[ Gojko Vujovic @ 17.11.2019. 20:25 ] @
Citat:

Osnovna delatnost kompanije Alfa-Plam je proizvodnja štednjaka, peći i kotlova na pelet i čvrsta goriva. Fabrika u Vranju prostire se na preko 70.000 m2 i zapošljava preko 1.000 radnika.

Alfa-Plam je broj 1 u Evropi po proizvodnji štednjaka na čvrsto gorivo i spada u top 5 proizvođača grejnih tela u Evropi.
Jedan je od retkih proizvođača koji raspolaže sa 4 vrste površinske zaštite.
70% ukupne prodaje se realizuje se na inostranim tržištima u preko 40 država širom sveta.
Alfa-Plam kontinuirano radi na uvođenju novih proizvoda, prateći svetske trendove, ali i na unapređenju performansi postojećih proizvoda.

Ovim putem želimo da se približimo postojećim i potencijalnim korisinicima i bićemo na raspolaganju za sva njihova pitanja u vezi proizvoda.




Ovo je tema koju će pratiti predstavnici Alfa-Plam kompanije i pružati odgovore na pitanja u vezi sa Alfa-Plam proizvodima koje već posedujete, ili koje planirate da kupite.
[ FelipE Pirot @ 23.11.2019. 02:19 ] @
Bilo je krajnje vreme
[ toppelet @ 23.11.2019. 21:38 ] @
sobni termostat na pecima alfa prednosti i mane ako se instalira
[ Đakprvak @ 24.11.2019. 21:23 ] @
Peć como 15 dal se preporučuje
Termostati ventil, ako je da koji trokraki ili četvorokraki.
Do koliko litara tečnosti u sistemu može da zadovolji ex. Posuda ugrađena u como 15
A da pritisak mnogo ne varira.
Kad možemo očekivati srpski jezik u meniju como 15.
I dal će moći naknadno da se unese.

[Ovu poruku je menjao Đakprvak dana 26.11.2019. u 14:35 GMT+1]
[ Nemanja Popović @ 26.11.2019. 10:23 ] @
Citat:
toppelet:
sobni termostat na pecima alfa prednosti i mane ako se instalira




Poštovani,

Imamo mnogo ugrađenih sobnih termostata kod naših korisnika i sve naše peći imaju mogućnost njegove ugradnje .
Skoro svi modeli kotlovskih peći, kod naših korisnika, imaju ugrađene sobne termostate, kao što su Compact 23, Grande 28, Compact 32/37, Grande 37 pa čak i neke sobne peći.

Sobni termostati donose prednosti u načinu korišćenja peći na pelet.
Možemo o njima govoriti sa strane mnogo aspekata, ali ono što bi bila glavna njihova prednost je da štede energiju u eksploatisanju peći.
A to je da kada su ugrađeni na mestima gde su kuće sa visokim stepenom energetske efikasnosti, prilikom dostizanja zadate temperature odvode peći u stanje mirovanja do čekanja pada temperature i ponovnog pokretanja.
U tim slučajevima dovode do velikuh ušteda potrošnje samog goriva(peleta).
I ovaj primer je najbolji pokazatelj i preporuka kako treba pravilno koristiti ove termostate. Naravno, bitno je i mesto na kome mere temperaturu, u kojoj prostoriji.
Takođe, korišćenje sobnog termostata u prelaznom periodu se preporučuje.
Što se tiče još nekih aspekata u prednostima samog instaliranja sobnog termostata ogleda se u tome da je lakše serviserima da podese radne temperature kotlu, a da korisnik ne vrši nikakve promene da to radi preko sobnog termostata.

Što se tiče negativnih strana, najveći problem za pravilno funkcionisanje je kvalitet peleta.
Najviše se korisnika žalilo da kada im isključi sobni termostat, da nakon pada temperature peć neće da se upali, jer u ložištu ostane velika šljaka i onda moraju da to očiste prvo.

Znači pravilna upotreba sobnog termostata, a ogleda se u instaliranju u kućama sa visokim stepenom energetske efikasnosti, prostorije u kojima mere temperaturu, pelet koji se koristi za grejanje i pravilno instaliran sistem donose samo prednosti njihovom upotrebom.

Za one korisnike koji bi ovu kontrolu rada peći vršili na napredniji način, a ogleda se u stalnoj vizuelizaciji rada peći do zadatih parametara preporučuje se wifi kontrola kotla preko modula od prozvođača elektronike.
Najveća prednost je što se kontrola parametara i rada peći može vršiti sa bilo kog mesta.
Takođe, pored ovoga tu si i sobni wifi termostati sa Gps praćenjem i prilagođavanjem automatike za rad u sobi na osnovu spoljne temperature dobijene preko satelita i vremenskih prognoza.

Hvala.
Nemanja Popović
Alfa Plam

[ toppelet @ 26.11.2019. 20:17 ] @
potpun odgovor i imam isto misljenje
[ FelipE Pirot @ 27.11.2019. 18:12 ] @
@Nemanja popovic
Kakvo je vase misljenje (kada su u pitanju sobni termostati u pitanju) da kotao zbog vodjenja po sobnoj temperaturi ne moze u vecini slucajeva da postigne temperaturu vode veću iznad 50 stepeni, te s tim u vezi i rizik od kondenzacije ?
Zar to ne vidite kao negativnu stranu sobih termostata ? Ili mozda ja gresim zato sto je moje misljenje da bi radna temperatura kotla (i vode u kotlovskom krugu) trebalo da bude iznad 70 stepeni, a radijatorski krug maximalno do 55 u velikim minusima (ovo je naravno individualno, i zavisi od puno toga - temperatura u radijatorskom krugu) ??

[Ovu poruku je menjao FelipE Pirot dana 27.11.2019. u 19:28 GMT+1]
[ toppelet @ 27.11.2019. 21:34 ] @
mozda gresim radijtori i velicina kotla trebalo bi ba se projektuju na temperaturu 70 c 50 c mislim da

je ogroman kotlova i kamina predimenzionisan
[ FelipE Pirot @ 28.11.2019. 10:12 ] @
@toppelet
Nisam bas razumeo ovaj tvoj zadnj post, ako mozes pojasni

@predstavnik alfa plama
Poželjno je da budete azurniji na sajtu, jer mozda ima nekog od vasih korisnika kome je potrebna pomoc i savet odmah, a ne posle par dana ;-)
[ Nemanja Popović @ 28.11.2019. 14:30 ] @
Citat:
Đakprvak:
Peć como 15 dal se preporučuje
Termostati ventil, ako je da koji trokraki ili četvorokraki.
Do koliko litara tečnosti u sistemu može da zadovolji ex. Posuda ugrađena u como 15
A da pritisak mnogo ne varira.
Kad možemo očekivati srpski jezik u meniju como 15.
I dal će moći naknadno da se unese.

[Ovu poruku je menjao Đakprvak dana 26.11.2019. u 14:35 GMT+1]



Poštovani,

Izvinjavam se sa malim zakašnjenjem.
Za etažnu peć kakava je Commo 15 ne mora da se ugradi mešački ventil.
Naravno, prema pozitivnim stranama koje pružaju ovi uređaji, možete bez razmišljanja da ugradite takav ventil.
Ukoliko imate prostora na instalaciji, s obzirom da je ovo sobna peć.

U samoj peći ugrađena je ekspanziona posuda zapremine 8 litara. Njena funkcija je stabilizacija pritiska u kotlu i instalaciji grejanja. Fabrički podešen pritisak u posudi je 1 bar.
Preporučujemo radni pritisak vode od 1 do 1,6 bara. Trebalo bi da ovako pritisak ne varira.

Trenutno svi proizvodi imaju srpski jezik. Za sada nemamo mogućnost da vam ubacimo taj softver, jer bi morali da pošaljete karticu u fabriku, ali za sada nemamo tu opciju.


srdačan pozdrav
Nemanja Popović

[ Nemanja Popović @ 28.11.2019. 14:53 ] @
Citat:
FelipE Pirot:
@Nemanja popovic
Kakvo je vase misljenje (kada su u pitanju sobni termostati u pitanju) da kotao zbog vodjenja po sobnoj temperaturi ne moze u vecini slucajeva da postigne temperaturu vode veću iznad 50 stepeni, te s tim u vezi i rizik od kondenzacije ?
Zar to ne vidite kao negativnu stranu sobih termostata ? Ili mozda ja gresim zato sto je moje misljenje da bi radna temperatura kotla (i vode u kotlovskom krugu) trebalo da bude iznad 70 stepeni, a radijatorski krug maximalno do 55 u velikim minusima (ovo je naravno individualno, i zavisi od puno toga - temperatura u radijatorskom krugu) ??

[Ovu poruku je menjao FelipE Pirot dana 27.11.2019. u 19:28 GMT+1]


Poštovani,

Slažem se sa Vašim mišljenjem. Međutim, da bi peć postigla temperature iznad 55 ºC mora da bude pravilno instalirana.
Samo u tim slučajevima možemo da govorimo o pravilnom funkcionisanju.
Kad se podešava sobni termostat trebalo bi da se parametri kotla postave na veće vrednosti (temperatura vode i temp.ambijenta).
Tako podešena peć može da ima radnu temperaturu od 60-65 ºC, a da ode u standby kad dostigne sobnu temperaturu.
Puno je tu stvari koje bi trebalo da se zadovolje. Dimnjak bi mogao da bude takođe jedna od stvari, da nije prejak, da ne dodaje višak vazduha, jer se tad stvaraju najveći gubici. Dimnjak za peći na pelet mora da bude sa promajom od 12 Pa.
Temperatura dimnih gasova na ulazu u dimnjak bi trebalo da bude do 100 - 110 ºC.

Elektronika na peći ima mogućnost da po dostizanju zadatih parametara, peć ide u standby na osnovu dostizanja temperature ambijenta, temperaturu vode i prema sobnom termostatu.
U početku je na svim pećima bilo da idu kad dostignu prvo jedan od dva uslova, ili temp.ambijenta ili tem.vode. Ali se to pokazalo kao loše jer korisnici prvo što urade, a to je smanje temperaturu ambijenta. Peć se ugasi a da ne dostigne radnu temperaturu.
Posle toga su sve podešene da rade na temperaturu vode. Znači idu u stndby kad prebace zadatu temp.vode za 4ºC, i obrnuto.
Na sobnu temperaturu idu samo u modulaciju. Naravno i tad se dešava da nema nikakvu radnu temperaturu. Idividualno zavisi od korisnika.
Znači ono što je osnovno, a to je da se mora ispoštovati temperatura kotla ili temperatura vode.
Uglavnom tako savetujemo naše korisnike.

Srdačan pozdrav
Nemanja Popović
[ Nemanja Popović @ 28.11.2019. 14:59 ] @
Citat:
FelipE Pirot:
@toppelet
Nisam bas razumeo ovaj tvoj zadnj post, ako mozes pojasni

@predstavnik alfa plama
Poželjno je da budete azurniji na sajtu, jer mozda ima nekog od vasih korisnika kome je potrebna pomoc i savet odmah, a ne posle par dana ;-)



Poštovani,

Izvinjavam se što kasnim sa odgovorima, ali pokušajte da razumete jer po nekad odgovori iziskuju mnogo uloženog truda kako bi bili neiscrpni sa puno informacija za Vas koji čitate.
Trudićemo se da budemo ažurniji.

Vaš savet će biti prihvaćen.

Srdačan pozdrav
Nemanja Popović
[ toppelet @ 28.11.2019. 22:02 ] @
felipe moj odgovor bi bio u vecinim kao Nemanjin znaci kotao mora da postigne odredjene temperature, vode dimnih plinova predimimenzionisani kotlovi i kamini u kombinaciji sa termo glavama veoma cesto nemaju gdje sa energijom
dug rad u modulaciji veoma cesto problem
[ Milos1987bg @ 28.11.2019. 22:15 ] @
Pozzzz svima, kako mogu smanjiti temperaturu izduvnih gasova koi mi u rezimu 4 dostzu i do 140 stepeni. Da li mogu dobiti i neke parametre za COMO 21?? HVALA UNAPRED
[ Rajko.G @ 02.12.2019. 08:49 ] @
Postovani.
Zasto u milionskom gradu kakav je Beograd, Vaša prodavnica radi od 7 do 15h, a vikendima je zatvoreno?
Svako ko je zaposlen radi sigurno u ovo vreme.
[ goja71 @ 03.12.2019. 13:23 ] @
Imam jedno pitanje u vezi servisa.
Nedavno mi je ovlašćeni serviser uzeo 6000 za redovan godišnji servis i rekao da ako radim redovne servise da se povećava garancija na peć od 10 godina, a na elektroniku 5god. Inače je 5 god garancija na peć i 2 god na elektroniku. Malo pre pozovem Alfu u Vranju i oni kažu da je garancija 5 god na peć, a 2 na elektroniku bez obzira da li se radi godišnji servis.
Da li me je serviser prevario ili je redovni servis produžetak garancije?
Pozdrav i hvala!
[ Nemanja Popović @ 05.12.2019. 11:53 ] @
Poštovani,

Garantni period je produžen od 1.1.2019 na 5 godina kod peći na pelet i odnosi se na kotao, a na ostale komponente se primenjuje period saobraznosti od 2 godine.

Uslov za produženje garancije ne postoji, jer je ona već data.

Serviser ne može da vam određuje period garancije, niti prodavac. To samo može da određuje proizvođač.
Serviser samo može da vam održava peć ili redovno servisira (na kraju sezone, ili početkom) u cilju da vam peć bolje funkcioniše. Redovan servis ne produžava garanciju i on se naplaćuje.

Predlažem da nas ponovo pozovete i kažete ko je bio kod vas kako bismo reagovali, u cilju da se to više ne ponavlja, a da ne bi imali problema i drugi korisnici.

srdačan pozdrav
Nemanja Popović
[ Nemanja Popović @ 05.12.2019. 11:58 ] @
Citat:
Milos1987bg:
Pozzzz svima, kako mogu smanjiti temperaturu izduvnih gasova koi mi u rezimu 4 dostzu i do 140 stepeni. Da li mogu dobiti i neke parametre za COMO 21?? HVALA UNAPRED




Poštovani,

Temperatura dimnih gasova vam u ovom slučaju direktno zavisi od promaje u dimnjaku.
Verovatno imate veći dimnjak, nego što je potreban za peći na pelet, a to je od 120mm prečnika i promaje 12Pa.

Može se pokušati sa smanjenjem broja obrtaja na ventilatoru (radi ovlašćeni serviser).
Otvorite revizioni deo na dimnjaku, vratanca za čišćenje.
Ili ugradite klapnu za prigušenje promaje u dimnjaku, mehanička regulacija.


Srdačan pozdrav
Nemanja Popović
[ goja71 @ 06.12.2019. 06:21 ] @
Citat:
Nemanja Popović:
Poštovani,

Garantni period je produžen od 1.1.2019 na 5 godina kod peći na pelet i odnosi se na kotao, a na ostale komponente se primenjuje period saobraznosti od 2 godine.

Uslov za produženje garancije ne postoji, jer je ona već data.

Serviser ne može da vam određuje period garancije, niti prodavac. To samo može da određuje proizvođač.
Serviser samo može da vam održava peć ili redovno servisira (na kraju sezone, ili početkom) u cilju da vam peć bolje funkcioniše. Redovan servis ne produžava garanciju i on se naplaćuje.

Predlažem da nas ponovo pozovete i kažete ko je bio kod vas kako bismo reagovali, u cilju da se to više ne ponavlja, a da ne bi imali problema i drugi korisnici.

srdačan pozdrav
Nemanja Popović


Hvala puno.
Pozvaću Alfa plam u Vranju i ostaviću podatke o serviseru, a da li je cena tog servisa 6000 dinara jer mi je on rekao da je to vaša zvanična cena?
[ Rajko.G @ 09.12.2019. 10:35 ] @
Citat:
Rajko.G:
Postovani.
Zasto u milionskom gradu kakav je Beograd, Vaša prodavnica radi od 7 do 15h, a vikendima je zatvoreno?
Svako ko je zaposlen radi sigurno u ovo vreme.

[ vladimir1981 @ 09.12.2019. 11:24 ] @
Citat:
Nemanja Popović:
Citat:
toppelet:
sobni termostat na pecima alfa prednosti i mane ako se instalira

Poštovani, možete li mi reći ukoliko se kupi wi fi modul, koje
sve mogućnosti nudi (promena snage peći, promena zadane T vode itd..).



Poštovani,

Imamo mnogo ugrađenih sobnih termostata kod naših korisnika i sve naše peći imaju mogućnost njegove ugradnje .
Skoro svi modeli kotlovskih peći, kod naših korisnika, imaju ugrađene sobne termostate, kao što su Compact 23, Grande 28, Compact 32/37, Grande 37 pa čak i neke sobne peći.

Sobni termostati donose prednosti u načinu korišćenja peći na pelet.
Možemo o njima govoriti sa strane mnogo aspekata, ali ono što bi bila glavna njihova prednost je da štede energiju u eksploatisanju peći.
A to je da kada su ugrađeni na mestima gde su kuće sa visokim stepenom energetske efikasnosti, prilikom dostizanja zadate temperature odvode peći u stanje mirovanja do čekanja pada temperature i ponovnog pokretanja.
U tim slučajevima dovode do velikuh ušteda potrošnje samog goriva(peleta).
I ovaj primer je najbolji pokazatelj i preporuka kako treba pravilno koristiti ove termostate. Naravno, bitno je i mesto na kome mere temperaturu, u kojoj prostoriji.
Takođe, korišćenje sobnog termostata u prelaznom periodu se preporučuje.
Što se tiče još nekih aspekata u prednostima samog instaliranja sobnog termostata ogleda se u tome da je lakše serviserima da podese radne temperature kotlu, a da korisnik ne vrši nikakve promene da to radi preko sobnog termostata.

Što se tiče negativnih strana, najveći problem za pravilno funkcionisanje je kvalitet peleta.
Najviše se korisnika žalilo da kada im isključi sobni termostat, da nakon pada temperature peć neće da se upali, jer u ložištu ostane velika šljaka i onda moraju da to očiste prvo.

Znači pravilna upotreba sobnog termostata, a ogleda se u instaliranju u kućama sa visokim stepenom energetske efikasnosti, prostorije u kojima mere temperaturu, pelet koji se koristi za grejanje i pravilno instaliran sistem donose samo prednosti njihovom upotrebom.

Za one korisnike koji bi ovu kontrolu rada peći vršili na napredniji način, a ogleda se u stalnoj vizuelizaciji rada peći do zadatih parametara preporučuje se wifi kontrola kotla preko modula od prozvođača elektronike.
Najveća prednost je što se kontrola parametara i rada peći može vršiti sa bilo kog mesta.
Takođe, pored ovoga tu si i sobni wifi termostati sa Gps praćenjem i prilagođavanjem automatike za rad u sobi na osnovu spoljne temperature dobijene preko satelita i vremenskih prognoza.

Hvala.
Nemanja Popović
Alfa Plam


[ Nemanja Popović @ 14.12.2019. 07:42 ] @
Poštovani,


Servis u Zemunu će raditi ove subote, 14.12.2019 od 7-15h.
Kao i subotu 28.12.2019 u istom terminu.


hvala.


Pozdrav
Nemanja Popović
[ JECHAM @ 17.12.2019. 20:13 ] @
Pozdrav.

Vidim da WiFi modul ima podešavanje temperature, paljenje i gašenje, očitavanje stanja i alarma, ali ne vidim može li poništiti greške.
Kod nas na brdovitom Balkanu i dalje se dešavaju nestanci struje duži od 30sekundi i pojava alarma BLACK OUT
Za nestanak peleta neko mora da siđe i sipa pelet i može da poništi grešku, al za nestanak struje bi bilo vrlo korisno da može.
Pozdrav.
Slaviša
Smederevo
[ zmej_serow @ 19.12.2019. 09:09 ] @
Pozdrav svima.

Commo21 izbacuje grešku "TRIAC CO FAILURE".
Ako poništim grešku i da uključim ga ponovo, kotao može raditi i samo par minuta, i nekoliko sati do greške.

Zanjimljivo je ono šta greška se pojavljue samo radnim danima od 7 do 17 časova. Pre 7 ujutro -- nikad, posle 17 -- nikad. Subotom i nedeljom kotao radi super.

Ok, izgleda kao problem sa strujom. Ali čudno je: svi ostali osetljivi potrošači kao što su kompjuteri, notebooki radi normalno.

Kupio sam UPS uređaj za peć. Ništa: ujutro radnim danom kotao pišti zbog greške.
Ok, možda UPS nije dovoljno brz, onda kupio sam jaki stabilizer napona (https://gembird.com/item.aspx?id=8724).
Ništa: ujutro radnim danom, oko 8 sati, opet ista greška. Stabilizer pokazuje normalni napon.

Šta je to? Šta mogu da uradim?
Nema nikakve garancije da kad ću zameniti matičnu ploću sve bude u redu: baš čudno je da problem postoji samo radnim satima.
[ FelipE Pirot @ 19.12.2019. 18:49 ] @
@zmej_serow
Kada si zadnji put detaljno uradio čišćenje kotla tkz generalku, jer mi se čini da ti je komora nagomilana pepelom. Ako je čistiš redovno, proveri u tom slučaju dimnjak, da nije do njega. Inače, taj alarm znači da ti se puž zagreva na temp. od 80 ili više stepeni, što je upravo prethodno opisano uzročnik tog pregrevanja.
Imaš iza kotla dva termostata, skini plastične poklopce i resetuj ih jačim pritiskom dok se ne čuje metalni klik, i eventualno obriši alarm ako ga ima.
Možda grešim, moguće da su u pitanju i neka podešavanja vezana za sam puž, ili neki 'bug', pa neka me u tom slučaju isprave. Svakako probaj pa javi.
[ zmej_serow @ 19.12.2019. 19:21 ] @
@FelipE Pirot

Hvala na odgovoru, probaću ja to da proverim.
Ali iz kojeg razloga peć radi skoro čitav dan vikendom nije jasno. Dve sedmice iskustva.
[ zmej_serow @ 23.12.2019. 10:02 ] @
Proverio sam dimnjak i sve kamore za pepeo. Očistio sam sve šta je bilo (nije bilo puno, redovno zagađenje). Petkom kotao radio normalno. Al danas opet ujutro oko 7 počeo je grešiti.

Evo kako izgledaju termostati: da li to je normalno da kod kočkastog štap slobodno se kreći kad ga okreneš dole?

Možda problem je u termostatima, pogrešno merjaju temperaturu.. Kako to da proverim? Sensor kod puža na dodir je prilično hladan kad se greška izbacuje, tačno nema 80 stepeni.



[ zmej_serow @ 23.12.2019. 10:53 ] @
Pokušao sad sam da isključim kvar termostata.

1) Kratko spajao sam žice koje idu ka njim. Ista greška samo za par minuta rada (triac co failure)
2) Ako žice nisu spojeni uopšte, dobijam grešku "safety failure".

Izgleda da termostati u redu, jel da?

Šta je to, ljudi?!

[ FelipE Pirot @ 23.12.2019. 16:24 ] @
Nisi morao to skroz da razmontiras, bilo je dovoljno da samo skines one crne plasticne poklopce, te proveris, bas kao sto sam ti i napisao.
Siguran sam da je u pitanju puž, ako nema pregrevanja proveri da nema nekog labavog kontakta na motoriću . Ili ako moze da se uoči neka druga anomalija sa njim...
[ zmej_serow @ 23.12.2019. 16:50 ] @
@FelipE Pirot
Pa kotao svakako stoji otvoreni dok ne rešim taj problem, nema veze.
Sutra ću gledati kontakt na pužu i na ploče zajedno... Sad moram da se sagrejem -- uveće peć radi super.
Hvala.
[ toppelet @ 23.12.2019. 20:28 ] @
gde stanujes kuca stan
[ zmej_serow @ 23.12.2019. 20:42 ] @
Kuća.
[ toppelet @ 23.12.2019. 21:32 ] @
mozda moze da pomogne imao sam slican problem oprobaj da se skopcas na drugu fazu ako imas trofaznu ,na istoj fazi je povremeno radio uredjaj u zgradi imao je 20000 do 30000 obrtaja i elektronika bi stala tek sam to uspio da otkrijem
kada sam elektroniku uljucio preko trafa 220 na 220 v znaci galvanski odvojenoog od mreze prebacio uredjaj na drugu fazu i nije vise bilo problema procitaj malo o interferenciji
[ zmej_serow @ 23.12.2019. 21:54 ] @
Nemam trofaznu, ali probao sam da koristim stabilizer napona. Mogu samo da pokušam da obrnem viljušku, da promenim nul i fazu. Probaću
[ toppelet @ 23.12.2019. 22:10 ] @
mislim da bi valjalo da se odvojis galvanski
[ zmej_serow @ 23.12.2019. 22:21 ] @
Već pokušavao, nema efekta
[ zmej_serow @ 11.01.2020. 10:26 ] @
Kod mene problem otišao. Ne znam šta se menjalo.
Sumnjam da možda to je zbog priključka osvetlenja autoputa Surčin-Čačak... Da li može biti da kad menjali stubovi kod autoputa i ga priključavali, monteri slučajno promenili faze i postao sam na istoj fazi sa nekoj radionicej? Nekoliko dana nazad bilo je isključenje struje na pola sata širom Mislođina, možda to je bila popravka greške? Sad sve ok

// ..ako ona radionica nije na godišnom odmoru..

// izvinite na greške, srpski me nije matični jezik, ja sam Rus.
[ toppelet @ 11.01.2020. 18:02 ] @
[quote]toppelet:
mozda moze da pomogne imao sam slican problem oprobaj da se skopcas na drugu fazu ako imas trofaznu ,na istoj fazi je povremeno radio uredjaj u zgradi imao je 20000 do 30000 obrtaja i elektronika bi stala tek sam to uspio da otkrijem
kada sam elektroniku uljucio preko trafa 220 na 220 v znaci galvanski odvojenoog od mreze prebacio uredjaj na drugu fazu i nije vise bilo problema procitaj malo o interferenciji[/quote ....tako nesto slicno
[ zmej_serow @ 11.01.2020. 18:21 ] @
Citat:
zmej_serow:
Nemam trofaznu

[ toppelet @ 11.01.2020. 18:30 ] @
radionica odnosmo neki uredjaj je unosio smetnje ,,,,,vazno je da je sve ok
[ Neshica @ 15.01.2020. 16:45 ] @
Molim Alfa tim za savet.Imam como 21 i njime grejem nekih 95kwm,dve spavace sobe sa po jednim radijatorom 100x90,radna soba 120x60,dnevni boravak sa dva radijatora 80x60 i 160x60,hodnik sa dva radijatora 100x60 i kupatilo sa susacem 180cm plus bojler.
Za sada sam zadovoljan grejanjem.Medjutim,citajuci forume imam problem sa niskom T vode i kotla,koja iznosi od 45-53.T ambijenta je 28.Pumpa otvara na 47c.Nemam termostatske ventile.Sistem je najprostiji moguc.Pokusao sam da podesim da pec prati T vode,ali nisam uspeo.Postavio sam parametar N-8-04-13 2,ali pec i dalje prati T ambijenta.Sta mi predlazete da uradim da povecam radnu T peci,s obzirom da kazu da se javlja kondez zbog niske T.Trenutno je T u peci 45c,odvod 42c,dovod 41.Hvala i pozzz
[ zmej_serow @ 23.01.2020. 09:17 ] @
Rešio sam problem sa "TRIAC FAILURE". Neka bude tu.

Skupo ali radi... Najjeftini On-Line UPS "NJoy Echo 1000", oko 27000 dinara. Princip je taj da kotao stalno dobija struju preko invertora iz baterije. I bilo koji smetnje iz utičnice ne dolazi do kotla. Kao bonus imam nekoliko vremena autonomskog laganog rada na slučaj nestanka struje. :)

Vrlo čudno je da:
1) proizvođač u zvaničnoj teme nikako ne reagovao. Hvala na odgovorima FelipE Pirot i toppelet;
2) proizdođač nije ugradio u kotao nikakvu žaštitu od strujne smetnje.

[Ovu poruku je menjao zmej_serow dana 23.01.2020. u 11:07 GMT+1]
[ toppelet @ 26.01.2020. 21:39 ] @
tvoj problem je rjesio mnogo problema,,,,,,
[ toppelet @ 25.04.2020. 13:13 ] @
ima li koga od alfe..
[ Nemanja Popović @ 27.05.2020. 08:33 ] @
Poštovani,


možete probati da temperaturu ambijenta postavite na 35 C.
Moguće da zbog dobre kuće temperatura ambijenta diktira rad kotla.
Postavite ovako, a takođe snagu rada peći postavite na peticu (5).


srdačan pozdrav
[ Nemanja Popović @ 27.05.2020. 09:04 ] @
Citat:
Neshica:
Molim Alfa tim za savet.Imam como 21 i njime grejem nekih 95kwm,dve spavace sobe sa po jednim radijatorom 100x90,radna soba 120x60,dnevni boravak sa dva radijatora 80x60 i 160x60,hodnik sa dva radijatora 100x60 i kupatilo sa susacem 180cm plus bojler.
Za sada sam zadovoljan grejanjem.Medjutim,citajuci forume imam problem sa niskom T vode i kotla,koja iznosi od 45-53.T ambijenta je 28.Pumpa otvara na 47c.Nemam termostatske ventile.Sistem je najprostiji moguc.Pokusao sam da podesim da pec prati T vode,ali nisam uspeo.Postavio sam parametar N-8-04-13 2,ali pec i dalje prati T ambijenta.Sta mi predlazete da uradim da povecam radnu T peci,s obzirom da kazu da se javlja kondez zbog niske T.Trenutno je T u peci 45c,odvod 42c,dovod 41.Hvala i pozzz



Poštovani,

Drugi faktor, a možda i najglavniji, je instalirana snaga sistema grejanja. Uvidom u broju radijatora koje ste ovde prikazali, verovatno je njihova snaga veća od snage peći koja ona predaje instalaciji, a to je 18 Kw.
Vi verovatno imate instaliranu snagu 21 Kw i verovatno i preko toga.
Možete pokušati da zatvorite neki radijator pa da proverite da li će se temperatura vode u sistemu povećati.
Zadajte temperaturu vode na 60 C, a onda vidite da li će peć dostići zadatu temperaturu.
Takođe, proverite i pelet koji koristite za sagorevanje kao i da li su komore koje su preporučene da se redovno održavaju čiste.


Pozdrav
[ zogos @ 21.10.2020. 15:27 ] @
Da li moze kontakt nekog servisa za Dino 27 ???? Platicu da neko dodje da popravi.

Iako je pec u garanciji, kvari se vec tri puta.

Dva puta crkava upaljac a za treci put cekamo majstora vec 6 dana. KATASTROFA

Korisnicki servis u Vranju radi jos po komunistickom sistemu, ukljuce telefon u 9 i iskljuce telefon u 15. Ako bude srece da se cujete sa opraterom, upisu podatke i cekate...danima da vas serviser pozove.

Neverovatno za firmu koja se toliko reklamira.
[ Ralien @ 03.11.2020. 05:26 ] @
Postovani, meni je preskupo da platim serviseru 3000 din za ugradnju sobnog termostata. Povezati cetiri provodnika i podesiti parametar za externi termostat je vise nego mnogo. S obzirom da sam dipl.el.inz za mene je to presmesno u odnosu cime se ja bavim.
Ja cu to sam uraditi i zelim da mi garancija ostane validna. Da li je to moguce? Hvala unapred.
[ Ralien @ 03.11.2020. 05:26 ] @
U pitanju je commo compact 23.
[ Ralien @ 22.11.2020. 22:50 ] @
Halo, ima li ikoga od alfa plama?
[ Ralien @ 19.12.2020. 10:16 ] @
Gde mogu nabaviti logiku rada Micronova kontrolera za Alfa plam commo compact 23.
[ Tuzor @ 31.01.2021. 08:07 ] @
Da li se preporučuje ugradnja nepovratnog ventila kod etažne peći Commo 21? Prema nekim informacijama to je ranije bilo "pod obavezno". O čemu treba povesti računa, imajući u vidu posebno ekspanzionu posudu? Interesuje me zbog relativno sporog dostizanja zadate temperature vode, posebno kada peć duže vreme ne gori. Zaključio sam da mi taj ventil više odgovara nego trokraki mešni, pa ako grešim, molim da me uputite.
[ Nemanja Popović @ 01.02.2021. 08:54 ] @
Poštovani,

Kod peći Commo 21 nije potreban nepovratni ventil iz razloga jer je to peć predviđena za instaliranje u dnevnom boravku. Ugradnja nije obavezna.

Obično se nepovratni ventili savetuju za centralna grejanja koja se zagrevaju preko peći koje se nalaze u kotlarnicama i kuje se instaliraju u nižim nivoima u odnosu na grejna tela.
U takvim slučajevima nepovratni ventili sprečavaju prirodno vraćanje vode u kotao, prirodnu gravitaciju pa na taj način štite kotao.
Što se tiče ekspanzione posude, ona je instalirana u peći i nije u vezi sa nekom funkcijom nepovratnog ventila. Jednostavno, njena uloga je da održi pritisak u instalaciji.

Što se tiče mešnog ventila, ako se ova peć koristi za radijatorsko grejanje onda nije obavezan.
Obavezan bi bio samo ukoliko se peć koristi za kombinovano grejanje odnosno podno grejanje i radijatorsko ili samo podno grejanje i u sličnim sistemima.
Kod podnog grejanja gde su radne temperature niže ugradnja mešnog ventila je obavezna.
Za peći na pelet se preporučuje automatski mešni ventil sa nalegajućim termostatom.

U vezi sporijeg zagrevanja sistema ukoliko je sistem hladan, to isključivo zavisi od količine vode u sistemu - broja radijatora, goriva za sagorevanje - kvalitet peleta (En plus) i energetske izolovanosti objekta.
Kod Comma 21 sistem se vrlo brzo zagreva, za nekih 15 min. Kod ovog modela pumpa startuje pri temperaturi vode od 50 stepeni i nakon toga se zagreva do zadate temperature, a pri njenom dostizanju odlazeći u modulaciju (ekonomičan režim rada).

Mešni ventil ima najbolju ulogu kod peći koje su u kotlarnicama i obavlja ulogu održavanja jednake temperature izjednačene u potisnom i povratnom delu kao i u radijatorima, a na taj način obezbeđuje najbolju zaštitiu hladnog kraja kotla.


Srdačan pozdrav
Nemanja Popović
Alfa Plam
[ Tuzor @ 01.02.2021. 14:11 ] @
Hvala! Razmisliću o dodavanju jednog radijatora u kuhinji/dnevnom boravku gde se nalazi peć. Površina prostorije je nešto preko 20 m2, a oslonio sam se na savet da je tu dovoljna sama peć za postizanje željene temperature. Kuća je zidana ciglom, prozori su sa drvenim ramovima ali sa ugrađenim diht-aluminijumskim lajsnama, ulazna vrata su PVC. Iz Vašeg odgovora shvatio sam da bi dodavanje radijatora povećalo količinu vode u sistemu, a to bi trebalo da doprinese boljem grejanju. Pozdrav, svako dobro!
[ dodo87 @ 25.08.2021. 12:50 ] @
Pozdrav,

Imam Alffa commo 15 i grijem nekih cca 70m2. Pec je bila pod garancijom tako da nista nisam dirao, serviser je ustimao najbolje parametre i tako radi vec duze vremena.

Međutim ima par stvari/ problema koje bih volio da rijesim.

Prva stvar je da pec zna cesto izbaciti alarm NO LIGHTNING a koliko sam uspio da upratim problem je sto u tom paljenju puz ispitsi previse peleta u korpicu i onda mi se to desava. Da li ima opcija da malo smanjim taj preload?

Druga stvar je opseg od 4+/4-. Ako nastimam na 22 stepena ona ce prvo otici na 26 (sto mi je puno) i onda ce se upaliti tek na 18 (sto mi je malo) mogu li to promjeniti na +2/-2? I da li je preporuka da se mijenja. Ako ne da li postoji drugi nacin da se prevazidje ta velika razlika.

Treca stvar produzio bih vrijeme ciscenja korpice bar za 10 sekundi.

Hvala
[ Nemanja Popović @ 31.08.2021. 08:02 ] @
Poštovani,

sve ovo što ste naveli i što biste promenili od parametara je moguće izvršiti u tehničkom meniju za podešavanje.
Preporučujemo da ta podešavanja izvršite u dogovoru sa ovlašćenim serviserom koji vam je pustio u rad.
Što se tiče histereze od +/-4 ne preporučujemo pomeranje iz razloga što koristite ambijentalnu temperaturu, a onda biste smanjenjem samo izazvali da peć stalno i često ide u gašenja što je nepotrebno i nema nikakav efekat sem da smeta samom sagoevanju. Ima tu više faktora zašto je to tako određeno u vezi histereze, inače to je fabričko podešavanje proizvođača elektronike, a najviše se tiče da omogući što duži rad peći i samog kotla.Drugi proizvođači
elektronike postavljaju histerezu na +/-2, ali to zavisi i od ostalih elektronskih komponenti u peći npr.dodatni ventilator za vazduh, air flow sensor i sl.
Kod Comma15 je moguće izvršiti postavljanje histereze na +/-2, takođe u tehničkom meniju. Takođe, preporučujemo da to uradite u dogovoru sa serviserom.

Na kraju možete pokušati da ovaj opseg kontrolišete preko sobnog termostata. Tu su te histereze mnogo manje i možda će više odgovarati vašem željenom podešavanju temperature.



Pozdrav
Nemanja Popović
Alfa Plam
[ aleksandar.n89 @ 01.09.2021. 08:41 ] @
Pozdrav. Na koliko je potrebno raditi detaljno ciscenje peci i da li je neko radio, ne mislim na deo oko casice, ventilatora, u pitanju je como 21. Prijatelju za tu intervenciju serviser trazi 5000din.
[ Wipefest @ 01.07.2022. 17:35 ] @
Citat:
aleksandar.n89: Pozdrav. Na koliko je potrebno raditi detaljno ciscenje peci i da li je neko radio, ne mislim na deo oko casice, ventilatora, u pitanju je como 21. Prijatelju za tu intervenciju serviser trazi 5000din.



Ja cistim svake sezone uz pomoc ovog videa uz koriscenje dodatne hemije za odmascivanje i ciscenje svakog dela koji mogu da dohvatim rukom.


[ vladimir1981 @ 01.07.2022. 17:49 ] @
Ja očistim nakon 2 sezone loženja al sudeći na osnovu zaprljanosti mogao bi mozda i nakon 3 sezone
[ Panic Milan @ 22.01.2023. 10:30 ] @
Pozdrav, problem sa commo 15.
Ne moze podici temperaturu u kotlu preko 52 c,
Prostojie su hladne, 78kvm se greje prostora ne izolovanog ,
Ima 3 rad. 600*1600, 1 rad 600 *2000 (panelni turski) i susac 1200*600.
Serviser kaze :mnogo grejnih tela, ali pec često smanjuje intezitet plamena i kad nije u modu za čišćenje kotla vec kad pise da je u radu,dali se moze izmeniti takav neravnomeran rad? zadate tepm. Kotla 65c i 35 c.
[ nemanjaa1989 @ 05.02.2023. 16:06 ] @
Imam šporet Alfa term 27.

Koliko su pouzdani i tačni fabrički manometar i termometar na šporetu?
Ima li potrebe da ugrađujem dodatini termomanometar?
[ dekistojicic @ 10.02.2024. 01:09 ] @
Imam COMMO 15 peć i bežični termostat PROSTO. Radi savršeno. Ali, kada se juče zbog nestanka struje uključio alarm, pomoću tastera 4 sam ga isključio. Nakon toga na ekranu peći više nije bilo ČEKANjE ZAHTEVA, kako bi trebalo, već OFF. Uz pomoć uputstva za termostat utvrdio sam da su predajna i prijemna jedinica u vezi. Međutim i dalje na ekranu ne dobijam poruku ČEKANjE ZAHTEVA. Da li znate kako da mi se ponovo pokaže ova poruka, što bi značilo da će peć i dalje raditi savršeno kao i do sada? Hvala
[ Living Light @ 11.02.2024. 03:26 ] @
Postovani Dejane,
Da pokusam nesto (dok se ne jave iz Alfa Plam-a).

Ako sam dobro shvatio:

1) Pre nestanka struje sistem je radio k'o Doxa.
Postojao je na Displeju kotla vidljiv signal o "Cekanju Zahteva".
Takva situacija je normalna.

2) Nakon nestanka napajanja i ponovnog dolaska struje,
Sistem (Kotao) vise NE objavljuje na displeju da "Ceka Zahtev"
od na pr. Termostata.

Predajna jedinica Prosto termostatskog par-a se napaja sa 2 x AAA Baterijama.
Prijemna jedinica se napaja iz mreže sa 230VAC naponom.

IZLAZNI KONTAKT Prosto prijemne jedinice (onaj deo pored kotla) daje ULAZNI SIGNAL (Kontakt)
elektronici kotla ZA START tj. za RAD Kotla.

Ako elektronika kotla NE NADZIRE / Ne Nadgleda / Ne Proverava ulazni Terminal
(dva provodnika od Termostata do kotla)

- Onda Termostat NE Može da Startuje rad kotla jer
elektronika kotla NE OCEKUJE takav signal ZBOG (verovatno zaglavljene Petlje u Programu kotla)
koji je prouzrokovan Nenormalnim Isključ-Uključ Napajanja elektronike kotla.
(takav Šokirajući nestanak-dolazak struje u VEOMA KRATKOM vremenskom intervalu
Ne dopusta elektronici kotla da Odradi pravilan interni Restart programa).

Možda pomaze Totalni RESET elektronike kotla.
Ako to ne daje dobre rezultate, onda je moguce da je u elektronici kotla
nesto/neki element "zveknuo/izgoreo/ostetio od KRATKOTRAJNOG nestanka pa povratka gradske mreže.

Eto, moje vidjenje veoma neprijatne situacije,
nastale zbog "Drndanja Mrežnog Napona".

Ali, IPAK,
- Sacekajmo REC Strucnih ljudi iz Alfe, koji svoj posao rade Extra dobro!

Pozdrav






[ dekistojicic @ 11.02.2024. 15:34 ] @
Hvala na iscrpnom odgovoru i želji da se pomogne. Problem je rešen sam od sebe, prosto tako što sam uključio START i pokrenuo rad kotla. Posle kratkog vremena, kad je dostigao termostatom zadatu T, kotao se ugasio uz potpuno regularnu proceduru na čijem kraju se pojavila željena poruka ČEKANjE ZAHTEVA.
Verovatno nakon sličnih slučajeva kotao treba da se prvi put pokrene ručno, a onda nastavlja da radi automatski uz pomoć termostata.