[ Blue82 @ 16.10.2019. 16:13 ] @
Pokušavam da napravim formu u koju bi zaposleni upisivali kada žele rezervišu termin za godišnji odmor.
Radi preglednosti formula napravio sam da primer fukcioniše samo za prva 2 uneta reda vezana za prvi deo godišnjeg, jer u protivnom bi formula bila ogromna kupusara koja bi se teško razumela.

Naime kada se unese podatak od kog do kog datuma neko želi da ide na godišnji, dole u kalendaru se ta polja ofarbaju ljubičasto i to funkcioniše. Ali u praksi više ljudi će se iz jednog odeljenja u isto vreme naći na godišnjem odmoru. Kada jedna osoba rezerviše termin polje se ofarba u ljubičasto ali bih želeo kada druga osoba obeleži isti ili deo tog termina, da ta polja postanu npr crvena pošto u isto vreme najviše dvoje ljudi može da bude u isto vreme na godišnjem iz iste kancelarije. Tako bi treća osoba koja unosi svoj termin za godišnji videla da li je neki termin već zauzet (crveno polje), nije uopšte zauzet (bezbojni) ili je zauzet od strane jedne osobe (ljubičasto polje) pa zna da i on može da rezerviše svoj godišnji u istom terminu.

Nisam siguran na koji način bih najlakše to mogao da rešim.
Primer je u prilogu.
[ Blue82 @ 16.10.2019. 20:25 ] @
Problem se lako može rešiti npr. ako napravim pomoćnu kolonu u kojoj nabrojim sve pojedinačne zauzete termine tako što u formating stavim sledeću formulu:
Code:
=AND(VLOOKUP(B21;BukiraniDatumi;1;FALSE)=B21;COUNTIF(BukiraniDatumi;B21)=1) 'za setovanje boje ako je jedna osoba zauzela termin

Code:
=AND(VLOOKUP(B21;BukiraniDatumi;1;FALSE)=B21;COUNTIF(BukiraniDatumi;B21)=2) 'za setovanje boje ako su dve osoba zauzela termin


"Bukirani datumi" su definisani opseg podataka u nekoj pomoćnoj koloni u kojoj su nabrojani svi pojedinačni datumi u nekom opsegu od-do datuma. Ovim se lako rešava brojanje broja ljudi koji su rezervisali određeni datum ali onda imam problem kreiranja te pomoćne kolone u kojoj bi se automatski navodili svi datumi čim se unese neki opseg u kome osoba želi da rezerviše termin za godišnji odmor (od datuma - do datuma), za šta isto nemam ideju za elegantno rešenje.
Ako krenete tim putem morate uzeti u obzir da osoba može uneti određeni period u kome želi na godišnji, pa se posle toga predomisli i obriše ili promeni period. Prilikom te promene mora se u skladu sa njom korigovati podatak u pomoćnoj koloni gde se nalaze svi pojedinačni rezervisani datumi.
[ Jpeca @ 17.10.2019. 09:12 ] @
Probaj da dodaš formulu za uslovno formatiranje crvenom bojom za B21 iz kalendara.
Code:
=COUNTIFS($C$6:$F$16; "<="&B21;$G$6:$J$16; ">="&B21)=2


Pa kopiraj format za ostale. To je za prvi deo godišnjeg.
[ Blue82 @ 17.10.2019. 10:34 ] @
Čoveče kako sam glup, toliko je jednostavno al mozak otišao na drugu stranu...
Hvala!
[ Blue82 @ 17.10.2019. 11:47 ] @
@Jpeca, imaš li ideju kako bi izveo formulu koja bi pokazala koliko ima datuma koji se preklapaju u nekom nizu datuma?
Npr:
Od Do
01.01.2019. - 15.01.2019.
08.01.2019. - 10.01.2019.
20.01.2019. - 25.01.2019.

Rešenje bi bilo 3 jer se 08.01., 09.01., 10.01. nalaze u prvom i u drugom nizu.
[ donrile86 @ 11.10.2020. 19:47 ] @
Da li može neko meni da pomogne ovde, da ne otvaram novu temu bzvz...

Treba mi pomoć oko TODAY funkcije (ili neke druge ako sam pogrešio) vezano za Conditional formating sa datumima.
Hoću da napravim Rule za Conditional formating da mi formula obeleži žutom bojom datume koji ističu u narednih 30 dana i crvenom bojom koji su već istekli.

Hvala svima koji mogu da pomognu.
[ Jpeca @ 12.10.2020. 13:16 ] @
Ovde možeš da primeniš uslovno formatiranje tipa: "Format only cells that contain" za opseg ćelija sa datumom (L5:L7 u tvom primeru)
Prvo pravilo:
Kao uslov za crvenu boju (datumi koji su isteklli) staviš less (or equal) =TODAY()


Drugo pravilo
Kao uslov za žutu bolju stavi uslov less (or equal) = TODAY() +30


Obrati pažnju na redosled pravila i da se pravilo za crvenu boju stopira ako je True

[ donrile86 @ 16.10.2020. 21:40 ] @
E jesam piglu :) Prostije ne moze biti, ali eto spetljao sam se.

Sve radi, nema sta. Hvala.

Zasto je bitan redosled pravila? Zar ona nece da mi formatiraju sve onako kako sam im ja zadao? I sta znaci ono Stop if true?