[ pikl cera @ 22.11.2019. 14:38 ] @
Pozdrav,trebao bi mi jedan mali savet ko je u svetu linux administracije mreza.Zanima me da li bih kroz samostalno konstatno ucenje u narednih godinu,dve mogao da dostignem nivo i nadjem posao u toj struci bez neke zvanicne skole za to?Vec imam dosta materijala koje sam skupio u vezi ove oblasti i polako ucim ali bih zeleo da znam da li bih imao priliku za zaposlenje bez neke diplome i koliko je to realno trazeno kod nas,raspitivao sam se malo i za inostranstvo znam da u Sloveniji obavezno moras da imas neku diplomu bez obzira za koji posao.Vidim da sad razne akademije nude neke kurseve ali mi to ne uliva poverenje i ako sam cuo oprecna misljnja o njima i dobra i losa.Jedino ako bih tako nesto upisao je zbog papira ali ne bih ako ne moram da dajem 1000e+.Svaki odgovor i savet je dobrodosao,nadam se da nisam pogresio podforum.

[Ovu poruku je menjao pikl cera dana 22.11.2019. u 15:59 GMT+1]
[ nkrgovic @ 22.11.2019. 15:04 ] @
- Mozes da naucis dosta toga sam.
- Nemoj na IT akademiju nikako. :) Neki papiri pomazu, ali najcesce zvanicni sertifikati.
- Odluci se da li Linux ili mreze prvenstveno - osim ako neces da se fokusiras na nesto tipa Cumulus Linux to su dve relativno razdvojene teme. Srodne, ali odvojene.
- Diploma nije obavezna, ima bar 50% mesta koja ce te pozvati na razgovor bez ikakve diplome u rezimeu, ako se predstavi motivisano i napises da nesto znas. (U principu ako cita neko tehnicko lice bolje je nego ako cita neki "HR" koji nema pojma.... a ja znam mozda 10% njih koji valjaju). Kad dodjes na razgovor tu je kraj onoga sto pise bilo gde , i svodi se na ono sto pokazes. :D
[ anon70939 @ 22.11.2019. 19:13 ] @
Nikako IT Akademija. Ne samo zato što ne vredi ničemu, nego čak i ako prođeš HR oni koji bi te pozvali na tehnički razgovor bi te odmah odbacili.
Znam jer sam bio na takoj poziciji u prethodnoj firmi i kad god sam neki CV prosledio kolegama, to su im bili komentari... Verovatno radije prihvataju nekog ko stvarno sedi i uči i snalazi se bez da im neko sipa u glavu i da bezvredni papir.

Ako hoćeš već da daš neki novac, na tvom mestu ja bih se pretplatio na Linux Academy za 4 puta manje i gledao te kurseve, a svi imaju “Hands on lab”. Sledeći petak će biti popust od 50%.
https://linuxacademy.com/learning-paths/topic/linux/

U zavisnosti od godina, ako si mlađi, ne bi ti trebalo godinu-dve nego verovatno dovoljno i pola godine, ako imaš nekog osnovnog IT znanja, ako zapneš baš i pokažeš interesovanje, to što si učio primeniš nekako u praksi i staviš na github. Veće firme rado primaju mlade juniore sa takvim interesovanjem i nekim kakvim-takvim pikazanim rezultatom. HR će sigurno proslediti mail nekoj stručnoj osobi ako vidi github link u CV.

Fakultet je nepotreban, ali poželjan samo zbog utiska da si istrajan.

E sad.... Ovo što pričam je za Linux administraciju, ne za administraciju mreža, tu nemam iskustva.
Nakon nekih osnova Linux Administracije ojentiši se ka DevOps kulturi. To se traži dosta i tražiće se sve više.


Edit:
Sad vidim da im je već krenula Black Friday akcija
https://linuxacademy.com/pricing/

Evo imaš i kurseve koji spremaju za neki, što kaže Nikola, zvanični sertifikat.
https://linuxacademy.com/library/
A kursevi su dobri. Ja sam se tako spremio za AWS Solution Architect Associate (koji mi je jako pomogao pri zaposlenju), a sad krećem sa DevOps professional isto učeći odatle.

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 22.11.2019. u 20:29 GMT+1]
[ pikl cera @ 24.11.2019. 01:00 ] @
Hvala na savetima,zanima me sistemska linux administracija a ne mrezna nisam se dobro izrazio.

Koji od zvanicnih sertifikata najvise znaci sutra dan da imam u vidu kad malo bolje savladam materiju?
[ nkrgovic @ 24.11.2019. 09:13 ] @
Red Hat, ali je jako tezak za poloziti. Vecina drugih su prilicno "meh..." vise "OK, potrudio se da nauci", a ne da je potvrda da nesto znas.

Hoces savet:

- Digni web server, instaliraj neki, nebitno ... wordpress. Namesti bazu, nginx, php, namesti kesiranje na nivou nginx-a, i na nivou WP-a, dodaj redis, utegni SE Linux, namesti bazu, replikaciju i backup.
- Isto to za npr. Redmine
- Digni mail server : postfix, dovecotr, imap, clamav, dodaj DKIM i webmail.

Kad prodjes sve vezbe, napisi sta si sve radio i konkurisi na juniorske pozicije. Okaci pre toga confige negde, tipa github i posalji sajtove. :) Za hosting uzmi besplatne AWN, Google cloud i slicne naloge. :D