[ Psychodrome @ 11.11.2019. 20:09 ] @
Pozdrav svima... Imam 25 godina i zelja mi je da postanem back-end programer sa akcentom na Java/Spring framework. Studirao sam FON, ISiT smer i stigao do IV godine, polozio sve ispite vezane za struku u prve tri godine, ali morao sam da batalim studiranje zbog finansija i tovara drugih problema...

Pocinjem da ucim i ponavljam sve ispocetka pa me zanimaju iskustva sa intervjua, tj. da li u danasnje vreme propitkuju tehnicke stvari vezane za Javu/OOP/paterne/strukture podataka & algoritme ili je potrebno da ljudi imaju neke konkretne projekte na GitHub-u koje ce da pokazu tamo i objasne step-by-step?

I druga stvar, koliko je cimanje ako neko nema diplomu? :) Cuo sam da stranim firmama toliko i nije bitno, nemam pojma...

Hvala unapred
[ mjanjic @ 12.11.2019. 18:29 ] @
I jedno i drugo!
[ Branimir Maksimovic @ 12.11.2019. 19:01 ] @
"I druga stvar, koliko je cimanje ako neko nema diplomu? :)"

Uvek ima prednost onaj/ona koji/koja ima diplomu ako je sve ostalo isto...
[ Whitewater @ 12.11.2019. 21:32 ] @
a ako je i to isto onda idu na penale ?
[ Psychodrome @ 13.11.2019. 07:33 ] @
Citat:
mjanjic:
I jedno i drugo!


Mozes li malo detaljnije da opises kako ide citav taj proces?
[ djordjeno @ 13.11.2019. 08:38 ] @
Citat:
Psychodrome
Pocinjem da ucim i ponavljam sve ispocetka pa me zanimaju iskustva sa intervjua, tj. da li u danasnje vreme propitkuju tehnicke stvari vezane za Javu/OOP/paterne/strukture podataka & algoritme ili je potrebno da ljudi imaju neke konkretne projekte na GitHub-u koje ce da pokazu tamo i objasne step-by-step?

I druga stvar, koliko je cimanje ako neko nema diplomu? :) Cuo sam da stranim firmama toliko i nije bitno, nemam pojma...
Hvala unapred


ovo prvo valja je logicno da znas tehnicke stvari za Javu ako imas uradjene konrektne projekte. Jedno bez drugog ne ide.
To bi ispalo da si nesto koristio u projektu sto ne znas kako stvarno radi. Znaci upotrebis negde u tom projektu static a ne znas zasto si ga upotrebio?
Ne zameri, iz ovog pitanja se vidi da jos treba da ucis.

Sto se tice diplome zavisi od firme do firme.
Iz mog iskustva diploma je samo plus. Iz razloga sto ti daje vise potencijalnih firmi gde mozes da radis.
Sada ce ti zvucati glupo ali u kasnijim godinama firme gde je dosta opustenije i laganije za posao, traze neku diplomu.
Iz posta zakljucujem da je tebi cilj da brzo nadjes posao, ali kasnije to dodje na naplatu.

IT zna da bude surova sredina za osrednje strucnjake kad udju u 50-e godine zivota.
Npr jedan bivsi kolega programer ima 50+ godina i iz CV-ja je izbacio godinu, i sisa se na kratko sa strane da mu se ne vidi seda kosa. Kaze bitan je prvi utisak na razgovorima za posao. Jer ga uglavnom mladji intervjuisu.

[ Java Beograd @ 13.11.2019. 09:33 ] @
* Što se razgovora tiče - ima ih svakakvih. Kad budeš počeo da konkurišeš, i da te eventualno pozivaju na razgovore, skapiraćeš o čemu pričam

* Ako konkurišeš kao junior (na juniorske pozicije) ne očekuju se od tebe nikakvi projekti. Logično. Eventualno neki studentski radovi i tome slično.

* Uglavnom, najčešće, svi imaju neki test. Da bi uspešno prošao test, izguglaj "java interview questions" i slične terimine, kao što su: "OO interview questions" "java patterns interview questions"
Naćićeš ih stotine, sve nalik jedni na druge. Pročitaj što više, savladaj što više, trebaće ti sigurno, i to ne samo za interview.

* Kad uspešno prođeš test, onda te najčešće i pozovu na razgovor.

* Što se diplome tiče, jbg, bolje je kad je imaš. Ali ako "pokidaš" na testu i razgovoru - onda i nije neki veliki problem što je nemaš.
Ja, kad vidim u CV-ju da kandidat ima diplomu, siguran sam da je vredan i uporan. Da hoće i može da nauči. Kad nema diplomu, ne znači suprotno.
[ Psychodrome @ 13.11.2019. 09:44 ] @
Citat:
djordjeno:
ovo prvo valja je logicno da znas tehnicke stvari za Javu ako imas uradjene konrektne projekte. Jedno bez drugog ne ide.
To bi ispalo da si nesto koristio u projektu sto ne znas kako stvarno radi. Znaci upotrebis negde u tom projektu static a ne znas zasto si ga upotrebio?
Ne zameri, iz ovog pitanja se vidi da jos treba da ucis.

Sto se tice diplome zavisi od firme do firme.
Iz mog iskustva diploma je samo plus. Iz razloga sto ti daje vise potencijalnih firmi gde mozes da radis.
Sada ce ti zvucati glupo ali u kasnijim godinama firme gde je dosta opustenije i laganije za posao, traze neku diplomu.
Iz posta zakljucujem da je tebi cilj da brzo nadjes posao, ali kasnije to dodje na naplatu.

IT zna da bude surova sredina za osrednje strucnjake kad udju u 50-e godine zivota.
Npr jedan bivsi kolega programer ima 50+ godina i iz CV-ja je izbacio godinu, i sisa se na kratko sa strane da mu se ne vidi seda kosa. Kaze bitan je prvi utisak na razgovorima za posao. Jer ga uglavnom mladji intervjuisu.


Ma opusteno, nema nikakvih zamerki :) Rekoh na pocetku da sebe smatram pocetnikom, imam odredjene temelje ali vrlo malo prakticnog znanja. Neki fakultet svakako planiram da zavrsim u skorijoj buducnosti, a finansije su mi trenutno najveci problem, radi toga ne mogu.

Nego, sta je poenta price... Recimo kad dodjes u Microsoft na NBG, dobijes set problema gde treba da pokazes da si jak sa "problem solving"-om, znaci strukture podataka, algoritmi, algoritamska efikasnost, logicki problemi i slicno...Za projekte niko ne pita. To znam iz prve ruke, a cuo sam da je i u Nordeusu tako.

U jednim firmama ljudima daju da odrade neki mini projekat, u nekim drugim samo propitkuju znanje iz OOP i baza podataka, u trecim je dovoljno samo da imas diplomu i prijavis se na konkurs, kazu ti "naucices kroz posao", u ovim cetvrtim ispituju logiku i algoritme, u petim daju testove slicne onima za Java OCA/OCP sertifikat...

Tako da nemam pojma na sta da stavim akcenat u citavoj ovoj prici, ako kopcas na sta mislim.
[ Psychodrome @ 13.11.2019. 09:57 ] @
Citat:
Java Beograd:
* Što se razgovora tiče - ima ih svakakvih. Kad budeš počeo da konkurišeš, i da te eventualno pozivaju na razgovore, skapiraćeš o čemu pričam

* Ako konkurišeš kao junior (na juniorske pozicije) ne očekuju se od tebe nikakvi projekti. Logično. Eventualno neki studentski radovi i tome slično.

* Uglavnom, najčešće, svi imaju neki test. Da bi uspešno prošao test, izguglaj "java interview questions" i slične terimine, kao što su: "OO interview questions" "java patterns interview questions"
Naćićeš ih stotine, sve nalik jedni na druge. Pročitaj što više, savladaj što više, trebaće ti sigurno, i to ne samo za interview.

* Kad uspešno prođeš test, onda te najčešće i pozovu na razgovor.

* Što se diplome tiče, jbg, bolje je kad je imaš. Ali ako "pokidaš" na testu i razgovoru - onda i nije neki veliki problem što je nemaš.
Ja, kad vidim u CV-ju da kandidat ima diplomu, siguran sam da je vredan i uporan. Da hoće i može da nauči. Kad nema diplomu, ne znači suprotno.


Upravo ovo mi je trebalo :) Taman prelazim gradivo za Java OCA/OCP i pretvaram se u kompajler, posle toga mi je u planu knjiga "Cracking the coding interview" i to je to sto se tice tehnikalija. Posle toga ide ucenje oko Java EE i ako budem imao vremena, sklepao bih dve aplikacije, jedna bi bila CRUD u Java FX gde bi bilo primenjeno vise design pattern-a i druga bi bila Spring MVC, sta mislis?
[ Whitewater @ 13.11.2019. 21:36 ] @
da li ima sanse da se neko primi kao stariji pocetnik. Ja vec duze vreme programiram iz hobija u slobodno vreme, ako bi hteo da predjem u profesionalce kako bi prosao moj razgovor za entry position +40. El bi mi se smejali majke mi ?
[ mjanjic @ 13.11.2019. 22:13 ] @
Citat:
Psychodrome:
Citat:
mjanjic:
I jedno i drugo!


Mozes li malo detaljnije da opises kako ide citav taj proces?


Kod većih firmi neki HR gleda tvoj CV, obično i nije programer, nego neki ekonomista i slično, i tu je bitno da ostaviš određen utisak (znam iz priča sa HR-om iz nekoliko firmi, ali nisam im sam slao CV i pričao kasnije na tu temu).

Ako tvoj CV prođe kod njih ili im treba baš čovek koji u CV-u ima to što si ti naveo, pozovu te na razgovor. Opet, prvi krug je sa HR ekipom, tu te više pitaju one stvari vezane za timski rad, tvoje viđenje karijere, napredovanja i sl., a tek ako to prođeš, ideš na tehnički intervju, gde te pitaju tehnikalije.

Važno: ono što znam za par firmi je da pretragu CV-eva za određenu poziciju rade tako da će pre pozvati nekoga ko je nedavno ažurirao CV čak i ako je malo lošiji od nekoga ko je CV ostavio pre 6 meseci i od tada ga nije ažurirao.
Zato treba određenim firmama slati novi CV čim ga dopuniš nečim što im može biti zanimljivo - mislim na firme koje imaju portal na kome popuniš formular sa svojim podacima i prikačiš CV.

Takođe je LinedIn postao faktor kod zapošljavanja, meni stalno stižu poruke o oglasima za određene poslove, pa se potrudi i da ažuriraš LinkedIn profil, a kad tamo navedeš podatke o znanjima i interesovanjima, počeće i tu da ti stižu obaveštenja o otvorenim pozicijama.



U tom tehničkom delu intervjua treba da znaš neke stvari vezane za algoritme (npr. sortiranje, pretraživanje, binarna stabla, povezane liste, itd.), potom neke stvari iz OOP koje čak i mnogim diplomcima ostanu nejasne (apstraktne klase vs. interfejsi, neke sitnice oko nasleđivanja, mada je to cpecifično za svaki jezik, može i nešto od pattern-a, ono bar singleton ako ništa drugo, imaš na net-u materijala o konkretnim primenama, pitanjca u vezi stack-a i heap-a, itd. uglavnom i ti što postavljaju pitanja više pitaju neke fazone sa interneta, tipa ono Google interviews, nego što postavljaju pitanja iz svog iskustva u vezi onog što će ti trebati na projektu), zatim neki FW ako je za senior poziciju, kod Jave konkretno Spring i eventualno Spring Boot za web servise.

Na kraju, veliki plus je ako si koristio Git i nešto od alata za Agile/Scrum, posebno ako razumeš kako Scrum funkcioniše.


U većini firmi ne primaju tek tako, osim ako je na praksu koja nije plaćena (u manjim gradovima) ili je plaćena minimalno (tipa BG, gde ipak moraju nešto i da plate, bar za džeparac, da bi im neko došao), pa ako se pokažeš dobro, mogu odmah da ti ponude ugovor umesto da npr. čekaš 2 meseca na odluku da li ćete zadržati. Drugi faktor je i otvaranje novih projekata za koje im trebaju novi ljudi, pa ti se možda tu ukaže mesto, a tu može dosta da znači preporuka nekog ko već radi u toj firmi.


[ Branimir Maksimovic @ 14.11.2019. 06:09 ] @
Neke firme tako, kod nekih prvo radis tehnicki obicno u dva kruga, pa tek onda HR. U firmi gde radim imao sam prvo pitanja u vezi dosadasnjeg posla, tj pitali su me sve sto sam napisao u CV, a onda je isao tehnicki
takodje vezan za ono sto sam napisao u CV + sto ih je jos zanimalo.

whitewater:"da li ima sanse da se neko primi kao stariji pocetnik. Ja vec duze vreme programiram iz hobija u slobodno vreme, ako bi hteo da predjem u profesionalce kako bi prosao moj razgovor za entry position +40. El bi mi se smejali majke mi ?"

Male su ti sanse da udjes na juniorsku poziciju u godinama u kojima treba da konkurises za seniora. Kod mene ni ne primaju bez fakulteta tj direktno sa fakulteta na juniorske pozicije.

edit:
sto se tice linked ina samo sam stavio gde radim i kolko imam staza cak ni sliku i bar jednom mesecno imam ponudu.
[ pctel @ 14.11.2019. 09:22 ] @
Citat:
Whitewater:
da li ima sanse da se neko primi kao stariji pocetnik. Ja vec duze vreme programiram iz hobija u slobodno vreme, ako bi hteo da predjem u profesionalce kako bi prosao moj razgovor za entry position +40. El bi mi se smejali majke mi ?

Ako imas 40 godina a jos si pocetnik, to poslodavcu ukazuje na jednu od dve stvari - mnogo sporo ucis, ili te to zanimanje bas mnogo i ne interesuje. U najboljoj varijanti uzrece te ako si bas izrazito bolji od ostalih kandidata pocetnika koji imaju 20 godina.
[ Psychodrome @ 15.11.2019. 03:07 ] @
Citat:
mjanjic:
Citat:
Psychodrome:
Citat:
mjanjic:
I jedno i drugo!


Mozes li malo detaljnije da opises kako ide citav taj proces?


Kod većih firmi neki HR gleda tvoj CV, obično i nije programer, nego neki ekonomista i slično, i tu je bitno da ostaviš određen utisak (znam iz priča sa HR-om iz nekoliko firmi, ali nisam im sam slao CV i pričao kasnije na tu temu).

Ako tvoj CV prođe kod njih ili im treba baš čovek koji u CV-u ima to što si ti naveo, pozovu te na razgovor. Opet, prvi krug je sa HR ekipom, tu te više pitaju one stvari vezane za timski rad, tvoje viđenje karijere, napredovanja i sl., a tek ako to prođeš, ideš na tehnički intervju, gde te pitaju tehnikalije.

Važno: ono što znam za par firmi je da pretragu CV-eva za određenu poziciju rade tako da će pre pozvati nekoga ko je nedavno ažurirao CV čak i ako je malo lošiji od nekoga ko je CV ostavio pre 6 meseci i od tada ga nije ažurirao.
Zato treba određenim firmama slati novi CV čim ga dopuniš nečim što im može biti zanimljivo - mislim na firme koje imaju portal na kome popuniš formular sa svojim podacima i prikačiš CV.

Takođe je LinedIn postao faktor kod zapošljavanja, meni stalno stižu poruke o oglasima za određene poslove, pa se potrudi i da ažuriraš LinkedIn profil, a kad tamo navedeš podatke o znanjima i interesovanjima, počeće i tu da ti stižu obaveštenja o otvorenim pozicijama.



U tom tehničkom delu intervjua treba da znaš neke stvari vezane za algoritme (npr. sortiranje, pretraživanje, binarna stabla, povezane liste, itd.), potom neke stvari iz OOP koje čak i mnogim diplomcima ostanu nejasne (apstraktne klase vs. interfejsi, neke sitnice oko nasleđivanja, mada je to cpecifično za svaki jezik, može i nešto od pattern-a, ono bar singleton ako ništa drugo, imaš na net-u materijala o konkretnim primenama, pitanjca u vezi stack-a i heap-a, itd. uglavnom i ti što postavljaju pitanja više pitaju neke fazone sa interneta, tipa ono Google interviews, nego što postavljaju pitanja iz svog iskustva u vezi onog što će ti trebati na projektu), zatim neki FW ako je za senior poziciju, kod Jave konkretno Spring i eventualno Spring Boot za web servise.

Na kraju, veliki plus je ako si koristio Git i nešto od alata za Agile/Scrum, posebno ako razumeš kako Scrum funkcioniše.


U većini firmi ne primaju tek tako, osim ako je na praksu koja nije plaćena (u manjim gradovima) ili je plaćena minimalno (tipa BG, gde ipak moraju nešto i da plate, bar za džeparac, da bi im neko došao), pa ako se pokažeš dobro, mogu odmah da ti ponude ugovor umesto da npr. čekaš 2 meseca na odluku da li ćete zadržati. Drugi faktor je i otvaranje novih projekata za koje im trebaju novi ljudi, pa ti se možda tu ukaže mesto, a tu može dosta da znači preporuka nekog ko već radi u toj firmi.




Hvala puno na opsirnom odgovoru, nisam znao te detalje oko HR-a i CV-a. Znaci za juniorsku poziciju da spremam sve oblasti sto su u "interview questions"(OOP, algoritmi, strukture,osnovni patterni), Git i bar neka knjiga oko Agile/Scrum, a detaljnije stvari oko FW-a pitaju seniore...

Samo jos jedno pitanje, mozes li da mi preporucis neke firme u BG koje primaju na internship, a da se u njima kroz rad moze nauciti dosta toga?

[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2019. 03:41 ] @
Citat:
Whitewater:
a ako je i to isto onda idu na penale ?


Verovatno sarmiras HR ;)
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2019. 03:48 ] @
Citat:
Psychodrome:
Citat:
mjanjic:
Citat:
Psychodrome:
Citat:
mjanjic:
I jedno i drugo!


Mozes li malo detaljnije da opises kako ide citav taj proces?


Kod većih firmi neki HR gleda tvoj CV, obično i nije programer, nego neki ekonomista i slično, i tu je bitno da ostaviš određen utisak (znam iz priča sa HR-om iz nekoliko firmi, ali nisam im sam slao CV i pričao kasnije na tu temu).

Ako tvoj CV prođe kod njih ili im treba baš čovek koji u CV-u ima to što si ti naveo, pozovu te na razgovor. Opet, prvi krug je sa HR ekipom, tu te više pitaju one stvari vezane za timski rad, tvoje viđenje karijere, napredovanja i sl., a tek ako to prođeš, ideš na tehnički intervju, gde te pitaju tehnikalije.

Važno: ono što znam za par firmi je da pretragu CV-eva za određenu poziciju rade tako da će pre pozvati nekoga ko je nedavno ažurirao CV čak i ako je malo lošiji od nekoga ko je CV ostavio pre 6 meseci i od tada ga nije ažurirao.
Zato treba određenim firmama slati novi CV čim ga dopuniš nečim što im može biti zanimljivo - mislim na firme koje imaju portal na kome popuniš formular sa svojim podacima i prikačiš CV.

Takođe je LinedIn postao faktor kod zapošljavanja, meni stalno stižu poruke o oglasima za određene poslove, pa se potrudi i da ažuriraš LinkedIn profil, a kad tamo navedeš podatke o znanjima i interesovanjima, počeće i tu da ti stižu obaveštenja o otvorenim pozicijama.



U tom tehničkom delu intervjua treba da znaš neke stvari vezane za algoritme (npr. sortiranje, pretraživanje, binarna stabla, povezane liste, itd.), potom neke stvari iz OOP koje čak i mnogim diplomcima ostanu nejasne (apstraktne klase vs. interfejsi, neke sitnice oko nasleđivanja, mada je to cpecifično za svaki jezik, može i nešto od pattern-a, ono bar singleton ako ništa drugo, imaš na net-u materijala o konkretnim primenama, pitanjca u vezi stack-a i heap-a, itd. uglavnom i ti što postavljaju pitanja više pitaju neke fazone sa interneta, tipa ono Google interviews, nego što postavljaju pitanja iz svog iskustva u vezi onog što će ti trebati na projektu), zatim neki FW ako je za senior poziciju, kod Jave konkretno Spring i eventualno Spring Boot za web servise.

Na kraju, veliki plus je ako si koristio Git i nešto od alata za Agile/Scrum, posebno ako razumeš kako Scrum funkcioniše.


U većini firmi ne primaju tek tako, osim ako je na praksu koja nije plaćena (u manjim gradovima) ili je plaćena minimalno (tipa BG, gde ipak moraju nešto i da plate, bar za džeparac, da bi im neko došao), pa ako se pokažeš dobro, mogu odmah da ti ponude ugovor umesto da npr. čekaš 2 meseca na odluku da li ćete zadržati. Drugi faktor je i otvaranje novih projekata za koje im trebaju novi ljudi, pa ti se možda tu ukaže mesto, a tu može dosta da znači preporuka nekog ko već radi u toj firmi.




Hvala puno na opsirnom odgovoru, nisam znao te detalje oko HR-a i CV-a. Znaci za juniorsku poziciju da spremam sve oblasti sto su u "interview questions"(OOP, algoritmi, strukture,osnovni patterni), Git i bar neka knjiga oko Agile/Scrum, a detaljnije stvari oko FW-a pitaju seniore...

Samo jos jedno pitanje, mozes li da mi preporucis neke firme u BG koje primaju na internship, a da se u njima kroz rad moze nauciti dosta toga?



SOLID ce te pitati za Javu, dependency injection i inversion of control, to je izgleda nesto sad in zbog OOP FW koji to koriste. Mene su pitali ako je latencija kesa toliko i toliko i latencija rama toliko i toliko koliko je onda u proseku latencija memorije ; )

[ Java Beograd @ 15.11.2019. 09:20 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Mene su pitali ako je latencija kesa toliko i toliko i latencija rama toliko i toliko koliko je onda u proseku latencija memorije ; )
Što je, naravno, žešće prose ravanje kad je u pitanju pozicija "Java developer". Kakve to veze ima sa Java kodom? Nikakve.

To me podseća na Vendi koja se diči korišćenjem stranih reči i izraza ! Očigledan nedostatak osećanja vrednosti, koji se pokušava nadoknaditi nakaradom.
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2019. 18:00 ] @
Stvar opste kulture. Oduvek sam mislio da vodis coffee shop u beogradu, ali sada mi je jasno da si mislio na Java programski jezik :P
Mozda bi adekvatnije pitanje za tu poziciju bilo "kako se pravi memory leak u Javi" jer oni koji ne znaju odgovor sigurno je da ce da ga naprave :P
[ mjanjic @ 15.11.2019. 23:20 ] @
I oduševi na tehničkom intervjuu odgovorom "postaram se da obavezno pozovem destruktor" :)

Ili, hajde da je upoznat sa time kod Jave, pošto to spada u karakteristike jezika koje se moraju poznavati, iznenadi prisutne pričom o "finalize()", a ne samo što baš i nije za preporuku, kod Jave 9 je izbačena.
[ Branimir Maksimovic @ 15.11.2019. 23:26 ] @
Nije to odgovor na to pitanje niti ima veze sa time.
Nego finalizer ionako ne vredi nicemu sem debagovanju, nije ni cudo da su ga izbacili sa obzirom da
nosi rizike na koje prosecan Java programer nije pripremljen niti je svestan toga.
[ sneguljko @ 16.11.2019. 07:20 ] @
Posetiti sajt: sololearn i odraditi testove, pa onda ištampaš certifikat i to ti je diploma, imaće neku vrednost.
[ pctel @ 19.11.2019. 11:50 ] @
Citat:
dobro a ako je radio nesto drugo pa sad hoce da predje na IT kao promena karijere , majkemi ?


Ja licno kao osoba to podrzavam i smatram da je za izbegavanje profesionalnih bolesti potrebno radikalno promeniti profesiju na svakih 5-10 godina. Cak i licno nastojim da se ponasam u skladu sa tim pravilom. Ali, moje profesionalno iskustvo govori da nema sanse da taj pogled na svet proguram na gore, niti do mog neposrednog rukovodioca niti do vlasnika kompanije. Cak i ako ucestvujem u izboru kandidata, takav moj stav ce biti nadglasan i sasecen u korenu. Nasuprot cinjenici da radnici u danasnje vreme ne ostaju u jednoj kompaniji do kraja radnog veka, iz nekog razloga se razmatra kakav bi kandidat strucnjak mogao biti za 20 godina. Kad neko sa 20 godina nema pojma a neko kaze da on ima potencijal da postane kzuzetan strucnjak do svoje 40-e, tada to ima neku tezinu, a ako bih ja rekao da ces ti do 60-e da postanes isto izuzetan strucnjak, onda je to tema za sprdnju, drugi ce da kazu da ces ti sa 60 biti zaokupljen mislima kad ce penzija, a ne radom i dokazivanjem, da ces tad dremati, ispijati kafe ili sto je najgore postati namcor kome svi smetaju i sa svima se svadja. Jednostavno, moramo prihvatiti cinjenicu da ce ljudi da generalizuju i donose zadatke na osnovu nekih prethodnih iskustava, nebitno koliko ona bila pogresna. U 99% slucajeva se nece gledati blagonaklono na radikalnu promenu profesije u 40-oj, ma koliko mi zeleli da bude drugacije. Jedino kad mozes praviti polu promene, naprimer nadjes takav posao gde je 50% ono sto si do sad radio a 50% programer, radis to 5 godina, pa onda predjes na posao gde si 100% programer. Naprimer, radio si kao salterski sluzbenik u banci, nadjes posao kao tester softvera za banke, pa posle par godina imas laksi prolaz na mesto programera. U takvoj situaciji imas prodju, samo je pitanje da li takva prelazna resenja bas uvek postoje.
[ Whitewater @ 21.11.2019. 10:22 ] @
Citat:
pctel: Ja licno kao osoba to podrzavam i smatram da je za izbegavanje profesionalnih bolesti potrebno radikalno promeniti profesiju na svakih 5-10 godina. Cak i licno nastojim da se ponasam u skladu sa tim pravilom. Ali, moje profesionalno iskustvo govori da nema sanse da taj pogled na svet proguram na gore, niti do mog neposrednog rukovodioca niti do vlasnika kompanije. Cak i ako ucestvujem u izboru kandidata, takav moj stav ce biti nadglasan i sasecen u korenu. Nasuprot cinjenici da radnici u danasnje vreme ne ostaju u jednoj kompaniji do kraja radnog veka, iz nekog razloga se razmatra kakav bi kandidat strucnjak mogao biti za 20 godina. Kad neko sa 20 godina nema pojma a neko kaze da on ima potencijal da postane kzuzetan strucnjak do svoje 40-e, tada to ima neku tezinu, a ako bih ja rekao da ces ti do 60-e da postanes isto izuzetan strucnjak, onda je to tema za sprdnju, drugi ce da kazu da ces ti sa 60 biti zaokupljen mislima kad ce penzija, a ne radom i dokazivanjem, da ces tad dremati, ispijati kafe ili sto je najgore postati namcor kome svi smetaju i sa svima se svadja. Jednostavno, moramo prihvatiti cinjenicu da ce ljudi da generalizuju i donose zadatke na osnovu nekih prethodnih iskustava, nebitno koliko ona bila pogresna. U 99% slucajeva se nece gledati blagonaklono na radikalnu promenu profesije u 40-oj, ma koliko mi zeleli da bude drugacije. Jedino kad mozes praviti polu promene, naprimer nadjes takav posao gde je 50% ono sto si do sad radio a 50% programer, radis to 5 godina, pa onda predjes na posao gde si 100% programer. Naprimer, radio si kao salterski sluzbenik u banci, nadjes posao kao tester softvera za banke, pa posle par godina imas laksi prolaz na mesto programera. U takvoj situaciji imas prodju, samo je pitanje da li takva prelazna resenja bas uvek postoje.


ima logike u tome sto pises, neke logike, li mislim dapreterano generalizujes.

Mislim, zbog cega bi kompanija razmisljala sta ce biti sa njenim programerom za 20 godina ?! Da li danas neko zna sta ce biti sutra sa njim.
[ pctel @ 21.11.2019. 11:09 ] @
Eh, dobri moj Whitewater, da ti znas koliko se % odluka donosi na osnovu predubedjenja koja veze sa realnoscu nemaju... Da li znas koje su osobine lidera? Jedna od njihovih bas upecatljivih osobina je da non stop imaju totalno definisan stav o bilo cemu. Ne narocito tacan, ne narocito zasnovan na pazljivom istrazivanju, ali cvrst kao stena i nepokolebljiv. A radnici-izvrsioci koji ne donose odluke po defaultu nemaju unapred definisan stav, nego o svemu detaljno razmisljaju, odmeravaju, analiziraju. Statistika kaze da jedni i drugi donose podjednak procenat losih odluka, ali lideri to rade momentalno - aha, mator pocetnik, to nije dobro, necemo. Mlad pocetnik, ok, ubacicemo ga u uzi izbor, moze da bude nesto od njega, ako ne bude najuricemo ga. Sta je sledeca tacka dnevnog reda? Otprilike tom brzinom i sa toliko obracanja paznje se donosi vecina od hiljada raznih odluka koje svakog dana treba doneti.

Kao sto rekoh moje licno iskustv je takvo. Mozda ti naidjes na dijametralno suprotnu situaciju. Ili mozda naidjes na bas ovakvu pa je prepoznas. Da zanemarimo profesionalne kvalitete na trenutak pa da razmotrimo ljudske kvalitete? Covek od 20 godina moze mnogo da se promeni kao osoba u skladu sa potrebama kompanije. A potrebe su naprimer odredjeni odnos prema radu, prema zivotu, prema kolegama, prema stresu, prema klijentima, prema moralu i etici, prema zdravlju... Prema mnogo cemu sto bi ti mozda kategorisao kao strogo licno i privatno a za kompaniju nebitno, ali neko drugi misli da je za kompaniju itekako bitno. Mlad covek se lakse moze oblikovati u tom smislu. Onaj od 40 godina je prilicno... kakav god da je takav ce i ostati.
[ ademare @ 21.11.2019. 13:16 ] @
Evo juce u novinama pise u Australiji , vrsili istrazivanje produktivnosti ljudi starijih od 40 godina .

I zakljucak je da su najbolje rezultate postizali kada su radili do 25 sati nedeljno tj . 3 radna dana ! Najlosije rezultate kada su radili 55 sati nedeljno !

Tako da u tom " predubedjenju ", tipa " Mator se konj ne uci " ima necega .
[ pctel @ 21.11.2019. 13:25 ] @
sve i da nema, nije toliko bitno - ako oni koji donose odluke veruju da ima, Whitewater/Psychodrome nece lako do posla u tim godinama.
[ Branimir Maksimovic @ 22.11.2019. 03:41 ] @
Citat:
ademare:
Evo juce u novinama pise u Australiji , vrsili istrazivanje produktivnosti ljudi starijih od 40 godina .

I zakljucak je da su najbolje rezultate postizali kada su radili do 25 sati nedeljno tj . 3 radna dana ! Najlosije rezultate kada su radili 55 sati nedeljno !

Tako da u tom " predubedjenju ", tipa " Mator se konj ne uci " ;) ima necega .


Pa pazi neki od tih starijih od 40 ce da urade posao za 10 puta brze vreme nego neki pocetnik, a verovatno pocetnik ni nece samostalno znati
da uradi posao...
[ stefanx @ 22.11.2019. 08:13 ] @
Preko 30 vecina vec ima formirane porodice i tu znatno manje ima vremena i zivaca za dodatno usavrsavanje, a i opsteg zdravlja. Koji ce nekom takav pocetnik koji ce umesto neophodnog dodatnog samostalnog rada morati da vreme trosi na vrtice, skole...
[ Inicijator @ 22.11.2019. 08:28 ] @
^ Možda u nekoj drugoj zemlji, ali u Srbiji ovo što si ti napisao svakako ne stoji.
[ Whitewater @ 22.11.2019. 09:22 ] @
pctel je pretpostavio da svi vlasnici IT firmi ili bar ljudi koji odlucuju o prijemu novih snaga misle isti i to bas misle onako kako je on rekao.

Sa druge strane junior od +40 moze da ima i neke prednosti nad juniorom od +20.

Npr on ce biti srecan da je primljen, dok kod ambiciznijeg juniora dolazak u firmu moze da znaci samo usputno zadrzavanje. Kakve zaista koristi firmi da ulaze u nekog i da taj neko brzo uci ako ce pobeci za prvom boljom prilikom. Hoce li fimra moci da ga zadrzi da bi opravdala ulaganje od njega.

Takodje, mladji ljudi su jasno manje izivljeni od starijih. Neko ko ima +40 godina presao je vec dosta toga i nije vise u grcu, zenu ima, decu ima, svalerku moze da nadje ako mu treba, verovatno je resio vec i stambeno pitanje i nije neki golja podstanar. Klinac sve to nema i verovatno ce mu dosta energije odlaziti i na resavanje tih stvari. Ne u pctel-ovom svetu !
[ bojan_bozovic @ 22.11.2019. 10:11 ] @
Whitewater

U pravu je pctel, sa 40 da budes pocetnik, junior programer, tesko, sto se tebi to ne svidja to je drugo. Ko ce pocetnika sa 40 da zaposli, a ne nekoga sa 25 ko je skoro zavrsio fakultet? Jedino sto se moze je frilensing, da se stekne iskustvo i eventualno, ako neko zeli da mu to bude profesija, upise i odgovarajuci fakultet. Svaki cas novine pisu da je neko negde u belom svetu zavrsio fakultet sa sedamdeset, pa moze onda fakultet i sa cetrdeset.
[ ademare @ 22.11.2019. 11:48 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:

Pa pazi neki od tih starijih od 40 ce da urade posao za 10 puta brze vreme nego neki pocetnik, a verovatno pocetnik ni nece samostalno znati
da uradi posao...


Nisi pratio temu .

Poenta je sto mozes videti iz postova da Pocetnik ima 40 + godina ?!
[ Whitewater @ 23.11.2019. 02:33 ] @
IT je tu malo specificniji od drugih branši verovatno jer je to čisto tehnička disciplina i neko životno iskustvo i zrelost možda ne mogu puno pomoći. Kao u nekim drugim poslovima.

Na sve to treba dodati i da vlada prava pomama medju mladima da studiraju IT naročito sad kad je djavo odneo salu. Kao tipa klinac je hteo da studira istoriju ali bolje IT tu može odmah da se lepo zaradjuje
[ Branimir Maksimovic @ 23.11.2019. 05:23 ] @
Citat:
ademare:
Citat:
Branimir Maksimovic:

Pa pazi neki od tih starijih od 40 ce da urade posao za 10 puta brze vreme nego neki pocetnik, a verovatno pocetnik ni nece samostalno znati
da uradi posao...


Nisi pratio temu .

Poenta je sto mozes videti iz postova da Pocetnik ima 40 + godina ?!


Pretpostavio sam da neko sa 40 bude veteran :P
[ Branimir Maksimovic @ 23.11.2019. 05:31 ] @
Citat:
Whitewater:
IT je tu malo specificniji od drugih branši verovatno jer je to čisto tehnička disciplina i neko životno iskustvo i zrelost možda ne mogu puno pomoći. Kao u nekim drugim poslovima.

Na sve to treba dodati i da vlada prava pomama medju mladima da studiraju IT naročito sad kad je djavo odneo salu. Kao tipa klinac je hteo da studira istoriju ali bolje IT tu može odmah da se lepo zaradjuje


Ne moze svako to da radi. Posao je naporan i stresan i zahteva konstantno ucenje. To sto propaganda to predstavlja da je lako doci do posla i da samo treba da uberes 1000 i vise evra platu, izazvalo
je da se sve vise ljudi okrece ka tome. Niko ne kapira da je zarada tolka jer je posao tezak i da ga uopste nije lako naci... svi kazu nedostaju ljudi, a ne kaze nedostaju ljudi sa 5+ godina iskustva...
[ bojan_bozovic @ 23.11.2019. 06:22 ] @
Citat:
Whitewater:
IT je tu malo specificniji od drugih branši verovatno jer je to čisto tehnička disciplina i neko životno iskustvo i zrelost možda ne mogu puno pomoći. Kao u nekim drugim poslovima.

Na sve to treba dodati i da vlada prava pomama medju mladima da studiraju IT naročito sad kad je djavo odneo salu. Kao tipa klinac je hteo da studira istoriju ali bolje IT tu može odmah da se lepo zaradjuje


Zivotno iskustvo bi ti pomoglo da bez odgovarajuceg znanja budes pravnik, fizicar, lekar? Vidis, u drugim profesijama je jos i teze jer fakultet je obavezan. Ne slusaj sta pricaju nasi mediji, da svako moze da se bavi IT - treba biti i dovoljno inteligentan za taj posao jer to ipak nije obrtanje kobasica na rostilju.
[ dejanet @ 23.11.2019. 08:36 ] @
Ima ljudi koji su vrlo dobri u razlicitim oblastima, pa zasto ne bi bili i u IT-u.
Medjutim, jedno je biti prosecan, ali studirati i raditi u dvadesetim, a drugo je biti prosecan ne raditi nista do 40-te, pa poceti sa programiranjem npr.
Najverovatnije ce to ici malo teze.
[ Branimir Maksimovic @ 23.11.2019. 08:55 ] @
"Ima ljudi koji su vrlo dobri u razlicitim oblastima, pa zasto ne bi bili i u IT-u."

Ne ide to tako. Kazem, da bi se samo C++ naucio potrebno je bar 5 godina. A gde su tu algoritmi, strukture podataka, OOP
i ostalo? Naravno laksi jezici mogu da se nauce brze pod uslovom da neko ima osnovno razumevanje.
A onda dolaze razne tehnike u industriji i znanje potrebno da se odradi posao... znaci moras da specijalizujes sta ces
da radis.
[ Whitewater @ 23.11.2019. 12:53 ] @
Šta bi bilo osnovno razumevanje ?
[ Whitewater @ 23.11.2019. 13:04 ] @
Citat:
dejanet:
Ima ljudi koji su vrlo dobri u razlicitim oblastima, pa zasto ne bi bili i u IT-u.
Medjutim, jedno je biti prosecan, ali studirati i raditi u dvadesetim, a drugo je biti prosecan ne raditi nista do 40-te, pa poceti sa programiranjem npr.
Najverovatnije ce to ici malo teze.


Zašto ste se svi uhvatili za to da neko nije radio ništa do 40 a sada hice da bude IT, a ja sam jasno rekao da neko menja karijeru nor bio je pravnik ekonomista stagod. Pa naravno da konkuriše na juniorsku poziciju ne zato sto nikad nije ništa radio već zato sto tek pocinje u IT !

D ali govorimo isti jezik ?
[ Branimir Maksimovic @ 23.11.2019. 13:46 ] @
Citat:
Whitewater:
Šta bi bilo osnovno razumevanje ?


Da znas sta je to programski jezik, sta su to varijable sta rezervisane reci i cemu sluze, sta funkcije, sta operatori i to, sto imaju
svi jezici. Naravno neko je ucio algoritme pa mu je to jasno. Ko pocinje i ne zna sta su to algoritmi i algoritasmski koraci
malo ce teze svariti ovo.

[ Branimir Maksimovic @ 23.11.2019. 13:49 ] @
Mislim da generalno promena karijere zbog vece zarade ne vodi u uspesan posao. Pre svega zato sto je IT nesto na sta ne mozes tek tako da se presaltujes. Naravno mozes da pravis web stranice,
html,css vise trazi talenat nego neko prethodno znanje...
[ mjanjic @ 23.11.2019. 15:07 ] @
Osnovno razumevanje - ljudi koji do 35-40. godine života nisu nikad čuli ni videli programiranje, uglavnom imaju problem da shvate uslovno izvršavanje, petlje, funkcije, kao i pojedine stvari vezane za OOP (klase-objekti, nasleđivanje, interfejsi).
Ako su to nekako i savladali, kad se krene sa nekim framework-om, gde se maksimalno koristi nasleđivanje klasa iz FW-a, tu se totalno pogube.

Naravno, ako su završili neki faks koji zahteva poznavanje i razumevanje tehnike, tj. ako imaju adekvatno tehničko znanje iz neke druge oblasti, ta razvijena logika će im biti od neke koristi u programiranju.
Ako su završili neke društvene nauke ili nešto drugo što nema veze sa tehnikom, i nikad se nisu bavili nečim što bi im pomoglo da razviju logiku u programiranju, možda je bolje da se ne upuštaju u to.

Mada, uvek ima izuzetaka, znam za slučaj da je devojka završila japanski jezik, radi u nekoj firmi koja pravi kurseve za engleski namenjene japanskom tržištu, prešla je u IT kompaniju koja se bavi razvojem web aplikacija, servisa i slično, i sasvim se dobro snašla.

Izuzetaka uvek ima, a da li postavljač teme jeste jedan od takvih izuzetaka, teško da možemo saznati preko foruma. Ništa ga ne košta da proba. Pojedine firme zainteresovanima daju određen materijal koji treba da prouče i potom im zadaju zadatak koji treba da reše u određenom programskom jeziku. Postavljača teme ništa ne košta da proba tako nešto.
[ stefanx @ 23.11.2019. 15:36 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Pre svega zato sto je IT nesto na sta ne mozes tek tako da se presaltujes.


Ovo vazi za vecinu profesija. Osoba A stara 40 godina je npr. zavrsila Hemijski fakultet i srednju skolu i radila u struci 15 godina = 24 godine rada/iskustva u toj oblasti. Osoba B stara 40 godina je svoju karijeru provela predavajuci geografiju, istoriju, baveci se advokaturom, slikarstvom... Srecno sa pokusajom prekvalifikacije istih u prvopomenutu oblast u razumnom vremenskom roku. Uspesne prekvalifikacije su moguce u bliskim oblastima.

[ Whitewater @ 23.11.2019. 20:40 ] @
Po vašoj definiciji ja posedujem osnovno razumevanje.
[ mjanjic @ 23.11.2019. 21:33 ] @
Programiranje podrazumeva korišćenje alata da se reši neki problem, pri čemu programski jezik i razvojno okruženje spadaju u te alate (pored alata za timski rad, svega što može da im pomogne u rešavanju problema tipa stackoverflow, literature, itd.).

Ako je neko vrhunski knjigovođa i ima logiku za programiranje, može da pomogne u nekoj IT kompaniji. Ali, teško da će sa 40 godina da postane neki programer ako ranije nije napisao ni liniju koda.

Čak i oni koji završe faks i počnu da rade u IT kompanijama kao programeri sa 23-24 godine, gledaju sa 40 da se sklone na neke rukovodeće pozicije, jer postaje sve teže pratiti tehnologiju, ne samo zato što tehnologija napreduje brže nego 15-20 godina ranije, nego i zbog godina više ne mogu tako brzo da uče. Međutim, za razliku od početnika koji ima 40 godina, oni imaju iskustvo i time su u poziciji da vode timove i/ili projekte, rade Code Review, pregovaraju sa klijentom, itd.
[ Branimir Maksimovic @ 24.11.2019. 02:17 ] @
"nego i zbog godina više ne mogu tako brzo da uče."

Sto ti se cini da je tako? Meni sad zapravo treba mnogo manje vremena nesto novo da savladam nego
pre 20-30 godina :P

"rade Code Review"

pa to da obicno stariji to rade.

sto se tice team lead-a, mene zanima programiranje, tako da gledam samo to da radim, pa sam to i naglasio.
[ dejanet @ 24.11.2019. 06:59 ] @
Citat:
Whitewater: Zašto ste se svi uhvatili za to da neko nije radio ništa do 40 a sada hice da bude IT, a ja sam jasno rekao da neko menja karijeru nor bio je pravnik ekonomista stagod.

To je kao kod malog deteta, ako se stalno nosi, prohodace tek sa 3 godine ili nikad. Stvar je u spoljnim podsticajima za mozak i duh.

Citat:
mjanic: Mada, uvek ima izuzetaka, znam za slučaj da je devojka završila japanski jezik, radi u nekoj firmi koja pravi kurseve za engleski namenjene japanskom tržištu, prešla je u IT kompaniju koja se bavi razvojem web aplikacija, servisa i slično, i sasvim se dobro snašla.

Da, od prilike, mislio sam na ovakve osobe, ono sviraju violinu u Ansamblu rts-a, a vec sledece godine rade u it-iju, neko programiranje.

Citat:
Branimir Maksimovic: Meni sad zapravo treba mnogo manje vremena nesto novo da savladam nego
pre 20-30 godina :P

Treba ti manje za nesto sto znas i sto si radio, imas velikog iskustva u tom delu, takodje dobro razumevanje osnova iz vremena 80, 90 tih dosta pomaze za novije stvari.

Meni licno, 40-te ne pomazu, tj ne starim kao vino :)
[ Branimir Maksimovic @ 24.11.2019. 07:16 ] @
"Meni licno, 40-te ne pomazu, tj ne starim kao vino :) "

De ti ne pomazu, nivo apstrakcije pomesan sa znanjem je mnogo veci nego kod nekog sa 20 i kusur :P
Jedino sad ako nesto ne volis da radis pa imas odbojnost prema tome :P
[ Whitewater @ 24.11.2019. 07:30 ] @
ima tu dosta i egoizma primer da primis klince koji ce gledati u tebe kao u boga umesto nekog starijeg ko ce te citati kao otvorenu knjigu.

ali nisu ni klinci bas ludi, od zelenog voca cesto boli stomak...
[ Branimir Maksimovic @ 24.11.2019. 07:44 ] @
Generalno gledas da primis nekog ko zna da radi posao, to je cela poenta i sve se svodi na to, mada to nema bas veze
sa onim sto je gore navedeno...
[ Panta_ @ 24.11.2019. 08:44 ] @
Citat:
kako bi prosao moj razgovor za entry position +40. El bi mi se smejali majke mi

Još si mlad, uživaj u životu, za učenje programiranja imaš još dosta vremena.
Citat:
TOKYO -- Masako Wakamiya obtained her first personal computer at age 58, just ahead of her retirement from a bank. Little did she know that she was beginning a journey that would make her the world's oldest known iPhone app developer, at 81.

Now 84, Wakamiya calls herself an IT evangelist and encourages other seniors to use digital technology to enrich their lives. She writes books while spreading her message on the lecture circuit in Japan and abroad. Recently, she sat down with Nikkei to tell her story -- from that first PC to talking shop with Apple CEO Tim Cook -- and explain why we're never too old to learn something new.


Meet the 84-year-old Japanese app developer who inspired Tim Cook

Za neke nikad nije kasno, za neke je uvek.
[ pctel @ 24.11.2019. 10:03 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Generalno gledas da primis nekog ko zna da radi posao, to je cela poenta i sve se svodi na to, mada to nema bas veze
sa onim sto je gore navedeno...

To da. Ali ako nema onih koji znaju posao, onda firme radije primaju radnike od 20 nego od 40 da se uce u hodu. Ti naravno mozes biti jedan od promila populacije kome intelektualne sposobnosti rastu sa godinama. Medjutim, nauka je rekla svoje - nervne celije se ne razmnozavaju niti obnavljaju, nego se rodis sa odredjenim brojem i do kraja zivota svake godine ti odredjen procenat izumire. Do tridesete prosecan covek iole efikasno uci, od tridesete do pedesete zahvaljujuci iskustvu jos uvek ne zaostaje za mladjim kolegama, posle pedesete se polako sprema za otpis, to je statistika koja vazi za izrazitu vecinu populacije. Ali, sta ako si sa 40 po iskustvu jednak onome od 20, a on svakoga dana u svakom pogledu vise napreduje nego ti?
[ pctel @ 24.11.2019. 10:12 ] @
Citat:
Panta_:
Za neke nikad nije kasno, za neke je uvek.

Pa i ne tvrdim da nije moguce, nego jednostavno verovatnoca, statistika i predubedjenja poslodavaca nisu na tvojoj strani ako hoces da pokusas takvo nesto.
[ mjanjic @ 24.11.2019. 13:25 ] @
Ako gledamo generaciju koja je u 40-im, a radili su nešto malo oko programiranja pre 20 godina, tada su stvari bile daleko jednostavnije što se tiče alata i jezika, ali su neke oblasti bile mnogo teže - npr. razvoj GUI aplikacija.
Danas se većina FW-a vratila na KONZOLU, JS više nije tako prost kao što je bio (ne kažem da je preterano težak, ali nije ni blizu tako jednostavan), došli su i neki novi jezici i FW, kao npr. typsescript/angular, itd.

Ono što smo mi usput učili 20 godina, jer nam programiranje nije bilo glavni posao, sad klinci nauče za mesec-dva i idu dalje. Ne kažem da sa razumevanjem nauče svi klinci te osnovne stvari, ni oni bolji nemaju duboko razumevanje logike, ali otaljavaju posao zadovoljavajuće kvalitetno i ne gunđaju previše o nekim stvarima o kojima bi ovi stariji svakako gunđali.

Takođe, uglavnom su te vođe timova pa čak i ogranaka projekata u 30-im godinama, i oni su prvi koji neće primiti nekog ko ima 40 godina, a ima manje znanja od njih (mislim na znanje poznavanja određenog jezika i alata koji se koriste u firmi), a čak i da ima delimično to znanje, neće ga primiti jer ima veće životno iskustvo po pitanju nekih drugih stvari koje indirektno imaju veze sa programiranjem (npr. timski rad, organizacija posla, i sl.) - ukratko, neće sebi da prave konkurenciju za mesto šefa!

Znam ovde kod mene samo jednu firmu gde su primili čoveka koji je stariji od ostalih u firmi, a to je zato što je 15 godina radio Javu i što im je trebao takav čovek za jedan važan projekat. Svi ostali koji su u protekle 2 godine došli u firmu su studenti koji su na završnim godinama ili su tek diplomirali. Ali, to je druga tema, jer ovde pričamo o početnicima.
[ Branimir Maksimovic @ 24.11.2019. 13:52 ] @
Meni je programiranje oduvek bio glavni posao ;)
94 sam radio za Stratus computer u Kini kao C expert :P
sada su to ovi https://en.wikipedia.org/wiki/Stratus_Technologies
[ Whitewater @ 24.11.2019. 17:18 ] @
Šta znaci u hodu uci. Jel to kao primiš ga jel zna nešto da radi pa ga onda učiš u hodu ?
[ pctel @ 24.11.2019. 19:03 ] @
Citat:
Šta znaci u hodu uci. Jel to kao primiš ga jel zna nešto da radi pa ga onda učiš u hodu ?

Naprimer, pozoves ga u 16h ispricas mu sta treba da uradi, on samo klima glavom i gleda belo, vidi se da pojma nema kako se to radi. Ode kuci, dodje ujutro na posao, malo nenaspavan ali zna sve o tome sto si mu pricao plus ima 50 potpitanja ako si nesto neprecizno formulisao
[ Whitewater @ 25.11.2019. 00:31 ] @
ovo je supercool nisam znao.

Umesto da radim za nekoga zaposlicu klince da rade za mene , kud ces bolje !
[ bananaphone @ 17.12.2019. 20:41 ] @
@Whitewater - danas mislim da mozes bez nekih strasnih problema da se presaltas, ako imas imalo mozga. Znam nekoliko ljudi koji su iz totalno levih zanimanja presli u IT. Najbolje bi bilo da te neko "preko veze" malo spremi za interviju i progura da te ubace u neku poziciju iz koje bi mogao da ucis i napredujes.
[ bekic.bb2 @ 16.05.2021. 17:32 ] @
Citat:
Whitewater:
ima tu dosta i egoizma primer da primis klince koji ce gledati u tebe kao u boga umesto nekog starijeg ko ce te citati kao otvorenu knjigu.

ali nisu ni klinci bas ludi, od zelenog voca cesto boli stomak...



U pravu si ali to je tako.
Niko ne trabunja o IT-u toliko kao ljudi koji se nikada nicim drugim nisu ni bavili.

Kao neko ko ima podlogu i obrazovanje u IT-u, gradjevini i tehnici - tvrdim da je IT najlaksa grana (iako ne laka).
Samo u IT-u imas oblasti rada toliko nevezana jedne s drugim da prakticno ne moraju ni da se "pipaju" medjusobno. Sretao sam i polupismene ljude bez zavrsene srednje skole a da drze IT firme. Upoznao sam i montera elektroinstalacija koji je u dobro vreme usao u tu pricu i sada ima (zasluzen) status odlicnog mreznog administratora i arhitekte mreza. To je nezamislivo u masinstvu, gradjevini, elektrotehnici, medicini itd

U gradjevini ne mozes ako ne poznajes Statiku, Beton, Otrpornost materijala, Gradjevinske konstrukcije, Nacrtnu geometriju... (sve je CVRSTO povezano). Isto vazi za sve druge tehnicke nauke, ali u IT mozes (tojest mogao si) npr da radis Mreze iako pojma nemas o C++ i obrnuto.


Zato i jesu u iT ljudi ulazili sa kursicima ali decenije promocije su dovele do hiperpodukcije kadrova i zato sad citamo svakakve gluposti o nekim posebnim zahtevima. Ma nije bre, nego je trziste prezasiceno ponudom pocetnika i otud izvoljevanje i nerealni uslovi.
Da im treba, ne bi trazili iskustvo od pocetnika nego od blata bi pravili nove IT-evce. Bas kao sto danas firme placu za znalcima nemackog jezika pa primaju i one manjince koji su proveli 1 god na socijali u Nemackoj pa nesto natucaju. Cak i uplacuju B1 kurseve onima koji sami doguraju do A1 ( malo vise od nista).
Tako je kad postoji stvarna potreba a kad treba vezarenje, ovo i ono - to je vec prezasicen sektor