[ antraks @ 15.08.2019. 17:15 ] @
Postavio sam temu na podforumu kriptografija i enkripcija, ali koliko vidim tamo mjesecima niko nista nije pisao pa da prebacim temu ovdje nekako.

Primjena GPU u kriptografiji

Svaka pomoc je dobrodosla.
[ Ivan Dimkovic @ 15.08.2019. 17:39 ] @
https://github.com/allenlee820...allel-AES-Algorithm-using-CUDA
[ antraks @ 15.08.2019. 23:39 ] @
Uradio sam ja to prakticno, nego treba nekakav izvor odakle cu pokupiti informacije o tome sve. Kao npr odgovori na ona pitanja sto sam tamo postavio.
Ne treba mi sada implementacija, to je vec uradjeno.
[ mjanjic @ 16.08.2019. 01:33 ] @
Na primer: https://link.springer.com/cont...007%2F978-3-540-76900-2_15.pdf

Možeš prema tom radu da napraviš analogne rezultate sa novijim hardverom pa da uporediš performanse novih CPU i GPU.
[ antraks @ 18.08.2019. 13:12 ] @
Pokusacu i to. Ali mi je vise potrebno da ja nesto opisem po svom. Gdje bi ovaj moj projekat imao dobru primjenu?
Da li je bolje na PC ili na telefonu i tako slicno.

Ono sto je meni potrebno su vise kao neke informacije iz iskustva i slicno. Pitanja kao sto su:
1. Sta to u kriptografiji omogucava paralelzaciju? Kao npr. činjenica da se veliki broj algoritama zasniva na procedurama koje se ponavljaju veliki broj puta, ali malo opsirnije.
2. Za koje kriptografske tehnike grafički procesor ne bi ništa posebno donio (odnosno, gdje je dobit manja (skuplja) od onoga što se gubi zbog skupljeg hardvera)?
3. Tipovi uređaja za koje ovaj rad ima smisla (za desktop računare sigurno, ali za telefone ili za još manje uređaje možda i nije uvijek takav slučaj)?
[ mjanjic @ 18.08.2019. 22:46 ] @
Konkretno kod AES poruka se deli na blokove, i svaki od blokova se može paralelno enkriptovati. GPU nije projektovan za kriptografiju, više je za razbijanje šifri (neki od algoritama koji se koriste za kriptovalute, npr. nalaženje otvorenog teksta za zadati heš, mogu se iskoristiti u kriptoanalizi.

Par resursa:
1. gKrypt Engine
2. AES Encryption and Decryption on the GPU