[ clydefrog @ 04.08.2019. 15:04 ] @
Pozdrav,

Imam 26 godina i programiranjem se bavim 2-3 godine kad se sve sabere i oduzme. Počeo sam sa C# ali sam se prebacio na Python i sada mi je to primarni programski jezik. Radim desktop GUI programe u tkinteru, i terminal aplikacije u UNIX stilu. U poslednje vreme sam počeo malo da ulazim u web dev.

Elem, dvoumim između dve opcije i nikako da se odlučim, stalno sam tamo-'vamo i već postaje iznurujuće:

1) upisati fakultet (FTN)
2) naći posao ovako samouk

Problem sa opcijom jedan je matematika, nije da mi ne ide ali da bih upisao fakultet moram da spremim gimnazijsko gradivo, a s obzirom na to da sam u srednjoj bežao sa matematike i provlačio se, to iziskuje konstatan bar jednogodišnji svakodnevni rad. I to nije kraj jer me na fakultetu čekaju još 3-4 matematike, ali mislim da kada bih spremio prijemni, ostalo bi išlo lakše. Pored toga, budući da imam 26 godina a da nema teorije da bih završio fax u roku, postavlja se pitanje ima li smisla ići na fakultet budući da ga ne bih završio pre 30te. Ipak, ne bih krenuo od nule jer sam dosad već spremio prve četiri oblasti iz zbirke za pripremu za prijemni.

Zašto fakultet kada već znam da programiram?

Jednostavno mislim da bi me tako zapao bolji i bolje plaćen posao, uz mogućnost odlaska u inostranstvo. Ipak, znam da je završiti fakultet (pogotovo FTN) velika muka i ne znam da li bih izdržao tu golgotu. Intelektualno znam da mogu, ali problem je snaga i volja.

Problem sa drugom opcijom je to što ne znam kako do (dobrog) posla bez diplome. Dosad sam uspeo da nađem nekoliko gigova na Fiverru ali to je teška muka i žalim onog ko od toga mora da živi. Poslovi su retki, a plaćeni mizerno. Generalno, nisam za freelancing i rad od kuće već stabilan, normalan posao u firmi. Jednom rečju, preživljavanje i teška mizerija i kao jedini izlaz i dugoročno rešenje vidim fakultet.

To je ukratko moj problem, saveti dobrodošli.

P.S.

Github profil šaljem u PP na zahtev ako nekog zanima.
[ Branimir Maksimovic @ 04.08.2019. 15:29 ] @
Znas kako javljaj se na oglase, probaj da nadjes takav posao kakav ti treba. To mozes odmah. Fakultet ti je uvek+ kao referenca ako nemas nista drugo.
[ TheSpiridon @ 04.08.2019. 15:39 ] @
U tim godinama fakultet ti može biti samo lična satisfakcija i dokaz sebi dal možeš il ne možeš da dostigneš taj nivo. A za posao, pitaju cime se bavis, sta znas da radis. Napisi dobar CV ali pre toga prešaltaj se na web, lako je, pa onda android itd... Ako živiš u većem gradu posao se nadje ko od sale.
[ ademare @ 04.08.2019. 17:07 ] @
Mislim da ti je ideja o fakultetu , posebno ako se ne radi o onima plati-klati , Sega Mega u 26 godini , posle 7 godina pauze u skolovanju , neostvarivo !

Ja znam po sebi . Pravio sam pauzu 1 godinu zbog vojske i jedva sam se navikao . Tada se moralo ici u vojsku , nisu hteli da odlazu , osim za fakultete od interesa za odbranu , sto moj svakako nije .

Praviti 7 godina pauze i onda nastavis , to vec malo mnogo teze .

Ako se radi o nekom trange frange fakultetu , gde je dovoljno pojaviti se , ili visoj skoli onda to moze svako , pa i ti .
[ TheSpiridon @ 04.08.2019. 17:11 ] @
Ako završi ICT visoku školu, dobro znanje će steći i odmah se zaposliti.
[ clydefrog @ 04.08.2019. 17:32 ] @
TheSpiridon, hvala na predlogu. Pretpostavljam da misliš na smer Internet tehnologije. Nego, ne vidim šta tu treba za prijemni?

@Edit: Nađoh. Ovo deluje ostvarivo, za razliku od FTN-a.

[Ovu poruku je menjao clydefrog dana 04.08.2019. u 18:46 GMT+1]
[ TheSpiridon @ 04.08.2019. 17:57 ] @
Ima dosta prakse, to je dobro, odmah te bacaju u vatru. Još je to i državna škola još uvek, tako da sve ok.
[ ademare @ 04.08.2019. 18:24 ] @
To da li je nesto privatno ili drzavno , ne znaci vise nista .

Komsijin sin ide u Visoku poslovnu skolu , koja je jos uvek formalno drzavna , a odavno je plati - klati skola !

Decko je infantilan , ali redovno polaze ispite , a knjigu video nije !

Naravno placa skolarinu , polaganje svakog ispita itd . Nema protekciju samo (Ne)znanje !

Drzavne ustanove su odavno Oborile kriterijume , na nivo Privatnih . Kada bi imali nekadasnje visoke kriterijume , niko tamo ne bi studirao ni dzabe .

Nekada kada su studije bile prave , studiralo se u proseku 8 godina ! Danas se u drzavnim studira u proseku onoliko koliko skola - fakultet ima godina . Retko ko vise pada ispit , jer dolazak na predavanja i vezbe , seminarski radovi vec obezbedjuju 6 !
[ nkrgovic @ 04.08.2019. 20:43 ] @
Citat:
ademare:Nekada kada su studije bile prave , studiralo se u proseku 8 godina ! Danas se u drzavnim studira u proseku onoliko koliko skola - fakultet ima godina . Retko ko vise pada ispit , jer dolazak na predavanja i vezbe , seminarski radovi vec obezbedjuju 6 !

Ja ovo i dalje ne kapiram, posle svih godina. Ako ti fax, tipa ETF, upise 600 brucosa, koje si probrao kao najbolje, pa onda od njih 600 na kraju prve godine samo 300-400 izadje na kljucni ispit godine - Osnove Elektrotehnike, a polozi, ajde 30, ti si baja? To je super, kad 5% upisanjih polozi a 95% ne polozi (padne ili ne proba uopste)? To znaci nesto dobro? Pri tom si dobio sjajne ucenike na pocetku.....

Po meni to samo znaci da ne znas da prenosis znanje i da sistem ne valja. Nije to garancija kvaliteta, to je pokazatelj loseg procesa.
[ mjanjic @ 04.08.2019. 21:28 ] @
Zato što su u pitanju ispiti na kojima se zadaci rešavaju na razne fore. Ono, ako radiš zadatak standardnom metodom, treba ti 3-4 strane nekog pisanja i računanja, a ako ukapiraš neke simetrije ili transformacije u kolu i sl., rešava se u 3 reda.
Da ne ispadne da branim ETF, nisam za takve zadatke, mogu da budu dodatak za visoku ocenu, ali ne za prolaz na ispitu.

Takođe sam protiv toga da se na papiru rešavaju megalomanski zadaci iz elektronike i sl., to u svetu više niko ne radi, nisu ovo 70-e ili 80-e, sada se za sve koristi softver, a studenti treba da rešavaju realna kola iz prakse, a ne hipotetičke primere od pre 30 godina - npr. trostepeni tranzistorskih pojačavač, koji na papiru ima pojačanje 50, a u praksi kad isti takav napraviš, radi kao oslabljivač signala!
[ VladaSu @ 05.08.2019. 16:44 ] @
Meni opet nije normalno da ides na predavanja i napises neki seminarski rad na jednom A4 listu i na osnovu toga dobijes prelaznu ocenu. Dobro je ako 1% studenata napise taj rad, a ne da ga prepisu.
To onda vise nije ni prenosenje znanja, niti ucenje ... to je samo ispunjavanje statiskike da 30% stanovnistva treba da bude visokoobrazovano.
Nekada se znalo sta moze da se ocekuje od nekoga ko zavrsi fakultet. Sada se nista ne ocekuje. Fakultetska diploma je izgubila smisao.
Znam diplomirane informaticate koji ne znaju da presnime fajl na USB. Ili reinstaliraju komsiji Windows i onda im se ceo komsiluk klanja kao kompjuterskim genijalcima.
Kako je on/ona zavrsio fakultet kada mu je to maksimum znanja? Sa tim znanjem iz informatike ne bih dao nekom da zavrsi Poljoprivredni fakultet, a ne informatcki.
Ja sam isao na drzavni i ostalo mi je par ispita, zaposlio se i nikada ih nisam dao. Na jednom ispitu sam pitao profesora da li neko ko dobije destku kod njega iz programiranja moze da se zaposli kao programer?
Rekao mi je da kada bi kriterijumi bili redovni da onda ne bi imali studenata jer bi svi otisli na privatni fakultet.
Fakulteti su postali biznis. Sto vise studenata to vise para. Studenti uglavnom traze diplomu, a ne znanje. To i dobiju.

Ako vec imas 26 godina i neko znanje onda se zaposli. Nece ti biti problem. Ja sam takodje samouk.
Ako ti treba diploma da bi izasao napolje, a imas znanje, onda "kupi" diplomu. Nemoj previse da se cimas. Zivot je kratak da bi se cimao a imas gotovo resenje.

Na sta da se fokusiras? Payton, C#, web ili desktop ili mobilne aplikacije ili nesto trece?
Fokusiraj se na ono sta najvise volis da radis. Zadovoljavajuca plata ce sama po sebi doci.
Je*bes i duplo vecu platu ako radis nesto sto ne volis da radis.
[ ademare @ 05.08.2019. 18:54 ] @
To je prenosenje , pre svega Americkih vrednosti . To tamo postoji decenijama i ne samo na visokom skolstvu , vec u toku celog skolovanja .

Kada sam isao u srednju skolu , tadasnji burzuji , odu u 4. godini srednje u Ameriku , neki i u 3. posle dolazili da nas obidju , i svi imaju iste price . Ovde ne kao djaci , vec po intelektu bili prosecni , tamo u Americi medju najboljima !

Nema usmenog odgovaranja za ocenu , nema iznenadnog kontrolnog , pismenog nista . Samo se pisu nekakvi radovi , predaju se profesoru i on to ocenjuje , plus celokupan rad na nastavi !

Tamo preko 50 % stanovnistva ima bar Koledz , koji je nekada bio na nivou stare srednje skole . Sada su na nivou nasih visih , visokih skola , tj. jednako .

Jedino sto tamo nema kupovine diplome , to nikome ne pada na pamet jer se strogo kaznjava . Ima 50 Univerzita najboljih , sto za ekonomsku , sto za intelektualnu elitu , jos 50 solidnih i 1.000 Dno . Tako da svako ima svoje mesto i nema kupovine , ali ne moze svako onaj elitni , mora neko i na dno .

Ovde kod nas ljudi kupuju , koji nisu ni videli fakultet . Da su bar svaki dan isli na predavanja 4 godine , pokazali bi bar neku vrlinu , redovnost . Nego hoce da za jedan dan kupe. To tamo ko uradi ide u corku , ovde kod nas je predsednik drzave . Onaj prosli .
[ TheSpiridon @ 05.08.2019. 19:06 ] @
A da postavimo pitanje zašto je Amerika ipak uspešna zemlja? Možda baš zbog toga. Jednostavno amerikanci su praktični, ne uče na primer integrale jer im to nikad neće trebati pa makar su i doktori, a ako zatreba douči se, obnovi i slično.

Koliko je američkih licenci i trejd marki, oni su opasni biznismeni uglavnom. Zato im je drzava bogata. Jer škola je više kao druženje u granicama. Sve može, i uče šta? Da se snalaze u životu. Kod nas jedno vreme, baš moja generacija i tako te 80' propala investicija. Učili smo svašta a slabo primenjivo, jer kad izadješ na ulicu, odmah ostade bez gaća, jer nisi znao da se snađeš. Dakle seljak si. A kako se to kaže kod njih? Farmer. Jedno od najcenjeniji zanimanja u americi, pre svega odlikuje ih patriotizam i slično.

Ovde je sve izvitopereno. Ali ide na bolje. Ove mlade generacije se lepo razvijaju.

A šta sam zaboravio. U ustavu im piše da je privatno vlasništvo neprikosnoveno. Svako ima pušku i može u svom dvorištu da te ubije ko zeca i ne odgovara. Ovde te hapse ako izmaltretiraš provalnika, zamisli.
[ mjanjic @ 05.08.2019. 23:13 ] @
Postoje škole u kojima se ozbiljnije radi, ali se ili plaćaju (npr. postoje katoličke škole u kojima su visoki kriterijumi) ili se ne mogu birati, jer se ide u školu u mestu stanovanja, a lokalna uprava finansira škole, tako da i od toga zavisi.

Međutim, postoje izborni predmeti, pa neko može uzeti osnove hemije ili osnove fizike (predmeti koji počinju sa "foundations of..."), ali se može uzeti i jači kurs kome odgovara.

Ove naše koji su tamo išli je baš mnogo bolelo uvo da slušaju Calculus i smaraju se, nego su uzimali najlakše predmete.


Ne studiraju na američkim univerzitetima samo hindusi i kinezi koji su osnovnu i srednju školu završili u Indiji ili Kini, studiraju i amerikanci koji su završili upravo te srednje škole u SAD.
[ clydefrog @ 06.08.2019. 19:04 ] @
Evo, malo sam razmislio, i čini mi se da ova visoka škola što je TheSpiridon predložio deluje dobro. Mislim da bih je završio u roku, za razliku od FTN-a koji bih studirao 8 godina. Ipak, po meni, (kada se izuzmu matematike) FTN ima daleko bolji program, ali i ovaj je sasvim ok, malo mi se možda čini zastarelim (ne znam kakva je perspektiva PHP-a npr.) Ali, ako su šanse za zaposlenje nakon završetka ovih studija izgledne, možda se čak i obrem u Beograd.

BTW, šta mislite o ComTrade visokoj školi? Školarine su malo skupe.
[ TheSpiridon @ 06.08.2019. 19:33 ] @
Gledaj ovako, Comtrade ima lepu perspektivu. Ako se dobro pokažeš, možda te zadrže u svom inkubatoru da se razvijaš i fino plaćaju. Ako ništa, onda ebg sve je na tebi.
[ Branimir Maksimovic @ 06.08.2019. 19:40 ] @
"ne znam kakva je perspektiva PHP-a npr"

Daleko veca nego Python-a sto se tice potraznje poslodavaca.
[ mjanjic @ 06.08.2019. 19:40 ] @
Jesu, ali tu ima predavača koji rade u CT ili drugim firmama od kojih se mogu dobiti praktična znanja.
Da li se možeš zaposliti u CT ako si među najboljima, ne znam, to bi morao da se raspitaš.
[ eembedded @ 06.08.2019. 20:16 ] @
Na FTN-u imas i strukovne studije, mozda tamo ima neki smer, nisam u toku, ali uvke imaju nesto novo. Profesori su uglavnom isti, gradivo je manje obimno, mislim da ti ne bi trebalo duze od predvidjenog roka zavrsis, a i prijemni je lakse poloziti.

Sto se izbora tice, ako imas iskustvo u dosta slucajeva te nece cimati za fakultet, al bez iskustva faks je jedina( jedna od bitnih) stavka u tvom cv.
Iskustvo ne mora biti u nekoj kompaniji nego i neke aplikacije/ veb stranice sluze svrsi, mozda neki primer na git-u.
[ clydefrog @ 06.08.2019. 20:26 ] @
Ne moram da se zaposlim baš u CT već u bilo kojoj normalnoj kompaniji, maloj ili velikoj, nebitno. Najviše mi je stalo do kontakata (kolega i budućih poslodavaca) jer kao što rekoh, već znam da programiram i kod kuće sam mogu da naučim koji god se programski jezik (i framework) od mene traži ali ovo prvo je bitno. Ja na primer ne poznajem nijednog programera uživo, ni sa kim ne pričam o programiranju (osim na chat-u), što nije normalno, ne može tako, nisam takva osoba. Pokušavam da odaberem mesto gde ću, uz znanje, steći prava poznanstva sa ljudima koji se time takođe bave, gde mogu da budem primećen da znam da radim i na kraju nađem posao. Možda čak i neki startup sa kolegama, što da ne. Da jednostavno nađem svoje mesto pod suncem u ovom IT svetu.
[ clydefrog @ 06.08.2019. 20:38 ] @
eembedded, hvala na predlogu. Mislim da bih dosta lakše prošao u BGD na Visokoj nego na FTN-u, što se tiče matematike. I za prijemni, i nakon što upišem fax.
[ TheSpiridon @ 06.08.2019. 20:49 ] @
@clydefrog, mislim da si razumeo poentu studiranja. Uči na tuđim greškama. Ja sam imao i medju njima i ja, mnogo drugova studenata, koji su pokazali prosečno znanje i inteligentni su da kažem, ali se nisu snašli. Poznato je da studenta-apsolventa hvata najveca depresija kad konacno zavrsi fakultet. Postavi pitanje sebi, a sta sad? Nema devojku, na primer, pogubio kontakte od prijatelja, nije stekao nove prijatelje, veze ovo ono... i ništa ostane mu od fakulteta samo ona okrugla futrola kroz koju može da duva.
[ TheSpiridon @ 06.08.2019. 21:09 ] @
Ne mogu da šaljem pp poruke, nov sam član :)

Ne bih da budem bezobrazan, ali ne bih puno pričao o tome. Ja sam je studirao i nisam završio zbog zdravstvenih razloga.

Škola je laka samo tako, meni je najteži bio engleski. Imaš eng1 i eng2 ostalo je luk i voda. Samo da budeš disciplinovan i posećuješ nastavu u praksu i da pitaš sve što te zanima.

Dobra je to škola. To ti je bivša ptt. I u prošlosti ko je hteo da završi da radi u pošti, državnoj službi, morao je da prođe srednju ptt u istom su dvorištu i višu ptt.

Kasnije je škola reformisana na bolje. Puno prakse programiranja i hardver da ne zaboravim.

Šta te još zanima?

Realno, mator si ti podosta. Gledaj da se što pre uklopiš u društvo. To ti je potez broj 1.

Srećno.
[ ademare @ 06.08.2019. 21:16 ] @
To je sve individualno . Ja na fakultetu nisam stekao nikakvo Znacajno prijateljstvo ! Jer kada sam ja isao , menjali su se ljudi svake godine , jedni odustaju , drugi padaju godinu itd .

Sad je drugacije jer vecina sve polaze .

Prvi posao sam nasao slucajno , preko poznanika iz Osnovne skole ! Sreli se slucajno , ispricali se , njegov matori je bio vlasnik Velike privatne firme , primili me na probu .

Da nisam mogao da radim dobro taj posao izbacili bi me brzo . Posle kada sam promenio firmu , i oni i ja sam znao da su oni na gubitku .

Ali nisu mogli ili hteli svejedno da mi ponude bolje uslove .
[ TheSpiridon @ 06.08.2019. 21:31 ] @
Postavljač teme mi deluje prilično nesigurno i ne zna šta će i kako. I ja mu pričam stvari koje on već zna. Ništa ne treba preterivati. Nije rešenje samo knjiga i knjiga, niti pijančenje po žurkama. Deluje mi nesigurno ali ozbiljno. Ne znam kako da ga pokrenem. Ako mu je bliži NS od BG, ja bih pre tamo našao neko "zalebljivanje". Ali ako planira da promeni okruženje, mora da ide postepeno. Pa nek vidi kako će.

Prvo prijemni. Velika je navalica danas na svim fakultetima. Ako prođe prijemni, nek dođe ovde da nam javi. A prijemni je čini mi se prošao za ovu godinu. Znači ima još godina fore. Za to vreme nek uči sam, ali ne za prijemni neko za ono šta bi voleo da radi.
[ clydefrog @ 06.08.2019. 22:35 ] @
Da, da, nesiguran još kako. Jednostavno nisam pametan šta mi je činiti, ali pomaže kad čuješ savete i iskustva drugih ljudi.

TheSpiridon, reci mi kako ti se čini matematika tamo, i kako uopšte izgleda ta praksa?

Za sada, visoka u BGD mi deluje kao najbolja opcija, kad sve izvagam...bliži mi je NS ali odlazak u BGD nije problem.
[ TheSpiridon @ 07.08.2019. 10:56 ] @
Matematika je laganica, ako nisi zaboravio 4. godinu srednje. Znači ima integrala, geometrije, ne znam vise sta, teoreme, svasta, ali sve je zagrebano samo po povrsini, znaci ok.

Neki predmeti imaju praksu, neki nemaju. Uglavnom se sedi ispred kompjutera, svako ima svoj i gledas predavanja i primenjujes to. Profesor ima video bim ili kako se već zove. Pravis sajtove, ucis programiranje, sve sa kompom se radi. Neki predmeti imaju praksu sa hardverom, krimpujes kablove, postavljas ip adrese, konstruises mreze i rutiranje, cackas oko servera svasta nessto ali to tek u drugoj godini cini mi se.

I ajde ne budali više, kreni nešto konkretno da radiš :)
[ Mord @ 07.08.2019. 11:51 ] @
Mogao bi i izabrati boot camp ako te zanima recimo frontend programiranje. Ima dobar boot camp u BITu. Da sam mlađi ne bi me smaralo da ta dva+ meseca idem autobusom do Biograda grada beloga. https://www.bgit.rs/program/
[ clydefrog @ 07.08.2019. 12:36 ] @
Ne budalim, pokušavam da donesem optimalnu odluku, ipak nije mala stvar. Neću da upišem nešto pa da posle krijem diplomu kad završim :) Hvala na insights-ima.

Mord, hvala na predlogu. Ipak, 2000 EUR za dvomesečni HTML/CSS/JS kombo nije lako izuti. Nije lova problem, dao bih ja i duplo za pravu stvar (dobro znanje i kontakti). Svakako, imaću i to u vidu.

[ Branimir Maksimovic @ 07.08.2019. 12:58 ] @
Clydefrog nemoj da se zanosis da ce ti skola biti garant posla, pogotovo kursevi. Ako vec znas da radis javi se na oglase
mozda u 10 firmi nadjes jednu koja te primi. Svi proveravaju znanje, i to je kljucno. Ako znas nema sanse da se ne zaposlis.
Ali ako ne znas, onda mrka kapa.
[ clydefrog @ 07.08.2019. 13:16 ] @
Branimir Maksimovic, da, u pravu si, ne treba da se zanosim...

Pa evo koliko znam, koliko ne znam, bilo bi dobro da neko treći kaže na čemu sam...

što se tiče Python-a vidim da se traži Django, to ne znam i nisam nikad napravio nijednu web aplikaciju, kao što rekoh tek sam počeo da ulazim u web dev...sa HTML/CSS se naravno snalazim, nije loša ideja i naučiti JavaScript i prešaltati se skroz na web pa konkurisati na te pozicije, šta znam. Ali opet ostaje ono što me peče - kontakti, kontakti, kontakti.

[Ovu poruku je menjao clydefrog dana 09.08.2019. u 01:39 GMT+1]
[ pctel @ 07.08.2019. 19:11 ] @
Citat:
clydefrog:
Da, da, nesiguran još kako. Jednostavno nisam pametan šta mi je činiti

Probaj da pitas sebe sta ti ustvari zelis, sta ti je krajnji cilj, evo naprimer izaberi jednu od ponudjenih opcija:
- da radis i primas platu
- da budes fakultetski obrazovana osoba, jer coveka sa srednjom skolom danas gotovo da smatraju neobrazovanim
- da ucis, gladan si citanja, proucavanja, pamcenja, provera znanja.

Kad odgovoris na to onda bih imao jos stosta da dodam.
[ Branimir Maksimovic @ 07.08.2019. 19:29 ] @
"jer coveka sa srednjom skolom danas gotovo da smatraju neobrazovanim"

Ko to?
[ clydefrog @ 07.08.2019. 19:32 ] @
pctel, u ovom momentu, opcija jedan :)
[ TheSpiridon @ 07.08.2019. 20:22 ] @
Polako. Ako hoćeš da budeš samostalan, treba mnogo odricanja i muke. Lakše ti je da radiš za nekoga. Ne razumem te. Hoćeš da radiš i primaš platu, a ovamo hoćeš da studiraš. Pogubljen si skroz, ja da ti kažem. Napiši cv i preveri sam sebe šta hoćeš. Nemam više snage da ti objašnjkavam.
[ clydefrog @ 07.08.2019. 20:42 ] @
TheSpiridon, nešto si ti pomešao. Nigde nisam rekao da hoću da budem "samostalan", osim u delu gde rekoh da bih rado s kolegama osnovao neki startup. Naravno da mi je cilj posao i plata, ali znam da se dotle ne može tek tako, bar ne iz ove pozicije - otud želja za studijama. Nisam baš tako pogubljen kao što ti misliš, uostalom niko te ne tera da mi "objašnjavaš", dobrovoljno si se javio.
[ TheSpiridon @ 07.08.2019. 21:32 ] @
ok, sretno, nema ljutiš :)
[ dr0id @ 08.08.2019. 15:20 ] @
Citat:
clydefrog:
Pozdrav,

Imam 26 godina i programiranjem se bavim 2-3 godine kad se sve sabere i oduzme. Počeo sam sa C# ali sam se prebacio na Python i sada mi je to primarni programski jezik. Radim desktop GUI programe u tkinteru, i terminal aplikacije u UNIX stilu. U poslednje vreme sam počeo malo da ulazim u web dev.

Elem, dvoumim između dve opcije i nikako da se odlučim, stalno sam tamo-'vamo i već postaje iznurujuće:

1) upisati fakultet (FTN)
2) naći posao ovako samouk

Problem sa opcijom jedan je matematika, nije da mi ne ide ali da bih upisao fakultet moram da spremim gimnazijsko gradivo, a s obzirom na to da sam u srednjoj bežao sa matematike i provlačio se, to iziskuje konstatan bar jednogodišnji svakodnevni rad. I to nije kraj jer me na fakultetu čekaju još 3-4 matematike, ali mislim da kada bih spremio prijemni, ostalo bi išlo lakše. Pored toga, budući da imam 26 godina a da nema teorije da bih završio fax u roku, postavlja se pitanje ima li smisla ići na fakultet budući da ga ne bih završio pre 30te. Ipak, ne bih krenuo od nule jer sam dosad već spremio prve četiri oblasti iz zbirke za pripremu za prijemni.

Zašto fakultet kada već znam da programiram?

Jednostavno mislim da bi me tako zapao bolji i bolje plaćen posao, uz mogućnost odlaska u inostranstvo. Ipak, znam da je završiti fakultet (pogotovo FTN) velika muka i ne znam da li bih izdržao tu golgotu. Intelektualno znam da mogu, ali problem je snaga i volja.

Problem sa drugom opcijom je to što ne znam kako do (dobrog) posla bez diplome. Dosad sam uspeo da nađem nekoliko gigova na Fiverru ali to je teška muka i žalim onog ko od toga mora da živi. Poslovi su retki, a plaćeni mizerno. Generalno, nisam za freelancing i rad od kuće već stabilan, normalan posao u firmi. Jednom rečju, preživljavanje i teška mizerija i kao jedini izlaz i dugoročno rešenje vidim fakultet.

To je ukratko moj problem, saveti dobrodošli.

P.S.

Github profil šaljem u PP na zahtev ako nekog zanima.


Ako se bavis 2-3 godine a na Fiverr-u si nasao samo nekoliko poslica, gde/sta si radio? I sta ces na Fiverr-u ako trazis posao u firmi? Ako nemas iskustva, onda ne treba da trazis dobar nego bilo kakav posao, na pocetnoj poziciji, pa onda napredujes. A za to ti ne treba fax nego znanje tj. sve i da imas zavrsen fax niko ti ne bi dao "dobar" posao vec pocetni ili praksu.
Jedino ako ces preko FTN direkt u Schneider ili Continental...
[ clydefrog @ 08.08.2019. 15:27 ] @
dr0id, linkovao sam svoj github profil, to je deo nečeg što sam radio. A za Fiverr sam skontao da je nebuloza pa zato i tražim posao u firmi.

[Ovu poruku je menjao clydefrog dana 09.08.2019. u 01:39 GMT+1]
[ dr0id @ 08.08.2019. 16:30 ] @
Bitnije je gde/za koga/za koliko $$$ si radio. Ako si za svoju dusu, to je ucenje a ne radno iskustvo. Fiverr mozda jeste nebuloza ali nije jedini. Mada ako hoces manje-vise fiksno radno vreme i platu, onda nema sta da trazis u freelancing-u nego gledaj oglase i salji CV.
[ clydefrog @ 08.08.2019. 16:38 ] @
Pa na Fiverru su mi klijenti bili sa svih strana sveta, ne sećam se već, imao sam jedan "veći" projekat za $400 i dva za oko $150-200 i nekoliko manjih. Da, znam teoriju, oglase u ruke pa šalji CV, fora je u tome što ja nemam šta da stavim u taj CV. Šta da stavim, napravio sam tetris i snake? Smešno. :)
[ dr0id @ 08.08.2019. 17:04 ] @
Pa sta bi da stavis za junior poziciju, napravio AWS sa svojih 10 prstiju?! Stavi sta god si radio, dodaj malo godine, iskustvo i projekte i to je to.
Evo ti par oglasa:
https://poslovi.infostud.com/p...mp;emedium=3&item_index=15
https://poslovi.infostud.com/p...p;emedium=11&item_index=22
https://poslovi.infostud.com/p...amp;emedium=3&item_index=4
https://poslovi.infostud.com/p...mp;emedium=1&item_index=27
ovo ti je vec overkill, mada nista te ne kosta da probas
https://poslovi.infostud.com/p...mp;emedium=1&item_index=15
https://poslovi.infostud.com/p...amp;emedium=1&item_index=2
https://www.halooglasi.com/pos...86?kid=1&sid=1565280441464
[ TheSpiridon @ 08.08.2019. 19:35 ] @
Mnogo je lepo biti savetnik, a ni svoju kući nisi pokrio, što se kaže. Tu zbrajam i sebe. Ja imam 37 godina i mogu da napišem CV na tri strane. Samo ne znam ko će da ide na posao kad me prime :)
[ Living Light @ 08.08.2019. 19:42 ] @
Citat:
clydefrog: fora je u tome što ja nemam šta da stavim u taj CV. Šta da stavim, napravio sam tetris i snake?

Za početak, stavi sve ono što je ISTINA, i primeni ovo:

-Da prestaneš da podcenjuješ samog sebe! ...(ali iz Momenta/oma)

...eto, + i taj Tetris +Snake je nešto! I to treba znati.

Meni da "zavuku na obe rupe", ja bi se oznojio i predao,
ali TO da isprogramiram--NE ZNAM!

pOz


[ pctel @ 08.08.2019. 23:35 ] @
Citat:
clydefrog:
pctel, u ovom momentu, opcija jedan :)

Po mom misljenju najbolji odgovor ti je dao dr0id - tebi ne treba dobro placen posao, vec bilo kakav posao. Znaci, najniza moguca juniorska pozicija u firmi, pa ako se to placa 200 evra, onda prvih godinu dana radis za 200 evra. Prethodno sebe psihicki pripremis na cinjenicu da si ti otprilike Pantic u Tesnoj Kozi (mladji referent za obuku sa 56 godina) i dz ce ti mentor biti neko ko se jos nije bio rodio kad si ti prvi put seo za kompjuter. Zelis da sam zaradjujes a pritom da upoznas druge studente, znaci ides na sva predavanja i vezbe koja drze profesori mladji od tebe, dok oni zaradjuju od pruzanja obrazovanja tebi, ti stariji od njih jos uvek zivis o trosku roditelja bez izgleda da se to promeni tokom narednih 5 godina. Zasto 5 - pa malo ce to da se oduzi dok ocistis svd ispite i uzmes diplomu u ruke, pa onda dok doucis jos malo to sto poslodavcima treba i dok konacno stupis na rad, pocetak 2025. je prilicno optimisticna prognoza.

Imao bih jos sta da dodam, ali pre toga bi me zanimalo koji je razlog da 26 godina imas a tek nedanvo si se zainteresovao za programiranje? Da li imas neka druga interesovanja, ili - nikad te nista nije interesovalo a onda si doziveo imenadni napad zelje da budes programer?
[ Living Light @ 09.08.2019. 00:10 ] @
@pctel,
Mislim, koliko se sećam, da je ovo prvi post "na Tvoj".

Izvini:
-Sa čega je dečko zakasnio ?

Tvoj dobronamerni post "će da ga sahrani" ako Te bude poslušao.
Šta da kažu oni, koji bi sa 30+ da kupe Gitaru, i da žice razvlače po dvorištu?
Izvini, ovaj Tvoj post si napisao ovako negativno:

https://www.youtube.com/watch?v=k6SFCftn_7I
________________________________________________
@pctel,

Reci mi, šta MI da kažemo na forumu Elektronike, a često naidjemo na pitanje:

-Kako "ovo" , iLi , kako "ONO" ?

Jednostavno, pomiriš se sa tim, NE živiš u Frankfurtu,
da bi svakodnevno podešavao tačnost DCF-a.

Jednostavno, nivo znanja ovde je "Takav-Kakav",
to je sadašnje stanje na Forumu.com

pOz







[ clydefrog @ 09.08.2019. 00:37 ] @
pctel, pre svega da priznam da mi se ne dopada tvoj cinični ton tako da je možda bolje da se nisi ni javljao ali hajde kad si se već javio, ostaviću to po strani.

Naravno da mi ne pada na pamet da radim za 200 evra jer znam da vredim više i da mogu da vredim još mnogo više.

I čuj ti njega molim te, što sam ja Pantić, sa 26 godina. Ej, 26. Kao da imam 56!

A to kako se ja finansiram, to isto ne bi trebalo da bude predmet interesovanja tvog nosa.

Uzgred, i da ti odgovorim, bio sam na studirao na drugom fakultetu ali mi se nije dopalo, predomislio se, i eto me u programiranju.
[ Living Light @ 09.08.2019. 00:57 ] @
@pctel,
Stari igraču, Pozdrav,

-Čemu služi ovo što Ti napisa?

a) Ne želim nikakvu svadju,
b) Ne želim da se ova tema pretvori u "okršaj",

..muka mi je od huškačkih pokušaja, a tek od izvršavanja TOG dela.

Nisi Ti od juče ovde, da moram da crtam šeme, sa 2-3 boje.
Nadam se da se slažeš.

Pozdravljam Te,
[ dr0id @ 09.08.2019. 01:19 ] @
E jbg sad, cuj 200e, pa nije junior cistacica...bice bar 500
[ pctel @ 09.08.2019. 06:29 ] @
Citat:
Living Light:
@pctel,
Mislim, koliko se sećam, da je ovo prvi post "na Tvoj".

Izvini:
-Sa čega je dečko zakasnio ?

Izgleda da sam nesto propustio. Niti sam primetio da sam ja napisao da je zakasnio, niti da je neko meni uzvratio pitanjem. I ne mislim da je zakasnio, ako zaista zeli da studira.
[ pctel @ 09.08.2019. 07:17 ] @
Citat:
clydefrog:
pctel, pre svega da priznam da mi se ne dopada tvoj cinični ton tako da je možda bolje da se nisi ni javljao ali hajde kad si se već javio, ostaviću to po strani.

Naravno da mi ne pada na pamet da radim za 200 evra jer znam da vredim više i da mogu da vredim još mnogo više.

I čuj ti njega molim te, što sam ja Pantić, sa 26 godina. Ej, 26. Kao da imam 56!

Ti naravno mozes da smatras moje komentare cinicnim, ali mozda ti je u interesu da malo bolje procitas. Zasto - pa ja sam upravo upisao fakultet u tvojim godinama i ustvari je bitno da znas samo jedno - entuzijazam koji imas danas nece biti ni slican onom koji preostane nakon 6 meseci studiranja. Dok smo cekali ispred amfiteatra zaista su mi prilazili studenti i pitali "izvinite, jeste li vi profesor", a kada smo usli unutra ispostavilo se da sam stariji od profesora. To je cinjenica i tako ce tebi sigurno biti, ali pravi odgovor bi bio da tebe ni za kakvog Pantica nije briga i da te to ne dotice, ako reagujes burno na takve konstatacije to moze da bude problem u najavi.

200 evra je pomenuto u kontestu da ako se u ovom trenutku ne nudi nista bolje treba cak i da volontiras, fokusiraj se na to da treby da pocnes da radis, a ne na zaradu tokom prve godine, to dolazi kasnije. Narocito u slucaju kada ti finansije nisu problem.
[ ademare @ 09.08.2019. 11:28 ] @
Eto Pctel je samo hteo da Plemenito , ukaze na neke stvari

Malo preteruje , da je sa 26 godina , student , stariji od profesora ?

To je tesko i danas moguce , ranije ni da spominjem . Eventualno neki asistent moze imati toliko , ali daleko je asistent od profesora i po godinama koje mu trebaju i po svemu ostalom . Bar na pravim fakultetima .

Ali sa druge strane , kada se razmisli , mada je on to nekako nezgrapno objasnjavao ima tu i logike .

Posto si napisao da je jedan od ciljeva studiranja , osim sticanja znanja , i ostvarivanje kontakata sa kolegama , tu svakako postoji jaz godina . 99 % studenata imaju 19 godina i pitanje je kako bi prihvatili starijeg kolegu od 26 godina .

To naravno zavisi i od utiska , kakav neko odaje . Ima ljudi koji sa 16 godina izgledaju kao da imaju 26 i obrnuto , ali to ipak nije tako cesta pojava .
[ mjanjic @ 09.08.2019. 12:36 ] @
Umesto da se raspravlja ovde, postavljač teme može da uradi nešto ozbiljnije koristeći Django ili Flask, neki RESTful API sajt, samo je problem u čemu da uradi frontend ako nije radio JS...
Dakle, i ako namerava da radi samo Python backend, mora da zna nešto i u vezi frontend-a, ne mora da zna da uradi ne znam kakve aplikacije, ali bar običan JS koji preko JSON-a komunicira sa backend-om i prikazuje te podatke.

Potom, može da malo više poradi na mašinskom učenju i sl. ako ga to više interesuje.

Samo da sa nekim elementarnim znanjem posao mogu da nađu uglavnom samo studenti koji su studirali IT, pa ipak negde u malom mozgu imaju sačuvano nešto od znanja koje treba samo da osveže kroz praksu. Poslodavac jednostavno ima u vidu da je student bio usmeren da što pre položi ispite, i da zato nema baš mnogo pratkičnog znanja i iskustva, ali to su mladi ljudi, 23-24 godine, koji mogu za mesec-dva da nauče puno, a za 2 godine da postanu vrhunski programeri - doduše, većina neće imati inženjersko znanje i sposobnost da vodi tim ili projektuje softver, ali tako je i u drugim oblastima, nije samo u IT.
A zaposliti kao junior-a nekoga ko je 7-8 godina potrošio na ko zna šta, veliki je rizik, jer da tu osobu zanima IT, mogla je u zadnjih par godina stekne bar "intermediate" nivo poznavanja nekog jezika i framework-a.
[ Branimir Maksimovic @ 09.08.2019. 12:42 ] @
"ali to su mladi ljudi, 23-24 godine, koji mogu za mesec-dva da nauče puno, a za 2 godine da postanu vrhunski programeri "

;))))))))))))
[ mjanjic @ 09.08.2019. 13:25 ] @
Mislim na one najbolje, i rekao sam "programeri", ne softver inženjeri i sl., ne vidim šta je tu sporno ^_^
[ Branimir Maksimovic @ 09.08.2019. 13:32 ] @
Pa treba 5 godina da se propisno nauci C++.
Inace razvoj softvera zahteva i znanje kako nesto uraditi.
Naravno to koliko ce neko napredovati zavisi i od okruzenja.
Ali rekao si vrhunski, sto mi je upalilo lampicu.

[ dr0id @ 09.08.2019. 14:10 ] @
Pa uci se i dok se radi, znam nekoliko njih koji su C++, Javu i sl. naucili za 6-12 meseci za juniorsku poziciju, pa lagano dalje. I to nisu nesto preterano pametni (a ni mladi, imali 24-25 godina), ali disciplina i volja i ide to.
[ Living Light @ 09.08.2019. 14:22 ] @
Citat:
pctel: Izgleda da sam nesto propustio. Niti sam primetio...

Izgleda nisi Ti, nego sam ja "pomešao vodu i ulje" :)

IZVINI još jednom, stvarno nije nikakva provokacija, ni nalik tome.

@ademare,
Da pod 'itno smanjiš ovake komente, kafu sam prosuo, čitajuči te, ko če to da opere? :)
Citat:
ademare: ...da je sa 26 godina , student , stariji od profesora ?


pOz

[ pctel @ 09.08.2019. 14:24 ] @
Citat:
Living Light:
-Čemu služi ovo što Ti napisa?

Odgovorio bih ti, ako bi mi citirao na sta konkretno mislis.
[ Living Light @ 09.08.2019. 14:30 ] @
Citat:
ademare: Prvi posao sam nasao slucajno,

Kada je reč o poslu, i mene je komšija "uvukao" u Zagrebački ATM!

A, kada sam dobio prvu platu, umalo keva da mi se šlogira,
jer je bila 3x veća od njene, a ona stroga učiteljica sa "šurnaest" godina staža.

Mislim da majka, to meni neće nikad "oprostiti"...
[ pctel @ 09.08.2019. 14:30 ] @
Citat:
ademare:
Eto Pctel je samo hteo da Plemenito , ukaze na neke stvari ;)

Malo preteruje , da je sa 26 godina , student , stariji od profesora ?

Zaboravio si da onaj ko upise fakultet sa 26 nece da ga zavrsi do 27me, nego ce gotovo sigurno biti student i u tridesetoj. Je li sad dovoljno da bude stariji od profesora? A od asistenta je pri samom upisu stariji, kasnije se razlika povecava.
[ Living Light @ 09.08.2019. 14:40 ] @
Citat:
pctel:Odgovorio bih ti, ako bi mi citirao na sta konkretno mislis.

Evo, iskreno, ne znam,
listam postove unazad, ali ne mogu da povežem.

Juče mi je bio tako naporan dan, ( a i ovih 950W/m kvadratnom, me dotuklo sa sunca)
da sam nagrabusio ko krastavac u ženskom zatvoru.
[ pctel @ 09.08.2019. 14:44 ] @
Citat:
clydefrog:
Uzgred, i da ti odgovorim, bio sam na studirao na drugom fakultetu ali mi se nije dopalo, predomislio se, i eto me u programiranju.

Veliki problem za ostvarivynje nekih ciljeva lezi u tom nedopadanju. Ljudi kojima je stalo do toga da sve mora da im se dopada mogu vrlo lepo da uce sami, tako sto sami biraju oblasti interesovanja i edukativne materijale koji im se dopadaju, ali nijedan fakultet ne mogu zavrsiti, zato sto nema sanse da se nekom dopadne sve na fakultetu, cak su jako retki oni kojima se polovina gradiva dopada. Covek upise fakultet sa uverenjem da ce tamo da uci samo stvari koje sutra moze dobro da naplati, a docekaju ga definicije podatka i informacije, arhitektura procesora, integrali, Max Weber, prvi-drugi-treci kondicional, poslovna etika, pariteti, inkotermsi, 4P, slojevi komunikacije, gantogrami i jos dug spisak materijala koje moras da usvojis a posle nikad neces da naplatis. Zato je jako bitno da covek rascisti sam sa sobom da li to sve tako u kompletu zeli, pa ako zeli super, a ako ne zeli opet super sto je to saznao danas, a ne za godinu-dve, pa da ne zeli da nastavi, a vec se izmaltretirao totalno.
[ pctel @ 09.08.2019. 15:00 ] @
Citat:
dr0id:
E jbg sad, cuj 200e, pa nije junior cistacica...bice bar 500

Poenta je u tome da jednostavno nije u prilici da juri visoke plate, nego da su mu cljna grupa najnize koje postoje u tom zanimanju, kolike god da su, tu bi eventualno mogao da bude primljen na posao u struci, sto je ogroman korak. Kreni od tlga da si ti poslodavac i dodje ti na razgovor kandidat sa sledecim karakteristikama:
1) obrazovanje: nista (vezano za taj posao)
2) radno iskustvo: nula dana radnog staza
3) upornost: sklon da napusti zapoceto cim to prestane da mu se dočada
4) ljudske osobine: sklon da burno reaguje i potom pobegne ako mu se necije misljenje ne dopadne
...

Sigurno ne bi sa odusevljenjem prihvatio takvog kandidata i dao mu najvisu platu. Premija je ako bi mu uopste dao sansu da se dokaze i da napreduje u toj firmi, a potom i u vecoj, boljoj ako tako bude hteo. A sa godinu dana rad og iskustva u firmi, to je vec sasvim druga prica. Po mom misljenju najgore sto covek moze uraditi je cekajuci neku veliku platu uci u cetvrtu deceniju (30+) sa 0 dana radnog staza.
[ Branimir Maksimovic @ 09.08.2019. 16:22 ] @
Citat:
dr0id:
Pa uci se i dok se radi, znam nekoliko njih koji su C++, Javu i sl. naucili za 6-12 meseci za juniorsku poziciju, pa lagano dalje. I to nisu nesto preterano pametni (a ni mladi, imali 24-25 godina), ali disciplina i volja i ide to.


Voleo bih da vidim kod tih koji su C++ naucili za 6-12 meseci :P
Java je laksa ali moras da razumes koncepte OO da bi se snasao u njoj. Inace vidjao sam likove koji prave memory likove u Javi :P
[ dr0id @ 09.08.2019. 16:58 ] @
Koga briga za kod, odrade sta im se kaze, dobiju platu, lagano napreduju, dakle nije za baciti a verovatno daleko od nekog ekstra kvaliteta.
Citat:
pctel:
Kreni od tlga da si ti poslodavac i dodje ti na razgovor kandidat sa sledecim karakteristikama:
1) obrazovanje: nista (vezano za taj posao)
2) radno iskustvo: nula dana radnog staza
3) upornost: sklon da napusti zapoceto cim to prestane da mu se dočada
4) ljudske osobine: sklon da burno reaguje i potom pobegne ako mu se necije misljenje ne dopadne
...

1) u 50% slucajeva nebitno, ne traze diplomu, ako zna da radi
2) kaze ima tih par poslova preko fiverr-a, verovatno moze i da dokaze
3) to poslodavac ne moze da zna
4) isto kao bar 80% ljudi i 95% IT-jevaca

Ne, ozbiljno, nisam odavno cuo da je neki junior dobio manje od ~500e u BG/NS
[ mjanjic @ 09.08.2019. 17:22 ] @
Da, ali njemu bi većina firmi verovatno ponudila neplaćenu praksu od par meseci ili u najboljem slučaju praksu koja pokriva samo troškove puta i hranu (ono, tipa 200€ mesečno).
Mnoge firme tako i rade u startu, pa ako posle par sedmica vide da kandidat vredi, odmah ga vežu ugovorom da ne pobegne negde drugde.

Generalno mlađi ljudi se lakše snađu sa prvim poslom u IT kompaniji nego neko stariji ko se prvi put nađe u takvom okruženju. Naročito ako nije radio timski, nije koristio sve alate koje koriste (tipa alati za git, upravljanje taskovima, testiranje, itd.), pa dok se u svemu tome snađe.
Ali, nekome takvo okruženje i posao legne super, brzo se snađe, pa još ako ima neko predznanje, može brzo i da napreduje, naročito ako se u firmi otvori novi projekat gde im baš neko takav treba. Ali, ne treba svako da računa da će imati takav put. Znam ljude koji su posle 3 ili 4 godine postali rukovodioci projekata, šefovi lokalnih kancelarija ili bar tim lideri, a ima i onih koji i posle 5 ili 7 godina rade kao obični programeri u timu.
[ dr0id @ 09.08.2019. 17:37 ] @
Ja nisam cuo da neko juniorima nudi ugovore (osim par ovih sto regrutuju direktno s faksa), obicno moraju sami da vijaju, mole, iznova i iznova se dokazuju, traze veze, itd.
[ mjanjic @ 09.08.2019. 17:59 ] @
Zavisi od širenja firme i novih projekata - pošto velika većina u Srbiji radi samo outsourcing, praktično zavise od dobijanja novih ili proširenja posla na postojećim projektima.
Ali, kažem, ni onima sa faksa ne nude odmah ugovor, osim onim baš najboljima koji već imaju poprilično znanje i iskustvo u nekoj užoj oblasti, ali ako vide da neko stvarno ima znanje i sposobnosti da brzo uči, neće čekati da istekne 2 meseca prakse, nego će mu ranije ponuditi ugovor - ako imaju slobodnu poziciju.
[ Bwe @ 11.08.2019. 14:31 ] @
@ clydefrog

Po meni, definitivno probaj da upises FTN. Ako ti je matematika problem, kao sto je i meni bila, prijavi se na pripreme za prijemni ispit. Ja sam imao dvojku iz matematike u srednjoj, ali sam zahvaljujuci priprepama odlicno odradio prijemni. Po meni, imati fakultet je dobra stvar, jer dobijas sirinu. Mana je sto ces uciti neke stvari koje ti verovatno nece trebati. Ali, po meni je najbitinije da TI razvijes SVOJ sistem ucenja i napredovanja. Posle toga ces da se usavrsavas bez fakulteta. Mozes naravno i bez fakulteta to da ostvaris, sve zavisi od tebe. Sustina je da ces odlaskom na fakultet imati neku vrstu obaveze/pritiska koji ce te naterati da radis. Naravno, veliki plus zavrsenog fakulteta jesu preporuke profesora i kontakt sa mnostvo kolega. Ja sam proveo vise od 5 godina u inostranstvu samo na osnovu preporuke koje btw nisam ni trazio, jednostavno mi se otvorila ponuda.

Sto se tice godina, jos si mlad. Ja sam imao odredjenih zdravstvenih problema, te sam skoro deset godina proveo stojeci u mestu. Medjutim, uspeo sam da resim probleme, i za par godina mi se zivot znacajno promenuo, cak sam uspeo i da prestignem kolege mojih godina. Ja licno sam tek u 30-tim skontao sta hocu u zivotu, u cemu sam dobar, sta moram da poboljsam i slicno. Konkretan primer, skontao sam da mi jezici idu jako dobro, pa sam poceo da usavrsavam engleski i nemacki, dostigao srednji nivo japanskog i poceo kineski. Pisanje mi je uvek bio problem, te sam ulozio 6 meseci da to popravim i sad bih rekao da sam bolji od proseka. Dodatno, uceci kineska i japanska slova sam skontao da mnogo bolje zapamtim nesto ako to zapisem na papir nekoliko puta - bukvalno kao dodatni mozak :)

Moj licni pravac je da od sebe napravim eksperta u odredjenoj oblasti i potpuno mi je nebitno da li cu biti zaposlen u firmi, da li cu raditi za firmu, da li cu otvoriti svoju firmu ili nesto skroz cetvrto.

Sto se tice snage i volje, to se sve gradi vremenom i sa iskustvom. Resavajuci svoje probleme sam svaki put odskocio za jedan nivo vise - kao u RPG/FRP igrama :)
[ pctel @ 11.08.2019. 16:57 ] @
Citat:
dr0id:
3) upornost: sklon da napusti zapoceto cim to prestane da mu se dočada
...
3) to poslodavac ne moze da zna :D

Moja pretpostavka je da ce sam da napise u CV da je studirao, pa odustao. Poslodavci ne trpe da u CV imas nekoliko misterioznih godina hibernacije, kada niti si sta ucio, niti si sta radio.
[ Whitewater @ 18.08.2019. 07:08 ] @
26 godina nije neka preterana starost da se upise fax, no ipak mislim da je FTN prejak fakultet za tako nesto.

Ne samo sto ne znas kako da spremis prijemni vec ne znas ni posle sta ces sa matematikama i ne samo sa njima, sta ces sa bilo kojim ispitom jer po tvojim recima ti si ucenju rekao zbogom vec u srednjoj, a verovatno i ranije.

Ali ajde daj Boze da sam te ja krivo razumeo i da upises faks i zavrsis ga u roku, sta ces raditi 5 godina ili ces samo studirati ? Isuvise je to jak faks da bi ga onako prosao, a danas fakx vise lici na srednju zanci trai se konstantna aktivnost. Imaces vise cimanja i legworka nego mozda i samog ucenje koje nece biti zanemarivo.
[ clydefrog @ 19.08.2019. 19:57 ] @
Whitewater, mislim da si u pravu, i da je krajnje vreme da priznam sebi da je kasno i da je FTN u ovom trenutku prevelik zalogaj za mene. Inače, nisam rekao zbogom učenju u srednjoj, pa kako bih ovo naučio što sad znam. :) U srednjoj sam bio vrlo dobar, a u osnovnoj vukovac. Ali zato neki drugi fax dolazi u obzir. Za sada su mi je u najužem izboru Visoka ICT škola, a gledam i ovaj Singidunum, mada sa velikom dozom rezerve, znamo svi zašto...

Ja kada vidim koliko znaju neki ljudi oko mene (na netu), pogotovo mlađi, parališem se. Jedan npr sa 19 godina napravio čovek svoj programski jezik sa kompajlerom...
[ Branimir Maksimovic @ 19.08.2019. 20:07 ] @
"Jedan npr sa 19 godina napravio čovek svoj programski jezik sa kompajlerom... "

Dostupnost informacija je danas velika. Neko ko se rodio 2000 imao je daleko vecu prednost nego neko ko se rodio 1970.
[ ademare @ 19.08.2019. 21:02 ] @
Evo clan @ Zlatni_bg je zavrsio Singidunum , ako se dobro secam .

On je veoma zadovoljan sa kvalitetom nastave .
[ Zlatni_bg @ 20.08.2019. 14:23 ] @
Jap, dobio sam PP.

Odgovorio sam u PP malo sitnije, nije mi tesko i ovde da nastavim diskusiju.

Mozda ce moje sugestije biti i malo promenjene jer mi se javljalo protekle 2 godine nesto ljudi sa FONa, FTNa i ETFa za zavrsavanje "projekata" (hehe). Mislim da imaju dosta kvalitetniju tu poslednju godinu osim ako se na singiju nesto nije menjalo. Tada kada sam ja studirao ni na ova 3 faxa nije bilo toga sto su meni slali u projektnim zadacima. Prave se sada i API-ji, radi se AJAX, koriste se FW-ovi, nije "sturo" ko sto je bilo. Naravno, ako na bilo kom faxu posecujes redovno predavanja, nista od toga ti nece biti problem, ali je meni suza isla na oko kada sam video koliko kvalitetne zadatke su ljudi dobijali i trazili da im odradim. Toliko dobre zadatke i dobre projekte za predznanje da sam govorio "ne, necu vam odraditi to, to bas treba vi da uradite". Mozda mogu negde da iskopam PDF-ove ako vam znaci nesto.

Nisam citao celu temu, nemojte mi zameriti. Ne znam tacno iskustvo clydefroga, ali mislim da za neki dobar pocetak i dobru podlogu + malo laksi prolazak singidunum moze i da odgovara. Ja imam 27 godina i vec se osecam matoro za neke vece tranzicije, ali ako se pravi osnova moze da se napravi. Ono sto je najbitnije je da se nista ne preskace. Bilo je kod nas na faxu i dosta starijih ljudi, 40+. Pri dodeli diploma nikog mladjeg od 35-40 nije bilo za doktorske studije, sve su stariji ljudi.

Takodje cu navesti da me niko nikad nije pitao za diplomu osim porodice, standardno, tako da gledaj da to stvarno upisujes radi sebe a ne radi otvaranja novih vrata za posao, svi ce te pitati da li umes i mozes nesto da radis a ne sta si zavrsio. FON mi sada deluje dosta jako.

Ono cega se ja secam na singidunumu da je nama pruzeno je ODLICNO znanje iz mreza, HTML+JS, baza podataka, gomila Jave (mnogo znaci za OOP), dobri bekend projekti u izbornoj tehnologiji mada tad nije postojalo nista od Java bekend fwova kao danas, solidno ucenje C++, dosta teorijskih predmeta vezanih za izradu IT projekata (ovoga je bilo bas dosta, do tebe mere da te udavi), promenio se asistent za AI pa se i vestacka stvarno kvalitetno radi, radi se neki vid deep learninga, neuronskih mreza itd (pogledaj iris flower problem npr), da ne baljezgam dalje, procitaj ovaj pdf:

https://repository.singidunum..../05/knjiga-predmeta-oas-rn.pdf
[ pctel @ 20.08.2019. 19:21 ] @
Citat:
clydefrog:
Ja kada vidim koliko znaju neki ljudi oko mene (na netu), pogotovo mlađi, parališem se. Jedan npr sa 19 godina napravio čovek svoj programski jezik sa kompajlerom...

To ne bi trebalo da bude neki veliki problem, jedino ono sto je gore neko savetovao ako budes medju najboljim onda... Jednostavno zaboravi, ne mozes biti najbolji ali mozes biti zlatna sredina.
[ Zlatni_bg @ 21.08.2019. 02:14 ] @
Ja bih odgovarao ovde a ne PP ako nije problem jer mozda nekome drugom znaci ovo sto mogu da kazem vezano za Singidunum i IT.

Prvo cu reci da apsolutno nema veze da li je neko napisao kompajler sa 19 godina ili napisao hello world u tipa basicu ili pythonu sa 30, sto se tice merila kvaliteta i kapaciteta razmisljanja. Jedino sto sam primetio u svom slucaju je da ponekad dodjem do zasicenja i da jednostavno osecam da ne mogu da postignem 5 stvari u isto vreme. Zelim da kazem da je vrlo tesko da neko bude ekspert (nista drugo ne racunam kao "dobrog programera" sem eksperta koji moze da zavrsi svaki zadatak koji mu se da) u recimo .NET-u (C# + ASP recimo), Python + Django, PHP + Laravel, Python + Tensor, NodeJS, Angular, Vue, React/Native, MySQL, MSSQL, sys+net admin, devops, C/C++... itd. Znaci moguce je poznavati sve ove tehnologije i koristiti google za resavanje problema, ali nije moguce poznavati vise od 4 stvari koje su odvojene zarezima i biti ekspert i jesti 'leba od toga. Pisao sam i ja bootloader i kernel u ASMu pa potom linkovao to sa C, pisao filesystem, sve to iz hobija, i sta imam od toga danas? Apsolutno nista. Takodje sam fail2ban extendovao sa par AI stvarcica, i sta imam od toga? To su sve hobi projekti, nista od toga nije za ozbiljno i ono cime ce se neko baviti - bar ne u Srbiji za sada. Uostalom, mi ovde pricamo o fakultetu, bar otkad sam ja ukljucen u temu. Znaci da neko posle x godina moze da radi jednu od ovih gore navedenih stvari DOBRO i od toga da zivi.

Sada kada sam iskazao svoje misljenje o generalnom ucenju i poznavanju materije, mogu da kazem i licno iskustvo sa Singijem. Ja sam na fax dosao sa debelim predznanjem, te sam 50% ispita mogao da polozim bez imalo ucenja, a negde je ipak trebalo uzeti knjigu u ruke iako je bila poznata materija. Ostalih 50% stvari su morale da se uce. Kao i svuda, neki ispiti se lakse poloze, neki teze. Imam ispit na koji sam devet puta izlazio da bih ga polozio.

U prvoj godini se bukvalno uce osnove svega i matematika. Uci se office, uci se C++, princip rada racunara, lepo je ukomponovano da se razume sve vezano za PC, osnove mreza, itd. Matematiku nikako ne treba ignorisati jer je vrlo bitna kasnije, ja sam napravio tu gresku da sam je prenosio i to mi se kasnije obilo o glavu. Neke stvari su nemoguce u daljem skolovanju bez matematike. Srecom, profesorka je bila vrlo, vrlo, vrlo dobra i pomogla mi je da savladam sve nejasnoce. Bukvalno sam statistiku polagao tako sto sam 10 puta svakih 2-3 dana dolazio kod nje, radio pred njom 10 minuta zadatke, dobijao zadatke za sledeci put da vezbam, i onda me je sama spremila za zavrsni ispit jer je bila svesna da sam naucio dovoljno da ga polozim. Znaci profesori izlaze maksimalno u susret da prenesu znanje. Na svakim konsultacijama ce vam profesori preneti i neke cake koje mozete da naucite tek posle par godina bavljenja necim. Nikad nisam zazalio sto sam otisao na konsultacije jer su me ucili ljudi sa xx godina iskustva kako da bolje dizajniram bazu, kako da bolje uklopim/uprostim kod a da pritom bude efikasniji. Pretpostavljam da se po tome razlikuje dosta od drzavnih fakulteta, profesori su odusevljeni time da je neko dosao tu da uci i nauci, i uzvratice vam.

Druga godina je najvise OOP, dizajniranje ovoga, onoga, proste logicke komponente koje se npr koriste u elektronici, strukture algoritama, sve nesto sto ce se kasnije vise koristiti. Tu je i statistika koja je takodje bitna za dalje ucenje ostalih predmeta. Relacione baze podataka takodje, sto direktno preko Workbencha koji se koristi tamo, sto preko CLI, sto preko integracije sa Javom koja se tada zestoko ucila, mislim da je bilo 3 ispita samo za Javu jer je dosta dobra za OOP principe. Tu su i mreze koje su teske ko djavo, ali kod najispravnijeg i po meni najboljeg profesora na fakultetu.

Kasnije se uce kriptologija, kriptografija, kodovanje signala, dooosta nekih stvari gde sad vec matematika postaje bitna cak i samo za razumevanje. Tada nekome ovi predmeti mogu delovati suvisno ali bar razumevanje istih dosta znaci u IT svetu.

E sad, dalje se uce stvari koje su primenljive i bitne, gledao sam opise predmeta sada i kroz maglu se secam sta smo mi ucili, dosta je razlicito, ali se svodi na prakticne stvari. Izrada web aplikacija, zastita IT sistema, programiranje na visem nivou, testiranje softvera, vestacka inteligencija zestoko povezana sa realnim primerima, vec se uci nesto sto je fakticki opis radnog mesta. Radi se dosta i na best practices u svemu, validacija, autorizacija, autentifikacija...

---

Sve u svemu, okacio sam link do predmeta i opisa predmeta pa bolje tu da se pogleda sta se sve uci nego da nabrajam, i iskreno, nikad mi nije bilo zao sto sam pohadjao Singidunum. Predrasude naravno postoje uvek ali se vrlo lako razbijaju. Sada vidim da su im se studije modernizovale, neki predmeti promenili i vidim da prate moderne tehnologije sto je za svaku pohvalu. Da li ce vam Singi zagarantovati posao? Apsolutno nece. Na vama je da primite znanje koje pruzaju a ono nije malo. Od osnova se dolazi do stvarno kompleksnih stvari kroz te 4 godine studija, i mislim da za pocetnike pruza odlicnu krivu ucenja. Ono sto je jedini nacin da od ovog faxa dobijete uspesnu karijeru je da IDETE NA PREDAVANJA! Ona nikad nisu obavezna ali su bacene pare ako propustate znanje koje ste platili da dobijete. Znaci lako je fakultet zavrsiti ali poenta je nauciti nesto na njemu. Znam da je pun djavo ljudi zavrsio moj smer i radi neku bezveznu podrsku preko telefona u NCRu za smesne pare koje mogu da beru.

Po meni, zavrsiti ovaj plan i program i potom nadogradjivati znanje u smeru u kom vam se ide, web/mobile/desktop/api development, odrzavanje mreza ili servera (ili oba) je stvarno dobar put. Ali ili u toku studija uciti dodatno ili kasnije odvojiti nesto vremena za usavrsavanje.

Imam drugara koji je upisao IT akademiju, kada sam video sta uce, i kada sam mu objasnio malo brze i bolje te neke stvari koje su njima na primer "advanced PHP" gde su u taj naziv stavili rad sa cookie-jima i sesijama, decko se smorio sto je bacio pare. Jeste privatni fakultet ali ga jos uvek ne hvataju bubice afera i gledanja kroz prste. Kvalitetan je. Gledao sam sta se uci na FONu, ETFu, RAFu, FTNu, sve je to manje vise isto, samo zavisi od predmeta do predmeta koliko je komplikovano. Neke stvari su uproscenije, neke su teze. Da se ne lazemo, na osnovnim akademskim studijama gde imate 8-10 ispita u godini, niko nece moci da vas nauci kompletan OOP PHP + Laravel, recimo. To ide tek kasnije. Ali je bitno da tranzicija ne bude teska jer ce se razumeti principi rada i osnove.

Moje misljenje kao nekoga ko je vec pri upisu na fax uspevao da ubere neki dinar za dzeparac od projekata je da je fax vredan zavrsavanja i pohadjanja. I ja sam mislio da znam sve dok mi nisu pokazali da ne znam :)

Ako ste dobri, iz prve ruke mogu da kazem, ako tezite ka nekoj grani IT sveta, postoji ogromna mogucnost da vam profesori nadju posao. Znaci ne onaj fazon "imate zagarantovan posao ako zavrsite nas fax" vec jednostavno svima odgovara ta prica. Svi su povezani, naravno da ce neko ko ima firmu za s development kontaktirati profesore koji uce programiranje i reci im da zele "mlade nade", isti ih preporuciti i zaposliti. Isto tako je i za sve ostalo. Meni je bio ponudjen posao na faxu vec posle osnovnih studija, a nisam bio preterano aktivan sem u onim sferama koje su me interesovale.

Jedino na sta imam primedbu su vannastavne aktivnosti. Mnogo bih voleo da postoje radne grupe oformljene od strane studenata gde se rade neki hobi projekti. Toga nazalost nije bilo, bar ne da sam ja znao za to. Mislim da je za vreme mog skolovanja jedino Android aplikacija za fax zazivela od strane studenata. Moglo je tu mnogo vise da se odradi, neki mainframe-ovi, neke modularne aplikacije, projekti, svasta nesto, ali sta da se radi. Manjak volje sa ko zna kojih strana.
[ Branimir Maksimovic @ 21.08.2019. 03:10 ] @
Ono sto nisi napisao je i najvaznije: koliko si se puta do sada zaposlio zahvaljujuci fakultetu, tj koliko puta je fakultet uticao da dobijes posao na konkursu?
[ ademare @ 21.08.2019. 10:38 ] @
Napisao je . Nijednom !

Dal u ovom velikom postu ili u onom pre njega . Da parafraziram , da ne trazim . " da li me je neko pitao da li imam fax, sem naravno porodice ? Nije . Vec sta znam da radim " itd .

Akcenat postova Zlatnog je na sticanju znanja , a ne fax kao sansa za posao . Sem u slucaju ako ti neko preko faxa ponudi posao , ali to nije pravilo .

[ Zlatni_bg @ 21.08.2019. 15:35 ] @
Ako aludiramo na radno mesto, jok, nijednom. Radio sam outsorcing za dosta domacih firmi koje su mi trazile CV, radio sam i remote za domace firme, nije mi trazena diploma. Pitan sam da li znam to da odradim :) A sto se tice najvecih zarada, uglavnom su to bili stranci, posle 2-3 godine je manje vise sve islo preko preporuke. Pa ako racunamo domace firme i znanje, mozemo taj remote da uzmemo kao reper. U 95% slucajeva je proslo sve kako treba.

To mislim da se racuna isto kao "dobijanje posla na konkursu". Moj slucaj je specifican sto sam naviknut ovako da radim i sada vec sa 27 gledam da se malo smirim i zaposlim u normalnoj firmi za softverska resenja.

Opet kazem, i nadogradjujem ono sto je ademare rekao. Znanje je za pocetak najbitnije. Ko ce dobiti posao ako ne zna da ga odradi? Bar da prodje kao junior. Bitno je razumevanje svega za pocetak i jaka osnova. Kad je posao u pitanju tu vec dolaze i socijalne vestine. Zadnjih par meseci radim na tome da radim u firmi kao sto sam pisao, glavni problem je sto me mrzi da apdejtujem CV :)
[ pctel @ 21.08.2019. 17:31 ] @
Zlatni, moze jedno konkretno pitanje koje ce pretpostavljam biti od znacaja - da li se sa znanjem sa fakulteta postaje junior, ili mora da se douci jos (koliko, godina-dve) da bi se dostigao nivo znanja prosecnog juniora koji bude izabran na konkursu?
[ Whitewater @ 21.08.2019. 17:55 ] @
ako mu niko nije trazio diplomu do sada ne znaci da nece u buducnosti.

Za vecinu drzavnih poslova je propisan neophodan nivo strucne spreme.
[ Ajeje Bradzorf @ 21.08.2019. 18:01 ] @
Državni sektor je truba. To je mesto za neradnike, neznalice i stranačke uhlebe.

Privatni sektor je prava stvar, za pametne, sposobne i kreativne.
[ Branimir Maksimovic @ 21.08.2019. 18:12 ] @
Stvar je u tome da u drzavnoj firmi ne mozes da dobijes posao, a da nemas vezu. U privatnoj firmi bar imas sansu da posteno konkurises i da se zaposlis.
Znaci, zakljucak je da ce mu diploma trebati za posao u drzavnoj firmi, dok privatnici pitaju jel umes to da uradis?

Iz iskustva obicno postoje dva kruga prilikom izbora i oba su vezana za proveru znanja.
[ Whitewater @ 21.08.2019. 18:45 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Stvar je u tome da u drzavnoj firmi ne mozes da dobijes posao, a da nemas vezu. U privatnoj firmi bar imas sansu da posteno konkurises i da se zaposlis.
Znaci, zakljucak je da ce mu diploma trebati za posao u drzavnoj firmi, dok privatnici pitaju jel umes to da uradis?

Iz iskustva obicno postoje dva kruga prilikom izbora i oba su vezana za proveru znanja.


upravo sam to i rekao samo malo drugacije
[ S A J A @ 21.08.2019. 18:47 ] @
U IT sektoru se diplome ne traže jer je potražnja za radnom snagom i dalje velika. Kad se to bude iznivelisalo, a to će bi verovatno narednih godina, i tu će se pojaviti diplome.
[ Zlatni_bg @ 21.08.2019. 20:28 ] @
Portfolio i provere znanja nadmasuju diplomu za konkretne stvari u IT sektoru. Mislim da je to razlog, drugo sto svi nekako misle da smo mi "programeri" samouki. Naravno da ce se kad tad pojaviti neko ko ce mi traziti diplomu. Pri jednom vecem projektu se samo desilo da sam upitan sta sam zavrsio od skole, ukratko sam ispricao i rekao kod kog prof sam radio diplomski, s obzirom da je poslodavac poznavao profesora, okrenuo ga je mobilnim telefonom vise iz sale "e imam jednog tvog klinca ovde" i proverio kakav sam. Zvanicno imam preporuke od tog profesora koji je sada prorektor za nastavu na IT studijama Singidunuma ali se nikad ne pozivam na to.

Citat:
pctel:
Zlatni, moze jedno konkretno pitanje koje ce pretpostavljam biti od znacaja - da li se sa znanjem sa fakulteta postaje junior, ili mora da se douci jos (koliko, godina-dve) da bi se dostigao nivo znanja prosecnog juniora koji bude izabran na konkursu?


Pazi, zavisi dosta od toga koliko znas kada upisujes fakultet i koliko ces se truditi na istom, malo sam obrazlozio u postu ali je vec bila noc pa sam mozda pisao konfuzne recenice. Ukratko, odgovor je da moze da se postane junior u gotovo svakoj bransi posle zavrsenih studija. Naravno, znate svi da je "junior" danas sirok pojam i da svako gleda drugacije na to. Recimo, junior sys admin. Na fakultetu postoji predmet operativni sistemi. Tu se uci od onoga "3 stavke koje cine OS" do neke administracije istog. Takodje, kada se radi web programiranje, osnova svega je dizanja XAMPPa ili LAMPa (zvuci smesno ali da biste polozili bilo koji ispit u virtualnoj masini dizete radno okruzenje koje vam je potrebno i tek onda ubacujete softver koji ste napravili u njega). Tu je kao sto sam naveo i prilicno tezak predmet "mreze". Onda postoji predmet "zastita racunarskih sistema". Znaci iako je programiranje nekako glavna stvar danas kada se razmislja o IT smerovima, ovi predmeti daju neku jaku osnovu za ideju rada jednog servera, te ce neko verovatno primiti svrsenog studenta na bar placenu praksu ili juniorsku poziciju za sistemskog administratora.

Ako se ide u drugom smeru, ima dosta OOP koncepata koji se uce sto je ogromna prednost za CV (da se ne lazemo svako ce se obradovati nekome ko poznaje to), radi se dosta Java, potom se nastavlja u smeru pravljenja Android aplikacija u Android studiu. Web programiranje takodje nije siromasno, ima dosta praktikuma i odvojenih predmeta za WWW, HTML, JS+CSS, potom PHP i svasta nesto. (vidim da sad ima i JS fw-ova)

Ukratko odgovor, ukoliko je neko zavrsio sve ovo uspesno i sa razumevanjem, dakle da stvarno zna posle fakulteta sta je ucio, ja bih ga rado zaposlio da imam firmu. Ukoliko je zavrsio da bi dobio diplomu, jok.

Sa ovim znanjem, bilo kakvo doucavanje, da l' Laravel, AI tipa Tensor, Node, Angular, sistemska administracija, mogu da se savladaju za rok od 3 do 6 meseci svakodnevnim radom. Naravno sve zavisi od zelje i kapaciteta pojedinca, ali ovo je neka moja procena za prosecnu osobu koja bi da se bavi time. Bitno je razumeti koncepte, ovo posle sto se uci su finese.

Inace, meni diploma deluje takodje kao jedan dokument koji pokazuje ozbiljnost neke osobe. Pokazuje doslednost, zavrsavanje obaveza u roku, ispunjavanje zadataka, ne samo znanje.
[ ademare @ 21.08.2019. 21:30 ] @
Upravo taj zadnji deo je vazan za utisak o kandidatu za bilo sta .

I danas na primer za iseljavanje iz Srbije u Kanadu prednost je fakultet . To Kanadska drzava trazi . E sad naravno da oni znaju da nema novog Tesle i da nece u Kanadu , vec svaki fakultet je prednost u odnosu na one koji nemaju ?

Upravo zato sto oni razmisljaju prakticno , ne da bi neko bio novi Tesla , vec da bi bio dobar gradjanin Kanade . I onako ima ljudi koji godinama nisu u mogucnosti da iskoriste fax. diplomu koju imaju !

Ali kada oni pogledaju svoje podatke , vide da procentualno mnogo manje Kriminala i drugih problema drustvu - drzavi pravi covek koji ima fakultet . Neko ko je X godina isao u skolu ucio nesto itd . od onog ko ima samo neku srednju skolu .

Slicno je i sa poslodavcima . Fakultet je ipak znak da se radi o ozbiljnijoj osobi .

Naravno da ima i izuzetaka , ljudi koji se sa fakultetom bave kriminalom i slicno , ali je manja verovatnoca za tako nesto .
[ Ajeje Bradzorf @ 21.08.2019. 22:48 ] @
Citat:
nkrgovic:
Citat:
ademare:Nekada kada su studije bile prave , studiralo se u proseku 8 godina ! Danas se u drzavnim studira u proseku onoliko koliko skola - fakultet ima godina . Retko ko vise pada ispit , jer dolazak na predavanja i vezbe , seminarski radovi vec obezbedjuju 6 !

Ja ovo i dalje ne kapiram, posle svih godina. Ako ti fax, tipa ETF, upise 600 brucosa, koje si probrao kao najbolje, pa onda od njih 600 na kraju prve godine samo 300-400 izadje na kljucni ispit godine - Osnove Elektrotehnike, a polozi, ajde 30, ti si baja? To je super, kad 5% upisanjih polozi a 95% ne polozi (padne ili ne proba uopste)? To znaci nesto dobro? Pri tom si dobio sjajne ucenike na pocetku.....

Po meni to samo znaci da ne znas da prenosis znanje i da sistem ne valja. Nije to garancija kvaliteta, to je pokazatelj loseg procesa.


Prosto ne mogu da odolim, a da ne odgovorim na ovaj post, naročito imajući u vidu da je dobio 5 plusića.

Ovo je u stvari pitanje koje se tiče čitavog obrazovnog sistema i dovoljno je široko da izlazi iz okvira konkretne teme.

DakleM. Šta je cilj, svrha, odnosno šta bi trebalo da su ishodi obrazovanja? U ovom slučaju na najvišem, nivou fakulteta ili univerziteta. Ko je taj kome bi trebalo uručiti diplomu?

Kada god čujem "prenošenje znanja" naježim se i odmah znam da imam posla sa površnim pristupom stvarima. Mogu li ja da postanem novi Saša Đorđević? Ako se nas stotinak sa foruma javi Saši sa molbom da nas nauči igru(košarku), šta mislite, koliko nas će postati igrači na njegovom nivou posle četiri - pet godina školovanja (intenzivnog treniranja)? Ako mene Saša Đorđević ne nauči košarku na tom nivou(verovatnoća takvog događaja je po mojoj proceni 0.999999999999999999) koji i sam poseduje, šta to govori o njemu, a šta o meni?

Ovde se, kao i inače u javnosti vrlo često obrazovanje poistovećuje sa obukom za posao, što je totalno pogrešno. Ako neko nije u stanju da u godinu ili dve nauči osnove elektrotehnike taj nije za inženjera, kao što onaj koji ne položi analizu nije za matematičara, kao što onaj koji ne položi rimsko pravo nije za pravnika, kao što onaj koji ne položi anatomiju nije za lekara.

Bilo kakvo ubacivanje procenata u celu priču ne služi ničemu, osim da zamagli suštinu. Evo, da uradim to i sam. U opštoj populaciji teško da ima više od dvadeset posto onih koji su u svojim mladim danima(20 - 30) sposobni da svoje intelektualne i druge sposobnosti uspešno usmere ka cilju koji bi se zvao diploma.

Citat:
nkrgovic:
To je super, kad 5% upisanjih polozi a 95% ne polozi (padne ili ne proba uopste)? To znaci nesto dobro?


Ne, to nije ni dobro ni loše. To samo znači da nisu dovoljno dobro savladali gradivo za prelaznu ocenu, ni manje ni više.
[ Whitewater @ 22.08.2019. 00:36 ] @
ovaj Singidunum ima sasvim moderan plan i vidim skolarina 1500evra po semestru ili godini. S obzirom da su u cenu ukljuceni i udzbenici 1500 po goini je dz.
[ Zlatni_bg @ 22.08.2019. 01:50 ] @
Po godini je bilo kada sam ja upisivao 1500. Pritom primaju razne molbe za smanjenje skolarine (ostao sam bez majke sa 3 godine) i znam da ukoliko neko ima finansijskih podeskoca dekan odobrava zahteve i daje neki plan placanja. Dodajte na to nekih 200 300e projava ispita. Oktobar 2 se na primer placa 3000 po ispitu, regularan izlazak je 500.

Moderni su svi koliko mi se cini danas, po onome sto sam ja video od projektnih zadataka za seminarske itd (stvarno kompleksnih stvari ima). Cini mi se da je FON dosta napredan, al da se ne lazemo svi, profesori dosta vise izlaze u susret na Singidunumu. Dokle god nije IT akademija ili megatrend, rekao bih da je vredno.

Inace knjige imate sve u PDFu na portalu Singipedia, pa koga interesuje moze da pogleda materijal.
[ Whitewater @ 22.08.2019. 03:18 ] @
gle pazi stvarno, to su dakle free pdf za download vasih udzbenika. Danas sam malo iscitavao knjigu predmeta 40 str, dobra stvar za nas amatere da vidimo sta treba da zna jedan skolovani programer.
[ stefanx @ 22.08.2019. 14:45 ] @
Citat:
S A J A:
U IT sektoru se diplome ne traže jer je potražnja za radnom snagom i dalje velika. Kad se to bude iznivelisalo, a to će bi verovatno narednih godina, i tu će se pojaviti diplome.

+1
[ Branimir Maksimovic @ 22.08.2019. 15:50 ] @
Kada se na fakultetu bude naucilo da mozes odmah da radis nesto korisno, pocece da traze diplome.
[ Zlatni_bg @ 22.08.2019. 15:57 ] @
Citat:
Whitewater:
gle pazi stvarno, to su dakle free pdf za download vasih udzbenika. Danas sam malo iscitavao knjigu predmeta 40 str, dobra stvar za nas amatere da vidimo sta treba da zna jedan skolovani programer.


Studenti naravno dobiju fizicku knjigu, ne PDF :D Ali dobro dodje za svakoga taj portal, zao mi je sto je totalna nepoznanica mnogima a ima materijala.
[ clydefrog @ 23.08.2019. 21:50 ] @
Zlatni_bg, hvala na javljanju, mnogo si mi pomogao približivši Singidunum meni kojem je bio totalna nepoznanica i o kojem sam znao samo ono što su drugi pričali.

Za sada sam 70:30 u korist Singidunuma
[ Zlatni_bg @ 24.08.2019. 00:27 ] @
Meni koji sam najvise "samouk" nije do zaljenja sto sam ga zavrsio, cak naprotiv. Mogao sam i ovde na forumu da se predstavim kao neko sa ETFa, FTNa, MATFa, nisam. Iskren da budem, drzavni fax jeste drzavni, ali Singidunum prati najmanje afera (cak ne znam nijednu). Deluje mi da drze do imena po svemu onome sto sam ja tamo doziveo.

Moj savet ti je da odes do prodekana za nastavu i popricas s njim. Prof. Jevremovic je jedan od najboljih ljudi na faxu, i po onome sto je uradio do sada (`83 godiste je), svrstao bih ga u sam vrh strucnjaka u zemlji. Takodje radi dosta vestacenja za VTK. Slobodno idi i popricaj s njim o svemu sto te interesuje, vrlo je direktan i precizan, nema okolisanja u prici s njim.
[ Branimir Maksimovic @ 24.08.2019. 04:59 ] @
Ima tu jos, recimo moja firma uzima studente sa 3. i 4. godine mislim da ih stipendira sa pola radnog vremena, tako da oni dok studiraju steknu praksu a kad zavrse ceka ih posao. Mislim da uopste ne zaposljavaju juniore
nego direktno sa faksa uzimaju studente.
[ Zlatni_bg @ 24.08.2019. 06:04 ] @
Pa da, to je ono sto sam pricao za zaposljavanje uz pomoc profesora manje vise. U toku studija vide da imate kliker, e sad, svako dobije ponudu u zavisnosti od trenutne potraznje. Neko dobije po zavrsetku studija, neko u toku. Svaki fax ima saradnju sa firmama, profesori imaju takodje saradnje sa firmama, tako svi prolaze bolje, koristi i studentima i firmama (a verovatno i "lovcima na talente"). Sve u svemu, kada sam ja diplomirao, jos troje ljudi je imalo zakazan termin u isto vreme. Svo troje su bili vec zaposleni, jedan lik je bio iz SBBa, drugi je bio iz Telekoma/MTSa (smeh), i jedna devojka je bila voditelj eSports dogadjaja. Zbog tog specificnog posla, dozvoljeno joj je da radi diplomski na tu temu, zaboravih tacan naziv ali je fazon "novi sport danasnjice" :) Jeste malo smesno i kad se uzme Singidunum u isti kos ispada komedija, ali realno gledano, neki okej istrazivacki rad i moze da se odradi - samo je ipak glupa tema za finaliziranje studija :D Da ne skrecem s teme, svi su bili nesto mladji od mene jer sam ja 2 god blejao sa svim polozenim ispitima i nikako da odradim diplomski, recimo da su imali 23-25 godina i radili su da kazemo, solidne poslove.

Generalno ako je selekcija okej i tvoja firma uzima studente trece (u toku) i cetvrte godine, dobice i vise nego sto jedan junior moze da pruzi.