno ih treba nekako premostiti

Evo slike tog prekidača i sheme pa ako ima neko da zna bio bi zahvalan


https://pasteboard.co/IqGWSzv.jpg
[ veselinovic @ 01.08.2019. 18:27 ] @
Imas sliku kako se spaja, ne vidim problem.
Ako nisi skontao sa zadnje slike dzaba da ti pisemo.
[ palenta @ 01.08.2019. 18:54 ] @
A hebi ga nisam baš siguran zato mi treba pomoć
vjerovatno treba nekoliko žica premosnica

[Ovu poruku je menjao palenta dana 01.08.2019. u 20:09 GMT+1]
[ ZAS011 @ 01.08.2019. 19:34 ] @
U dozni moraš da imaš 3 žice: nulu, fazu i izlaz prema sijalici, kao i premošćena srednja dva priključka. Sve ti je lepo nacrtano na šemi.
Ukoliko se ne razumeš u elektriku, pozovi nekoga ko se razume da ti pomogne.
[ Living Light @ 01.08.2019. 22:26 ] @
Živ nisam i pola me nema,
jer ne mogu da se ofrkestim od utiska

-koji to maher je mogao da napravi ovakav (po meni) ludački PDF-INFO o povezivanju???

Pročitao sam uputstvo za povezivanje na 3 jezika,
i nigde se ne spominje GDE SE NALAZI TAJ PREKIDAČ za promenu rada cele skalamerije?

U uputstvu kaže da je "Built-In" ???

A gde? Gde, ako ima samo taster za Gore-Dole?

Šema mi je jasna,
ali ne znam gde se nalazi taj famozni prekidač, a još i treba da ga vežem?

Možda grešim, ali "ehhbo sam i tog Inženjera" ko je napisao ovo uputstvo za povezivanje!!!

Pazi više-jezične dokumentacije:
https://download.vimar.com/irj...NT/ZIS_49400508D0_FI.83731.pdf

Evo i nedoumice šta znači "Leading edge i Trailing edge":
https://richbrilliantwilling.c...-edge-vs-trailing-edge-dimming

Možda nešto ne vidim, imam samo dva oka+jednu glavu, možda grešim...

Ali, posle ovih pretraga, postavljaču pitanja ne mogu da savetujem,
jer nisam siguran u ono što čitam u uputstvu.

Aj, pomagajte, i pokažite pravi put...


[ edi maj @ 01.08.2019. 23:29 ] @
Jesi li gledao ovo, čovjek nikako ne koristi P spoj.

https://www.vimar.com/en/int/new-universal-dimmers-9484152.html

Dakle, osim N i L dovoljno je između njih da spojiš žicu koja ide prema sijalici, pa probaj.
[ Living Light @ 02.08.2019. 00:10 ] @
Ok, video je poučan.

Ali, aj sad i ti unesi još dodatnu pometnju sa ovakvom rečenicom:

"osim N i L dovoljno je između njih da spojiš žicu koja ide prema sijalici" ???

Kako misliš izmedju njih? Izmedju čega? Izmedju faze i nule?

Ja znam, šta si hteo da kažeš, ali se to (zbog razumevanja) kaže ovako:

-Osim N i L dovoljno je da imaš/položiš i treću žicu, koja vraća Fazu na sijalicu.
( pošto je drugi kraj sijalice vezan na Nulu)

Možda nisam u pravu...

[ edi maj @ 02.08.2019. 08:14 ] @
Nisi ti od početka u pravu. U pravu su ljudi koji su rekli da ništa ne diraš jer se ne razumiješ u osnove.

Fino si rekao da si na L spojio fazu, a na N nulu što bi trebalo da znači da ti pored dimera zaista imaš raspoloživu nulu i fazu i da ti je ostala treća žica za koju ne znaš da li ide na P ili na onu strelicu, jer kako bi inače otišla faza do sijalice, bez te žice.

Ali ne, ti (najvjerovatnije) na mjesto običnog prekidača pokušavaš da staviš taj dimer, gdje imaš dvije žice od kojih je jedna faza, a druga vodi fazu ka sijalici nakon prekidača. Ti u stvari tu uopšte nemaš nule. I ne bih dalje ulazio u mogućnosti, kako rekoše, ostavi to za profesionalca.

[Ovu poruku je menjao edi maj dana 02.08.2019. u 09:38 GMT+1]
[ gilopile @ 02.08.2019. 08:40 ] @
Tako je @edi maj, on najverovatnije pokusava ovu skalameriju da spoji na klasicno izvedene zice za prekidac gde mu fali nula.
U najmanju ruku, ako nije namenski izvodio zice za ovaj prekidac, mora da razbija do prve razvodne i da mazne nulu.
Tako da ce mu trebati i moler posle da to sve okrpi i okreci :)
[ SlobaBgd @ 02.08.2019. 10:08 ] @
A šta je problem da objasnite čoveku da mu je potrebna i nula i da može da je dovede iz razvodne kutije?

Mislim, ovoliko tajanstvenosti i potrebe za "predznanjem" nema smisla. Ako je ovo deo foruma za stručne i školovane ljude, napišite da znamo, da mi neškolovani i bez diplome ne otvaramo glupe teme. Ali ako ste otvoreni za pomoć svima, onda ukratko objasnite šta je potrebno za ovakvu instalaciju kakvu pokretač teme želi, ili u drugim slučajevima kakva instalacija je potrebna da bi radile tinjalice na prekidaču za kupatilo, i tome slično.
Na osnovu vašeg odgovora pokretač teme će proceniti da li će se sam upustiti u postavljanje prekidača/dimera, da li će pozvati električara, ili će odustati od celog poduhvata.

Ako neko napiše da ne želi da odgovara za nečiji život, tu se slažem, ali u tom slučaju zatvorite forum za nestručnjake i dopisujte se međusobno, na stručnom i odgovornom nivou.
[ palenta @ 02.08.2019. 12:13 ] @
Bravo SlobaBgd, rekao si tačno ono šta sam i ja htio reći
Kažem imam dosta životnog iskustva s strujom kao samouki majstor, ali ovaj slučaj mi nije baš jasan
Krivo sam se bio izrazio, ustvari ja trebam na mjesto običnog prekidača da stavim taj dimer
Znači u zidu ima samo dvije žice



[Ovu poruku je menjao palenta dana 02.08.2019. u 13:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao palenta dana 02.08.2019. u 13:32 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao palenta dana 02.08.2019. u 13:33 GMT+1]
[ gilopile @ 02.08.2019. 12:23 ] @
Pa to, moras dovesti i nulu, a napisao sam da mozes iz najblize razvodne kutije. Obicno bude u toj ravni iznad samog prekidaca za svertlo, tu imas potrebnu nulu za taj prekidac, jer se u 99,99 posto slucajeva rasveta spaja direktno na nulu, a fazu prekidas na prekidac, zato niko ni ne dovodi nulu, sem u tim specificnim slucajevima i uz dogovor kada se radi struja u objektu.

EDIT, da u zidu i na mestu prekidaca za sverlo imas samo 2 zice. Dovodna faza za sverlo i zica koja vodi direktno na grlo, jer je nula dovedena na grlo direktno, a nalazi se u razvodnoj kutiji. Mozes dovesti bilo koju nulu iz bilo koje razvodne kutije, pa gledaj koja ti je najbliza ili najlaksa za dovesti do tog prekidaca. Nula je jedna i ona je grupisana u glavnom ormaru, tako da te ne buni to da mozes dovesti odakle god...mozes i sa sukoa ako imas u blizini...





[Ovu poruku je menjao gilopile dana 02.08.2019. u 13:39 GMT+1]
[ mrkabrka @ 02.08.2019. 17:50 ] @
Valjda mora da ima spoljašnji prekidač ,, a to je samo dimmer.... a nula ...valjda svetli u mraku... znači ,a i ne mora ,-da imaš klasičan prekidač za svetlo u prostoriji iii do njega to sokoćalo...
[ Living Light @ 02.08.2019. 18:33 ] @
Antonio Vargas,
Probaj ovako, ne možeš ništa da "izgoriš", izvolite:

[ palenta @ 02.08.2019. 19:45 ] @
Ok probačemo sutra po toj shemi pa ču javit
[ Living Light @ 02.08.2019. 20:04 ] @
Eeh sutra?!
Do "sutra" će ovi lokalni kritizeri da me rastrgnu

Šalim se, samo polako, bez naglih pokreta,

Pazi na Fazu!!! ---Ne pipaj !

pOz

[ mrkabrka @ 02.08.2019. 22:33 ] @
E pa vala nikad nisam ukapirao dal' je N- Faza , ili L ... - trebalo bi da je L - Faza -(load)-..
[ Living Light @ 02.08.2019. 22:47 ] @
brko,
čuti bre, Ti si još dobar!

Pazi na ovu exibiciju:

-ja i dalje "studiram Kako se instalira WIN na DELL laptop koji je imao Linux" ???

Ajd da ima nekog Tiristora, Trijaka, ali ovako Na-Suvo, ne ide
[ SASA M. @ 02.08.2019. 22:50 ] @
l - live
n - neutral
[ Living Light @ 02.08.2019. 22:57 ] @
@SASA M.

EL ti sve nas zahhebavaš "još od prvog Vagona" ?

Predloži nešto konkretno u vezi ove skalamerije,
Kao na Pr. :

Gde se nalazi onaj tajanstveni prekidač, ako ga uopšte ima?
[ SASA M. @ 03.08.2019. 03:43 ] @
ne, ja sam se prikljucio tek kod cetvrtog vagona ;0

lepo ti pishe na slici koju si oTkacio da je taj taster koji kacish na khlemu *p* eksterni i da im mozes imati vishe komaTa paralelno vezanih... drugim recima, stavish 1 kod tashte pa kad odesh po pivo, ona ti ugasi svetlo i time ti da do znanja da ne dirash vrizider ;0

[ Living Light @ 03.08.2019. 07:06 ] @
Onda ću ja taštu da povežem trofazno!

L1-leva ruka,
L2-desna ruka,
L3-bilo koja noga,

i to preko tropolnog grebenjaka, bez osigurača.

Pa kad sve to prebacim u "RUN"...ima tašta sama da se vrati na fabričko podešavanje. :)
[ veselinovic @ 03.08.2019. 08:05 ] @
Posto od RK do prekidaca imas samo dvije zice onda bi tu elektroniku mogao montirqati u/pored razvodne kutije, i zadrzati kompletno ozicenje.
Npr ovako.
[ Living Light @ 03.08.2019. 08:14 ] @
Koliko se razumem, ovde se svetlo dimuje "metlom"

Čovek hoće da unapredi stvar, a ne da mu trebaju dvokrake merdevine
da bi dimovao sijalicu
[ veselinovic @ 03.08.2019. 16:55 ] @
Mislim da se dimuje duzim drzanjem tastera.
Kratak klik na taster pali/gasi svjetlo.
Duze drzanje dimuje.
[ Living Light @ 03.08.2019. 18:26 ] @
Ako je to tako, onda ok,
ali šta će mu ta dva tastera na samom kučištu?
[ SASA M. @ 04.08.2019. 08:05 ] @
jedan pojacava osvetljenje, drugi ga smanjuje. koliko sam razumeo, eksterni taster je samo on/off. nisam citao uputstvo, mozda ima jos neke posebne funkcije kada se tasteri pritiskaju duze ili krace vreme... ono sto vidim da ima dodatne opcije sa tim dzamperima koji se nalaze ispod poklopca gornjeg tastera. nadam se da ce ga vlasnik uskoro ugraditi i reci nesto o funkcionalnosti ;0
[ veselinovic @ 04.08.2019. 13:26 ] @
Nisam ni ja nikad imao ovakav u rukama, ali sam vidio sa slika da se tasterom dimuje.
Slika na samom dnu.
Sad, ako se pokretac javi saznacemo, a ako se ne javi dzaba smo krecili.
[ SASA M. @ 05.08.2019. 03:52 ] @
Taj taster je externi i dodaje se po potrebi. on njega nema, ali kako je krenulo necemo saznati ni za osnovnu varijantu kako radi, osim na onom reklanmom videu. ;0 a nije ni jeftin, koliko vidim 60e na ebay... ;0
[ Living Light @ 06.08.2019. 07:34 ] @
Imam samo ovaj, ali to nije isti model, niti proizvodjač.
Tu je sve jasno u povezivanju, jer ima 4 tastera na sebi.
https://uk.rs-online.com/web/p/dimmer-switches/0190532/

Za jedno sijalično mesto, regulacija samo sa jednog dimera:



Za jedno sijalično mesto, regulacija sa više istih dimera:



Pogrešni su nazivi slika, treba LegraNd, a ne Legrad.

Izvor:
http://elit.ee/docs/uudiste%20...egrand_catalogue_2015_0315.pdf