[ anon70939 @ 14.10.2019. 13:38 ] @
Recimo da se odlučim za kupovinu nekog stana. Kakva je procedura za to?
Pitam, jer pričah sa nekim rođakom, nedavno je kupio stan, dogovorio direktno sa prodavcem, ali prodavac nije želeo da se zeza sa papirologijom i insistirao je da posreduje neka agencija.
A ta agencija je tražila 3% za usluge.
Meni je 3% zaista mnogo ako sam pronađem stan, pa me interesuje na šta bih morao da budem spreman da uštedim tih 3%?
Stan bih kupovao uz pomoć kredita, pa nekretnina mora biti skroz čista, uknjižena i slično.
Bio bi i prvi stan pa valjda bih mogao da se oslobodim nekog poreza od 2.5%
[ bananaphone @ 14.10.2019. 14:08 ] @
Tesko ces naci nekretninu da nije oglasena preko agencije. Obicno uzimaju 2%, ali za razliku od pre 10-tak godina, sad nesto i urade, naprave ugovor, drze depozit, guraju ako stan treba da se uknjizi itd.
Druga stvar - iz mog iskustva, ljudi koji daju oglas direktno znaju da budu teski na pare, i jako je tesko pregovarati o nekom spustanju cene ili bilo cemu, ponasaju se kao "gazde", ne svi, ali dobar deo. Dok onog momenta kad agent skonta da si ozbiljan kupac, krene da lomi i tebe - da podignes svoju ponudu, i prodavca da spusti cenu, ne bi li se nasli na sredini i on uzeo svojih 2%, pa u tom smislu mogu biti "korisni".

Ovo je naravno iskustvo jednog coveka, ne mora da bude 100% relevantno :)

A tebi posto je prvi stan, mozda nije lose da stavis sve na papir i vidis koliko bi te izasla novogradnja sa povratom PDV-a...
[ anon70939 @ 14.10.2019. 14:32 ] @
Da, jasno je sve to. Razmatram različite mogućnosti
Ali me baš specifično interesuje za slučaj da preko neke preporuke dođem do toga da mogu direktno da kupim stan od prodavca. Pošto možda imam nešto u opticaju. Dakle nije preko oglasa.

U toj situaciji ne bih plaćao agenciji. Bih da je 1% pošto sam sam našao. 3% mi je mnogo.
Pa me eto interesuju koraci koje bih trebalo da uradim i procenim da li ipak da dam 3%, ili da probam sam.

Ili, možda treća solucija, da li ima smisla angažovati nekog advokata za manje novca, pa delom ja da uradim šta treba, delom advokat da mi spremi ugovor ili šta već...
[ Java Beograd @ 14.10.2019. 14:37 ] @
Ja sam pre par godina prodao stan bez posrednika. Dao oglas u najvećim internet oglašivačima za nekretnine i napisao "prodajem bez posrednika ... takav i takav stan".
Naravno, odma' se javilo 'dvesta' posrednika koji bi da posreduju.

Pitaju:
- Da li možemo da objavimo vašu prodaju na našem sajtu i preporučimo našim kupcima
- Može, kažem, ali od mene nema 2%.
- E onda nećemo.
- E nemojte.
- A da li ste voljni da platite 1% ?
- Nisam.
- Onda stvarno nećemo.
- Nemojte.

A onda opet zove, i kaže dovela bih klijenta. Pazi, uzima od njega 2%. E pa ako ti je malo 2% od kupca, onda mojne da se baviš tim poslom.
I puno njih je reklo "nećemo" "moramo da dobijemo 2%" a opet su dovodili klijente da pogledaju stan.
I na kraju sam prodao stan kupcima bez posrednika. Sami smo napisali ugovor. Notar je proverio podatke iz katastra (to mu je posao), proverio kad je nekretnina zadnji put prometovana (i to mu je posao) ... proverio valjanost ugovora, upozorio kupca na to i to, upozorio prodavca na to i to ... i - na kraju svi srećni i zadovoljni.

Meni lično, nije bilo teško da pokazujem stan potencijalnim kupcima. Isuviše malo angažovanja za veliki apsolutni iznos od 2% cene stana.



E, ali, kad sam kasnije kupovao drugi stan - jbg skapirao sam da 99% prodavaca ne razmišlja kao ja. Ako je prodavac angažovao agenciju, onda ona potražuje 4%! Od njega 2% i od mene kao kupca 2%. Zato sam našao svog agenta, jer, dođe mi na isto, ne plaćam dva puta po dva posto. Onda bar pustim agenta da traži stan. Mislim, gde da ga "pustim" neće on da se potrudi kao ja za sebe, ali eto, ima jedan procenat stanova koji se ni ne oglašava, nego agenti među sobom razmenjuju informacije. Na kraju sam ipak sam našao stan, s tim da se moj agent dogovarao sa agentom prodavca ...
Za tih 2% sam imao ugovor (napisan od strane advokata iz agencije) (a to sam i sam mogao) i tako, "podršku advokata" za predugovor, prisustvo davanja kapare u prostorijama agencije, prisustvo advokata kod notara.



Kad se prodavac obrati agentu, onda agent traži da prodavac potpiše dokument da stan neće prodati bez njegovog posredovanja.
Kad agent dovede kupca da pogleda stan, kupac mora da potpiše dokument da ne sme da kupi taj stan koji mu je pokazan bez posredovanja agenta.

Tako da, ako je prodavac već angažovao agenta - jako teško se može izbeći tih 2%



Ako si stan već našao, moraš da budeš siguran da je prodavac ozbiljan i svesan svojih obaveza kao prodavca. Između ostalog, da pribavi vlasnički list, da isprazni stan od lica i stvari, da sredi komunalne obaveze i tako dalje i tako dalje.
Ako vidiš da je prodavac ozbiljan, savestan i pouzdan, možeš eventualno da nađeš advokata, samo da završi posao sa ugovorom, mada, kažem, ja sam i to sam uradio. Imaš tih primera ugovora koliko hoćeš na netu.
I, na kraju, odete zajedno kod notara, zakažete termin i obavite kupoprodaju.
[ anon70939 @ 14.10.2019. 14:56 ] @
U NS je 3% i to placa kupac. Odnosno ovo po oglasima su cene vec podignute za 3%.
Tako da kad pozovem agenciju da pitam za stan, to je ta "krajnja cena" i s time ne smatra da ja bilo sta placam, nego za taj novac kupujem stan, a oni mi sredjuju sve.

Problem je sto sam vec bio u 2 agencije za ovih godinu dana. Svidi mi se stan preko oglasa, oni kao "vazi dodjite u nase prostorije". Pa onda gubim vreme tu sa njima da mi oni ponude jos par stanova. I svi stanovi premasuju po 10000€ od mog "plafona" koji sam im rekao. Pa onda krenu da mi objasnjavaju kako je situacija takva da je danas sasvim normalno da se cene krecu od 1600-2000€ i da mi je ovo jedinstvena prilika da kupim bas taj koji su samo za mene nasli.
I eto slucajnost oni imaju bas kod sebe kljuc pa mozemo usput i taj da vidimo.
A onda mi za taj koji mi se svideo i zbog kojih sam im kontaktirao kazu, da se vlasnik predomislio... ili u drugom slucaju da nije cist u katastru.

I tako izgubim par sati da me vodaju i pokazuju verovatno njihove stanove koje preprodaju posle sredjivanja. Pa tek kad odustanem i okrenem se da idem, tek onda pocnu da nude nesto malo bolje, ali opet ni blizu onoga sto trazim

I pre neki dan posle malo duze pauze odem u neku trecu agenciju. I ponovo krece sve po istom fazonu... Muka mi...

A najgore je sto po netu nema uopste oglasa niti moze covek da se snadje. Mozda samo CityExpert
Sve su ili stari ili lazni oglasi. Kad god pozovem nesto sto mi se svidi i ima normalnu cenu, cak iako je danasnji datum postavljanja, pozovem i onda mi kaze "taj je prodat, ali dodjite kod nas mozemo da vam ponudimo...."
Imam utisak da namerno spamuju sve te javne oglase.

Inace ovde u NS su se udruzili u kartel/esnaf... sta god. NS group nekretnine, zajednicka baza, gomila agencija u toj grupaciji. Mislim da oni i diktiraju rast cena, organizovano spamuju oglase....
Poceo sam da paranoisem :D

Mislio sam da ce biranje stana da budu "slatke muke".


Dakle ako nadjem nekog direktno, onda notar i ugovor i to je sve sto mi treba. Dobar info hvala
Dodje mi da odstampam letke i pocnem da ubacujem po sanducicima u zanimljivim zgradama
[ ademare @ 14.10.2019. 15:00 ] @
Agencije su nekada naplacivale samo od Kupca . Tada je i bilo 3 % .

Za prodavce je bilo free . Sada kada pokusavaju da naplate dva puta , skinuli na 2 % .

Kao kupac , interes postoji , za prodavca ne vidim neki posebni interes , osim navodno bolje promocije .

Kod agencije , moze da prodaje sa sigurnoscu samo onaj koji ima dva ili vise stanova , kome to nije jedini . Ko prodaje jedini stan , bolje da izbegava agencije .

Najgluplje je kada su u pitanju vezane kupoprodaje . Covek prodaje svoj , a zali da kupi drugi stan . I sta on treba da plati kod iste agencije 2 + 2 % ?

Ko ima novac , kes ili kredit svejedno , on moze da bira . 2% nije mnogo u sustini , ako se covek ne razume u materiju , pa mora da angazuje ili angenciju ili advokata za papirologiju . Advokat je skuplji od agencije .

Vec vise od godinu godinu dana , kod Notara moze da se overi ugovor samo za kupoprodaju uknjizenog stana !

Ali to ne sprecava mase ljudi , da i dalje kupuju divlje stanove , ko zna od koga i ko zna sta kupuju . Vazno da je jeftinije .
[ Java Beograd @ 14.10.2019. 15:15 ] @
Karteli, esnafi, zloupotreba monopola ... sve to stoji. Možeš da se buniš i negoduješ koliko 'oćeš - ali ti kao pojedinac ne možeš da se boriš protiv vetrenjača.

Ja mislim, (ali nisam siguran) da te agencija ne kapira ozbiljno, pa ti uvaljuje prazne priče i voda levo desno.
Da sam na tvom mestu, posle prve ponude 10.000 € skupljeg stana, probao bih da objasnim agenciji da sam ozbiljan kupac takvog i takvog stana za te i te pare. I da očekuješ ozbiljnu saradnju. Pa sad, ako te i posle toga zaj ebavaju - ne znam.

S druge strane, nisu samo agencije krive. Prodavcima uđe voda u uši, čuju pošto je ekskluzivna novogradnja na Vračaru, pa bi za slične pare prodali svoj 30 godina star stan. Agencija ne može da diktira cenu prodavcu.
[ Shadowed @ 14.10.2019. 15:43 ] @
Citat:
Java Beograd: Da sam na tvom mestu, posle prve ponude 10.000 € skupljeg stana, probao bih da objasnim agenciji da sam ozbiljan kupac takvog i takvog stana za te i te pare. I da očekuješ ozbiljnu saradnju. Pa sad, ako te i posle toga zaj ebavaju - ne znam.

I posle toga. Jednostavno te tretiraju kao idiota bez obzira da li si. Ja nisam kupovao ili prodavao, samo iznajmljivao i tu nije tako strasno (mada me boli svaki euro koji im dam ni za sta). Ali znam situacije bas tog tipa sto kazes. Zena kaze "treba mi stan do toliko eura. Ni euro vise". I ovi joj nude neke skuplje. I tako par krugova dok nije odlepila i otisla.

@CoyoteKG, sta trazis? Koji su ti parametri, deo grada?
[ bananaphone @ 14.10.2019. 16:21 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Da, jasno je sve to. Razmatram različite mogućnosti
Ali me baš specifično interesuje za slučaj da preko neke preporuke dođem do toga da mogu direktno da kupim stan od prodavca. Pošto možda imam nešto u opticaju. Dakle nije preko oglasa.

U toj situaciji ne bih plaćao agenciji. Bih da je 1% pošto sam sam našao. 3% mi je mnogo.
Pa me eto interesuju koraci koje bih trebalo da uradim i procenim da li ipak da dam 3%, ili da probam sam.

Ili, možda treća solucija, da li ima smisla angažovati nekog advokata za manje novca, pa delom ja da uradim šta treba, delom advokat da mi spremi ugovor ili šta već...


Cuj ako si vec nasao stan bez agencije, nisi pogoreo po glavi da ih angazujes...

Napravices ugovor, ili kao Java, ili za sitne pare kod advokata i to ti je to.
[ bananaphone @ 14.10.2019. 16:33 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
Java Beograd: Da sam na tvom mestu, posle prve ponude 10.000 € skupljeg stana, probao bih da objasnim agenciji da sam ozbiljan kupac takvog i takvog stana za te i te pare. I da očekuješ ozbiljnu saradnju. Pa sad, ako te i posle toga zaj ebavaju - ne znam.

I posle toga. Jednostavno te tretiraju kao idiota bez obzira da li si. Ja nisam kupovao ili prodavao, samo iznajmljivao i tu nije tako strasno (mada me boli svaki euro koji im dam ni za sta). Ali znam situacije bas tog tipa sto kazes. Zena kaze "treba mi stan do toliko eura. Ni euro vise". I ovi joj nude neke skuplje. I tako par krugova dok nije odlepila i otisla.

@CoyoteKG, sta trazis? Koji su ti parametri, deo grada?


Pazi imaju oni fore - vode te malo u s@anje stanove da te slome, pa onda kad dodje nesto sto je onako pola-pola, ti se rasplaces od srece i brze bolje iznajmis ili kupis...
[ Java Beograd @ 14.10.2019. 18:10 ] @
Citat:
Shadowed:
Citat:
Java Beograd: Da sam na tvom mestu, posle prve ponude 10.000 € skupljeg stana, probao bih da objasnim agenciji da sam ozbiljan kupac takvog i takvog stana za te i te pare. I da očekuješ ozbiljnu saradnju. Pa sad, ako te i posle toga zaj ebavaju - ne znam.

I posle toga. Jednostavno te tretiraju kao idiota bez obzira da li si. Ja nisam kupovao ili prodavao, samo iznajmljivao i tu nije tako strasno (mada me boli svaki euro koji im dam ni za sta). Ali znam situacije bas tog tipa sto kazes. Zena kaze "treba mi stan do toliko eura. Ni euro vise". I ovi joj nude neke skuplje. I tako par krugova dok nije odlepila i otisla.

@CoyoteKG, sta trazis? Koji su ti parametri, deo grada?

Ne znam, ne mogu da kažem da nije tako ako si imao takvo iskustvo, samo, jbt, ne mogu da zamislim situaciju da agent kojeg plaćam ne ume ili ne želi da zapamti max cifru mog budžeta za kupovinu stana.
Ja bih ga posle drugog njegovog pogrešnog koraka pitao da li je normalan ili nije. Bukvalno.
[ Shadowed @ 14.10.2019. 22:13 ] @
Nije stvar ni u tome da zapamti. Pricaju za stolom jedna sa drugom. Mislim, to je jedan dogadjaj kojem sam prisustvovao. Bila je u jos par nekim agencijama i imala slicne situacije pa je batalila.
[ colke77 @ 15.10.2019. 06:27 ] @
Ugovor za kupovinu stana je uglavnom tipski. Izguglajte malo i videćete da se primeri kupoprodajnih ugovora razlikuju 20% a da su svi 80% isti. Tih 20% su neke specifičnosti. Ne savetujem da skinete neki ugovor sa interneta i da ga koristite za kupoprodaju nekretnine, to je neozbiljno i neodgovorno. Advokat vas može savetovati i sastaviti vam ugovor za neke smešne novce, smešne u odnosu na to koliko dajete za stan i koliko bi dali agenciji koja posreduje u kupoprodaji. Ako ste stan našli direktno, možete se dogovoriti sa prodavcem da podelite te troškove advokata.
Kada imate ugovor sa tim ugovorom idete kod notara. Kod notara se zakazuje. Notar proverava ugovor i status nekretnine i predočava vam činjenice sa kojima možete da se složite ili ne. Ako se ne složite kupoprodaja se prekida. Notar ima obavezu da evidentira promenu u katastru, oni to rade pos lužbenoj dužnosti. BTW; postoje i takse kod notara.
Ovim je kupoprodaja nekretnine završena, ostaje vam samo da platite porez na prenos apsolutnih prava. Ovaj porez po zakonu plaća prodavac a u stvarnosti kupac i iznosi 2.5% od PROCENJENE vrednosti stana (nije cena koja je navedena u ugovoru). Posle podnošenja prijave u nadležnoj poreskoj upravi čekate rešenje, kad vam stigne rešenje vi platite porez i to je to.

Poenta je da danas imate sredstva da proverite katastarsko stanje nekretnine (e-katastar) i da utvrdite da li je prodavac i vlasnik nekretnine ili tu postoje još neki vlasnici. Informacije sa E-katastra nisu zvanične i jedine validne informacije možete dobiti iz katastarske službe po vašem zahtevu i uz nadoknadu. Takođe notar ima obavezu da proveri dal je sve OK sa nekretninom, ali morate da insistirate na detaljnoj proveri jer i oni rade po automatizmu i mogu vam reći da je prodavac vlasnik ali ne i upisani vlasnik (postoje pravni termini za to kojie sam zaboravio) i ako se vi složite sa tim kupoprodaja će se nastaviti, ali ćete imati problema da uknjižite nekretninu kasnije na svoje ime. Sve u svemu nije rocket-science i može se uraditi bez agencije bez ikakvih problema li morate biti obazrivi - morate imati poverenja u advokata, prodavca i notara.
[ bananaphone @ 15.10.2019. 06:40 ] @
[quote]Java Beograd:
Citat:
Shadowed:
...
Ne znam, ne mogu da kažem da nije tako ako si imao takvo iskustvo, samo, jbt, ne mogu da zamislim situaciju da agent kojeg plaćam ne ume ili ne želi da zapamti max cifru mog budžeta za kupovinu stana.
Ja bih ga posle drugog njegovog pogrešnog koraka pitao da li je normalan ili nije. Bukvalno.


Ume on da upamti vrlo dobro, ali nema to sto ti trazis, pa pokusava da ti uvali nesto trece, jer ti ga ne placas dok ti on ne uvali stan

[ dejanet @ 15.10.2019. 08:24 ] @
@CoyoteKG
Zasto zelis da kupujes sada, kada su cene na istorijskom maksimumu, plus vlada "histerija" na trzistu ?
Ako te vec svrbi, stekuj lovu godinu, dve, tri, neces nista izgubiti, odnosno dobices vecu kintu za ucesce ili eventualno renoviranje.
[ član @ 15.10.2019. 09:00 ] @
Citat:
dejanet: @CoyoteKG
Zasto zelis da kupujes sada, kada su cene na istorijskom maksimumu, plus vlada "histerija" na trzistu ?
Ako te vec svrbi, stekuj lovu godinu, dve, tri, neces nista izgubiti, odnosno dobices vecu kintu za ucesce ili eventualno renoviranje.

u nekim slucajevima se ne isplati cekanje! npr. ako je podstanar i kupuje stan u kom bi zeiveo, a rekao bi da jeste takva situacija… 3 god. placanja kirije = ca. 10 soma €, pa ti vidi...
[ Miroslav Jeftić @ 15.10.2019. 09:11 ] @
U Novom Sadu nije baš 10k za tri godine, ali takođe nema šanse da će cene biti bitno niže za "godinu, dve, tri".
[ brux002 @ 15.10.2019. 09:42 ] @
Ako ti je prvi stan ozbiljno razmisli o novogradnji. Povrat poreza + kupovina direktno od investitora + nova zgrada...

Na Podbari se pravi dosta novih zgrada a blizu je centra i Dunava. Ja sam tamo uzeo stan prosle godine i nisam se pokajao :)
[ dejanet @ 15.10.2019. 09:53 ] @
@član: @Miroslav Jeftić:

Predpostavka je da neko ko planira kupovinu stana, nevezano za okolnosti(podstanar ili ne), ima mogucnost da stedi, jer kako bi se inace kvalifikovao za kredit, ucesce i slicno. OPet, ako je u opticaju neka lova, "pala sa neba", ne vidim razlog da se ne saceka i stedi, te ponovo izadje na crtu sa vise para u dzepu.

Da li ce biti vece ili nize cene, ne moze se znati pouzdano, naravno, sadasnji trenutak osim visokih cena, karakterise i histerija, gde se cene teskih krseva dizu za 30-40% u roku od mesec dana, koliko cujem. Ne vidim zasto bi neko ulazio u to kolo sada.
[ bananaphone @ 15.10.2019. 10:11 ] @
Citat:
dejanet: @član: @Miroslav Jeftić:

Predpostavka je da neko ko planira kupovinu stana, nevezano za okolnosti(podstanar ili ne), ima mogucnost da stedi, jer kako bi se inace kvalifikovao za kredit, ucesce i slicno. OPet, ako je u opticaju neka lova, "pala sa neba", ne vidim razlog da se ne saceka i stedi, te ponovo izadje na crtu sa vise para u dzepu.

Da li ce biti vece ili nize cene, ne moze se znati pouzdano, naravno, sadasnji trenutak osim visokih cena, karakterise i histerija, gde se cene teskih krseva dizu za 30-40% u roku od mesec dana, koliko cujem. Ne vidim zasto bi neko ulazio u to kolo sada.


Pa dobro, uvek imas taj investitorski pogled na nekretninu, ali imas i onaj pogled gde covek kupuje sebi dom. 2008 u piku cena kolega kupuje stan, sklopile mu se karte. Da li je znao da su cene napumpane - jeste, ali kaze deca mi trce po iznajmljenom stanu, preket se odlepio, svaki put kad pretrce preko kloparajuceg parketa, digne se oblak prasine, zivimo u uslovima koji nisu dobri a ne mogu opet da trazim stan za rentu, ovaj stan koji kupujem mi je resenje za ceo zivot i ajde zdravo...
[ Java Beograd @ 15.10.2019. 10:34 ] @
Citat:
dejanet:
@CoyoteKG
Zasto zelis da kupujes sada, kada su cene na istorijskom maksimumu, plus vlada "histerija" na trzistu ?
Ako te vec svrbi, stekuj lovu godinu, dve, tri, neces nista izgubiti, odnosno dobices vecu kintu za ucesce ili eventualno renoviranje.

"Istorijski maksimum" se desi, pa se za par meseci desi novi "istorijski maksimum", a ona cena od "prethodnog istorijskog maksimuma" se posmatra kao neka umerena cena i "kamo sreće da sam tad kupio".
Ono šta se sad karakteriše kao "histerija" već koliko sutra može se posmatrati kao "blaga nervoza" na tržištu.

Nepredvidivi su putevi kretanja cena. Mnogo veće rutave baje, mnogo mudriji mešetari i berzanki vukovi (od disuktanata na [es] ) su došli do prosjačkog štapa zarad loših procena kretanja cena.


[ dejanet @ 15.10.2019. 11:40 ] @
@banana, @java

Slazem generalno, stvar je individualna i relativna, kao i stvar samopouzdanja. Neko ko je u "snazi" i pri parama, deca treba da krenu u skolu itd. ili covek/zena hoce da se skuce, za njega/nju je taj trenutak pravi, ali..
Ali neki elementarni oprez i osecaj treba da postoji, tipa, orjentaciono, koliko ce ta nekretnina vredeti za npr. 10+ godina i kako ce se kretati primanja u tom periodu, okolina zgrade/kuce pre svega socijalni profil i slicno.
[ anon70939 @ 15.10.2019. 11:47 ] @
Citat:
brux002:
Ako ti je prvi stan ozbiljno razmisli o novogradnji. Povrat poreza + kupovina direktno od investitora + nova zgrada...

Na Podbari se pravi dosta novih zgrada a blizu je centra i Dunava. Ja sam tamo uzeo stan prosle godine i nisam se pokajao :)

Dada... O tome i ja razmisljam. S tim sto koliko sam načuo, onda treba umesto agencije juriti investitore i kupiti direktno.
Valjda na https://www.gradnja.rs/mapa/ moze da se isprati sta je napravljeno i slicno, kontakt investitora.

Tema je bila vise u slucaju da naletim preko preporuke :)
Podbara ima novih zgrada, ali tamo na kraju. Nesto mi to nije bas prelepo. Nisam video u blizini Dunava.


Sto se tice trenutka, mislim da ce u NS biti sve skuplje i skuplje. Pogotovo kad naprave tu brzu prugu do BG... A i nisam vise voljan da cekam jer imam skoro 40 godina


[ Java Beograd @ 15.10.2019. 12:23 ] @
Citat:
dejanet:
@banana, @java

Slazem generalno, stvar je individualna i relativna, kao i stvar samopouzdanja. Neko ko je u "snazi" i pri parama, deca treba da krenu u skolu itd. ili covek/zena hoce da se skuce, za njega/nju je taj trenutak pravi, ali..
Ali neki elementarni oprez i osecaj treba da postoji, tipa, orjentaciono, koliko ce ta nekretnina vredeti za npr. 10+ godina i kako ce se kretati primanja u tom periodu, okolina zgrade/kuce pre svega socijalni profil i slicno.

Elementarni i svaki drugi oprez treba i mora da postoji.

Ali, ako kupuje krov nad glavom, za život, za sebe i porodicu, najmanji problem je koliko će nekretnina vredeti za 10+ godina. "Nek smo mi živi i zdravi, da se skućimo ... "
Ako investira pare, i nekretninu gleda kao kapital koji treba da donese finansijski prinos - onda - da, treba da razmišlja koliko će vredeti za godinu, dve, pet, deset ...
[ anon70939 @ 15.10.2019. 12:37 ] @
Jedini razlog moje brige vezano za vrednost je samo kao plan B. Ne znam kakve će plate u IT biti za 10 godina.
[ SlobaBgd @ 15.10.2019. 13:21 ] @
Citat:
dejanet:
orjentaciono, koliko ce ta nekretnina vredeti za npr. 10+ godina i kako ce se kretati primanja u tom periodu, okolina zgrade/kuce pre svega socijalni profil i slicno.

A kako to neko može da zna, makar i orjentaciono? Otkud znaš šta će se desiti ekonomski, politički, populaciono, urbanistički, bezbednosno, za 10 godina?
Svako ko tvrdi da zna šta će biti za 10 godina na mikroplanu (recimo na teritoriji grada Novog Sada ili Beograda), lažovčina je i bezobzirni prodavac magle kojeg treba lešiti dok se ne ussere. Takvi se najčešće jave posle 10 godina, kada svaka budala vidi gde se zaiebala i šta nije ispalo onako kako je neko mislio da će biti pre deset godina, i onda izađu sa svojim "ekspertskim" mišljenjem - jesam li vam rekao da će tako biti? A kada se vrati film, taj "stručnjak" je ćutao kada je trebalo doneti odluke jer naravno ne može da dobaci ni godinu dana unapred sa svojim "vizijama" i "procenama", a kamoli 10 godina.
[ bananaphone @ 15.10.2019. 13:56 ] @
Mozes da pogledas urbanisticki plan, mozes da vidis da se kraj transformise, da se gradi infrastruktura, koja ce poboljsati kvalitet zivota i na osnovu toga nagadjas. Normalno ne mozes nista sa sigurnoscu znati, ali ako su plate skocile 5%, a cene nekretnina 100% - ili ce plate skociti jos 95%, ili ce nekretnine morati malo da padnu
[ Miroslav Jeftić @ 15.10.2019. 13:56 ] @
U svakom slučaju je IT generalno jedan od najprespektivnih sektora, ali naravno garancija nema, kao ni za bilo šta drugo.
[ dejanet @ 15.10.2019. 14:02 ] @
@Sloba
Mislio sam da se ukljuci mozak, bar na nivou, kada se kupuje auto, bio on polovan ili nov, bar toliko.
[ SlobaBgd @ 15.10.2019. 14:13 ] @
Citat:
bananaphone:
Mozes da pogledas urbanisticki plan, mozes da vidis da se kraj transformise, da se gradi infrastruktura, koja ce poboljsati kvalitet zivota i na osnovu toga nagadjas. Normalno ne mozes nista sa sigurnoscu znati, ali ako su plate skocile 5%, a cene nekretnina 100% - ili ce plate skociti jos 95%, ili ce nekretnine morati malo da padnu :)

Urbanistički plan?! Pa to se menja svake dve godine. Uostalom, pitaj one u Stepi.
Cene nekretnina skočile 100% Gde?! U Blicu? Na terenu, u realnosti, cene skoče praktično 10 - 20%, potrebne su velike promene da bi skočile 100%. Ako u Borči Kinezi izgrade onaj tehnološki park, što je najveća investicija na beogradskoj levoj obali Dunava od kada su izgrađena naselja, ni tada neće cena nekretnina skočiti 100%

Ali OK. Hajde uradi jedno predviđanje za bilo koji deo Novog Sada, pa se vrati ovde za deset godina da proverimo koliko si uspeo da nagađaš buduća kretanja u društvu, ekonomiji, stanogradnji, ekologiji...
[ bananaphone @ 15.10.2019. 15:02 ] @
Govorim hipoteticki, sta je moguce da uradis, nema garancija i to je to.

@dejanet - upravo...
[ SlobaBgd @ 15.10.2019. 15:16 ] @
I kako neko može hipotetički da planira svoju budućnost, i da odlaže kupovinu stana i daje pare gazdama, slušajući pojedine hipotetičare koji savetuju da se čeka, čeka, čeka, a oni sede u svojem vlasništvu i nemaju veze sa stanodavcima (osim što su isti ti - stanodavci)? Dobar je to savet: nemoj još da kupuješ stan, plaćaj gazdi još par godina, MOŽDA će cene stanova pasti za 2%, evo baš sad je vrhunac, isto kao i pre tri meseca, isto kao i pre šest meseci... To ti ja kao stanodavac savetujem...

Stan se kupuje kad proceniš da ti je isplativije da plaćaš ratu banci nego kiriju stanodavcu. Pod "isplativije" ne mislim samo na količinu novca već i na porodične faktore, na socijalne faktore, na prirodnu želju da živiš u svome a ne u tuđem.
[ Java Beograd @ 15.10.2019. 15:33 ] @
Stan se kupuje kad sakupiš dovoljno kinte, i imaš porodicu i/ili u tebi preovlada želja da se skućiš, da "budeš svoj na svome".
[ bananaphone @ 15.10.2019. 19:03 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Jedini razlog moje brige vezano za vrednost je samo kao plan B. Ne znam kakve će plate u IT biti za 10 godina.


Pa sta ces da radis ako ostanes podstanar posle 10g a padnu plate? Opet ces morati da placas rentu i racune i da kupujes hranu
[ anon70939 @ 15.10.2019. 19:23 ] @
realno :)
[ bananaphone @ 15.10.2019. 21:47 ] @
Citat:
CoyoteKG: realno


Ma da . Nek ti je sa srecom...
[ cika dacha @ 16.10.2019. 15:28 ] @
Coyote ex KG now NS@
U gradu NS jedan vlasnik drzi 90% ''razlicitih'' agencija kao sto si i sam skontao. Ostalih 10% imas 2 ozbiljne. Iz ove grupacije od 90% vidi sta rade!!!

http://www.nekretnine-novisad....na/21799/Stan-Liman-2-Novi-Sad

https://www.svenekretnine.com/...stan/garsonjera-liman-2-224282

Ovo ti je samo jedan primer kako se vestacki duvaju cene za jedan te isti stan :-)

Pored toga, trgovci nekretnina u NS kupuju direktno od investitora po 80-90% stanova u zgradi i pre izdavanja dozvole za gradnju.... Tako da su cene otisle u nebo bez osnove. Moj savet ti je da pricekas, stedi novac i samo posmatraj.

Ako vec neces da cekas, dacu ti par saveta.
Kupuj stanove samo u ulici koja ima dve trake i parking mesta poprecno sa obe strane ulice. npr ovako: https://www.google.com/maps/@4...BIacJB2ODhQ!2e0!7i13312!8i6656

Nemoj kupovati stan u ulici sa jednom trakom i ovakvim parkinzima; https://www.google.com/maps/@4...cujm2qggL_Q!2e0!7i13312!8i6656

U NS je postalo jako tesko naci parking mesto a pogotovo uvece kada su svi kod doma svog.

Drugo, kupuj staru gradnju, tj zgrade izgradjene pre 2000tih. Te zgrade imaju mnogo bolji kvalitet. Imaju temeljnu plocu, atomska sklonista, biciklane, siroko stepeniste, dobru zvucnu i toplotnu izolaciju, vise parking mesta, vise zelenila.

Ako vec hoces novu gradnju, neka ti je sa srecom :-)