[ Munja666 @ 14.10.2019. 13:35 ] @
Pozdrav,

Ima dosta tema koje se odnose na ovu problematiku i mišljenja su podeljena. Naime imam dobar signal sa SBB-ovim Ubee EVW327 ruterom na spratu gde je sam ruter, ali u ostatku kuće signal je dosta slabiji što je i za očekivati s obzirom da ima integrisane antene i na debljinu zidova. Pošto bih hteo da pokrijem čitavu kuću i dvorište, a zidovi i fasada nisu nimalo tanki trebala bi neko rešenje za pojačanje signala. Znam da bi najbolje rešenje bilo kabal do dodatnog access point-a, ali jednostavno nemam uslove za razvlačenje kablova išao bih isključivo na bežičnu varijantu.

Šta mi predlažete, koji je se repeater pokazao kao najbolje rešenje u cenovnom rangu do 60-tak evra?
Gledao sam za te pare ima da se pazari D-Link DAP-1620, Asus RP-AC51 - oni mi se sviđaju što imaju eksterne antene i direktno se bodu u "šteker".
[ Predrag Supurovic @ 14.10.2019. 14:06 ] @
Nijedan.
[ Munja666 @ 14.10.2019. 15:57 ] @
Dobro, a šta onda predlažete?
[ Living Light @ 14.10.2019. 16:38 ] @
Munjo,
Ja ne znam odgovor na tvoje pitanje, samo znam,
gde sam bio na godišnjem ( u 2 godine),
ljudi su u apartmanu dole imali modem,
a gore ovakav neki extender (slika je sa NET-a)

-Svi u celoj kuči smo imali prjem "5" Wi-Fi signala, i to 100/100Mbps brzine.
(Kako u Morahalom-Hu, tako i u Banja-Vrujci)

Pitam vlasnika apartmana: A šta je ovo sa dve antene, zabodeno u šteker?

Gornji sprat se bunio da nemaju dovoljan jak signal,
došla firma u ugradila/montirala tu kutijicu.

Vlasnik apartmana, dao mi je šifru, ja utipkao, i FULL signal dobio na laptopu.

Ta kutijica izgleda ovako:



Ne umem da ti pomognem, ali to čudo radi.
Valjda če neko umeti da ti pomogne u rešavanju problema, verujem u to.

pOz
[ Marcony @ 15.10.2019. 07:15 ] @
Jedno je "full signal" na telefonu/laptopu, a drugo je kako to zaista radi.

Da li si razmisljao o PowerLine uredjajima?

https://www.tp-link.com/us/home-networking/powerline/

[ Munja666 @ 15.10.2019. 14:36 ] @
Ovaj TP Link kit izgleda primimljivo samo ne vidim gde ima da se kupi u Srbiji, a i pitanje da li radi baš kao što tvrde u specifikaciji...
[ Marcony @ 15.10.2019. 17:31 ] @
Da ne odgovaram sa direktnim linkom do prodavaca...

https://www.google.com/search?...e=utf-8&client=firefox-b-m
[ Marcony @ 15.10.2019. 17:33 ] @
Druga opcija je wireless sa mesh tehnologijom. Prenos izmedju uredjaja na 5GHz, a lokalno na 2.4GHz.
[ Goran Mijailovic @ 15.10.2019. 17:35 ] @
Zar ne može još jedan ruter da radi u tom modu kao ekstender?

Ja planiram moju matoru Tendu da nateram da se aktivira u tom pogledu :)
[ bachi @ 15.10.2019. 18:07 ] @
Može, ali seče protok na pola. Ovako je bolja stvar da se jedan band koristi za vezu između APova, a drugi band za vezu sa klijentima.

Što sam ja tek napravio budževinu kod kuće. :D U klinkinoj sobi je AP klijent koji se kači na AP na 2,4GHz i pravi bridge na LAN, a u isto vreme radi i kao AP na 5GHz, pošto klinka jedina i ima 5GHz mobilni.

I to sve puta dva, jer imam jedan vlan za ukućane, a drugi vlan za goste. :D





Ali da, i sam isto razmišljam da kupim powerline i tako prespojim, a nosio sam se i mišlju da štemujem zid i razvlačim kablove...
[ Goran Mijailovic @ 15.10.2019. 22:06 ] @
UUUu pa meni i treba da stanovnici susedne sobe manje protiču :) Više neta za mene pošto sam na metered connection.

Zapravo Tenda ima DHCP listing & binding pa svima po mac adresi raspodelim protoke, ali džabe kad ovaj 4g ruter mog provajdera nema ništa od naprednih opcija.
[ Marcony @ 16.10.2019. 07:03 ] @
Citat:
Goran Mijailovic:
UUUu pa meni i treba da stanovnici susedne sobe manje protiču :) Više neta za mene pošto sam na metered connection.

Zapravo Tenda ima DHCP listing & binding pa svima po mac adresi raspodelim protoke, ali džabe kad ovaj 4g ruter mog provajdera nema ništa od naprednih opcija.



Neki manji Mikrotik, USB 4G modem i sve radi kako treba.
[ Branimir Maksimovic @ 16.10.2019. 07:11 ] @
Citat:
Goran Mijailovic:
UUUu pa meni i treba da stanovnici susedne sobe manje protiču :) Više neta za mene pošto sam na metered connection.

Zapravo Tenda ima DHCP listing & binding pa svima po mac adresi raspodelim protoke, ali džabe kad ovaj 4g ruter mog provajdera nema ništa od naprednih opcija.

Ne znam koji procesor ima tenda, ali to ograničenje po Mac adresi može drastično usporiti net, na mom starom wr841n je tako...
[ Goran Mijailovic @ 16.10.2019. 17:03 ] @
Ovako sam to radio sa Tendom nekada




"Ping je malo veci zbog wireles veze izmedju rutera i ogranicenog kompjutera a ja merim brzinu tako sto pristupim preko TeamViewera."

***
Radi se o 2012. godini, vidi šta piše na slikama.
[ DUSKEZ @ 16.10.2019. 19:41 ] @
wr841hp imas za 3900 na kp ne da je signal nego kida od besa jaci od struje brzi od vode, imam 3 komada i PREzadovoljan sam, extender ne stavi da ti on bude ap jel extender i ruter koji prima signal dobija pola od realne brzine, tu ti je bogatije zadovoljstvo powerline ima i njh brdo za male pare


https://www.kupujemprodajem.co...-oglas.htm?filter_id=181631897



[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 18.10.2019. u 08:53 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 16.10.2019. 19:59 ] @
"wr841hp imas za 3900"

ako je to taj koji ja imam meni je N (znaci ne mogu se skinuti antene), ja ga cenim 1000 din.
[ Goran Mijailovic @ 16.10.2019. 20:09 ] @
Ma jok. Ovaj 4g ruter ću da prikačim na Tendu i ima da glumi modem a Tenda će da bude ruter i da rešim pitanje raspodele protoka.
[ DUSKEZ @ 18.10.2019. 07:54 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
"wr841hp imas za 3900"

ako je to taj koji ja imam meni je N (znaci ne mogu se skinuti antene), ja ga cenim 1000 din.

nebi rekao , inače ja imam dva ovakva https://www.kupujemprodajem.co...-oglas.htm?filter_id=181631897 i jedan v3 sa većim antenama inače svi su nd to jest antena može da se odvrne
[ Munja666 @ 20.10.2019. 00:37 ] @
Nigde ne mogu da nađem kojim LAN kablom straight ili crossover se vezuju ruter i powerline, a kojim powerline i računar?

Ili je svejedno ako ruter/svič i powerline imaju ugrađen auto-sense.
[ bachi @ 20.10.2019. 08:44 ] @
Svi mrežni uređaji mlađi od 10 godina imaju auto-sense.

Tako da - običan kabl.
[ Munja666 @ 20.10.2019. 23:55 ] @
Upravo tako, straight through kabal radi! Inače uzeo sam na kraju TP-Link Powerline (model sa šuko utičnicom u sebi) i mogu reći da je prava stvar.

Protok u sobi koja je udaljena nekih 20-tak metara od SBB rutera u skroz drugom objektu je oko 95% brzine (čak je upload identičan) koju imam kada se nakačim

lan kablom na SBB ruter.

Samo nisam siguran koliko je pametno držati powerline adaptere u utičnici pod naponom sve vreme, da li uđu u neki sleep mode kada nema aktivnosti na mreži neko vreme,

odnosno kada se računar koji je prikačen na powerline ne koristi neko vreme. S obzirom na to da sam prvo ubacio powerline u utičnicu pa u powerline produžni kabl,

a na produžnom nema šta nema od potrošača... Za sada sve radi bez greške, ali tek sam ga stavio...
[ bachi @ 21.10.2019. 07:55 ] @
Pogledaj u specifikaciji proizvoda, ali deluje mi logično da ima standy-by režim koji troši minimalno struje, tako da ne vidim potrebu da se čupa iz utičnice kada se ne koristi.

Isto i ja razmišljam o tom rešenju, ali čekam da oni sa gigabitnim linkom padnu još malo, za mene je prihvatljiva cena 5000 za dva komada, pa kad padne na to, pazariću. :D
[ Marcony @ 21.10.2019. 09:50 ] @
Trebalo bi da je power save ukljucen po default-u...

https://www.tp-link.com/us/support/faq/2018/
[ IrishRiddler @ 05.11.2019. 09:22 ] @
Imam Asus rt-n12e i hteo bih da ga podesim kao wi-fi repeater. Kada se konektujem na ruter preko ip adrese i uđem u podešavanja uopšte nemam 'meni za laka podešavanja' tj. da podesim ruter kao wireless router, repeater mode ili Access point mode.
Ima neki odlschool meni i od svih opcija koje bi imale veze sa repeat opcijom ima jedino Bridge-wds opciju što baš ne uspevam da podesim.
Da li ikako ovaj ruter može da radi kao wi-fi repeater ili ne?

Svakako mi je bolja opcija da postavim ruter koji će raditi kao wi-fi repeater nego da stavljam extender. Slika interfejsa https://ibb.co/L6nM132
[ IrishRiddler @ 08.11.2019. 18:32 ] @
Ne može Asus RT-N12E da radi ni kao repeater ni kao extender. Updateovao sam firmware na Asusu RT-N12E i najnoviji firmware ima isti retardirani interfejs kao i onaj raniji.
I nema repeat/extend opciju

Asus RT-N12+ i Asus RT-N12 mogu da rade kao repeater ili extender ali Asus RT-N12E - NE!

Evo naporednih specifikacija, izgleda da su Gigatronu to najpreglednije naveli.
ASUS RT-N12E
ASUS RT-N12+
ASUS Ruter RT-N12


Pitanje za sve ovde - koji ruter preporučujete da služi kao repeter/extender?
hvala
[ bachi @ 08.11.2019. 19:58 ] @
Stavi na taj Asus OpenWRT na njega i prati ovo uputstvo - https://openwrt.org/docs/guide...twork/wifi/relay_configuration
[ Milan Kragujevic @ 09.11.2019. 15:50 ] @
Citat:
bachi: Stavi na taj Asus OpenWRT na njega i prati ovo uputstvo - https://openwrt.org/docs/guide...twork/wifi/relay_configuration


Ne može iz dva razloga:
1. RT-N12E (ne B1 ili C1) ima Lexra arhikteturu, tj. koristi Realtek RTL8196C SoC.
2. RT-N12E ima 4 MB Flash (OpenWrt sa LuCI zahteva 8 MB, headless rad može i sa 4MB), ali samo 16 MB RAM (OpenWRT >18.06 zahteva(će) 64 MB, stariji podržavaju i 32 MB ali svakako ne 16 MB)

Više o Lexra: https://www.linux-mips.org/wiki/Lexra

U osnovi, Lexra je reimplementacija MIPS arhitekture, koja je "osakaćena" na takav način da se Linux ne može uopšte pokrenuti na čipu sa Lexra MIPS arhikteturom, bez vendor modifikacija koje su patentirane.
OpenWRT ne podržava rutere sa Realtek Lexra MIPS (npr. gomila Netis rutera, Totolink, Airpho, D-Link, itd), niti će podržavati jer insistiraju na blob-free distribuciji, a Linux na Lexra MIPS ne može da radi bez vendor blob-ova.

Druga stvar je što su svi ti Realtek ruteri vrlo loši, počevši od lošeg Web UI interfejsa, bagovitog rada Wireless-a, slabe propusne moći, i slično. Svi imaju oko 16 MB RAM, neki 32 MB ali jako retko, usled čega se muče oko NAT-a i prikaza Web interfejsa.

Realtek je svakako LexraMIPS arhitekturu napustio, i prešao na ARM kao i svi noviji proizvođači SoC za potrebe rutera, stoga je malo verovatno da će Linux ikada dobiti podršku za Lexra MIPS bez blob-ova.

Core LX5280 kao i SoC RTL8196C integrisan u ruter ASUS RT-N12E je imao neku diskusiju na OpenWRT -- https://forum.openwrt.org/t/op...4-mega-rom-16-mega-ram/37354/4

Sve se na kraju svelo da moraš sam da implementiraš podršku za ruter.

Npr. kod ramips (Mediatek/Ralink) sa MT7628N se to vrlo lako radi, npr. ja sam dodao podršku za TP-Link WR840N V6.20, za praktično dva sata posla. Ali, tu je bilo neophodno samo mapirati I/O pinove i nihova značenja, npr. LED PWR, WLAN, INET, WPS, kao i dugme RST/WPS, i modifikovati U-boot da registruje 4/32MB umesto 8/64MB (kod ranijih verzija WR840N), i smanjiti veličinu konačnog squashfs fajlsistema na 4MB.

https://github.com/milankragujevic/openwrt-wr840n-v620

Za Lexra je druga priča, praktično je nemoguće implementirati OpenWRT na ovaj ruter u nekom kratkom roku i bez enormnog znanja.

Stoga, baci ga i kupi Archer C20 ako hoćeš OpenWRT. Lepo radi, 8/64MB + MT7628A, ima i 5GHz WiFi (koji radi bagovito na novim snapshot-ovima mt76 drajvera).