[ stameni @ 09.10.2019. 15:34 ] @
Verovatno ću ovih dana kupiti disk od 3 terabajta, pa me zanima čime je to najbolje formatirati. Od "oruđa", na raspolaganju su mi Hiren's Boot CD 15.2, 9.nešto i Ultimate Boot CD 5.3.8. Dovoljno mi je samo ime programa, valjda bih se dalje snašao...

Uzgred, kada se već raspitujem, trebaće mi i preporuka za program za particionisanje. Isto dovoljno samo ime.

Hvala.
[ calexx @ 09.10.2019. 17:08 ] @
Koristi operativni sistem koji instaliraš na hard. Ako su to pendžeri, na početku instalacije napravi sistemsku (i ostale ali to će instalacija sama da napravi) i posle koristi disk management za nove. Ako je linux, opet kreiraj na početku osnovne a kasnije kako god, gparted recimo.

U svakom slučaju GPT a onda je broj particija nebitan.
[ Branimir Maksimovic @ 09.10.2019. 17:29 ] @
Pitanje je da li hoce da koristi kao data disk ili sistemski disk. Ako je data onda moze gparted, moze i onaj gnome disks, za Windows ne znam
sta ide, ali pretpostavljam da za tu osnovu operaciju ima vec nesto. Mora gpt, mbr ne moze vise od 2TB.
[ stameni @ 09.10.2019. 17:32 ] @
Treba da bude instaliran Windows XP, ali mislim da se taj slabo snalazi kada je reč o velikim (uslovno rečeno) diskovima.

Zato bih radije da sam odradim particionisanje i formatiranje.

Novi disk treba da ima tri primarne particije, i jednu extended podeljenu na dva logička diska, sve u NTFS.

GPT koji pominješ je General Partition Tool? Pogledaću kasnije; ne mogu da se setim da li sam ga do sada uočavao na * Boot CD-ovima.
[ Branimir Maksimovic @ 09.10.2019. 17:37 ] @
Neces moci sa XP-a da pristupas tom disku, bojim se...

edit:
jedino da se odreknes viska prostora i da ga particionises sa 2TB...
[ stameni @ 09.10.2019. 17:39 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Pitanje je da li hoce da koristi kao data disk ili sistemski disk. Ako je data onda moze gparted, moze i onaj gnome disks, za Windows ne znam
sta ide, ali pretpostavljam da za tu osnovu operaciju ima vec nesto.


Uh, bio sam previše implicitan: OS je Windows XP.

A pod Linuxom odlično radi kombinacija samog Ubuntuovog instalacionog programa i gparted.

Citat:
Mora gpt, mbr ne moze vise od 2TB.


Aha, taj gpt je naslednik bivšeg MBR-a :)
[ stameni @ 09.10.2019. 17:47 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Neces moci sa XP-a da pristupas tom disku, bojim se...


Hmm, nisam računao na to da neću moći... Može li neko da potvrdi ovo za XP?

Citat:
jedino da se odreknes viska prostora i da ga particionises sa 2TB...


A da li XP vidi particije (ne fizičke diskove) od 2 TB? I to bi mi "radilo posao".
[ Branimir Maksimovic @ 09.10.2019. 17:57 ] @
Ne ne mozes vise od 2TB ceo disk, mora MBR, XP ne vidi GPT.

edit:
jedino da se snadjes za neki program sa trece strane ako postoji.
Inace 64 bitni XP bi ti mozda vrsio posao, ali taj nema drajvera nikako...
[ ademare @ 09.10.2019. 18:52 ] @
Ne radi se tu da li XP vidi ili ne vidi , vec ni noviji Windowsi ne mogu da rade sa GPT-om bez EFI firmwera . EFI nije BIOS. BIOS to je sada Legacy .

Dok Linux moze i sa starim BIOS-om .

Kako XP-u treba Legacy BIOS , onda ne mogu diskovi sa GPT-om .

Jedino ako je XP obavezan , videti da se disk formatira sa MBR-om prvih 2 TB ako moze . Nisam pokusavao tako nesto jer nisam radio sa velikim diskovima . Ali to je jedina neka sansa sa XP-om .

To je nakada moglo kada su postajala manja ogranicenja ranije . Na primer 8 GB , pa se veci formatira samo kao 8 .
[ ademare @ 09.10.2019. 19:05 ] @
Znaci tu zavisi i od Hardwera ! Ako je maticna ploca starija , valjda je to u pitanju cim je XP obavezan , onda ona nema EFI , pa GPT ne moze ni sa jednim Windowsom .

Na takvim starim plocama GPT radi samo pod Linuxom.
[ calexx @ 09.10.2019. 20:36 ] @
Sve u svemu, ili kupi manji hard i instaliraj XP ili baci 1TB, napravi ga kao MBR i vozi stari OS.
[ stameni @ 10.10.2019. 12:38 ] @
Hvala vam, ljudi, na pomoći: svako od vas od mene dobija +1 :)

Ipak, osvrnuću se na prvu poruku iz ove teme: koji software za particionisanje, a koji za formatiranje koristiti, ako su na raspolaganju tri "Boot CD-a", navedena u prvoj poruci?
[ SlobaBgd @ 10.10.2019. 13:02 ] @
Za sve operacije sa diskovima dovoljan je PartedMagic, Live Linux distribucija koja se nalazi i na Hiren's Boot CD-u i na UBCD-u. To jeste starije izdanje jer je do verzije 2013_08_01 besplatan, nakon toga autor je odlučio da komercijalizuje svoje delo.

PartedMagic možeš naći i kao samostalni ISO, u poslednjoj besplatnoj verziji (2013_08_01) ili novija izdanja preko torrent sajtova a možeš i da kupiš legalni ISO.
[ calexx @ 10.10.2019. 17:04 ] @
PartedMagic sadrži nekoliko programa a za particionisanje koristi gparted. Da ne skidaš prastaru verziju ili trošiš pare za novu, samo napravi gparted flešku i završi posao.

I dalje ostaje pitanje da li ćeš da praviš 2T od tog harda ili ćeš da kupiš manji.
[ stameni @ 10.10.2019. 19:28 ] @
Citat:
calexx: I dalje ostaje pitanje da li ćeš da praviš 2T od tog harda ili ćeš da kupiš manji.


Moraću dobrano da porazmislim, ali ću verovatno prihvatiti ovu prvu varijantu.

Nego, pomenu Branimir Maksimović da bih možda mogao da koristim 64-bitni XP. Da li bi to rešilo problem?

32-bitni XP mi je savršeno funkcionisao dok su mi diskovi (WD od dva terabajta i Seagate od 640 gigabajta) bili ispravni. Razni "svakodnevni" utilityji otvaraju se trenutno, sve radi kameno stabilno, virtuelne mašine "lete", a pored toga imam nekoliko USB uređaja koji su sumnjivi u pogledu rada sa nečim novijim od XP-a. Plus navike... ;)

Zbog toga sam zapeo -- "XP, pa XP".
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2019. 19:33 ] @
"Nego, pomenu Branimir Maksimović da bih možda mogao da koristim 64-bitni XP. Da li bi to rešilo problem?"

Svakako probaj, mozda bude radilo mozda i ne. Ali na netu nesto pricaju da bi trebalo...
[ mjanjic @ 10.10.2019. 20:46 ] @
Bitna je veličina sektora, ako je 512B po sektoru, onda je zbog ograničenog broja bita za adresiranje sektora (4 bajta, ako se ne varam) broj sektora ograničen na nešto preko 4 milijarde, odnosno 2TB.
Ali, ovo važi samo za Boot disk (gde je sektor 512B, ostali diskovi se mogu formatirati tako da sektor bude 1kB ili uobičajnih 4kB).

WD ima rešenje da njihovi diskovi već imaju 4k sektore pa ih XP podržava kao sekundarne i eksterne diskove "out of the box" čak i ako imaju 3 ili 4TB (podržano do 16TB), ima više detalja o tome ovde: https://community.wd.com/t/exceeding-2tb-limit-questions/2219/5

Postoje i alternativna rešenja u vidu programa koji "laže" XP da disk ima 4kB sektore, ali opet nije primenjivo na Boot disk.


Rešenje ti je da za sistemski disk koristiš neki manjeg kapaciteta, možda čak i SSD od 60 ili 120GB ako imaš SATA port: https://windowspro.eu/installing-windows-xp-on-ssd-disk/
[ stameni @ 10.10.2019. 21:06 ] @
Citat:
mjanjic: Bitna je veličina sektora, ako je 512B po sektoru, onda je zbog ograničenog broja bita za adresiranje sektora (4 bajta, ako se ne varam) broj sektora ograničen na nešto preko 4 milijarde, odnosno 2TB.
Ali, ovo važi samo za Boot disk (gde je sektor 512B, ostali diskovi se mogu formatirati tako da sektor bude 1kB ili uobičajnih 4kB).


Govoriš li o boot particiji ili (fizički) celom disku? Ako je ovo prvo, ne vidim zašto ne bih na tom disku napravio butabilnu particiju za operativni sistem ispod jednog (ili dva) terabajta; štaviše na tu varijantu sam se od početka i nameračio.

Particionisanje je skroz OK rešenje problema -- ukoliko uopšte problem može da se reši na taj način.

Drugo je ako XP, 32-bitni ili 64-bitni, ne vidi ništa iznad dva terabajta celog, fizičkog diska.
[ mjanjic @ 10.10.2019. 23:15 ] @
Pomešao si "cluster size" sa "sector size".
Ti možeš pri formatiranju da biraš samo "cluster size", koji može imati od 1 do 128 sektora - "cluster size" je najmanja adresabilna jedinica za podatke, a "sector size" je najmanja fizički adresabilna jedinica diska. Zašto se onda ne bira da 1 klaster bude 1 sektor? Pa jednostavno, zbog performansi, čemu klaster od 1kB, ako je samo 2% fajlova te ili manje veličine, a preko 90% su 4kB ili veći, jednostavno je za performanse bolje koristiti klastere od 4kB.
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2019. 23:45 ] @
To pretpostavljam se odnosi na NTFS? Iskreno nikad se nisam baktao sa time na Linux-u oduvek sam ostavljao default.
[ bojan_bozovic @ 11.10.2019. 02:52 ] @
Citat:
stameni:
Citat:
mjanjic: Bitna je veličina sektora, ako je 512B po sektoru, onda je zbog ograničenog broja bita za adresiranje sektora (4 bajta, ako se ne varam) broj sektora ograničen na nešto preko 4 milijarde, odnosno 2TB.
Ali, ovo važi samo za Boot disk (gde je sektor 512B, ostali diskovi se mogu formatirati tako da sektor bude 1kB ili uobičajnih 4kB).


Govoriš li o boot particiji ili (fizički) celom disku? Ako je ovo prvo, ne vidim zašto ne bih na tom disku napravio butabilnu particiju za operativni sistem ispod jednog (ili dva) terabajta; štaviše na tu varijantu sam se od početka i nameračio.

Particionisanje je skroz OK rešenje problema -- ukoliko uopšte problem može da se reši na taj način.

Drugo je ako XP, 32-bitni ili 64-bitni, ne vidi ništa iznad dva terabajta celog, fizičkog diska.


Predji na noviji Windows. Nema razloga zasto bi koristio Windows XP, OS iz 2001. znaci, vremena kad su 40 Gb diskovi korisceni na Pentum III racunarima, sa diskom od 3 Tb.
[ ademare @ 11.10.2019. 11:03 ] @
XP je dosta brzi ! Samo to mora da se plati , odustajanjem od noviteta .

Znam da MS i " strucnjaci " pisu svasta . Pun je forum postova da Win 10 najbolje radi na slabim laptopovima sa jednim jezgrom ?! Najbolje u smislu brzi je od ostalih Windowsa na takvim bednim konfiguracijuma ?? Pisali su da je jos Vista bila munja za XP , ovi kasnije da ne pricam .

Medjutim pre neki dan sam roditeljima pravio za net AMD X2 4000+ sa 2 GB memorije ! Kada sam instalirao XP i stavio stariji Firefox , 37 , ono leti !

Mogu testovi da kazu sta god zele , ali subjektivni ugodjaj , kaze da je XP mnogo brzi od bilo cega novijeg .
[ bachi @ 11.10.2019. 11:16 ] @
Šta leti na XPu i Firefoxu 37? Ovaj forum iz 2001. godine?
[ ademare @ 11.10.2019. 13:27 ] @
Leti sve Leti

Au bre , ali si ti rigidan , jel lepo pise ?

AMD X2 4000+ 2 Gb RAM DDR 2 533 Mhz ! Jel si ti onaj " Genijalac " koji tvrdi da je win 10 idelan za takav komp . ??

Cemu sluzi Firefox ? Ajde malo razmisli sam , nije za Baze , nije za projektovanje

To za sta sluzi to leti ! Kao da si dodao 50 % snage toj konfiguraciji u odnosu na to kako se vuce novi FF 64 bitni , koliko memorije jede itd .

Ako neverujes , nabavi starudiju pa probaj
[ bachi @ 11.10.2019. 13:34 ] @
Pa pitam se čemu služi firefox 37 kada pola sajtova ne može da otvori ili ih otvara nenormalno sporo.

Kad već furaš XP, onda stavi makar Mypal browser, koji je fork Pale Moona i jedini browser koji se koliko toliko ažurira za XP.

https://github.com/Feodor2/Mypal



Na takvu mašinu opušteno može Windows 7 x86 Home Basic, jedino ne ako je grafička kršina...
[ gilopile @ 11.10.2019. 13:39 ] @
AMD X2 4000+ 2 Gb RAM rodio za win7 home.
Trenutno sam na slicnom krsu i sve leti. Cak i FHD video sa YT i online filmove tera bez problema.
Samo g. karticu staviti krstenu, recimo HD4350 od jednu crvenu i ok je to. I onda cepas Chrome zadnju verziju i nema problema sa otvaranjem. Jedino mozda jos 1GB RAM, bas fali taj gigabajt, jer uglavnom pozdere sav RAM kad otvoris browser i par strana. Ovako bi imao jos jedno 500,600MB uvek slobodno i mnogo znaci.
[ bachi @ 11.10.2019. 14:16 ] @
Je l' sa epiduralom ili bez?


Furam Firefox ESR (doduše stavljam ESR svuda) na takve mašine i x264ify ekstenziju gde se forsira h.264 na youtubeu umesto onog vp9 codeca koji ždere procesor.
[ ademare @ 11.10.2019. 16:13 ] @
Firefox 37 . otvara sve sajtove koje sam probao ! Naravno , ne da ih otvara , vec stranice ispravno prikazuje , sto je mnogo vaznije od pukog " otvaranja ". Mozda postoji neki sajt koji ne moze , ali ako nije probano nije ni potreban !

Nije to neka praistorija jer je FF iz aprila 2015 ! Ako su nesto revolucionarno izmislili od tada, pa da ne " radi pola sajtova " kako kazes . Malo verovatno , preterujes kao i uvek .

Naravno da na kompjuteru radi i win 7 , ali sporije nego XP .

E sad , razni hakeri samo cekaju da moji roditelji penzioneri odu da procitaju novine na netu i slicne aktivnosti, pa da se desi ne znam sta , jer XP jelte Nije bezbedan !
[ TheSpiridon @ 11.10.2019. 16:19 ] @
Jel je zaista xp nebezbedan?

Kada bih našao xp x64 probao bih ga na metalu, samo da radi sve, to je pitanje, ima li drajvera za desktop iz 2012.
[ ademare @ 11.10.2019. 16:25 ] @
Tako tvrde " strucnjaci " . Mada koliko vidim , MS nudi , za download poslednje zakrpe , bezbedonosne iz 2018 . godine .

https://www.catalog.update.mic...m/Search.aspx?q=SP3+XP++++++++

Sto se tice drajvera , napisi koja je ploca pa da vidimo .
[ TheSpiridon @ 11.10.2019. 17:00 ] @
Asus M4N68T-M LE V2
[ Goran Mijailovic @ 11.10.2019. 17:39 ] @
Citat:
bachi:

Furam Firefox ESR (doduše stavljam ESR svuda) na takve mašine i x264ify ekstenziju gde se forsira h.264 na youtubeu umesto onog vp9 codeca koji ždere procesor.


@bachi

Stavio sam ovaj x264ify na FF 69 (64 bit) i čekirao opcije kao na slici, da li će to da radi i na drugim sajtovima koji imaju video sadržaj ili je ekstenzija specifična za YT?


[ bachi @ 11.10.2019. 19:19 ] @
Specifično za Youtube jer oni i trpaju vp9 u prvi plan, ostali piče x264, pa ni nema potrebe za ovom ekstenzijom.
[ mjanjic @ 11.10.2019. 19:25 ] @
Od te verzije 37 za FF dodata je gomila CSS atributa, samo je pitanje koliko se koriste. Takođe, JavaScript napreduje, ali ozbiljni sajtovi su urađeni tako da postoji kompatibilnost unazad preko dodatnih biblioteka i slično (ima klijenata koji traže kompatibilnost sa IE8 ili IE9, takav sajt će odlično da radi i na FF 37).

Za 1080p video nisam baš siguran ako nema grafičke koja ima podršku za H.264 ili koji kodek se koristi, jer ti stari procesori ne mogu da izguraju tolike podatke, ne zato što su slabi sami procesori, već je problem spora magistrala i mala količina memorije, a i sam CPU ima manje keša pa više zavisi od brzine magistrale i memorije. To što prikazuje 1080p video bez vidljivog štucanja može nekome samo da se čini, pošto zavisi od toga da li se radi o statičnim scenama sa malo promena od frejma do frejma ili o dinamičnim scenama sa brzim promenama. Kod prvih i nije velika zahtevnost, a kod drugih "ispušteni" frejmovi i nisu tako očigledni, posebno ako je gledalac do juče uživao u divX filmovima očajnog kvaliteta.
Te stare konfiguracije su OK za DVD kvalitet, ali za H.264 malo teže.
Uostalom, neka svako ko ima takvu konfiguraciju pogleda zauzeće procesora dok uživa u takvom videu.

Davno je prošlo vreme dobro optimizovanih programa. Ja se sećam programa za snimanje TV videa (sa TV kartice) u Mpeg2 format, koji je sa manje od 30% zauzeća procesora radio na starom Pentium 4 kompu i 128MB rama. Kasnije nisam mogao da nađem za Win7 program koji je isto to mogao da radi na novijem kompu sa 2GB rama (a za taj sam zaboravio kako se zvao).
[ ademare @ 11.10.2019. 19:48 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Asus M4N68T-M LE V2


Imas srece jer je to Nvidia 630a . Imas na Ausovom sajtu samo izaberes XP 64 .

https://www.asus.com/Motherboa...N68TM_LE_V2/HelpDesk_Download/

Izaberes driver , pa iz menija XP 64 .

Za sve win ima samo dva drajvera . Jedan je Audio , drugi je cipset , ali on ima 184 mega , pa je tu i za integrisanu grafiku i sve ostalo .
[ gilopile @ 11.10.2019. 19:51 ] @
@mjanjic, secam se i ja, radio sam dosta sa tim TV karticama i snimanjem sa compoite IN...tv programa...
Meni je uvek nabolji bio InterVideo WinDVR, najmanje je mucio CPU, a kvalitet ok.
Zatim CrisTV, ali je znao opasno da baguje. Problematican lekic :) Dobro je sto je imao milion podesavanja.
Tu je i odlican DScaler. Mali ali jako dobar sw.
Ja sam se mucio sa celeron 2.4Ghz s478 krsina i kad sam stavio punokrvni Pentium IV, progledao sam.
[ mjanjic @ 12.10.2019. 07:03 ] @
Da, sad se setih, bio je InterVideo WinDVR.

Kao što rekoh, za problem postavljača teme je možda rešenje da proba SSD ako ga ploča podržava za sistemski disk, a taj disk od 3TB da koristi kao sekundarni.
[ calexx @ 12.10.2019. 16:31 ] @
Ako ploča i OS podržavaju efi, može 3T. Ako ne podržavaju, može 2T.
[ mjanjic @ 12.10.2019. 16:56 ] @
XP ne podržava UEFI, može 3TB i na BIOS ako je WD ili neki drugi koji BIOS-u prijavljuje da ima 4kB sektore (interno vrši prevođenje), pa tako BIOS podržava diskove do 16TB ako su 4kB sektori.
[ stameni @ 17.10.2019. 13:17 ] @
Dakle, proverio sam, i više od dva terabajta pod XP-om (ni 32- ni 64-bitnim) celog, fizičkog diska ne može. Calexx bio u pravu "od prvog vagona" ;)

Međutim, ja i dalje imam problem što mi se pod installerom Windowsa XP od 3-terabajtnog diska vidi samo 760 gigabajta.

Elem, postavka problema: na računaru stavljen jedan disk za operativni sistem (particionisan, v. dalje) od tri terabajta, i jedan za podatke (samo sa jednom NTFS particijom) od dva terabajta. Instalacija Windowsa XP (isto se ponašaju 32-bitni i 64-bitni) prepoznaje kako treba disk od dva terabajta, hoće i da instalira OS na njega, ali sve što vidi od diska od tri terabajta je nekih 760 gigabajta -- toliko mi nudi da instaliram ili particionišem.

Dakle, problem je u tome što ne uspevam da particionišem i formatiram ovaj veći disk.

Koristio sam GParted, kako standalone tako i u okviru PartedMagica, kao što ste mi i bili rekli, pa ću sumirati šta sam radio u tom programu:

1. Disk od dva terabajta (/dev/sdb) particioniosan jednom particijom i formatiran NTFS-om.
2. Na disku od tri terabajta (/dev/sda) napravljene tri primarne particije od, redom, 700GB, 1GB, 1000GB; na disku postoji i jedna extended particija od 11GB podeljena na dve particije od 1GB i 10GB.

Paritionisanje je odrađeno po ličnim preferencijama.

Kada se u okviru ovako podešenog sistema potera Windows installer, on korektno prepoznaje disk od 2TB, hoće i da se instalira na njega, ali sve što vidi od ovog od 3TB su prvih 760GB.

Probe radi, napravio sam sistem od tri primarne i jedne extended particije od po 100GB, i installer ih prepoznaje bez problema.

Najverovatnije je da smetnje unosi neparticionisan i neformatiran prostor od 1.10TB, pa pretpostavljam da bi rešenje problema moglo da se nađe "na toj strani": kako onemogućiti ovaj unallocated prostor da se uopšte javlja? Da li je on taj koji pravi problem?

BIte hilfe ;)
[ calexx @ 17.10.2019. 19:32 ] @
Da probaš jednostavniji put, pretpostavljam da nemaš ništa od podataka na tom 3T hardu pa lepo instalirah XP tako što ćeš prvo da kreiraš jednu particiju od koliko god hoćeš giga a tek posle instalacije startuj novi XP pa pogledaj šta nudi njegov disk management a eventualno onda gpartedom napravi ostale particije do 2T.
Šta će ti 700GB za sistem?
[ stameni @ 25.10.2019. 13:30 ] @
Citat:
calexx: Da probaš jednostavniji put, pretpostavljam da nemaš ništa od podataka na tom 3T hardu pa lepo instalirah XP tako što ćeš prvo da kreiraš jednu particiju od koliko god hoćeš giga a tek posle instalacije startuj novi XP pa pogledaj šta nudi njegov disk management a eventualno onda gpartedom napravi ostale particije do 2T.


Tačno tako sam, na kraju priče, i uradio :)

Pobio sam Norton Editorom ceo MBR, poterao instalaciju XP-a, installer ponudio da napravi i formatira particiju, i posle instalacije Gpartedom sam dodao ostale particije.

Hvala :)

Ipak, evo nekolikih iskustava koje sam stekao tokom ove rabote -- možda nekome nekad pomogne ;)

Nulto, ono što smo svi shvatili: pod XP-om ne može se koristiti fizički hard disk veći od 2TB. Ako je disk veći od 2TB, može se koristiti samo njegovih 2TB.

Prvo, izgleda da na diskovima većim od 2TB installer "vidi" samo oko 760 gigabajta celog diska. Naravno, nakon formatiranja Gpartedom vidi se i ostalo. Disk od 2TB vidi se ceo.

Drugo -- ovo nisam bio očekivao -- XP mi ne dopušta više od tri primarne particije (podsetiću da imam dva diska, od kojih jedan ima jednu primarnu particiju, a drugi, sada tri). Ako napravim jednu extended, pa je podelim na logičke diskove, neće ni da butuje, pa čak ni da uđe u Safe Mode.

Možda ima još, pa ako se setim,dopuniću :)

Hvala, još jedared, svima na pomoći :)
[ calexx @ 25.10.2019. 17:23 ] @
Što se instalera tiče, to mogu da budu bubice, kao što ne nudi format u fat32 preko 30 ili 40 giga, tako verovatno ni instaler ne nudi neku veličinu ali je to nebitno, lako se promeni.

Što se particija tiče, nema tu XP šta da dozvoli ili ne, MBR dozvoljava do 4 primarne particije od kojih jedna može da bude posebna vrsta tj extended i onda se ona deli na logičke. Ako si mislio da bude samo jedna extended, sa nje valjda ne može da butuje ali bi moralo da radi u varijanti 1 do 3 primarne i jedna extended, uglavnom najbolje na kraju harda. Koja je kod tebe kombinacija?
[ stameni @ 26.10.2019. 12:43 ] @
Citat:
calexx: Što se instalera tiče, to mogu da budu bubice, kao što ne nudi format u fat32 preko 30 ili 40 giga, tako verovatno ni instaler ne nudi neku veličinu ali je to nebitno, lako se promeni.


Nisam siguran da li se baš tako lako promeni. Prilikom instalacije, disk od dva terabajta vidi se ceo, a od ovog od tri terabajta vidi se samo tih 760 gigabajta. Znači, installer na tom disku ne vidi više od tih 760 gigabajta. Ako tim installerom napravim i formatiram particiju na 760GB, a potom još instaliram Windows, meni ne deluje da je to kasnije lako promeniti. Verovatno postoji software koji particiju sa instaliranim Windowsom može da "pretumba" u neku drugu veličinu, ali meni to deluje kao neka pozamašna hakerija ;) od kojih uglavnom zazirem.

Opet, i 760GB za sistemsku particiju je u principu dovoljno.

Citat:
Što se particija tiče, nema tu XP šta da dozvoli ili ne, MBR dozvoljava do 4 primarne particije od kojih jedna može da bude posebna vrsta tj extended i onda se ona deli na logičke. Ako si mislio da bude samo jedna extended, sa nje valjda ne može da butuje ali bi moralo da radi u varijanti 1 do 3 primarne i jedna extended, uglavnom najbolje na kraju harda. Koja je kod tebe kombinacija?


Eh, zam ja to za MBR ;)

MBR je 512 bajtova na samom "početku" diska. Sastoji se iz sledećih delova:
1. kratak program koji se učitava u RAM i odatle bootuje ostalo;
2. opciono nekoliko desetina neiskorišćenih bajtova;
3. sama tabela particija;
4. još nekoliko desetina neiskorišćenih bajtova;
5. media descriptor, koji se nalazi na kraju, i ima vrednos 55AA.

U tački 3 navedena je sama tabela particija, i u njoj jednostavno nema više mesta za više od četiri primarne particije. Ako to bude malo, ili je zbog organizacije diska neophodno, može se umesto jedne od primarnih napraviti extended, koja zauzima jedno (i samo jedno) mesto u tabeli particija, i koja se može podeliti na nekoliko logičkih diskova. Sve se to lepo može videti iz Norton Disk Editora ;)

Nekada sam čak i disasemblirao taj boot loader, a znao sam i na koju se adresu učitava ;)

S druge strane, GPT nisam proučavao "do u stina crevca", već sam samo hex viewerom video da nije ni nalik na MBR ;)

Elem, da se vratim na temu. Kada posle instalacije XP-a napravim tri primarne i jednu extended particiju, a exrended podelim na dva logička diska, Windows se ne učitava, neće čak ni da uđe u safe mode, nego non-stop restartuje računar. Ubijem li ceo extended, proradi ;)

Jedino objašnjenje koje mi trenutno pada na pamet je da kada napravim i četvrtu (extended) particiju premašim limit od 2TB, pa XP ne može da se snađe. Mrzi me sada da se petljam i testiram ovu hipotezu; već instalirah XP 64-bit.

Sada je situacija takva da sa sam disk od 3TB podelio na tri primarne particije od 600, 1 i 900GB, a disk od 2TB je u jednom komadu.

Pošteno, mrsko mi je da dalje eksperimentišem u vezi sa ovim pitanjem ;)
[ calexx @ 26.10.2019. 17:43 ] @
Prilikom instalacije se prastari XP zbuni jer vidi geometriju harda koja mu nije jasna i iz toga prepozna 760GB. Onda se lepo napravi particija potrebne veličine (760GB je previše za to) a kasnije na neki od načina prave ostale particije. Ako iskoristiš svih 760GB, opet se posle bez ikakvog problema to promeni, pominjao si gparted i nema potrebe za daljim predlozima.

Ajde još neki detalj. XP si instalirao na taj 3TB hard, pritom nisi imao više nijedan hard zakačen na sistem? Na početku si koristio 760GB pa si to posle pretumbao i pravio particije? Ne možeš da preteraš, MBR dozvoljava rad u prvih 2T i ne možeš da "zahvatiš" od trećeg.
Šta se dešava ako napraviš četvrtu particiju kao običnu primarnu? Ili extended ali ne praviš logičke? Ta particija koju praviš je na kraju harda?

Šta će ti particija od 1GB?
[ stameni @ 26.10.2019. 20:01 ] @
Citat:
calexx: Ako iskoristiš svih 760GB, opet se posle bez ikakvog problema to promeni, pominjao si gparted i nema potrebe za daljim predlozima.


Aha, na to si mislio. Dobro, saglasan sam s tim :)

Na taj način sam i rešio sebi problem.

Citat:
Ajde još neki detalj. XP si instalirao na taj 3TB hard, pritom nisi imao više nijedan hard zakačen na sistem? Na početku si koristio 760GB pa si to posle pretumbao i pravio particije? Ne možeš da preteraš, MBR dozvoljava rad u prvih 2T i ne možeš da "zahvatiš" od trećeg.
Šta se dešava ako napraviš četvrtu particiju kao običnu primarnu? Ili extended ali ne praviš logičke? Ta particija koju praviš je na kraju harda?


Idem redom.

1. Ne, bio je sve vreme prikačen drugi hard disk od dva terabajta. XP installer ga vrlo lepo vidi celog.
2. Particije sam pravio na novom disku (pisao sam negde na ES-u da mi se pokvario disk).
3, 4. Ne mogu da se setim ;) Jedino sam siguran da sam probao svašta, pa verovatno i ostale kombinacije koje si naveo.
5. Sve particije sam pravio "jednu do druge", počevši od početka diska.

Jedno vreme sam mislio da sačekam još neki dan sa reinstalacijom, npr. da bar još jednom isprobam tačke 3. i 4 (problem je umereno zanimljiv), imajući tebe i ES-ovce na umu, ali se vreme oteglo, a problem rešen.

Citat:
Šta će ti particija od 1GB?


Navika iz drevnih vremena, kada sam na (tadašnjim) hard diskovima pravio particiju za svoje podatke (tipa mail, dokumenti, tekstovi i sl.) da bih ih lakše pronalazio, skladištio, bekapovao i, u slučaju havarije -- spasavao. 1GB je otprilike za "jedan CD" ;)