[ clydefrog @ 10.01.2020. 11:52 ] @
Juce sam se apgrejdovao na EON Premium paket, postavljen je novi Technicolor CGA2121 modem/ruter i desava se da se zaglupi ili sta vec, nema interneta i ne moze da se pristupi ruteru preko 192.168.0.1. Mora da se restartuje i tek onda proradi. Vec se tri puta desilo dosad, a kao sto rekoh, tek sam se juce apgrejdovao. Posto vidim da ce ovo da se nastavi 99%, zanima me sta mogu da preduzmem sa svoje strane pre nego sto dignem galamu kod SBB-a. Takodje, EON box se gasi, cini mi se da se ugasi kad se ugasi i televizor, ili posle nekog vremena. I Android Play Store interface je prespor, znaci katastrofa totalna, razocarenje. Apgrejdovao sam se jer se desavalo na prethodnom paketu da nema interneta isto, i D3 je morao da se restartuje na nekoliko dana jer se i on zaglupi na vise nacina. Verovao sam da se ce problem nestati, kad ono isto, ili jos gore. Ne znam sta mi je ciniti, zarobih se na dve godine ugovorom s prevarantima.
[ Branimir Maksimovic @ 10.01.2020. 12:04 ] @
Jednom nedeljno restart j normalno za ove multipraktik rutere sto daju...
[ clydefrog @ 13.01.2020. 11:10 ] @
Bio jutros genius guy iz SBB-a, izmerio signal na kablu, resetovao modem na fabricka podesavanja i kao konektovali smo se i radi. To je naravno drzalo vodu samo dok nije otisao, sad vec sve po starom. Kaze kao previse uredjaja imamo, i da iskljucimo sve uredjaje i da konektujemo jedan po jedan pa da tako utvrdimo koji pravi problem.

Dakle, u glavni modem je ukopcan jedan ruter (192.168.1.1) na koji se konektuju dva laptopa, chromebook i jedan mobilni. Pored toga, ukopcan je i jedan switch na koji su konektovani laptop i 2 RPi. Ja se sa drugim laptopom i mobilnim konektujem direktno na glavni modem. Jos jedan mobilni i tablet setaju s mreze na mrezu. To po meni nije previse uredjaja.

Pitao sam jel ovo najnaprednija podrska koju SBB moze da mi obezbedi, lik kaze kao ima i napredna podrska ali isto ce vam reci. Kazem dobro.

Jel imam ja osnova da trazim raskid ugovora?
[ Branimir Maksimovic @ 13.01.2020. 11:23 ] @
Nema ti veze sa signalom. Svi ti multipraktik ruteri boluju od iste boljke kad se digne vise konekcija. Najbolje bi bilo da ako mozes njihov modem/ruter prebacis u bridge pa na to nakacis svoj ruter.
[ calexx @ 13.01.2020. 11:39 ] @
Ostaje i mogućnost da neki uređaj brlja pa bi ipak mogao da probaš da ih redom uključuješ, možda samo pravi previše konekcija koje su problem za CGA2121.
[ Milan Kragujevic @ 13.01.2020. 14:34 ] @
@calexx Imao sam CGA2121, nisu problem konekcije, zaglupi se sam od sebe posle nekog vremena, pomaže samo DOCSIS reset komanda iz moj SBB portala (docsDevResetNow).

Ako ti je cilj raskid ugovora, imaš pravo zbog ukidanja kanala do 30.01.2020. -- https://www.elitesecurity.org/t503690-0 -- nema potrebe da se žališ na kvalitet usluge

Ako ti nije cilj raskid ugovora, čitaj dalje:

Što se tiče CGA2121, rešenje ne postoji, ako imaš svoj gigabitni ruter, traži da ti zamene CGA2121 sa EPC3208 modemom. Oni ga zovu "DOCSIS" ili "Cisco" (zapravo oba naziva su netačna, svaki uređaj za internet preko kablovske je DOCSIS, a Cisco uređaja imaju bar 3 modela). On ima jedan port, u njega uključiš svoj ruter i neće se taj Cisco zakucavati nikad. Ima neki najosnovniji interfejs na 192.168.100.1, gde vidiš samo kvalitet signala, podešavanja nema niti ima WiFi ili mogućnosti rutiranja.

Što se tiče EON Box-a, on se gasi kada ugasiš TV jer je uključen HDMI-CEC. Ugasi HDMI-CEC na Smart Box-u i na TV-u i EON i TV će se paliti i gasiti nezavisno, ali ćeš morati dva daljinska da koristiš, i da pališ prvo TV pa EON, a ne samo EON. Gašenje takođe, mada možeš samo TV da gasiš a EON da držiš upaljenim 24/7, što naravno nije dobro jer će se zakucati posle par dana rada, to je ipak Android uređaj, ali dosta loše odrađen.

Što se Play Store tiče, nemoj da koristiš nikakve aplikacije na uređaju i radiće ti bez problema. Uređaj nije predviđen da se na njega stavi brdo aplikacija, i zato koči i restartuje se. To ti piše u Opštim uslovima i u Pravilniku o kvalitetu. SBB je dao mogućnost da se koriste Android TV smart aplikacije na uređaju, ali svakako mu je namena EON aplikacija, i samo to garantuju. D3 box koji je zamenjen EON-om nije imao nikakve aplikacije, pa je svakako ta mogućnost dobitak, a ako ti ne odgovara, traži da ti vrate D3.
Priključnu tasku za EON nisi platio, ne duguju ti ništa.

Ako si imao problema sa lošim kvalitetom Internet veze na prethodnom paketu, to se neće poboljšati na novom paketu. Svejedno, okači screenshot stranice DOCSIS Status (pod Advanced) sa interfejsa 192.168.0.1 (kredencijali su oba polja prazno), vrednosti signala trebaju da budu od -3 dBmV do 5 dBmV za Power Level za Downstream kanale, SNR treba biti oko 41 dB, a Upstream Power Level između 40 i 45 dBmV.

Još jednom, ako ti je cilj da raskineš ugovor i imaš boljeg provajdera na lokaciji, uradi to odmah na osnovu ukidanja kanala. Ako ti nije to cilj, onda postupi po navedenom.
[ clydefrog @ 13.01.2020. 15:20 ] @
Milane, hvala ti puno, dao si mi nadu.

Ma, isuvise sam isfrustriran da bih nastavio saradnju sa SBB-om. Kod njih sam od 2004. i nikad nije bilo problema, u poslednjih mesec dana pocelo nesto da brljavi, promenio paket, ista stvar. Reci mi, da li bi bilo ok da ih nazovem i da trazim raskid ugovora zbog toga sto ukidaju kanale, ili kako to ide? Buduci da sam pre 3-4 dana potpisao novi ugovor na dve godine.

DOCSIS status nisam mogao da nadjem pod Advanced (gore desno), izlazi mi samo WAN Settings kad kliknem na Advanced:



Hvala jos jednom.

[ clydefrog @ 13.01.2020. 16:04 ] @
Zvao sam call centar, rekli su da ce me pozvati ovih dana iz pravne sluzbe da mi "objasne" sta i kako sa raskidom ugovora.
[ Milan Kragujevic @ 13.01.2020. 16:21 ] @
Neće te zvati pravna služba, zvaće te "user retention" služba, ali će ti ponuditi da pređeš na manji paket zbog ukinutih kanala. Zahtevaj raskid, ne spominji smetnje, i kada ne dogovorite ponudu, odi u poslovnicu i podnesi zahtev za raskid ugovora. Najbolje da odštampaš papir gde navodiš razlog i zahtevaš raskid bez penala.

Što se tiče CGA status-a, to je jedna opcija ispod Administration. Pošalji svakako, interesuje me da uporedim sa mojim statusom.
[ clydefrog @ 13.01.2020. 17:05 ] @
Pa hoce mi oni reci da odem u poslovnicu i da podnesem zahtev za raskid ugovora, ili ja to treba sam da uradim? Kako razgovor s njima treba da se zavrsi, sta se desava kada ne dogovorimo ponudu, sta ce mi reci?

Hvala jos jednom.

Evo ga ovo:

[ Zlatni_bg @ 13.01.2020. 17:27 ] @
Jos nisam video da ikome radi taj EON box kako treba. Hvala im na novim paketima al' ja ne prelazim sa D3 dok ne srede ono sto su poceli.
[ Milan Kragujevic @ 13.01.2020. 18:15 ] @
Neće srediti, za godinu-dve dobiće svako novi STB a Kaone će vratiti. U firmi smo imali >50 D3i STB-ova i radili su kako-tako OK (onaj lošiji model od 256 MB RAM, ne noviji sa 512 MB). Onda su preko noći sve zamenili sa EON OTT (SDMC) modelom, i pola televizora ne rade još uvek (zamena je bila krajem decembra 2019.) Toliko o EON-u.

@clydefrog Joj haosa li.

1. Treba 20 downstream kanala za EON Premium (300 Mbps) i 4 upstream kanala (15 Mbps). Koliko vidim imaš 12/2 kanala što je nedopustivo.
2. Loš SNR, power level je OK, ukazuje na lošu instalaciju između tebe i CMTS-a ("čvorišta", "centrale").
3. Loš Upstream power level, ukazuje na šum na mreži.

Što se mene tiče, raskidaj, ako si se žalio nekada i nisu ti sredili.



Ovako izgleda kod mene, međutim meni loše radi od pre 2 dana (~90/6 Mbps), i već su me maksimalno iznervirali sa "resetujte modem". Neće ni tehničara na teren da pošalju crkotine, i ponavljaju da su parametri OK i isti kao i pre -- NISU, imam dokaze: https://milankragujevic.com/uploads/2020-01-13_191407.png

Na tankom su ledu, malopre sam im u poslovnicu odneo zvaničan Prigovor i zahtevam da izađu na teren. Ako je mesecima radilo dobro, i prestalo da radi samo od sebe, bez da sam menjao nešto na mreži (ko prati iz druge teme, Mikrotik sam upakovao i sve vratio na staro, problemi su bili i pre i posle Mikrotika), znači da su oni nešto upropastili i da lažu.

Raskid zbog ukidanja kanala im visi o glavi.

[ Branimir Maksimovic @ 13.01.2020. 18:32 ] @
Nije ti to ponajbolje imas povisene nivoe i za down (treba oko 0, mada tolerise se do +-10) i za up do 30-36 normalno cini se jace i treba jaci signal da salje.
[ Milan Kragujevic @ 13.01.2020. 18:58 ] @
Branimire, ako meni pišeš: Bilo je +4 dBmV / 42.5 dB SNR, za upload 45.5 dBmV, sada su se loše stvari izdešavale. Mora da je crko onaj razdelnik ili je neko ulazio dok nisam bio tu za praznike i menjao stvari (i "gazda" ima ključ).
[ Zlatni_bg @ 13.01.2020. 21:05 ] @
Sta ce mu 20 downstream kanala za 300mbps?
[ Milan Kragujevic @ 13.01.2020. 21:20 ] @
Zato što je tako po proceduri. 20 za EON Premium, 12 za EON Full, 8 za manje pakete. 55.5 Mbps po kanalu, teoretski, u idealnim uslovima.
[ anon70939 @ 13.01.2020. 22:45 ] @
je l' imas neki torrent? Jesi li iza cg nata?
Mene drnda isto s vremena na vreme cim imam vise konekcija. I ne mogu da mi rese. Sad sam se i preselio, nadao sam se da cu mozda biti na nekom drugom cvoristu gde ima dovoljno dinamickih ip adresa, ali isto...
Razmislicu ovih dana da li da predjem na telekom optiku, posto imam u zgradi.
Jedino je problem zena, ona navikla na SBB kanale... IPTV samo gomila Pink...

Ne znam postoji li mogucnost da koristim MTS telekom, a SBB samo TV, i koliko bi me to onda skuplje kostalo...
[ Milan Kragujevic @ 13.01.2020. 23:22 ] @
> Razmislicu ovih dana da li da predjem na telekom optiku, posto imam u zgradi.

Pređi. Ali ćeš teško nazad ako ti se Telekom ne svidi, pošto nisu baš najažurniji sa implementacijom Zakona.

> Ne znam postoji li mogucnost da koristim MTS telekom, a SBB samo TV, i koliko bi me to onda skuplje kostalo...

Uzmi MTS Box 2 paket (NET + FIX, ide do 100/10 Mbps) -- https://mts.rs/Privatni/BOX/BOX-2/FIKSNA-NET , eventualno ako želiš brže onda fiksni odvojeno (650 din mesečno) + neki od "golih" NET paketa -- https://mts.rs/Privatni/Internet/Kucni-internet/Net-paketi

Sve brzine idu preko optike ako imaš uslova, ali sve iznad 100/10 Mbps ide isključivo preko optike.

Dalje, uzmi SBB EON van mreže -- paket EON Light TV je 1.499 din (3 meseca 1 dinar) i plaća se priključna taksa za EON Box 3450 din jednokratko. Box vraćaš po isteku ugovora. Paket EON Full TV je 1.999 din (3m1din), BOX je besplatan, a EON Premium TV je 2.999 din (3m1din), takođe besplatan BOX.

Spisak kanala je identičan kao na SBB "u mreži" (coax), osim što nemaš Sport Klub 4K.

Što se tiče onog mita da na MTS-u nema svih kanala, to ne važi za EON van mreže, već samo za SBB coax korisnike, kako ljudi ne bi delili međusobno login za EON i smanjivali profit SBB-u.

> Svi kanali, bez obzira na izbor Internet mreže, dostupni su samo korisnicima koji posebno ugovaraju korišćenje EON servisa van SBB kablovske mreže.

To "posebno ugovaranje" su zapravo paketi EON OTT - van mreže.

Dobija se EON SDMC OTT Box, dakle ne onaj Kaon kao što imaju korisnici "u mreži", sve ostalo je isto.

Ako planiraš da ih napustiš skoro, uzmi EON Porodični paket uz EON Box -- https://sr.eon.tv/paketi/eon-porodicni-paket -- 6495 din BOX i preplata 499 din prvi mesec. Box ti ostaje, otkaži pretplatu na taj "mini" paket, uzmi običan EON paket ali bez ugovorne obaveze i bez Smart Box-a i poveži ovaj Porodični EON Box sa "normalnim" paketom (može kroz mojsbb.rs, mojeon.rs, ili preko call centra 19900, EON Box će ti ispisati aktivacioni kod na ekranu kada deaktiviraš mini paket).

> Mene drnda isto s vremena na vreme cim imam vise konekcija. I ne mogu da mi rese
Ako ti treba "hitno" rešenje, traži EPC3208 modem i kupi gigabitni ruter, npr. krš Mercusys AC12G meni ekstra radi, brzina na WiFi oko 250/14 Mbps (na telefonu), na kablu 290/15 Mbps.
[ calexx @ 13.01.2020. 23:29 ] @
Kako god okreneš, nešto ćeš duplo da plaćaš. SBB televiziju možeš da koristiš kao EON van SBB mreže ili možeš da plaćaš održavanje plus osnovni paket ali možda gospoja hoće i neke kanale preko osnovnih ... plus možda mora da se plaća i neka instalacija.
Izvagaj pa izaberi jedno, mislim da je to ipak povoljnije. Pa makar koristio Kodi za ono što nemaš.
[ Branimir Maksimovic @ 14.01.2020. 00:22 ] @
Mislim da mu nece problem sa konekcijama resiti prelazak na telekom. Jedino ako se na ONT direktno kaci.
[ anon70939 @ 14.01.2020. 16:48 ] @
Ma zakljucili smo u nekoj drugoj temi da problem koji imam je vezan za broj konekcija koji delim sa jos ko zna koliko ljudi koji se nalaze iza iste cgnatovane adrese kao ja...
Kad samo surfujem i nista ne radim, nemam problema...
Ali ako pokrenem WoT, paralelno sa tim nekoliko virtualki na istom racunaru mi se vrte sa nekim Ansible jobovima... onda mi se spuca net. Oni mogu da pristupe mom ruteru, a ja ne mogu nista. I ne samo sa mog racunara, nego sa bilo kog uredjaja u mrezi.
[ Branimir Maksimovic @ 14.01.2020. 16:59 ] @
nat moze da izgura ukupno konekcija za sve korisnike koliko ima portova jer po njima razlikuje kome sta treba da posalje. Kako ih ima 64k to znaci za 60 korisnika moze po oko 1000 konkecija da izgura.
[ Milan Kragujevic @ 14.01.2020. 18:36 ] @
Mislim da ruter ne može da ima problema zbog CGNAT. On taj "deo" mreže ne vidi.

> ne moze da se pristupi ruteru preko 192.168.0.1

Ovo je klasičan problem sa CGA2121, rešiće sve to ako uzme neki random gigabitni ruter i traži EPC3208. Doduše verovatno će net još lošije da radi jer će biti 8 kanala (teoretski maksimum 444 Mbps za 300 Mbps konekcije) umesto dosadašnjih 12, odnosno 20 koji sleduju Premium korisnicima sa "advanced" uređajima.

edit: Ja inače od juče nemam Internet kod SBB-a. Tj. imam, modem je "na mreži" i svakih par minuta radi po par sekundi konekcija. Ništa nisam pipnuo, modemu više ne radi 192.168.100.1 pa ne mogu da vidim parametre (probao reset), oni negiraju problem. Čekam da dođe druga smena u call centru sutra ujutru pa ću da prijavim.

Ne znam zašto štede toliko te izlaske na teren, dva puta su prolazili SBB belim autom kroz ulicu, niko da svrati da vidi zašto imam muke. Kolegi sa posla su dolazili 100x da bi na kraju ispao problem sa njegovim računarom. Neupućeni u mreže izgleda imaju privilegiju da im tehničari dolaze na teren 100x besplatno.

edit 2: evo rešili mi, upravo sad. Bukvalno napišem tekst i dobijem poziv 19900 "jel radi sada" -- radi.
[ Zlatni_bg @ 14.01.2020. 20:00 ] @
Ne moze ruter direktno ali switch ili koji god djavo koriste za NAT moze. Jedna IP adresa koja se posle deli na 10-100 adresa ne moze da ima preko 65k aktivnih konekcija. A to je verovatno reseno tako da kucni ruter pukne pre nego switch ili CG oprema.
[ Milan Kragujevic @ 14.01.2020. 20:18 ] @
Ne može ruteru da pukne 192.168.0.1 zbog CGNAT-a. Ruter CGA2121 sam imao, kao što sam već 4 puta napisao, "normalno" je da se zaglavi posle dan-dva i mora restart preko mojsbb. Nije do konekcija, dešavalo se i dok nisam kod kuće. Takav je uređaj i firmware. Neka traži Cisco EPC3208 pre nego što raskida ugovor, ako želi da SBB-u da "šansu". Ako ne, onda neka raskine dok još ima "fore" u ovih 30 dana od 31.12.
[ Branimir Maksimovic @ 15.01.2020. 02:13 ] @
Naravno da ne moze. Ruter se zaglupi iz n razloga kod kojih je i broj konekcija. Da je do cg nata, zaglupeo bi se samo izlaz na net.

edit:
nego, jer moze taj 3208 u bridge? jedna briga manje...
[ Milan Kragujevic @ 15.01.2020. 09:36 ] @
EPC3208 je modem. Jedini način rada je bridge mode. Zbog toga non-stop ponavljam da čovek uzme EPC3208, i neki srednje-kvalitetan gigabitni ruter. Možda dobije i javnu dinamičku IP adresu kada mu menjaju uređaj, ako zaborave da čekiraju CGNAT opciju na CMTS web interfejsu (pokazivao mi je monter, imaju mogućnost da pale i gase CGNAT po uređaju kako žele, tako ja imam javnu IP adresu bez plaćanja).

Ovako izgleda EPC3208 (sa mojim MikroTik hAP ac2 ruterom):



Ima samo jedan ethernet port i ne radi NAT niti može da se uključi NAT.

Ovo mu je web interfejs na 192.168.100.1:



edit: Bitno: EPC3028G nije EPC3208, ovaj sa "G" na kraju je gateway ali isto ima jedan ethernet port, međutim njemu su ukinuli Bridge mode (kao i na EPC3925 kod Supernove), i onda je to najgora stvar ikada, dobiješ jednoportni ruter+modem gde moraš dakle i switch da kupiš i neki AP za WiFi. Mislim da [više] ne daju EPC3208G, to je bilo aktuelno pre 15 godina kada su se delili CPE uređaji bez WiFi kod provajdera, a NAT radi samo radi firewall-a, kako polu-raspad Windows XP PC koji bi u to vreme jedini bio spojen na taj gateway ne bi bio hakovan za par sekundi.

edit 2: Postoji i treća varijanta 3208, EPC3208S, što je isto gateway ali sa 4 LAN porta, takođe nema bridge mode kod SBB-a.
[ clydefrog @ 15.01.2020. 12:24 ] @
Taj modem cu pokusati da uzmem jedino u slučaju da ne mogu da raskinem ugovor, ne znam jos me nisu zvali. Nego hoce raditi eon box s tim modemom, posto kazes da ima samo jedan port?
[ Milan Kragujevic @ 15.01.2020. 12:37 ] @
Uz modem je obavezan i ruter, i to gigabitni. Ja sam ti preporučio Mercusys AC12G, na WiFi dostiže oko 240 Mbps na 5GHz, 60 Mbps na 2.4GHz, imam gigabitne portove (doduše samo 4 komada), i dostiže tih 300 Mbps iz paketa preko kabla.

https://www.winwin.rs/bezicni-...-4-x-5dbi-gigabit-8655150.html

5990 din, najjeftiniji gigabitni AC1200 ruter u Srbiji u zvaničnoj prodaji

Radiće ti EON box na tome, jer je EON coax + OTT, nije kao D3 koji je imao svoje odvojene portove.
[ clydefrog @ 15.01.2020. 12:49 ] @
Vazi, hvala ti. Nisam optimističan po pitanju raskida ugovora doduse, buduci da su oni prvo izbacili obaveštenje a ja nekoliko dana nakon toga potpisao ugovor, videcemo. Ako ne zovu danas, sutra cu im u poslovnicu odneti odštampano nekoliko rečenica koje sam sročio na osnovu one tvoje teme, valjda je to ok.
[ Milan Kragujevic @ 15.01.2020. 12:57 ] @
Ne možeš raskinuti ako si potpisao NAKON obaveštenja, tj. nakon 31.12.

Evo ti šablon za raskid ugovora, samo popuni podatke označene crvenim slovima, odštampaj i odnesi im.

https://milankragujevic.com/up...%20raskid%20ugovora%20SBB.docx
[ anon70939 @ 15.01.2020. 13:08 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
EPC3208 je modem. Jedini način rada je bridge mode.

Pitao sam ih 100 puta da mi daju modem. Lako cu za euter. Imam i neki zyxel koji mi stoji nov neraspakovan, a i kupio bih koji god da treba. Rekli su mi da nemaju vise modeme u ponudi.
Menjali su mi ruter taj neki koji svima daju, i sad imam neki Ubee crni, kako ga oni zovu "professional". Identicni problem sam imao i sa tim novim ruteromkad pokrenem virtualke sa dockerom.
Problem sa preklapanjem IP adresa tih virtualki nije u pitanju.
[ clydefrog @ 15.01.2020. 13:19 ] @
Pa da, onda nista od raskida, pu. Sad cu da zovem da trazim modem.
[ Milan Kragujevic @ 15.01.2020. 13:26 ] @
Imaju modeme, tj. imali su 23.12.2019.:

https://milankragujevic.com/up...XXXXXX_2019-12-23-page-001.jpg
https://milankragujevic.com/uploads/IMG_20200115_142334.jpg

https://sbb.rs/a12407/podrska/...ezem-Cisco-EPC-3208-modem.html

Samo moraš da tražiš "DOCSIS" ili "DOKSIZ" (kako ga oni nazivaju) i eto budeš uporan. Ja sam dobio odmah, i to nov, samo se stvorio za moje potrebe jedan komad, i monter mi došao začuđen da nisam firma sa biznis paketom i da su mu dali samo jedan, "nov" u kutiji, za mene.

Nekome je SBB majka, nekome maćeha.
[ clydefrog @ 15.01.2020. 14:44 ] @
Ladno su mi skroz sjebali internet, ne mogu uopste da se konektujem. Napravili su radji nalog, rekao je da ce spomenuti zamenu modema, sumnjam da mu je uslo u glavu sta i sa cime treba da se zameni. Videcemo sutra.
[ Milan Kragujevic @ 15.01.2020. 15:49 ] @
Zamenu modema nećeš dobiti na takav način, nažalost. ‚

https://milankragujevic.com/uploads/2020-01-15_164014.png

Kao što možeš da vidiš, trebalo im je 2 dana da proslede nalog, a onda još 3 dana da me neko pozove da zakaže intervenciju, koja je zakazana istog dana.

Zahtev za zamenu opreme se kod njih teško dobija, ali Zahtev za izdavanje DOCSIS modema je skoro nemoguće dobiti na prvi pokušaj.

Dakle, taj radni nalog je da neko dođe, pogleda da li si povezan kablom, da li je kabl sa 8 žica, da li ti je PC krš, a kasnije da pogleda parametre uređaja iz web interfejsa, pa ako je tu nešto sumnjivo da izmeri na kablu.

50% šansa je da je poneo novi uređaj, a 25% šansa da je poneo ECP3208 (jer ih navodno nemaju već 3 godine, ali eto za mene se našao poslednji primerak u univerzumu).

Dakle, 12.5% šansa da uopšte ima čovek modem u autu, a na to 33% da će ti izdati kao zamenu.

Dakle, 4.1% šansa da dobiješ zamenu modema ako nemaš evidentiran poseban nalog za zamenu gde je baš navedeno da hoćeš EPC3208.

Ja sam im jedva prodao priču da sam "spešl" korisnik (rekao bih premium, ali to je paket kod njih), i da zbog nekih "offer"-a imam pravo i na modem ako hoću (nemam, slagao sam, nisam se setio da tražim kad sam imao šansu jer sam mislio da mi neće trebati)

Kada sam stavio "cipelu kroz vrata", lako se dobije odobrenje za EPC3208. Doduše onda su se javile "tehničke smetnje u sistemu koje nas trenutno onemogućavaju da otvorimo nalog za zamenu", pa dok se to otklonilo...........
[ Zlatni_bg @ 15.01.2020. 16:01 ] @
Ne preterujte, ja sam pre otprilike 2 godine isto trazio DOCSIS umesto UBEE-ja, samo sam dokumentovao packet loss, pozvao podrsku 2x, poslao mail sa slikama testova koje sam radio, rekli su da nije problem dobiti DOCSIS. Samo treba da im kazete da imate dobar kucni ruter i da ono sto vam oni daju ne zadovoljava potrebe.
[ Milan Kragujevic @ 15.01.2020. 16:14 ] @
OK, ispravka, navodno nemaju 2 godine, umesto 3.
[ clydefrog @ 15.01.2020. 16:46 ] @
Sad su otisli likovi iz tehnicke podrske.

Kaze da je to star uredjaj i da ih nemaju u ponudi, da takve vade i zamenjuju novim. Elem, bilo je nesto pogresno ubodeno u taj glavni modem, portovi 1 i 2 su za internet, a 3 i 4 za d3. Od ta prva dva u jedan je uboden eon, tako da meni preostaje jedan slobodan port. Ubo sam ruter u njega i opet ista situacija. Izvadio sam ruter, ponovo isto, konektovan sam na irc ali sajtove ne otvara ni sa jednog kompa, sad sam ih opet zvao, rekli su da ce uraditi nekakvu sinhronizacoju, sta god to bilo, pa da probam za 20 minuta opet. Isto ce biti, vec vidim. Pun mi k vise.
[ Milan Kragujevic @ 15.01.2020. 17:12 ] @
> Kaze da je to star uredjaj
Da, jer neće da nabave novi model modema.

> i da ih nemaju u ponudi,
Lažu.

> da takve vade i zamenjuju novim.
Obično korisnicima koji pređu na paket iznad 75 Mbps, a imaju loš kućni ruter.

>portovi 1 i 2 su za internet, a 3 i 4 za d3.
Nije tačno, ako si na EON paketu svi portovi su za net. Na CGA2121 sam koristio sva četiri porta za net, a EON je bio port 1.

Bukvalno sam znao da će ovo da se desi.

Zovi ponovo i traži modem EPC3208 DOCSIS. Onda sutra oko 9 pozovi i pitaj da li na tvom ugovoru postoji evidentiran zahtev za zamenu opreme.

Ako nema, prekini vezu i zovi opet pa traži ponovo modem (ako se javi isti agent, prekini i zovi dok ne dobiješ trećeg -- kada vide da nema naloga a da si tražio, neće ni hteti da evidentiraju nego će tražiti "provere", pošto se plaše kao zečevi da slučajno ne prekrše drakonska pravila firme).

Ako ima, pitaj da li je EPC3208, ako ne znaju šta je to, pitaj "jel onaj sa jednim portom".
[ anon70939 @ 15.01.2020. 17:30 ] @
Dominjras kao da si radio tamo :D
[ Milan Kragujevic @ 15.01.2020. 17:45 ] @
Nisam, ali sam video sve. Od internih portala za kontrolu CTMS-ova i modema, OTT api-ja, sistema za EON app, do pravila kojih radnici moraju da se pridrzavaju.

Terenac se plasi poslovodje, poslovodja menadzera, on jos veceg menadzera, sve do Solaka koji se plasi mracnih senki nad telekomunikacionim trzistem Balkana...

Inace nisam jedini ko zna za Chameleon, ima jos 3 coveka koje znam sa drugog foruma (gde sam shadow banovan jer sam postavljao previse pitanja) koji znaju za to.

Perceptivna moc, zainteresovanost za materiju i sarm.

Da, i cinjenica da ljudi vole da brbljaju pa im svasta izleti. A nisu nesto placeni pa da ih bude i briga. Jedino eto menadznent dobija dzipove.
[ Zlatni_bg @ 15.01.2020. 17:51 ] @
Ljudi, ja vam kazem, ne moze da se dobije DOCSIS tako sto se kaze "hocu DOCSIS". Nije toliko tesko izvuci ga ali ga ne daju jer imaju manjak kontrole nad uredjajima, i teze je dijagnostikovati probleme kad osim modema korisnik ima svoj ruter, cesto moze da dodje do korisnicke greske.

Zali se da ti ne radi ruter kako treba i reci da ne zelis drugu soluciju osim da ti daju obican modem, a za ruter ces sam da se snadjes.
[ Milan Kragujevic @ 15.01.2020. 18:00 ] @
Meni su pri svakom problemu odmah rekli da racunar privremeno ukljucim direktnk u EPC3208 pa tek onda su hteli da cuju sta se desava.
[ stoprocentni @ 15.01.2020. 21:33 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Jos nisam video da ikome radi taj EON box kako treba. Hvala im na novim paketima al' ja ne prelazim sa D3 dok ne srede ono sto su poceli.


Ova dilema i mene muči. Cimaju me iz SBB-a da pređem sa D3 na EON ali vidim po forumima da ne tako mali broj ljudi ima probleme. Koja je preporuka cenjenog pučanstva? :)
[ Milan Kragujevic @ 15.01.2020. 21:55 ] @
Evo ja da se uključim kao sveznalica: EON-ov glavni "selling point" je Android TV OS. Problem je što čim staviš neki app krene da baguje i da se restartuje, a SBB savetuje da se ne koriste druge aplikacije. Dakle, koja je onda poenta? OK možda ima lepši interfejs od D3 (nisam koristio D3, samo sam video kod prijatelja), ali baguje i restartuje se često. Daljinski je čudan, i ima mnogo faličnih primeraka.

Kao što verovatno znaš, ne mogu da te nateraju da pređeš na EON sa D3, pogotovu što Light paketi dobijaju D3 ko neće da plati priključnu taksu i rentu.

Kada budu gasili D3 izbaciće novi coax model EON box-a koji valja ili će sve da batale, niko ne zna, ali iskreno nisam impresioniran.

Jedini fazon je što EON STB može da se koristi i na unutar mreže nalogu, ali van mreže.

Ja imam 1 EON zvanično, i jedan sam kupio prepaid. Pošto imam EON Premium imam pravo na 3 TV uređaja (D3, EON ili D3mini) i 1 TV aplikaciju. Ja sam svoj EON Box iskoristio kao osnovni TV uređaj, a smart aplikacija je ostala prazna. Onda sam taj drugi EON box aktivirao kao Smart TV app preko koda, i stavio OpenVPN Connect na njega i connect on boot, a OpenVPN server sam stavio na server u SBB datacentru koji ima rezidencijalnu IP adresu jer ???

Krajnji rezultat je da imam TV u selu, bez da imam SBB infrastrukturu ili odvojeni EON van mreže, i naravno SVE kanale na oba STB-a.

edit: zaboravio sam da napišem zaključak: Ostani na D3.

[Ovu poruku je menjao Milan Kragujevic dana 15.01.2020. u 23:12 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 15.01.2020. 22:04 ] @
Citat:
stoprocentni:
Citat:
Zlatni_bg:
Jos nisam video da ikome radi taj EON box kako treba. Hvala im na novim paketima al' ja ne prelazim sa D3 dok ne srede ono sto su poceli.


Ova dilema i mene muči. Cimaju me iz SBB-a da pređem sa D3 na EON ali vidim po forumima da ne tako mali broj ljudi ima probleme. Koja je preporuka cenjenog pučanstva? :)


Ne budi lud. I ja sam hteo pre nego sto su ubrzali net, ali je prelomilo to sto trenutni sistem radi kako treba (bar televizija). Dok radi kako treba, ne diram nista. Savetujem isto, jer se svi zivi zale na to. I jos moras da platis prikljucnu taksu, umesto te takse kupi android box ili Chromecast i imaces sve, samo ce raditi kako treba.
[ ssi @ 16.01.2020. 08:47 ] @
Koristim taj EON box vec par meseci. Nikakvih problema sa routerom ili samim EON boxom nisam imao.

EON App se zaglupi ... ponekada, ali ... se i restartuje ( sam app a ne box ).

Uz to na EON box-u imam instaliran pored EON-a VLC, Kodi i jos par aplikacija... rade OK.
[ stoprocentni @ 16.01.2020. 13:23 ] @
Pa da, tako sam i pretpostavljao. Ništa, ostajem na D3 dok se Sunce ne ugasi. :)

Hvala ljudi!
[ clydefrog @ 16.01.2020. 13:29 ] @
Opet se zaglupeo. Zvao sam ih ponovo da trazim taj jednoportni modem, kaze da mi s tim ne bi radio eon box i vracanje televizije unazad. Izdali su jos jedan nalog da neko dodje da proveri sta se desava, ovak na telefonu kaze da vidi da ruter gubi pakete. Inace signal koji iz hodnika dolazi do mene je "perfektan". Kako eon i vracanje moze da radi s tim modemom s jednim portom?
[ Milan Kragujevic @ 16.01.2020. 13:34 ] @
>kaze da mi s tim ne bi radio eon box i vracanje televizije unazad.

Lažu.

>Kako eon i vracanje moze da radi s tim modemom s jednim portom?

Lepo. Za modem ti je OBAVEZAN ruter, pa ćeš u taj sopstveni ruter koji svakako MORAŠ da kupiš, da uključiš i EON Box.

EON TV uživo ide preko koaksijalnog kabla. EON vraćanje ide preko *INTERNETA*, ne preko nekog magičnog *INTRA*NETA kao kod D3.

Ako te ne mrzi, odi kod komšije koji ima Telekom net, uključi EON box kod njega samo u mrežni port 1 ili 4 na Telekom modemu, i pusti TV unazad.

Uživo ti neće raditi jer to ide preko kablovske, ali ćeš moći da u glavnom meniju odabereš neku emisiju od npr. pre sat vremena i da je pustiš.

Takođe neće raditi N1, Nova S, Sport Klub, Nova Sport, Pikaboo, Vavoom, FOX i još neki kanali, pa testiraj najbolje na RTS 1.
[ clydefrog @ 16.01.2020. 13:46 ] @
I see. Nista, videcu sta ce mi ovi znalci reci danas/sutra, bude li se nakon toga zahlupljivao, zvacu ih na 5 minuta dok mi ne donesu taj modem. Hvala ti Milane.
[ Zlatni_bg @ 16.01.2020. 13:53 ] @
Citat:
clydefrog:
Opet se zaglupeo. Zvao sam ih ponovo da trazim taj jednoportni modem, kaze da mi s tim ne bi radio eon box i vracanje televizije unazad. Izdali su jos jedan nalog da neko dodje da proveri sta se desava, ovak na telefonu kaze da vidi da ruter gubi pakete. Inace signal koji iz hodnika dolazi do mene je "perfektan". Kako eon i vracanje moze da radi s tim modemom s jednim portom?


Lazu. Ako uzmes obican switch i utaknes modem u njega, drugi kabl u EON box, ne vidim razlog zasto ne bi nista radilo kako treba. Nije da taj cisco ruter omogucava EON boxu da radi. Reci im da te ne prave budalom vise.
[ clydefrog @ 16.01.2020. 14:14 ] @
Evo sad sam ponovo zvao da im kazem da jednostavno ponesu i taj modem, kaze da ih ima jako malo u ponudi i da ne moze da mi obeca. Kaze da sacekam da vidimo sta ce ovi uraditi, pa ako opet ne bude radilo, mogu da dobijem neki cisco s dva porta, ne znam kakav je taj? Inace zamenu su hteli da mi naplate posto menjam na svoju ruku, zamisli lopovcine.
[ Zlatni_bg @ 16.01.2020. 14:22 ] @
Reci im nek se snadju, ili ces raskinuti ugovor jer vreme tece a ti nemas uslugu koja ti je obecana. Insistiraj na modemu, i spremi 50-100eur za neki normalan ruter. Ili po potrebi koliko mozes da izdvojis. Imaj u vidu da je to trajna investicija i da ja nisam zalio ni dinara kada sam potrosio 15k, potrosio bih i mnogo vise da sam bio u prilici tad, jer mi je trebao ruter sad i odmah.

Vidis i sam da su pricali da ih nemaju i da su stari, a sad navodno "ima malo".
[ Milan Kragujevic @ 16.01.2020. 15:38 ] @
Cisco sa dva porta je EPC3208G, to je gateway ne modem, i ako isto izgleda.

Trazi modem, moraju besplatno da ti zamene.

Kontaktiraj i SBBsupport na Twitter-u preko DM. Meni su tako izdali nalog za zamenu.

>Vidis i sam da su pricali da ih nemaju i da su stari, a sad navodno "ima malo".

SVE FIRME dobijaju modem. Dakle imaju ih, a što se starosti tiče, ja sam dobio nov u kutiji, umotan u onaj stiropor-style najlon, sa adapterom u kesici.

[Ovu poruku je menjao Milan Kragujevic dana 16.01.2020. u 17:11 GMT+1]
[ clydefrog @ 17.01.2020. 15:39 ] @
Iskukao sam EPC3208, dolaze u 7 da ga montiraju. Molim za preporuku nekog dobrog rutera do 100e da moze da se kupi kod nas, ako moze link. Znaci da ima 5GHz radio i tako to.
[ Zlatni_bg @ 17.01.2020. 16:47 ] @
Mozes da uzmes sto imamo bane i ja, Asus RT AC58U. Imaj u vidu da sto se tice rutera, madjari uvoze za skoro duplo manje novca, pa pogledaj KP.
[ clydefrog @ 17.01.2020. 17:00 ] @
Taj je u winwinu 15k, to mi je skupo. Poslao sam coveku poruku na kp pa cu da vidim sta ce da mi kaze, ako je do 100 eur, uzimam.
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 17:02 ] @
Ako mu ne trebaju "advanced" mogućnosti, Mercusys AC12G, 3 gigabitna LAN porta, 1 gigabitni WAN port, WiFi 5GHz do 867 Mbps (MIMO) ili 433 Mbps (bez MIMO, npr. telefoni), 2.4GHz standardno "do 300 Mbps" odnosno "do 150 Mbps", realno 150 Mbps za laptopove i 72 Mbps za telefone.

Speedtest na 5GHz sa telefona: https://milankragujevic.com/uploads/speedtest-ac12g-sbb.png (paket je 300 Mbps, obično bude 290 Mbps na kablu)

Od mogućnosti ima sve što ruteri generalno imaju, ali nema USB port i samim time ni entware (mada nema ni AC58U AFAIK).

Cena je 5990 din kod WinWin: https://www.winwin.rs/bezicni-...-4-x-5dbi-gigabit-8655150.html

Info kod proizvođača: http://www.mercusys.com/ar/product/details/ac12g
"Simulator" interfejsa: http://www.mercusys.com/simulator/ac12g-v1/web/common/Index.htm
[ Branimir Maksimovic @ 17.01.2020. 17:05 ] @
Koristim entware na AC58U. Pogledaj onaj thread o ovom ruteru.
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 17:16 ] @
Loše sam razumeo onda onu temu o tom ruteru. Nešto ne može, da li je entware ili nešto treće ne znam...

btw: Otkud ti na SBB-u? 82.117.201.x je SBB... :)
[ clydefrog @ 17.01.2020. 17:27 ] @
Zamenjen modem, utaknut postojeci ruter, s laptopa sam izvukao bednih 20Mbps, mora da mu nesto fali. Mislim da je taj ruter 300Mbps. Gledam sad ovaj asus kao vas ili mikrotik kao Milanov, ima ga u winwinu i uklapa mi se u budzet.
[ clydefrog @ 17.01.2020. 17:34 ] @
77Mbps. Upload 14.
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 17:40 ] @
Ruter ti je verovatno 100 Mbps ethernet, dakle maksimalni teoretski protok "ka internetu" je ~95 Mbps.

WiFi 300 Mbps znači 40 MHz kanal i uređaj sa dve antene ("dva prostorna stream-a"). Ako ne živiš u šumi, ne možeš da koristiš 40MHz jer ukupno ima mesta na 2.4GHz za 1 20 MHz i 1 40 MHz ili 3 20 MHz kanala bez preklapanja.

Smetnje na 40 MHz bi bile neverovatne.

Osim toga, po dopuni 802.11n standarda, svi ruteri moraju da ugase 40 MHz bez obzira šta je podešeno ako detektuju više od jedne mreže u okolinu, izuzev sopstvene.

Svejedno, i 150 Mbps na 20 MHz zahteva 2 antene, moguće da nemaš dve na uređaju, pa će brzina biti 72 Mbps. Od toga realno možeš dobiti oko 50 Mbps, u idealnim uslovima 60 Mbps, a u lošim uslovima 5-20 Mbps.

Uključi računar direktno u Cisco, pa proveri brzinu (ali kratko, biće ti izložen PC na netu ako si slučajno dobio javnu IP adresu -- što možeš da proveriš sa "ipconfig" u Windows CMD-u, ako ti je IP 10.x.x.x ili 100.x.x.x onda si još uvek iza CGNAT, ako je 192.168.x.x onda su ti uvalili gateway opet).

Inače, nakon što promeniš uređaj, restartuj Cisco, neće sam "povući" IP adresu.

Inicijalno ćeš dobiti 192.168.100.x adresu dok se on poveže na CMTS, a onda će ti dodeliti "stvarnu".
[ bakara @ 17.01.2020. 17:41 ] @
Imas gigabitni dualband ruter TotoLink sa 4 antene za 3000din u emmezeti.
ne postoji jeftinije od toga.
https://www.emmezeta.rs/totoli...band-gigabit-ruter-627186.html
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 17:45 ] @
Da, ali to nije ni krš kakav bi mogao da bude, međutim rasprodao se svugde kada sam hteo da kupim ruter konačno.

https://www.emmezeta.rs/totoli...band-gigabit-ruter-627186.html

Eto kod njih nije još uvek, čudi me da je cena realna, obično su takve prodavnice preskupe za specijalizovanu tehniku kao što su gigabitni AC1200 ruteri sa USB portom.

Ruter ima 128 MB RAM i 8 MB Flash, ali je nažalost Realtek RTL8197D čip, tako da na njemu OpenWRT-a neće biti nikad.. (stariji Realtek čipovi su Lexra arhitektura koja nije podržana -- pisao sam više o tome ovde: https://www.elitesecurity.org/p3920601 )

Svejedno, trebalo bi OK da radi, i ima jedan port više za manju cenu od AC12G koji sam ja preporučio od jeftinijih.
[ clydefrog @ 17.01.2020. 17:47 ] @
Ovo je ruter:

https://www.tp-link.com/no/hom...orking/wifi-router/tl-wr841nd/

ne znam sto dobijam toliko malo, mora da mu nesto fali.
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 17:56 ] @
Pa više od 100 Mbps ne možeš da dobiješ, pogledaj Specification -> HARDWARE FEATURES -> Interface

> 1 10/100Mbps WAN PORT

Najbrža veza sa netom će biti 100 Mbps.

Ako znaš engleski, pročitaj ovde odlično objašnjenje zašto WiFi "300 Mbps" nikad nije 300 Mbps, a čak ni 100 Mbps kolika je brzina WAN porta: https://superuser.com/a/143595
[ clydefrog @ 17.01.2020. 18:05 ] @
Vazi Milane, hvala. Nista, cekam da mi se jave prodavci na kp da vidim koliko je kod njih taj asus, ako se uklapam uzimam njega, ako ne onda mikrotik.
[ clydefrog @ 17.01.2020. 18:11 ] @
85eur asus na kp, hapsim ga
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 18:11 ] @
Mikrotik ćeš inače čekati 5 radnih dana MINIMUM, ako uzimaš kod WinWin-a, zato bolje zovi Netiks u ponedeljak i vidi da li ga imaju na stanju -- http://www.netiks.rs/mikrotik-hap-ac2

BTW, pre kupovine Tik-a, prouči način rada, ja zamalo da ga prodam (jer nisam znao da podesim kako treba), veoma je kompleksan sistem a dosta nelogičan u nekim pogledima. OpenWRT je za njega ništa (što se tiče težine korišćenja, o sposobnostima nema svrhe diskutovati, sve se može sa iptables na Linux-u :), ostatak zavisi od hardvera)
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 18:12 ] @
Citat:
clydefrog:
85eur asus na kp, hapsim ga


Lepo :) Neka te služi sa srećom.

Proveri brzinu neta sa novim modemom preko lan kabla direktno u PC iz modema, ako ne valja zovi SBB.
[ clydefrog @ 17.01.2020. 18:28 ] @
Znas kako sto se toga tice imam neku yogu bez ethernet porta, pa zbog toga moram da gigabitni adapter utaknem u usb hub koji je utaknut u usb2 port. Jel bi merenje bilo merodavno? S tog kompa sam dok sam imao onaj beli cg izvukao 120Mbps sa 5GHz radiom, malo je.
[ Branimir Maksimovic @ 17.01.2020. 18:31 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Loše sam razumeo onda onu temu o tom ruteru. Nešto ne može, da li je entware ili nešto treće ne znam...

btw: Otkud ti na SBB-u? 82.117.201.x je SBB... :)


Sa posla. Nego ne moze merlin firmware, ni dd-wrt.
Entware super radi na asuswrt.
[ Zlatni_bg @ 17.01.2020. 19:11 ] @
Mozda bi valjalo da uzmes AC66U ili neki jaci model. Ovaj nas je best bang for buck. Ako ti treba ruter samo da ti radi, radice ti posao 100%. Ako bi da dizes neke custom-vpn servise, podesavas ddns koji nije podrzan od strane asuwrt-a, radis neki bw tracking/managment ili koristis nesto sto je pravljeno za linux na njemu, ja bih isao na nesto malo jace. Ali imaj u vidu da je ovaj ruter i vise nego dovoljan za prosecnog korisnika. 4 CPU jezgra, 128MB flesa, 128MB RAMa. 2x2 antene, preko kabla max 1000Mb/s, preko WiFi 5GHz 866Mbps, preko 2.4GHz 400 (300 je realno). Sve brzine postignute i u praksi.

Sve zavisi od razlike u ceni. AC58U je kod nas bio jeftin, a AC66U bezobrazno skup. Posle sam izvalio da madjari imaju 2x nize cene.

Poredjenja radi, ovi jeftiniji ruteri od par hiljada dinara uglavnom imaju 4-16MB flesa i 16-32MB RAMa. Jedan TP link koji imam cak ima 2MB/4MB :D

P.S. mikrotik nemoj da uzimas ako sa mreznom administracijom nisi na ti.
[ clydefrog @ 17.01.2020. 19:24 ] @
Kasno je sad, naruceno vec. Kaze trebalo bi da stigne sledece nedelje.

Inace nisam napredan korisnik, tek sam poceo da izucavam mreze, tako da ce da me sluzi dugo vremena.

Hvala svima koji su se ukljucili, nadam se da je problem nestao.
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 19:25 ] @
Citat:
clydefrog:
Znas kako sto se toga tice imam neku yogu bez ethernet porta, pa zbog toga moram da gigabitni adapter utaknem u usb hub koji je utaknut u usb2 port. Jel bi merenje bilo merodavno? S tog kompa sam dok sam imao onaj beli cg izvukao 120Mbps sa 5GHz radiom, malo je.


Ovaj TP-Link ruter nema 5GHz.

Što se Yoga tiče, merodavno je ako imaš gigabitni adapter.

Ovo je moje merenje sa gigabitnim adapterom sa banggood-a na raspberry pi 3 (dakle adapter je gigabit usb3 ali je port na "računaru" usb 2):https://www.speedtest.net/result/8955515037

USB 2 ide do 480 Mbps, trebalo bi da može da "progura" 300 Mbps. Naravno, ako imaš eksterni HDD itd isključi to kao i WiFi (na Yogi koju sam imao -- Win 8 sa tačskrinom -- WiFi je bio spojen preko USB iz nekog razloga, a svakako ceo sistem na tim ultrabukovima obično deli jedan USB 2.0 port, dakle ukupna brzina svih portova je maksimalno 480 Mbps, jer to ide u hub pa se on spaja jednim "portom" na procesor).

Citat:
Zlatni_bg:
Poredjenja radi, ovi jeftiniji ruteri od par hiljada dinara uglavnom imaju 4-16MB flesa i 16-32MB RAMa. Jedan TP link koji imam cak ima 2MB/4MB :D


Netis krševi imaju 4MB RAM i 2 MB Flash. Meni je neverovatno da je moguće ugurati Linux kernel, userland i web ui (uključujući i slike za logo i dugmiće, CSS, JS, 5 jezika!) u 2 MB, a sve to pokrenuti u 4MB.

Radi krš, ali ipak radi. Štaviše zna da radi bolje od drugih rutera u određenim situacijama, na uštrb komšija, jer ne poštuje restrikcije po 802.11n standardu, pa može da se uključi 40 MHz uvek, i naravno ima svih 14 kanala (i taj 14. koji se koristi samo u Japanu i to samo za 802.11b mreže jačine do 50mW).

edit: dodao sam speedtest: https://www.speedtest.net/result/8955515037

[Ovu poruku je menjao Milan Kragujevic dana 17.01.2020. u 21:11 GMT+1]
[ calexx @ 17.01.2020. 20:29 ] @
Ne generalizuj, ovaj "moj" Netis ima 64MB ram i 8MB flash. Da je neki ozbiljniji, nije, poslednja cena u WW je bila oko 30€ a vidim da i dalje tu i tamo može da se nađe za malo više.
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 20:31 ] @
Mislio sam na WF2411. WF2710 je ac-capable i ima 64/8 MB.
[ clydefrog @ 17.01.2020. 21:04 ] @
Nisam mislio na ovaj tp link, vec na onaj technicolor sto su mi odneli ovi iz sbba danas.
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 21:13 ] @
Shvatio sam ali prekasno. Testiraj USB adapterom direktno u modemu i pogledaj parametre kakvi su ti.

Jel su ti baš EPC3208 (bez slova na kraju) dali? Da li su ti naplatili priključnu taksu 3900 din?
[ clydefrog @ 17.01.2020. 21:28 ] @
Odlicno pitanje, vidis nisam se ni setio da pogledam. 3208G su mi dali, uh sad mi se zeludac okrenuo. Ali cini mi se da ima jedan port samo.
[ clydefrog @ 17.01.2020. 21:31 ] @
Jel bi radio fixni tel sa 3208?
[ Milan Kragujevic @ 17.01.2020. 21:37 ] @
Radi fiksni sa 3208, imam ga i koristim.

EPC3208 i EPC3208G izgledaju identično spolja, dakle 1 ulaz za napajanje, 2 telefonska porta, 1 žuti mrežni port, 1 reset dugme i 1 coax ulaz.

Razlika je što je EPC3208G gateway i daje privatne IP adrese i radi rutiranje. Možda nećeš imati problema sa njim, ali svakako su te slagali.

Znaju koja je razlika između G i ne-G verzije, a znam i ja i naglasio sam posebno da mi daju modem, ne jednoportni gateway (što je tek glupost)...

Ovaj imam ja: https://milankragujevic.com/up..._20200117_223132_rsz_strip.jpg
I ovako mu izgleda interfejs na 192.168.100.1 (nije dostupan ni na 192.168.0.1 ni na 192.168.1.1): https://milankragujevic.com/uploads/2020-01-17_223616.png

Dakle, kada se ulogujem, od opcija imam samo Status i Voice. Login je standardno dva prazna polja, i nema nigde da se promeni.

Nema ni WiFi.
[ Branimir Maksimovic @ 18.01.2020. 08:37 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Mozda bi valjalo da uzmes AC66U ili neki jaci model. Ovaj nas je best bang for buck. Ako ti treba ruter samo da ti radi, radice ti posao 100%. Ako bi da dizes neke custom-vpn servise, podesavas ddns koji nije podrzan od strane asuwrt-a, radis neki bw tracking/managment ili koristis nesto sto je pravljeno za linux na njemu, ja bih isao na nesto malo jace. Ali imaj u vidu da je ovaj ruter i vise nego dovoljan za prosecnog korisnika. 4 CPU jezgra, 128MB flesa, 128MB RAMa. 2x2 antene, preko kabla max 1000Mb/s, preko WiFi 5GHz 866Mbps, preko 2.4GHz 400 (300 je realno). Sve brzine postignute i u praksi.

Sve zavisi od razlike u ceni. AC58U je kod nas bio jeftin, a AC66U bezobrazno skup. Posle sam izvalio da madjari imaju 2x nize cene.

Poredjenja radi, ovi jeftiniji ruteri od par hiljada dinara uglavnom imaju 4-16MB flesa i 16-32MB RAMa. Jedan TP link koji imam cak ima 2MB/4MB :D

P.S. mikrotik nemoj da uzimas ako sa mreznom administracijom nisi na ti.


Ja pratim AC86U, pala cena na 20k sa ~35k. Mozda su poceli da prate svetske cene :P
[ clydefrog @ 24.01.2020. 07:48 ] @
Update:

Internet vise ne nestaje, konekcija stabilna otkako sam dobio EPC3208G. Stigao Asus RT AC58U, ali izvlacim 170Mbps na speedtest sa jednim laptopom na 5G mrezi, 120 na 2G. U cemu je fora? Da li je do laptopova? Yoga koju imam i nije tako losa, otkud znam, skupo sam je platio.
[ Zlatni_bg @ 24.01.2020. 08:46 ] @
Koju brzinu neta imas, i sta kaze kad otvoris router.asus.com, pa clients -> view list?

Takodje, koji OS imas na yogi? Da proverimo da li je AC.

Verovatno i da imas AC, imas 1x1, sto je teoretski maksimum 433Mbps, tehnicki je oko 250-300Mbps. Svejedno dobijas dosta ispod onoga sto treba. A ne verujen da si na N brzinama.
[ Branimir Maksimovic @ 24.01.2020. 09:08 ] @
Meni na 2G nema teorije da premasi 50, a na 5 samo bolji telefoni i tablet postizu deklarisanu brzinu neta, tj 120, dok laptopovi
ni nemaju 5G cini se....
Lokalno nisam ni probao, ali vidim da se saroliko konektuju u zavisnosti od udaljenosti od rutera.
[ clydefrog @ 24.01.2020. 09:19 ] @
Zlatni_bg,

Imam EON Premium, trebalo bi da imam 300Mbps.

Code:

alex@smartalex-pc:~/Downloads$ sudo dmidecode | grep -A3 '^System Information'
System Information
    Manufacturer: LENOVO
    Product Name: 81CT
    Version: Lenovo YOGA 730-13IKB



Code:

alex@smartalex-pc:~/Downloads$ cat ClientList.csv
Internet access state,Device Type,Client Name,Client IP address,IP Method,Clients MAC Address,Interface,Tx Rate,Rx Rate,Access time
Allow Internet access,Loading manufacturer..,08:00:27:6A:D9:49,192.168.1.2,Static IP,08:00:27:6A:D9:49,Wired,-,-,-
Allow Internet access,Loading manufacturer..,08:00:27:C3:89:B6,192.168.1.5,Static IP,08:00:27:C3:89:B6,Wired,-,-,-
Allow Internet access,Loading manufacturer..,08:00:27:3C:0C:B1,192.168.1.22,Static IP,08:00:27:3C:0C:B1,Wired,-,-,-
Allow Internet access,Loading manufacturer..,08:00:27:42:CA:08,192.168.1.23,Static IP,08:00:27:42:CA:08,Wired,-,-,-
Allow Internet access,Loading manufacturer..,08:00:27:18:C6:91,192.168.1.30,Static IP,08:00:27:18:C6:91,Wired,-,-,-
Allow Internet access,Loading manufacturer..,08:00:27:C8:30:FE,192.168.1.30,Static IP,08:00:27:C8:30:FE,Wired,-,-,-
Allow Internet access,Loading manufacturer..,stefan-Aspire-V3-331,192.168.1.54,Automatic IP,38:B1:DB:6A:06:01,2.4 GHz,300M Mbps,216M Mbps,01:05:13
Allow Internet access,Loading manufacturer..,2C:60:0C:E0:47:B9,192.168.1.125,Static IP,2C:60:0C:E0:47:B9,Wired,-,-,-
Allow Internet access,Loading manufacturer..,Galaxy-S8,192.168.1.151,Automatic IP,04:D6:AA:38:B8:75,5 GHz,866M Mbps,650M Mbps,00:30:30
Allow Internet access,Loading manufacturer..,90:F8:91:70:DF:D4,192.168.1.185,Automatic IP,90:F8:91:70:DF:D4,Wired,-,-,-
Allow Internet access,Loading manufacturer..,08:00:27:69:90:89,192.168.1.203,Static IP,08:00:27:69:90:89,Wired,-,-,-
Allow Internet access,Loading manufacturer..,08:00:27:77:17:E6,192.168.1.204,Static IP,08:00:27:77:17:E6,Wired,-,-,-
Allow Internet access,Loading manufacturer..,stefan-Aspire-A515-51G,192.168.1.232,Automatic IP,E8:2A:44:61:A4:AB,5 GHz,433M Mbps,433M Mbps,00:58:17
Allow Internet access,Loading manufacturer..,smartalex-pc,192.168.1.245,Automatic IP,90:32:4B:34:53:ED,5 GHz,650M Mbps,702M Mbps,00:03:28


Ima 7-8 bratovih virtualnih masina na njegovom serveru.

Code:

alex@smartalex-pc:~/Downloads$ cat /etc/os-release
NAME="Ubuntu"
VERSION="18.04.3 LTS (Bionic Beaver)"
ID=ubuntu
ID_LIKE=debian
PRETTY_NAME="Ubuntu 18.04.3 LTS"
VERSION_ID="18.04"
HOME_URL="https://www.ubuntu.com/"
SUPPORT_URL="https://help.ubuntu.com/"
BUG_REPORT_URL="https://bugs.launchpad.net/ubuntu/"
PRIVACY_POLICY_URL="https://www.ubuntu.com/legal/terms-and-policies/privacy-policy"
VERSION_CODENAME=bionic
UBUNTU_CODENAME=bionic


Evo brat je izvukao 190Mbps na njegovom laptopu.
[ Zlatni_bg @ 24.01.2020. 10:06 ] @
Probaj preko kabla, najsigurniji debaging.

P.S. sta izvlaci ovaj S8?
[ Branimir Maksimovic @ 24.01.2020. 10:09 ] @
Na kablu ce da ima 300. Problem je sa wifi-jem, ne znam kakav ruter treba imati pa da imas te brzine.
Naravno tu je veci faktor uredjaja koji se vezuju, onda tu dolaze i komsije i kanali.
Ja na kanalu 10 za moj A10 samsung nasao da imam najbolju vezu na 2. Na ostalim kanalima pada i na 1mb.
[ Zlatni_bg @ 24.01.2020. 10:11 ] @
Ali ja izvlacim u lokalu 600-700Mbps bez problema kroz 2 armirana zida.

Inace...

Code:

wl country EU
nvram set pci/1/1/ccode=EU
nvram set pci/2/1/ccode=EU
nvram set wl_country_code=EU
nvram set wl0_country_code=EU
nvram set wl1_country_code=EU
nvram set regulation_domain=EU
nvram set regulation_domain_5G=EU
nvram set wl_reg_mode=off
nvram set wl0_reg_mode=off
nvram set wl1_reg_mode=off
nvram commit
service restart_wireless


Cepi mu ovo preko SSH, pojacace ti za 5-6dB 2.4GHz i za 3dB 5GHz.
[ Branimir Maksimovic @ 24.01.2020. 10:18 ] @
Pa ne znam, nisam merio lokal, ali mislim da ni tu ne bi bilo bolje na 2. 5ica se konektuje bolje, ali sad
par telefona i tablet mogu na toj frekvneciji.
[ clydefrog @ 24.01.2020. 10:25 ] @
Prrobao sam Sbb modem > asus > switch > gigabitji adapter u usb2 > yoga, mizerija oko 60Mbps. Doduse skidao se torent na drugom laptopu u to vreme. Moram da probam direkt iz epc u yogu kablom, javljam rezultate. S8 oko 150Mbps.
[ clydefrog @ 24.01.2020. 10:32 ] @
Epc > adapter > usb hub > yoga 100Mbps. Sad cu da probam bez huba.

Bez huba 130.
[ Milan Kragujevic @ 24.01.2020. 13:50 ] @
Da li imaš neki desktop računar ili laptop sa USB 3 portom? Vrlo je moguće da je problem SBB konekcija, ali ne možeš da znaš dok ne proveriš "propisno".

Što se WiFi-ja tiče, na 5GHz, koristi 80 MHz na kanalima 36-48 (odaberi kanal 36, to će zauzeti kanel do 48), kako bi izbegao DFS i "nestajanje" WiFi-ja.

Ako ti je "smartalex-pc" taj Yoga laptop, onda svakako podržava 2x2 MIMO na 5GHz, što je sa 80 MHz propusnog opsega 867 Mbps ("lošiji" uređaji "sa jednom antenom" imaju teoretski maksimum od 433 Mbps na 80 MHz jer imaju jedan prostorni stream).

Dakle, podešavanja bi trebalo da su u redu, a hardver je idealan i podržava odgovarajuće standarde za velike brzine i ostvaruje velike brzina povezivanja (između laptopa i rutera).

Proveri kakvog kvaliteta je kabl do SBB Cisco gateway-a, kao i dužinu kabla. Kabl je svakako gigabitni, čim dobijaš brzine iznad 95 Mbps, ali je pitanje da li tu postoje RF smetnje zbog lošijeg kabla ili prevelike dužine. Ako imaš drugi kabl da povežeš ASUS i Cisco, probaj, makar privremeno.

Pogledaj i koju brzinu mreže dobijaš sa strane laptopa, pokreni `iwconfig wlan0` (ili koji ti je već naziv ugrađenog WiFi adaptera). Dodatno, problem može biti lošiji drajver za WiFi na Linux-u, ja imam problema sa Realtek RTL8821CE na svim Linux-ima, prvo što drajvera nema, a neka test alpha verzija sa nečijeg Github-a se ruši redovno.
[ Zlatni_bg @ 24.01.2020. 22:37 ] @
Ako iz DOCSISa dobijas 130Mbps nesto nije u redu s njihove strane.

Kabl nema preterane veze osim ako nije pohaban, CAT5 moze da gura 100 metara bez problema.

Treba ti bilo sta sto moze direktno na nativni LAN port/kartu preko PCI(E) da radi sa DOCSISom preko patch kabla. Tako su ti jedine promenljive taj racunar i modem. Ako i tu imas 130, kod njih nesto nije u redu i zali se. Milan je pricao da su njemu govorili stalno da direktno iz DOCSISa ubada u racunar kabl svaki put kad ih je zvao.

Odradi neki ping test, komada 1-2k, pa proveri uopste koliko ti je stabilna konekcija, pusti brzine.

Takodje, ako ti burazer ima te servere, digni na jednom neki HTML speedtest na webserveru, da mozes da proveravas brzine klijent->server u lokalu. Meni je to glavna stvar kad debagujem podesavanja protokola za wifi na ruteru. iperf3 mi se pokazao nepouzdanim, dobijam 2x nize brzine nego inace. Ja u LANu sa 2x2AC izvlacim oko 70-80MB/s sa NASa. Mislim da su tu vise diskovi ogranicavajuci faktor nego sama konekcija.

Evo moje brzine sa 2x2AC na 7-8 metara od rutera i jednog armiranog zida izmedju:


Upload je oko 450, ovde se malo zabagovao pri poslednjem merenju.
[ clydefrog @ 25.01.2020. 10:12 ] @
Milane, nemam nikakav desktop, samo laptopove. Yoga ima USB3 portove, sto pitas?
Sumnjam da je do kabla, iz EPC-a u Asus ide novi kabl koji sam dobio uz Asus.

Code:
alex@smartalex-pc:~$ iwconfig wlp108s0
wlp108s0  IEEE 802.11  ESSID:"ASUS_10_5G"  
          Mode:Managed  Frequency:5.5 GHz  Access Point: 40:B0:76:55:D9:14   
          Bit Rate=866.7 Mb/s   Tx-Power=24 dBm   
          Retry short limit:7   RTS thr=2347 B   Fragment thr:off
          Power Management:on
          Link Quality=66/70  Signal level=-44 dBm  
          Rx invalid nwid:0  Rx invalid crypt:0  Rx invalid frag:0
          Tx excessive retries:0  Invalid misc:1   Missed beacon:0


Zlatni_bg, imam neki laptop u koji mogu da utaknem Ethernet kabl bez da mi treba adapter, tako da cu da probam s njim, javljam rezultate. Koga da pingujem i sa kojeg racunara? Videcu za taj HTML Speedtest.

Ja licno najvise sumnjam na drajvere za Linux. Sa losijeg laptopa brat izvlaci 190Mbps preko 5G, dok ja sa Yoge izvlacim na istoj mrezi 130Mbps. Cudno.

Necu da cackam mecku, dobro mi je i ovako, mada mi zao da placam 300Mbps a imam 100Mbps manje od toga.

@EDIT:

q, mislim da taj laptop ima 100Mbit karticu.
Mislim da sam probao i da gigabitni adapter ubacim u USB3 port na Yogi, isti djavo.
[ Zlatni_bg @ 25.01.2020. 11:21 ] @
Ne verujem ja USBu za realtime stvari poput etherneta.

Pinguj 8.8.8.8, ako je sa linuxa ping -c 1000 8.8.8.8, ako je sa windowsa ping -t 8.8.8.8, pa nek odradi svoje, nemoj da maltretiras konekciju previse dok radi ping test.

A speedtest skini da bi mogao da proveris koliko ti koji uredjaj max postize u lanu.
[ Milan Kragujevic @ 25.01.2020. 11:35 ] @
OP, ako imaš gigabitni mrežni adapter i USB 3 port, dobićeš sigurno tih 300 Mbps ako ih modem isporučuje.

Veza na WiFi deluje dobro, signal je odličan i brzina maksimalna za 2x2 na 80 MHz, 866 Mbps.

Mislim da modem ne daje punu brzinu Interneta. Zovi SBB, prijavi problem i kaži da ponesu laptop da izmere brzinu "za svaki slučaj".
Ako dođu i bude njima bude dobra brzina, neće ti naplatiti intervenciju, a ti im napravi kafu ili nešto... Ako ne bude dobra brzina, ... verovatno će ti nuditi CGA nazad,
a sa njime će doći SVI problemi ponovo, tako da ne znam...

Najtužnije je što neće da aktiviraju Bridge mode na CGA i Ubee...
[ clydefrog @ 25.01.2020. 11:46 ] @
Evo sad radim ping test s yoge. Milane, jel taj modem uopste moze da isporuci 300Mbps, jel mozes to da mi objasnis ukratko? Da znam sta da im kazem.
[ clydefrog @ 25.01.2020. 11:57 ] @
Code:

--- 8.8.8.8 ping statistics ---
1000 packets transmitted, 1000 received, 0% packet loss, time 1000594ms
rtt min/avg/max/mdev = 13.680/21.037/141.441/18.382 ms
[ Branimir Maksimovic @ 25.01.2020. 12:07 ] @
Veci ti je jitter.
evo kako je kod mene sa ethernet kabla na desktop preko AC58U.

Code:

-- 8.8.8.8 ping statistics ---
100 packets transmitted, 100 received, 0% packet loss, time 99134ms
rtt min/avg/max/mdev = 9.149/10.604/14.982/0.968 ms

[ clydefrog @ 25.01.2020. 12:19 ] @
Evo sad smo probali speedtest iz epc u bratov laptop koji je izvlacio 190, dobismo 180 na kablu. Moram da ih zovem.
[ Milan Kragujevic @ 25.01.2020. 12:52 ] @
clydefrog, teoretski može 444 Mbps, a brzina koja je ugovorena je 300 Mbps, dakle teoretski može ali JEDVA. Teoretske brzine za CGA i Ubee su 1200 Mbps, pa 300 Mbps iz paketa lako uspe da izgura.
[ mmeda @ 29.04.2020. 09:14 ] @
Pozdrav svima,

Evo da i ja dodam svoje iskustvo sa SBB-om. Ukratko uzasno je. Dobio sam Ubee ruter sa WiFi i zalim dan kad sam potpisao ugovor, a slavicu dan kad ga raskinem i predjem na Telekom optiku.

Pretio sam im da cu da ih tuzim zbog nepruzanja usluga iz Ugovora i da cu traziti da raskinem ugovor bez penala bez obzira na ugovornu obavezu. Dolazio covek da izmeri signal, samo da bi me smirili, pa kao nije valjao signal pa sad je popravljeno. Popravljeno nije, internet se gubi sporadicno. Pa su onda rekli da na Vozdovcu imaju tehnicki problema (vec zadnjih 6 meseci) a da ne mislite da je do mene, i komsije se zale, zvali pretili, psovali...

Moje misljenje je da je nekom promenom u SBB, doneta odluka da se otpuste "skupi" ljudi koji su odrzavali mrezu i zaposle novi neiskusni ljudi. Po principu "zasto da placamo jednog senior mreznog admina 2k kad mozemo dva juniora po 750EUR". A to sto ne mogu da se sastave i rese probleme i nezadovoljstvo korisnika, to nije prioritet.

Zive od stare slave, pitanje je do kada.
[ Living Light @ 29.04.2020. 18:15 ] @
@mmeda,
Ako Ti je za utehu, nisi jedini!

Ja pre par meseci prešao sa Telekoma (20 Giga nečega) na SBB (150 giga laži)

Obečavali kule i gradove, sve može, sve što poželiš,
-a od svega toga ništa!

Video mi prekida, internet takodje,
zvao ih zilion puta, MA NE VREDI NIŠTA!

Neko je spomenuo da za njih radi Sekend-Firma.

Promenili mi modem, ruter (nazovi to kako hočeš),
dnevna soba mi puna njihovih prijemnika, neče da odnesu,

Tip je toliko žurio da je zaboravio pola alata,
ja uporno zovem SBB da imam želju da im vratim alat,
col centar nema Blage veze da mi je neko menjao tu "Kutiju",
nezaintersovana ženska jednostavno "Nije Odavle",

..onaj što je došao da menja Cisco, jednostavo "nije u Vinklu",

Opšte narodno Ludilo!
__________________________

Rekao sam im:
Ima da trajete dok AV ne ukine N1!

..a onda dolazi do preuzimanja kompletne infra strukture SBB od strane demokratije.

[ user20 @ 20.06.2020. 16:50 ] @
Imam istih problema sa zaglupljivanjem CGA2121 modema.

Koju brzinu može taj EPC3208 da isporuči da li može 300/15?

Ili da tražim ubee?
[ Sava @ 20.06.2020. 17:36 ] @
Imam iskustvo samo sa sbb-om i Supernovom koja je pod Mts-om.

Dugo sam bio kod sbb-a na najslabijem paketu i imao taj cisco modem/dekoder. Povremeno se zaglupljivao, ali u principu to je sve funkcionisalo dobro.

Prešao kod Supernove i napatio se, ali sa televizijom, internet je nešto slabiji od sbb-ovog, ali nisam imao problema. Služba tehničkog održavanja nije rešila problem i pored tri dolaska i raskinuo sam ugovor zbog toga što nisam dobijao ono što smo dogovorili iako sam bio još u onom besplatnom roku. Znači da možete da raskinete ugovor bez posledica ako distributer ne pruža ono što piše u ugovoru. U ugovoru stoji koje su obaveye distributera i ako ih ne ispunjavaju to je razlog za raskid.

Vratio se kod sbb-a i dobio taj modem 2121. Do sada mi se nije zaglupljivao. Voleo bih da imam taj stari Cisco modem sa dekoderom jer ima neke funkcije koje su meni poželjne, a 2121 ih nema.
[ user20 @ 25.06.2020. 13:35 ] @
Šta mislite? Da li je bolje da se na 2121 ili ubee ako mi zamene stavi običan kućni ruter za wifi. Da li bi to manje opterećivalo i zaglupljivalo tj sbbov glavni kad se na njemu isključe wifi. Znači da na sbbovom bude samo kablovska veza ili to nema veze.
[ Milan Kragujevic @ 25.06.2020. 14:44 ] @
Ubee EWV32c se ne zaglupljuje, a CGA2121 se zaglupljuje i bez WiFi. EPC3208 neće moći da podrži 300 Mbps u zagušenijim uslovima na lošoj mreži, a takva je cela mreža SBB-a, + on ima problem sa mikroprekidima i zaglupljivanjem, o čemu se pisalo u Supernova temama po raznim forumima, i o čemu sam ja ovde pisao (na primeru Radijus Vektora i EPC3925). Ti Cisco uređaji su 10 godina stari.
[ user20 @ 25.06.2020. 14:58 ] @
Hvala Milane na odgovoru. Ovo sa CGA2121 da se zaglupljuju i bez wifi je tačno i provereno lično. Da su sumiram celu priču i celu temu ako je moguće do sada: jel to znači da kod sbb što se tiče rutera ispada ovaj u ubee najbolje što imaju. Jer koliko sam shvatio iz cele priče najbolje je da se postavi neki uređaj koji radi u bridge modu + plus neki tvoj ruter ali sbb od svoje opreme koja radi u bridge modu ima samo 3208 koji je star i takođe se zaglupljuje i teško ga dobijaju privatni korisnici. Tako da ostaje ubee.
[ Milan Kragujevic @ 25.06.2020. 15:02 ] @
Da, nažalost samo Ubee trenutno.
[ Zlatni_bg @ 25.06.2020. 16:04 ] @
3208 vrlo retko zaglupljuje, i ne radi u bridz modu vec kao modem, sto i jeste.
[ Milan Kragujevic @ 25.06.2020. 16:12 ] @
Tačno je da jeste modem (a ne bridge mode ruter, sa strane korisnika je veoma slično), ali zaglupljuje, tj. zavisi od primerka, neki su izmučeni, 8-9 godina radili na toplom, ofucani, neki su imali lakši život. Zavisi od primerka, ne od modela, to su matori uređaji. CGA2121 svaki ima problem sa zakucavanjem, čak i kad ga novog iz kutije izvade sa sve najlonima.
[ Sava @ 25.06.2020. 17:09 ] @
Kod mene je uglavnom obratno. Taj stari Cisco se povremeno zaglupljivao, nije prečesto, ali jeste. Ovaj novi beli 2121 mi se do sada ni jednom nije zaglupeo tokom rada, ali mi se dešavalo da kada upalim tv nemam sliku i tv ne vidi modem i tada moram da ga resetujem isključivanjem struje.
Lično ću probati da tražim taj stari umesto ovoga zato što za mene ima prednoist u tome što mogu jedan kanal da gledam, a drugi istovremeno da snimam, a 2121 to ne može. Kažu pa imaš vraćanje unazad. Jeste, ali to nemaju svi kanali i onda moram da gledam na telefonu što mi ne odgovara.
[ Zlatni_bg @ 25.06.2020. 19:15 ] @
Mislim da si malo pomesao. 3208 je samo modem. Poseban uredjaj uzima koaksijalni signal i ponasa se kao risiver za TV. U mom slucaju, CISCO 4682 V2. Izgleda imam najbolju mogucu kombinaciju, sem sto nemam EON paket vec D3. Jedino sto me vuce da predjem na EON su net brzine.
[ Milan Kragujevic @ 25.06.2020. 19:33 ] @
SBB je imao/ima Cisco PDS 3121 (i 4682) koji imaju ugrađen DOCSIS 3.0 modem i omogućavaju pristup Internetu preko STB uređaja. Korisniku se tada daje jedan uređaj, u koji se na Ethernet port spaja računar ili bežični ruter, a risiver "igra" ulogu modema i STB uređaja. PDS 2100 se mora zakačiti na modem, kao i EON Smart Box. Ti multipraktik uređaji se ne koriste više jer su imali siromašne sposobnosti za velike brzine, i ograničavaju pozicioniranje uređaja, a nude skoro nikakvu uštedu.

Mislim da je Sava imao takav scenario, da u set top box uključuje računar/ruter.
[ Sava @ 26.06.2020. 07:22 ] @
Da, biće da je to što si rekao. Postojao je jedan Cisco uređaj koji je bio dekoder, a dolazeći signal je deljem na njega i internet/telefon modem. Za brzine koje sam imao tada (70-80) to je funkcionisalo dobro. Sada imam navodno 150, ali u praksi to je 80-120 maksimalno pa verujem da bi i daalje to sasvim dobro funkcionisalo.

Modem je bio Cisco 3928, a dekoder Cisco 4682DVB.
[ Zlatni_bg @ 26.06.2020. 10:13 ] @
To je verovatno njima jeftinije resenje, i za onoga ko zeli da mu zauzme manje prostora, meni se iskreno ne svidja. Probao sam gotovo sve sto su imali u ponudi, i Ubee, i na kraju sam trazio 3208, da mi ostave v2 risiver (onaj sto moze da snima i gleda 2 razlicita kanala) i uzeo svoj ruter. Mnogo veca kontrola nad uredjajima, i sve dosta radi, Ubee mi je bagovao ko blesav, mesec danas sam se jurio sa njima za 3208.
[ user20 @ 28.06.2020. 15:14 ] @
Citam po raznim forumima i negde se spominje da ti kablovski modemi blokiraju zbog prevelikog broja konekcija koje dobijaju i ne mogu da obrade pa zato zaglupljuju. Sta mislite da li je to tacno i u SBB slucaju sa njihovim modemima? I da li kada se modem restartuje te konekcije se izgube i onda radi ok dok se ponove ne nagomilaju?
[ Milan Kragujevic @ 28.06.2020. 15:37 ] @
Naravno, to nema veze sa kablovskim modemima, svi uređaji imaju problem sa velikim brojem konekcija. To se najčešće dešava kada korisnici skidaju torrente i stave preveliki broj konekcija kao maksimum u torrent klijentu. Restart rešava to, ali bi rešilo i npr. gašenje torrent programa ili skidanje kompjutera sa mreže privremeno (isključiš wifi/lan kabl do PC-ja). Modem se često oporavi posle toga, ako ne, restart rešava to jer prekida sve konekcije i isprazni RAM memoriju.

Preporuka je smanjiti broj konekcija ako se to dešava.
[ user20 @ 28.06.2020. 16:43 ] @
Da li bi možda bilo rešenje neki kablovski modem koji radi u bridge modu i onda neki bolji ruter npr. mikrotik koji obrađuje sve te konekcije da ne bi dolazilo do zaglupljivanja?
[ Milan Kragujevic @ 28.06.2020. 18:09 ] @
Možda, u određenim situacijama. Zavisi od slučaja do slučaja i celokupne slike problema. Prelaskom na modem dolazi problem manje stabilnosti konekcije pri većim brzinama (>100 Mbps) jer uređaji podržavaju samo 8 downstream kanala + ti Cisco krševi se zaglupljuju sami od sebe i kad nema konekcija jer su 10 godina stari.
[ Branimir Maksimovic @ 28.06.2020. 19:50 ] @
Citat:
user20:
Citam po raznim forumima i negde se spominje da ti kablovski modemi blokiraju zbog prevelikog broja konekcija koje dobijaju i ne mogu da obrade pa zato zaglupljuju. Sta mislite da li je to tacno i u SBB slucaju sa njihovim modemima? I da li kada se modem restartuje te konekcije se izgube i onda radi ok dok se ponove ne nagomilaju?


Osim problema sa tvojim ruterom ima problem i sa NAT-om. Posto se za NAT koristi odlazna adresa to je limit 64k odlaznih konekcija, sto ce reci nek 10 njih krene da torentuje i eto belaja....
[ user20 @ 29.06.2020. 21:30 ] @
Zamenili i stavili su ubee. Adresa nije NAT koliko sam skapirao, jer ona koja pise u ruteru je istao kao i ona na whatismyip. Sto znaci da nije problem kao sto je Branimir spomenuo sa 64k ili gresim?
Da li onda ostaje da je ipak problem do rutera? Jer kad zabaguje tracert komanda je dobra do modema, ali od modema do prve sledece ip adrese bude timeout. Kad se restartuje onda proradi. I tako dan dva pa opet. Da li bi staticka ip resila mozda ovo ili je ruter u pitanju definitivno jer mu je previse konekcija?
[ Branimir Maksimovic @ 30.06.2020. 00:00 ] @
Da li torentujes kada se to desava? U svakom slucaju je problem do rutera. No sad ako ne otvaras silu konekcija i nisi iza N:AT-a, ne znam u cemu bi bio problem.
[ Zlatni_bg @ 30.06.2020. 03:52 ] @
@user20

Je l' ovo sve hipoteticko pitanje? Ja citam i ne vidim sta je problem.

Imali smo svi mi i problema sa ruterom, modemom, maltene svacim. Poenta je sto moras da debagujes jedan uredjaj po jedan da dodjes do onoga sto zabode. Nije iskljuceno da svaki uredjaj zaglupi. 3x imas problem s ruterom, 4. put ces imati s modemom a resetovaces ruter.
[ user20 @ 30.06.2020. 13:30 ] @
Ponekad torentujem. Ima majninga i 9 pc-ja preko kabla plus 3 rutera za wifi. Ali sve je to ranije radilo bez problema. Primetio sam od vanrednog stanja da je počelo da zeza ali i malo pre vanrednog sam i obnovio ugovor i prešao na veći paket premium
[ Zlatni_bg @ 29.07.2020. 16:17 ] @
Brzo pitanje da ne otvaram drugu temu.

Koji je upload na ovim EON SBB paketima? Tipa ovaj od 500Mb/s? I je l' iko uspeo da nabavi gbit net? Zna li se cena tome? Gubim dosta sto sam ostao na D3 paketima, svi povecavaju brzine, ja sam zaboden na 150Mb/s za 4200RSD, sa samo kablovskom pored ovoga...
[ Milan Kragujevic @ 29.07.2020. 16:21 ] @
500/50 Mbps, GIGA dodatak je 1000/50 Mbps i može samo na EON Premium.
[ Zlatni_bg @ 29.07.2020. 17:43 ] @
Kul. Voleo bih da nije bas 10:1, al' ajde... koliko je dodatak? I je l' moze "modem" a ne ceo ruter i dalje? Ako mozes malo objasni tu novu infrastrukturu za jace pakete, znam da si informisan :)
[ ademare @ 29.07.2020. 17:45 ] @
Zar nisu povecali brzinu interneta za stare pakete u Maju ? Koji paket tacno imas ?
[ Zlatni_bg @ 29.07.2020. 17:49 ] @
Jesu na EON paketima. Na D3 nisu, na D3 sam, razmisljam da predjem na EON.
[ ademare @ 29.07.2020. 17:50 ] @
https://sbb.rs/Binary/30810/Po...tuelne-komercijalne-ponude.pdf

Maj prosle gosine.
[ Zlatni_bg @ 29.07.2020. 17:58 ] @
Pa... kazem da imam 150, i da hocu 500, jer me isto kosta skoro :) Ne znam sta je nejasno?

Citat:
Koji je upload na ovim EON SBB paketima? Tipa ovaj od 500Mb/s? I je l' iko uspeo da nabavi gbit net? Zna li se cena tome? Gubim dosta sto sam ostao na D3 paketima, svi povecavaju brzine, ja sam zaboden na 150Mb/s za 4200RSD, sa samo kablovskom pored ovoga...
[ Living Light @ 29.07.2020. 18:15 ] @
Aj, jedno mozda glupo pitanje,

-Da li je moguce da moj DELL laptop,
NE može ni preko Wi-Fi ,
ni preko mrezne,
da saradjuje sa preko 100Mb/s?

Laptop je DELL 5521,
[ calexx @ 29.07.2020. 19:19 ] @
Da li ti ovo nešto znači?
Citat:
Ethernet 10/100 Mbps Ethernet controller integrated on system board
Wireless Wi-Fi 802.11 b/g/n
[ Living Light @ 29.07.2020. 19:22 ] @
calexx,
Znaci,
kako da ne znaci!

Hvala ti!

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 29.07.2020. u 21:11 GMT+1]
[ Milan Kragujevic @ 29.07.2020. 19:56 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Kul. Voleo bih da nije bas 10:1, al' ajde... koliko je dodatak? I je l' moze "modem" a ne ceo ruter i dalje? Ako mozes malo objasni tu novu infrastrukturu za jace pakete, znam da si informisan :)


Cena dodatka je 4000 din i dodatak ima ugovornu obavezu od 24 meseca, što znači da se aktivacijom dodatka obnavlja i sam ugovor za internet, tv i telefon na novih 24 meseca.

Dodatak ne može da se otkaže pre vremena bez raskida ugovora za sve usluge i tada se naplaćuje kao 8000-4000 din (dakle 4000 din) po broju meseci korišćenja + uobičajeni troškovi raskida.

Ne može modem uopšte ni za 500 Mbps paket, Cisco EPC3208 (i slični) podržavaju brzine koje su teoretski do 440 Mbps, ali je u praksi sve bilo zakucano na 330 Mbps. Za 500 Mbps paket ide modem sa 24 kanala, dakle Advanced uređaj (Ubee ili CGA), i aktiviraju se 20 kanala.

Kada se aktivira GIGA dodatak, aktiviraju se svih 24 kanala za ukupan teoretski protok od 1320 Mbps. Naravno, od toga se računa samo 1000 Mbps, zbog gubitaka koje izazivaju svi protokoli koji se koriste ("overhead") + uračunate neefikasnosti u konverziji signala. Tih 1000 Mbps opada dalje ako je veliko zauzeće mreže na lokaciji.

Dakle, ovo nije DOCSIS 3.1 već samo veliki broj kanala na DOCSIS 3.0, koje su "imali" i ranije. Pošto je to "sve po starom", ne verujem da bi ti radio GIGA dodatak jer se mreža na većini mesta muči i 500 Mbps da dostigne, obično oko 400 Mbps, i to sa svih 20 kanala, što ukazuje na veliki problem sa protokom a tu neće pomoći dodatnih ~220 Mbps teoretskog protoka uz +4 kanala.

Pošto se upload ne povećava, a download povećava relativno malo (očekuj 700-800 Mbps u realnim uslovima bilo gde u BG gde nije nova mreža) - posebno što je već 500 Mbps, ne znam kako bi ti se isplatilo da EON PREMIUM plaćaš 4000 din prvih 6 meseci i nakon toga 9000 din ostalih 6 meseci.

Ako si stari korisnik, što jesi (tj. ako ne uzimaš na drugog novi ugovor) onda će ti biti 8200 din prvih 12 mesci a nakon toga 9000 din ostalih 12 meseci (Akcija 12 meseci stara cena + "promo cena" GIGA dodatka).
[ Miroslav Cvejić @ 29.07.2020. 20:04 ] @
Citat:
Living Light: calexx,
Znaci,
kako da ne znaci!

Hvala ti!

(samo si malko omasio temu)



Pa i ti si, ali od tebe se bolje i ne očekuje.

Zameni WiFi karticu za neku AC i može oko 400mbit da se izvuče na tom laptopu.
[ user20 @ 29.07.2020. 20:09 ] @
Bravo Milane. Ti bolje znaš od ovih iz SBB. Morao sam da iskoristim priliku za sve do sada da te pohvalim. Uz to ne šdediš reči. Za svaku pohvalu.
[ Milan Kragujevic @ 29.07.2020. 20:16 ] @
@user20 Hvala. Znaju i u SBB-u, kontra verovanju naroda da su tamo svi idioti, samo što oni mogu da zarade ako prevare. A najlakše prevare ako ti ne kažu šta ti tačno prodaju, pa tvoja mašta iscrta neku sliku koja nije realna. Perioda za predomišljanje nema, pa čim te uhvate gotov si za taj ugovorni period. A raskid jer "prevarili me majkemi" neće da može.

@Miroslav Cvejić Dodao bih samo da neki laptopovi imaju ograničenje u tome koje WiFi kartice podržavaju, i to na nivou BIOS-a, i za neke od njih nema načina da se to ograničenje skine, pa to treba imati na umu kad se kupuju zamenske WiFi kartice. Kad se ubaci pogrešna kartica uopšte neće da se upali dalje od ekrana gde ispisuje grešku oko modela WiFi kartice.
[ Miroslav Cvejić @ 29.07.2020. 20:19 ] @
To nije ograničenje.

Lepo se kupi kartica koja ide u Dell, ne kartica koja ide u HP i definitivno ne kartica koja u naslovu oglasa ima "ne radi u Dell, HP, Lenovo". Zato se traži polovna kartica izvađena iz Dell laptopa, na primer.

Radio više puta uspešno. Sad na krš laptopu starom preko 4 godine imam AX 1200mbit (kao može 2400 ali nešto ne uspevam da nateram).
[ Milan Kragujevic @ 29.07.2020. 20:24 ] @
>To nije ograničenje.

Ne razumem šta hoćeš da kažeš time? Ograničenje je u vidu whitelist-e modela u BIOS-u. Ne postoje "Dell kartice" i "HP kartice" kao što znaš.

> Zato se traži polovna kartica izvađena iz Dell laptopa, na primer.
Procenio sam da @Living Light ne zna za ovo pa sam napisao da ne bi kupio prvu karticu na koju naiđe i onda da mora da je vraća.
[ Zlatni_bg @ 29.07.2020. 20:42 ] @
@offtopic, izmenjao sam kartice na svim starim uredjajima koji su mi u kuci i sve su 2x2AC, svuda rade, ne brinite za to, vecini je 1x1 dovoljno,

@ontopic

Hvala puno na odgovoru. Bukvalno kad sam napisao odgovor video sam da je isti UL, tuga, ali bar znamo tu "misterioznu" cenu koja se krije k'o ne znam ni ja sta. MTS daje onda dosta bolju ponudu... ali mi se ne menja provajder na osnovu cifara. Mada 400/80 zvuci bolje nego 1000/50 :(

Sta radi u bridz modu od uredjaja, sta bi dalo da se koristi kao neki passthrough? Nema sanse da se vracam na njihove AIO gluposti.
[ ademare @ 29.07.2020. 20:57 ] @
@ Zlatni

Iako si ne znam zasto napisao drsko da meni nesto nije jasno . Ja ipak zelim da ti pomognem !

Pogledaj kod MTS-a paket Box 3 Fiksna + Net100/ Net400 + TV Max .

Znaci Net 400/160 , fiksni i IPTV za 3.899 din plus 6 meseci za 1 . din kao novi korisnik .
[ Milan Kragujevic @ 29.07.2020. 20:58 ] @
Zvanično ne kriju cenu dodatka, samo su je zavukli na 2. stranu cenovnika između EON paketa i doplatnih paketa i taksi za uređaje:



Link: https://sbb.rs/Binary/30965/Po...ana-podrucja-od-15.07.2020.pdf (sa https://sbb.rs/podrska/cenovnici-i-dokumentacija?tab=313)

Ništa od uređaja nema bridge mode, tj. ima ali su to ugasili, čak i ako prevariš npr. CGA da se prebaci u Bridge mode, čim javi konfiguraciju CMTS-u odmah dobije odgovor da se resetuje i onda se po proceduri rekonfiguriše sa novim podešavanjima sa CMTS-a. O tome sam pisao ovde: https://www.elitesecurity.org/p3936403

Dakle, ili ćeš ~330 Mbps na modemu ili ćeš "GIGA dodatak" na AIO krš uređaju Ubee ili CGA gde ne možeš da dobiješ bridge pa makar bio sam Đilas, jer ni firme ne dobijaju nego im se kaže da urade DMZ na IP od njihovog rutera ako ga imaju. Niko nije uspeo da dobije Bridge na tim krš uređajima, i ponašanje SBB-a mi je u potpunosti nejasno, pošto ti svakako možeš i sad da ugasiš WiFi i povežeš svoj ruter, i onda ne mogu da ti listaju uređaje na mreži niti da emituju UniFi, pa ne shvatam stvarno po kom osnovu maltretiraju sve (čak i biznis) korisnike ovoliko.

NAVODNO* će "u nekom narednom periodu" MOŽDA nabaviti neki modem koji podržava 24/8 kanala, ali sa toliko slabih reči tipa možda nekad navodno, šanse da se to desi su ~0%. E, sad, kad im dođe iz zadnjice u prednjicu, onda će nabaviti neki modem, ali to nema nikakve veze sa ovim najavama.

* rekao BoŽ[j]iDar na Tviteru

@ademare To samo ako ima optiku od Telekoma u zgradi, naravno. Ona je ređa neko SBB. A ako je u kući onda teško, koliko znam ne priključuju kuće osim na Super-"GRONET" optiku pod Supernova brendom. I ako mu ne trebaju SBB-only kanali (mada može EON OTT paket da uzme i to čak mini OTT - Sportski, Porodični ili kombinaciju ta dva za oko 900 din uz kupovinu EON Box-a za 6900 din).
[ ademare @ 29.07.2020. 21:14 ] @
Naravno .

Ali kako je napisao :

Citat:
Zlatni_bg:
Mada 400/80 zvuci bolje nego 1000/50



Onda valjda ima uslove za MTS optiku , jer je i ovo 400/80 optika .

400/160 zvuci jos bolje
[ user20 @ 15.05.2021. 22:02 ] @
Pozdrav. Da li neko mozda zna sta cnaci:

Correctables
Uncorrectables

na ubee EVW32C sbb modemu-ruteru?

Npr. da li je ovo dobro?

[ Branimir Maksimovic @ 15.05.2021. 22:15 ] @
Rekao bih da ti radi samo jedan upstream kanal, sto nije bas dobro.
[ user20 @ 15.05.2021. 23:48 ] @
Koliko treba da ima upstream kanala? Ja se ne secam da sam ranije vidjao vise od jednog. Nisam nesto ni preterano obracao paznju. Ali u poslednje vreme uvece pocne da baguje pa sam pomislio da nije to.
[ Milan Kragujevic @ 15.05.2021. 23:56 ] @
Zavisi od paketa. Količina grešaka je OK, većina korisnika ima oko 10000-50000 korigovanih i 100-500 nekorigovanih na 24h na svakom kanalu pojedinačno. Pošto ti je samo 16 DS kanala stavljeno pretpostavljam da nisi u digitalizovanom gradu, stiga je to maksimum. Ali, upload treba da ima 4 kanala, tako stavljaju na svim lokacijama. Samim tim bi trebao da ih kontaktiraš i da zatražiš da dođe neko na teren da proveri opremu a onda mu na licu mesta reci da ti puste sva 4 US kanala. To bi trebalo da reši većinu problema koje možeš da imaš. SNE ti je odličan, kao i power levels za downstream, ali je upstream power level na ivici funkcionisanja po specifikaciji, treba da bude 40 dBmV na analognim lokacijama. To mora da se koriguje isto, zamenom pasive ili celokupnog izvoda do modema.
[ bordzija @ 16.05.2021. 21:54 ] @
To je sasvim normalno da ne radi internet, da ruter baguje restartuje se, da fali pola programa i da se restartuje tv boks. Nekada radi a nekada ne radi internet jer bože moj to je sbb infrastruktura stara 20 i kusur godina.

Kad krene da pada kiša odmah prebacimo na t2 antenu i gledamo dalje televiziju.
[ user20 @ 25.06.2021. 17:53 ] @
Evo da se javim nakon nekog vremena, da posle silnih reklamacija i zvanja i izlaska na teren nekako da što bi babe rekle kucnem u drvo radi ok. Ali me interesuje još jedna stvar. Ne znam da li je pravo mesto ali me zanima da li bi onaj eon uređaj za televiziju koju su mi dali i radi ok moga da radi na drugoj ip adresi. Mislim imam glavni ruter ubee 192.168.0.1 i na njega je povezan taj eon. Ali imam još jedan ruter koji ide u halu i ima drugu ip adresu 192.168.1.1 koji je povezan na ubee, da li bi taj eon tv radio kad bi ga povezao na taj tp link ili bi morala neka dodatna podešavanja, ili me može uopšte već mora da bude povezan direktno sa ubee?
[ Milan Kragujevic @ 25.06.2021. 18:39 ] @
@user20 EON može na bilo kom ruteru, samo je bitno da ima pristup internetu sa SBB modema.
[ miloses @ 22.12.2021. 09:30 ] @
Imam EON premium. Preko 2,5 godine sam koristio Tehnicolor CGA2121 i on je radio OK. Nije bagovao, jedino samo morao da mu stavim fiksni kanal za 5G jer je Tp-Link range externder gubio Internet iz nekog razloga a nije zbog okolnih mreza.
I on je crkao ore 10o dana, dosli zamenili, stavili Ubee EVW32C-0N-010. To je nevidjeni krs. Zabagovao je dok je covek bio tu!
10 dana ne mogu da se sasavim, ne samo da gubi Internet vise puta u toku dana na 10 minuta vec zabaguje i moram da ga restartujem. I konacno sam shvatio u cemu je problem.
Cim pustim yandex disk da sinhronizuje (veliki upload je u pitanju) tacno posle 9-10 minuta zabaguje nepogresivo.

Naravno vise puta sam zvao tehnicku podrsku i oni kazu da je on osetljiv na sumove iz mreze, sto je mozda prvi problem, al ovo drugo nikako ne moze da bude zbog sumova vec je najverovatnije firmware bagovit, nisam strucan da analiziram hardware ali valjda su to sve slicne komponente koje ne bi trebale da imaju problem.

I sad cekam da mi opet stave Tehnicolor CGA2121. Naravno treci neki nemaju, najbolja varijanta bi bila samo modem a da sam kupim neki dobar ruter!

Ako i to ne pomogne, ne znam kako da raskinem ugovor?
[ bakara @ 22.12.2021. 09:56 ] @
Uvek ti mozes da stavis svoj ruter
[ Java Beograd @ 22.12.2021. 09:57 ] @
Pišeš zvaničan email i pozoveš se na to da SBB kao ugovorna strana ne ispunjava ugovorne obaveze.

Ali, ovo je naravno, kilavo i traljavo.
Moraš kod svakog problema da pišeš email. I to onda ostane kao dokaz. Ništa usmeno na call centar

Posle drugog emaila, dodaj rečenicu "Ukoliko i dalje ne ispunjavate ugovornu obavezu isporuke kvalitetnog signala ... bla bla ... biću primoran da raskinem ugovor vašom krivicom ..."
Posle trećeg dodaj "Ovo je već deseti put da ne rešavate problem internet konekcija, i kao što sam već napomenuo bić primoran ..."
I tako, sve u tom stilu, ali kad potegneš raskid, očekuj njesra.

Kad si potpisao ugovornu obavezu, i na koji period?
[ Milan Kragujevic @ 22.12.2021. 10:05 ] @
@bakara

Ne može ;) Jer se Ubee ne može bridge-ovati a navedene probleme će imati i ako nakači drugi ruter na Ubee.

@miloses

Ne možeš da raskineš ugovor jer će ti dati CGA2121.

Tako sam i ja relativno skoro zamenio Ubee krš koji je počeo da gubi internet na po 10-20 sekundi svakih 15-30 minuta i tako dve nedelje, i na kraju sam insistirao da mi skinu Ubee i daju CGA što su i uradili, i evo radi sad kako treba.

Pre toga su psihotično ponavljali o šumovima i nivoima signala i bla bla bla, "ti modemi su isti" ovo-ono, itd. Mada, taj Ubee je godinu dana radio ispravno dok sam u prethodnom stanu imao problem sa TRI Ubee krša redom, gde jednostavno nisu radili, samo se zakuca u nekom trenutku i krene reboot loop koji traje i do pola sata nakon čega proradi. Menjali ih više puta, isti problem. CGA je radio ali je imao packet loss, verovatno loša instalacija u zgradi, idk, idgaf.
[ miloses @ 22.12.2021. 10:27 ] @
Svakako, nego decko sto je menjao modem, mi kaze ja uvek uzmem Ubee jer su ovi novi, a Tehnicolor uglavnom popravljani.
Da li imate neki predlog za dobar ruter, svakako da rasteretim ove njigove krseve?
[ ademare @ 22.12.2021. 10:31 ] @
Moze uvek da raskine ugovor , ali na svoju stetu ! Za takav raskid nisu potrebni nikakvi razlozi .

Prilikom takvog raskidanja ako postoji ugovorna obaveza od 24 meseca , placaju se svi benefiti koji su dobijeni ugovorom .

Ako je istekla ugovorna obaveza , onda se ne placa nista .


U ugovorima koji se potpisuju nigde se ne garantuje nista ! Posebno ne da nece prekidati u radu .


Tako da ako neko misli da ce zbog ovog problema oni raskinuti ugovor na svoju stetu , to bi morao da pokusa da ostvari preko suda !
[ Milan Kragujevic @ 22.12.2021. 10:42 ] @
Dobro bre ademare nemoj da me školuješ o raskidima ugovora, ja mogu nekoliko knjige o tome da napišem Podrazumeva se da kad neko pita o raskidu ugovora zapravo pita o raskidu ugovora bez naknade štete za prevremeni raskid

@miloses
Daju Ubee zato što su jeftiniji i SBB ih ima više. CGA uvek donose nov.
[ ademare @ 22.12.2021. 13:21 ] @
Nisi samo ti pisao o raskidu . Ne mogu ja svakom clanu posebno da pisem , nego obratim sve odjednom
[ Sava @ 22.12.2021. 15:13 ] @
Citat:
ademare:
Moze uvek da raskine ugovor , ali na svoju stetu ! Za takav raskid nisu potrebni nikakvi razlozi .

Prilikom takvog raskidanja ako postoji ugovorna obaveza od 24 meseca , placaju se svi benefiti koji su dobijeni ugovorom .

Ako je istekla ugovorna obaveza , onda se ne placa nista .


U ugovorima koji se potpisuju nigde se ne garantuje nista ! Posebno ne da nece prekidati u radu .


Tako da ako neko misli da ce zbog ovog problema oni raskinuti ugovor na svoju stetu , to bi morao da pokusa da ostvari preko suda !
Ukoliko jedna strana ne ispunjava ugovornu obavezu raskid je moguć. Međutim, tu su dve stvari u pitanju. Prvo, uzeo si taj paket jer ti je odgovarao i kad raskineš otići ćeš kod drugog još goreg provajdera. Drugo, oni će ti dati drugi modem i time nastaviti da ispunjavaju svoju obavezu do daljneg. Opet imaš dve mogućnosti: da pokušaš da im iskukaš taj stari modem kao što sam ja uradio ili da ga lično kupiš na oglasima pa od njih zatražiš da ga verifikuju i ubace u mrežu.
[ calexx @ 22.12.2021. 16:18 ] @
Teško da će raskid da bude prihvaćen iz "sitnih" razloga kao što su problemi rutera sa lošim signalom ili ukidanje nekih teve kanala. Najbolje je da se forsira vraćanje proverenog a ko baš hoće raskid, sačeka pravi trenutak kao što je poskupljenje i slično (ali prati vesti jer ima 30 dana da to iskoristi) pa raskine. A onda dolazi drugi problem, kakva je alternativa, ko može da ponudi bolje, jeftinije, kvalitetnije u svakom pogledu ... i tu obično nema rešenja.

Koliko vidim, u priči je vraćanje uređaja koji radi pa mi deluje da će da bude rešeno.
[ Milan Kragujevic @ 22.12.2021. 16:24 ] @
Ma bukvalno kakvi raskidi kakve gluposti, zameniće modem i rešen problem. Bar se ovakvi problemi lako rešavaju.
[ calexx @ 22.12.2021. 17:14 ] @
Odavno je moderno da se pokrene tema ... dobio sam x meseci po dinar i sada to ističe, kako da raskinem ugovor a da ništa ne platim? Ili nešto tipa ... da raskinem pa idem kod drugog koji daje mesece po dinar i tako ću ja njih da vrtim. Nema ništa od toga, u ovom slučaju je u pitanju nekomaptibilnost ovog rutera, vratiće stari i svi zadovoljni.
[ Milan Kragujevic @ 22.12.2021. 17:25 ] @
Takve teme ugrožavaju NAS koji smo ZAISTA OŠTEĆENI od strane provajdera

Pošto u moru takve kuknjave nađu se primeri kao ja na čuvenim Ledinama i moj pakao sa Supernovom i Telekomom ISTOVREMENO

Ali ko ima živce od čelika i 8 meseci da se dopisuje sa Ministarstvom trgovine, turizma i telekomunikacija, da pređe "na ti" sa inspektorom, i da nakupi gigabajte dokumentacije, e taj će da raskine svaki ugovor bez obzira iz kog razloga
[ miloses @ 22.12.2021. 19:56 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Dobro bre ademare nemoj da me školuješ o raskidima ugovora, ja mogu nekoliko knjige o tome da napišem :) Podrazumeva se da kad neko pita o raskidu ugovora zapravo pita o raskidu ugovora bez naknade štete za prevremeni raskid ;)

@miloses
Daju Ubee zato što su jeftiniji i SBB ih ima više. CGA uvek donose nov.


SBB je totalno neusaglasen,t elefonska podrska, kazu mi i ja brate imam kuci taj CGA, uzmi ga on dobro radi, ja rekoh ok ajde i meni je radio lepo 2 godine.
Dodje danas decko, kaze mi to nemamo novo, samo reparirano a ja to ne bih stavljao jel moze da bude raznih cudnih problema.
Ja mu rekao, evo sad cu da ti pokazem kako ce da zabaguje tacno za 9-10 minuta, pustio sam upload i zabagovao je tacno kao sat.
On onda pisao nesto nekom, opisivao problem, zvao svoju podrsku, rekli mu da stavi drugi isti ruter.
S tim sto je kako on kaze v2.1, kao druga verzija, koja se ne vidi ni na jednoj nalepnici vec mu tako njegov tablet napise po serijskom broju.
I evo sad upravo testiram da li ce da zakuca za 10 minuta. I zakucao je za 13 minuta!
Treca opcija je onaj stari Cisco al on ne moze da dostigne brzinu downloada iz mog paketa a imam premium.



[Ovu poruku je menjao miloses dana 22.12.2021. u 21:09 GMT+1]
[ Milan Kragujevic @ 22.12.2021. 20:05 ] @
Lažu te :D

Ja sam pre dva meseca dobio nov CGA2121 sa sve najlonima po njemu i u kutiji.

Traži da ti se zameni za CGA i doneće ti ga. Nema tu šta da se mudruje.

Monteri lažu iz raznih razloga a SBB ne voli da daje CGA jer su skuplji od Ubee.
[ calexx @ 22.12.2021. 20:23 ] @
Pa ti si dobio jer si specijalan i nezgodan korisnik. ;) Kada sam ja nekada imao problema sa SBB i dođu serviseri da mere signal (oni najstariji, prvi, modemi) zove serviser šefa da kaže da će da puste test pa idu dalje i posle će da se vrate a on odgovara (čujem ga jer je telefon bio pojačan) neeee, ne idite dok sve ne proradi, posle će opet da nas razapne po forumima i kako već, sedite dok ne potvrdi da je u redu. Nikako ne idite ako nije gotovo.

Specijalni korisnici. ;)
[ Milan Kragujevic @ 22.12.2021. 20:31 ] @
Ja sam nezgodan onoliko koliko su oni nezgodni. Kad urade ono što im je u nadležnosti na moju prvu lepu reč, dalje od te lepe reči ne dođe.

Ako treba onda zovem supervizore, kontakte, imam ih u imeniku koliko hoćeš, i tako dok ne dobijem šta želim.

A kad urade above & beyond, odmah šibnem pohvalu mejlom poslovođi (ako imam kontakt) i na support@ mejl
[ ademare @ 22.12.2021. 21:29 ] @
Ne verujem ni ja da donose " reparirane " .

Ko to " reparira " ??

Jeftinije je SBB-u da kupi novi , nego da stari popravlja .


Naravno da uvaljuju stare , polovne . Meni su doneli stari Technicolor koji je neko koristio. Al to nije reparirano vec samo polovno . Pitanje je da li ce i koliko imati novih tih TC jer je firma Bankrotirala prosle godine .

[ Zlatni_bg @ 22.12.2021. 21:35 ] @
Svi ti uredjaji su nabavljeni pre x godina ili yz meseci. Nece oni to nabavljati svaki cas, nabavi se 100k+ odjednom po finoj ceni, stoji godinama u magacinima, deli se sakom i kapom, prodje "rok upotrebe", radi se nova nabavka, nabavljaju se novi uredjaji sa new-age specifikacijama i tako u krug. Zato je ranije bilo onih prvih ultra-matorih docsisa, pa oni 2.4GHz HGW-ovi, pa 8x4 DOCSIS, pa konacno Ubee HGW da gura 5GHz, posle toga CGA jer je Ubee bio krs... sada kada nabijaju jace brzine, jesu ovi uredjaji i dalje relevantni, i bili max tehnologije u to vreme (AC su, ali i za danasnje standarde ipak su 3x3), tako da ono... sledeci krug verovatno neki AX da bi bili relevantni.

Mislim da se stari uredjaji "otpisuju", od daljinskog do HGW-a sam uvek dobijao u celofanu, cisto, mirise na fabriku bukvalno.

Sta god mi pricali, SBB bar godinama, iako ima teski krs od uredjaja na koje cu prvi da se zalim i zalio sam se, bar ima nesto sto nije 2.4GHz only ili 5GHz a/b/g/n kao mnooooogi drugi.
[ calexx @ 23.12.2021. 06:32 ] @
Čudna mi čuda, pa i ja sam od svog provajdera pre više godina dobio ac, 5GHz, gigabitni ruter, ne ističe se nešto tu SBB. Mada je trebalo da se malo pobunim, možda nisu ni znali ili hteli da razmišljaju da za 100+ brzine mora gigabitni ruter. ;)
[ Sava @ 23.12.2021. 07:13 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Lažu te :D

Ja sam pre dva meseca dobio nov CGA2121 sa sve najlonima po njemu i u kutiji.

Traži da ti se zameni za CGA i doneće ti ga. Nema tu šta da se mudruje.

Monteri lažu iz raznih razloga a SBB ne voli da daje CGA jer su skuplji od Ubee.

Ne, njihovo objašnjenje je da uz taj paket ide baš taj modem i zato ne mogu da daju drugi tip. Sa tim objašnjenjem im ne možeš ništa jedino da budeš uporan dok ne donesu stari model. Tako sam ja uradio. Ovi novi se izgleda mnogo kvare pa će da ih umuljavaju dokle god ih imaju na stanju.
Citat:
ademare:
Ne verujem ni ja da donose " reparirane " .

Ko to " reparira " ??

Jeftinije je SBB-u da kupi novi , nego da stari popravlja .

Naravno da uvaljuju stare , polovne . Meni su doneli stari Technicolor koji je neko koristio. Al to nije reparirano vec samo polovno . Pitanje je da li ce i koliko imati novih tih TC jer je firma Bankrotirala prosle godine .
Ima ljudi koji im to repariraju, koliko dobro pojma nemam. Mislim da to ne radi SBB već njihov podizvođač kojeg su unajmili. Ti majstori nam dolaze u kuću, a ne ljudi iz SBB-a. Više bih voleo da mi daju stari polovan nego ovaj novi.
[ miloses @ 23.12.2021. 08:19 ] @
Dogovor za danas je da mi donesu Cisco EPC3925.
Pitao sam za CGA2121 ponovo, kaze mi montazer da se to ponekad pojavi u magacinu al da to moze da bude ko zna kad.
Ja cu svakako da stavim neki svoj wireless router, pa dajte savete... :O)
[ Milan Kragujevic @ 23.12.2021. 08:24 ] @
Ni sa Ciscom se nećeš usrećiti. Odbij to i napiši mejl na [email protected] da ti donesu CGA2121.

Nemoj da prihvataš EPC3925 jer ćeš imati problema sa brzinom pre svega, a osim toga ti uređaji su 10+ godina stari i u lošem stanju. Ako dozvoliš da ti zameni modem sa EPC3925 zatvoriće tiket u sistemu i imaćeš posle problema da tražiš zamenu za CGA2121.

Samo napiši mejl gde zahtevaš da ti se donese CGA2121 modem i nemoj da dozvoliš zamenu za bilo koji drugi model.

@Sava

Čovek ima EON Premium, uz njega ide "Advanced" modem, nije bliže definisano, dakle ili Ubee ili CGA. Uz manje pakete (EON Light) ide Cisco krš, ali uz Premium praktično ide koji god modem želiš zbog velike brzine protoka u paketu.
[ miloses @ 23.12.2021. 08:29 ] @
Mislim da ovde vise nemas kome da se zalis. :O)
Slusao sam i kad je montazer zvao svoju podrsku, na kraju kaze, vidim od ovih nema nista.
Neka bude sporije samo da radi. :O)
[ Milan Kragujevic @ 23.12.2021. 08:36 ] @
Samo ti pošalji mejl i ne brini o tome, garantujem da će ti neko doneti CGA.
[ oracle_kid @ 23.12.2021. 08:54 ] @
Nego Milane, jel ti još uvek radi onaj hack sa unifon SIPom?
imam otvorenu temu u Fiksnoj telefoniji već mesecima kako da ocitam Caller id, sve živo pokušavao pa mi pade na pamet da preko unifona dobijem CID kada neko pozove
[ Milan Kragujevic @ 23.12.2021. 09:08 ] @
Video sam to ali nemam pojma kako da ti pomognem jer ne koristim niti sam ikada koristio FritzBox već samo Telekomove ZTE H267N kupujem po oglasima ili donosim iz Bosne (one MTEL što imaju unbranded firmver). Na njima sve uvek radi :)

Hack radi i radiće *knock on wood*.
SBB, iš sotono!
[ oracle_kid @ 23.12.2021. 09:20 ] @
Fritz je potpuno otvoren za VOIP konfiguraciju, samo treba upisati podatke, verovatno ove o sip konekciji, nego je problem što to nemam
Hvala ti, probaću, mada nemam pojma o tome ništa
Izvinjavam se na skretanju sa teme, odjavljujem se
[ miloses @ 23.12.2021. 12:55 ] @
Cisco EPC3928 radi OK kako sam i ocekivao. Brzina na Ciscu jeste manja, al to mi je nebitno, sto nije 500mbps vec 350mbps, upload je svakako 50mbps.

Preptpostavljam da bi Ubee ruter svaki bagovao na svakom mreznom cvoru gde se ja nakacim, al ne znam koliko ima ljudi koji rade upload kao ja, oko 100gb preko yandex diska gde je i pucao za 10 minuta. Mada cini mi se da bi pucao svakako kad se preoptereti i recimo na downloadu sa mega jer se desavalo i predhodnih dana kada nisam pustao upload. Meni deluje ja je firmware ali tako je kako je.

Hvala svima na savetima!

Sad trazim neki dobar ruter, ovaj tehnicar mi rekao da su ljudi placali po nekoliko stotina evra TP-Linkove al da nisu dali neke rezultate a da je SAMSUNG fenomenalan.

U principu zelim uzeti dobar ruter da ga koristim minimum 5 godina, i za LAN i za WIFI.
[ ademare @ 23.12.2021. 13:26 ] @
I ja imam taj , naravno uz manji paket .

Nikada nije stucnuo . Najveca mana sto nema 5Ghz Wifi .


Cisco je to napravio 2013 . godine . Toliko je moderna tehnologija u pitanju

2015. su prodali sve u vezi set-top Boxova , i cablovskih modema . Francuskom Thomsonu , koji je promenio ime u Technicolor .

Novi vlasnik nije nista novo izmisljao vec samo stancovao staru tehnologiju .

Prosle godine su Bankrotirali .
[ netomc @ 16.04.2022. 16:05 ] @
Kako vam radi SBB EON Premium? Da li imate stabilno deklarisanih 500/50? Meni je taj upload bas bitan.
Inace sam korisnik EON Full paketa i prezadovoljan sam, sve radi kako treba na 250/25.
[ Milan Kragujevic @ 16.04.2022. 16:31 ] @
Sve zavisi od lokacije, ne može se generalizovati.

Upload će skoro sigurno (>98%) da radi sa punih 50 Mbps, a download može a i ne mora, tj. može padati na 300-400 Mbps, ako je utilizacija čvorišta previsoka. Opet, sve zavisi od lokacije.
[ calexx @ 16.04.2022. 17:33 ] @
Taman verovatna tema za mene. Moj dosadašnji provajder je prodat, u tom periodu od prodaje se nije ništa menjalo i sve je stalo a sada se prebacuje na *S servere, ide natovana IPv4 adresa, zaključana televizija i praktično ostaje samo optika kao prednost.

Pre ~6 godina sam iz SBB-a prešao kod drugog jer je bio i jeftiniji i brži i optika ... sada se kolo sreće okreće, dobio sam SBB ponudu sa 12 meseci po dinar iliti cela UO upola cene pa bi recimo EON Premium bio oko 2.500 što je manje od ovoga sada. Umesto 320/100 bih imao 500/50 (uz priču o /100) što meni nije bitna razlika ali bih imao manju cenu uz najveći EON paket koji podrazumeva i fiksnu, jeste da mi nije potrebna i sve one sitnice koje nudi paket. Jedina mogućnost je da se u bivšoj exe-net poslovnici cenkam pa da vidim da li mogu da ponude bolje od toga. Exe-net je imao takve opcije ali ne znam kako je sa *S ponudama. Uz mogućnost da i u SBB-u uzmem neki manji paket.

Sve u svemu, ako se vratim u SBB šta da tražim od opreme? Nije mi wireless nešto bitan jer retko koristim pošto imam dovoljno na mobilnom i kablove svuda provučene. Koji se bolje ponaša u normalnom radu ili sa nekom dodatnom aplikacijom? Poslednje što sam imao je bio EPC3925 koji je radio bez greške, u drugoj sobi sam na laptopu imao maksimalnu brzinu tadašnjeg paketa (oko 75Mbps) i nije bilo problema. Šta je sada dobro?
[ Milan Kragujevic @ 16.04.2022. 17:45 ] @
@calexx

Za brzine iznad 350 Mbps, neophodan je tzv. "Advanced modem". Počevši od EON Full Duo paketa, korisnici po default-u dobijaju "Advanced modem".

Jedina dva modema koja imaju su Technicolor CGA2121 i Ubee EVW32c. Cisco šporete više ne daju osim za EON Light Duo i eventualno EON Light u ne-giga gradovima.

Ja trenutno koristim CGA, pre njega sam imao Ubee, koji je radio OK, dok u Beogradu sam imao baš puno problema sa Ubee-jima pa sam tražio CGA2121.

Obrati pažnju da SBB nema bridge mode na modemima, ma koliko ti kukao za to, kao i da ćeš možda dobiti CGNAT na manjim paketima, i da nemaju IPv6.

Takođe obrati pažnju da se dobija samo jedan EON Box, a za druga dva televizora se besplatno na korišćenje dobija D3 mini, koji nema mogućnost vraćanja unazad niti video kluba, a u slučaju da želiš više od jednog EON Box-a, plaća se priključna taksa i mesečna renta za svaki dodatni EON Box.
[ netomc @ 16.04.2022. 17:59 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Opet, sve zavisi od lokacije.


Ako je upload full 50Mbps onda je odluka vec pala jer cu imati osetno ubrzanje za upload vecih fajlova (oko 1GB). Daju mi inace i dodatne TV kanale ali meni je to pa nepotrebno; pitao sam ih da li mogu da mi daju umesto toga jos brzi net ali ne moze, kaze takve su ponude. Ne Neimaru sam.

Citat:
calexx:
Sve u svemu, ako se vratim u SBB šta da tražim od opreme? Nije mi wireless nešto bitan jer retko koristim pošto imam dovoljno na mobilnom i kablove svuda provučene. Koji se bolje ponaša u normalnom radu ili sa nekom dodatnom aplikacijom? Poslednje što sam imao je bio EPC3925 koji je radio bez greške, u drugoj sobi sam na laptopu imao maksimalnu brzinu tadašnjeg paketa (oko 75Mbps) i nije bilo problema. Šta je sada dobro?


Ja sam svugde po stanu razvukao kanalice, u njih sam uvukao UTP kabl, imam gigabitni switch koji je onda povezan na SBB-ov Ubee. U radnoj sobi sam sve desktop i laptop kompjutere povezao na kabl kao i smartboxeve u dnevnoj sobi. Jedino telefoni i tablet su mi na wireless-u ali to je minimalni youtube i messaging. Kada sam na kablu brzo se oseti da nesta nije u redu sa SBB konekcijom kada dodju takve situacije. Imao sam problema sa belim Technicolor CGA2121 na 250/25 dok nisu zamenili sa Ubee, ali ne znam mozda je to bilo i zbog problema tada sa mrezom (koje su pre godinu dana konacno resili). Nadam se da ce mi ostaviti Ubee i na 500/50 ako je to tehnicki moguce.
[ Milan Kragujevic @ 16.04.2022. 18:02 ] @
@netomc

> pitao sam ih da li mogu da mi daju umesto toga jos brzi net ali ne moze

Nemaju brži internet od 500/50 Mbps sem da uplatiš GIGA dodatak koji košta 4000 dinara na tu cenu od 4999 dinara koliko je EON Premium, i onda dobijaš 1000/50 Mbps. Brži upload nemaju.

Trebalo je da povećaju upload pa nisu, a onima koji su bili deo test programa su ukinuli. (bio je povećan na 100 Mbps upload određenom malom broju korisnika Premium paketa)

> Nadam se da ce mi ostaviti Ubee i na 500/50 ako je to tehnicki moguce.

Hoće, ne diraju modem nikad ako im ne tražiš, ako je iz te kategorije Advanced, što jeste.

Samo će ti restartovati modem kad potpišeš ugovor i dobićeš novu brzinu, niko neće dolaziti kod tebe niti bilo šta dirati.
[ calexx @ 16.04.2022. 18:05 ] @
Ciska sam pomenuo reda radi, njega sam imao i nije bilo problema. Zbog svega što si napisao otprilike 80% planiram EON Premium jer verovatno na njih više paze. Nadam se da neću da budem natovan (ali ću ipak da proverim kod tog agenta ako odlučim) mada očekujem da i SBB uskoro počne sa IPv6, bar tako sam negde pročitao. Čak mi ni natovanje ne bi previše smetalo jer nemam kamere, ne pristupam kompu sa strane, ne torentujem, jedino traženje brodova i autobusa može da bude dosadno. Zato i planiram EON Premium, sa 50% cene je razlika još manja a ima i drugih sitnica, recimo da me sada interesuje Tidal ali izgleda da ću morati sam da se snalazim. Duo Premium paket je 200 kinte jeftiniji i ima dosta manju brzinu, EON Full je sa upola brzine 500 jeftiniji ali je i to nebitno, kad je bal nek je na 500Mbps. Po ceni pljeske i piva kojih ću da se odreknem. ;)

Znači da tražim CGA i proverim za natovanje. Ni bridge mi nije bitan, odavno nemam ljudski ruter kojim bih zamenio onaj koji deli provajder.

Televiziju jedva da gledam, imam samo jedan kršten televizor (drugi nema ni AV a kamoli nešto više) pa ni to neće da bude problem. Ionako bi sve bilo slično i kod *S kada krenu kod mene. Čvorište SBB-a je u zgradi do moje i do njega ide optički kabl pa nema mnogo gubitaka, uvek je radilo OK.
[ netomc @ 26.05.2022. 06:53 ] @
Ovo je sada moja brzina na SBB sa upgradeom na EON Premium paket nakon nekih 20 dana koriscenja. Brzina je stabilna i radi pouzdano. Obicno kada downloadujem nesta sa Ubuntu, MS update-a ili preko torrenta imam servere koji mogu da iskoriste bandwidth. Otkljucani su i svi kanali zajedno sa HBO ali iskreno to nisam ni pogledao dva puta. Ako bude nekih promena, pogotovu na gore, javljam odmah ovde.


[ hajro86 @ 03.06.2022. 19:10 ] @

Pozdrav
Imam problem sa sbb wifi mrezom.
Sbb mi je dao jedan cga2121 beli ruter uz eon ful paket. On radi pristojno medjutim na drugom spratu nemam wifi signal u pojedinim sobama.
Onda sam na KP pazario isti takav cga2121 beli ruter, u njega lan kablom prosirio mrezu na drugi sprat i pustio wifi signal.
Signala sad ima u svim sobama medjutim desava se to da kada sam na wifi mrezi od dodatog cga2121 rutera posle nekog vremena izgubi se internet, tj. uredjaj je i dalje konektovan sa full signalom ali nema internet protoka.
Probao sam vise razlicitih uredjaja da konektujem na istu wifi mrezu i svi imaju isti problem. Posle nekog vremena nestane protoka. Onda moram uredjaj npr telefon da diskonektujem sa te wifi mreze i opet konektujem i onda opet ima protoka interneta.
Isto kao da se uspava internet protok usled nekoricenja.
Da napomenem da internet radi bez prekida preko lan kabla sa istog rutera
Ako ima neko predlog sta da pokusam sa podesavanjima bio bih vam zahvalan
[ netomc @ 16.06.2022. 06:07 ] @
^
Zasto drugi cga2121 kao ruter kada bilo koji obican WiFi ruter zavrsava posao (sa default podesavanjima)? Mislim i da ti je ili neispravan ili nepravilno podesen taj cga2121 na spratu. Pokusas da pozajmis od nekoga drugi WiFi ruter (koji na sebi ima i LAN konekcije) i da isprobas kako ti radi mreza na spratu.
Kod mene je slican setup; imam SBB ruter u potkrvolju, i sproveo sam LAN kabl do I sprata i povezao na TPLINK1 wifi ruter, i onda kablom od TPLINK1 sproveo do wifi TPLINK2 rutera u prizemlju. Svaka jedinica/sprat ima svoj subnet/DHCP mada moze da se podesi i da svi dele subnet/DHCP od gateway-a. Svaki od rutera podjednako dobro i pouzdano rade koristeci maksimum brzine od SBB konekcije. I ne kazem da je ovo nesta specijalno podeseno, niti da ne moze bolje da radi ali ovo je nesta sto sam podesio u roku od 15 minuta da mi zavrsi posao.

[Ovu poruku je menjao netomc dana 16.06.2022. u 07:25 GMT+1]
[ shortee @ 28.07.2022. 16:13 ] @
Momci, ja sam dugogodisnji SBB korisnik i to je sad nebitno sve to radi itd.predjem na onaj Premium paket 600/60 kao 2 godine ista cena a svi kanali otkljucani ( da ima 7 kanal pornica ako vas zanima) , e sad zamene mi Cisca DOCSIS PC328 za neki NE1611_ AC1600 Wi-Fi Cable Modem Router ( link https://en.sdmctech.com/product/DOCSIS_222.html )) koji moze da fura tu brzinu. Moze proverio sam i na wifi i na kablu dobijam 600 ( imam nov telefon , nov laptop itd tako da imaju nove 5Ghz kartice ) . Medjutim problem je sto ja imam svoj TP Link Archer AX50 Wifi6 uredjaj koji hocu da mi bude glavni posto su na njega nakacene kamere, NAS, TV i sve ostale drangulije po kuci, i mogu da mu pristupam spolja preko Android aplikacije.
Kad kabl iz SBB uredjaj povezem iz bilo kog porta od 4 porta u WAN port mog Archera, preko 5ghz na Archeru ne mogu da dobijem vise od 280mb? menjao sam kanale, gledao zemlja koja je, odradio zadnji firmware, resetovao sve, cak menjao i brzinu WAN porta sa Auto na 1gb full duplex i opet nista ne pomaze.
kad kabl iz SBB uredjaja iz bilo kog porta povezem u bilo koji od 4 LAN porta ( sve testirao ) mog Archera, dobijam preko 5gz 600mb brzinu ali gubim sva ostala podesavanja, naime SBB se ponasa kao DHCP server i deli svoje adrese, i tako mi prekida rad kamera i svega ostalog.
dal ja negde ovde gresim? da probam da pricam sa naprednom podrskom, oni kazu mi smo odgovorni za svoju opremu , za ostalo nas bole, sto i jeste...
inace promenio sam opsege, dakle SBB uredjaj ima IP 192.168.40.1, DNS su googlovi
Archer ima IP 192.168.40.2 u WAN delu, GW mu je 192.168.40.1 dok u LAN delu ima 192.168.0.1 - 120 i to deli klijentima....
sve to lepo radi al meni samo nije jasno gde je greska i zato nemam full brzinu eto..pa ko zna nek pise .
hvala,
pozdrav,
[ calexx @ 01.08.2022. 13:33 ] @
Da se i ja vratim na temu, od jutros sam opet na SBB-u i neki detalji mi se ne sviđaju. :( Tražio sam 4682 kao dodatne ali sam dobio PDS3121, dobio Ubee HG kao i EON. Za Ubee čujem da ume da se zaglupi ... ali ova tema počinje time da se i CGA zaglupljuje pa će on da bude pod kontrolom neko vreme.

Ono što me zanima je koje su prednosti EON uređaja nad 4682? Koliko vidim, EON nema modem pa mu je potrebna UTP konekcija, nema ni časovnik koji bi mi dobrodošao dok 4682 sve to ima, modem, dupli tjuner, časovnik ... pokušaću da nekako dođem do 4682 pa makar i kao dodatni ali ako EON nema neke prednosti onda bi mogao da postane i glavni.

SBB nisam koristio nešto preko šest godina pa nisam u toku, poslednji su bili 4682 i 3925 koji su radili dobro kod mene. Zato i ne znam šta EON stvarno nudi da baš njega koristim.
[ ademare @ 01.08.2022. 14:40 ] @
Evo sada gledam cenovnik nigde ne pominju 4682.

Samo PDS 2100 i PDS 3121 . Ti si dobio bolji . Jel on ima sat ? Posto imam 2100 znam da on ima ali se jako slabo vidi ! Mini D3 je mnogo bolji za gledanje sata

Ako ima sat i to ti treba , sta te briga za Eon box !

Eon Box je upravo to Android TV box . Mada dosta slab .
[ calexx @ 01.08.2022. 15:27 ] @
Nema ga zvanično ali kažu da se ponekad zadesi u magacinima, kada menjaju opremu onda nekome zamene za eon pa u magacin. Kod mene su radili podizvođači pa možda nemaju ali ću da se raspitam kod agenta, možda nađe neki komat.

Nijedan od ovih nema sat. :( Davno je 4682 to imao i to jak i dobar sat (plus modem plus dupli tjuner) pa me zato i zanima da li EON ima neke prednosti, osim što je glupi android. Modem izbegava dodatno povezivanje UTP kablom a drugi tjuner omogućava da se jedno snima a gleda bilo šta ... mada za onih nekoliko godina nisam ni snimao ništa jer je to beskorisno gubljenje vremena.

Koje su sve prednosti EON-a??
[ ademare @ 01.08.2022. 15:50 ] @
Pa nista ima EON aplikacija . To je sto se tice SBB-a.

Ovako na box moze da se instalira jos po nesto .

Box ne vredi 20 Eura, samo sto Kinezi na kilo ne primaju EON aplikaciju .

Aplikaciju mozes da instaliras i na kompjuteru i na telefonu . To je sve isto shranje. Glavno je gledanje unazad 7 dana , ostalo nista narocito. Kreiranje profila, invertovanje pozadine menija itd. par gluposti beskorisnih.

Moze YT , Google play itd. Vise za decu i penzionere.

[Ovu poruku je menjao ademare dana 01.08.2022. u 17:01 GMT+1]
[ calexx @ 01.08.2022. 18:20 ] @
Koliko čujem, kod 4682 mogu poneki programi da se gledaju odloženo dok EON sve vraća. E sad, koliko ću to da koristim nemam pojma, mada jesam nekada davno. Ne gledam ni filmove ni utakmice nego ih pustim da krenu pa vratim i preskačem reklame a i vratim ako me nešto zanima. Imam EON na televizoru, možda i nije loše da ga nabacim na komp da ponekad pogledam, naročito ako odnesem komp u spavaću sobu. Hm, isključio sam wireless ali izgleda da ću da ga vratim da bi televizor imao internet.
[ calexx @ 02.08.2022. 12:33 ] @
Zaboravio sam da napišem, Ubee je brljao juče skoro ceo dan, malo malo pa se zaglupi na trenutak, kliknem neki link i on čeka, čeka i ili otvori ili ode u tajmaut ili kaže da nije našao server. Refreš i prođe. Otprilike na deset minuta se to dešavalo, vrlo iritantno. Na savet nekih iskusnijih sa SBB-om sam promenio DNS servere, uvalio guglove i od juče popodne nijednom nije zabrljalo. Tako da mi deluje da će on da radi ispravno ali su dve godine dug period, još ćemo mi da se ćeramo.
[ Milan Kragujevic @ 02.08.2022. 12:41 ] @
čari koksa koaksa
[ calexx @ 02.08.2022. 13:15 ] @
Pa ima i toga ali ne zaboravi da sam već koristio koaks i to pre 6+ godina sa deset posto sadašnje brzine i ne sećam se toga. Ono juče je bilo preterano, ajde da kasni koju sekundu posle klika na link ali je ponekad odlazio u tajmaut a čak se dešavalo i prema sbb forumu gde bi trebalo da ide brže.
U svakom slučaju sa goglovim DNS adresama od sinoć nema problema pa ćemo da vidimo kako će dalje da radi.

Ne zaboravi prvu poruku na ovoj temi gde CGA brlja.
Citat:
clydefrog:Juce sam se apgrejdovao na EON Premium paket, postavljen je novi Technicolor CGA2121 modem/ruter i desava se da se zaglupi ili sta vec, nema interneta i ne moze da se pristupi ruteru preko 192.168.0.1.
U svakom slučaju sada radi a dokle će ...
[ ademare @ 02.08.2022. 13:26 ] @
Pa kad si kupio suvise brz paket

Ja imam 200/20 i 1.5 godinu Nikada nije stucnulo ni sekunde !

Sneg, kisa , vikend , vece kada ima vise korisnika . Nikada !
[ calexx @ 02.08.2022. 13:59 ] @
Ma da, što sporiji paket, to bolje radi. ;) A 200/20 je ili EON FULL Duo ili EON Light i koštali bi me ~6€ mesečno manje od ovoga što sam uzeo. Ako ti plaćaš punu cenu, onda sam ja još bolje prošao. ;) Sa tri puta bržim internetom.

Kao što sam napisao, jučerašnji problem je rešen drugim DNS adresama a sada se čeka sledeći problem. ;) Sada prvo da raspetljam opremu dosadašnjeg provajdera i nažalost otkačim antenski kabl sa televizora. Sada će da bude malo komplikovanije ali ako se opet naviknem na kečap, možda mi se i svidi ovo rešenje. ;)

Ne verujem i u probleme sa nevremenom, optičko čvorište je u susednoj zgradi i od njega do mene je nekoliko desetina metara koaksijalca, nije mnogo. U zgradi, kao i u komšiluku, nema mnogo SBB korisnika, neki su na Boxu, neki na exe-netu pa neće da bude ni zagušenja.
[ shortee @ 02.08.2022. 15:35 ] @
kakvi ste bre ljudi niko da odgovori na ono sto sam ja pisao, :) vec tu pricate Eon ovo ono hehehe
[ calexx @ 02.08.2022. 16:03 ] @
Pa tvoja adresa ne pokazuje baš SBB a i uređaji su malo nepoznati za SBB ali svejedno, poklopilo se sa mojim prelaskom pa je došlo do gužve. ;)
Citat:
shortee:Kad kabl iz SBB uredjaj povezem iz bilo kog porta od 4 porta u WAN port mog Archera, preko 5ghz na Archeru ne mogu da dobijem vise od 280mb? menjao sam kanale, gledao zemlja koja je, odradio zadnji firmware, resetovao sve, cak menjao i brzinu WAN porta sa Auto na 1gb full duplex i opet nista ne pomaze.
kad kabl iz SBB uredjaja iz bilo kog porta povezem u bilo koji od 4 LAN porta ( sve testirao ) mog Archera, dobijam preko 5gz 600mb brzinu ali gubim sva ostala podesavanja, naime SBB se ponasa kao DHCP server i deli svoje adrese, i tako mi prekida rad kamera i svega ostalog.
dal ja negde ovde gresim? da probam da pricam sa naprednom podrskom, oni kazu mi smo odgovorni za svoju opremu , za ostalo nas bole, sto i jeste...
inace promenio sam opsege, dakle SBB uredjaj ima IP 192.168.40.1, DNS su googlovi
Archer ima IP 192.168.40.2 u WAN delu, GW mu je 192.168.40.1 dok u LAN delu ima 192.168.0.1 - 120 i to deli klijentima....
sve to lepo radi al meni samo nije jasno gde je greska i zato nemam full brzinu eto..pa ko zna nek pise .
hvala,
pozdrav,
Za početak, ako povežeš lan na lan, onda su ti oba uređaja u opsegu i otprilike bi trebalo da radi. Jesi li probao da isključiš DHCP na SBB uređaju pa da to radi drugi ruter?
Ako povežeš lan sa SBB uređaja na wan tvog rutera, moraš malo da menjaš adrese, ne bi trebalo da su u istom opsegu a to povlači još gomilu podešavanja.

Ja sam uvek u takvoj priči povezivao lan na lan, gasio DHCP na prvom i sve je radilo, internet na svim slobodnim portovima, wireless sa oba, bez greške. Odavno se time ne bavim a nisam ni radio skoro pa se pozaboravljalo.
[ Milan Kragujevic @ 02.08.2022. 16:06 ] @
@shortee

Taj TP-Link ti ima preslab procesor za punu brzinu rutiranja sa svim podešavanjima koja ima.

Probaj ugasi QoS i bilo kakve optimizacije saobraćaja, pa proveri da li može da izgura punu brzinu.
[ shortee @ 02.08.2022. 16:36 ] @
e tako vas volim... vidite ovako kad idem LAN na LAN, na TP linku gura max brzinu dakle 600mb, bas zato sto su u istom opsegu itd. dakle na TP linku gubim WAN podesavanja i sve ostalo radi SBB ruter.
sto se tice toga da je preslab CPU na TPlinku, pa ne verujem to je model iz ove godine placen fino i ima bas dobre specifikacije? ne bi trebalo da ga to koci... koliko sam gledao po stranim forumima i YT kada se pravi veza LAN od ISP ka WAN od lokalnog rutera brzina se prepolovi iz nekog razloga.. cak nije pomoglo ni kad sam radio auto, full duplex 1000 itd...
dajte jos nesto sta mislite da moze da bude :)
[ Milan Kragujevic @ 02.08.2022. 16:40 ] @
Do procesora je. Mnogo očekuješ.
[ calexx @ 02.08.2022. 17:20 ] @
Citat:
shortee:na TP linku gubim WAN podesavanja i sve ostalo radi SBB ruter.
Pa kakva WAN podešavanja su ti potrebna? Isključiš DHCP na SBB uređaju, uključiš na svom ruteru.
[ calexx @ 02.08.2022. 20:26 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:čari koksa koaksa
Izgleda da sam prebrzo rekao hop. Malopre, tačno 24č od ubacivanja gugl DNS-a, je opet počelo. Kao da je izbrojao jedan dan pa opet krenuo. Sada sam ubacio druge, adguard, pa ću da pratim kako se ponaša, naročito sutra u ovo vreme. Ako tada ili pre toga zakaže, pojuriću agenta da potraži CGA ali i 4682, nije u redu da od prvog dana budu problemi.

Ugovor sam potpisao na daljinu, kod mene kući, valjda imam pravo da ga raskinem u 14 dana. Ako agent ne bude imao ništa protiv. ;)
[ Milan Kragujevic @ 02.08.2022. 20:36 ] @
loš koks torima :)
[ shortee @ 02.08.2022. 21:31 ] @
Evo sad bas testirao, kad sam na SBB ruteru na 5g opsegu, imam 600mb na tel i laptopu.Povezano je LAN SBB u WAN Archer i na njemu imam okruglo 280mb i na tel i na laptopu.
kad povezem SBB LAN u ARCHER LAN, onda imam i preko Archera 600mb na 5g opsegu, mereno na telefonu i laptopu.
dakle to je ono sto me buni i sto kolega Milan kaze da procesor nije sposoban da izbaci tu brzinu, ja vidim da jeste
e sad ono zbog cega ja hocu da imam vezu LAN u WAN je da tako imam 2 odvojene mreze. Na SBB uredjjaju iz opsega 192.168.40. xx dele se adrese za kamere u zgradi kao i za QNAP buduci da je potreban pristup spolja a to radi samo kad je direkt vezan za SBB uredjaj. a na Archeru koji ima default opseg 192.168.0.1 on deli adrese za lokalni WD storage, kucne kamere, TV, i ostale laptopove , telefone itd..
tako da kad bi meni samo preko WAN veze bila puna brzina sve bi resio al nikako da je dobijem :)

pozdrav,
[ Milan Kragujevic @ 02.08.2022. 21:40 ] @
Druže, ne kapiraš.

Kada si spojio sbb modem u lan port tp-link-a, procesor ne radi routing. Sav switching je uvek offloadovan u specijalizovane ASIC čipove koji to mogu da rade at line rate (gigabit).

Kada saobraćaj prolazi kroz procesor, odnosno kada se radi firewall+NAT WAN na LAN, i možda QoS, štagod, itd.

Ukoliko je procesor dovoljno jak, onda je negde drugde problem ali u TP-Link-u. Probaj resetuj ga na fabrička i testiraj brzinu tako, bez podešavanja.