[ asko_271 @ 01.12.2019. 18:24 ] @
Pozdrav, stradao je ovaj tranzistor, bar tako piše da je ns poziciji "T1". Beskonačan otpor u svim pravcima a i mjerenjem području za diodu nista ne pokazuje.... Sta bih mogao umjesto njega ugraditi. Napaja pumpu za paru a otvara ga SN8P2501BSG mikrokontroler... slike u prilogu.
[ zica49 @ 01.12.2019. 18:47 ] @
Koliko znam vecina MCU drajva tranzistore ili mosfete vezane u open colector ili open drain.
Znaci NPN tranzistor ili N-mosfet sad kolka struja,prag i ostalo je upitno.

Ja bi bez razmisljanja isao da tu ugradim N mosfet.
Sto se tice struje kroz isti veci izbor,a prag bi modifikovao ako je potrebno.
Radice to ko zmaj, mosfet kao prekidac (ukljuci iskljuci pumpu) je bez premca.

Edit:

Ponovo procitah tvoj post! A sta ako je to mosfet koji je potpuno ispravan,i nema on body diodu!
A problem nesto drugo.
Test mosfeta je jedino ispravan u realnom radnom kolu.

[ veselinovic @ 02.12.2019. 16:55 ] @
Icvica je vjerovatno u pravu,
radi se o N MOSFET-u, ali zbunjuje nepostojanje diode.

Pogledaj malo ovu temu:
https://www.elitesecurity.org/...omponenti-kineskim-kazaljkasem
[ asko_271 @ 03.12.2019. 05:07 ] @
Kako sam dobio samo ploču morati cu je spojiti na napon i ispitati da li dobije kakav uprav. napon na mosfet...ako ima ostalo je uredu mora biti samo do njega...koji mosfet da ugradim ako bude do njega?
[ asko_271 @ 10.12.2019. 21:34 ] @
Spajao sam plocu na Napon, led 5 i 4 svijetle, ne zajedno, to ima veze sa kolicinom pare ECO ili MAX i to se radi sa tasterom S1, S2 je za antikalk, napon od 5 v ima na njemu ali se nista ne desava kada ga pritisnem, takodje se nista ne desava kada N spojim na mjesto za signal da se ukljuci pumpa, nema nikakvog napona iz MIKROKONTROLERA sn8p2501sg, na nozici 12 za signal da otvori "n mosfet" ili sta je vec na tom mjestu...po ovome je gate na pinu 3 a u vecini slucajeva za kuciste sot-23 je tu source...
Imam na ploci 5v napon na kondezatoru koji bi mogao iskoristiti za kakav relej ili da radim prekidac n Mosfetom....
[ asko_271 @ 13.12.2019. 21:00 ] @
Ipak je stradao onaj mosfet ili tranzistor...dobio sam ostatak pegle... kada sam ispitao sta spaja prekidač za paru, spaja kontakt "L" a ne "N"... I nakon cca 2 minuta kada se pritisne taster za paru dobijem nekih 0,9 V na nozicu G....koji mosfet mogu ugraditi? Izmedju G i S je otpor smd 103, smd kondenzator a sa Dreina preko SMD diode A7 ide ns pumpu a ona je 220-240V 15 W. Hoce li raditi neki IRF napona DS veceg od napona pumpe?
[ emiSAr @ 13.12.2019. 21:09 ] @
0,9V je premali napon za otvaranje pa i LL feta. Moguce da je u igri neki trijak tipa 600V/1A ali i njemu je 0,9V premalo. Pokusaj skicirati kako bi taj dio seme izgledao.-
pOz
[ asko_271 @ 13.12.2019. 22:14 ] @
Evo ovako nekako, preko telefona sam radio, ako nesto ne odgovara od simbola ne zamjerite....a ima slika ploče u porukama od prije....
[ emiSAr @ 13.12.2019. 22:26 ] @
Hajde sto je dioda pogresno okrenuta, onda bi mogao biti N fet i tih 0,9V mu je premalo da ga otvori. Jeli tih 0,9V kada je kriticni
elemenat (tranzistor-N fet prisutan)-podigni ulaznu elektrodu-gejt ili bazu i onda vidi koliki je napon iz MCU tu.-
pOz
[ asko_271 @ 13.12.2019. 22:44 ] @
Mjerio sam sa odlemljenim T1 (kriticnim dijelom)
[ veselinovic @ 14.12.2019. 05:21 ] @
Asko,
ovo cemo morati uraditi na tezi nacin, tj skidanjem seme sa plocice.
Potrebno je da sto tacnije skines dio seme oko tog necega sto ne znamo sta je.

0.9V je stvarno premalo, osim ako nije neki PWM. Nemas pri ruci neki osciloskop?
Probaj staviti u seriju sa voltmetrom neki kondenzator 100-tinjak nF pa mjeri opet.

Vrlo moguce je da se radi o dozirnoj pumpi, koja se vozi impulsima. Svaki impuls je jedan druk kotve i izbaci x ml vode.
[ asko_271 @ 14.12.2019. 13:39 ] @
Ma nemam osciloskop, evo slike pločice gdje se vide svi elementi. Stim da sa konektora "L" ide direktno na jedan kraj namotaja pumpe a "N" konektor "spaja" se preko T1. Ako nista ugradit ću relej 220 V i preko njega uključivati pumpu da radi koliko drže pritisnut prekidač.....
[ veselinovic @ 14.12.2019. 17:23 ] @
Ako se ne varam nece moci relej.
Te pumpe znaju biti motane za 12V i rade impulsno ( kao dizne na autu), pa ako dovedes 220V na njih ispuste plemenitu dusu.
Aj samo pogledaj kako je dioda okrenuta.
[ asko_271 @ 14.12.2019. 20:55 ] @
Dioda je oznake A7, kako rece emisar kontra je okrenuta, nju sam ostavio, i spojio bez releja, preko prekidaca za paru, nisam otvarao da vidim kakav je moze li "podnijeti" struju pumpe....a provjerio sam na pumpi je naznačeno 220 -240 V i 15 W. Vjerojatno tako treba da radi kako ste Vi opisali, da se izborom nacina rada ECO ili MAX...bira kolicina pare koju pumpa izbacuje. Ovako ce biti oko 100 g/min.