[ Milan Kragujevic @ 24.01.2020. 15:45 ] @
Do sada je poznato da Telenor prikuplja, obrađuje, deli i čuva podatke o ličnosti svojih korisnika. Saglasnost inicijalno "poture" uz ugovor, ali pošto je meni ugovor iz 2018., automatski su aktivirali saglasnost. Saglasnost se elektronski može povući kroz Moj Telenor aplikaciju, klikom na dugme NE, u sekciji Privatnost podataka.

Ono što je veće pitanje je, da li SAMO Telenor prikuplja, obrađuje, čuva i deli (sa Fejsbukom, Tviterom, Guglom, itd. ) podatke o ličnosti, ili to rade sve mreže, a Telenor jedini poštuje ZZPL, pa obaveštava korisnike o tome?

Vip mobile ima Obrazac za davanje saglasnosti za obradu podataka o ličnosti, ali su tu navedene samo stavke obrade vezane za ugovornu obavezu, dugovanje i ispostavljanje računa, i eventualne promo SMS poruke za obnovu ugovorne obaveze. Nigde na obrascu nisu naveli deljenje podataka o korisniku sa trećim licima (posebno strane kompanije iz SAD), niti analizu potrošnje i saobraćaja korisnika, što Telenor navodi u svom Obaveštenju u obradi podataka o ličnosti (dvostrani papir pun teksta fontom 6pt).

Telekom Srbija, u okviru brenda mts, nema nikakve obrasce za davanje saglasnosti niti Pravilnik o obradi podataka o ličnosti.

Strane kompanije, inače, već duže vreme prodaju podatke o korisnicima međunarodnim gigantima na području marketinga i analitike, za dodatnu zaradu po korisniku.
Američke kompanije aktivno analiziraju DNS i HTTP saobraćaj, kao i podatke o uređajima koje njihovi ruteri detektuju u domovima korisnika, i to prodaju, zajedno sa ličnim podacima korisnika, ali kako SAD nemaju nikakve zakone o zaštiti podataka o ličnosti (osim Kalifornije, gde navedeni operateri ne primenjuju takvu praksu), korisnici nisu obavešteni o ovome niti se mogu pronaći dokumenti koji opisuju praksu obrade podataka operatera. Sve informacije su dobijene od insajdera i iz softvera na modemima.

Detalji o podacima koje Telenor prikuplja se mogu pronaći OVDE.



[ Branimir Maksimovic @ 24.01.2020. 16:09 ] @
Ja samo moram da kazem, da su poceli da mi pristizu sms-ovi iz opstine palilula o dogadjajima, a da ja nisam dao moj broj. Znaci mts daje podatke vlasti.
[ ademare @ 24.01.2020. 17:09 ] @
Ako se pogleda ko je ko , onda je sve jasno .

Telekom drzavna firma , bas ce da prodaje podatke , to da li drzavna firma daje drzavnim , to se i ocekuje .

VIP se jos samo kod nas tako zove , u pitanju je Austrijski A1 , ozbiljna firma , koja se ne bavi Pilicarenjem , za velike i mocne firme tzv. Imidz dosta znaci , najvise u novcu ! Ovi sto su Pilicarili , ukljucujuci i Fejsbook za sitne pare, posle su izgubili MIlijarde na osnovu toga .

Bivsi Telenor , koji ce se jos jedno kratko vreme tako zvati , u stvari neki Ceski Lopovski privatizacioni fond , koji je i nastao pljackom Ceskih gradjana u Pljackaskoj Vaucerskoj privatizaciji ?!

Sta ocekivati od takve firme , nego da Pilicari !

Tako da nema nikakvih tajni , ko sta radi . Telekom , svabdeva UDBU i srodne . A1 mozda BND Ceski Pilicari ko god plati .
[ Milan Kragujevic @ 24.01.2020. 17:17 ] @
Od Telekoma ne očekujem da prodaje podatke jer nemaju stručnog kadra da organizuje prikupljanje podataka svih korisnika, pošto ih imaju mnogo više od Telenora.

Vip definitivno prikuplja, po mom nekom neosnovanom mišljenju, ali ne obaveštava korisnike o tome i ne razdvaja podatke na "obavezne" (za obavljanje ugovorene usluge) i "neobavezne" (prodaja podatka o korisniku trećim licima).

Telenor prikuplja ali pravi razliku između vrste podataka koje prikupljaju i svrhe prikupljanja, pa je moguće odjaviti se od prikupljanja neobaveznih podataka.

Telekom je više puta pokazao da ih profit ne interesuje, oni žele dominaciju nad tržištem, zarad eventualne privatizacije, a kasnije će novi vlasnik da krene da prikuplja profit od svih korisnika Telekoma. Telekom takođe ima "kompleks više vrednosti", ako se tako može okarakterisati ponašanje kompanije, po principu "uzmi kod nas ovo što ti nudimo, ili budi bez interneta", jer znaju da veći deo teritorije ima tehničke mogućnosti samo za njihove usluge, kako je Telekom vlasnik celokupne telefonske infrastrukture. Svi drugi DSL provajderi preprodaju njihove usluge po većoj ceni, i sve svakako prolazi kroz Telekom.

edit: Da bude jasno, pod "nemaju stručnog kadra" mislim -- nemaju ljude koji nemaju pametnija posla nego da rade big data analitiku podataka o saobraćaju korisnika. A oni što nemaju pametnija posla pa bi to da rade, oni ne znaju.
[ bachi @ 24.01.2020. 18:41 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ja samo moram da kazem, da su poceli da mi pristizu sms-ovi iz opstine palilula o dogadjajima, a da ja nisam dao moj broj. Znaci mts daje podatke vlasti.

Ili te je neko blizak tebi prodao za sendvič.
[ Predrag Supurovic @ 25.01.2020. 02:48 ] @
MTS prikuplja podatke, ima i obrazac saglasnosti i ako ne želiš da potpišeš tu saglasnost ne možeš da dobiješ broj. Bar je tako bilo kada sam poslednji put bio u MTS da produžim ugovor.
[ Milan Kragujevic @ 25.01.2020. 11:30 ] @
Dakle i oni ne razdvajaju podatke na "obavezne" (za obavljanje ugovorene usluge) i "neobavezne" (prodaja podatka o korisniku trećim licima). Što je loše, jer je saglasnost po ZZPL potrebna samo za neobavezne podatke.

Meni saglanost nisu ponudili/poturili. Jednostavno samo jedan dvostrani papir i to je to. Ne znam kada su uveli tu praksu, ja sam prvi i poslednji put potpisivao kod njih u aprilu 2019.
[ Branimir Maksimovic @ 25.01.2020. 12:14 ] @
U svakom slucaju broj telefona i ime korisnika te i ulica i broj je na raspolaganju opstini Palilula u mom slucaju. Evo isto i zeni pristizu ta obavestenja. No spam ne dobijam
tako da mislim da ne daju trecim licima.
[ Ali Imam @ 25.01.2020. 15:28 ] @
Koliko mi je poznato u situaciji ako tražite brisanje ličnih podataka (na osnovu ZZPL)
onda je organizacija dužna da vaše podatke izbriše sa svih nosioca podataka.
To podrazumeva i elektronska sredstva za skladištenje podataka
a odnosi se čak i na servere van Srbije.

Ako je organizacija vlasnik servera onda nije problem brisnje podataka.
Ali ako je neko vaše lične podatke dostavio guglu, fejsbuku ili nekoj trećoj masovnoj mreži
onda ta organizacija nije više u mogućnosti da ispoštuje Zakon.

Što bi značilo da oni (telesmor / telekonj & co.) bez vaše eksplicitne dozvole ne mogu nikome dostavljati podatke o ličnosti (osim onih slučajeva predvidjenim samim Zakonom).

Prema tome niko vaše podatke nije dostavio ni guglu, ni fejsbuku ni CIA.


Naravno da sam ovo napisao iz čiste zahebancije.
Jer očekivati da se neko u srbijici drži zakona - hahah.