[ adzo_ @ 06.11.2019. 08:22 ] @
Poslednjih par meseci mi se povremeno desava da se racunar samo "zamrzne". Bez ikakvog pravila, nekad dok citam vesti, nekad dok gledam film(interesantno da film nastavi da ide i zvuk se cuje ali ekran se zamrzava i to u koracima, prvo se zamrzava osvezavanje ekrana za novi sadrzaj ali recimo radi minimizovanje i maksimiziranje prozora, ali i to par puta pa se onda i to "zamrzne", na kraju pomaze samo reset na dugme)
Racunar je prilicno stari, napajanje je novo, moguce jos u garanciji. Neobicno je sto mi se to desilo prvi put pre mozda 4-5 meseci i zamenio sam sata kablic(prijavio mi je health na obicnom HDD na 95%, posle zamene kablica se vratilo sve u normalu) i posle toga se nije desavalo. SSD je sa 91% posto je on prilicno star. Ne znam odakle da krenem da menjam delove posto mi se ne ulaze nesto mnogo u stari racunar :)
Zamrzavanje se intenziviralo u recimo poslednjih 7-8 dana i to nekoliko puta dnevno. Interesantno je da recimo kada pustim da mi uradi check disk sa repair od sistemskog SSD-a to zamrzavanje se ne desava vise tog dana. Ali je interesntno sto se zamrzavanje ne desava ni u safe modu, bez obzira koliko bio u safe modu. Da li je moguce da je nesto i do drajvera posto racunar nije formatiran sigurno 7 godina :) (probao bi da ostane tako jer me mrzi da sve ponovo podesavam :) )
Racunar se ne pregreva imam monitoring.

Najlakse mi je da kupim novi SSD(zbog 91%), kloniram stari ali nisam siguran da cu resiti problem. Nekad mi deluje da je do SSD, mozda neki bad sektori ili tako nesto ali opet zasto se ne desava u safe modu(nikad nije zamrzao u safe modu)?
Ima li ko kakvu ideju sta bi moglo biti?
[ gilopile @ 06.11.2019. 09:11 ] @
Posto ostane zvuk, rekao bih da mozda upravo taj SSD zeza. Izgubi iz nekog razloga komunikaciju sa plocom tx/rx i upravo se tako desava da pocne OS da baguje, zamrzava mis...
Simuliraj tako sto ces mu u radu kada gledas film iscupati SATA kablic pa ces videti da li se bas isto ponasa.

Prvo probaj da dobro ocistis kontakte SATA porta na SSD i na ploci da se bas sijaju i onda probaj.

Ako se isto desi, probaj da podignes OS na neki drugi HDD ili SSD cisto za probu i onda nabavis novi SSD.
[ Miroslav Cvejić @ 06.11.2019. 09:22 ] @
Da li je to laptop ili desktop računar?
Koja grafička karta?

99% je grafička problem.

Kad je problem u SSDu, windows obožava plave ekrane da daje.
[ adzo_ @ 06.11.2019. 09:43 ] @
Desktop je u pitanju. Jedan SSD i nekoliko HDD-ova. Pa i meni je prilicno sumnjiv SSD ili bar sata kablici. Mislim zamenio sam ja onaj jedan ali i taj zamenski je stari. Videcu da svratim i kupim par novih sata kablica da probam sa njihovom zamenom prvo.
Najlakse bi mi bilo da zamenim SSD, da znam da je to problem. Sinoc recimo situacija zamrzne mi racunar. Ja restartujem on se ponovo zamrzne. Ja predjem u safe mod i radim narednih 1h sve sto radim uobicajeno i ni jednom se nije zamrzao(muka je sa 800x600 rezolucijom ). Vratim se u normalan mod on opet zamrzne posle nekog vremena. Vratim se u safe mod, stavim da skenira sistemski disk, restartujem, on iskenira, podigne se racunar i vise se nije juce zamrzavao.
Neobicno je sasvim ponasanje zato ne mogu da kazem e ovo je problem.

@Miroslave imam rezervnu grafiku (neku 6870 od kad sam ga kupio - posto sam menjao grafiku pa cu probati sa starijom) pa to mogu relativno lako veceras probati. Mada mi ne smrzava pri opterecenju nego i samo kad recimo citam forum, bez ikakve dodatne aktivnosti. Ali to mi je bar lako da zamenim. Grafika je ATI 7990. Napajanje je CM 850w silent (znam znam nema smisla pored grafike )

Racunar jeste stari ali povremenom zamenom komponent ga odrzavam koliko toliko svezim. Napajanje je skorasnje, grafika je isto menjana pre par godina, memorija je isto novija. Ploca, procesor, SSD (kao i win7 koji je instaliran pri kupovini) je od starta
U principu mi bolji i ne treba jer ono za sta ga koristim mi je idealan. Bas zbog tih nekih starih programa, kompajlera i namestenog svega kako mi odgovara bi mi tesko palo formatiranje
Juce sam toliko 'ocajan' bio da sam razmisljao da predjem na win10
[ ademare @ 06.11.2019. 11:59 ] @
Evo i moj glas ide na grafiku

Sad ne mora da znaci da je nesto fizicki crklo , vec mogu da budu i drajveri ! Ja sam imao to povremeno zamrzavanje , preinstaliram drajvere i posle sam miran par meseci .

Ali se ide na Deinstall , pa install ,ne samo novi preko starih .

To su simptomi grafike . I ako je fizicki crkla , to se cesto vidi tek kada ima drajvere ! Zato u safe radi O.K.

Znaci za pocetak vidi drajvere , pa drugu karticu .

SSD , HDD , Ram to izadje plavi ekran , retko zamrzne .
[ ineve74 @ 06.11.2019. 12:09 ] @
Ako je ati kartica trebalo bi da se drajver restartuje kad ima problem.
Ja bas kupio neku jeftinu rx550 karticu i vec par puta mui puko drajver.

Edit:
Sacekaj neko vreme kad se blokira ati panel bi trebo da reaguje
[ adzo_ @ 06.11.2019. 13:45 ] @
Hmmmm
Sad kad razmislim moguce da mi je onaj ATI centar ranije pravio probleme(pukne i nestane iz taskbar-a) a ja nisam ni obracao paznju jer racunar nikad ne gasim samo uspavam. Dobra ideja zahvaljujem.
Prvo cu probati da obrisem sve drajvere od grafike (ima onaj ATI tool za to) pa da instaliram od pocetka.
Zbunjujuce mi je jer se zamrzavanje popravilo na neko vreme zamenom sata kablica. Mozda je to samo splet slucajnih okolnosti ili mozda ima i vise problema od jednog.
Svakako cu prvo probati sa reinstalacijom drajvera, pa zamenom svih sata kablica(kisa je danas... pa ce to sacekati verovatno sutra) uz ciscenje kontakta na maticnoj. Pa onda zamena grafike sa onom starijom(valjda se nije pokvarila od stajanja u ormaru)
Ako nista od ovoga ne popravi situaciju onda cu kontati sta dalje. U svakom slucaju cu ispisati sta je bilo cim nadjem problem.
[ SASA M. @ 06.11.2019. 14:45 ] @
Pogledaj da li imash neki info u event viewer-u.
[ adzo_ @ 07.11.2019. 08:45 ] @
Evo sta sam sve juce uradio.
Prvo sam skinuo drajvere sa onim ATA removal tool iz safe moda. Onda sam instalirao najnovije drajvere(isao na ono sa mi sam prepozna grafiku i instalira drajvere). Nakon toga krece igranka. Racunar se restartuje, izbacuje BSOD.
Zatim uzimam staru grafiku da zamenim. Skidam grafiku a ona VRELA iako racunar nisam mogao ni da upalim i vise je bio ugasen nego upaljen. Ventilatori rade. Sta je najgore imam monitoring temperatura svih komponenti sa logovanjem(posto sam prvo mislio da je problem sa zamrzavanjem da se neka komponenta pregreva). Kasnijim gledanjem loga vidim da je najveca prijavljena temperatura za grafiku 73 stepena(max vrednost). Da napomenem da je kuciste ogromno, ima i dodatne ventilatore. Prepostavljam da je grafika otisla u vecna lovista :)
Stavim staru grafiku, uklonim ponovo drajvere pa ih ponovo instaliram. Od tada vise ni jedan problem. Probao sam i da opteretim racunar sa nekim igricama ali nista. Od tada vise ni jednom nije zamrzao.
Praticu jos ali deluje da je grafika problem. Svaka cast na nju bi poslednju pomislio.

Nista bez otvaranja kucista i pipanja komponenti. Vidis kako senzori mogu da ciknu i pokazuju pogresne vrednosti.
Gledao sam posle event viewer i svaki put na kriticnom dogadjaju je pravio problem ati(sad ide jos nekih slova tipa mpgb...).sys
Jednom je isto ati control prijavio 30000ms timeout.

Videcu kad nadjem vremena da probam grafiku posto imam nekih komponenti na gomile pa da sklopim nesto na stolu da probam grafiku...sasvim je neobicno da se toliko greje a da ne radi uopste plus da senzor ne prijavljuje pregrevanje...no dobro to nije problem

Hvala svima na ucescu i savetima.
[ gilopile @ 07.11.2019. 08:47 ] @
Citat:
Zbunjujuce mi je jer se zamrzavanje popravilo na neko vreme zamenom sata kablica


Samo ti jos ocisti dobro kontakte na HDD i SSD MB i testiraj. Tu los kontakt na tx/rx ne prasta, mora biti perfektno cisto, uostalom kao i na svim konektorima sta se god udene na MB.
Najveci problem zna da bude kada se na plocu posle vise vremena dodaje HDD/SSD, zato sto je taj konektor zvrjio prazan i na njemu se lako nakupi ona sitna prasina i ako jos ima vlage, toliko se slepi da ni cupanje/vadjenje konektora ne moze opet da ostvari dobar kontakt.
Alkohol i stapici za cackanje uha i dobro ocistiti. Kad vec cistis, ocisti i kontakte na PCI-e kartici i ploci, DIMM slotovima, memorijama...


---------------------------------------------------

EDIT, dok sam pisao ti napisa taj post. Dakle grafa. ok. Vidi onda na toj sto se pregreva da stavis novu termalnu pastu, prekontrolises FAN...Ipak je Miroslav u pravu.