[ nanananananana. @ 15.12.2019. 03:23 ] @
Pošto sam video po većini Jutjub video snimaka da preporučuju SSD hardove sa DRAM keširanjem jer ne usporavaju i u toku rada imaju dobre performanse (ne znam lično, ne tvrdim, informišem se samo i tražim što bolje da kupim i da sam miran).
Probao sam po online prodavnicama da tražim ovakve hardove, ali nigde ne piše da li je DRAM ili SLC keširanje, pa me zanima da li neko od Vas zna gde mogu da vidim listu tih SSD hardova?
Mogu i preporuke modela ovde.
Treba mi jeftin SSD samo za sistem i prateće programe, imam 2 HDD-a gde ću ostale fajlove držati.
Verujem da bi mi 240/256 GB bilo dovoljno.
Nisam gejmer i slično (igram samo CS 1.6) i treba mi samo za surfovanje, gledanje filmova i serije, video snimaka po Jutjubu. :)
Hvala svima unapred, pozdrav! :)
[ bachi @ 15.12.2019. 07:45 ] @
Samsung Evo ima DRAM keširanje.


ADATA SU800 isto tako.
[ nanananananana. @ 17.12.2019. 16:47 ] @
Reče mi jedan lik da mi uopšte nije ni bitno ovo keširanje jer meni treba samo zbog sistema.
Keširanje je bitno samo kod nekih zahtevnih poslova.
Hvala Vlado na pomoći svakako! :)
[ Branimir Maksimovic @ 17.12.2019. 17:22 ] @
Svi SSD-ovi imaju kes koji pomaze da brzo pisu. E sad kad se popuni kes onda SSD pise jako sporo pogotovo ako nema prostora.
[ Zlatni_bg @ 17.12.2019. 20:08 ] @
Nemaju svi, nazalost. Neki nemaju samo DRAM, neki nemaju ni SLC.
[ calexx @ 18.12.2019. 17:14 ] @
Ajde ko ume da nađe informacije za https://www.biostar.com.tw/app/en/ssd/introduction.php?S_ID=28 da znam šta sam pazario. Proizvođač krije informacije, da ga otvaram neću a jedino što piše u specifikacijama je 3D TLC, ostalo ničemu ne služi.
[ Zlatni_bg @ 18.12.2019. 20:34 ] @
Je l' si cepao neke continuous ili bilo kakve benchmarke?

U sustini kes testiras tako sto upisujes ili citas ogromnu kolicinu date, i posle nekog vremena ga exhaustujes (al' cepam po izrazima). Na Samsung Evo-u je to vreme nekih 12-13 minuta konstantnog pisanja.
[ calexx @ 18.12.2019. 20:53 ] @
Nisam testirao a i ne planiram, mislio sam samo da neko pronađe info ima ili nema keša i šta uopšte ima unutra. Još uvek nisam raspoložen za igranje sa SSD, nemam pojma šta može da se desi pa da ne žurim.
[ Branimir Maksimovic @ 18.12.2019. 21:11 ] @
pa izmeri koji mu je write speed. Ja nisam jos video SSD da je crkao a da ne pravi privid da je sve u redu, cak instaliras ceo apdejt, rebutujes, kad ono...
[ Zlatni_bg @ 18.12.2019. 21:17 ] @
Pazi, i da crkne, bolje da crkne odma' nego posle...

Nov je relativno i uglavnom se rusi zezaju s tim "jacim" testiranjem. Mada bih rekao da tu eventualno imas neki TLC kes i to je to. Mozda tipa 32MB RAMa max, sve zavisi od kontrolera, a ni to ne mogu da nadjem koji je. Uglavnom pise za svaki kontroler sta podrzava od kesinga.
[ bachi @ 19.12.2019. 07:25 ] @
Zašto kupujete SSDove od proizvođača koji kriju informacije?

A čim ih kriju, 'nači da nemaju čime da se ponose.

U suštini, čim nisu naveli da ima SLC i/ili DRAM cache, znači da nema.
[ gilopile @ 19.12.2019. 09:18 ] @
Tacno tako Bachi.
Rado bi oni to stavili na strani `overview`.
[ calexx @ 19.12.2019. 11:15 ] @
Možda ima veze sa tim što sam za 512GB dao mnogo manje nego što košta Samsung 256 GB? Ionako će da posluži za testiranje i isprobavanje.
[ popusicko @ 19.12.2019. 13:06 ] @
A i razliku u brzini tesko da cete primetiti u realnom,svakodnevnom radu
[ Branimir Maksimovic @ 19.12.2019. 16:59 ] @
Primetice se na Windows apdejtu sigurno. No treba imati dva pa uporediti ;)
[ Zlatni_bg @ 19.12.2019. 21:10 ] @
Pazi, ja sad koristim NVMe, rekao sam da cu biti ovih par meseci na lap topu iz xy razloga. Apsolutno nemam pojma koji je SSD u ovom HPu, znaci nigde nema informacija o onome sto mogu da iscitam iz njega. No, brzine su oko 2800MB/s read i 1100MB/s write. S tim sam extra zadovoljan.

Sto se tice 4k, sto je nama naravno i bitnije, sta znam. Apdejti se instaliraju instant skoro ali sintetika ne govori u neku veliku prednost NVMe. Maltene je Q1T1 4k isti kao sa SATA interfejsom.

Ako bi neko da se igramo sa brojevima u nekim testovima, moze. Iskreno meni znaci zbog 20k fajlova koje mi Laravel napravi sa sve npm-om, ali da li ima razlike, bas je tesko reci dok ne uporedimo. Naravno kada povecam threadove dobijam mnogo bolje rezultate. Sad, sta se u realnosti desava bas zavisi od aplikacije do aplikacije.

Ipak sam misljenja da je SATA i dalje bolji zbog kapaciteta za novac. Ali na ovom laptopu gde imam max 50GB popunjeno od 250GB, ako mi kapacitet nije bitan i necu ga trpati filmovima, serijama, igrati igrice na njemu i slicno, NVMe nije losa opcija. Ne mogu da garantujem ovo, ali mislim da je potrosnja struje takodje dosta manja - osim ako se ne przi nvme.
[ bachi @ 20.12.2019. 07:56 ] @
Citat:
calexx:
Možda ima veze sa tim što sam za 512GB dao mnogo manje nego što košta Samsung 256 GB? Ionako će da posluži za testiranje i isprobavanje.

Bem mu miša Culex, pa valjda ima i nešto između? :D
[ calexx @ 20.12.2019. 18:59 ] @
Ima, A400 480GB košta 6.190, SunDisk 480GB košta 7.590, Samsung 500GB je 9.490 kinte. Inače imam jedan Crucial MX500 250GB koji sam platio 5.690 što je opet malo skuplje od ovog od 512GB. Ionako mi je to za OS, čak sada mogu da koristim deo i za podatke ali samo eksperimentalno, hard ostaje konza za čuvanje, bar meni i bar za sada. Da bih to poboljšao, kupio sam i jedan 2T hard pa će da bude mesta za sve.
Mislim da je onaj od koga je počelo (BioStar 480GB) malo slabija varijanta, po svim karakteristikama deluje malo gore a za ovaj se možda i pročuje da je OK.
[ Zlatni_bg @ 20.12.2019. 20:18 ] @
MX500 ti je jedini koji se istice kao neki solidan od njih, ostali su bukvalno samo nand sa kontrolerom i to je to.
[ calexx @ 20.12.2019. 22:13 ] @
Znam da je solidan, ostale sam pomenuo kao moguću alternativu ovom kojim se igram. Mislim da ni A400 ni Crucial BX serija nemaju keš pa verovatno i nisu ništa bolji od njega. Izigram se ovim, ima tri godine garancije a MX500 je tu da uleti ako zatreba.
[ nanananananana. @ 22.12.2019. 20:05 ] @
Raspitivao sam se dosta ja oko ovih SSD-ova i na kraju mi nije bitno kakvo je keširanje (bar su mi tako rekli) jer bih samo sistem držao.
Da li je SSD od 120/128 GB dovoljno samo za sistem i osnovne programe?
Ne koristim ja Fotošop i slične programe.
[ calexx @ 22.12.2019. 21:45 ] @
Pa pogledaš koliko ti sada zauzima ... ja do sada nisam dao jednom operativnom sistemu više od 100GB, mada je to uvek popunjeno manje od pola ali iskoristim ponekad za prebacivanje tamo-vamo.
[ Zlatni_bg @ 22.12.2019. 23:19 ] @
Kesiranje je itekako bitno. Ne radi se o "cuvanju podataka" kao sa RAMom vec nesto drugo. Vise je pre-load.
[ nanananananana. @ 22.12.2019. 23:36 ] @
Citat:
calexx:
Pa pogledaš koliko ti sada zauzima ... ja do sada nisam dao jednom operativnom sistemu više od 100GB, mada je to uvek popunjeno manje od pola ali iskoristim ponekad za prebacivanje tamo-vamo.


Kontam da je 100 (mada i 60 je dovoljno kada uporedim sa prikazanim) giga i više nego dovoljno.


[ Milan Kragujevic @ 23.12.2019. 05:34 ] @
Citat:
calexx:
Ajde ko ume da nađe informacije za https://www.biostar.com.tw/app/en/ssd/introduction.php?S_ID=28 da znam šta sam pazario. Proizvođač krije informacije, da ga otvaram neću a jedino što piše u specifikacijama je 3D TLC, ostalo ničemu ne služi.


Nema DRAM cache. Ne kriju "per se", već jednostavno nisu naveli jer nema.

Tvoj: https://www.biostar.com.tw/app/en/ssd/introduction.php?S_ID=28
M500-512GB koji ima DRAM cache: https://www.biostar.com.tw/app/en/ssd/introduction.php?S_ID=18

>With DDR3/DDR3L DRAM cache

Meni je taj Biostar SATA model i to od 120 GB sasvim OK for now, majka ga koristi u laptopu gde sve "leti". E, sad, pre toga je bio Samsung 830 ~120 GB iz 2012-e, koji je tada bio skup k'o vatra (~20 000 din IIRC), ali je OK radio i ja sam baš baš baš mučio jadni primerak.

U poslednje vreme je krenuo da nestaje iz BIOS-a i da se periodično javi neki bad block (ili šta je već, ne znam) koji ga uspori maksimalno i mora power off, pa power on (reboot mu ne gasi napajanje i ne reši problem).

Laptop je relativno nov, Lenovo IdeaPad 110 sa Pentium-om, pa je morao biti SSD.

Kupim najjeftiniji u Srbiji, taj Biostar, i radi OK for now. Može da bude mnogo gore od njega, npr oni Kingston SSDnow V300.......

U svom laptopu imam generic NVMe SSD od ~250 GB koji dobro radi, ~2200 MB (dal' je write ili read ne znam, write možda jer ima keširanje, idk)

Na poslu... Samsung 1 TB 970 EVO, brzina neizmerljiva :P Ali, nema neke koristi od njega u poređenju sa ovim kućnim generic NVMe.
[ nanananananana. @ 23.12.2019. 18:23 ] @
Evo ovde sam našao u opisu videa neke SSD-ove koji imaju DRAM, SLC i HBM keširanje.

[ nanananananana. @ 23.12.2019. 21:20 ] @
Još jedno pitanje...
Moja ploča je Asus M3N78-EH i sad čitam da koristi SATA II, ali takođe na sajtu Asusa piše i sledeće (vidi sliku).
Je l' to može da se nadogradi SATA III ili?



Edit: Ipak ne može, ova za koju piše da (valjda) može je Asus M3N78-VM! :)
Moja greška. :)
[ Zlatni_bg @ 24.12.2019. 01:13 ] @
Ne razumem tacno sta je problem, SATA2 standard je kompatibilan sa SATA3 uredjajima u 99% slucajeva. Jedina losa iskustva koja sam ja imao je kad je u pitanju nforce chipset. Tada k'o da si mu djavola zakacio na SATA port.
[ calexx @ 24.12.2019. 16:17 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Nema DRAM cache. Ne kriju "per se", već jednostavno nisu naveli jer nema.
Ma logično razmišljanje, mada se pitanje odnosilo i na ostalo, čip, kontroler a to valjda ima. ;) Kao što sam pisao, uzet je da se poigram, da instaliram više operativnih sistema i probem jer ide brže a ništa ne planiram da čuvam a da je bitno.
Citat:
Milan Kragujevic:Kupim najjeftiniji u Srbiji, taj Biostar, i radi OK for now. Može da bude mnogo gore od njega, npr oni Kingston SSDnow V300.......
Koliko sam usput video, keš nema ni Kingston A400 a ni Crucial BX serija pa ne deluje da je smak sveta i da oni neće da se prodaju i rade. Još uvek nisam na ti sa SSD hardverom pa ne znam ni šta je šta ni kako šta radi. A mislim da sam negde, možda i ovde, pročitao o punim servisima pokvarenih Samsunga koji su mnogostruko skuplji.
Citat:
Milan Kragujevic:U svom laptopu imam generic NVMe SSD od ~250 GB koji dobro radi, ~2200 MB (dal' je write ili read ne znam, write možda jer ima keširanje, idk)
Za sada ne razmišljam o SSD u obliku kartica jer imam staru ploču koja to ne podržava. Nisam siguran ni da imam razlog da apgrejdujem sistem zbog toga, jedino ako izađe beli dim pa moram, hteo ne hteo.
[ nanananananana. @ 24.12.2019. 19:04 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ne razumem tacno sta je problem, SATA2 standard je kompatibilan sa SATA3 uredjajima u 99% slucajeva. Jedina losa iskustva koja sam ja imao je kad je u pitanju nforce chipset. Tada k'o da si mu djavola zakacio na SATA port.

Ne čita/piše u punoj brzini koliko sam video, ali nije neki veliki gubitak, sve je okej. :)
[ Branimir Maksimovic @ 24.12.2019. 19:29 ] @
Pa kupi sata3 kontroler na pci kartici i sve pet. Samo sto to vredi vise od tvoje ploce :P
[ gilopile @ 24.12.2019. 19:29 ] @
Evo A4000 120GB od celih 19 eur na Sata3
https://imgur.com/a/EtE8MW1

Na Sata2 negde oko 350/200 sto je isto ok i nisam primetio neku razliku u svakodnevnom radu, uglavnom sve brzo otvara. Os se digne za 10 sekundi i cim kliknem na Crome, otvori ga za 3 sekunde.

Sa HDD na istom kompu 10x sporije bukvalno.
Svaki SSD je ok, manje vise.
Ovaj za 144 r/w 1.47TB
Ne stedim ga, prikljucio i instalirao OS i to je to. Radim sve na njemu, nista one cake da kesira na HDD i sl.
Kad crkne, odem i kupim novi i teraj dalje :D




Evo i temperature.
SSD kao i svi HDD-ovi su po patosu, sto pored kucista, sto u kucistu na dnu leze.
Neko rece ne valja pregrejace se :D
Najvece zlo je drzati HDD u leziste namenjeno za njega. Od rodjenja ih drzim svuda samo ne u taj rek. Alergican na buku koji proizvode hardowi, ono brujanje motora sto se prenosi na limariju, ne krckanje glava pri citanju..







[Ovu poruku je menjao gilopile dana 24.12.2019. u 20:49 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 24.12.2019. 20:03 ] @
Ma SATA2 je skroz okej za SSD. Kad su kod nas bile normalne cene diskova od 120GB (tamo negde 2012-2013) retko ko je i imao SATA3 osim ako skoro nije menjao konf.

Te maksimalne teoretske brzine su totalno nebitne. Bitan je rad sa malim fajlovima, 4k - 1MB. Za fajlove od 500MB+ je manje vise nebitno da l' neko koristi HDD ili SSD, bukvalno. Osim ako ne prebacuje ili ne radi nesto sa fajlom od 50GB.

Evo vam CrystalDiskMark od diska koji HP ubacuje kao PCIE NVMe u laptopove. Iskreno u radu nisam primetio nikakvu razliku u poredjenju sa Evo 850. Takodje imajte u vidu da diskovi od 250GB ne mogu da imaju nenormalno visoke brzine cak ni na NVMe, oni peakovi od 3GB/s su uglavnom sa 512GB+.


Pri ovim testovima nabija 70C+, dolazi do throttlinga. U laptopu nije bas najsjajnije raditi testove jer vec posle prvog krece da se greje jako i usporava. Zato verovatno prvi write rezultat ima nizi skor od drugog sa q1t1.
[ nanananananana. @ 24.12.2019. 21:27 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Pa kupi sata3 kontroler na pci kartici i sve pet. Samo sto to vredi vise od tvoje ploce :P

Ništa to. :D
Citat:
Zlatni_bg: Ma SATA2 je skroz okej za SSD. Kad su kod nas bile normalne cene diskova od 120GB (tamo negde 2012-2013) retko ko je i imao SATA3 osim ako skoro nije menjao konf.

To je to. :)
Sve iznad ove moje trenutne brzine je spas! :)

[ whitie2004 @ 25.12.2019. 08:54 ] @
Citat:
gilopile:
Evo i temperature.

Kolika je tebi temperatura u sobi ako je cip u ukljucenom kompu na 19 stepeni?

Ili je ipak do onog plavog teksta na slici sto kaze da treba ponekad kalibrisati temperaturu pa ce onda pokazivati korektne rezultate ... ?
[ gilopile @ 25.12.2019. 18:23 ] @
U sobi je onako, nije bas vrucina. 20-ak stepeni, milina.

SSD je na patosu pored kompa, a tu je jos i hladnije.

Ma ista situacija i leti, nikad pregrejavanje HDD-a. U kompu ih ne drzim, a ako drzim stranica je uvek otvorena, a komp inace hladan, nema gaming i gluposti.
Znam i ja da ga zatvorim u kuciste i opalim neku besnu igru da ce da uskuva sve unutra :)

Ma sve je bolje nego kad cujes kinesko kuciste kako bruji i zavija kada nakacis par HDD-ova u rek. Ma idi begaj, radije neka mi i crkavaju diskovi nego ta muka.

Odavno sam prestao da gledam u core temp i slicno, upalim komp, pa ako upali radim na njemu. I ako se ne ugasi, ok je. A kolike su temperature cipseta i svega ostalog je njegov problem, ne moj. :D
Do sada nikad mi nije nesto crklo od pregrejavanja, a kompova sam promenio k`o carapa do sad :D
Namirisem ja kako on meni radi, ne moram ja da gledam u programe.
[ Branimir Maksimovic @ 25.12.2019. 18:52 ] @
"a komp inace hladan"

Sve zavisi sta imas.
[ Zlatni_bg @ 25.12.2019. 20:03 ] @
SSDovi u 2.5" kucistu koriste to i za hladjenje uglavnom, pritom nisu toliko brzi kao NVMe. Kad sam radio ovaj test gore, bio sam napolju, usao u kucu, otvorio ES i spicio crystaldiskmark i nabio 70C na NVMe. To je ogromna boljka NVMea, mora da ide heatsink ili bukvalno mogu da padnu ispod SATA brzina.
[ calexx @ 27.12.2019. 09:10 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Nema DRAM cache. Ne kriju "per se", već jednostavno nisu naveli jer nema.

Tvoj: https://www.biostar.com.tw/app/en/ssd/introduction.php?S_ID=28
M500-512GB koji ima DRAM cache: https://www.biostar.com.tw/app/en/ssd/introduction.php?S_ID=18
Dok tragam za napajanjem, usput bacim pogled i na ostalo pa sam našao tabelu SSD-ova sa nekim podacima. Sve mi se čini da se previše forsira priča oko keširanja, po toj tabeli ogromna većina nema cache, od Kingstona samo SSDNow M.2 120 GB, kod Crucial serije uglavnom MX500 u SATA varijanti, dosta Patriot SSD-ova ima keš, Biostar je na spisku samo sa M700 serijom koja nema, ostali nisu ubačeni, Samsung počinje negde od 860 serije ...

Sve u svemu, još uvek retka pojava a o tome se piše kao o nečemu ekstra važnom. Pri čemu ni Kingston UV500, A2000 ili KC600 koje svi predlažu takođe ne keširaju.
[ nanananananana. @ 30.12.2019. 23:37 ] @
Stigao je SSD, ali imam problem sa Windows tool-om jer ne mogu da butujem fleš (16 GB).
Evo kojim redosledom ide, ali nakon treće slike treba da mi ponudi USB ili ISO, ali toga nema i ide direktno na sliku broj 4.
Šta je problem i kako ga rešiti?







[ gilopile @ 30.12.2019. 23:49 ] @
Nemas dovoljno prostora na C:, koji sluzi kao temp.

Moras osloboditi prostor ili skinuti win na drugu particiju ili gde god i uspomoc Rufus-a napraviti boot-abilnu flesku sa inatalacijom.

Ovo tvoj disk?
https://www.elitesecurity.org/p3927601
[ nanananananana. @ 31.12.2019. 00:02 ] @
Da, moj... Da sačuvam na drugu particiju onda ili baš moram da imam 8+ više slobodnog na C?
[ gilopile @ 31.12.2019. 00:06 ] @
Sve jedno, mora da imas 8+GB na C, jer ne mozes odabrati drugu lokaciju sa tim alatom.
Zato kazem da skines win.iso gde god i onda odradis sa Rufusom. On ne koristi temp, vec odmah .iso kopira na flesku.
[ nanananananana. @ 31.12.2019. 00:12 ] @
Citat:
gilopile: Sve jedno, mora da imas 8+GB na C, jer ne mozes odabrati drugu lokaciju sa tim alatom.
Zato kazem da skines win.iso gde god i onda odradis sa Rufusom. On ne koristi temp, vec odmah .iso kopira na flesku.

Okej, jasno sve. :)
[ bachi @ 31.12.2019. 07:58 ] @
Svakako oslobodi mesta na disku, ali nema potrebe da snimaš .iso pa da prebacuješ na flash.

Idi jednostavno na Upgrade this PC now.

Onda ćeš imati opciju da li želiš da sačuvaš aplikacije i podešavanje progama i dokumenta, ili da sačuvaš samo dokumenta ili da se sve briše.


Odabereš opciju da sačuva samo dokumenta i to ti je kao da si uradio clean install.

Imaćeš windows.old folder u kome će biti i Windows i users gde ti je korisnički profil i proveriš da li je nešto ostalo od dokumenata i prekopiraš, pa posle toga preko Disk Cleanup alata moći ćeš da skroz obrišeš staru instalaciju.
[ nanananananana. @ 31.12.2019. 17:08 ] @
Radim sistem na novom SSD-u, pa zato ne mogu Upgrade this PC now.
[ calexx @ 31.12.2019. 17:11 ] @
Kako god da uradiš, nemoj da dozvoljavaš da ti se hard, a naročito SSD, prepuni da ne može i jedan iso da stane na njega.
[ nanananananana. @ 01.01.2020. 18:43 ] @
Ubacen je Windows 10 na Patriot P200 i ovo su mu brzine (SATA II):



Da li moze da se poveca ili je to sto je?
[ Zlatni_bg @ 01.01.2020. 19:58 ] @
To je sto je otprilike, mislim da sam i ja maxovao na nekih 250MB/s. Veruj mi, nista sem ovih dole brojki koje se bave 4k fajlovima ti nije bitno. Ako ti nesto znaci, mogu da ti posaljem screenshot od Kingstona V300 koji mi je na HTPCu preko SATA2. Nista drugacije nisu brojke.
[ calexx @ 01.01.2020. 21:15 ] @
Moj Biostar je za nijansu brži.



Malo drugačije rezultate daje novija verzija programa, piše da su menjali neka podešavanja.

[ ademare @ 01.01.2020. 22:01 ] @
Za nijansu , duplo

Logicno je da SATA 3, bude brzi od SATA 2 .

Kod windowsa sto se tice sistemskog diska , random podaci uvek bili i ostali najvazniji pokazatelj.
[ calexx @ 01.01.2020. 23:39 ] @
Što bi rekli Sandiskovci

Citat:
SATA II (revision 2.x) interface, formally known as SATA 3Gb/s, is a second generation SATA interface running at 3.0 Gb/s. The bandwidth throughput, which is supported by the interface, is up to 300MB/s.

SATA III (revision 3.x) interface, formally known as SATA 6Gb/s, is a third generation SATA interface running at 6.0Gb/s. The bandwidth throughput, which is supported by the interface, is up to 600MB/s. This interface is backwards compatible with SATA 3 Gb/s interface.

SATA II specifications provide backward compatibility to function on SATA I ports. SATA III specifications provide backward compatibility to function on SATA I and SATA II ports. However, the maximum speed of the drive will be slower due to the lower speed limitations of the port.

Example: SanDisk Extreme SSD, which supports SATA 6Gb/s interface and when connected to SATA 6Gb/s port, can reach up to 550/520MB/s sequential read and sequential write speed rates respectively. However, when the drive is connected to SATA 3 Gb/s port, it can reach up to 285/275MB/s sequential read and sequential write speed rates respectively.
[ Zlatni_bg @ 01.01.2020. 23:50 ] @
Mozete u crystal disk marku da menjate podesavanja, nema veze s verzijom, default je drugaciji samo. Inace, te max brzine od 250 su nebitne, i to je dosta. Fora je sto sa malim fajlovima apsolutno nista ne znaci razlika u sata 2 ili sata 3 a to je ono sto se najvise primeti. Zato ne brinite dal je sata2, sata3 ili pcie, osim ako nisu ekstremne razlike u nandu :)
[ nanananananana. @ 02.01.2020. 00:18 ] @
Citat:
calexx:
Što bi rekli Sandiskovci

Citat:
SATA II (revision 2.x) interface, formally known as SATA 3Gb/s, is a second generation SATA interface running at 3.0 Gb/s. The bandwidth throughput, which is supported by the interface, is up to 300MB/s.

SATA III (revision 3.x) interface, formally known as SATA 6Gb/s, is a third generation SATA interface running at 6.0Gb/s. The bandwidth throughput, which is supported by the interface, is up to 600MB/s. This interface is backwards compatible with SATA 3 Gb/s interface.

SATA II specifications provide backward compatibility to function on SATA I ports. SATA III specifications provide backward compatibility to function on SATA I and SATA II ports. However, the maximum speed of the drive will be slower due to the lower speed limitations of the port.

Example: SanDisk Extreme SSD, which supports SATA 6Gb/s interface and when connected to SATA 6Gb/s port, can reach up to 550/520MB/s sequential read and sequential write speed rates respectively. However, when the drive is connected to SATA 3 Gb/s port, it can reach up to 285/275MB/s sequential read and sequential write speed rates respectively.

Po ovome sam se i vodio i zato mi je neobično da ne ide bar 300...
Reče mi brat da nam je kabl na kompu star preko 5 godina i da nije SATA II...
Uzeću ovih dana novi kabl i ponovo testirati, pa ako izvuče bar 250 biće mi top.
[ Zlatni_bg @ 02.01.2020. 01:00 ] @
Kakav bre Sata 2 kabl? Nemoj da vas lazu, kabl je kabl.
[ Branimir Maksimovic @ 02.01.2020. 01:52 ] @
https://www.gamersnexus.net/gu...2-sata-cable-test-all-the-same

;))))

edit:
bice da mu radi sa SATA 1 brzinom i to je problem a ne kabl.
[ Zlatni_bg @ 02.01.2020. 02:38 ] @
A ovde pricamo o MAKSIMALNIM brzinama koje zavise od mnogo faktora a ne samo tipa SATA konekcije koju je chipset dogovorio sa diskom. Jednostavno neke ploce ne mogu brze i to je to. Ja se iskreno ne bih opterecivao oko toga.
[ calexx @ 02.01.2020. 06:55 ] @
Ako ploča ima SATA2 onda brzine koje postiže SSD ne bi smele da budu na nivou SATA1 pa bih i ja prvo proverio da li je negde promašeno podešavanje. Ploča ima 6 SATA2 i bilo bi bzvz da ne može brže.
[ dejanet @ 02.01.2020. 07:46 ] @
Ispravan komp treba da daje priblizne brzine za SSD, koje je naveo proizvodjac. Evo, setam godinama (6+ godina) Samsung Evo 840 1TB i on je u tri kompa oko 550/520 MB/s odnosno 85-90 K IOPS za read i write, dosta stabilni rezultati.

Kod mojih prvih SSD-a, osecao sam razliku izmedju sata 3 vs 2, kao i da li je podrzan i ukljucen AHCI.
[ Branimir Maksimovic @ 02.01.2020. 09:09 ] @
Citat:
calexx:
Ako ploča ima SATA2 onda brzine koje postiže SSD ne bi smele da budu na nivou SATA1 pa bih i ja prvo proverio da li je negde promašeno podešavanje. Ploča ima 6 SATA2 i bilo bi bzvz da ne može brže.


To je Nvidia cipset, plus ploca je za muzej.
[ ademare @ 02.01.2020. 10:29 ] @
Ploca je iz 2008 . godine ! Sada je 2020 .

Kupis najnoviji SSD i ubodes u Anticku plocu . Super je da uopste to radi !
[ calexx @ 02.01.2020. 16:27 ] @
A da malo ne preterujete? Kakve veze ima to od kada je ploča, ona ima SATA2 portove koji imaju svoju specifikaciju i mora da podrži brzinu koja je potrebna. Naročito danas sa SSD koji može i brže od toga. Evo, moja ploča je preko 6 godina stara, ima SATA3 i to radi propisanom brzinom. Ili će neko kroz 5-6 godina da kaže ... ma to stara ploča, gde to može da radi sa SATA3 brzinama??
Ajde mogućnost da je nešto neispravno i da negde ne radi ali samo godište ne sme da utiče na to. Da li mislite da ta ploča u trenutku kada se pojavila i imala SATA2 portove nije mogla da radi punom brzinom?
[ Branimir Maksimovic @ 02.01.2020. 16:33 ] @
"mora da podrži brzinu koja je potrebna."

Kao sto vidis, ne mora.
Naci ces bar jedan link guglajuci u vezi te ploce sa istim problemom...
[ calexx @ 02.01.2020. 17:10 ] @
Napisao sam da bi to moralo da radi a što se problema tiče, ne verujem mnogo tim internet žalbama, otkud znam da li neko ume da instalira drajvere ili podesi nešto treće? Ako je neki fantomski problem pa negde ne radi, onda je to iz druge priče, neispravan model i slično.
Tipujem da će ovde da bude rešeno ako pokretač hoće.
[ Branimir Maksimovic @ 02.01.2020. 17:17 ] @
"Tipujem da će ovde da bude rešeno ako pokretač hoće"

Sumnjam. HDD ovi mogu da rade SATA2 brzinama a mogu da se kladim
da stuca kod SSD-a...
[ nanananananana. @ 02.01.2020. 18:28 ] @
Citat:
calexx:
A da malo ne preterujete? Kakve veze ima to od kada je ploča, ona ima SATA2 portove koji imaju svoju specifikaciju i mora da podrži brzinu koja je potrebna. Naročito danas sa SSD koji može i brže od toga. Evo, moja ploča je preko 6 godina stara, ima SATA3 i to radi propisanom brzinom. Ili će neko kroz 5-6 godina da kaže ... ma to stara ploča, gde to može da radi sa SATA3 brzinama??
Ajde mogućnost da je nešto neispravno i da negde ne radi ali samo godište ne sme da utiče na to. Da li mislite da ta ploča u trenutku kada se pojavila i imala SATA2 portove nije mogla da radi punom brzinom?

Upravo to i zbog tog razloga sam i uzeo SSD jer bi komp sa brzinama SATA II radio dosta brže što je meni dovoljno za surf, filmove i lagano korišćenje.
Zameniću kabl pa ću videti kako radi. :)
[ Branimir Maksimovic @ 02.01.2020. 19:00 ] @
"za surf, filmove i lagano korišćenje."

tu ti vise znaci keks RAM-a nego SSD.
[ Zlatni_bg @ 03.01.2020. 07:56 ] @
Joj bre. Kad vidim kod digitalija da se spominju kablovi... samo idite na forum elektronika i pitajte ljude sta misle o 2 identicka kabla koja nemaju nikakvu elektroniku u sebi a prenose digitalni signal sta i da li moze da bude problem. Kabl je kabl. Ranije su varali ljude i uz SSD nudili SATA3 kablove, satro. Danas uz svaku maticnu plocu dodje po 4 sata kabla.

Ima veze sa chipsetom. Meni je identican Evo 850 na Ivy Bridge lap topu dostizao vece brzine nego na FX 990 platformi. Pritom njemu su IOPSi u redu ako gledamo obican 4k r/w. Sad cu bas da odradim CDM na AM1 masini da vidim sta se desava sa Kingston V300.

I jos jedna VRLO bitna stvar. SSDovi manjeg kapaciteta ne dostizu maximalne SATA3 brzine!!!!

Edit: Dzaba, i AM1 chipset ima SATA3. Dobijam 450/140 R/W max. 4k1q1t daje 12/40MB/s r/w.
[ bachi @ 03.01.2020. 08:54 ] @
Nije kabl kabl ako je razlika u peseku.

Na stranu što SATA 1 kabl može opušteno da izvuče SATA 3 brzine bez problema. Ali ako se štedelo na preseku kabla, ume da se poveća broj grešaka u prenosu.

Inače je "SATA 2" kabl bolji od SATA 1 zato što ima žabicu, pa ne može da ispadne čim ga malo zakačiš kao što je to slučaj sa prvobitnih kablovima.

AMD je tek od FM2+ i AM4 slota dobio krštene SATA brine za SSD.
[ calexx @ 03.01.2020. 17:38 ] @
Ja i dalje pitam za SATA2 portove na pločama. Oni su deklarisani kao SATA2 a imali su SATA1 brzine tj nisu mogli da izvuku ono što je trebalo? Ne ide mi ta logika. Imam jedan laptop, 10+ godina star, mislim da ima SATA2 i baš bih mogao da ga probam ... mada možda ima bolji čipset. Jedini problem je što je komplikovano ubacivanje bilo čega jer moram da ga do pola rasturim.
Kao što sada na ovom kompu (da ponovim, ploča 6+ godina stara) SATA3 radi punom brzinom i ne verujem i da bi kroz deset godina radila sporije. Neće po budućim SATA88 brzinama ali će SATA3 da bude OK.
[ Branimir Maksimovic @ 03.01.2020. 17:45 ] @
Fora je sa SSD-ovima mislim. 2008 nije ih bas bilo.
[ nanananananana. @ 03.01.2020. 19:47 ] @
Do kabla je bilo.

[ calexx @ 03.01.2020. 20:28 ] @
Toliko o lošem čipsetu i slaboj i staroj ploči. ;)
[ Zlatni_bg @ 03.01.2020. 20:28 ] @
Ako je do kabla, onda imas moje izvinjenje. Ali si onda otvorio pandorinu kutiju jer se sata kablovi ne razlikuju po provodnicima.
[ Zlatni_bg @ 03.01.2020. 20:30 ] @
Citat:
calexx:
Toliko o lošem čipsetu i slaboj i staroj ploči. ;)


Ja bih voleo iskreno samo objasnjenje od bilo koga kako moze da se desi da zbog kabla budu toliko nize brzine. Bez zezanja, ovo je nesto sto niko nikad nije uspeo da reprodukuje.
[ Branimir Maksimovic @ 03.01.2020. 20:45 ] @
Mozda je ipak to sto je bio sata 1 kabl imalo veze sa time? Ili to ili je bio "prelomljen" ili slicno?
[ Zlatni_bg @ 03.01.2020. 21:10 ] @
Digitalni signal ne funkcionise tako, da je bio prelomljen, verovatno bi dobio BSOD na tako staroj ploci ili nista ne bi radilo. Zato me zivo interesuje kakav je to magicni kabl :)
[ calexx @ 03.01.2020. 21:12 ] @
Mene zanimaju detalji rešenja, da li je kupljen novi kabl, da li je stari malo jače gurnut, da li je u prvom slučaju probano opet sa starim kablom i slično.
[ nanananananana. @ 03.01.2020. 21:25 ] @
Moj stariji SATA kabl je tipa 5 i više godina star, bez žabica je.
Ovaj sam kupio nov u Gigatronu i na kesici piše: Proizvođač Gembird Cablexpert SATA III, SATA II compatible.
Skinuli stari, stavili SSD na ovaj nov i dobili ove brzine.
[ calexx @ 03.01.2020. 21:35 ] @
Ja imam bezbroj kablova, valjda su najnoviji oni koji su došli uz ploču (pre 6+ godina) ali ih povremeno rotiram, u nekom trenutku se hard ne vidi ili se gubi pa skinem taj i stavim drugi kabl. I tako jednom godišnje ili češće, a sve sam ih koristio u priči. Mrzi me da gledam, ali mislim da je bar jedan od kablova bez žabica, možda baš onaj na SSD.
Kad malo razmislim, od kako je napajanje ispustilo beli dim pa sam stavio ono prastaro, povremeno mi neki hard nestane (nekad i oba harda i SSD) pa imam sex sa kablovima (gurnem pa izvadim i tako nekoliko puta, usput malo promrdam) i za sata i za napajanje. Ne znam koji su krivci pa sve otkačim, zakačim, razmrdam pa sve dok se ne pojave svi po spisku.

Probaj opet stari kabl pa premeri.
[ gilopile @ 03.01.2020. 22:06 ] @
Ma jok. Ima neke razlike u kablu na oko kad se gleda, valjda su malo bolje separatisane parice TX i RX, al ko zna, mozda postoji nekakvo gusenje u prenosu signala, al na mnogo vecim brzinama...

Nije uvek cipset raspolozen za zongrilanje, ja se kladim da si test odradio malo kasnije, da bi dobio iste rezultate.
Ja kada sam merio, nekad mi pokaze 90mbps, nekad 480mbps, ali nikad ni slicne rezultate kada ides dva uzastopna testa. Kako mu se cefne, ali vragu pa briga. Odziv sistema neuporedivo brzi od najbrzeg Sata3 HDD-a, tako da, prema tome... :)
[ Branimir Maksimovic @ 04.01.2020. 00:15 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Digitalni signal ne funkcionise tako, da je bio prelomljen, verovatno bi dobio BSOD na tako staroj ploci ili nista ne bi radilo. Zato me zivo interesuje kakav je to magicni kabl :)


Nije bas tako. Recimo moze losa veza da ti bude sa kablovskim modemom. Iako je podatak digitalan dolazi do suma koji onda povlaci to da modem uspostavlja vezu sa manjom
brzinom. Izgeda da je to i ovde slucaj.
[ Zlatni_bg @ 04.01.2020. 00:34 ] @
Ali kablovski modem prima analogni signal koji pretvara u digitalni :) bar koliko ja znam, neka me neko ispravi, posto ide preko coaxa.
[ Branimir Maksimovic @ 04.01.2020. 00:37 ] @
Pa isto ti je to i sa sata kablom. ide struja i kroz jedno i kroz drugo.
[ Miroslav Cvejić @ 04.01.2020. 05:58 ] @
OK, rešena je misterija. Da se ne ide dalje u off topic zatvaram temu.