[ Branimir Maksimovic @ 16.09.2019. 15:46 ] @
Posle samo godinu dana i oko 10TB upisa danas je presao u read only mod.
Mislio sam da zamenim HDD sa SSD-om ali ovo ce morati da saceka....
Jos je u garanciji pa cu reklamirati, ali od sada samo samsung.
[ Binary Mind @ 16.09.2019. 17:26 ] @
Ja SSD-ove na svojim racunarima koristim samo i isljucivo kao radne diskove, upravo iz tih razloga i nastavljam do daljnjeg (citaj: dok se hard diskovi potpuno ne izbace iz uptrebe).
[ Miroslav Cvejić @ 16.09.2019. 18:03 ] @
Garancija pokriva to?
[ Branimir Maksimovic @ 16.09.2019. 18:14 ] @
Ne znam sta ce ako ne budu imali da mi daju drugi. U svakom slucaju cu uzeti neki.
[ bachi @ 16.09.2019. 20:13 ] @
Citat:
Binary Mind:
Ja SSD-ove na svojim racunarima koristim samo i isljucivo kao radne diskove, upravo iz tih razloga i nastavljam do daljnjeg (citaj: dok se hard diskovi potpuno ne izbace iz uptrebe).

Ovo je i moja filoSofija. SSD za sistem, hdd za storage.


10TB upisa je malo za 1TB SSD.

Moj Samsung Evo 850 od 250GB ima 10TB upisa i health je na 97%...

Ništa, izbegavati Crucial...
[ ademare @ 16.09.2019. 20:51 ] @
Zavisi gde je kupljeno . Vidim da G radnje to imaju jos na lageru .

Ocigledno da je u pitanju neka neispravnost . Jer i najbedniji ovaj Kingston A400 za 960 GB posto oni nemaju u toj seriji 1TB obecava 300 TB kao garanciju .

Samsung obecava 5 godina ili 1200TB za 1TB modele , zavisno sta se pre dogodi .
[ ademare @ 16.09.2019. 21:04 ] @
Citat:
bachi:

Ovo je i moja filoSofija. SSD za sistem, hdd za storage.



U sustini bi trebalo da je obrnuto

Jer se SSD trosi pisanjem , a da cita moze teoretski neograniceno tj. te milione sati sto pominju u reklamama . I ovaj sto ode u Read only mod , mogu podaci da se spasu . Kada ode Hard , podaci se tesko spasavaju ili se ne isplati placati pokusaj spasavanja .
[ SlobaBgd @ 16.09.2019. 21:08 ] @
Pošto je 1TB na hard disku, a pošto na SSD?
TO određuje za šta će neko koristiti HDD a kada SSD.
[ Living Light @ 16.09.2019. 22:05 ] @
Branimire, žao mi je, što ti je zveknulo, pre očekivanja.
ebg,

Ja sam več ranije rekao, da je i ovaj HD u mom lapatopa
trebao da rikne još ohoho ranije.

Toliko ga nešto "ehhbendiše", (Neki "Key loger, neki anti-anti-trojanac)
LED za HD mi svetli non-stop, a u task "Mindjamentu" je HD na 100%,

da mene iskreno čudi da i dalje šljaka.

Ako rikne, poslaču ga DHL-om, u DELL, pa neka se oni ehhhbu, ja više nemam snage.

Pozdrav

[ bachi @ 17.09.2019. 08:07 ] @
Citat:

U sustini bi trebalo da je obrnuto ;)

Jer se SSD trosi pisanjem , a da cita moze teoretski neograniceno tj. te milione sati sto pominju u reklamama . I ovaj sto ode u Read only mod , mogu podaci da se spasu . Kada ode Hard , podaci se tesko spasavaju ili se ne isplati placati pokusaj spasavanja .


Biće obrnuto kada cena po GB bude na strani SSDa. :)

Inače, ko kaže da SSD riknjava isključivo tako što pređe u read only režim? Često ode ceo kontroler pa tako ti Windows vidi samo generičko ime kontrolera i diskom veličine par desetina megabajta, te možeš samo da se slikaš.
[ ademare @ 17.09.2019. 12:45 ] @
Lepo si citirao , al onda iz tog citata citas ono sto ne pise ?

Lepo pise " I ovaj sto ode u read ... " znaci pisem o konkretnom slucaju o kome je tema , kao i o slicnim slucajevima . I tu nema nikakve greske u onome sto sam napisao .

Dok ti uz citat kao nekakav odgovor pises da moze da bude i drugaciji kvar ? A gde sam ja napisao da ne moze ?

Pise izmedju redova ?

[ bachi @ 17.09.2019. 14:40 ] @
Jednostavno navodim razloge zašto preferiram više HDD za skladištenje fajlova u odnosu na SSD.
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2019. 15:01 ] @
Bekap samo bekap ;)
Doduse sad imam jako skupi CD ;)
[ Zlatni_bg @ 17.09.2019. 19:24 ] @
... a mene ovde napadase svi sto preporucujem precenjene samsunge :D

Salu na stranu, nije nemoguce da u svakom zitu ima kukolja. Imam Kingston V300 koji radi u serverskom okruzenju (najmatoriji, najgori i najjeftiniji tip SSDa, star 5+ godina, radi 24/7) i helt je na 100%, nema nikakvih losih "zbivanja".
[ Branimir Maksimovic @ 17.09.2019. 19:29 ] @
Nagledao sam se samsunga pro koji su isli nakon 3 meseca na serverima ;)
To je lutrija, a svakako da SSD-ovi po mom iskustvu mnogo cesce odlaze nego HDD-ovi....
[ ademare @ 17.09.2019. 20:45 ] @
Ovi SSD-ovi i nisu za servere . Na svim sajtovima proizvodjaca to pise .

Mada naravno otkud davalac garancije , zna za sta je korisnik koristio SSD
[ mjanjic @ 17.09.2019. 21:43 ] @
Ako su važni podaci, sa HDD-a mogu nekako da se spasu ako rikne elektronika i sl., jer mogu ploče da se prebace u drugi identičan model i pročitaju. Jedino ako elektronika tako zabrljavi da se na ploče upisuje nešto levo, a spolja sve izgleda OK dok ne probate nešto da pročitate sa tog diska.
U jednoj firmi su tako radili redovno backup, i kad im je nešto puklo na live sistemu, oni da vrate backup, al' malo sutra, ispalo da sa backup diska nisu čitljivi podaci, a backup sve vreme uredno upisivan bez ikakve poruke o grešci (ko im je kriv što su radili samo jedan backup i što nisu pri upisivanju backup-a radili verifikaciju; ali, uči se na iskustvu ako se ne predvidi dobro šta bi moglo da krene loše).
[ Zlatni_bg @ 18.09.2019. 02:58 ] @
Pa mogu i sa SSD-a bukvalno po istom principu jer uglavnom zabadanje kontrolera dovodi do read-only moda, kao i sad :D

Znaci ostali su mu podaci, samo je brikovan. Sad da ne ulazimo u celu debatu oko toga sta gde da se bekapuje i kako su bekapi vazni, sumnjam da ce iko ista bitno drzati samo na jednom mestu. Bilo da je SSD ili HDD. A to sa elektronikom moze da se radi u vecini slucajeva, osim ako nije teze fizicko ostecenje (padovi i slicno, mada i tad nije nemoguce) ali otprilike jeftinije dodje za ceo zivot platiti cloud storage nego povratiti podatke sa jednog HDDa. Mislim da su cene od 300EUR pa na gore. I to mnogo, mnogo na gore.

Samsung po meni stvarno vredi taj "premium" jer svi modeli dolaze s 5 godina garancije. Uvek ce i za 5 godina moci negde drugde da se gurne jer ce kapaciteti sigurno otici na vise, ali posle 5 godina sigurnosti koju nude, zaista se isplati. A retki su slucajevi da crkavaju.

Sto se tice serverske price, naveo sam taj svoj V300 kao obican, najbudjaviji consumer-grade SSD koji nije propao posle tolikog rada. Ipak je nekih 3 i po godine konstantnog rada, nije 5, ali jasna vam je prica.


Jedino sto mi bleji 2-3 godine apdejt za firmver koji ne zelim da odradim jer stvari rade kako treba, pa da ga ne malerisem. Imajte u vidu i da je kapacitet tricavih 120GB pa je lakse da odapne.
[ Living Light @ 18.09.2019. 03:05 ] @
Branimire, ademare, mjanjic
Taman ste me ubedili da NE treba da imam "motor" u laptopu :)

-a posle ovih, Vaših postova, još se nečkam,

Da li da kupim DELL laptop sa HDD ili sa SSD? .u 2019-god...u 21.veku? ..u G-tronu.

Taman sam "navučen" na SSD,
a sada govorite, da TO kada rikne nema spašavanja podataka.

I, šta sad koji moj da radim/kupim?

Usput:
Nisam našao DELL sa WIN-7, samo sa WIN-10,
ne bitno da li je sa HDD ili SSD.
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2019. 03:24 ] @
Living imam jos jedan SSD, to je Patriot Blaze od 240GB jeftini i on jos nije otisao a star je 5 godina. Medjutim njega ne koristim kao disk nego samo pisem
kada ima softver apdejt jednom nedeljno otrpilike i kad nesto instaliram.
[ Zlatni_bg @ 18.09.2019. 03:27 ] @
Nema pravila. Sto se SSDa tice bitan je proizvodjac. A sto se laptop 2.5" 5400rpm HDDova tice, jos nisam video neki "pouzdan". Iskreno prva stvar koja mi je crkavala na lap topovima ili pocinjala da pravi probleme, uvek je bio HDD. UVEK. Ma koliko bio prevazidjen. S obzirom na manju potrosnju energije i brzinu koju daje, uredjaj poput laptopa nema razloga da ima HDD umesto SSDa. Da ne pricam o tome da se lap top pomera konstantno sto HDDovi ne preferiraju.

p.s. koja kolicina ljudi uopste spasava podatke kad im rikne hdd?

[Ovu poruku je menjao Zlatni_bg dana 18.09.2019. u 04:40 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 18.09.2019. 03:43 ] @
Citat:
Living Light:
Branimire, ademare, mjanjic
Taman ste me ubedili da NE treba da imam "motor" u laptopu :)

-a posle ovih, Vaših postova, još se nečkam,

Da li da kupim DELL laptop sa HDD ili sa SSD? .u 2019-god...u 21.veku? ..u G-tronu.

Taman sam "navučen" na SSD,
a sada govorite, da TO kada rikne nema spašavanja podataka.

I, šta sad koji moj da radim/kupim?

Usput:
Nisam našao DELL sa WIN-7, samo sa WIN-10,
ne bitno da li je sa HDD ili SSD.


Imaj u vidu da je Bane ubio ruter od 15k upisivanjem firmvera u fles memoriju posle nedelju dana :D
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2019. 03:45 ] @
Citat:
mjanjic:
Ako su važni podaci, sa HDD-a mogu nekako da se spasu ako rikne elektronika i sl., jer mogu ploče da se prebace u drugi identičan model i pročitaju. Jedino ako elektronika tako zabrljavi da se na ploče upisuje nešto levo, a spolja sve izgleda OK dok ne probate nešto da pročitate sa tog diska.
U jednoj firmi su tako radili redovno backup, i kad im je nešto puklo na live sistemu, oni da vrate backup, al' malo sutra, ispalo da sa backup diska nisu čitljivi podaci, a backup sve vreme uredno upisivan bez ikakve poruke o grešci (ko im je kriv što su radili samo jedan backup i što nisu pri upisivanju backup-a radili verifikaciju; ali, uči se na iskustvu ako se ne predvidi dobro šta bi moglo da krene loše).


Bekap je osetljiva stvar i ljudi vremenom otaljavaju i ne proveravaju da li je ispravan, sto se poglavito obije o glavu onda kada isti zatreba... po ovome sto pises radili su bekap na SSD-u, posto
HDD ima tu prednost da kada upises znas da si upisao, sto se ne moze reci za SSD :P
Ovj moj pisem po nejmu dosta pre nego sto pocne da trakira, i naravno uvek na reboot vrati prethodni sadrzaj :P
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2019. 03:46 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Citat:
Living Light:
Branimire, ademare, mjanjic
Taman ste me ubedili da NE treba da imam "motor" u laptopu :)

-a posle ovih, Vaših postova, još se nečkam,

Da li da kupim DELL laptop sa HDD ili sa SSD? .u 2019-god...u 21.veku? ..u G-tronu.

Taman sam "navučen" na SSD,
a sada govorite, da TO kada rikne nema spašavanja podataka.

I, šta sad koji moj da radim/kupim?

Usput:
Nisam našao DELL sa WIN-7, samo sa WIN-10,
ne bitno da li je sa HDD ili SSD.


Imaj u vidu da je Bane ubio ruter od 15k upisivanjem firmvera u fles memoriju posle nedelju dana :D


Ne samo ruter nego i fleshku od 16GB koju sam prikacio na isti ruter :P
I gle HDD exkterni jos radi samo fercera :P
[ Living Light @ 18.09.2019. 03:49 ] @
Zlatni,
zato ja ni u BIOS ne ulazim,

daj mi daš lemilicu ili OSC pa da radim :)

pOz
[ Living Light @ 18.09.2019. 03:57 ] @
Branimire, Zlatni,

-Samo mi došapnite na koji Q da "usnimim/kopiram,
ovih možda 600-800G podataka Elektronike, podataka, šema sa ovog HDD-a, iz laptopa,
koji je trebao da rikne još pre ohoho.

El vredi to na neki externi HDD od 1Tb ? iz W-W, il G-trona?
Ona verzija "Schok Resistant" ili ne mora baš takva verzija ?

Nemam pojma, zbog toga Vas i pitam.
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2019. 04:00 ] @
Uzmi dva eksterna pa snimi redundantno, nece bas oba u isto vreme da odu. Ja snimam sve na tri diska.
[ Living Light @ 18.09.2019. 04:04 ] @
Slažem se!

Pa to što Ti radiš na 3 diska,

-Tu REDUDANCIJU ne radi ni "Naftna Mafija" :)
[ Zlatni_bg @ 18.09.2019. 04:30 ] @
Iskreno, za povremene bekape na desktop racunaru ja bih cak kupio neki WD Red ili sto bolji HDD bez kutije i kacio ga preko SATA porta direktno na racunar. Ako mora bas na lap top, onda preko adaptera usb->sata. Ne znam sta je u tim skutijanim eksternim. Posle toga bih HDD odlozio u neku fioku koja nece da se drmusa i stavio ga u neku kutiju ili kofercic, bilo sta sto je oblozeno da koliko toliko apsorbuje udarce/potrese/pomeranje.

Znaci jedan disk koji nece biti zakacen za racunar, i jedan koji hoce.

Ono najbitnije takodje strpaj na google cloud, dropbox ili bilo sta drugo gde mozes da dobijes sto vise prostora. Fakticki ako imas gomilu materijala koji bi sacuvao decenijama i dalje mislim da je to najbolja opcija, ali kosta. S obzirom da ti imas stare seme i gomilu materijala koji se skupljao takodje decenijama okacices ga jednom i to je to. Cene su vec druga prica.

Ja sam samo jednom uspeo da ubijem HDD, proslo je sigurno 15ak godina, doneo iz caletove firme neki Pentium 3 koji je imao crknut disk i stajao je u podrumu 10 godina fazon, ubacio sam mu neki ATA 40GB disk i nesto nije leglo kako treba, samo je grunula varnica i sve se ugasilo. Posle toga je bilo disk kaput. Zbog toga je bitno imati nesto sto nije ukljuceno u struju ALI ipak imati jos jednu kopiju toga za slucaj da dodje do bilo kakvog varnicenja pri paljenju diska.

Ja iskreno imam par TB zauzeto kod kuce, od toga mi je zivotno bitno jedno 10-15GB podataka i to je to. Video snimke sam kacio na YT kao privatne, sve slike koje napravim mobilnim telefonom automatski idu na Google Drive Photos gde je moguce cuvati NEOGRANICENU kolicinu slika u 13mpix, takodje neogranicenu kolicinu 1080p/30fps videa. Kodovi programa koje sam pisao su na GitHubu u privatnim repoima. Sem toga ako rikne HDD/SSD ostacu bez mozda necega sto nisam ni znao da imam, pa samim tim gubi i svoju bitnost.

Kapiram da ostali sadrzaj moze da se ugura u neki free paket kod vecih cloud provajdera. Ne znam sta ko cuva po diskovima?

O bekapima mozemo da diskutujemo do sutra bukvalno. Jedina 99.9% sigurnost da ce podaci uvek biti postojani mislim da moze da postoji samo ako postoji 5-6 HDDova i SSDova na fazon 3 lokacije + storidz na trakama/diskovima + cloud storage. U smislu "ako izgori stan". Al' ono, tu dolazimo do price da l' cemo vise o stanu da brinemo ili o tim podacima i koliko cemo paranoicni da budemo... neka zlatna sredina su jedan/dva diska i free cloud.
[ Miroslav Cvejić @ 18.09.2019. 05:56 ] @
Sve je rečeno do sad.
Crkao SSD pod garancijom.
Kraj priče.