[ vujkev @ 04.01.2020. 14:16 ] @
Zdravo svima,

Imam Asus Z97-k ploču sa realtek audio čipom.
Konektori sa zadnje strane rade OK, ali sa prednje strane imam problem kad priključim oba zvučnika na slušalicama. Ukoliko uključim samo desni ili samo levi zvučnik (fizički prekinem vezu zvučnik <-> ploča) sve radi OK, ali ako povežem oba zvučnika razgovor u npr filovima postane nerazumljiv. Pozadinska muzika je koliko/toliko OK, ali apsolutno se ništa ne razume kad pričaju. Isti problem imam bez obzira koji program koristim (BS player, VLC, chrome/youtube ....)

Probao sam da:
- eliminišem prednji konektor i direktno priključim slušalice na ploču - nema promene
- Brisao realtek drajver i probao sa MS drajverima - nema promene
- Instalirao najnovije realtek drajvere - nema promene
- uključio slušalice u konektor za mikrofon - nema promene

Isti problem sam imao pre par meseci i uspeo sam da ga "rešim" menjanjem neke opcije u VLC. Na žalost retko koristim prednje konektore i nemam pojma šta sam menjao da proradi. Sad sam probao sve što mi je palo na pamet i ništa ne pomaže.

Ima li neko neku ideju kako rešiti problem?

Poz.
[ gilopile @ 04.01.2020. 15:15 ] @
Kao da je R/L u kratkom spoju i tako se ponasaju ti Audio cipovi.

Prekontrolisi header i kablic sa dzekovima.
[ vujkev @ 05.01.2020. 09:20 ] @
Nisu u kratkom spoju. Posumnjao sam na to i kao što rekoh totalno sam isključio taj kabl i prednji panel i priključio slušalice direktno na ploču.
Kad testiram desni kanal, a priključim zvučnik samo na levi kanal nemam nikakav ton. Isto važi i obrnuto, tako da je kratak spoj isključen.
[ Miroslav Cvejić @ 05.01.2020. 09:24 ] @
Da nije u drajveru podešeno da je taj izlaz centralni zvučnik i subwoofer?
[ vujkev @ 05.01.2020. 09:35 ] @
Ne vidim gde to može da se menja. Kad uključim slušalice pita me šta sam uključio i tu odaberem Headphones. To je sve što mogu da odaberem.
Uključio sam slušalice i u MIC konektor (sa prednje strane) i odabrao da je priključen Headphones - isti je problem
[ mrkabrka @ 05.01.2020. 20:37 ] @
Koja ti je verzija Realtek-a .,najbolje je radila v- 2.81,,bar kod mene na W7 .,e sad ako imaš W10....???
[ gilopile @ 06.01.2020. 15:12 ] @
Nesto tu nije ok, ili nema masu ili je nesto u KS, trece nema.

Treba ispitati dobro taj Audio kablic i kabel 3.5mm tog pojacala, nesto garant nije dobro.
Upravo tako se cuje, kao da drasticno opadne bitrate i priguse se neke frekvencije.

[ vujkev @ 06.01.2020. 16:49 ] @
Hmmm i meni je totalno nelogično. Probaću opet da testiram same kablove i konektore. Možda sam nešto pogrešno uradio prvi put.
[ vujkev @ 08.01.2020. 08:54 ] @
Testirao opet i našao sam problem.

Debiljna 3.5mm konektora kod slušalica i kablića koji sam koristio za testiranje se razlikuje za neki mikron. Konektor sa test kabla je malo deblji i dobro prijanja na sve tačke (treba malo veća sila da uđe u panel), dok je kod slušalica konektor tanji nema dobar spoj ka masi (WTF).

Ne znam samo kako mi nije radilo i kad sam povezao slušalice direktno na ploču sa krokodilkama, ali bitno je da sad radi. Pretpostavljam da je zbog godina nekorišćenja taj konektor na panelu malo propao/korodirao/štaveć i da mu sad treba malo "jači" kontakt. Verovatno ću ga zameniti, a bitno je da sad mogu da koristim taj prednji panel bez većih problema.

Hvala svima koji su učestvovali u temi.

Poz.
[ gilopile @ 08.01.2020. 13:33 ] @
E super da si sredio.
Da, postoje ti dzekovi koji su nesto tanji, poznat mi je taj slucaj. Verovatno i malo dzek rasiren od upotrebe i dovoljno da masa nema kontakt...