[ stameni @ 25.10.2019. 13:46 ] @
(Bila je jedna slična tema, ali pre više od deset godina...)

Elem, godinama sam na nekoliko računara koristio 32-bitni Windows XP, i radio je kako treba -- brzo i stabilno, bez većih problema. Ovih dana imao sam kvar na jednom hard disku, tako da sam sada u prilici da instaliram XP-a ispočetka. Pitam se, kada već "krečim" ;) da li mi je možda bolje da instaliram XP 64-bit.

Osnovno pitanje koje imam je -- da li pokušavam sa neproverenom 64-bitnom instalacijom, ili da se držim 32-bitne koja je godinama funkcionisala. Zahtevi koje imam pred OS-om su da se ne zaglavljuje mnogo ;) i da aplikacije tokom rada "ne pucaju". Sve to mi je obezbeđivao 32-bitni XP.

Računar sa XP-om neće biti umrežen, a neophodan je baš XP, zbog jedno-dva hardverska dodatka koji ne rade sa "sedmicom" i potonjim. Pored toga, XP se pokazao i kao prilično stabilan i brz za trenutni hardver.

Naravno, biće instalirane virtuelne mašine, ali to je druga priča...
[ bachi @ 25.10.2019. 13:49 ] @
Pa da li to jedno-dva hardverska dodatka rade sa 64bitni XPom?

Koliko RAMa ima mašina?
[ bojan_bozovic @ 25.10.2019. 13:49 ] @
64 bitni OS daje bolje performanse u sprezi sa 64-bitnim programima i omogucava da programi koriste vise od 2 Gb RAM (3 Gb ako su linkovani tako da omogucavaju pristup preko 2Gb RAM). Ako sistem koji koristis nema vise od 3Gb RAM, dakle, sem brzine nista ne dobijas.
[ ademare @ 25.10.2019. 14:14 ] @
Sumnjam da koristi 64 bitne programe jer oni ne rade na 32-bitnom Os-u .

Tako da to nije neka prednost, jer je pitanje sta od novih 64 bitnih programa i radi na XP 64 bita ?

Na primar cak ni 64 bitni Firefox ne radi na 64 bitnom XP ni Visti ! Samo na 64 bitni 7 + , naravno mislim na verzije FF koje su radile na Xp i Vista . I sto je radilo to je bilo samo na 32 bita !

Tako da na dobitak u brzini netesterinag XP 64 neka ne racuna ! Ja na primer nikada nisam pozeleo da instaliram XP 64 jer je to " vrzino kolo " . Da bi 64 bitni OS radio kako treba , mora se imati vise RAM-a , 4 kao neki min , sve preko toga je pozeljno , ako imas dosta RAM-a , obicno imas i bolji komp , pa stavis nesto novije .

Ovo sto kaze Bachi je prvo pitanje , da li taj stari hardwer koji mora na XP uopste ima drajvere za 64 bita ?

Jer XP 64 je dosao kasno i proizvodjaci ploca su jos dosta kasnije i napravili osnovne drajvere , ali mnogi proizvodjaci raznog hardwera nisu nikada .
[ stameni @ 25.10.2019. 14:41 ] @
Potpuno ste u pravu, propustio sam da pomenem da računar ima 4 gigabajta RAM-a. Pod 32-bitnim XP-om od toga se "vidi" 3.5GB. a pod 64-bitnim sva 4GB.
[ bojan_bozovic @ 25.10.2019. 14:48 ] @
Na takav kompjuter najbolje je staviti 64 bitnu sedmicu.
[ Sava @ 25.10.2019. 15:49 ] @
Prvo proveri da li postoji 64 bitna podrška za hardware koji kačiš. Ja recimo držim 32 bitnu 7-cu samo zato što koristim stari stari Canon laser za koji ne postoje 64 bitni driveri.
[ Zlatni_bg @ 25.10.2019. 15:58 ] @
if it works dont fix it