[ miljan97 @ 23.11.2019. 03:07 ] @
Postovani korisnici, student sam IT i jako sam zagrejan za ovu temu elektrane, naime procitao sam da EPS otkupljuje struju solarnih elektrana e sada svi spekulisu o ceni a zapravo niko nije 100% siguran koika je tacno pa me zanima po kw kolika je.
Isto tako sam neku racunicu napravio pa mi trebaju saveti da li razmisljam u prevom smeru i da li je to isplativo upustiti se.
Posto se razumem oko elektrike sam bih sve realizovao a ne placao neke lude pare da mi neko odradi "kljuc u ruke".
Racunica mi je da panel kosta oko 9000din od 250w i inverter koji kosta mozda 3000e
za 120 panela po 250w treba mi 11k evra plus inverter i prateca oprema da zaokruzimo na 15ak hiljada evra.

E sad, ja sam racunao prosecno osuncane sate u srbiji su 1800h, da li ce on za tih 1800 dana da isporuci punih 250w po panelu?
I kojoj izlaznoj snazi mogu da se nadam? Ja sam na severozapadu Srbije.

Ako isporucuje po toj racunici toliko snage onda bi se investicija otplatila za maksimum 2 godine ako racunam cenu epsa za 1kw po 20 evrocenti.

Da li sam upravu i da li bih trebao da se upustim u ovako nesto?
Opet kazem ove cene za izradu sam naveo zbog licne nabavke materijala i instalacije istog zato je predvidjena cena za 30kw tako mala.

Hvala svima unapred
[ sneguljko @ 23.11.2019. 08:27 ] @
Za sad, koliko znam, sve solarne elektrane rade sa gubicima, jer im je kraci radni vek, nego sto mogu da otplate sebe. Ceka se nova tehnologija.
[ Predrag Supurovic @ 23.11.2019. 10:18 ] @
Prvi problem na koji ćeš naići je da postoje kvote za solarne energane. Sve su odavno raspodeljene. Šanse da dobiješ povlašćenu cenu od EPS-a su ti vrlo male. Bz povlašćene cene, ekonomski uspeh projekta je teško ostvariv.

Drugi problem je što moraš mnogo ozbiljnije da se baciš u proračun. Potraži na netu, ima dosta sajtova koji se bave proračunom. Očekuj da ćeš se razočarati koliko su realistični proračuni nepovoljniji od ovoga što si ti izračunao.

[ miljan97 @ 23.11.2019. 12:24 ] @
Imam coveka u EPS-u koji mi je naveo da mene niko ne moze da spreci da ja struju prodajem domacinstvima sa elektrane, sa tolikom prizvodnjom mogao bih da izguram 10 domacinstva godisnje, napravim ugovor za mesecnu nadoknadu od 25e, njima je jeftinije od regularne struje a meni bolja cena od EPS-ove, lupio sam cenu za prodaju sada.

Jel to izvodljivo po vasem misljenju?

Racunao sam puno puta i cela ta ogromna svota novn=ca se prepolovi ako sam kupim panele i opremu i sve sam instaliram, a ako placas one da ti sve naprave to je vrtoglava cena koja nije bas tako isplativa.
[ sneguljko @ 23.11.2019. 13:29 ] @
Problem je samo kad bi brojilo na tvojoj kuci, tehnicki moglo da ide unazad. I jedino sto treba to je da gurnes u utikac tvoju struju i posle ti eps dostavi racun za struju u minusu :)
[ miljan97 @ 23.11.2019. 13:36 ] @
Elektranu sam planirao na otvorenom zemljistu a ne na kuci, a i da je na kuci EPS ti montira brojilo koje vrti u 2 smera, kada ti kkoristis njihovu i kada saljes svoju struju u mrezu. Pa oni to posle izracunaju ko koliko kome dodje :)
[ sneguljko @ 23.11.2019. 13:46 ] @
Ja sam parafrazirao ali na isto se svede. Zanima me samo šta je sa faznim pomerajem, da li se to automatski podešava ili mora neki uređaj da se stavi, da bi se smanjila jalova struja.
[ miljan97 @ 23.11.2019. 14:55 ] @
Mislim da je reseno unutar invertera svi naponski problemi...S obzirom na to koliko kosta ne treba nikakvi dodatni uredjaji niti bilo sta slicno :)
[ Predrag Supurovic @ 23.11.2019. 17:42 ] @
Citat:
miljan97:
Imam coveka u EPS-u koji mi je naveo da mene niko ne moze da spreci da ja struju prodajem domacinstvima sa elektrane, sa tolikom prizvodnjom mogao bih da izguram 10 domacinstva godisnje, napravim ugovor za mesecnu nadoknadu od 25e, njima je jeftinije od regularne struje a meni bolja cena od EPS-ove, lupio sam cenu za prodaju sada.

Jel to izvodljivo po vasem misljenju?


Proveri sa nekim ko se dobro razuem u to. Mislim da ne možeš da proizvodiš i prodaješelektričnu energiju direktno potrošačima nego da imaš oabvezu da se priključiš na elektoenergetski sistem i da njima prodaješ struju.

Pogledaj na primer ovo: http://www.rdsolar.rs/?page_id=406

[ kajgo @ 24.11.2019. 17:59 ] @
Ako imas para da investiras obezbjedi prvo sebe sa energijom, tek poslije kad skontas racunicu idi u komercijalizaciju, drzava je lopov jebace te za sekundu.
[ dlalic @ 25.11.2019. 07:09 ] @
Citat:
miljan97:

E sad, ja sam racunao prosecno osuncane sate u srbiji su 1800h, da li ce on za tih 1800 dana da isporuci punih 250w po panelu?
I kojoj izlaznoj snazi mogu da se nadam? Ja sam na severozapadu Srbije.

Hvala svima unapred


Sa 30KW instalisane snage mozes ocekivati od 30-36000KWh proizvedene energije godisnje u Vojvodini.
Ovo je rezultat elektrane od 9.6KW instalisanih u Novom Sadu


[ component @ 25.11.2019. 07:17 ] @
1. Ne smeš da prodaješ struju drugima. To može samo EPS.
2. Teško da možeš da potpišeš ugovor sa EPS-om pošto je nepisano pravilo da kvote dobijaju kumovi, rođaci i slični bliski vlasti. Ako nisi neko od njih, zaboravi... u stvari probaj pa nam javi šta je bilo.
3. Ne smeš da "gurneš struju" u mrežu bez saglasnosti EPS-a (za sasnost pogledaj taku 2) a bez toga ništa od "net zero" kuće.
4. Možeš da proizvodiš struju za svoje potrebe a sve što je višak "da baciš" ili da kupiš baterije koje su najskuplje u celoj toj priči tako da ti je neisplativo bilo šta što nije tačka 2 i 3.
[ dlalic @ 25.11.2019. 07:37 ] @
Citat:
sneguljko:
Za sad, koliko znam, sve solarne elektrane rade sa gubicima, jer im je kraci radni vek, nego sto mogu da otplate sebe. Ceka se nova tehnologija.



Nisi u toku. Tehnologija je drasticno pojeftinila u medjuvremenu

Cena solarnog KWh je drasticno pala poslednjih godina i sada se i bez ikakvih subvencija solarnim KWh trguje za 1.6-1.7 us centi na velikim drzavnim tenderima po svetu (Portugalija, Indija, Mexico...)
Ako recimo posmatras period 2015-2017-2019 cena je tacno prepolovljena na svake 2 godine
[ miljan97 @ 25.11.2019. 15:48 ] @
Citat:
dlalic:
Citat:
miljan97:

E sad, ja sam racunao prosecno osuncane sate u srbiji su 1800h, da li ce on za tih 1800 dana da isporuci punih 250w po panelu?
I kojoj izlaznoj snazi mogu da se nadam? Ja sam na severozapadu Srbije.

Hvala svima unapred


Sa 30KW instalisane snage mozes ocekivati od 30-36000KWh proizvedene energije godisnje u Vojvodini.
Ovo je rezultat elektrane od 9.6KW instalisanih u Novom Sadu




Ovo mi je vrlo korisna informacija, hvala puno na ovome, a gde se nalazi ta elektrana u Novom Sadu jel ikako moguce pogledati je?
[ miljan97 @ 25.11.2019. 15:56 ] @
component, ne postoji nikakva zakonska regulativa koja mi zabranjuje da ja ne mogu prodavati struju domacinstvima.


dlalic, upravo tako, slazem se. Zapravo pricao sam sa covekom koji instalira i pravi elektrane, kaze da se vec sada aplicira za povlascene proizvodjace gde novi izbor izlazi februara sa novim kvotama.
Pa ce novi izbor ko zna kad, i sada totalno nisam siguran da li da se upustam u nesto ovako da li da apliciram pa ako dobijem da gradim onda....
[ mali genije @ 25.11.2019. 16:01 ] @
@miljan97
Aj da te obeshrabrim...zaboravi na investiciju koju si zamislio....jer u dogledno vreme neces upasti na red da dobijes kvote i ugovor.
Imam drugara koji se vec 5g bori da dobije kvote iiiii nista,i sta ce covek,naravno odustao..
[ miljan97 @ 25.11.2019. 16:13 ] @
@mali genije
Jel sta kosta aplicirati i predati papire pa cekati na odgovor?
[ dlalic @ 26.11.2019. 07:15 ] @
Citat:
miljan97:

Ovo mi je vrlo korisna informacija, hvala puno na ovome, a gde se nalazi ta elektrana u Novom Sadu jel ikako moguce pogledati je?


Na krovu Fakulteta Tehnickih Nauka. Ako bi da je pogledas probaj da kontaktiras nekoga od autora ovog rada
Sajt sa imenikom Fakulteta ce ti pomoci.

Da se i ja pridruzim ostalima...
Tesko ces prodavati tvoj visak struje trecim kupcima, zbog samog karaktera tvoje proizvodnje. Imas (izuzetno) neujednacenu proizvodnju i na dnevnom i na godisnjem nivou. Takvu proizvodnju moze da usisa samo neki ogroman, inertan sistem kakva je elektrodistribucija.

A sto se EPS-a tice, to ces vec morati sam da probas, i sto neko rece, prenesi iskustva.
[ dvp @ 26.11.2019. 12:18 ] @
Citat:
miljan97:
component, ne postoji nikakva zakonska regulativa koja mi zabranjuje da ja ne mogu prodavati struju domacinstvima.



Naravno, ništa ti nije zabranjeno.

Da bi proizvodio el. energiju moraš osnovati firmu za proizvodnju električne energije (proizvođač).
Takođe da bi prodavao moraš osnovati firmu za snabdevanje električnom energijom (snabdevač).
Mislim da te firme moraju imati i odgovarajuće licence.

Ministarstvo energetike i Agencija za energetiku su nadležne za ovu oblast i
propisuju zakonima, pravilnicima i uredbama uslove za ove delatnosti.
Ne bi bilo loše da pre bilo kakvog posla pregledaš te dokumente.
[ mali genije @ 26.11.2019. 19:15 ] @
Citat:
miljan97:
@mali genije
Jel sta kosta aplicirati i predati papire pa cekati na odgovor?

Koliko se secam moras da imas sve projekte i gradjevinsku dozvolu,razne takse itd
[ miljan97 @ 26.11.2019. 22:03 ] @
Icicu do FTN-a ovih dana pa ce valjda biti voljni da mi pojasne, u svakom slucaju u februaru se biraju kvote i novi povlasceni proizvodjaci pa bi u toku januara trebao zavrsiti pairologiju nadam se, ako se ugovor dobije to je kraj glavobolje, sve bi trebalo lagano onda da ide...

I da hvala svima na odgovorima, mnogo mi znaci sve to.
[ pctel @ 26.11.2019. 22:14 ] @
Citat:
miljan97:
component, ne postoji nikakva zakonska regulativa koja mi zabranjuje da ja ne mogu prodavati struju domacinstvima.

Raspitaj se ti to malo bolje, ocigledno si veoma tanak sa informacijama. Trenutno niko u Srbiji nije dobio autorizaciju da prodaje struju. Raspitaj se malo zasto nijedan punjac za elektricne automobile u Srbiji ne naplacuje struju a po drugim drzavama naplacuju, mozda ovde vole ljudi i firme da poklanjaju, jel da? Ne postoji uopste pravilnik koji definise sta neko ko zeli da prodaje struju treba da ispuni, nebitno da li ima svoju ili bi kupio od EPS-a pa preprodavao.

I ono gore u vezi produktivnosti - uzima se za proracun da kineski paneli daju 1000x godisnje svoju maksimalnu snagu, dakle 30kW - 30.000kWh. Da li pravis kalkulaciju sa domacim ili stranim cenama panela? Nadam se da to ne zamisljas tako - narucis sa ali ekspresa i postar ti donese?
[ miljan97 @ 27.11.2019. 00:16 ] @
Da to sa podavanjem domacinstvima ne bi islo, jer jednostavno preskupo bi bilo skladistiti svu tu energiju po baterijama koje moraju biti ogromne (preskupe).

A da tako sam radio proracun na oko 30000kw godisnje. Pravim kalkulaciju sa uvoznim panelima (Nemackim), imam lika za to. Jedino se sto se tice invertera razmisljam o mogucem inverteru sa aliexpressa :D JEftiniji a radi posao.. To je jos u razmatranju, nego ako se razumes da li bi trebalo jos sta od ulaganja osim invertera kablova panela i konstrukcije (elektronski deo me interesuje)

I ak oneko zna da li mogu ja i jos neki elektricari da napravim sve to ili mora firma neka koja je specijalizovana za sve to?
[ component @ 27.11.2019. 07:47 ] @
Recimo da možeš da prodaješ struju koju proizvedeš. Ja sam jedan od tvojih komšija i hteo bih da kupim struju od tebe. Kako ćeš mi je dostaviti? Pretpostavljam kablom koji je postavljen... gde? Bandera? Ukaopao si ga ispod zemlje?
[ pctel @ 27.11.2019. 09:48 ] @
Citat:
miljan97:
A da tako sam radio proracun na oko 30000kw godisnje. Pravim kalkulaciju sa uvoznim panelima (Nemackim), imam lika za to. Jedino se sto se tice invertera razmisljam o mogucem inverteru sa aliexpressa :D JEftiniji a radi posao.. To je jos u razmatranju, nego ako se razumes da li bi trebalo jos sta od ulaganja osim invertera kablova panela i konstrukcije (elektronski deo me interesuje)

I ak oneko zna da li mogu ja i jos neki elektricari da napravim sve to ili mora firma neka koja je specijalizovana za sve to?

Ajd prvo matematiku pa elektroniku... ako su paneli red velicine 500 evra po kW i ako je kWh 0.05 EUR, onda digitron kaze da samo za njih treba 10 godina da ih otplatis, plus ostala elektronika i bravarija, to tek u drugoj deceniji. A na pocetku se frljamo sa godinu-dve periodom otplate?! Sto se elektronike tice, tu ti je znanje mnogo bolje. Generalno to je to, jos nekih osiguraca i da resis preklapanje kako ide - kad napajas iz mreze a kad iz invertera. Ustvari pazi ovako... Inverter za opstu upotrebu (naprimer za kamione, kampere, pumpe za grejanje itd) je uredjaj koji ocekuje da mu ti na ulaz dovedes napon odredjene vrednosti, a on na izlazu daje naizmenicni napon odredjene vrednosti. Ako mu dovedes 20% nizi od predvidjenog na ulaz, dobices 20% nizi na izlazu, a isto tako za visi. Solarni panel daje promenljivi napon od 0 do 30V. Treba ti stabilizator napona naprimer na 24V. Sve preko 24 je 24, sve ispod 24 je nula. Drugo, u opstem ucaju inverter nema nista sa punjenjem akumulatora, to nije njegov posao, ego neki drugi uredjaj mora brinuti o tome kada i koliko treba puniti akumulator. Ali, neki uredjaji su all-in-one, samo sa jedne strane prikljucis panel, sa druge akumulator, sa trece potrosace. Informisi se sta tacno kupujes.
[ chkalja @ 27.11.2019. 10:01 ] @
Evo na Marka Zvaka jedna epizoda o solarnim panelima:

http://markazvaka.net/slucaj-solarnih-panela/

https://youtu.be/a2ItLTJTIzQ


Devojka je objasnila konkretne probleme koji su imali.
[ dvp @ 27.11.2019. 23:33 ] @
Miljane
svaka čast na ideji i entuzijazmu. Nadam se da će ti svi komentari dobro doći.
Pratio sam jedno vreme tematiku, čitao stručne radove i išao na predavanja.
Kad odbaciš mišljenja lobija u koji spadaju pre svega trgovci a onda i projektanti i izvođači tih sistema,
kod nas u ovom i nekom narednom periodu ta investicija ti je vrlo vrlo rizična.
Lepo je to proučiti i znati ali da uložiš tolike pare u nešto tako nesigurno ne savetujem ti.

Moj zaključaj je da takav sistem (naravno manje snage) ima smisla izvesti samo u
slučaju napajanja vikendice ili sličnog objekta koji se nalazi na lokaciji gde ne
postoji ditributivna mreža i ne može se očekivati u skorije vreme.
Ili je preskupa za izvesti, a naravno da će Elektrodistribucija skoro sve troškove njene izgradnje prebaciti na tebe,
Znači samo za ostrvski rad (sopstveno napajanje) i obavezno taj sistem podržati
sa malim dizel električnim agregatom integrisanim u sistem koji će da pegla PV sistem (bez obzira što je sa baterijama).

pozdrav
[ MajorFatal @ 28.11.2019. 00:03 ] @
Citat:
chkalja:
Evo na Marka Zvaka jedna epizoda o solarnim panelima:
http://markazvaka.net/slucaj-solarnih-panela/
https://youtu.be/a2ItLTJTIzQ
Devojka je objasnila konkretne probleme koji su imali.


A evo i sa es tema gde se spominje isti snimak...

https://www.elitesecurity.org/...gu-da-proizvedu-solarne-celije

Inače u susednoj Hrvatskoj ako sam dobro razumeo, a pod pritiscima iz EU, jer ni njihova elektroprivreda ne bi rado, a i država sa njom, već neko vreme promovišu postavljanje solarnih panela na krovove privatnih kuća, mislim da imaju i neku kampanju pod sloganom Ni jedan krov bez panela ili tako nekako...