[ eeestablishment @ 11.09.2019. 20:53 ] @
Podigoh u domu zdravlja uput za lekara specijalistu umesto roditelja ( starije osobe pa da se ne maltretiraju

tamo amo ) bacim pogled i vidim da medicinske sestre ( ili doktori ) koriste ošišanu latinicu ?

To sto mi ( pojedini ) ovako neobavezno na forumu , chatu , viberu , fejsu koristimo istu ( jer je lakse i brze)

je jedno ali kad je koriste sluzbena lica u medicinskoj ustanovi je nesto sasvim drugo .

Dokumenta ( sa potpisima i pecatima ) koje ovde dobijamo mozemo kasnije koristiti u sudu prilikom

parnica po raznoraznim osnovana a u njima su nam imena napisana blago receno pogresno .

Da li su papiri ovako otkucani validni u daljoj proceduri ? ( sta kaze sudska praksa )




Danas sutra uzecete bolovanje , i na kraju kad poslodavcu odnesete doznake on pogleda i

vidi drugo ime ili prezime ili pokusate izvestaj lekara specijaliste da iskoristite u smislu nadoknade stete

od osiguravajuceg drustva i sl .



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 11.09.2019. u 22:37 GMT+1]
[ anon70939 @ 11.09.2019. 21:16 ] @
Meni se dešavalo da vidim kako olovkom napišu DJ umesto Đ :)
[ Ajeje Bradzorf @ 11.09.2019. 21:28 ] @
Državni sektor i komunjare. Nepismeni ološ, neradnici i lopovi.
[ eeestablishment @ 11.09.2019. 21:44 ] @
Citat:
Državni sektor i komunjare........................................


Mislite da lekari koji drze privatnu praksu ne pisu ovako ?
[ Ajeje Bradzorf @ 11.09.2019. 21:56 ] @
Naravno, u privatnom sektoru plata mora da se zaradi, nema ono komunjarsko "radio ne radio svira radio". Privatnik zavisi od klijenta i posluje na tržištu, ako ne radi kako valja, klijenti odu kod konkurencije. Hm, pa da lekari u državnom sektoru rade kako bi trebalo, niko ne bi ni išao kod privatnika. Zašto ponovo plaćati uslugu koju si već jednom platio?
[ Ajeje Bradzorf @ 11.09.2019. 22:41 ] @
Da li na uputu stavljaju blank ispred interpunkcije?
[ Zurg @ 11.09.2019. 22:45 ] @
Gde jel stavljaju blank ? u privatnom ili državnom sektoru ,
[ SlobaBgd @ 11.09.2019. 23:09 ] @
Citat:
Ajeje Bradzorf:
Da li na uputu stavljaju blank ispred interpunkcije?

Citat:
eeestablishment:
...( jer je lakse i brze)
...


[ alimamnekolikokuća @ 11.09.2019. 23:12 ] @
Nek pisu kako hoce samo nek ne sedu na ladan beton.


I ja sam danas dobio jedan izveštaj lekara specijaliste
sa "ošišanom" laticicom.

To nije problem lekara nego informatičkog sektora.
Lekar treba da dobije računarski sitem za koji neća pamtiti kako se dolazi do kojeg slova odnosno pisma
nego da to bude po difoltu u skladu sa propisima.

Činjenica je da je Vučić poslednih godina pozapošljavao koga god je stigao samo da bi očuvao reizbornost.
Sa takvim ciljvima na radna mesta visoke složenosti su uleteli svakavi čo bani nedorasli potrebama struke.

U poslednjih 5-6 godina krenula je velika hajka za uvodjenje ćirilice kao jedinog pisma.
Ali ko je to provodio? Pa upravo bespismeni čo bani
a rezultate vidimo u reakciji (odmazdi) koja je usledila.
Iz Novosadskih bolnica nećete ni dobiti ništa osim ošišane latinice.
Iako se Novosadjani drže
i medju njih su se infiltrirali čo bani
koji se lako mogu prepoznati kao strani elementi medju Novosadjanima.


Osim kod lekara ošišanu latinicu ćete videti i na fiskalnim računima,
autobuskim kartama, kockarskim tiketima...

Kraće rečeno zbogom ćirilice.


[ Living Light @ 12.09.2019. 00:00 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Meni se dešavalo da vidim kako olovkom napišu DJ umesto Đ :)

Coyote,
Znaš ti mene, odavno.

Kad nisam sigurica da li je "Č" iLi "Ć",
iLi kada nisam siguran da li je "dž" ili je "đž"

onda pokušavam da pišem nekako "neutralno", da ne bode oči.

Ebg, ne ide mi to...

(Od kud znam iz kog Q to ne kapiram, ne znam, iskreno,
ali ne kapiram, ehhBG )

Izvinjavam se članovima ES-a,
da me bijete, tučete, ne znam.

Ali se trudim da koliko-toliko moji postovi budu sa gramatikom u redu.

Konstantno radim na tome.

Eto, iskreno.


[ Shadowed @ 12.09.2019. 00:05 ] @
Citat:
Living Light: iLi kada nisam siguran da li je "dž" ili je "đž"

Mislim da nema ni jedne reči u srpskom jeziku koja ima "đž". A definitivno ni jedna nema veliko slovo u sredini kao to "iLi" :)
[ Living Light @ 12.09.2019. 01:47 ] @
Samo sam te čekao:

-Lovac na Greške!
(nema pametnija posla u kratkom životu od 80-90 godina, ni ceo vek)

i ti si iz državnog sektora.


Usput Shadowed,

Kad Ti budeš umeo da gramatički 1000% pišeš ispravo na:

-mađarskom,
-srpskom,
-nemačkom,
-engleskom,

Onda češ da shvatiš da mi srpski nije MATERNJI !

Iskreno, nemam ništa lično protiv tebe,
rado čitam tvoje postove.

Samo sam hteo da VAM kažem da se ne srdite na me,
zbog omašaja "Č", "Ć" , i ostalih nepravilno napisanih reči.

A, sada može "pljuvaćina" na mene,
sve ću da prihvatim...

Shadowed, mislim da ovo nisam zaslužio od tebe.

No, svako misli svojom glavom,
i piše ono što misli da treba...

Veliki pozdrav Shadowed.

Svako Dobro.

PS: Ne ljutim se na tebe, imam 56 god.
Još mi malo ostalo, do rake,
a to malo, ne želim da potrošim da se na nekog ljutim.

Uzdravlje!

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 12.09.2019. u 03:05 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 12.09.2019. 04:13 ] @
Ja sam navikao na osisanu latinicu u vreme kad sam kucao na terminalima i kompovima koji nisu imali nase znake pa
onda samo putem inercije nastavio tako da pisem, mada vidim da kada neko ima tastaturu bez nasih znakova ovo se
nastavlja. Sa obzirom da postoji utf8 nije problem pisati ćirilicom a ćirilicom ako se piše onda sve jedno
ima naših znakova :)
[ Living Light @ 12.09.2019. 04:43 ] @
Citat:
Shadowed: Mislim da nema ni jedne reči u srpskom jeziku koja ima "đž". A definitivno ni jedna nema veliko slovo u sredini kao to "iLi" :)

U potpunosti si u pravu!

-"đž" sam naveo na brzinu, toga nema u SRB,

A "ili" mi ne liči ni na šta, tako napisano,
3 vertikalne linije-ko taraba, zato sam ubacivao veliko "L" između,
jer mi je to tako lakše uočljivo.

OK.

I to ću da korigujem, ako toliko smeta,
potrudiću se da umesto "iLi" uvek napišem "ili".

Iskreno,
pomislio sam da je ta kratka reč lakše oučljiva/čitljivija sa "iLi",
ali ako kažeš da nije ---OK.
(ovo mi potiće od toga što malo "L" je ovo= "l" , a veliko i je ovo"I",
a ja kome se dioptrija žestoko menja sa promenom telesnog pritiska,
moram baš-baš da izoštrim "okulare" da primetim razliku.
Možeš da zamisliš da imam 7 vrsta naočara u torbi, za razne situacije
u funkciji telesnog pritiska krvi---to su tek muke.)

Prihvatam dobronamernu kritiku.

Od danas ujutru nema više "iLi" :)

pOz

Svako dobro.

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 12.09.2019. u 05:54 GMT+1]
[ Ajeje Bradzorf @ 12.09.2019. 06:28 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ja sam navikao na osisanu latinicu u vreme kad sam kucao na terminalima i kompovima koji nisu imali nase znake pa
onda samo putem inercije nastavio tako da pisem, mada vidim da kada neko ima tastaturu bez nasih znakova ovo se
nastavlja. Sa obzirom da postoji utf8 nije problem pisati ćirilicom a ćirilicom ako se piše onda sve jedno
ima naših znakova :)


To je zato što radiš u privatnom sektoru, tu nema zahebancije i zabušavanja.
[ Java Beograd @ 12.09.2019. 07:55 ] @
Činjenica je da nismo prva nacija koja je izumela računare.
A uz to, računarska pismenost u celom svetu je kasnila za USA.

U početku nisu postojali fontovi, kodne strane, internacionalizacija .... Ali, ok, bilo pa prošlo. Sada je drugo vreme.

Svi u Srbiji koji koriste računare u obavljanju svakodnevnog posla (osim profi developera i sličnih zanimanja) moraju da imaju tastaturu sa srpskim alfabetom, kao i instalaciju OS koji podrazumeva srpsku internacionalizaciju.
Meni mnogo smeta, osim "ošišane latinice" i datum napisan 09/12/19. Nije, nego je 12.09.2019
I nije 100,000.00 dinara nego je 100.000,00 dinara
[ scoolptor @ 12.09.2019. 08:11 ] @
Sta je tu cudno?
Meni je glavni urednik medijske kuce, novinar, poslao email napisan osisanom latinicom.
Ako oni, koji bi prvi medju nama trebali da bastine duh naseg jezika i pisma, to ne cine, zasto bi i ostali bili bolji?
[ Darko Nedeljković @ 12.09.2019. 08:52 ] @
Citat:
Java Beograd:
I nije 100,000.00 dinara nego je 100.000,00 dinara

Ja sam srecan sve dok novinari ne napisu 100,000.00 hiljada dinara ili 100.000,00 hiljada dinara. Ugovori u Srbiji obavezno sadrze pisanje iznosa slovima tipa "stocetrdesetsedamhiljadaosamstopedesetdevetdinarainulanulapara" kako bi se olaksalo kasnije tumacenje sta je pisac hteo da kaze

Ja mislim da svaki put kad neko ovako napise broj, Fibonacci se okrene u grobu.
[ SlobaBgd @ 12.09.2019. 09:12 ] @
Pa koliko puta smo ovde na forumu pročitali "32k hiljada". Kao - svi su neki programeri i IT frikovi kojima je život toliko ispunjen obavezama i raznim aktivnostima da im je gubljenje vremena da napišu "32 hiljade" već zbog profesionalne deformacije (šio mi ga Đura) pišu "32k"! Ušparali jednu sekundu svog dragocenog vremena! A onda se javi palanačka priroda, pa dopišu "hiljada" posle "32k". Tako se ofiraju da nisu ni profesionalno deformisani, ali ni normalni kao sav ostali svet, već su teški foliranti i kompleksaši.

Isto kao oni što su kao fol navikli na npr. Usenet, a danas kuckaju na sasvim drugačijim socijalno-komunikacijskim platformama, ali su ili lenji ili glupi ili nevaspitani da se prilagode normama koje vladaju na forumima, recimo. Nego su šatro veterani Internet dopisivanja, pa te drndave i buđave navike vuku za sobom ko onaj poslovični praziluk što im iz duupeta viri.
[ Ajeje Bradzorf @ 12.09.2019. 09:32 ] @
Znam na koga misliš, ali on radi u državnom sektoru tako da me to uopšte ne iznenađuje.
[ Shadowed @ 12.09.2019. 10:12 ] @
@Living Light, napisao sam ti jer se pricalo o tome. Da idem po forumu i ispravljam ti greske, mogao bih na svaki post da ti odgovorim.

@Java Beograd, nisam nikad nasao zvanicnu potvrdu da li su u srpskom jeziku tacke ispravan separator za grupisanje po tri cifre. U skoli sam ucio da se koristi razmak (no, nije to bas pouzdano) a i na novcanicama se koristio razmak u vreme kad smo imali velike brojeve. Moguce je da su obe varijante ispravne. Licno, preferiram razmak. Zanimljivo je da je u USA institut za standarde dao predlog da se koristi razmak :)

@SlobaBgd, nisam vidjao tu kontrukciju na forumu.. No, slazem se da je 32k hiljada glupost, kao i CD disk ili ono sto me jos kao klinca nerviralo: "0,50 para" za pola dinara . Takodje i "popust -30%".
[ Darko Nedeljković @ 12.09.2019. 10:23 ] @
Citat:
SlobaBgd:
da se prilagode normama koje vladaju na forumima, recimo.

Cuj, "normama koje vladaju na forumima"?!

Proverio sam, google prvi put cuje za takvo nesto
Ajd ok ako pricamo o bureku ili tako nekom, ali meni licno koriscenje bilo cega osim osisane latinice na forumima koji se nazivaju "elitemadzone" i "elitesecurity" deluje nekako kao svetogrdje, realno ne idu kuke i kvake uz takve nazive, mnogo rogobatno izgleda.
[ dule_ns @ 12.09.2019. 11:33 ] @
Ima gore i od toga - ošišana ćirilica, i to u dopisu koji je propisala zvanična institucija R. Srbije.

Ali tako je to kad informacioni sistem biraju oni koji se u to ne razumeju (niti su deo IT-ja), ili još gore stranci pa ih baš zabole za ovakve stvari. Ti se boriš i boriš i na kraju kad skontaš da se boriš protiv vetrenjača jednostavno popustiš i u sistem uđe razno đubre od podataka.

Zar postoji išta bolje nego kad se nekom lepo obratite sa

[ ademare @ 12.09.2019. 11:48 ] @
Konacno tema za Nazi Gramaticare

Stvarno ne mogu da razumem ljude , kojima je zanimljivo da love gramaticke , ne mogu da napisem Greske , jer ja na primer ovako pisem Namerno , a ne slucajno !

Kome se ne svidja neka ne cita !

Lamentiranje da li je osisana ili nije je totalna Budalastina ! Jel ima neko ko je informaticki pismen a da ne moze da instalira za Minut Srpski latinica, cirilica ne radi na ovom forumu , na mnogim mestima na netu radi !

C Č Č

Ovo trece je bilo Cirilica . Posle instalacije tu je meni , 2 sekunde je zamena fonta .

Druga stvar je da je Mozak Normalnog coveka naviknut da cita tekst ispravno , pod uslovom da je samo prvo i poslednje slovo na mestu sva ostala mogu da budu ispremestana . To je stara fora i nekada je bila zanimljivost .

Ali to je samo kod Normalnog coveka ! Neki to ovde na forumu nazalost nisu , sto zbog godina , sto zbog nervnih problema i njima to bode oci .

Druga stvar , mnogo vaznija da pojedini Forumasi , zna se koji kada Nemaju argumente , potezu Gramatiku ?
[ Ajeje Bradzorf @ 12.09.2019. 12:18 ] @
Ja odavno ne potežem gramatiku i pravopis kao argument u temi. Jedini pravi i neoborivi argument je da li radiš u privatnom ili državnom sektoru.
[ ademare @ 12.09.2019. 13:26 ] @
Evo kako izgleda tekst sa ispremestanim slovima .

https://www.telegraf.rs/vesti/...-imate-ozbiljan-poremecaj-foto

Tabloidima je to jos uvek zanimljivo , iako je vrlo bajato . Ovde je link samo kao primer teksta .

[Ovu poruku je menjao ademare dana 12.09.2019. u 14:36 GMT+1]
[ Shadowed @ 12.09.2019. 13:40 ] @
Naravno da moze. Moze i tekst na captcha-i da se cita. No, ne znaci da je jednako citljivo.
[ Zurg @ 12.09.2019. 14:07 ] @
Ljudi, smanjite malo ego i bukvar u šake. Nije sramota ako ne znate, sramota je ako ne želite da naučite. Znači, bukvar i samo ponavljate: "svakoga dana u svakom pogledu sve više i više napredujem".
[ gilopile @ 12.09.2019. 14:20 ] @
Sloba from velegrade ima preko 4K hiljada lajkova :)

Skoro me jedan klinac ( 6. razred ) pita sta im znaci to `K`. Bukvalno na netu ne mozes da razumes ove likove kako pisu. Katastrofa.
Sve praziluci koji vise na YT i FB umesto nesto korisno da rade. Kada sam u par navrata video sta klinci gledaju na YT, nije mi bilo dobro, sve debil do debila uzeo telefon i tamo neki K snima.
[ ademare @ 12.09.2019. 15:24 ] @
Sloba kad god nekog dobro potkaci dobija Lajkove

Ne mislim konkretno na sebe , ali i tu dobija , nekada nijedan , nekad 1 , 2 komada !

Ali on to ne radi zbog Lajkova , vec sto Uziva u tome !

Ja sa tim nemam Nikakvih problema , Naprotiv ni protiv Slobe , ni bilo kog drugog clana foruma , Nemam cak ni jednu , jedinu losu misao !

Negativna Energija , je Bumerang energija , zato sto ljudi nemaju sposobnost da je dobace daleko ! Navodno postoje takvi ljudi , koji mogu da je usmeravaju u daljinu ali su to retki pojedinci . Nikada nisam sreo tako nekoga .

Problemi . Ima li coveka bez problema ? Naravno da nema , ali sigurno dolazak na forum i istresanje po drugim clanovima , Ne resava nijedan problem ! Mozda je trenutno onom lakse sto to radi , ne znam .

Svoje probleme ne resavam na forumu , jer se tu ne mogu resiti . Vec tamo gde im je mesto . Problemi na poslu se resavaju na poslu , porodicni problemi u okviru porodice itd .

Ovaj deo foruma bi pre svega trebao po meni da bude zabavnog karaktera . Ali ljudi su preozbiljni za tako nesto .



[Ovu poruku je menjao ademare dana 12.09.2019. u 16:36 GMT+1]
[ MajorFatal @ 12.09.2019. 15:24 ] @
@gilopile Da, sa druge strane rasprava o trećem svetskom ratu je veoma sofisticirana :)
[ Ajeje Bradzorf @ 12.09.2019. 15:39 ] @
Mene , najvise , nervirau ovi , iz drzavnog sektora .

Narocito , kada se , javljaju u , radno vreme.
[ SunnyBoy @ 12.09.2019. 17:35 ] @
Moran da napomenem da ta lokalizacija cesto pravi glupe probleme.
Na primer, import - export podataka na fiskalne kase je nekad pravio glupe probleme u toku prenosa podataka (izmenjao bi neke cene zbog ./,).
Ima i drugih problema.

Trenutno kucam na CH-FR tastaturi, na US international kodnom rasporedu. Zbog posla radim na dosta racunara, dnevni i na vise od desetak, na kojima uglavnom koristim taj US raspored, ali nekad moram i na DE rasporedu, FR, a ponekad cak i na IT i IS.

Zato jos od vremena DOS ne koristim nasa slova na forumima, ali kod Word dokumenata se trudim da kucam po pravopisu. Koristim iskljucivo latinicu za kucanje, dok za translate na gugletu idem na Hrvatski, da mi ne bi konvertovao na cirilicu i pravio jos vecu zbrku.
[ Ajeje Bradzorf @ 12.09.2019. 17:50 ] @
Pa da, ti is iz privatnog sektora,bas mi je drago zbog tebe.
[ mjanjic @ 12.09.2019. 18:25 ] @
Najbolji su bili oni terminali u poštama, gde na ekranu imaju naša latinična slova, ali kad nešto odštampaju, budu umesto tih slova ASCII karakteri (zagrade i drugi nealfanumerički karakteri), jer je neko zeznuo štampač u kome je bio "pohranjen" font sa našim slovima (tada je to tako funkcionisalo, nije kao danas, mada i danas možete u podešavanjima drajvera štampača da odaberete da koristi 'printer fonts'). Ili su zamenili štampače novijim, koji nisu imali te naše fontove... Kad su dobili nove terminale i modernizovali informacioni sistem, svanulo je i onima na šalterima i korisnicima.

Nego, kad već pominjemo "ošišanu latinicu", interesantno je kako neke aplikacije i Google Search umeju lepo da interpretiraju naša slova sa diakriticima (č, ć, š, ž) kao sloba bez diakritika, kao i obrnuto, tako da u rezultatima pretrage izbace rezultate i sa našim slovima i sa "ošišanom latinicom". Mislim, to radi iako nije predviđeno Unicode specifikacijom :)

Jedini problem da se to implementira i u Word ili neki drugi "word processor" je to što je potreban rečnik uporednih reči sa i bez diakritika, ali je potreban i neki algoritam koji će "znati" šta da radi u situacijama kada reč na "ošišanoj latinici" ima više verzija sa diakriticima, a tek je komplikovano ako ima smisleno značenje i bez diakritika. Da ne navodim ovde poznat primer sa SMS porukom koju žena šalje mužu iz frizerskog salona ;)
[ SlobaBgd @ 12.09.2019. 18:27 ] @
Citat:
ademare:
Stvarno ne mogu da razumem ljude , kojima je zanimljivo da love gramaticke , ne mogu da napisem Greske , jer ja na primer ovako pisem Namerno , a ne slucajno !
Kome se ne svidja neka ne cita !

Ma da.
Neko nije nepristojna seljačina koja prdi u društvu, već to radi namerno da bi podvukao rečenice koje izgovara u nekoj diskusiji.
Kome se ne sviđa, ne mora da miriše!

I ta fraza, "gramar-nazi" zvuči tako jadno i gubitnički! Kao, nije bitno kako nešto pišem/pričam, važno je da se razumemo.
E pa ne razumemo se!
Neću ja da tumačim šta "Druga stvar je da je Mozak Normalnog coveka" treba da znači. Da li je to vlastito ime, naziv subjekta iz privatnog ili državnog sektora, ili neko ima parkinsonovu bolest a drži drhtavi prst na Caps Losk tasteru pa malo-malo pređe sa velikih na mala slova. Takođe, ne želim da u iole ozbiljnim diskusijama tumačim šta nekome znači egxahtli ili Rahketli, koja pihhči. Valjda je svakome cilj da ga onaj drugi razume. Doduše, postoje umetnički pravci i psihička stanja gde sagovornik, čitalac, konzument nisu bitni, ali to valjda nije slučaj ovde. Mada, lepo si primetio, nisu svi ovde Normalni ljudi , neki imaju nervnih Problema ...
[ ademare @ 12.09.2019. 20:18 ] @
Au Slobo nesto si omeksao . Znas ti , to i mnogo zesce .

Ajde da gledamo koliko Lajkova dobijas za ovo Psihoticno Blebetanje ! 2 Lajka za gospodina

Te tvoje asocijacije sa " pustanjem gasova " su bas primerene tvom nivou . Znas ono , ja ga Krstim , a on Prdi ? Takvi su ti postovi , iz svoje stare Olinjale koze ne mozes

Ipak citas te kako kazes " Prdeze " ? To je jace od tebe .

I nemam pojma kako si Pronasao sebe u postu o Nenormalnim ljudima , kada se Nije odnosio na tebe , taj deo ??

Odnosi se samo onaj gde si eksplicitno pomenut . Ali ti znas bolje

Ko te posecuje u Slobodno vreme je tvoja privatna stvar . Nije ti drag Parkinson, pa si primio Alchajmera ?
[ Darko Nedeljković @ 13.09.2019. 09:47 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Valjda je svakome cilj da ga onaj drugi razume.

Pa nemojmo sad generalizovati - da si rekao vecini pa ok, ali svakome, to je definitivno preterivanje. Evo, meni je naprimer totalno nebitno hoces li da razumes ovo sto sam napisao, ili neces.
[ SlobaBgd @ 13.09.2019. 09:55 ] @
Pa koji klinac onda pišeš? Da bi masturbirao na svoje poruke?
[ Darko Nedeljković @ 13.09.2019. 10:34 ] @
Eto, ocigledno je da me ti razumes, koliko god mi to bilo nebitno
[ djoka_l @ 13.09.2019. 11:06 ] @
Zašto ademare ne voli Linux?




Zato što je Linux case sensitive....
[ Living Light @ 13.09.2019. 12:30 ] @
Citat:
Shadowed: @Living Light, napisao sam ti jer se pricalo o tome. Da idem po forumu i ispravljam ti greske, mogao bih na svaki post da ti odgovorim.

BOŽE...da li pišem toliko nakaradno?
Da moraš svaki post da mi ispravljaš (možda nisam dobro shvatio).

U svakom slučaju HVALA Ti.

Ali, ako je situacija toliko loša, mogu i da čutim, do daljeg.

Samo treba treba neko da mi kaže.

Pozdrav sa ekipu.

Svako dobro.
[ ademare @ 13.09.2019. 13:57 ] @
Ma jok Robi , ti pises na forumu ispravnije od mene

Nego i ti usvoji preporuku iz Naslova .

Prebaci se na Šišanu Latinicu i resio si 90 % problema .

Ne mozes da promasis Č i Ć jer je na Šišanoj sve to samo C
[ anon70939 @ 13.09.2019. 14:19 ] @
Citat:
djoka_l:
Zato što je Linux case sensitive....

Sećam se da je neko u temi Linux 2% stvarno pomenuo ovo kao razlog. :D


edit:
Nadjoh, pisac :)
Zanimljiva diskusija je bila
https://www.elitesecurity.org/t491412-54#3812232

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 13.09.2019. u 15:31 GMT+1]
[ Bojan Basic @ 16.09.2019. 22:16 ] @
Citat:
Shadowed:
@Java Beograd, nisam nikad nasao zvanicnu potvrdu da li su u srpskom jeziku tacke ispravan separator za grupisanje po tri cifre. U skoli sam ucio da se koristi razmak (no, nije to bas pouzdano) a i na novcanicama se koristio razmak u vreme kad smo imali velike brojeve. Moguce je da su obe varijante ispravne. Licno, preferiram razmak. Zanimljivo je da je u USA institut za standarde dao predlog da se koristi razmak :)

Regulisano je tačkom 146b Pravopisa:
Citat:
b. Tačka (ili belina, razmak) može označiti trocifarski period brojeva većih od četvorocifarskih:
1.000.000 i 1 000 000 (milion), 1.500.000 i 1 500 000 (milion i petsto hiljada).
[ Living Light @ 17.09.2019. 00:58 ] @
Citat:
ademare: Ma jok Robi, ti pises na forumu ispravnije od mene

Ade,
mene je ponekad (često) sramota kako omašim "Č" i "ć",

Jehhbiga, trudim se, ali nedstaje mi neki Hromozom,
možeš da me biješ i sa "gohhnjavu motiku", (sve prihvatam)
Izvinjavam se članovima ES-a, na mom Gramatičkom NE-Pravopisu.
-----------------------------------------------------------------------
Opa, gospodine Bojane,
Drago mi je da je "Dotore" sa nama !
(šalim se za "dotore", valjda kapiraš, čak sam Ti i čestitao,
i bilo mi je jako drago !!! )

Pozdrav


[ X Files @ 17.09.2019. 06:12 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Meni se dešavalo da vidim kako olovkom napišu DJ umesto Đ :)

Verovao ili ne, postoje ljudi čije prezime originalu glasi Djordjević.
Kada sam prvi put naleteo na to, u meni se odmah probudio crv sumnje, pa sam morao i da se uverim. E sad, kako je došlo do toga, pojma nemam.
[ Living Light @ 18.09.2019. 01:20 ] @
@X Files,
To mora da je matičar bio "nacirkan" ili nepismen :)

Moja majka je tako prošla 1942-e,
kada su joj ime upisali u matičnu knjigu rođenih kao "Iren" a ne kao Irena.

Ebt, celog života majka muku muči od SUP/MUP-a pa do banaka,
sve do suda i rešavanja zaostavštine.

Da te BOG sačuva takvih administrativnih egzibicija.
[ Java Beograd @ 18.09.2019. 08:05 ] @
Citat:
X Files:
Citat:
CoyoteKG:
Meni se dešavalo da vidim kako olovkom napišu DJ umesto Đ :)

Verovao ili ne, postoje ljudi čije prezime originalu glasi Djordjević.
Kada sam prvi put naleteo na to, u meni se odmah probudio crv sumnje, pa sam morao i da se uverim. E sad, kako je došlo do toga, pojma nemam.
Koliko znam, u naše matične knjige to se moralo upisati ćirilicom. Ne mogu da zamislim da je matičar, koji je koliko-toliko morao biti pismen, mogao TO da napiše ćirilicom.
- Ili je rođen u Sloveniji, na primer.
- Ili je rođen u inostranstvu, pa je tako upisano, jer nisu imali đ
[ bananaphone @ 18.09.2019. 08:41 ] @
@Java - ja znam nekoliko ljudi kojima prezime krece sa "DJ", mislim da maticar ne moze da upise detetu Đorđević a da se otac preziva Djordjević

Mislim da ljudi u Srbiji nisu navikli da slova "DJ" stoje bas tako, a ne kao "Đ", zbog ekavice. U ijekavici imas gomilu reci, koje regularno koriste "DJ" poput DJeca, DJeljiv, priDJev, naDJev, oDJenuti - normalno paraleno imas gomilu reci sa "đ"

[ mick_bg @ 20.09.2021. 11:28 ] @
Pozdravim svima.
Mali offtopic (ali i nije zapravo). Potreban mi je browser plugin ili program koji pretvara neošišanu u ošišanu latinicu. Znam, neobičan zahtev ali treba mi za posao.
[ Branimir Maksimovic @ 20.09.2021. 12:17 ] @
To ti je bar lako samo mapirash dijakritike, chisto sumnjam da se neko time bavio.
[ Predrag Supurovic @ 20.09.2021. 13:07 ] @
Citat:
mick_bg:
Pozdravim svima.
Mali offtopic (ali i nije zapravo). Potreban mi je browser plugin ili program koji pretvara neošišanu u ošišanu latinicu. Znam, neobičan zahtev ali treba mi za posao.


Probaj ovo: http://www.datavoyage.com/codepageconverter/

[ B3R1 @ 20.09.2021. 14:21 ] @
Code (python):

import unicodedata

def osisaj(s):
     return ''.join(c for c in unicodedata.normalize('NFD', s) if unicodedata.category(c) != 'Mn').encode('ascii')

# - MAIN
for line in open('file.txt', 'r').readlines():
     print osisaj(unicode(line, 'utf-8'))
 
[ mick_bg @ 06.10.2021. 19:24 ] @
Izvinjavam se što kasnim sa odgovorom.
@Predrag Supurovic:
Radi posao link. Hvala.

Inače, setio sam se u međuvremenu da se jednostavnom zamenom karaktera (Search & Replace) u Excel-u može rešiti problem: Č u C, Ž u Z itd. :D
Mada, ovaj link je svakako brže rešenje, reklo bi se.