[ tibor.danji @ 05.11.2019. 07:55 ] @
Pokusacu da objasnim sta bi mi trebalo a ja NE znam da odradim , a nigde nisam pronasao resenje mog problema.
-Vocnjak sa promenljivim brojem RASADNIKA,VOCNIH VRSTA I VOCNIH SORTI.
-trebalo bi da na **radnom listu ** CRTEZ POSADJENIH DRVA /tako izgleda u stvarnosti/ bude
ili sifra i rasadnika+vocne vrste i sorte da se u nekoj pretragi vidi da ima npr. 46 sljiva od toga xx sorti te vrste i xx sorti druge a boja bi trebalo da ide sa bojom rasadnika /npr zuta je rasadnik 1 i to je sadjeno 2013 god zakljucuje se po boji.
zato sto sveke godine treba menjati nekoliko sadnica /osuse se .../ pa bi zato trebalo nesto ovako resiti da imam pregledno .
ja bi koristio neke pretrage /da pronadjem ono sto me u tom trenutku interesuje / a drugi put drugacije pretrage.
Mozda nisam dosta dobro objasnio ali ako neko ima resenje pa cemo korak po korak da profunkcionise ovaj moj problem , slab sam i sa ti uslovima i formulama
ali ako neko zna da pomogne bar kod pocetnog predloga i povezivanja onda ce mozda i ici polako.

HVALA

[Ovu poruku je menjao tibor.danji dana 05.11.2019. u 09:06 GMT+1]
[ Jpeca @ 07.11.2019. 11:34 ] @
Opis šta želiš da postigneš je malo štur, ali evo kako sam ja zamislio na osnovu toga

Ovo što si do sada napravio su pomoćne liste - "šifarnici" - šta je moguće uneti. Zbog kasnijeg korišćenja u validaciji imenovao sam opsege: Rasadnik, VocneVrste i pojedinačno za sorte Jabuka, Breskva, Šljiva itd.
Pogledaj sa Formulas > Name Manager u priloženom fajlu.

Za Unos sam predvideo poseban list Unos sa kolonama: Pozicije (Adresa u šemi), Voce, Sorta, Rasadnik
Voce, Sorta i Rasadnik se unose iz padajuće liste (Data > Validation, Allow: List, pa u Source navedeš imenovani opseg ("=VocneVrste" ili "=Rasadni"). Sorta je vezana za VocnuVrstu pa se korist odgovarajući imenovani opsezi: Jabuka, Breskva itd odnosno formula je


Kolona Sadnja se određuje sa VLOOKUP na osnovu Rasadnika
Kolona Legenda je pomoćna kolona gde se formira tekst za ispis na Šemi, pomoću relativno jednostavne formule

Na listu Šema formiraš šemu sadnje na osnovu Unosa
Formula je:
Code:
=VLOOKUP(ADDRESS(ROW();COLUMN();4);Unos!$A$2:$F$101;6;FALSE)

Znači na osnovu tekućeg reda i kolone nalazi se adresa i to je pozicija u tabeli unosa, na osnovu toga se uzima podatak iz kolone Legenda i ispisuje

Boje možeš da podesiš sa Conditional formating:
Format only cells that contain
Specific Text, containg .... (Jabuka, Visnja, Dunja - za svako voce posebno pravilo)
i postaviš odgovarajuću boju pozadine

Pretragu možeš da vršiš na osnovu Advance Filter - to ti daje puno mogućnosti - proveri malo na netu ako nisi sa time radio
Ja sam dodao makro da bi postupak nešto olakšao. Tako da nakon unosa željenih kriterijuma u A2:E2 možeš da klikeneš Pretraga

Rezultat pretrage se prikazuje ispod.
[ tibor.danji @ 07.11.2019. 15:04 ] @
U svakom slucaju hvala Vam na trudu ,. .Pokusacu polako da popunim potrebne podatke, sto ste predlozili i ako mi bude nesto nejasno , javljam se opet.HVALA

[ tibor.danji @ 09.11.2019. 19:16 ] @
Opet se javljam :dalje NE znam
-upisao sam **vocne sorte ** koje bi trebalo da su u padajucem meniju,
-ima novi list **VREME SADNJE**
-kod padajuceg menija kod unosa**vocne vrste** ne pojavljulju se sve vrste sto bi trebalo sto je upisano.
tako sam i ja zamisljao nekako da izgleda kako je clan Jpeca objasnio i poslao ,samo sam ja jos daleko da radi tako kako bi trebalo
ostale funkcije koje je napisao clan Jpeca , ne rade jer nisam znao povezati .[att_url]
[ Jpeca @ 10.11.2019. 08:31 ] @
Citat:
-upisao sam **vocne sorte ** koje bi trebalo da su u padajucem meniju,
...
-kod padajuceg menija kod unosa**vocne vrste** ne pojavljulju se sve vrste sto bi trebalo sto je upisano.


Kao što sam napisao padajuća lista koristi imenovan oseg (named range). Kako su definisani imenovani opsezi mozeš da pogledaš i izmeniš kroz Name Manager (Formulas tab > Name Manager). Npr. Vocne vrste su definisane kao opseg B2:B12, a treba B2:B14


Citat:
ima novi list **VREME SADNJE**

Da u listu Unos omogućiš padajuću listu za unos Vreme sadnje, postupaš na isti način kao i sa ostalim. Imenujuš opseg npr. "VremeSadnje" i onda u odgovarajućoj koloni primeniš Data Validation pomoću liste, u Source navedeš =VremeSadnje. Detaljnjije https://www.excelcampus.com/tips/data-validation-drop-down-list/


Citat:
ostale funkcije koje je napisao clan Jpeca , ne rade jer nisam znao povezati .http://www.elitesecurity.org/poruka/fajluzporuku/3920473
Prikačeni fajlov/

Nisam razumeo u čemu je problem. Potrebno je da uradiš download prikačenog fajla, pa kad ga otvoriš da dozvoiš Edit i makroe
[ tibor.danji @ 10.11.2019. 08:53 ] @
hvala opet na brzom odgovoru ili resenju , kasnije cu da popravim i da idem korak po korak dalje.
Trudim se da resim sto znam da ne komplikujem drugima,
@ostale funkcije koje je napisao clan Jpeca , ne rade jer nisam znao povezati .@

ostalo da upisuje u semi i pretragu sam mislio da jos nisam stigao do tamo da radi
[ Jpeca @ 10.11.2019. 11:39 ] @
Citat:
ostalo da upisuje u semi i pretragu sam mislio da jos nisam stigao do tamo da radi


Na listu šema se pojavljuje sve što ima na listu Unos - to je samo formula. Bojenje probaj da sam odradiš kroz uslovno formatiranje kako sam naveo ranije
Da bi dugme za pretragu radilo mora da budu uključeni makroi
[ tibor.danji @ 10.11.2019. 16:21 ] @
opet zapelo .
-morao sam produziti **poziciju ** sa npr A10 na A20 jer ima 20 redova vocki** u semi sadnje se vidi**
-ne znam u **Sema** povecati za do 20 redova /vodoravno/ i + jedan red uspravno dodati red *K* jer ima 11 redova vocki
kada budem uneo stvarne podatke onda ce ostati pretraga .
moram ovako polako korak po korak , zelja postoji ali komplikovano je malo vise.
hvala
[att_url]
[ Jpeca @ 10.11.2019. 18:02 ] @
Ja sam u šemi sakrio kolone i redove koji su "višak" - da bi više ličilo na šemu

Da otkriješ skrivene kolone i redove koristiš Unhide. Npr za kolonu K
1/ U Name Box (gore levo) uneseš K1 pa Enter
> Kursor će prikazivati skrivenu ćeliju kao aktivnu
2/ Na kartici Home nadji Format > Hide & Unhide > Unhide Columns



Slično uradi za 20. red (A20 itd)
Za redove između samo označi deseti i dvadeseti red, pa Unhide iz konteknog menija (desni taster miša)

Obrati pažnju da formula koju imaš u šemi ne obuhvata ceo opseg iz unosa i treba je promenit. Npr. u A1
Code:
=VLOOKUP(ADDRESS(ROW();COLUMN();4);Unos!$A$2:$F$221;6;FALSE)

Izmena se odnosi na F221

Kad si povećao šemu, treba formulu iz A1 (izmenjenu) da kopiraš u nove ćelije: redovi 11-20 i K kolona
[ tibor.danji @ 12.11.2019. 09:54 ] @
-Da prijavaim dokle sam stigao:

-Upisao podatke u **unos** i prikazuje na**semi**/to sto je prazno to treba da se sadi-upavo stigle sadnice*/
-kod ** unosa** obelezena boja odredjene sadnice u boji preko / conditional formatting-cell value is -equal to ="sljiva"
-kod**unosa** obelezeno npr breskva -=COUNTIF(B2:B221,"BRESKVA") , pa racuna broj posadjenih sadnica breskve i tako za sve vocne vrste posebno.
-kod **unosa** obelezeno za rasadnike /koliko je sadnica iz x rasadnika isto sa ~=COUNTIF(D2:D221,"RAJIC") i tako za vreme sadnje isto posebno kada je koliko sadjeno.
- primetio sam da u **semi** ima mogucnost samo obelezevanja boje sadnica ima samo 3 u / conditional formatting/ a vocnih vrsta ima vise ,
*
Pogresio sam na pocetku predloga *clana Jpeca*da nisam predvideo i opciju na primer berba vocne sorte /polovina 7 i pocetak 8/ da vuce od negde i da prikazuje na **semi **, ali to je sada vec kasno jer su nastale i klimatske promene ali orijentaciono ,,
-NE ZNAM jos kako da radi i pretraga planirana
i za sada
HVALA

[ Jpeca @ 12.11.2019. 12:11 ] @
Citat:
primetio sam da u **semi** ima mogucnost samo obelezevanja boje sadnica ima samo 3 u / conditional formatting/ a vocnih vrsta ima vise ,

Da ja sam uneo tri uslova, ostalo je na tebi da dodaš na isti način za ostale vočne sorte (ima u mom prvom odgovoru kratko)

Citat:
nisam predvideo i opciju na primer berba vocne sorte /polovina 7 i pocetak 8/ da vuce od negde i da prikazuje na **semi **, ali to je sada vec kasno

Izmene su uvek neminovne, tako da nikad nije kasno. Predlažem ti da zavrišiš ovo što si počeo, pa da vidimo kako bi se to dodalo
[ tibor.danji @ 12.11.2019. 19:49 ] @
@Boje možeš da podesiš sa Conditional formating:
Format only cells that contain
Specific Text, containg .... (Jabuka, Visnja, Dunja - za svako voce posebno pravilo)
i postaviš odgovarajuću boju pozadine@
-Pretpostavljam da bi ovde trebao da otvorim nove **uslove** ali ne mogu jer je **dodaj** neaktivan i tu sam stao a mozda i ne treba na ovom mestu raditi to ..
[ Jpeca @ 12.11.2019. 21:01 ] @
Prisećam se da je u nekoj ranijoj verziji Excela bilo ograničenje na tri uslova u Conditional Format. AKo moraš da koristiš tu verziju onda je moguće rešenje pomoću VBA
http://www.ozgrid.com/VBA/excel-conditional-formatting-limit.htm

[ tibor.danji @ 13.11.2019. 19:16 ] @
Javljam rezultate:
- odradio sam u **semi** da boji sve vocne vrste ./posto imam excel 2003 , morao sam da instaliram 2010 excel starter da mogu podesiti uslove*
-upisao sam sve sto je do danas i danas posadjeno i radi sve kako treba.
Tako da ono za kada je berba ne bih radio jer pitanje je uopste koje su sorte narucene i koje su isporucene.

Posebno se zahvaljuljem clanu Jpeca , na dobrom objasnjenju i prikazu resenja , kao i predlogu za resenje /koji je dobar/.
pozdrav