[ lega99 @ 16.10.2019. 10:49 ] @
Kako mi se azuriraju linuxi tako odjednom nijedan nece da uradi restart ili shutdown, nece ni iz menija, nece ni na komadu, samo dugmad pomazu. Plasma linuxi
[ Branimir Maksimovic @ 16.10.2019. 10:55 ] @
Koju komandu koristis? Ako je sa linije probaj shutdown -r ili shutdown -h now
[ calexx @ 16.10.2019. 11:10 ] @
Meni se to ponekad desi posle apdejta, onda idem na drugu konzolu pa alt-ctrl-del ali uglavnom posle sve radi normalno. Koji linux, koji apdejt, da nije onaj eksperimentalni neon?
[ lega99 @ 16.10.2019. 12:01 ] @
Probao sam i iz terminala to je pre uvek radilo sad nece, zeza me Manjaro i Calculate, nisam jos probao Debian. Neon ne zeza ubacili novu plazmu 5.17.0 a pre toga jedno najmanje 1000 apdejtovao na 5.16.5 verziju.
Code:
shutdown now -r
shutdown now -h

Pomislio sam da nije napajanje ali win 10 ladnjaka sve odradi, tako da sam barem jednu brgu skinuo, napajanje je mislim jos u garanciji ako nadjem fiskalni 3 god je garancija za to modularno napajanaje.
[ bojan_bozovic @ 16.10.2019. 12:19 ] @
Jesi li probao init 0 ili init 6 kao superuser?
[ lega99 @ 16.10.2019. 18:35 ] @
Citat:
bojan_bozovic: Jesi li probao init 0 ili init 6 kao superuser?

Kucao sam sa sudo al nece, dodje skoro do kraja i kad treba ponovo da izbaci grub ili da se ugasi on nastavlja da radi.
[ Branimir Maksimovic @ 16.10.2019. 19:57 ] @
Da nisi skoro apdejtovao BIOS? Hoce bagoviti ACPI da zeza.
Proveri sa dmesg i grepni -i acpi da vidis da li ima kakvih gresaka iz kernela.
[ lega99 @ 17.10.2019. 08:55 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Da nisi skoro apdejtovao BIOS? Hoce bagoviti ACPI da zeza.
Proveri sa dmesg i grepni -i acpi da vidis da li ima kakvih gresaka iz kernela.

Nazalost stara ploca, nema update Biosa za nju. Provericu to sto si napisao, moguce jer update kenela stancuju barem 2x nedeljno a masina stara.
[ Branimir Maksimovic @ 17.10.2019. 09:10 ] @
Sa obzirom da je stara ploca, verovatno novi kernel radi nesto drugacije,
ali imas ovo da probas: https://forum.manjaro.org/t/ho...per-acpi-kernel-argument/80035
[ lega99 @ 17.10.2019. 15:02 ] @
Nece mog da ga mrzim, samo kad se ulogujem kako root radi kako treba. Inace kod plasme ladno moze da se uloguje kao root u GUI mod, pisao ovima sto prave plasmu al nije vredelo
[ bojan_bozovic @ 17.10.2019. 18:34 ] @
lega99

Nije problem terati GUI kao root, i logovati se u KDE kao root. Vecina korisnika Windowsa i koristi GUI kao root! Ko samo nije preporucljivo raditi, a nikako nije zabranjeno, ako je npr. neophodno pokrenuti neku X aplikaciju kao root, to se i radi.
[ TheSpiridon @ 17.10.2019. 18:48 ] @
Ja sam već odustao od suspenzije deska. Isto nece pod raznim linuxima. Krene da gasi ugasi i opet se upali. Tako da ga puštam da radi po ceo dan i noć, ugasi se samo monitor, ali nije to neki trošak u takvom modu troši 20-30 Wh. nego me nervira kad hoću da ga uspavam nece. Pod sedmicom win oce ali tad se nekad sam od sebe upali. Cudni su putevi gospodnji.

Inace da obavestim javnost, raskrstio sam sa nelegalnim stvarima, sad svuda linux mint i zadovoljan sam ali eto to uspavljivanje me nervira. Mozda mora nesto po biosu da se cacne, mada nema puno opcija u biosu. Ploca je Asus M4N68T-M LE V2. Matoro, ali dok je bio kernel 3... sve je radilo.
[ lega99 @ 17.10.2019. 20:04 ] @
Ja sam na ovoj ploci iskljucio uefi jer nisam mogao nista od linuxa da instaliram a bio je samo win instaliran. Posle sam instalirao, svasta isprobavao, razne distribucije, jedno vreme je zezao isto tako al ne secam se sta je resilo problem. Posle sam bio miran i sad opet pocelo, mozda je do kernela jer filuje verziju 5, zezno se pa preso na testing zbog plazme, nikako da stigne a drugar kaze stigla je, verzija kojoj nije valajo update i stigla ispravna.
I takoje zaglavi na testing grani, vratim na stable ali nema efekta, ne radi bacrward-rolback. Calculate zeza oni guraju sve nove kenele a plasmu kako im se cefne, cas su azurni cas nisu. Moram da dignem kredu i kupim novu grafu i
2 diska, jedan stavim win 10 legale, drugi stavim linuxe ali cu da izbacim btrfs distroe jer grub ne vidi btrfs, samo manjro vidi btrfs linux u grubu. Razdvojim win totalno od linuxa kao sto mi je i sad, Grub kupi win, linux ne cacka po mbr windowsa.
[ Branimir Maksimovic @ 18.10.2019. 03:36 ] @
"Nece mog da ga mrzim, samo kad se ulogujem kako root radi kako treba."

Hm, nema to onda veze ni sa kernelom ni sa ACPI. Bice da tu nesto ne radi kako treba sa polkitom/systemd-logind.
[ lega99 @ 18.10.2019. 12:59 ] @
Dizem ruke, hvala na sugestijama, ne mogu da se borim sa systemd u Manjaru a u Calculate opeen-rc, sa ext4 i btrfd kojeg od uzdizanog u nebesa napustaju, python jedni jednu verziju koriste drugi drugu, plasma koju menjaju verzije ko ciga konje.
Jedino me strasno nervira sto od svega jedini win 10 spijuncina radi ok, niti treba reinstalacija, povremno uzmem restore point, ako zaglavi samo podignem recovery mod i odaberm restore point, nit razmisljam
kako sr pravi i kako vraca al ga vrati i sve radi ok iz par jednostavnih poteza.
[ Branimir Maksimovic @ 18.10.2019. 16:06 ] @
Ne znam, ja sam na ovaj desktop Manjaro stavio onda kada sam kupio masinu, tj 2014, nit sam ista reinstalirao niti sam se mnogo cimao, osim sto sam godinama
prilagodjavao ovo ili ono svojim potrebama. U medjuvremenu sam zamenio plocu i procesor te graficku, i nastavio je da radi bez problema ;)
[ TheSpiridon @ 18.10.2019. 16:15 ] @
Jel vredi nešto manjaro kde?
[ bojan_bozovic @ 18.10.2019. 16:31 ] @
Mozes da probas Debian. Dobra distribucija za KDE.
[ Panta_ @ 18.10.2019. 16:32 ] @
Citat:
Nece mog da ga mrzim, samo kad se ulogujem kako root radi kako treba.

Da li si probao sa systemctl?
Code:
systemctl poweroff
systemctl reboot

Currently supported by verbs: halt, poweroff, reboot, kexec, suspend, hibernate, hybrid-sleep, suspend-then-hibernate, default, rescue, emergency, and exit.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Allow_users_to_shutdown
[ Branimir Maksimovic @ 18.10.2019. 16:33 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Jel vredi nešto manjaro kde?


Ako volis da se cimas skoro kod svakog apdejta, onda vredi ;)
[ calexx @ 18.10.2019. 18:19 ] @
Zašto bi se cimao? Ne koristim Manjara previše, imam ga instaliranog na svakom HDD/SSD i njegov grub radi posao ali samo povremeno startujem i nema problema. Koristim Arčija, ne vidim neki razlog da koristim klonove, mada Manjaro ima dobre dodatke. Evo, sad sam ga apdejtovao i nešto sitno, to sam uradio i pre par dana i nikakvih problema ni na vidiku.
Citat:
TheSpiridon:Ja sam već odustao od suspenzije deska. Isto nece pod raznim linuxima. Krene da gasi ugasi i opet se upali. Tako da ga puštam da radi po ceo dan i noć, ugasi se samo monitor, ali nije to neki trošak u takvom modu troši 20-30 Wh. nego me nervira kad hoću da ga uspavam nece. Pod sedmicom win oce ali tad se nekad sam od sebe upali. Cudni su putevi gospodnji.
Kod mene je obrnuto, linuxi (pa valjda svaki, ne sećam se da je neki pravio problem) uspavaju komp dok se windows drugačije ponaša i sam od sebe brzo opet upali. Verovatno zavisi i od hardvera, kod drugara suspend nije gasio ni napajanje a kod mene totalni mrak.
Citat:
TheSpiridon:Jel vredi nešto manjaro kde?
Ovo su dva pitanja. Da li vredi Manjaro je jedno, vredi jer je malo prošireni Arch sa lepim dodacima ali to možda i zakomplikuje priču, a za KDE je totalno nova priča, ili ga voliš ili ne. Meni je KDE4 bio skoro pa savršen, KDE5 iliti Plazma je na početku bila očaj pa se lagano opravlja ali ima mnogo bubica. Ipak, za razliku od ostalih DE, pruža najviše i ne zanimaju me mazohistička rešenja.

E da, tema ... kao što sam napisao, pre dan, dva sam ažurirao Manjara, sada opet i sve radi. Meni jedino pada na pamet neki hardver koji pravi probleme ili te kombinacije sa gentoo i btrfs, sve to sam probao tri puta, prvi put, poslednji put i nikad više. ;)
[ TheSpiridon @ 18.10.2019. 18:29 ] @
ne znam ko reče, ali probaću debian kde. Probao sam debian gnome, ukakili su motku sa ovim waylandom, kad se st5avi na way firefox se ponaša bezveze a kad se stavi na x opet smercaju prozori. Ne znam sta je sa kde. Uglavnom nikad nisam ceaoi debian kde.
[ Branimir Maksimovic @ 18.10.2019. 18:43 ] @
"mada Manjaro ima dobre dodatke"

Ja ga najvise koristim zbog ekipe, uljudni su i pristupacni.
[ Panta_ @ 18.10.2019. 19:19 ] @
Citat:
Ja sam već odustao od suspenzije deska. Isto nece pod raznim linuxima. Krene da gasi ugasi i opet se upali.

Vidi u log file sta mu pravi problem:
Code:
journalctl -b | grep -i suspend

Oct 18 16:16:21 desktop systemd[1]: Starting Suspend...
Oct 18 16:16:21 desktop systemd-sleep[31501]: Suspending system...
Oct 18 16:16:21 desktop kernel: PM: suspend entry (deep)
Oct 18 17:13:44 desktop kernel: Suspending console(s) (use no_console_suspend to debug)
Oct 18 17:13:44 desktop kernel: PM: suspend exit
Oct 18 17:13:45 desktop systemd[1]: systemd-suspend.service: Succeeded.
Oct 18 17:13:45 desktop systemd[1]: Started Suspend.
Oct 18 17:13:45 desktop systemd[1]: Reached target Suspend.
Oct 18 17:13:45 desktop systemd[1]: Stopped target Suspend.

Prvo systemctl suspend, pa onda gore pomenutu komandu.

https://wiki.archlinux.org/ind..._or_does_not_work_consistently
[ Panta_ @ 18.10.2019. 19:55 ] @
Citat:
ja sam na ovaj desktop Manjaro stavio onda kada sam kupio masinu, tj 2014

U medjuvremenu sam zamenio plocu i procesor te graficku

[ lega99 @ 19.10.2019. 08:02 ] @
@Panta_

Code:
systemctl poweroff
systemctl reboot

Ovo pali, ubi se da se setim kao se pise sve tazim systemd

Ostaje mi problem operm-rc sa Calculate (Verzija Gentoo ima instaler i binarne pakete a ako mi se kompajlira onda kompajliram sam)
Ne znam koji im je djavo za Calculate bio neki update, totalno veze nema sa ovim i prestade da se gasi. Kod njega samo dugme pomaze
Znaci dok ne oprave kucanje komandi.


Bas cudna situacija kod mene je suspend uvek radio, evo sad sam probao i radi, suspend i ne koristim samo rebot i shutdown. Sad probam ladnjaka radi.
Manajro sam pre godinu dana prvi puta reinstalirao od nule

Ludilo, hibernacija iz menija u Manjaru ponasa se kao shutdown, imma jos poseban swap definisan u grubu za hibernaviju, sistem se dize kao da sam ugasio masinu , trazi password, trazi password za startanje radeon-peofile programa, kao da sam ugasio masinu, nista ni brze ni sporije. Jurim pare da kupim GPU jer ovim moram odmah kod podizanja da teram ventilatore na GPU da se brze okrecu da se ne pregreje.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 19.10.2019. u 09:48 GMT+1]
[ lega99 @ 19.10.2019. 08:09 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Ako volis da se cimas skoro kod svakog apdejta, onda vredi ;)

Nekad sam imao po neki problem ali ne ovako kao ti pises posle sbvakog apdejta, problem obicno resim tako sto nadjem na Arch helpu resenje.
[ Branimir Maksimovic @ 19.10.2019. 10:18 ] @
Malko sam iskarikirao ali niej daleko od istine ;)
[ TheSpiridon @ 19.10.2019. 13:40 ] @
Citat:
Panta_:
Citat:
Ja sam već odustao od suspenzije deska. Isto nece pod raznim linuxima. Krene da gasi ugasi i opet se upali.

Vidi u log file sta mu pravi problem:
Code:
journalctl -b | grep -i suspend

Oct 18 16:16:21 desktop systemd[1]: Starting Suspend...
Oct 18 16:16:21 desktop systemd-sleep[31501]: Suspending system...
Oct 18 16:16:21 desktop kernel: PM: suspend entry (deep)
Oct 18 17:13:44 desktop kernel: Suspending console(s) (use no_console_suspend to debug)
Oct 18 17:13:44 desktop kernel: PM: suspend exit
Oct 18 17:13:45 desktop systemd[1]: systemd-suspend.service: Succeeded.
Oct 18 17:13:45 desktop systemd[1]: Started Suspend.
Oct 18 17:13:45 desktop systemd[1]: Reached target Suspend.
Oct 18 17:13:45 desktop systemd[1]: Stopped target Suspend.

Prvo systemctl suspend, pa onda gore pomenutu komandu.

https://wiki.archlinux.org/ind..._or_does_not_work_consistently


Drug Panto, dobro mi reče, ta tvoja komanda mi radi uredan suspend, ugasi se komp, mislim radi čoveče. Zašto onda neće na dugme?

Evo i slike izlaza





---------------

Edit: sad radi komanda, tj dugme "Obustavi" izgleda da je poslednji upgrade rešio problem. A inače ovde imam drugu grafičku, nije integrisana, dok sam sa integrisanom taj problem nisam mogao da rešim, ali opet možda je do upgrade.

[Ovu poruku je menjao TheSpiridon dana 19.10.2019. u 14:54 GMT+1]
[ calexx @ 19.10.2019. 17:47 ] @
Sad sam probao, najnoviji Manjaro i Arči (mislim, ful apdejtovani, a pošto su RR onda su novi) rade sve po propisu. Gašenje, restart, a posebno suspend. Pa ja godinama ne gasim komp, uvek ide u suspend i nikad problem. Mislim da su mi pendžeri pravili veći problem, ode u suspend i kako se pomerim (a onda i miško) on se pali. Možda to može da se nađe i isključi ali se ne sećam kada sam poslednji puta uspavljivao pendžere.

U celoj priči jedino hardver može da pravi probleme, na kompu mi je integrisana Intel grafika, na laptopu neka Ati i na oba sve radi.
[ Branimir Maksimovic @ 19.10.2019. 17:52 ] @
"Pa ja godinama ne gasim komp, uvek ide u suspend i nikad problem"

Nikad ne apdejtujes kernel?
[ calexx @ 19.10.2019. 18:41 ] @
Apdejtujem, Arči ne traži restart ali ... pomenuo sam dva linuxa i pendžere, verovatno znaš da imam gomilu linuxa pa da bih nešto probao, moram da restartujem.

Pod spavanjem podrazumevam da uveče ili kad krenem negde ne gasim nego uspavam. Tokom dana restartujem a gasim samo i jedino ako hoću neki hardver da čačkam. Znači spavanje umesto gašenja a restart po potrebi.
[ Branimir Maksimovic @ 19.10.2019. 18:45 ] @
Mozda si hteo da kazes godinama ne gasim komp ali restartujem kada apdejtujem kernel ;)
[ calexx @ 19.10.2019. 19:34 ] @
Ne, ne restartujem kad apdejtujem kernel, mada jeste pametno da se to uradi. Restartujem kada hoću da probam drugi linux, neke pendžere ili šta već, ali se ipak ponekad desi da posle apdejta kernela restartujem da ne dođe do neke komplikacije. Obično je to kada imam vremena pa mogu da "potrošim" desetak sekundi na restart da bi krenuo sa novim kernelom. Arči ne traži restart.
[ Branimir Maksimovic @ 19.10.2019. 20:05 ] @
Moras da restartujes kada stavis novi kernel, to je sigurno... ako ne restartujes novi kernel nece biti ucitan, a apdejti mogu da pokarabase sve i svasta u zavisnosti sta se apdejtuje...
Normalan Linux nikada nece traziti restart, to moras da znas...
[ lega99 @ 19.10.2019. 20:14 ] @
Ja postajem paranoican, Ruja mi je za Calculate odgovorio da je sredjeno na njihovoj scoialnoj.mrezi. Kako, ne znam jer nikakovog update nije bilo. Manjaro sam akao tako sto sam probao sve opcje koje kod @Pante nisu
radile i sad radi. E sad ako mi nije stigao nijedan update kako je sve odjednom proradilo nikako mi nije jasno. Kod plasma distro pozeljan je restart, nekad ispise da treba nekad ne a pogtovo ako se stavi novi kernel.
[ Panta_ @ 19.10.2019. 20:23 ] @
Citat:
Moras da restartujes kada stavis novi kernel, to je sigurno

Zasto mora, moze da nastavi da koristi stari. Ako neki servis treba da se restartuje, to ce da ordadi tokom updatea, tako da moze normalno da nastavi da koristi racunar bez restarta ako ne zeli da pokrene novi kernel.
[ Branimir Maksimovic @ 19.10.2019. 20:24 ] @
U principu ako koristis OS, nakon ozbiljnijeg apdejta ako ne restartujes primetices tegobe :P
[ Branimir Maksimovic @ 19.10.2019. 20:25 ] @
Citat:
Panta_:
Citat:
Moras da restartujes kada stavis novi kernel, to je sigurno

Zasto mora, moze da nastavi da koristi stari. Ako neki servis treba da se restartuje, to ce da ordadi tokom updatea, tako da moze normalno da nastavi da koristi racunar bez restarta ako ne zeli da pokrene novi kernel.


Recimo promeni ti se verzija KDE-a, promeni se libc, promeni se gro libova. Znas kako ce to da radi bez restarta? Bagovito...
[ Panta_ @ 19.10.2019. 20:42 ] @
KDE je bagovit i pre i posle apdejta.

Ja sam na Arch Linux imao update Gnomea na novu verziju, i mislim da je bio potreban samo login/logout.
[ tuxserbia @ 19.10.2019. 21:24 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:

Moras da restartujes kada stavis novi kernel, to je sigurno... ako ne restartujes novi kernel nece biti ucitan, a apdejti mogu da pokarabase sve i svasta u zavisnosti sta se apdejtuje...
Normalan Linux nikada nece traziti restart, to moras da znas...


Grešiš
[ lega99 @ 19.10.2019. 23:13 ] @
Prerano sam se poradovao, evo Manjaro stajao samo podignut i klik da ugasim ono opet ista zezanicija. Ocito da mi nesto ne valja na masini al opet jedini win 10 se restartovo i gasio kad sve ostalo zezalo. Zasto , kao, ne znam. Dok ne kupim novu GPU i barem 2 sata diska ima da ga gasim ako treba i cupanjem iz struje.
@Panta_,
Plasma tj kako se pre zvalo KDE ima svoje fazone, verzija se seta npr. 5.16.0 do 15.16.5 i onda skacu na novu verziju 5.17.0. Kod update sa jedne verzije x.x.1 na x.x 2 ide pola tone update programa koje imam. Kod nekog update ispise uradi restart kod nekog ne. Otprilike stalno ide nesto novo, nesto su smislli i tako stalno. Ja ima totalno razdvojen win od linuxa i nemma UEFI , na jednom disku je win a na ostalia linuxi i li neka ntfs particija. Grub je Manjarov inace ako se uzme neki drugi distro za boot manjaro se ne podize.

Ima distroa koji ne moraju ni da se restartuju a uradi update cak i kernela, koliko sam citao to postoji odavno.

Kasno je sad cu da probam calculate i gasim masinu, dal ce biit na klik ili na komadu ili na dugme ne znam.
[ bojan_bozovic @ 20.10.2019. 02:27 ] @
lega99, tuxserbia

Pri kernel update distro ne mora da se restartuje, ali mora da se restartuje da se novi kernel ucita u memoriju i izvrsi. Tako da update nije kompletan bez restarta. Isto moze da bude i za neke deljene biblioteke.
[ calexx @ 20.10.2019. 07:07 ] @
Kubuntu i ostali slični linuxi uvek traže restart ako je neki apdejt koji to zahteva. Arči i Manjaro ne traže ali ja verovatno dovoljno često menjam OS da se retko desi da posle jednog apdejta kernela (i bilo čega slično važnog) neću da restartujem do sledećeg takvog apdejta.
[ Panta_ @ 20.10.2019. 07:18 ] @
Kernel od verzije 4.x ima podrsku za Kernel Live Patching.
Code:
grep -i livepatch /boot/config-*

CONFIG_HAVE_LIVEPATCH=y
CONFIG_LIVEPATCH=y

http://blog.dustinkirkland.com/2016/10/canonical-livepatch.html
[ Branimir Maksimovic @ 20.10.2019. 07:26 ] @
To je opste poznato samo treba da distro omoguci tako nesto. To je uglavnom namenjeno za servere, pa desktop ditroi ni ne kompajliraju
kernel sa tom opcijom. Moj Manjaro sigurno ne...
[ Panta_ @ 20.10.2019. 07:51 ] @
Ja koristim Debian (kernel 4.19.0) koji ukljucuje pomenutu opciju.
[ Branimir Maksimovic @ 20.10.2019. 07:59 ] @
To je jedan problem resen. Kako ces da resis drugi problem a to je ucitavanje svega sto je promenjeno? Programi koriste razne libove i iz iskustva, do sad
sam vidjao da se desktop cesto polomi i da mora reboot. Ne zato sto je nemoguce, nego sto treba manje vremena...
[ lega99 @ 20.10.2019. 08:49 ] @
Ipak samo morao i Calculate da gasim na dugme a i Manjaro. Sad sam malopre probao systemctl reboot ne zarezuje me nacisto.
Kod ovih plsmi i kad ne ispise da treba restart krenem da radim i odmh vidim da nece ni da startuje nekiprog, restart i sve ok.
A i ja se uvatio plasma-KDE distro ko pijan plota.
[ lega99 @ 20.10.2019. 10:07 ] @
Evo Calculate CLD KDE-plasma desktop verzija ima live patch kernela
Code:
calculate ~ $ grep -i livepatch /boot/config-*
/boot/config-5.3.6-calculate:CONFIG_HAVE_LIVEPATCH=y
/boot/config-5.3.6-calculate.old:CONFIG_HAVE_LIVEPATCH=y


Dzaba mu sve to kad moram da ga gasim na dugme na kucistu i uspeo je juce samo da radi kao treba kao i Manjaro.
[ TheSpiridon @ 20.10.2019. 10:34 ] @
Citat:
Panta_:
Ja koristim Debian (kernel 4.19.0) koji ukljucuje pomenutu opciju.


Znači Debian KDE je ok distro? Sta ima da kazes na tu temu?
[ Panta_ @ 20.10.2019. 11:18 ] @
Citat:
Dzaba mu sve to kad moram da ga gasim na dugme na kucistu i uspeo je juce samo da radi kao treba kao i Manjaro.

Vidi jucerasnji (ako je Storage=persistent u journald.conf fajlu umesto auto) boot log file pa uporedi sa danasnjim. Na primer:
Code:
journalctl --list-boots

0 je poslednji (trenutni) log, pa -1, -2, itd. Onda potrazi systemd-(reboot, poweroff, shutdown) servise:
Code:
journalctl -b -1 | egrep -i 'systemd-(shutdown|poweroff|reboot)'

ili od jucerasnjeg:

journalctl --since=yesterday | egrep -i 'systemd-(shutdown|poweroff|reboot)'

ili za odredjeni servis:

journalctl -u systemd-poweroff --since=yesterday


Citat:
Znači Debian KDE je ok distro? Sta ima da kazes na tu temu?

Debian je ok, za KDE ne znam, ne koristim ga. Trebao bi da je dobro "ispeglan" u stable izdanju (trenutno 10 Buster).
[ Branimir Maksimovic @ 20.10.2019. 11:21 ] @
Citat:
TheSpiridon:
Citat:
Panta_:
Ja koristim Debian (kernel 4.19.0) koji ukljucuje pomenutu opciju.


Znači Debian KDE je ok distro? Sta ima da kazes na tu temu?


Debian, RedHat, Arch i Gentoo, su ti 4 glavne distre iz kojih se izvodi sve ostalo...
[ TheSpiridon @ 20.10.2019. 11:35 ] @
sad sam probao debian kde, nema podršku za moju grafičku neki haos pravi po ekranu, tačnije neće da startuje gui, ja kucam startx kad ono out of range monitor...

Predpostavljam da može da radi, treba samo da se podesi nešto, no ja to ne "znajem", sad cu da probam suse ili cent os pre cent os.

Mene nervira xfce a svi favorizuju to okruzenje, nekako mi je skakljivo osakaceno.
[ bojan_bozovic @ 20.10.2019. 11:39 ] @
TheSpiridon

Skini Debian iso image koji ima nonfree firmware, pa pokusaj. CentOS nije bas dobar za desktop, ali bi OpenSUSE trebalo da bude.
[ ineve74 @ 20.10.2019. 11:39 ] @
Ja mnogo volim opensuse.Zadnji put kad sam instaliro imo sam problem sa source kernela ..nisam nista mogo da compilujem.
Jos uvek ne znam dali instalirai tumbleweed ili leap.
[ Panta_ @ 20.10.2019. 11:44 ] @
Citat:
sad sam probao debian kde, nema podršku za moju grafičku neki haos pravi po ekranu

Koja graficka?
Code:
lspci -knn|grep -iA3 vga


https://wiki.debian.org/GraphicsCard
[ TheSpiridon @ 20.10.2019. 11:55 ] @
Radeon r5 230

daaaa, sad cu skinuti nonfree...
[ Panta_ @ 20.10.2019. 12:49 ] @
Ako si vec instalirao Debian, samo instaliraj firmware-linux-nonfree paket, ili firmware-amd-graphics.
Code:
sudo apt install firmware-linux-nonfree


https://www.elitesecurity.org/t503078-0#3913982
[ TheSpiridon @ 20.10.2019. 13:17 ] @
Sad sam probao non free debian kde. Radi dosta dobro, sve klizi, samo je podizanje sistema jako sporo, mozda zbog usb i live user
[ Panta_ @ 20.10.2019. 13:24 ] @
Sporo je ako je u pitanju live cd. Da vidis koliko vremena treba servisima da startuju prilikom podizanja sistema, pokreni komandu:
Code:
systemd-analyze blame
[ TheSpiridon @ 20.10.2019. 13:28 ] @
Sve mi se vise svidja ovaj debiancic. Samo još jedno pitanje, jel ce moci da se instaliraju i drugi programi koji su na gnome na primer. gparted ili ne znam sublime-text, ali da nije budzenje.
[ Panta_ @ 20.10.2019. 13:41 ] @
Moze naravno. Imas Synaptic paket manager pa mozes preko njega da trazis, instaliras ili uklanjas pakete, upravljas repoima, itd.
[ TheSpiridon @ 20.10.2019. 14:45 ] @
to je to. Krećemo u format :) Kamo srece da sistem u drzavi formatiramo toliko cesto ko ja moj :P
[ lega99 @ 20.10.2019. 16:20 ] @
@Panta_,

journald.conf u tom fajlu je sve zakometarisano sa# i Storage stoji na auto ali je zakometarisano, ja tu nikad nisam cackao i ne razumem se. Po listanju nekao nesto dobijem al uvek kaze sve je uradjeno dobro a fakticki nije jer sistem ne uradi reboot i ne izbaci grub meni. Ne vredi gubiti vise vreme i zivce. Svaki dan pokusavati nesto a ono proradi i posle opet ne radi, neka greska sa kojom sistem ne moze da se izbori.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 20.10.2019. u 17:55 GMT+1]
[ Panta_ @ 20.10.2019. 17:58 ] @
Probaj sa --force opcijom, na primer:
Code:
systemctl --force reboot

Citat:
When used with halt, poweroff, reboot or kexec, execute the selected operation without shutting down all units. However, all processes will be killed forcibly and all file systems are unmounted or remounted read-only. This is hence a drastic but relatively safe option to request an immediate reboot.

Ako nece, onda jedino da probas:
Code:
systemctl --force --force reboot

Ali pazi, ovo nije bas preporucljivo:
Citat:
If --force is specified twice for these operations (with the exception of kexec), they will be executed immediately, without terminating any processes or unmounting any file systems.

Warning: specifying --force twice with any of these operations might result in data loss. Note that when --force is specified twice the selected operation is executed by systemctl itself, and the system manager is not contacted. This means the command should succeed even when the system manager has crashed.
[ Branimir Maksimovic @ 20.10.2019. 18:12 ] @
Samo nije jasno sta fejluje, nije pokazao nikakvu poruku o gresci?
Jedino sto znamo je da kao root moze a kao obican user ne moze, sto ukazuje na systemd-logind kao problem....
[ lega99 @ 20.10.2019. 19:27 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Samo nije jasno sta fejluje, nije pokazao nikakvu poruku o gresci?
Jedino sto znamo je da kao root moze a kao obican user ne moze, sto ukazuje na systemd-logind kao problem....

I ja sam danas gledao i nije mi jasno, sve kao odradi i sve je kao ok ali nije.
Brisao sam grub.cfg, nanovo radio update gruba al zeza pa razludjuje.
Evo sad sam primetio nesto sto po meni nema logike:

Code:
systemclt reboot - ako odradi vraca na grub meni

systemctl --force reboot  - vraca direktno na login ekran, zar nebi trebalo isto da me vrati na grub meni


[Ovu poruku je menjao lega99 dana 20.10.2019. u 20:38 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 20.10.2019. 19:55 ] @
znas kako.
Code:

# systemctl set-default multi-user.target


pa onda kad se ulogujes kao root nakon boot-a:

Code:

# systemctl isolate graphical.target 

da bi usao u graficki login.
Tako si bezbedan od pucanja sistema ako nesto podje naopako sa gui-jem
a i razjasnices sta znaci to ide na login, ide na grub meni.

[ lega99 @ 21.10.2019. 08:32 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: znas kako.
Code:

# systemctl set-default multi-user.target


pa onda kad se ulogujes kao root nakon boot-a:

Code:

# systemctl isolate graphical.target 

da bi usao u graficki login.
Tako si bezbedan od pucanja sistema ako nesto podje naopako sa gui-jem
a i razjasnices sta znaci to ide na login, ide na grub meni.


Rezultat ovog je katastrofa, prva komanda, odradim, restastart i dobijem terminalsko logovanje, ilogujem se kao user i dobijem 3 terminala, GUI ne postoji.
Meni treba GUI kao useru a ne kao root.
Restart ulogujem se kao root opet dobijem za login terminal tj. ceo crni ekran tu drugu komadu nece ni da prihvati, apsurd sad otkucam startx i dobijemm GUI, koji sam i pre imao.
Meni treba GUI kao user a ne kao root iako sam ga imao kao i root.
I sad mogu da besim, , treba mi GUI kao useru, zar treba da radim kao root u GUI umesto kao user. Penta je bila da systen normalno odradi restart i shutdow na klik iz menija ili komadom.
Dzaba meni sad to prvo radi kontra user kao terminalski gui a root kao user u GUI, sad treba skupim para za novu graficku jer sam morao kod podizanja da terma ventilatore odmah na vecu brzinu da se ne pregreje. E sad to ne mogu, trebaju mi i novi diskovi da bi uradio reinstalacije ko ceovek. I sta sad da radim? Unistio sam Manjaro koji mi je botot i ciji grub koristim da pokupi sve ostalo.
[ lega99 @ 21.10.2019. 08:53 ] @
Manjaro i Calculate imaju predefinisano da rade u GUI modu i kao user i kao root i to instalacija uradi. Ja kad sam spomenuo GUI spomenuo sam u kontekstu drugih distribucija koje bez ikakve intervencije startas
i ona udje u terminal mod, logiras se i kucas starx. Nisam trazio to, samo normalan restart-reboot i shutdown koji radi iz menija. Sad sam se toliko iznervirao da moram da pijem lekove, pa spijuncina win 10 sve sredi a ovde nauka, i kod tebe ispadne jedno kod mene drugo.
[ TheSpiridon @ 21.10.2019. 09:12 ] @
Polako s te lekove.
[ lega99 @ 21.10.2019. 09:44 ] @
Citat:
TheSpiridon: Polako s te lekove.

Ja sam masinu kupio od akcija koje sam nasledio od pokojne sestre, kupio sammasinu od gejmera kojemu je postala tada prespora. Rusio sam legalan win i brisao uefi da bimoga bilo kakav linux da instaliram.
Sad ispada pipnes nesto i ode sve u p.m a radis kako ti savetuju, ja ne esperimentisem, stavljam program ekoji mi zatrebaju i to je sve.
Lekovi , pa kad bi imao dva infarka i operacije srca pio bi iti da ne dobijes treci i da se ne parkiras, jer, ako se parkiras familija nece imati sta da jede od 80 ili 70 posto penzije. Plius imam i teski dijabetes itd...

Evo ovo sam dobio kad sam otkucao u terminalu, ulogovan bio kao user. Bez sudo komanda ne moze d ase izvrsi, restartovoa masinu, dobio sam terminal preko celog ekrama, logovo se kao user, startx i dobije tri bela terminala-kozle na celom ekranu. Logujem se kao root kaze ne prima tu drugu komandu


[Ovu poruku je menjao lega99 dana 21.10.2019. u 11:04 GMT+1]
[ Panta_ @ 21.10.2019. 10:02 ] @
Vrati graphical.target:

Code:

systemctl get-default

sudo systemctl set-default graphical.target
[ lega99 @ 21.10.2019. 10:07 ] @
@Panta,

systemclt bez sudo ne radi kao user. Gde sta da kucam? Ovo prvo kao root a onou drugu komadu posto je sa sudo kao user?
[ Panta_ @ 21.10.2019. 10:15 ] @
Ako u terminalu vidis prompt sa # (ulogovan si kao root user) unesi komandu bez sudo, u suprotnom unesi komandu sa sudo, na primer:
Code:
# systemctl set-default graphical.target

ili ako je $ znak:

$ sudo systemctl set-default graphical.target


Naravno, ne kucas ove $ ili # znakove ispred komandi.
[ lega99 @ 21.10.2019. 13:37 ] @
@Panta,

Hvala na pomoci, znam to jer u gentu kad je ispisano # to se kuca iz terminala startuje se su, plus jos da ne bude zabune obavezno naglase da mora kao root, ako se nesto kuca kao obican user bez ikakvih zahteva onda nema tih
oznaka. Kad si root to se vidi i po promptu koji ispisuje. Hvala na pomoci, vise ne diram nista jer je sve to ko na staklenim nogama, da mi je graficka ne trazi da se hladi vise nego normalno ladno bi zbrisao i uradio cistu instalaciju.
Viidm po Calculate CLD malo pythona 2.7, malo pythona 3,6 sad i 3.7....Kupovo sam najkvalitetniji hardwer, vodeno hladjenje, nijedno nije izdrzalo 2 godine, 2 spaljene graficke, TV kartica, UPS 1.2 KW, e sad nemam pa cedim suvu drenovinu da prezivim.
[ calexx @ 21.10.2019. 16:40 ] @
Da ne čitam opet celu temu, da li problem prave konkretne instalacije ili sve? Ja imam gomilu svakakvih, koristim jednu, možda su još dve u rezervi i to je to. Ako se desi da nešto probuši i rasturi tu koju koristim, onda privremeno pređem na neku drugu, ovu probam da opravim a ako neće, ide nova instalacija.

Da li si probao da instaliraš od nule neki od tih koje koristiš pa da vidiš da li radi to što ne radi? Ja uvek imam par praznih particija ali i većinu instaliranih mogu da brišem i koristim za probu i uvek lako instaliram i probam. Da se bar razdvoji hardverski od softverskog problema.
[ lega99 @ 21.10.2019. 17:25 ] @
@calexx,

Napisao sam i ovde graficka mi je losa iako odmah po startu ne ukljucim programom ventilatore na maltene 100% graficka u leru nasvira 80C. Zadnja instalacija upravo je bila instalacija Manjara prosle zime sa otvorenim prozorom i ladjenjem na -5C a ja sam sedeo u kaputu. Kad je sve radilo normalno, restart odem u drugi lnux, on se startuje, startuje taj program u kojem sam predefinisao temeprature i brzine okretanja ventilatora na grafickoj. Sva mudrolija je u tome da bi i ja odmah uradio reinstalaciju od nule i miran sam. Ovako pokusao sam sa spasavanjem posto kao u linuxu moze sve da se namesti. Dici cu kredit i kupiti graficku 16000din, valjda ce pasovati (ako budem imao srece), za moju plocu nasao sm na nekim sajtovima
da pasuje AMD rx480 sa 8GB memorije, prvo nema je, drugo da dajem 350€ za graficku toliko nisam lud a i nemam i ne treba mi gejmerska kartica ili da rudarim, guta preko 200W. Moja ploca MSI MS-7693 V.2 Miitari edicija ima PCIE-1 slot a u njemu radi Asus r7 koja je predvidjena za PCIE-3 slot, to su mi stavili posle drugog curenja vodenog hladjenja, sad je klasika veiki klasicni kuler. Kupicu rx560 ako dobijem kredit a i trosi 80w, ja ne igram igrice, treba mi za normalan rad i da ponekad preko HDMI kabla posaljem film na TV a i to mi mozda nece trebati jer imam 240 TV kanala a i KODI koji ima sve frisko sto procitam i openVPN. :)
[ calexx @ 21.10.2019. 18:01 ] @
Eh, ne umem da razmišljam na taj način, ja sam proverio kako radi Intel integruša iz procesora, radi dovoljno za mene i grafičku nisam kupio. Ni procesor nije neki, G3220 ali toliki mi je bio jorgan. Sada sve radi, nemam nikakvih problema, ništa se ne pregreva, ništa se ne buni ... ko ima veće prohteve, a nikako da nađem koji su tvoji za takav hardver, on će da uzme skuplje.
[ lega99 @ 21.10.2019. 19:02 ] @
@calex,
Koji zahtevi, ne kapiram te, masina je pristrorija FX-6100, 8GB RAM-a, ja sam kupovo masinu da me traje do smrti. Tada su masine kostale preko 100000dinara, ja sam ovu kupio polovnu covek prodavao jer mu postala prespora za
igrice, to sto je curelo vodeno hladjenje i upropastilo mi prvu karticu koja je bila u masini 256bitna magistrala, nisam ja kriv, pa zamenili su pa ke opet procerelo al mi je upropastilo 2 kartice. Vidis to ti kad nasi hvale kao to vodeno hladjenje ili btrfs fajl sistem pa sad ispalo odustajemo, puj pike, pokusni kunici se nalepe kao i taj lik a ja za btrfs da probam u jednom linuxu. A za TV i kanale tako je moralo jer bi inace kostalo mnogo skuplje, ostao bi bez popusta, ostali koji su provukli optiku deru i svaki ima svoje sarene laze koje ne prezentuje pa se posle uhvatis za glavu. O... mi je nudi 1GB internet, telefon navodno besplatan za Srbiju i inostranstvo i negde 170kanala i TV na poklon od 40" ali tu ima zackoljica samo svi janalai na tom TV a ostalo na 3 mobilna da gledam TV, glupost....
[ calexx @ 21.10.2019. 19:40 ] @
Pa vodeno hlađenje, grafička od 16.000 ili 350€ ... gentoo i slično. ;) Nisi probao neki BSD?

Ja sam pre 5-7 godina kupio pomenuti G3220, 4GB rama i ploču, sve skupa oko 15k para. Ništa dodatno hlađenje, stock cooler radi i danas bez buke, tj jednom u par godina rasturim sve, produvam, obrišem pa sklopim. Ništa dodatna grafička, radi ova iz procesora. Ti bi samo za grafiku uzeo kredit i platio koliko ja sve. Na to sam mislio, ja uzmem skoro pa najjeftinije i sve radi, ništa se ne buni, ništa ne procuri, ništa se ne pregreva. Štediša, šta da radim.

Sve to što imam je ne bajato nego davna prošlost ali meni linuxi rade a i desetka se ne buni, samo štrika.
[ lega99 @ 21.10.2019. 22:59 ] @
@calexx,

Ti nisi nista razumeo...Graficka koja pise da sigurno pasuje na moju plocu je 350€ ali to nikad ne bi kupio. Nisam nijednu skupu karticu kupio cak ni ovu od 16000 nisam kupio, kupicu ako dobjiem kredit, da li kapiras da mi se ova koju imam prregrehjava i da nista ne mogu da instaliram od nule jer bi izgorela. Jedina graficka koju sam kupio je Nvidia ispred buvljaka koju mi je vodeno kladjenje kad je opet procurelo spalilo. Ti si totalno pozaboravljo kad sam ja kupio masinu, da tad nisam kupio i da nisam dobio te akcije kao nasledni deo ne bi nikad vise imao nista, imao sam jednoprocesorski AMD Barton. Seti se taje i Vlaje kad je to bilo tad sam kupio masinu izbog linuxa i cupao kosu prva ploca koja je imala VGA bios i UEFI a niko veze nije imao kako da se ubaci linux na tu plocu i disk.
Sta je Calculate, to je Gento koje su dva lika iskompajlira u binarne pakete, kao sto imas debian pakete ili rpm ili arch pakete, na to stavljen graficki instaler, to je sva nauka. Ne znam otkud ti sad sve to, kao to je krivac, Krivac je stara masina i izandjali diskovi a o ciscenju, dok sam mogao do drugog infarkta barem sam 2x godisnje cistio kompet masinu.