[ zorzj @ 02.10.2019. 10:31 ] @
Na Laptopu imam LMDE3.0 instaliran i wifi radi perfektno i uvek.

Međutim, pokušavam da instaliram Manjaro Cinamon ili Debian (ili bilo koji drugi distro) i kada pokrenem Live USB i pokušam da se zakačim na VIP kućni net, to neće nikako, ali nikako. Svaki distro vidi wifi mrežu uredno ali ni jedan neće da se zakači/asocira na nju sa porukom "wrong password" i traži ponovni unos passworda.
Pustim HotSpot sa telefona i odmah se zakači...

Može li neka pomoć kako da se povežem na VIP kućni net a da to nije LMDE distro?

P.S. Na Laptopu je Intel Centrino Advanced-N 6205 wifi kartica (802.11a/b/g/n)

Hvala unapred.
[ Branimir Maksimovic @ 02.10.2019. 14:48 ] @
Pogledaj na ruteru da li imas legacy mod, tu je negde. Probaj da forsiras N, verovatno Linux ima problema zbog toga, nagadjam.
[ gilopile @ 02.10.2019. 15:13 ] @
Ili u ruteru postavi only G pa probaj. G/B kartica vidi N, ali ne moze da se zakaci. Mozda je problem dravera i izn nekog razloga ne moze N da proradi na kartici ili ima neko podesavanje u drajveru...
Nisam spretan sa Linuxom, ali u Win je to u device manageru /advanced za wifi adapter...
[ zorzj @ 02.10.2019. 15:51 ] @
Ruter je nikakav što se podešavanja tiče i toga nema.
Ima samo wifi on/off, da se unese ssid name i password, i enkripcija.
To je sve :(

Ali, interesantno, na HotSpotu sa mobilnog telefona radi iz 1ve...
[ gilopile @ 02.10.2019. 16:09 ] @
A koji je model rutera da vidimo?

Pokusaj cisto probe radi da iskljucis enkripciju, ako proradi, pokusaj sa nesto slabijom Wpa/wpa2
[ zorzj @ 02.10.2019. 17:43 ] @
U pitanju je Alcatel ruterčić (mala bela kutijica) a oznaku ću mu pročitati večeras.
Isključiću enkripciju pa javljam šta se sve dešava...
[ since1986BC @ 02.10.2019. 20:16 ] @
Prvo sam pomislio da ti fali wifi drajver , jer pričaš o live verzijama. Dok je ova instalirana povukla neki apdejt za drajver...

Međutim problem imaju i drugi, malo guglanja daje ovaj rezultat za Manjaro

Citat:
But it’s really an easy fix in most cases involving KDE lately.
Right-click the nework icon, select Configure Network Connections, Wi-Fi Security tab, click the Password storage box, and select "Store password for all users (unencrypted).

https://forum.manjaro.org/t/ca...ct-to-wifi-connection/39611/10

Probaj pa javi.
[ zorzj @ 02.10.2019. 21:00 ] @
Evo nalepnice na poleđini rutera:



P.S. Upravo sam skidao enkripciju i neće pa to ti je.
Malo sam suptilnije brčkao po ruter podešavanjima i našao sam da ima da se bira opseg 20MHz ili 40MHzm(ili tako nekako), b, g ili b, g, n standard i to je to...

[Ovu poruku je menjao zorzj dana 02.10.2019. u 22:22 GMT+1]
[ zorzj @ 04.10.2019. 04:19 ] @
Večeras, konačno, isprobavam drugi ruter, odnosno, ovaj VIP će biti uboden u njega...
Ovako sam isprobao sve redom i ništa ne pomaže. Mobile HotSpot i dalje radi iz 1ve...
[ Zlatni_bg @ 04.10.2019. 23:06 ] @
Slikaj stranice admin panela ako mozes. Nemoguce da nema nista od opcija.

Iskreno mislim da nema veze sa Legacy modom jer klijent tu uglavnom pravi problem, a on ima abgn klijent. Legacy me je jednom u zivotu zeznuo, kad sam bocnuo wifi adapter u klimu. Jedno 6 sati je otislo na to i na kraju sam poludeo, isto pogasio sve zive zastite, otvorio sve mreze, cak podigao i guest network, nista. Posle sam upalio "force legacy" i onda je proradilo. Imaj u vidu da ces tu izvlaciti 20-30Mb/s max. Mada svi "normalni" klijent uredjaji nemaju problem s tim.
[ zorzj @ 05.10.2019. 04:48 ] @
[img]https://i.imgur.com/AC2BTdh.png?1[/img]

To je sve što se WiFia tiče i u pod opcijama nigde nema Legacy.
[ Zlatni_bg @ 05.10.2019. 10:53 ] @
Imas da biras rezim. Sta tu sve ima?
[ Zlatni_bg @ 05.10.2019. 10:53 ] @
Ne WPSa vec WiFija.
[ Branimir Maksimovic @ 05.10.2019. 11:20 ] @
Nek iskljuci bgn i ostavi samo n.
[ zorzj @ 05.10.2019. 12:30 ] @
Nemere ništa od toga.

Ima da se on/off wifi, hide ssid, encryption, opseg 20/40MHz, b, bg ili bgn (ne može pojedinačno), izbor kanal od 1...n i zemlja/oblast. To je, na žalost, sve :(

P.S. Pojedena mi je 1na slika
[ Branimir Maksimovic @ 05.10.2019. 12:37 ] @
Probaj onda u linuxu da forsiras N.
https://askubuntu.com/question...eless-card-to-use-mode-802-11n

[ Zlatni_bg @ 05.10.2019. 13:29 ] @
Ja bih se prebacio na b/g na ruteru i probao tako za pocetak?

Imas li jos neku mPCIE karticu za wifi da isprobas?
[ zorzj @ 06.10.2019. 04:12 ] @
Što se ruter podešavanja tiče, sve je isprobano i ništa ne utiče na promenu stanja :(
Izgleda da drugi distroi imaju drugačiji drajver od ovog LMDEa.

Treba da uzmem drugi ruter da probam (Tenda F3) jer je ovaj VIPov i onako slabašan... U drugoj (ili trećoj) prostoriji odatle gde se ruter nalazi već kuburim sa signalom...
[ Panta_ @ 06.10.2019. 06:09 ] @
Da li si instalirao linux-firmware paket? Na Arch Linuxu (Manjaro) dolazi podrazumevano, ali na Debianu mora naknadno da se instalira.
Treba u /etc/apt/sources.list dodati contrib non-free repoe posle main, na primer:
Code:
deb http://deb.debian.org/debian/ buster main contrib non-free

To mozes sa npr.:
Code:
sudo sed -i.backup 's/main$/& contrib non-free/' /etc/apt/sources.list

Zatim:
Code:
sudo apt update && sudo apt install firmware-linux-nonfree

Ili, jednostavno instaliraj Debian sa nezvanicnih ISOa koji ukljucuju firmware-linux-nonfree paket.
Citat:
Izgleda da drugi distroi imaju drugačiji drajver od ovog LMDEa

Pokreni sa Minta lsmod >mint.txt, zatim sa Debiana ili Manjara lsmod >debian.txt, otvori jedan i drugi fajl pa ih poredi da vidis koji drajveri su ucitani u Mintu a da nisu u Debian/Manjaro. Mozes da koristis i odredjene komande za tu namenu, npr:
Code:
diff -u debian.txt mint.txt
sdiff -s debian.txt mint.txt
comm -23 <(sort mint.txt) <(sort debian.txt)
[ zorzj @ 07.10.2019. 04:24 ] @
Nisam naknadno ali pokušaću pa javljam.

tnx
[ zorzj @ 15.11.2019. 20:14 ] @
Od svog poslednjeg posta nisam bio na ovoj lokaciji i od danas, pa do daljeg, sam ponovo tu.
Na LapTopu je Manjaro Cinnamon i nakon uključenja me je dočekao 'ladan tuš. Naravno; WiFi ne radi, a po već opisanoj šematici.
Ne pre poznaje password pa to ti je :(

Dohvatim se ručnog podešavanja wifi parametara i prvo što sam odradio, a da nisam ranije pokušao, bilo je zaključavanje frekv. opsega konekcije na 2.4GHz (ima Auto, A=5GHz i B/G=2.4GHz). Zaključam opseg, rekonektujem se i gle čuda! Konektovao se iz 1ve...

Sada sve normalno radi.

Da li je moguće da je u parametrima konekcije trebalo samo to odraditi i ne gubiti nerve?!?!

P.S. U samom modemu/ruteru sam odrađivao to isto ali bez uspeha po konektovanje...

HVALA SVIMA KOJI SU UČESTVOVALI!