[ nkrgovic @ 04.09.2019. 20:26 ] @
Ovih dana citam koliko ko radi na razvoju, kako kernela tako i dodatnih paketa. Razvoj skoro svih bitnih paketa koji se ubrzano razvijaju, pre svega gcc-a odavno ne radi FSF. Skoro sve su preuzeli da finansiraju komercijalni entiteti - intel, amd, IBM i ostali proizvodjaci procesora doradjuju kompajlere, komercijalni distroi i razne druge firme doradjuju networking, ponesto odradi neki startup pa ih kupe (kao OpenVSwitch).....

Pitanje je: Koliko danas (i zadnjih 5 godina) FSF uopste doprinosi razvoju softvera? Koliko je njihovog koda ostalo u tome? Uz sve resurse koje komercijalni entiteti guraju u razvoj, placajuci developere pre svega, koliko je FSF danas bitan cinilac u samom razvoju softvera?

Ne racunam emacs. Kapiram da neko to koristi, ali ajde da za ovu diskusiju pretpostavimo da se to nikad nije desilo. :)
[ Nedeljko @ 04.09.2019. 22:17 ] @
GCC jeste njihov jer kopirajt glasi na FSF. To je odgovor na pitanje koliko je tu njihovog koda. Kao kada radiš u firmi, pa ti pišeš kod, ali je kod firmin, a ne tvoj.
[ Branimir Maksimovic @ 05.09.2019. 02:25 ] @
Mislim da se na kraju racuna licenca. Sve dok je GPL. Iz nekog razloga te firme ulazu u Linux, ne u FreeBSD ;)
[ bojan_bozovic @ 05.09.2019. 06:48 ] @
Branimire, *BSD je tokom devedesetih bio u "limbu" zbog ATT vs BSD sudjenja ( https://en.wikipedia.org/wiki/..._Berkeley_Software_Design,_Inc. ) i zato je Linux postao de facto standard, jer sam BSD-licenciran kod mozes da relicenciras pod GPL, tako da to ne moze biti razlog, zar ne?
[ Branimir Maksimovic @ 05.09.2019. 07:22 ] @
Nema to nikakve veze sa time. Osim Apple-a koji finansira razvoj clang-a ne znam ni jednu drugu firmu koja investira u FreeBSD. Razlog je jasan: te firme nece da daju za dz nesto sto ce bilo ko da koristi kako mu se cefne.
[ bojan_bozovic @ 05.09.2019. 07:57 ] @
Mozes da forkujes, recimo, FreeBSD i napravis svoj neki OS, pod GPL licencom , ili kojom god, sve dok postujes uslove koje ti originalna licenca namece, dakle nije razlog to, vec rasprostranjenost Linuxa.

Apple Darwin je pod slicnom licencom, jer Apple je dodao dovoljno svoga da Darwin nije OSX. Ako, medjutim, ocekujes da community sve uradi, a ti samo napravis distro onda se javlja, odnos RHEL - CentOS. Ali za to ja nisam kriv, da RedHat doda dovoljno proprietary stvari u RHEL, ne bi to moglo.
[ nkrgovic @ 05.09.2019. 08:04 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Mislim da se na kraju racuna licenca. Sve dok je GPL. Iz nekog razloga te firme ulazu u Linux, ne u FreeBSD ;)

Naravno, ne tvrdim ja da taj formalizam nije i dalje na mestu, samo se pitam radi li FSF nesto na razvoju softvera zadnjih 5 ili 10 godina, ili su se pretvorili u "influensere", ili kako se to sad vec zove....

FSF drzi licence jer je godinama trazio od svih da im poklone licence, uz objasnjenje da ce oni to bolje da rade. Rade li sad nesto, osim sto imaju non-profit koji drzi licence i bavi se predavanjima o kulturi? Meni se cini da sav razvoj ipak pociva na komercijalnim entitetima, te da sam FSF nije nesto bitan faktor, osim formalno kao "drzalac licence, jer mora neko".
[ bojan_bozovic @ 05.09.2019. 08:22 ] @
@nkrgovic

I sam Linux i Free/Net/OpenBSD su mahom preuzeli resenja sa proprietary UNIXa, umesto razvoja sopstvenih resenja. Zaista revolucionarni research, recimo Plan 9 from Bell Labs, ionako nije bio potreban velikim klijentima, IT industriji i finansijskom sektoru, za njih je UNIX bio dovoljno dobar. Ako industrija ne trazi inovacije, nece ih ni biti, bez obzira na FOSS community.
[ nkrgovic @ 05.09.2019. 08:29 ] @
Ma to se slazem, ono sto men muci je: Svi pricaju "Nije Linux nego GNU/Linux", najznacajniji softver razvija GNU/FSF. Razvija li zbilja? Ili samo sedi na licenci, a razvoj radi neko drugi? To je ono sto me malo nervira....
[ Nedeljko @ 05.09.2019. 11:43 ] @
Citat:
bojan_bozovic: sam BSD-licenciran kod mozes da relicenciras pod GPL, tako da to ne moze biti razlog, zar ne?

Jedan od razloga je upravo licenca. Praksa pokazuje da je ograničenije popularnije. MS EULA za Windows je još ograničenija od GPL, pa je Windows još poipularniji.

U BSD se ne želi ulagati jer nije razvijen nkoliko i Linux, a razlog je upravo taj štoi GPLv2 licenca za Linux nameće obavezu vraćanja doprinosa, što ubrzava razvoj Linux-a. BSD tto nema upravo zbog izbora licence i zato nije razvijen koliko Linux, a onda se ne želi ulaganje u BSD.

Windows je pod još mnogo ograničenijom licencom, što mu donosi više novca, a samim tim i mogućnosti za razvoj, pa je korisničko iskustvo još bolje, pa je samim tim i rasprostranjeniji.

Drugi razlog je što BSD čak i ne pokušava da se širi, što razvijaoci jasno pokazuju time što ne žele da urade ništa za druge, već samo za sebe - da njima radi.
[ Nedeljko @ 05.09.2019. 11:48 ] @
Citat:
nkrgovic: najznacajniji softver razvija GNU/FSF. Razvija li zbilja? Ili samo sedi na licenci, a razvoj radi neko drugi?

FSF se, kao i ostala pravna lica, sastoji od ljudi, to jest od fizičkih lica. Tako i za MS možeš reći da ne pravi programe, nego da ih prave MS-ovi zaposleni. Programe uvek prave ljudi. Objasni to što te muči na primeru MS-a. Zašto ne možeš isto to reći za MS? Kada odgovoriš na to pitanje, doći ćemo do formulacije onoga što te muči?

Dakle, šta radi MS? Radi li išta ili sve rade MS-ovi zaposleni, a pare daju korisnici?
[ bojan_bozovic @ 05.09.2019. 16:40 ] @
Citat:
Nedeljko:
Citat:
bojan_bozovic: sam BSD-licenciran kod mozes da relicenciras pod GPL, tako da to ne moze biti razlog, zar ne?

Jedan od razloga je upravo licenca. Praksa pokazuje da je ograničenije popularnije. MS EULA za Windows je još ograničenija od GPL, pa je Windows još poipularniji.

U BSD se ne želi ulagati jer nije razvijen nkoliko i Linux, a razlog je upravo taj štoi GPLv2 licenca za Linux nameće obavezu vraćanja doprinosa, što ubrzava razvoj Linux-a. BSD tto nema upravo zbog izbora licence i zato nije razvijen koliko Linux, a onda se ne želi ulaganje u BSD.

Windows je pod još mnogo ograničenijom licencom, što mu donosi više novca, a samim tim i mogućnosti za razvoj, pa je korisničko iskustvo još bolje, pa je samim tim i rasprostranjeniji.

Drugi razlog je što BSD čak i ne pokušava da se širi, što razvijaoci jasno pokazuju time što ne žele da urade ništa za druge, već samo za sebe - da njima radi.

Mesas ti Joe Sixpack-a i software developere. Prvoga licenca ne zanima, koja god da je, odgovara mu, drugi beze od GPL kao djavo od krsta. Zato CLang i ima toliki uspeh, iako je mahom losiji kompajler od GCC - nije zatrovan GPL virusom. Mozes li drugacije da objasnis zasto, npr. Apple baca pare na CLang, kad je imao bolji i vec razvijeni GCC?
[ Nedeljko @ 06.09.2019. 21:27 ] @
Proizvođačima hardvera koji rade embedded Linux, GPL ne smeta i vraćaju doprinos, ako nešto menjaju.

GPL nad GCC-om ne smeta razvijaocima softvera jer dozvoljava proizvoljno licenciranje programa rađenih GCC-om.

Najveći nedostatak GCC-a je što nema verziju za Windows.

Takođe, clang može da kompajlira program u native ili u llvm bajtkod. U drugom slučaju se taj bajtkod prevodi u native na mašini na kojoj se pokreće i optimizuje se za nju.

Naravno da ako neko želi da menja i nadograđuje kompajler, da licenca igra ulogu.

Da se vratimo na temu.

Svaka organizacija je duhovna tvorevima. Ne može se opipati. Ima osnivače, koji su ljudi koji su je osnovali, kao i predstavnike, koji su ljudi sa pravom vršenja pravnih radnji u ime organizacije.

Organizacija je pravno lice. Kada kažemo da neka organizacija ima nešto, to znači da apsolutna prava na to glase na organizaciju.

Kada kažemo da neka organizacija radi nešto, to znači da to nešto rade neki ljudi u ime i za račun te organizacije i da su predstavnici te organizacije saglasni sa tim.

To važi bez obzira da li se ta organizacija zove FSF ili MS.

Šta radi MS? Pa, proizvodi softver, plaćajući ljude za to i posedujući apsolutna prava nad tim, pri čemu je izvor prihoda prodaja.

Šta radi FSF? Pa, pravi GNU, plaćajući ljude za to i posedujući apsolutna prava na to, pri čemu su izvor prihoda dobrovoljni prilozi.
[ bojan_bozovic @ 07.09.2019. 06:48 ] @
Koriste software developeri GPL softver ali samo ako ta licenca njih ne pogađa! Nema više šta da se kaže!
[ Branimir Maksimovic @ 07.09.2019. 07:50 ] @
Citat:
nkrgovic:
Ma to se slazem, ono sto men muci je: Svi pricaju "Nije Linux nego GNU/Linux", najznacajniji softver razvija GNU/FSF. Razvija li zbilja? Ili samo sedi na licenci, a razvoj radi neko drugi? To je ono sto me malo nervira....

Imas Android koji nije GNU Linux recimo. GNU Linux se zna sta je: skup programa koji cine klasicnu distribuciju. Sam kernel nije GNU posto bi onda i Android bio GNU a nije.
Ne ulazim u pravnu raspravu, nego prosto nazivam stvari tim imenom.
[ Branimir Maksimovic @ 07.09.2019. 07:58 ] @
Nedeljko: "Najveći nedostatak GCC-a je što nema verziju za Windows."

Ima, pod mingw-om. Treba razlikovati cygwin koji je emulacija linux api-ja i mingw koji koristi Windows api.

Bojan:"Koriste software developeri GPL softver ali samo ako ta licenca njih ne pogađa! Nema više šta da se kaže! "

Znas kako, GPL licenca je zahvalna, kako ti moras da das sors kod, tako moraju i drugi. Malo je slucajeva kada
moras da das sors kod jer se uglavnom biblioteke licenciraju sa LGPL. A oni koji licenciraju pod GPL, imaju i
varijantu da platis komercijalnu licencu.
[ Nedeljko @ 07.09.2019. 20:04 ] @
MinGW nije GNU.

MinGW je nezvanični port GNU-a na Windows.

Ne razvija se kao deo GNU projekta. Takođe, GNU nije ni moguće portovati u potpunosti na Windows, jer je zamišljen kao sistem, nekompatibilan sa Windows-om. MinGW je projekat kojim se pokušava napraviti za Windows nešto što je što više nalik na GNU. MinGW nije portovao ni sve ono od GNU-a što se može portovati, a ono što je portovano nije na nivou originalnog GNU-a.

Tako ljudi mešajući MinGW sa GNU-om misle da je GNU kasnio sa 64-bitnom podrškom. Ne, MinGW je kasnio, a GCC je dobio 64-bitnu podršku blagovremeno. I dan-danas MinGW ima bubice koje originalni GCC nema.
[ Branimir Maksimovic @ 07.09.2019. 20:36 ] @
Spinujes, rekao si da gcc nema za Windows, sto nije tacno.
[ nkrgovic @ 07.09.2019. 21:19 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Imas Android koji nije GNU Linux recimo. GNU Linux se zna sta je: skup programa koji cine klasicnu distribuciju. Sam kernel nije GNU posto bi onda i Android bio GNU a nije.

Da, to je upravo ono sto me muci. Ako u zadnjih 5 godnia FSF nije komitovao ni 5% koda u gcc, zato je to GNU Linux a ne Intel Linux? Zasto vise ne postujemo ljude koji rade na razvoju softvera?
[ Branimir Maksimovic @ 07.09.2019. 21:35 ] @
Linux je GNU userland + Linux, sa te strane kada koristim Windows to moze biti i GNU Windows :P
Jedini GNU OS koji postoji je Hurd a to nisam nikada probao.
[ stoprocentni @ 08.09.2019. 13:14 ] @
Mali off...

Genealogija iliti rodoslovlje... :)

[ Nedeljko @ 08.09.2019. 18:17 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Spinujes, rekao si da gcc nema za Windows, sto nije tacno.

Pa, nema. Ima MinGW, koji nije GNU, pa samim tim ni kompajler iz njega nije GCC.

MinGW no po kvalitetu, ni po stepenu razvoja nije ravan GCC-u, a nije ni deo GCC projekta.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 08.09.2019. u 19:41 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 08.09.2019. 18:24 ] @
Nesto si pobrkao, gcc za Windows je deo mingw (minimalist gnu for windows inace). Kompajler je odavno pisan bas za Windows jer kolko
se secam exception handling te calling konvencija su poprilicno razlicite od onih na Linux-u....
[ bojan_bozovic @ 08.09.2019. 19:01 ] @
Mislim reci da mingw i cygwin gcc nisu gcc. To je smešno!
[ Nedeljko @ 09.09.2019. 11:04 ] @
MinGW nije deo GNU projekta i gcc iz njega nije GNU-ov GCC (GNU Compiler Collection). Samo se tako zove jer pokušava da obezbedi što viši nivo kompatibilnosti sa GCC-om. LLVM-ov clang nije GCC, mada je u velikoj meri kompatibilan sa GCC-om. Intelov cc je takođe u velikoj meri kompatibilan sa GCC-om.

To ti je kao da ja napravim port MFC-a za Linux sa većim ili mkanjim uspehom i nazovem ga MFC. To i dalje nije MFC, nego nešto drugo i ne može se govoriti o MFC-u sa stanovišta osobina nekog nezvaničnog porta.

Razlika je u tome što je MS verovatno zaštitio naziv MFC kao robnu marku, pa ne bih smeo tako d anazovem svoj port MFC-a na Linux, a FSF nije zaštitila GCC kao robnu marku, pa je MinGW tim mogao da koristi taj naziv.

Probaj da napraviš C++ program sa thread_local static objektom, čiji destruktor ima delete u sebi.

Code (cpp):

#include <iostream>

using namespace std;

class A
{
public:
    int *p;

A() {
        p = new int;
    }

~A() {
        delete p;
    }
};

int& a()
{
    thread_local static A obj;

return *obj.p;
}

int main()
{
    a() = 5;
    cout << a() << endl;

return 0;
}

Kompajliraj to GNU-ovim g++ kompajlerim i radiće kako treba.

Kompajliraj MinGW-ovim g++ kompajlerom i pucaće na izlasku iz programa.
[ Nedeljko @ 09.09.2019. 12:13 ] @
Postavlja se pitanje zašto se kompajleri iz MinGW-a zovu isto kao kompajleri iz GNU-a.

Pa, da bi se postigao što viši nivo kompatibilnosti, odnosno da bi isti make fajlovi radili, a ne zato što je to isti kompajler, jer nije isti.
[ Nedeljko @ 09.09.2019. 12:20 ] @
Još nešto. Evo kako možete dobiti izlazni kod na Linux-u: Recimo da je gornji program snimljen pod imenom main.cpp i da ste u kozoli ušli u direktorijum u kome se on nalazi.

$ g++ main.cpp
$ ./a.out
5
$ echo $?
0

Dakle, sve je u redu. Možete naravno u gornjem programu zameniti izlaznu vrednost 0 nekom drugom u return naredbi, pa da ponovite ovo isto da bi videli da se na ovaj način dobija ispravan kod greške koji je vratio program.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 09.09.2019. u 13:31 GMT+1]
[ TheSpiridon @ 09.09.2019. 13:08 ] @
Ljubav prema Ceju mi se polako vraca. Sad dal da napravim hello world ili digitron.
[ Branimir Maksimovic @ 09.09.2019. 13:24 ] @
Citat:
Nedeljko:
Postavlja se pitanje zašto se kompajleri iz MinGW-a zovu isto kao kompajleri iz GNU-a.

Pa, da bi se postigao što viši nivo kompatibilnosti, odnosno da bi isti make fajlovi radili, a ne zato što je to isti kompajler, jer nije isti.

Nedeljko, kakva crna kompatibilnost, to *jeste* gcc.... portovan na Windows...
Kada bi to nazvali mycc ili drugacije sledila bi tuzba ubrzano posto bi to bila cista kradja...
[ Branimir Maksimovic @ 09.09.2019. 13:27 ] @
Citat:
Nedeljko:
Još nešto. Evo kako možete dobiti izlazni kod na Linux-u: Recimo da je gornji program snimljen pod imenom main.cpp i da ste u kozoli ušli u direktorijum u kome se on nalazi.

$ g++ main.cpp
$ ./a.out
5
$ echo $?
0

Dakle, sve je u redu. Možete naravno u gornjem programu zameniti izlaznu vrednost 0 nekom drugom u return naredbi, pa da ponovite ovo isto da bi videli da se na ovaj način dobija ispravan kod greške koji je vratio program.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 09.09.2019. u 13:31 GMT+1]

Nevezano za temu, vezano za bash. Bash pod bilo kojim OS-om ce se tako ponasati...
[ Zurg @ 09.09.2019. 13:40 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Kada bi to nazvali mycc ili drugacije sledila bi tuzba ubrzano posto bi to bila cista kradja...

GCC je objavljen pod GPL licencom, tako da bilo ko može da forkuje GCC i nazove ga kako god hoće uz poštovanje odredbi koje su propisane licencom.

Što se tiče rasprave da li je MinGW GCC lepo piše na sajtu:

Citat:
A port of the GNU Compiler Collection (GCC), including C, C++, ADA and Fortran compilers;

http://www.mingw.org/Welcome_to_MinGW_org
[ Branimir Maksimovic @ 09.09.2019. 14:25 ] @
Da to sam prenebregao, no promena imena smislena iziskuje novi proizvod koji se bazira na postojecem, ne samo port na drugi OS :P
[ TheSpiridon @ 09.09.2019. 15:03 ] @
Tema kaže: Linux ili GNU/Linux. Pa da odgovorim: GNU/Linux tako kaže Richard Stalman, nije zgoreg ipak po malo poštovati ovog čoveka. Međutim kernel već odavno ne zovu Linux, nego baš tako "kernel". E ako imamo kernel, onda sledi da ceo paket kernel+programi zovemo Linux.

Na sudu pobedjuje GNU/Linux a medju narodom Linux.
[ Nedeljko @ 09.09.2019. 15:03 ] @
Zovite vi to kako hoćete. Tamo ne piše da je to deo GNU projekta, ali nema veze.

Ti portovi GNU-a na Windows nisu ravni originalu na Linux-u. Ni blizu.
[ Branimir Maksimovic @ 09.09.2019. 15:19 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Tema kaže: Linux ili GNU/Linux. Pa da odgovorim: GNU/Linux tako kaže Richard Stalman, nije zgoreg ipak po malo poštovati ovog čoveka. Međutim kernel već odavno ne zovu Linux, nego baš tako "kernel". E ako imamo kernel, onda sledi da ceo paket kernel+programi zovemo Linux.

Na sudu pobedjuje GNU/Linux a medju narodom Linux.

Ne moze. Zato sto imas n distribucija i m mogucnosti da se na Linux kernelu napravi nesto. Sve one imaju svoje ime.
[ TheSpiridon @ 09.09.2019. 15:31 ] @
Ne dam.
[ Nedeljko @ 09.09.2019. 15:42 ] @
GNU/Linux i android nisu isto. Nisu ni kompatibilni.

GNU/Linux distribucija se sastoji od nekih standardnih komponenti.

1. Linux kernel,
2. glibc,
3. X Server ili zamena za njega (Wayland),
4. window manager,
5. razne standardne komponente i biblioteke (bash, sh, Qt, Python...).

To je ono što sve te distribucije čini međusobno kompatibilnim.

Kada se pravi generički deployment za GNU/Linux, onda se to uzima u obzir. rpm i deb su samo opcioni načini pakovanja programa. Program se može pakovati i u vidu instalacionog čarobnjaka. Primer takve isporuke je Qt SDK u obliku koji se skida sa sajta Qt-a.

Opciono, GNU/Linux distibucija može imati desktop environment (GNOME, KDE, XFCE...). GUI aplikacije rade i samo preko window manager-a, koji takođe ima svoj GUI. Desktop environment je opcioni sloj iznad toga.
[ TheSpiridon @ 09.09.2019. 19:45 ] @
Nedeljko jel se drogiras po ceo dan ili samo predveče :)
[ nkrgovic @ 09.09.2019. 21:19 ] @
Evo, bas o tome pricam. Bacis pogled na glibc, najveci broj contriba imaju Paul Eggert (UCLA, raci na licencama), Gabriel Gomes (IBM) i Florian Weimer (Red Hat). Kljucna komponenta, glavni razvoj rade IBM i Red Hat, par komercijalnih entiteta koji isto placaju svoje inzenjere....

Sta tacno danas radi FSF i zasto i dalje insistiramo da je to "GNU", osim istorijskih razloga? Koristi se gcc i glibc i na FreeBSD-u, pa nije GNU/FreeBSD .
[ Nedeljko @ 09.09.2019. 21:20 ] @
Kad neko ostane bez argumenata.
[ Nedeljko @ 09.09.2019. 21:47 ] @
Moja prethodna poruka se odnosila na prethodnu TheSpiridon-ovu poruku.

nkrgovic

Već sam ti rekao da treba da raščistiš sa tim šta to znači da organizacija nešto radi, pa bila profitna ili besprofitna, zvala se IBM ili FSF, svejedno.

A šta tu tačno radi IBM? Pa, rade IBM-ovi inženjeri u ime IBM-a, pri čemu su predstavnici IBM-a saglasni sa tim i prihvataju da je to rad u ime IBM-a. IBM se finansira od prodaje proizvoda i usluga i tim novcem plaća inženjere i drugo.

Isto tako i FSF. Predstavnici IBM-a prepisuju FSF-u, pri čemu je FSF saglasan sa tim da stoji iza toga. FSF prima donacije u vidu novca i programskog koda i tim novcem plaća određeni broj inženjera i drugo.
[ nkrgovic @ 09.09.2019. 22:39 ] @
Naravno, razumem ja sve. Samo sto i dalje vlada mit da FSF nosi na svojim plecima razvoj neceg bitnog. (Ne racunam emacs ;) ).

A sustina je da razvoj svih bitnih komponenti odavno nose IBM, Google, Red Hat i ostali, dok je FSF sveden na krovnu organizaciju, nekoga ko radi promocije i prica.

Zato mi i nije jasno toliko potenciranje na toj "GNU/Linux" frazi i toliko ostrascenih likova koji insistiraju da je FSF jako bitan, kad danas, i vec neko vreme, nije.
[ Nedeljko @ 10.09.2019. 07:42 ] @
Zašto IBM, Google, red Hat i ostali to ne rade mimo FSF-a? Licenca im dozvoljava da prave fork.

Očigledno ti nije jasno kako bilo koja organizacija radi bilo šta. Posao mogu da obave samo fizička lica. tj. ljudi, a ne pravna lica, tj. organizacije.

Koji je to tačno učinak IBM-a, Google-a, Red Hat-a i ostalih? Ako je to pisanje delova koda, kako su ih to IBM, Google, Red Hat i ostali napisali? Da li IBM-ovi zaposleni nose IBM na svojim plećima?
[ stoprocentni @ 10.09.2019. 15:31 ] @
Meanwhile...

Citat:
Manjaro has established a new company Manjaro GmbH & Co. KG with Blue Systems as an advisor to enable full-time employment of maintainers and exploration of future commercial opportunities.

Evo i reakcija zajednice na vest...

https://forum.manjaro.org/t/co...he-company-announcement/102110
[ nkrgovic @ 10.09.2019. 15:38 ] @
Citat:
Nedeljko:
Zašto IBM, Google, red Hat i ostali to ne rade mimo FSF-a? Licenca im dozvoljava da prave fork.

Očigledno ti nije jasno kako bilo koja organizacija radi bilo šta. Posao mogu da obave samo fizička lica. tj. ljudi, a ne pravna lica, tj. organizacije.

Koji je to tačno učinak IBM-a, Google-a, Red Hat-a i ostalih? Ako je to pisanje delova koda, kako su ih to IBM, Google, Red Hat i ostali napisali? Da li IBM-ovi zaposleni nose IBM na svojim plećima?

Bas obrces teze.... IBM placa developere koji pisu free software. Google placa developere koji pisu free software. Microsoft. Red Hat. Facebook....

FSF, koji promovise tu pricu jedini ne placa developere, vec samo prica o tome. Nije da to nije bitno, ali nekako bi ocekivao da i dalje rade nesto na razvoju softvera... To je poenta.
[ Nedeljko @ 10.09.2019. 16:02 ] @
Ako si mislio na plaćanje, pa i FSF plaća developere. Prikuplja donacije i deo troši na to.
[ Nedeljko @ 10.09.2019. 17:32 ] @
Vidi, cilj Fondacije za slobodan softver nije "moje, moje i samo moje", nego da ponuda slobodnog softvera bude što bolja i imaju prioritete.

Ako uspeju da nešto urade donekle i da onda drugi nastave, tako da to ide, ali po GNU standardima, tako da se FSF manje angažuje oko toga, onda FSF može da preusmeri energiju na druge projekte, gde je stanje kritičnije. Oni imaju mnogo više posla nego resursa i ponašaju se u skladu sa tim.

Dakle, njihov cilj nije da što više iskodiraju oni koje oni plaćaju, nego da ukupan učinak bude što veći. Ako su naložili IBM, Google, Red Hat, Facebook, pa i nekadašnje najveće neprijatelje Apple i Microsoft, to je onda mnogo više nego da su samo kodirali i uradili koliko bi uradili.
[ TheSpiridon @ 10.09.2019. 17:33 ] @
Ovo je katastrofa, zar nema ni malo inventivnosti. Ako hoćete da vidite kako radi Linux, uzmite samo Linux Mint. Sto godina drze cinnamon i nenadmasni su. Ostali tumaraju levo desno, a pravo da vam kazem dosadio mi linux mint, pa tamo sve radi.
[ Nedeljko @ 10.09.2019. 18:05 ] @
@nkrgovic

Vidi, cilj Fondacije za slobodan softver nije "moje, moje i samo moje", nego da ponuda slobodnog softvera bude što bolja i imaju prioritete.

Ako uspeju da nešto urade donekle i da onda drugi nastave, tako da to ide, ali po GNU standardima, tako da se FSF manje angažuje oko toga, onda FSF može da preusmeri energiju na druge projekte, gde je stanje kritičnije. Oni imaju mnogo više posla nego resursa i ponašaju se u skladu sa tim.

Dakle, njihov cilj nije da što više iskodiraju oni koje oni plaćaju, nego da ukupan učinak bude što veći. Ako su naložili IBM, Google, Red Hat, Facebook, pa i nekadašnje najveće neprijatelje Apple i Microsoft, to je onda mnogo više nego da su samo kodirali i uradili koliko bi uradili.
[ TheSpiridon @ 10.09.2019. 19:22 ] @
A šta je sa FOSS Srbija? Imali sajt, forum, distribuciju. A sad se okrenuli hostingu, jer dakle mora od nečega da se živi. Mislim da je vreme da nikne jedna balkanska foss zajednica. Svako da oduzme malo od nacionalizma kod sebe i da se slozimo oko nekoliko tačaka. Evo ja predlažem da se ne koristi ćirilica, dosta od Srbije. Hrvati da izbace njihova imena za m,esece ili nešto slično i eto pregovora.

A šta je cilj? Za početak da nadjemo zajednički jezik u pravom smislu te reči. Alo bre ljudi pa kinezi imaju manje dijalekata nego balkanija. Svako ćoše ulice ima svoj jezik, svoje pismo. Poludeli smo.
[ Nedeljko @ 10.09.2019. 20:17 ] @
A zašto da se ne koriste ćirilica i hrvatski nazivi za mesece? Pa, valjda je poenta da se informacione tehnologije prilagođavaju svima, pa neka svako podesi kako mu odgovara.
[ Branimir Maksimovic @ 11.09.2019. 04:22 ] @
Citat:
nkrgovic:
Citat:
Nedeljko:

Bas obrces teze.... IBM placa developere koji pisu free software. Google placa developere koji pisu free software. Microsoft. Red Hat. Facebook....

FSF, koji promovise tu pricu jedini ne placa developere, vec samo prica o tome. Nije da to nije bitno, ali nekako bi ocekivao da i dalje rade nesto na razvoju softvera... To je poenta.

Znas kako, niko u slobodno vreme ne moze da se bavi razvojem neceg ozbiljnog, a to da zavrsi u doglednom roku. Niko ne zivi od vazduha pa tako ni developeri.
Ove kompanije placaju ljude da rade na FOSS, ne zato sto su altruisti vec zato sto od toga imaju visestruku korist. U kapitalizmu, gde se sve gleda kroz novac,
nema besplatnog rucka.
Mnogi developeri su i dobili posao da bi radili na free softveru. Te firme koriste taj softver za svoje potrebe i zauzvrat vracaju zajednici sto je cela ideja GPL-a.
[ Branimir Maksimovic @ 11.09.2019. 05:38 ] @
Citat:
stoprocentni:
Meanwhile...

Citat:
Manjaro has established a new company Manjaro GmbH & Co. KG with Blue Systems as an advisor to enable full-time employment of maintainers and exploration of future commercial opportunities.

Evo i reakcija zajednice na vest...

https://forum.manjaro.org/t/co...he-company-announcement/102110

Videcemo kako ce to proci dalje i sta ce se promeniti. Momci hoce da zarade na popularnosti distroa, medjutim
ja sam skeptican. Recimo onaj potez da se gura "freeoffice" mi se uopste nije svideo, ali na svu srecu
su odustali zbog pritisaka i kritika.
[ TheSpiridon @ 11.09.2019. 07:50 ] @
Citat:
Nedeljko:
A zašto da se ne koriste ćirilica i hrvatski nazivi za mesece? Pa, valjda je poenta da se informacione tehnologije prilagođavaju svima, pa neka svako podesi kako mu odgovara.

Zato što tako zahteva Jugoslovenska hegemonija, takozvana zemlja Balkanija.
[ Nedeljko @ 11.09.2019. 10:30 ] @
TheSpiridon

Od te hegemonije Balkanije očigledno nema ništa.

Citat:
Branimir Maksimovic: Znas kako, niko u slobodno vreme ne moze da se bavi razvojem neceg ozbiljnog, a to da zavrsi u doglednom roku. Niko ne zivi od vazduha pa tako ni developeri.
Ove kompanije placaju ljude da rade na FOSS, ne zato sto su altruisti vec zato sto od toga imaju visestruku korist. U kapitalizmu, gde se sve gleda kroz novac,
nema besplatnog rucka.
Mnogi developeri su i dobili posao da bi radili na free softveru. Te firme koriste taj softver za svoje potrebe i zauzvrat vracaju zajednici sto je cela ideja GPL-a.

O čemu ti pišeš i ko je to osporavao? Ja sam napomenuo da i FSF plaća devove jednim delom novca koji prikupi od dobrovolnjih priloga, a ne samo IBM, Google i Red Hat. Naravno da se ozbiljne stvari rade za pare. Tako slobodan softver funkcioniše.
[ stoprocentni @ 12.09.2019. 15:31 ] @
Niko da prokomentariše, rodilo na vrbi grožđe... :)

Another sign of the End Times: Free software guru Richard Stallman speaks at Microsoft HQ
[ Ivan Dimkovic @ 12.09.2019. 15:36 ] @
Djavo je hteo da prokomentarise ali nema telefonskog servisa u paklu: smrzli se kablovi.
[ Nedeljko @ 12.09.2019. 16:20 ] @
Ja ne znam šta je na ovim slikama čudno.

Ljudi obično gledaju na stvari navijački - pljuj po partizanu ili zvezdi, odnosno na nivou naziva entiteta.

Ozbiljni ljudi, u kakve RMS svakako spada, govore na nivou pojava i praksi. On tamo drži predavanje o slobodnom softveru, promovišući tu filozofiju, što je oduvek radio i pri čemu je to radio i po firmama. Za tim nije bilo toliko potrebe po firmama koje već koriste taj model, već po onim koje ga trenutno ne prihvataju, ali koje bi mogle da ga prihvate, barem donekle. Naravno da je za držanje govora potrebno imati publiku koja to želi da sluša i prostor za to. To ranije nije bilo izvodjivo u majkrosoftu zbog stava Stiva Balmera o slobodnom softveru. Dolaskom Satje Nadele su se mnoge stvari promenile, neke na bolje, a neke na gore (naravno, sa stanovišta filozofije slobodnog softvera) i ovako nešto je postalo izvodljivo.

Pa, šta mislite, ako bi uspeo da ubedi ljude iz majkrosofta da se donekle pomere u pravcu slobodnog softvera, da li bi to bilo dobro ili loše za slobodan softver?

Taj čovek oduvek ima cilj da ponuda slobodnog softvera bude što bolja i da vlasničkog softvera bude što manje i na tome radi i ovde na način na koji je radio i ranije.
[ Branimir Maksimovic @ 12.09.2019. 17:41 ] @
Citat:
stoprocentni:
Niko da prokomentariše, rodilo na vrbi grožđe... :)

Another sign of the End Times: Free software guru Richard Stallman speaks at Microsoft HQ

Zuta stampa :P

[ mjanjic @ 12.09.2019. 18:51 ] @
Odavno se priča o tome zašto Microsoft ne bi u Windows uvrstio neki od fajl sistema koje koriste Linux i/ili Unix, kao i neke druge stvari koje i inače mnoge korisnike odbijaju od Windows-a ili im samo prave probleme u njegovom korišćenju.

Mada, loše performanse NTFS-a u stvari nisu toliko do samo fajl sistema, koliko do Windows-a kod koga su neke stvari debilno urađene. Eto, recimo, kad treba da obrišete direktorijum sa velikim brojem fajlova i poddirektorijuma (bez kopiranja u Recycle Bin, tj. sa Shift+Del), Windows "čita" gomilu nekih gluposti i recimo kod HDD to ume da potraje ako se radi o nekoliko gigabajta podataka. Kod normalnog FS-a bi lepo samo obrisao pokazivač na prvi klaster u NTFS tabeli za svaki fajl i to je to, ne treba korisniku statistička analiza koliko ima fajlova i koliko megabajta u folderu koji hoće da obriše.
Isto važi za kopiranje velikog broja fajlova, gde pre samog početka kopiranja Windows ubija disk čitanjem nekih gluposti.

Odnosno, ukratko, nije toliko do FS-a koliko je do Win-a, ili se pre može reći njegovog podrazumevanog File Explorer-a koji tako funkcioniše - recimo, čini mi se da iz Total Commander-a brisanje i kopiranje ipak ide malo brže, ali i dalje ne tako brzo kao kod Linux-a kad ima veliki broj malih fajlova.
[ Panta_ @ 12.09.2019. 20:39 ] @
Ričard kaže GNU/Linux, Linus kaže samo Linux.

[ stoprocentni @ 13.09.2019. 15:00 ] @
U stvari Stallman kaže GNU/Linox... :)
[ Nedeljko @ 13.09.2019. 17:16 ] @
GNU je sastavni deo tog sistema. Dakle, štagod neko mislio o FSF ili kome god drugome, GNU je tu. Kada aplikativni softver poziva sistemske funkcije, on to obično čini posredstvom glibc-a, a ne direktno. A GNU se razvija onako kako se uvek razvijao. FSF nikada nije bila gadljiva na doprinose drugih, već ih je pospešivala.
[ Panta_ @ 17.09.2019. 05:13 ] @
Eto, nateraste čoveka da podnese ostavku:
Citat:
On September 16, 2019, Richard M. Stallman, founder and president of the Free Software Foundation, resigned as president and from its board of directors.

The board will be conducting a search for a new president, beginning immediately. Further details of the search will be published on fsf.org.

https://www.fsf.org/news/richard-m-stallman-resigns

Bolje da nije ni držao onaj govor u Microsoftu. Lepo kažu, ko sa đavolom tikve sadi...
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2019. 05:33 ] @
Sto je dao ostavku, jel se zna?
[ Panta_ @ 17.09.2019. 05:44 ] @
Ima neke veze sa Epstajnom, a i ovim:
Citat:
Many years ago I posted that I could not see anything wrong about sex between an adult and a child, if the child accepted it.

Through personal conversations in recent years, I've learned to understand how sex with a child can harm per psychologically. This changed my mind about the matter: I think adults should not do that. I am grateful for the conversations that enabled me to understand why.

https://www.stallman.org/archi..._an_adult_and_a_child_is_wrong)

Prolupao matori.
[ Panta_ @ 17.09.2019. 05:59 ] @
Citat:
I want to respond to the misleading media coverage of messages I posted about Marvin Minsky's association with Jeffrey Epstein. The coverage totally mischaracterised my statements.

Headlines say that I defended Epstein. Nothing could be further from the truth. I've called him a "serial rapist", and said he deserved to be imprisoned. But many people now believe I defended him — and other inaccurate claims — and feel a real hurt because of what they believe I said.

I'm sorry for that hurt. I wish I could have prevented the misunderstanding.

https://www.stallman.org/archi...2019_(Statements_about_Epstein)

Ko će da mu vruje kad prethodno izjavi ovo gore.
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2019. 06:14 ] @
Kontroverzan je sigurno, svi koji napadaju FOSS pozivaju se na njegove ispade. Mozda je ovo i dobro ;)
[ Nedeljko @ 17.09.2019. 13:49 ] @
Pa, dobro, ima 66 godina. Što ne bi došle mlađe snage, a on u penziju. Ne vidim tu ništa loše.

Loše bi bilo da pokret propadne nakon njegove smrti, a niko nije večan. Loše je ono što se desilo sa SFRJ - trajala je dok i Tito.

Što se tiče škakljive teme, ja tu samo vidim kritički nastrojenog čoveka koji preispituje stavove i koji nema problem s promenom mišljenja. Vi ste protiv toga samo zato što vam je to učiteljica rekla i što ne smete u društvu da ispadnete politički nekorektni.
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2019. 14:10 ] @
Kakava politicka korektnost? Lik je javno pricao da u pedofiliji nema nista lose... ukoliko dete pristane?!
[ Nedeljko @ 17.09.2019. 14:59 ] @
Da, hajde sad ti meni obrazloži zašto je pedofilija loša. Da se razumemo, ja ne zastupam pedofiliju. Poenta je da si ti protiv pedofilije zato što

1. ti je učiteljica tako rekla,
2. okruženje smatra taj stav politički nekorektnim.

Ako je tako, a najverovatnije jeste, onda tvoj stav ne proističe iz tvojih kritičkih promišljanja na tu temu.

Da je RMS bio takav upijač stavova koji se serviraju, on se ne bi pobunio protiv kopirajta i osnovao pokret za slobodan softver. Ovo što sam pročitao nije ništa ni čudno, ni neočekivano, od ljudi sa kritičkim pogledom na svet.

Vidiš, on je prihvatio da je pedofilija pogrešna, nakon što je od psihologa slušao predavanja u uticaju toga na psihologiju deteta, a ti verovatno ne umeš da objasniš svoje razloge protiv pedofilije, jer se jednostavno svode na tačke 1 i 2.
[ Panta_ @ 17.09.2019. 17:13 ] @
Citat:
Vidiš, on je prihvatio da je pedofilija pogrešna, nakon što je od psihologa slušao predavanja u uticaju toga na psihologiju deteta

Normalne osobe to znaju/shvate i bez razgovora sa psihologom. A, mislim da to zna i RMS bez ičije pomoći.
[ Nedeljko @ 17.09.2019. 19:19 ] @
Normalne osobe ne menjaju svet.

Normalne osobe su spalile Đordana Bruna smatrajući to potpuno ispravnim.

Normalne osobe nemaju kritički pogled na svet i ne stvaraju velika dela.

A ti, kad već to tako lepo shvataš i prožimaš, napiši ovde obrazloženje zašto je snošaj između odrasle osobe i deteta uz obostrani pristanak pogrešan. Ne, ti jednostavno to zastupaš na osnovu tačaka 1 i 2. Rekli su ti da je tako i društvo smatra da moraš imati taj stav. Iz istih razloga je Đordano Bruno spaljen uz ovacije publike.
[ stoprocentni @ 17.09.2019. 20:47 ] @
Ako stavljanje autoriteta pod znak pitanja i kritički pogled na svet imaju kao posledicu pažljivog promišljanja to da pedofilija može biti OK, onda je taj ko gura svet napred i ne spaljuje Đordana Bruna glup kao guzica.

Bolje da je slušao učiteljicu.
[ Nedeljko @ 17.09.2019. 20:53 ] @
Eto, niko da obrazloži taj stav. O tome se radi. Takvi ne vuku svet napred.
[ Nedeljko @ 17.09.2019. 20:59 ] @
Evo, recimo da klinju od 15 godina drma pubertet i kresne neku od 30 godina.

Šta se dešava sa klinjom, ako je sam to tražio i dobio?

Pazite, ako klinja od 15 godina kresne neku od 19, to je po zakonu OK.
[ Panta_ @ 17.09.2019. 21:21 ] @
Citat:

Reći će bravo frajeru, svaka čast, bar ako živi u Srbiji. Nego, reci ti meni šta se dešava kada klinka od 15 kresne nekog od 30 ili 60 i kusur? Šta se dešava sa klinkom (ako je sama to tražila)? Možda, bravo frajerko? Hmm.
[ Shadowed @ 17.09.2019. 21:47 ] @
Citat:
Nedeljko:

Šta se dešava sa klinjom, ako je sam to tražio i dobio?

Pazite, ako klinja od 15 godina kresne neku od 19, to je po zakonu OK.

Mislim da je i ovo prvo po zakonu ok, ako ne postoji jos nesto dodatno, tipa da je ona u "poziciji uticaja" (da se tako izrazim, ne znam tacan naziv) tipa da mu je profesorka i sl. Mislim da je "age of consent" (ne znam naziv na srpskom) u Srbji 14god.

Inace, sve to nema veze sa pedofilijom (koja, btw, nije ilegalna).
[ stoprocentni @ 17.09.2019. 23:03 ] @
Citat:
I think that everyone age 14 or above ought to take part in sex, though not indiscriminately. (Some people are ready earlier.) It is unnatural for humans to abstain from sex past puberty, and while I wouldn't try to pressure anyone to participate, I certainly encourage everyone to do so.

https://stallman.org/archives/2003-may-aug.html

Citat:
[...] prostitution, adultery, necrophilia, bestiality, possession of child pornography, and even incest and pedophilia also would be. He is probably mistaken, legally--but that is unfortunate. All of these acts should be legal as long as no one is coerced. They are illegal only because of prejudice and narrowmindedness.

https://stallman.org/archives/2003-may-aug.html

Citat:
I am skeptical of the claim that voluntarily pedophilia harms children. The arguments that it causes harm seem to be based on cases which aren't voluntary, which are then stretched by parents who are horrified by the idea that their little baby is maturing.

https://stallman.org/archives/2006-mar-jun.html

Težak pavijan.

Povrh svega je još pokušao i da opravda nazovi čoveka koji je optužen za silovanje maloletnice na zloglasnom i u sumnjivim krugovima dobropoznatom i popularnom mestu zvanom "Lolita Island".

Bolest.
[ Nedeljko @ 17.09.2019. 23:42 ] @
Da, stvarno, šta ako klinka od 15 godina traži od nekog od 30 da je kresne i dobije to?

Šta se dešava sa klinkom?

Ako klinku od 15 kresne neko od 19, to je po zakonu OK.
[ bojan_bozovic @ 18.09.2019. 04:04 ] @
Nedeljko seks sa klinkom od 15 nije pedofilija, vec seks sa decom koja nisu usla u pubertet i nisu seksualno zrela. To sto je u Americi nelegalan seks sa osobom mladjom od 18 i sto se naziva pedofilijom sasvim je druga stvar, u vecini zemalja to nije tako.

Nadam se da ne treba da se objasnjava zasto je seks sa detetom koje nije uslo u pubertet zlostavljanje deteta.
[ bachi @ 18.09.2019. 11:03 ] @
Zavisi, u većini EU zemalja je age of consent 16 godina. Iako tehnički to nije pedofilija, u praksi ćeš odgovarati pred zakonom. A i treba.
[ Nedeljko @ 18.09.2019. 11:45 ] @
Citat:
Krivični zakonik ("Sl. glasnik RS", br. 85/2005, 88/2005 - ispr., 107/2005 - ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013, 108/2014 i 94/2016):

Obljuba sa detetom

Član 180

(1) Ko izvrši obljubu ili sa njom izjednačen čin sa detetom,
kazniće se zatvorom od pet do dvanaest godina.

(2) Ako je usled dela iz stava 1. ovog člana nastupila teška telesna povreda deteta prema kojem je delo izvršeno ili je delo izvršeno od strane više lica ili je delo imalo za posledicu trudnoću,
učinilac će se kazniti zatvorom od pet do petnaest godina.

(3) Ako je usled dela iz st. 1. i 2. ovog člana nastupila smrt deteta,
učinilac će se kazniti zatvorom najmanje deset godina.

(4) Neće se kazniti za delo iz stava 1. ovog člana učinilac, ako između njega i deteta ne postoji značajnija razlika u njihovoj duševnoj i telesnoj zrelosti.

Ja ne vidim da naš krivični zakonik definiše šta je to dete, niti šta je značajna razlika u duševnoj i telesnoj zrelosti.
[ Shadowed @ 18.09.2019. 11:53 ] @
Definise:

Citat:
Član 112
(8) Detetom se smatra lice koje nije navršilo četrnaest godina.

(isti link)
[ Nedeljko @ 18.09.2019. 12:00 ] @
Znači, klinja od nepunih 14 godina traži od neke 5 godina starije da je kresne i dobije to i šta se dešava sa klinjom? Koju je on to štetu pretrpeo? Pre bih rekao da mu je bilo super.
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2019. 12:43 ] @
Mislim da je sve to stvar procene suda, ako dodje do suda. Medjutim zna se
sta je pedofilija i na koje ljude se to odnosi
[ bojan_bozovic @ 18.09.2019. 13:10 ] @
Citat:
bachi:
Zavisi, u većini EU zemalja je age of consent 16 godina. Iako tehnički to nije pedofilija, u praksi ćeš odgovarati pred zakonom. A i treba.

Ne zanima mene šta je "tehnički" pedofilija, već šta je to medicinski, jer pedofilija predstavlja neprirodan seksualni nagon. U pohoti prema sesnaestogodisnjakinjama nema neprirodnog nagona, i još zbog toga što pedofil neko može da bude a da nikad ne maltretira dete i nikad ne odgovara krivično, dovoljan je samo taj neprirodan poriv.

To je relevantno jer se ljudima uskraćuju prava jer je seks sa maloletnicima kriminalizovan i moguće su zloupotrebe, ne možeš biti siguran da li je osoba sa kojom stupas u odnos malo starija od 18 ili malo mlađa, i možeš u zatvor lako. Ne grešim ako na to ukazujem.
[ bachi @ 18.09.2019. 13:41 ] @
Pedofilija, hebefilija i efebofilija...

Kad smo već kod tehničkih stvari.

Sa pravne tačke gledišta, u Srbiji možeš da opališ maloletnika od 14 godina i da bude puj pike ne važi, osim ako si u nekom povlašćenom položaju u odnosu na to dete. Tipa da si joj nastavnik, trener, itd.

Razlika između 16 i 18 je relativno mala što se seksualne razvijenosti tiče, ali između <=14 i 18+ vala ne može da se kaže da nisi znao...
[ bojan_bozovic @ 18.09.2019. 13:56 ] @
Slazem se, nego kriminalizacija maloletnickog seksa i pravni nonsens u zemlji koja sebe smatra najboljom i najslobodnijom je ono sto je zanimljivo.

[ Nedeljko @ 18.09.2019. 14:07 ] @
Video sam klinku koja ide u osnovnu školu, a razvijena ko da ima 20. Nisu svi ljudi isti.
[ Nedeljko @ 18.09.2019. 16:43 ] @
Dakle, posle pljuvačine po RMS-u na prethodnoj strani i mojih zahteva da se ti stavovi obrazlože, stigli smo dotle da stvari nisu crno-bele i da se mora znati tačan kontekst onoga što je RMS tvrdio.
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2019. 17:34 ] @
Stvari jesu crno bele u ovom slucaju.
[ Nedeljko @ 18.09.2019. 18:19 ] @
Hajde da vidimo. Obrazloži. Za to ti treba tačan kontekst RMS-ovih izjava. Na koji su se uzrast odnosile?
[ Panta_ @ 18.09.2019. 20:23 ] @
Citat:
Video sam klinku koja ide u osnovnu školu, a razvijena ko da ima 20. Nisu svi ljudi isti.

Video sam i ja babu od 80 koja izgleda kao da ima 60. To sto je fizicki razvijenija od svojih vrsnjaka ne znaci da je i intelektualno.
[ Nedeljko @ 18.09.2019. 20:52 ] @
U intelektualnom razvoju isto postoje velike varijacije.

Nije tačno da se ne može doći u zabunu da osoba od 14- ima 18+.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 19.09.2019. u 01:10 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 22.09.2019. 17:46 ] @
https://soylentnews.org/article.pl?sid=19/09/21/1920259

GNU/Linux ili systemd/Linux that is the question ? ;)
[ Nedeljko @ 27.10.2019. 08:33 ] @
Dakle, da se vratimo na temu.

Ako GNU nije FSF-ov, čiji je? FSF i dan-danas plaća inženjere za rad na GNU projektu, pri čemu prima donacije u vidu novca i programskog koda. Štošta ne naprave inženjeri plaćeni od FSF-a, ali šta s tim?

Dakle, nkrgovic je pitao šta radi FSF? Radi isto što je uvek radila.

1. Prikuplja donacije u vidu novca i porgramskog koda.

2. Prikupljenim novcem plaća inženjere i promoviše sve to.
[ nkrgovic @ 27.10.2019. 08:42 ] @
Da prikuplja donacije mi je jasno - pitanja su bila :

- Koje projekte KONKRETNO finansira FSF, ako je sve velike preuzeo neko drugi?
- Zasto i dalje neki koriste GNU/Linux frazu, a ne Microsoft/Linux ili IBM/Linux - kad ovi doniraju vise?

Moja premisa je da je FSF pregazilo vreme i da se pretvaraju u ekvivalent ACLU, EFF-a ili tako nekog. Da se razumemo, ja mislim da je i to JAKO bitno, podrzavam EFF, par puta sam i donirao, ali ne mislim da treba sve distribucije label-ovati kao GNU/Linux, ako se FSF ovih dana svodu na promocije i pravnu sluzbu.
[ bojan_bozovic @ 27.10.2019. 08:52 ] @
Treba GNU/Linux jer je GNU userland. Linux je samo kernel koji ne uopste mora da vrti gnu ili cak unix userland.
Zato je potrebno to GNU, radi preciznosti. Naravno, oni koji ne zele ili misle da ne treba da budu precizni, koristice samo linux.
[ TheSpiridon @ 27.10.2019. 08:53 ] @
Linux

GNU je suviše.
[ bojan_bozovic @ 27.10.2019. 08:56 ] @
TheSpiridon

Ista argumentacija moze da vazi onda i za ime distribucije, da je isuvise! A nije, samo nesto preciznije odredjuje.
[ Nedeljko @ 27.10.2019. 10:35 ] @
nkrgovic

FSF finansira razvoj GNU projekta. GNU projektu doprinose razvijaoci koje finansira FSF, kao i ostali. FSF gura stvar koliko može. Ako neko drugi doprinese GNU kodu tako što dobro uradi nešto, a GNU razvijaoci koje plaća FSF bi na to potrošili X čovek-sati, onda ti isti GNU razvijaoci mogu tih istih X čovek-sati da utroše na razvoj nečega drugog, tako da je ukupan efekat veći. Dakle, to ne znači da će GNU razvijaoci koje plaća FSF da planduju za X čovek-sati. Takođe, nisi objasnio šta se to promenilo u načinu rada FSF-a. Ovako je bilo oduvek.

Drugo, niko ne koristi izraz FSF/Linux, već GNU/Linux. GNU je tu - u svim desktop/server distribucijama, šta god ti mislio o tome kako se GNU razvija.
[ TheSpiridon @ 27.10.2019. 10:43 ] @
Svaka distribucija treba da trejdmarkuje svoje ime i da tako nastupa. Kao što na primer reč Athlon je rezervisana za to zasta jeste. Ili audi "q7" ili tako dalje. Registracija proizvoda nije obavezna ali zaokruzuje jedan paket i pod tim imenom nastupa. Neko sad moze da keks nazove microsoft. E pa ne moze. To fali foss zajednici.
[ Nedeljko @ 27.10.2019. 14:19 ] @
Nisam siguran da se microsoft ne može koristiti za keks. Treba videti u kom je segmentu to zaštićeno.
[ TheSpiridon @ 27.10.2019. 14:55 ] @
lepo zvuci ali ne moze, pogotovu sto je to tm a ne samo R ili C.

Pogotovu ne logo i font.

Imaš reebook ali ne sme da lici na original u velikoj meri.
[ Nedeljko @ 27.10.2019. 16:24 ] @
Evo informacija o tome kako je kod nas kako je Micosoft zaštićen:

http://reg.zis.gov.rs/regis/br...earch&pageno=1&lang=en

Klikći na link po link, pa vidi da li nešto obuhvata keks.
[ TheSpiridon @ 31.10.2019. 07:38 ] @
Znači može keks. E baš mi je drago em milo.