[ branko tod @ 24.01.2020. 10:49 ] @
Treba da mi se odradi kompletna elektro instalacija sa usponskim
vodom u stanu od 60 m2, na prvom spratu kod Slavije.
Ako je neko zaintersovan i ume ovo da dobro odradi neka mi pošalje
PP sa telefonom. Hvala unapred.
[ branko tod @ 24.01.2020. 21:53 ] @
Neverovatno. Svi kukaju da im fale pare, a niko ni da upita.
[ ZAS011 @ 25.01.2020. 08:33 ] @
Branko, svi dobri električari su preko sa satnicom od 11 do 13 €.
A ovde većinom ostali oni sto "sve znaju".
[ vucko47 @ 25.01.2020. 15:31 ] @
Oni što su ostali a da su dobri majstori se slomiše od posla. Baš juče sam bio u Beogradu sa jednim drugarom što se bavi tim poslom i on zatvara firmu i ide za Nemačku. Kaže da ovde ima posla preko glave al je ogroman problem naplata. Milionski iznosi su u pitanju. Stres od ustajanja ujutru pa do leganja uveče. Isto tako ima problem sa stručnim ljudima. To više nije onaj čovek što je bio ranije i nisam ni pokušao da ga odgovorim od odlaska iz zemlje, čak ga potpuno podržavam i iskreno se nadam da će se tamo malo smiriti i da će doći sebi.
I pored njega veliki broj ljudi koje znam su otišli iz Srbije a ovi sto su ovde razmišljaju o odlasku.
Čuo sam se sa još nekim ljudima koji bi ti mogli to odraditi kvalitetno al kod svih je ista priča, zakazali su posla za celu godinu i niko nema vremena.
[ scoolptor @ 25.01.2020. 16:30 ] @
Jel' to, to 'zlatno doba' ?
[ gilopile @ 25.01.2020. 16:44 ] @
Ista prica. Bas sam rekao burazeru da li moze da primi ovaj posao i rece mi da je sada sam, otisao mu pajtos neki dan u Nemacku, a ne bi mogao sam to odraditi.
Isto ima posla preko glave, vecito negde nesto ebava, montira...Uglavnom montaza rasvete i sl poslovi, a radi i ostale elektricarske i elektronicarske poslove. BG je ogroman grad i ako si uhodan majstor, posla ima nonstop.

Secam se tamo 2000 i neke, koliko smo lokala radili, banke, restorane...pa Merkator video nadzor, milion kamera :D...
[ vucko47 @ 25.01.2020. 17:11 ] @
Da, bili su to dobri poslovi sa tim bankama tih nekih godina a bilo je i majstora. Ovo sada je druga priča valjda zbog tog "zlatnog doba". Nisu ljudi navikli na dobar život pa odlaze jbg. Ne znam sta bi bilo sa mojim Užicem da nije namenske i Zlatibora.
[ branko tod @ 29.01.2020. 14:12 ] @
Odluka je pala. Jednodnevni kurs je završen i sin počinje da štemuje čim
se osuši ravnajući sloj. Malo je glupo da da 1000 evrića za struju.
[ scoolptor @ 29.01.2020. 15:00 ] @
Puna podrska. DIY FTW. Samo na kraju angazujte nekog, ili pozajmite instrument, te proverite sistem.
[ veselinovic @ 29.01.2020. 17:40 ] @
Branko,
a da ti okrenes neko prasence, skupimo se nas 5-6 i slupamo ti to za dan-dva?
[ ZAS011 @ 29.01.2020. 18:24 ] @
Može
[ scoolptor @ 29.01.2020. 19:02 ] @
Dosla su vremena da inzenjeri rade instalacije, a majstori zaradjuju vise od hirurga.
[ branko tod @ 29.01.2020. 19:15 ] @
Citat:
veselinovic:
Branko,
a da ti okrenes neko prasence, skupimo se nas 5-6 i slupamo ti to za dan-dva?

Ideja ti je izvanredna, može prasećina, a može još i riblja čorba. Stižu
mi za koji dan neki komadi od 7-8 kila iz Tise.
Citat:
scoolptor:
Puna podrska. DIY FTW. Samo na kraju angazujte nekog, ili pozajmite instrument, te proverite sistem.

Scoolptor, ja ću da prekontrolišem sve radove. Instrumenata imam
sigurno 20-30 komada, ali ne moru da se pentram štemujem i da
radim bilo šta ozbiljnije. Kičmu mi drže šrafovi.
Kurs sam ja održao sinu.

Šokiran sam cenama radova pri adaptacijama. Zidar traži dnevnicu
od 50 e i još 30 e za fizikalca jer on neće da meša malter.

Ponude za struju su 1100 e i 2800 e. Prva je bez materijala i usponskog
voda, a druga sa svim tim. Ima ukupno oko 18 utikača, 12 prekidača
protočni bojler, IT mrežu i alarm. Verovatno ne više od 200 m kablova.

Moj drug koji je vrhunski referentni hirurg ortoped je ispod 900 e uz
7-8 operacija mesečno.

Ispravio sam neke brljotine pri pisanju.

[Ovu poruku je menjao branko tod dana 30.01.2020. u 08:51 GMT+1]
[ vucko47 @ 29.01.2020. 22:57 ] @
Kako se došlo do tih cifri za elektro radove?
[ gilopile @ 30.01.2020. 02:48 ] @
Brankec, odlicno ako ste resili sami da sredite. Ustedi se tu mnogo para.
Ja nikad nisam imao zacrtane cene, toliko i toliko po utikacu i sl kada smo radili privatno. Vec smo se lepo ljudski znali dogovoriti da bude dobro i njemu i nama. Nikad to nisu bile enormne cifre, verc vrlo korektne.

Danas same derikoze. Sta da ti kazem kad za zamenu grejaca ili zamenu jedne pisljive cesmice za ves masinu ti uzmu pola plate, a pola sata posla bukvalno. Ima svakakvih...

Sin neka lepo ostema laganini, posle uzme jos jednog da razvuku i ucvrste kablove i na kraju samo spajanje, tu mozes ti da rukovodis ako nisu dovoljno strucni i nema frke ::) Malo fizicke aktivnosti za njih nece da skodi, hehe

Samo da vam nije toliko hitno, da imate vremena sve to lepo lagano. Najgore je u tom poslu sto u 99% slucajeva rok bude bas mali i onda se uvek trci i radi po 14h dnevno da se stigne.

Jednom u BG smo bas na Slaviji radili jednu banku, drzao neki crnogorac. Imali smo rok 2 dana da sve sredimo, od komplet instalacije, preko rasvete, mreze...
Sreca knauf je bio. Ne mogu da ti opisem koliko smo se uplasili, jer lik nije bio normalan. Znao je da dodje i da se dernja pola sata na gazdu, sreca mene i burazera koji smo jedini radili tada nije dirao :D Uspeli smo, minuti su bili u pitanju, covek dosao i kada je video, nije mogao da veruje, odusevljen kada je spustio jedno 15 prekidaca za svetlo ( metal halogen ) kada je to sve sinulo...:D Ne secam se, ali znam da je mene i burazera castio sa dobrom paricom tada :) Posle smo za njega radili jos gomilu poslova, restorani i poslovni prostori...


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 30.01.2020. u 04:01 GMT+1]
[ branko tod @ 30.01.2020. 08:06 ] @
Krunske burgije za dozne koštaju malo preko hiljadu dinara. Trebaju dve.
Bušilice i burgije imam, a i čekiće razne. Što se rnbanja tiče neka ga. Juče
je preneo tri kubika peska i 500 kila cementa, a prekjuče napunio kontejner
šuta. Danas već pomaže oko ravnajućeg sloja.
Meni je jedina nepoznanica izrada internet mreže, i tu bi rado primio malo
uputstava i saveta.
[ scoolptor @ 30.01.2020. 08:30 ] @
Puno srece sa komsijama.

Ako vec radite od nule, odaberite neki modularni program. Aling Experience je kvalitetan, lako nabavljiv, i povoljan.

Ja sam skoro svuda isao sa kutijama sirine 7 modula.

Sto se malterisanja tice, uzmite i krec. Produzni malter bolje dise od cementnog.
[ branko tod @ 30.01.2020. 12:04 ] @
Radovi su prijavljeni u opštini ...

Vidim da je i sin odabrao taj Aling i da spominje to sa 7 modula.
U međuvremenu se javio ZAS011 i razjasnio mi nedoumice oko
UTP mreže, hvala mu.
Veselinoviću, ti moraš da dođeš da primiš radove kada budu gotovi.
[ ademare @ 30.01.2020. 12:23 ] @
Kod interneta i TV je zeznuto sto fakticki postoje 3 razlicita sistema . Pa sve zavisi sta covek uvede , plus moze i da menja kasnije .

ADSL ili kako se naziva i VDSL ide iz telefonske zice . Tu je pocetak i oprema , kablovi posle idu kroz zidove do kompjutera , TV-a itd , moze do 3 TV-a . Tu u sustini samo se ukopavaju kablovi jer Ruter-modem moze da salje signal teoretski kroz kablove dugacke 100 metara .

Kablovski Net i Tv , tu dolazi kabl iz hodnika iznad ulaznih vrata . Majstori dele glavni kabl , na NET i TV-e . Ta oprema ne moze da se ukopava . MOgu samo koaksijalni klasnicni kablovi tzv. antenski . Kod ADSL -a se ukopavaju mrezni , ovde Antenski , sve ostalo je slicno . Za svaki Tv poseban , za svaki Desktop itd . Za internet kablovki isto se kopaju mrezni kablovi .

Trece novo sto dolazi Optika . Slicno kao i Kablovska stize pored ulaznih vrata , tako da je za sve to najboje da oprema bude u predsoblju . Ali ovde se ne ukopavaju antenski nego takodje Mrezni kablovi .

U sustini nema nekih problema , jer se ukopavaju samo kablovi . Jedini je problem sta i koji sistem uvoditi . Jer pozeli covek da promeni .

Ja na primer imam oba samo nije kopano , armirani beton pa me ta ideja ne privlaci , posebno kada je stan u funkciji nije prazan . Ali kablovi su manje vise sakriveni ne smetaju previse ni estetski ni vizuelno . Kada sam prelazio na drugi sistem , staro nisam dirao , jer mogu opet da se vratim
[ scoolptor @ 30.01.2020. 12:33 ] @
Ja sam postavio posebno crevo od ulaza u stan do reka, za optiku, kada dodje.

Jedan deo mreznih kablova sam ukopao diretno pod malter. Za to sam odabrao outdoor CAT6 kablove od Netiksa, sa debelom izolacijum.

Ja sam takodje sva creva za provodnike ostavio prazne, a kablove stavio pored creva u malter. Tako ostaje vise mesta za kasnija prosirenja.
[ branko tod @ 11.02.2020. 21:14 ] @
Radovi su počeli juče, danas sam i ja imao malo pomagao:





[ branko tod @ 11.02.2020. 21:34 ] @
Na merdevinama nisam ja već sin.
[ emiSAr @ 12.02.2020. 17:21 ] @
Nek su radovi sa srećom počeli. Moja sugestija, ako vec nije uradjeno, rasvjetu podijeliti u dva strujna kruga. Ako krepa neko rasvjetno
tijelo i izbaci osigurac, da cijeli stan ne ostane u mraku.-
pOz
[ scoolptor @ 12.02.2020. 17:52 ] @
To je bolje nego standardno resenje.

Ipak, ja sam fanatik. Sva 230Vac rasveta (dimabilni LCM-60 LED drajveri) je centralizovana - i napaja se iz jedne table.
Tabla se napaja preko selektora najbolje faze - trebalo bi da radi i u slucaju da izbace dve.
Do table stize i kabel koji ce biti podrzan UPS-om, a kako ce biti automatizovano, jos cemo videti.
[ bojanst @ 13.02.2020. 17:49 ] @
Citat:
branko tod:

Šokiran sam cenama radova pri adaptacijama. Zidar traži dnevnicu
od 50 e i još 30 e za fizikalca jer on neće da meša malter.

Ponude za struju su 1100 e i 2800 e. Prva je bez materijala i usponskog
voda, a druga sa svim tim. Ima ukupno oko 18 utikača, 12 prekidača
protočni bojler, IT mrežu i alarm. Verovatno ne više od 200 m kablova.

Moj drug koji je vrhunski referentni hirurg ortoped je ispod 900 e uz
7-8 operacija mesečno.

Ispravio sam neke brljotine pri pisanju.

[Ovu poruku je menjao branko tod dana 30.01.2020. u 08:51 GMT+1]


Najbolje da ti ljudi urade to dzabe (besplatno), jer ocigledno ne znate da cijenite koliko je tezak posao gradjevinca.
Dok ne budete radili na nekoj gradjevini necete ni znati.
Koliko se covjek samo prasine naguta, koliko puta promrzne, koliko puta teret prebaci preko svojih ledja, koliko puta prljav kao stoka dodje kuci.
Cijene od 1100 eur bez materijala nisu normalne. 2800 eur sa materijalom isto nije normalno.
Sa obzirom da ste od Bg napravili (izmislili) neku maga metropolu, onda su to vase cijene koje ste vi kreirali.

Ako se malo spustite na zemlju spustice se i cijene, jer realno treba provjeriti kakve su cijene za isti posao u npr. New York-u,
onda dodjete do zakljucka sta hocu reci.

Kod nas su daleko nize cijene za takve vrste poslova!
[ vucko47 @ 13.02.2020. 20:36 ] @
To kako se kreiraju cene je već malo drugačija priča a svakome je svoj posao najteži što opet nema nikakve veze sa cenama rada u bilo kom mestu. Više od 1000€ za posao od maksimalno sedam dana sa montažom je nebuloza osim ako nije neko pranje para. A i dosta smo bre skloni da osudjujemo druge samo na osnovu slike sa interneta.
[ branko tod @ 14.02.2020. 20:29 ] @
Prvo pitanje, pa ide odgovor Bojanu iz Banja Luke.

Pitanje glasi: Koje grkljan crevo za 3 CAT5 kabla?
Hvala
[ gilopile @ 14.02.2020. 20:42 ] @
Brankovec, mislis na rebrasto?

Bilo koje.
Ako treba veca duzina da se ucrevi u komadu, iskoristi balkon/prozor pa pod padom guraj :)
Sva 3 lepo poslozi i izoliraj na svakih 30cm i ulazi glat.
[ bojanst @ 14.02.2020. 21:11 ] @
Citat:
vucko47:
To kako se kreiraju cene je već malo drugačija priča a svakome je svoj posao najteži što opet nema nikakve veze sa cenama rada u bilo kom mestu. Više od 1000€ za posao od maksimalno sedam dana sa montažom je nebuloza osim ako nije neko pranje para. A i dosta smo bre skloni da osudjujemo druge samo na osnovu slike sa interneta.


Naravno da ima veze za mjestom.
Jer u ovom gradu nikom i nikad ne bi palo na pamet da trazi tolike pare za 10 lampi i 10 uticnica...
Ima prevaranata i gulikoza ali te cifre su van svake pameti.

Citat:
branko tod:
Prvo pitanje, pa ide odgovor Bojanu iz Banja Luke.

Pitanje glasi: Koje grkljan crevo za 3 CAT5 kabla?
Hvala


Rebrasto crijevo recimo fi20

The Category 6 specification improves upon the Category 5e specification by extending frequency response and further reducing crosstalk. The improved performance of Cat 6 provides 250 MHz bandwidth and supports 10GBASE-T (10-Gigabit Ethernet) for distances up to 55 meters.[6] Category 6A cable provides 500 MHz bandwidth and supports 10GBASE-T for distances up to 100 meters. Both variants are backwards compatible with Category 5 and 5e cables.

[ branko tod @ 14.02.2020. 22:09 ] @
Da, Gile, mislim na rebrasto crevo. Pitam koji prečnik creva da turim za 3 UTP
kabla da se ne guraju. Da li da uzmem 18 ili 24mm? Gledam nešto ono i crevo
za klimu, možda i njega uzmem ako je glatko unutra.
Gile, da otkrijem vajnu kako se uvlače kablovi bez frke u creva. Samo turiš crevo
iz kompresora na ulaz pored kablova i pustiš vazduh, žice same prolete ...

Bojane, ako si iole pogledao temu mogao si da vidiš da i jesam sam krenuo u
radove. Nagutao sam se ja puno prašine sa građevina za moga radnog veka.
Mnogo postavljenih alarma je ostalo iza mene.
I za preziđivanje nešto zidova tražili su 1200 do 1600 evra. A onda je sin to sam
odradio uz moje instrukcije bolje nego što bi to odradio profesionalac.
Otvoriću temu negde drugde pa postaviti slike, možda budu korisne nekome.

A Beograd nismo napravili magla metropolu mi rođeni Beograđani, već sav OLOŠ
(komunistički) koji se dovukao ovde još u SFRJ i sada njihova deca prodaju ono
za bubrege narodu. Oko mene (blizu Slavije) se toliko puno i skupo gradi da tu
temelji mogu da niču samo iz belog praška.

Da se vratimo na elektriku, koje grkljan crevo?

[ ZAS011 @ 14.02.2020. 23:11 ] @
Ako hoćeš da lako proteruješ Cat-5e, uzmi klimadžijsko. Imaš u Lorenu, a možda i u Minoru na Altini.
[ vucko47 @ 14.02.2020. 23:32 ] @
Ili možda uz pomoć sajle za provlačenje kablova
[ gilopile @ 14.02.2020. 23:41 ] @
Ma najmanji je problem provuci kablove u crevo. Kao sto rekoh, uzme se odgovarajuci fi, i ide. Ako je tesno, onda se spusti negde sa balkona i slobodnim padom ako ne prodje, nece nikako.
A i ako zapne negde, iseces crevo skalpelom tu gde je zapelo, navuces drugo odatle ide i spojeve izoliras izolirkom i caos. Ne mora crevo iz komada. Nista mu ne fali.
[ emiSAr @ 15.02.2020. 11:13 ] @
Ja sam za vertikale pod malter stavio glatke PVC cijevi. Izvode za kutije, da ne bi bili pod ostrim uglom sto je standardan pribor za glatke cijevi
izveo sa klima crijevima, pod blagim uglom. Horizontale u estrihu takodje glatke cijevi-izvodi prema kutijama klima crijevo.-
pOz

Neki djavo obrnu sliku- vertikalna je.-
[ vucko47 @ 15.02.2020. 11:29 ] @
Evo par slika sa Zlatibora. Mislim da sam slikao pre dve, tri godine na nekoj zgradi.


[ branko tod @ 15.02.2020. 15:09 ] @
Očigledno da sam ja pogrešio jer sam sumnjao da li će moj sin moći da
kako valja odradi posao. Vrlo sam zadovoljan kako napreduju radovi i
biće to dobar posao.
[ radicmx @ 16.02.2020. 06:14 ] @
Bojane radi se dosta pogotovo po Beogradu, majstori iz okolnih mesta rade svakodnevno po Beogradu, znam ih dosta.

Mi rodjeni a ovi dosljaci.
To mi nesto slicno kao mi Nemci a ovi dosljaci Jevreji...
[ whitie2004 @ 16.02.2020. 08:21 ] @
Ma mi bezrazlozno sumnjamo - deca mogu, znaju, hoce ....
Ostaje samo pitanje cene ... vredi li 3 kubika peska & 500 kila cementa 30 eurica?
[ branko tod @ 16.02.2020. 11:01 ] @
Upustio sam se u priču o sinu, a nisam trebao. Da pojasnim, imao je pre
godinu i po miokarditis. Virusnu upalu srca i jednostavno sam se plašio.
Očigledno da je sada sve ok, kao što su i tvrdili doktori.
To je osnovni razlog mog straha i traženja majstora.
Na njegovo insistiranje je i počeo da sam radi, i to će biti dobar posao.
O tome dosta, čak i previše.

Pitanje: Postaviće podno grejanje na struju u kupatilu. Preko žica ide
zaštitna uzemljena metalna mreža. To bih hteo da vežem u kutiju
za izjednačavanje potencijala. Kako pravilno vezati slavine i odvode
na isto mesto. Da li se to uopšte radi, mada ja mislim da to ipak treba
obavezno odraditi. Pre desetak godina sam u mom kupatilu to odradio
sa nekim improvizovanim šelnama. Da li ima da se kupe namenske
veze za te namene.

Pitanje: Fid sklopka od 30 mA, da li je preosetljiva jer sam nju planirao
da postavimo kao zaštitu za celu instalaciju. Uzemljenje je tragično u
celoj zgradi, verovatno dosta preko 50 oma. Nisam još izmerio ali liči.
[ SASA M. @ 16.02.2020. 21:26 ] @
Postoje pletenice i obujmice za te namene. Ako ti je vodovodna instalacija od metalnih cevi onda ima svrhe, mislim da sa pojavom pvc da je nepotrebno raditi izjednacavanje potencijala. Mozda gresim probaj da potrazis jos neku smernicu, a moda ce s eeko javiti sa svezim informacijama.

Sto se tice fid sklopke se uglavnom stavlja takva osetljivija od 30mA za kupatilo, a manje osteljiva za stan ili kucu (dakle, idealno dve). Vecina kucnih aparata ima RSO pa ako ih je veliki broj struja curenja po par mA moze da izazove nepotrebno ukljucivanje sklopke.
[ dvp @ 16.02.2020. 22:57 ] @
[quote]vucko47:


Evo i jedne dobronamerne primedbe na vuckove slike 1 i 2... sa Zlatibora ... da ne bude cela tema ipak bez ijedne primedbe.

Ovaj majstor koji je postavio kablove od priključnice do priključnice ... najkraćim putem
verovatno nije otišao u Nemačku... tj. ako je otišao sigurno u Nemačkoj tako ne radi,
a ne bi smeo ni kod nas.
Napojni vod za priključnicu mora da ide odozgo (iz dozne ili ne) iz zone predviđene za
postavljanje kablova a to je 30cm (+-15cm) od plafona, nikako ovako kao na slici.

[ vucko47 @ 17.02.2020. 02:03 ] @
Nemam pojma ko je radio a još manje gde je sada a slike sam okačio čisto da se vidi kako se radi i jer mislim da je i Branko dobio ponudu za sličan rad. Na Zlatiboru rade ljudi ne samo iz cele Srbije već i iz okolnih država i ima ih svih struka i profila a teško je i zamisliti na šta se sve može naići. Dršavalo seda se neuseljeni objekti uruše sami od sebe. Mogu se kladiti da je ista situacija ako ne i gora u Beogradu jer je to posebna država u državi.
Moram dodati jš nešto vezano za odlazak u inostranstvo na rad. Kada je radjeno sve ono oko olimpijskih igara u Rusiji pojavila se velika potreba za raznim majstorima pa je jedna dobro poznata firma iz mog grada čak i "završavala" ljudima diplome i zapošljavala iste. Mislim da to svi ovde znaju a znaju i o kojoj firmi pričam. Ko zna koliko je tada diplomiralo električara, zidara ili možda vodovodžija pa se otisnulo put Rusije a po završetku radova nazad u rodnu zemlju sa sve dipolomom.
Poenta ove priče je da ne idu samo oni najbolji već i oni manje dobri a čak i oni koji nemaju nikakve veze sa poslom koji treba da rade.
[ scoolptor @ 17.02.2020. 06:29 ] @
dvp, jesi li siguran?

Citat:
Pri horizontalnom polaganju kablovi i instalacioni provodnici (u instalacionim cevima) vode se na rastojanju od 30 cm do 110 cm od poda i 200 cm od poda do tavanice.


Ovo je drugi problem.
Citat:
Električni razvod ne sme se postaviti ispod neelektričnih instalacija na kojima je moguća kondenzacija vode ili drugih tečnosti.
[ veselinovic @ 17.02.2020. 13:52 ] @
Branko,
ideja sa uzemljenom mrezicom iznad grejnih kablova je OK, mada bi ti kablovi trebali biti sirmovani sa sirmom na PE.
Obavezno stavi FID sklopku na grijanje.
Spajanje slavina, ako je cjevovod plasticni, na KIP je onako malo demode, a nema ni tehnicku stranu price, mada vazeci JUS kaze metalni cjevovod ili dio cjevovoda se mora spojiti na uzemljenje ( parafraziram).
E sad, jel slavina dio cjevovoda?
Ako je instalacija plasticna dovoljno je uzemljiti neko koljeno ili metalnu cijev na ulazu u stan, time ne dzvoljavas da strani potencijal udje u tvoj stan, ali i onemogucujes da tvoj neki napon izadje i ugrzi nekog drugog.
Bojler svakako povezi na KIP, iako je preko trece zile vezan na PE sabirnicu nece skoditi.
Ako imas mogiucnosti stavi ovako:
Podno grijanje 30mA, kupatilo 30mA, ostali dio 100 ili 300 mA FID.
Bice dovoljno.
E da, nemoj zaboraviti u betonsku kosuljicu u kupatilu staviti sondu za mjerenje temperature, jer se podno grijanje tesko moze regulisati mjereci temp. vazduha.
[ mrkabrka @ 17.02.2020. 20:22 ] @
Ma čovek je vodoinstalater .,a ubavo radi i struju...
[ branko tod @ 18.02.2020. 01:36 ] @
Ljudi, ma ja sam obični penzos, kakav vodovod i struja ili neki avioni i panciri.

Što se FID-ovki tiče ići ću onda na dve, jednu od 30mA, trofaznu, koja će štititi
kupatilo i to podno grejanje, utikač i protočni bojler 18 kW. Nadam se da to sve
neće praviti nukakve probleme sa radom. Svaka dužina vodova je ispod 10 m.
Druga FID će obuhvatititi sve ostalo i biće 100 mA. Malo će bit gužva u tabli, ali
mislim da će ovo biti dobro.
Što se vezivanja slavina i slivnika, to jeste nedefinisana stvar, ali bez problema
može da da se pojavi i nekoliko stotina uA u vodi, a to ume da bude neprijatno.
Naročito je gadno kada se kupa, pa zato i razmišljam o tome kako vezati sve to.

Za podno grejane su stigli neki ribon kablovi, ali bez uzemljenja, otprilike ovako:



A termostati stižu sa podnim sondama. Montirao sam nekoliko na stolovima u
plasteniku. Te sonde u plasteniku podešavam na 45C.

Pravilnik: https://www.mre.gov.rs/doc/ele...talacije%20niskog%20napona.pdf
[ branko tod @ 21.02.2020. 22:36 ] @
Materijal je stigao:

[ veselinovic @ 22.02.2020. 06:29 ] @
Citat:
branko tod:

Što se vezivanja slavina i slivnika, to jeste nedefinisana stvar, ali bez problema
može da da se pojavi i nekoliko stotina uA u vodi, a to ume da bude neprijatno.
Naročito je gadno kada se kupa, pa zato i razmišljam o tome kako vezati sve to.



Branko,
u pravu si 100%, mada to uA mi vise lici da treba biti par stotina uA do desetinu mA, ali nebitno.
Ostaje problem trebao bi staviti na isti potencijal kadu za tusiranje i slavinu.
Aj, slavina jeste metalna, ali su kade uglavnom plasticne, pa jos nemaju ni metalni slivnik.
Sta tu povezati?
Ako zelis i tu vrstu zastite stavi metalni slivnik u kadu i njega spoji na SIP.
[ scoolptor @ 22.02.2020. 07:38 ] @
Izjednacavanje potencijala moze da poveca opasnost od indirektnog udara, ako je slabo uzemljenje.
Ja bih uzemljio dolaznu metalnu cev i bojler obavezno, a mozda bih slavinu tusa i slivnik samo povezao medjusobno, ako su cevi PP-R.
[ veselinovic @ 22.02.2020. 18:55 ] @
Citat:
scoolptor: Izjednacavanje potencijala moze da poveca opasnost od indirektnog udara, ako je slabo uzemljenje.


Zivo me zanima kako ce povecati opasnost?
Potencijal nije opasan, opasna je rzlika potencijala tj napon.
Ptica bez problema sleti na zicu sve do napona 35kV.
Preko tog napona struja koja protekene dok se kapacitet, koji ptica predstavlja, napuni postaje znatna.
[ scoolptor @ 22.02.2020. 19:57 ] @
Zasto je onda potrebno uzemljenje? Zasto samo ne izjednaciti potencijale svih tocecih mesta i slivnika P/F provodnicima, a ne povezati na uzemljenje, ili pak, zasto ne povezati na fazu? Kada potencijal nije opasan.

Kod plasticnih cevi svu struju provodi voda, i nakon 1m cevi, struja ne moze da dostigne vrednost koja moze da ugrozi ljudski zivot. Na tome se zasniva zastita, a ne na obaranju indirektnog napona dodira na bezbednu vrednost, pomocu uzemljenja.

Ako je uzemljenje lose, mozemo imati nebezbedni napon dodira.

Ako kod plasticnih cevi stavimo izjednacavanje potencijala, gubimo zastitu zasnovanu na neprovodnosti cevi.

[ veselinovic @ 23.02.2020. 06:29 ] @
Au,
brate, mnogo pitanja.
Odgovor na sva ta pitanja bi mogao biti mnogo dugacak i suvoparan, no,
bitno je razjasniti izjednacenje potencijala je dobra mjera zastite i bolje je imati
pa kakav god uzemljivac bio, nego je nemati.
Kao pocetnik sam imao situaciju:
U kupatilu pecka struja iz vode kod kupanja, peckanje je jedva primjetno i sama koza je dovoljna da nema peckanja, tek na neku ranicu se osjeti peckanje.
Izjednacenje potencijala je uradjeno, doduse plasticna kada plasticni slivnik, pa se nije moglo. Sve cijevi plasticne.
Kuca napajanja monofazno, a kod nas je TNC sistem ( nula spojena na uzemljivac).
Kako god izmjeris sve dobro, brifer uredno svijetli na osiguracu, napon izmedju N i PE 0V, izmedju N i L 220V.
A pecka.
Poslije sat dva tri vrcenja padne mi na pamet - ne znam kako, ali mi padne.
Uzmem sondu i zabijem u zemlju pored kuce svi naponi skoro OK, izmedju sonde i N neki mali napon, reda 2-3V, nista neobicno.
Ali kad sam sondu odmakao 15 tak metara dalje bingo.
Napon izmedju L i sonde mali reda par V, ali izmedju N i sonde veliki reda 210V.
Elem, elektricari su nesto radili i okrenuli fazu i nulu na dolazu.
Cijela kuca, nejn uzemljivac i zemlja oko kuce su bili na potencijalu faze.
Peckanje je bilo jer nije bilo metalnog slivnika u odvodu,
ali niko nije stradao.Pitanje za tebe je stq bi bilo da nije bilo izjednacenja potencijala u kupatilu?

PS
u trafo stanicama se radi tzv oblikovanje potencijala.
Posto ne postoji uzemljenje koje bi na 110kV obezbijedilo zastitu postavlja se jedna mreza ( koja glumi monolitnu metalnu plocu) plitko ispod zemlje ( idealno bi bilo po zemlji) i kod proboja VN citavo podrucje u postrojenju ode na na neki visoki potencijal ali su ljudi zasticeni upravo zbog izjednacenja potencijala.

PSS ne zelim ulaziti u pricu "ciji je veci", ali sam osjecao duznost da napomenem da je dobro ( na stranu sto je obavezno) imati izj. potencijala, posebno u kupatilu.
[ scoolptor @ 23.02.2020. 07:48 ] @
Ja priznajem da mi stvari nisu kristalno jasne.
Ako sam dobro razumeo u primeru koji si opisao je postojao *jak* lokalni uzemljivac, koji je povukao potencijal okolne zemlje na potencijal PEN voda, koji je pogresno povezan. Zar nije upravo taj uzemljivac zastitio ljude od povrede, a ne sistem za izjednacavanje potencijala, koji je bio delimicno implementiran, zbog plasticnog slivnika?

Posto je obavezno izjednacavanje potencijala, koji su standardni elementi, pretpostavljam selne, koji se koriste za povezivanje elelmenata vodovodnog sistema? U kojoj prodavnici ih mogu naci?

[ scoolptor @ 23.02.2020. 08:21 ] @
Evo par izvora, koji mogu biti interesantni na ovaj ili onaj nacin
1. LINK
2. LINK
3.
4.
5.
6.


[Ovu poruku je menjao scoolptor dana 23.02.2020. u 12:01 GMT+1]
[ vucko47 @ 23.02.2020. 09:05 ] @
I mene bi zanimalo ako neko može da napiše šta konkretno koristi za kačenje pf žice u kupatilima i gde se kod nas može nabaviti sve potrebno?
[ veselinovic @ 23.02.2020. 09:08 ] @
Bakarne selne. Mi to pravimo od bakarnog lima, ne znam gdje ima kupiti.
A ima i kod ozbiljnih proizvodjaca> https://obo.hr/article/display...a-za-uzemljenje-tip-925-1.html
Mada bi po pravilu trebalo izmedju bakra i cinka staviti olovni lim.
[ vucko47 @ 23.02.2020. 09:30 ] @
Ok, hvala. Mislio sam da je lako dostupno s obzirom na obim gradnje i da je regulisano propisima. Raspitaću se još kod ljudi koje poznajem gde šta dobavljaju.
[ branko tod @ 28.02.2020. 09:29 ] @
Za malo starije forumaše, žica izvađena iz bergmanove cevi:



Za mlade kviz pitanje je da prevedu oznake ...
[ scoolptor @ 28.02.2020. 11:50 ] @
Kada sam vadio stare kablove, primetio sam da je stari 2,5mm2 bakar primetno deblji od bakra u novim 2,5mm2 kablovima.
[ emiSAr @ 28.02.2020. 20:20 ] @
Citat:
branko tod:
Za malo starije forumaše, žica izvađena iz bergmanove cevi:



Za mlade kviz pitanje je da prevedu oznake ...

Mozda pomogne ono pivo sa nasmijanim sjedim čičom na etiketi
pOz
[ ZAS011 @ 28.02.2020. 20:55 ] @
Citat:
Mozda pomogne ono pivo sa nasmijanim sjedim čičom na etiketi
pOz

Čuveni brka
[ ademare @ 28.02.2020. 22:29 ] @
Grad se u duhu nekadasnjeg Socijalizma zvao po coveku do 1992 . godine . Jos je u Srbiji ostao po coveku Komunizma , Zrenjanin , a Titove stare i novije posle smrti je svaka republika dala jednom gradu pridev ako vec nije imala , a imali su samo Srbija , CG i Severna Makedonija za zivota .

Postajao je u Srbiji jedno vreme Rankovicevo , tj . Kraljevo , da se niko ne seti bar nijednog Kralja makar i iz srednjeg veka .

U Hrvatskoj jedno kratko vreme je postojalo Kardeljevo , pre i posle Ploce .

Tako da bi svi stariji od 1980 . na primer trebali da znaju . Da kazemo da deca nisu obracala paznju .

Zaboravio sam CG , Ivangrad, pre i posle Berane .
[ optimizator @ 28.02.2020. 23:04 ] @
Citat:
scoolptor:
Kada sam vadio stare kablove, primetio sam da je stari 2,5mm2 bakar primetno deblji od bakra u novim 2,5mm2 kablovima.


I sad ćeš naći pravu debljinu preseka ako potražiš da ima standard. Nekada je to bio YUS a sad šta sve nema od tih standarda,ali MORA da ima. Ovi što su tanji,obično ni proizvođač nije odštampan na njemu,i to je za široke narodne mase, ili što bi rekli koliko para toliko muzike.Šteta što je tako čak i u toj oblasti,ali tako je.
[ SASA M. @ 29.02.2020. 07:00 ] @
Fabrika Kablova Svetozarevo?
[ branko tod @ 11.03.2020. 09:34 ] @
Radovi napreduju malo sporije nego što bi trebalo, ali kraj se već vidi.



Ovo je oalterisan zid sa predhodne slike
[ gilopile @ 11.03.2020. 09:57 ] @
Obicno tako ide Brankovec, malo mora da se kasni :)

AL nema veze, bice to, koliko se da videti, do kinder jajca :D
[ bojanst @ 11.03.2020. 17:42 ] @
Sto vise dovoda od table i sto manje "brikni" :D
Tipa nema ono, treba mi dvije uticnice ili tri u kuhinji pa su sve sa jednog dovoda, to je onda sipanje iz supljeg u prazno :D

Koliko vidim na prvoj slici, ima toga dosta u jednoj kutiji , pomalo izgleda kao pticije gnijezdo :D
[ branko tod @ 12.03.2020. 14:24 ] @
Radi se paralelno više stvari pa to malo rasteže posao.

Bojane, jeste malo gužva, ali tu dolazi trofazni kabl koji napaja
samo kuhinju. Ukupno mislim da ima 23 osigurača.
[ SASA M. @ 12.03.2020. 18:16 ] @
hmm... faradejev kavez se drugacije pravi.
[ bojanst @ 12.03.2020. 21:28 ] @
Citat:
branko tod:
Radi se paralelno više stvari pa to malo rasteže posao.

Bojane, jeste malo gužva, ali tu dolazi trofazni kabl koji napaja
samo kuhinju. Ukupno mislim da ima 23 osigurača.


Mislis pp-y 5x2.5mm2? To je taj "trofazni" kabal, sa kojim planiras napajati razlicite potrosace?
Ako se ne varam to nije po propisima i standardima, bilo je price o tome.
Da ne budem previse pametan, jer nisam necu ulaziti u to.

Pravilno je. Ako imas el. sporet ide 1 dovod 3x2,5mm2( ako je trofazni logicno da ide 5x2,5 mm2), masina za sudje 3x2,5mm2, frizider 3x2,5mm2, bojler 3x2,5mm2.
To sve ide direktno sa RT i sve posebno "osigurac"/prekidac, kako ko vec voli da naziva.
Radne uticnice i napa eventualno mogu na 1 Dovod.

[ branko tod @ 13.03.2020. 08:36 ] @
Jeste, trofazni je pp-y 5x2.5mm2 i ide za 4-5 utikača. Za šporetić ide
drugi trofazni, a za bojlerčić treći trofazni pp-y 5x6mm2 sa druge strane
zidića. Ove fazice su za peruće mašine i frižiderić i neku sitnuriju.
Jedino nisam znao da frižiderić vuče 2kW pa mora 2,5 mm, mada sam
ja to provukao. Dobijo povoljno kablove pa me briga.
Da, kuhinjica ima svoje vodove sa RT gde se nalazi i Fid zaštita skoro
samo za nju 0.1/40. Kupatilo i protočni bojler će imati fid 0,03/40.
Nadam se da je ok?

Citat:
SASA M.:
hmm... faradejev kavez se drugacije pravi. :)

Znam.
[ test1234 @ 13.03.2020. 08:51 ] @
Koji ti je to frižiderić od 2 KW? Biće pre da je 0,2 KW.
[ dvp @ 13.03.2020. 09:29 ] @
[quote]bojanst:
Citat:
branko tod:

Pravilno je. Ako imas el. sporet ide 1 dovod 3x2,5mm2( ako je trofazni logicno da ide 5x2,5 mm2), masina za sudje 3x2,5mm2, frizider 3x2,5mm2, bojler 3x2,5mm2.
To sve ide direktno sa RT i sve posebno "osigurac"/prekidac, kako ko vec voli da naziva.
Radne uticnice i napa eventualno mogu na 1 Dovod.


Upravo tako kako je Bojan napisao ... s tim što za frižider ne treba posebno strujno kolo ...
Priključnica za frižider se stavi na strujno kolo recimo one
priključnice iznad radne ploče u kuhinji ... ili na bojler, mašinu za sudove ... svejedno.
Snaga frižidera je 200-300W čak i za one velike kombinovane frižidere i to kad radi kompresor...
inače ... kad je kompresor isključen ... troši ....recimo 50W.
[ scoolptor @ 13.03.2020. 09:35 ] @
Ja sam pak frizider stavio na posebnu fidovku i automatski prekidac, da neki drugi potrosac ne iskljuci frizider.
[ gilopile @ 13.03.2020. 09:55 ] @
Citat:
test1234:
Koji ti je to frižiderić od 2 KW? Biće pre da je 0,2 KW.


Ma sakarstican je Brankec, kakvih crnih 2KW. Toliko trose industrijske hladnjace.

Sve je to ok. Ma nije greda ni da utikaci za sitnariju i frizider ide i na taj 5x2.5 koji se koristi za sporet. Nista mu ne bi falilo, aman.
Tu je i aspirator i sl. gluposti koji su sitni potrosaci, sve to moze na taj jedan 5x2.5. Ej, 2,5 kvadrata je to. Moze on 2x to sve izdrzati bez problema.
Jedino bojlercic poebno vuci i caos. Za protocni 4 kvadrata...

[ SG kamikaza @ 13.03.2020. 10:15 ] @
Jednom kolegi "privremeno" već 20 godina, cela kuća od 150mkv nakacena na 4x2.5!
[ gilopile @ 13.03.2020. 10:29 ] @
E moj drug, po selima stare kucetine i nigde kabel 2.5 da vidis, sve 2x1,5 i to matori 100 godina. :)

A ljudi se greju na struju, peru ves, kuvaju, greje bojler...
[ emiSAr @ 13.03.2020. 14:47 ] @
Sto se tice kvadrature provodnika, ima tabela:


Samo sto je kod nas uobicajeno da se 2,5mm2 osigurava sa 16 A jer uticnica ne trpi vise.-
pOz
[ bojanst @ 13.03.2020. 21:56 ] @
[quote]dvp:
Citat:
bojanst:
Citat:
branko tod:

Pravilno je. Ako imas el. sporet ide 1 dovod 3x2,5mm2( ako je trofazni logicno da ide 5x2,5 mm2), masina za sudje 3x2,5mm2, frizider 3x2,5mm2, bojler 3x2,5mm2.
To sve ide direktno sa RT i sve posebno "osigurac"/prekidac, kako ko vec voli da naziva.
Radne uticnice i napa eventualno mogu na 1 Dovod.


Upravo tako kako je Bojan napisao ... s tim što za frižider ne treba posebno strujno kolo ...
Priključnica za frižider se stavi na strujno kolo recimo one
priključnice iznad radne ploče u kuhinji ... ili na bojler, mašinu za sudove ... svejedno.
Snaga frižidera je 200-300W čak i za one velike kombinovane frižidere i to kad radi kompresor...
inače ... kad je kompresor isključen ... troši ....recimo 50W.


Ne radi se o tome, radi se o propisima i eventualnim situacijama da frizider moze da ostane bez napajanja ukoliko tipa izbaci radna uticnica.
Niko ne spori da frizider nije veliki "potrosac" ( gutac) struje, ali zapitajte se koliko povuce pri startovanju kompresora, navodno i do 10x vise od nominalne?
Ni to nije bitno, bitno je da se za njega osigura poseban dovod, zbog hrane koja se cuva u njemu dok trazimo kvar na instalaciji, a instalacija povezana sa jos spavacom sobom i kupatilom.

Citat:
gilopile:
Citat:
test1234:
Koji ti je to frižiderić od 2 KW? Biće pre da je 0,2 KW.


Ma sakarstican je Brankec, kakvih crnih 2KW. Toliko trose industrijske hladnjace.

Sve je to ok. Ma nije greda ni da utikaci za sitnariju i frizider ide i na taj 5x2.5 koji se koristi za sporet. Nista mu ne bi falilo, aman.
Tu je i aspirator i sl. gluposti koji su sitni potrosaci, sve to moze na taj jedan 5x2.5. Ej, 2,5 kvadrata je to. Moze on 2x to sve izdrzati bez problema.
Jedino bojlercic poebno vuci i caos. Za protocni 4 kvadrata...



Ja jedno vi drugo i sve po istom :D
ppy 5x2.5mm2 ili bilo koje druge izolacije, to nije bitno toliko.
Ne koristi se za vise razlicitih strujnih krugova! Kako vam to nije jasno?
Evo primjer za trofazni prikljucak el. sporeta ide direktno sa RT upravo taj kabal, ili za bilo koju drugu trofaznu uticnicu.
Ovdje pricamo o struci i propisima, a vi kako hocete.

[ dvp @ 13.03.2020. 22:16 ] @
Citat:
bojanst: Ne radi se o tome, radi se o propisima i eventualnim situacijama da frizider moze da ostane bez napajanja ukoliko tipa izbaci radna uticnica..


Pošto se već pozivaš na propis, a to su obično jako dobri dokumenti iz kojih se puno može naučiti...
jel ti nije problem da mi kažeš o kom se propisu radi.
[ bojanst @ 13.03.2020. 22:39 ] @
Citat:
dvp: Pošto se već pozivaš na propis, a to su obično jako dobri dokumenti iz kojih se puno može naučiti...
jel ti nije problem da mi kažeš o kom se propisu radi.


Ne! To je bila preporuka u vezi frizidera, a vjerovatno mozda postoji jer znam da se radi tako u vecini stambenih objekata.
Pozivanje na propis je bilo u vezi petozilnog kabla. To sigurno postoji, ali ja ne znam gdje da ga nadjem.
Javice se vec neko. Pozdrav!
[ branko tod @ 07.08.2021. 16:02 ] @
Mala dopuna



https://www.paragraf.rs/propis...instalacije-niskog-napona.html

Instalaciona kutija